خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
اردیبهشت
۱۲
۱۳۹۵

نقشه پریز تلفن و آنتن یک واحد مسکونی

نقشه پریز تلفن و آنتن :

با سلام. در این مطلب می خواهیم نقشه کشی و نقشه خوانی پریزهای تلفن و پریز آنتن یک واحد مسکونی که در مطلب قبلی نقشه روشنایی و پریز های برق آن را اجرا کردیم، آموزش دهیم. اگر دو مطلب قبلی را نخوانده اید به شما پیشنهاد می کنیم که از لینک های زیر سری به آنها بزنید. نقشه پریز تلفن و آنتن

نقشه برق ساختمان یک واحد مسکونی

نقشه پریزهای برق ساختمان یک واحد مسکونی

 

ابتدا این علامت های اختصاری را به خاطر بسپارید.

 

علامت اختصاری پریز تلفن و آنتن

علامت اختصاری پریز تلفن و آنتن

 

با دقت به نقشه پایین نگاه کنید، پیشنهاد می کنیم که کلید کنترل صفحه کلید را نگه دارید و اسکرول (غلتک) موس را بچرخانید تا نقشه ها زوم شود و کاملاً خوانا باشد. مشاهده می کنید که محل نصب پریز های تلفن به همراه لوله گذاری آن در نقشه مشخص شده است.

 

نقشه پریز تلفن

نقشه پریز تلفن

 

همان طور که مشاهده می کنید در داخل هر کدام از اتاق خواب ها یک پریز تلفن نصب شده است.

در داخل پذیرایی، هر کجا که این احتمال را میدادیم که میز تلفن قرار گیرد ، یک پریز تلفن نصب شده است.

بر روی اُپن آشپزخانه هم یک پریز تلفن نصب شده است.

ارتفاع نصب پریز های تلفن در داخل اتاق خواب ها و پذیرایی حدوداً ۴۰ سانتی متر از کف تمام شده و برای آشپزخانه ۱۲۰ سانتی متر است.

همیشه مسیر لوله گذاری خود را طوری انتخاب کنید که کمترین مقدار لوله و سیم مصرف شود.

از اولین پریز تلفن هم یک سرخط به بیرون از واحد رفته است. این سرخط اگر ساختمان ویلایی باشد باید تا پشت درب اصلی حیاط کشیده شود و اگر ساختمان، مجتمع مسکونی باشد، باید سرخط را تا محل رایزر امتداد دهید.

برای سیم کشی تلفن معمولاً از سیم ۲ زوج فویلدار به شماره ۰/۶ (شش دهم میلی متر مربع ) استفاده می شود.

 

حالا نقشه کشی پریزهای آنتن را نشان می دهیم .

 

نقشه پریز آنتن

نقشه پریز آنتن

 

همان طور که در نقشه بالا مشاهده می کنید. داخل پذیرایی، هر جایی که این احتمال را می دادیم که قرار است تلویزیون قرار گیرد، یک عدد پریز آنتن نصب کرده ایم.

نصب پریز آنتن در داخل اتاق خواب ها الزامی نیست. ولی ما در هر اتاق خواب یک پریز آنتن هم نصب کرده ایم.

مسیر لوله گذاری خود را طوری انتخاب کنید که بیشتر از دو سیم آنتن به داخل یک قوطی نرود. زیرا پریزهای آنتن فقط گنجایش دو سیم آنتن را دارند.

ارتفاع نصب پریز های آنتن از کف شده ، حدوداً ۴۰ سانتی متر است.

از اولین پریز هم یک سرخط به بیرون از واحد رفته است. این سرخط اگر ساختمان ویلایی باشد باید تا پشت بام کشیده شود و اگر ساختمان، مجتمع مسکونی باشد، باید سرخط را تا محل رایزر امتداد دهید.

برای سیم کشی آنتن ، از کابل کواکسیال تمام مس ۷۵ اهم استفاده کنید.

 

 

اگر در خواندن این مطلب ( نقشه پریز تلفن و آنتن ) سوالی برایتان پیش آمده است، آن را در قسمت پایین مطرح کنید، ما پاسخ آن را به ایمیلتان ارسال می کنیم.

اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید و می خواهید آن را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید، پیشنهاد می کنیم کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق را از همین لینک دانلود کنید. نسخه pdf این کتاب با مطالبی جذاب تازه به روز شده است.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


81 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با درود و خسته نباشین
  یک خانه قدیمیه ولی قبلا سیم آنتن از تراس برای هر واحدی رفته و
  در هر اتاق یه جای آنتن نصب شده
  من نمیدونم مسیر آنتن که از تراس به اتاقها کشیده شده سالمه یانه؟
  از طرفی چند مسیر از تراس برای هر واحد از تراس من کشیده شده و من نمیدونم کدام مسیر سیم آنتن برای واحد منه ؟ میشه راهنمایی بفرمایین چطوری میتونم این مسیر را دوباره راه اندازی کنم .

  • سلام. پریز داخل واحدتون رو باز کنید و سیم آنتن رو ازش جدا کنید و به یک باتری یا آداپتور ۱۲ ولتی وصل کنید. بعدش برید و از سمت دیگه سر همه سیم های دیگه که آزاد هستن رو به یک آژیر وصل کنید.هر سیمی که آژیر به صدا در اومد یعنی اون سیم شماست و اینطوری متوجه میشید که اون سیم سالمه یا نه.

 • سلام مهندس مرادی عزیز یه سوال داشتم یکی از پریزهای برق اشپزخونمون سیم فازش کمی سوخته که بخاطر اتصالی بوده و وقتی فازمترو تو ترمینال فازش میکنم فاز برقداره و مشکلی نداره ولی هود اشپزخونه خاموش میشه البته هود اشپزخونه ب یه پریز دیگه وصله ولی مشخصه که فاز و نول پریزهای اشپزخونه از هم انشعاب گرفتن حالا میخواستم ببینم اون پریزی ک با فازمتر تستش کردم مشکل داره یا اون سیم فازی که بخاطر اتصالی کمی سیاه و سوخته شده

  • سلام. قطعاً اگر سیم فاز بسوزه شاید بتونه چراغ فازمتر رو روشن کنه ولی وسایل برقی رو نمی تونه.
   شما می تونید همه پریزهای آشپزخونه رو باز کنید بعدش سیم های اون پریزی که سوخته رو تکون تکون بدید تا متوجه بشید که سیمهاش از کجا انشعاب گرفته شده. بعدش سیم های جدید ببندید به سیم های سوخته و از طرف دیگه بکشید تا سیم های جدید جایگزین سیم های سوخته بشه.

   • ممنون جهت راهنمایی ولی فقط اون قسمتی از سیم ک جهت اتصال ب ترمینال لخت بوده سوخته فکر کنم اگر اون یه تیکه رو قطع کنم و دوباره لخت کنم مشکل رفع بشه درسته؟

    • خواهش می کنم. بله من فکر کردم همه سیم سوخته باشه. به سیم دست بزنید تا اون مقداری که روکش سیم خشک شده باشه باید قطع بشه.

 • سلام مهندس خوبید.
  اگه تو یکی از اتاق خوابا پریز تلفن و انتن نذاریم و کلا از اول لوله کشی تا اخرین مرحله برقکاری مهندس برق سرکشی نکنه و بعد از اتمام کل کار ساختمان بیاد ببینه چی میشه؟ و برقکار چجوری میتونه این استرسو از خودش دور کنه؟
  تشکر

  • سلام. مطمئن باشید اگر سایر قسمت های دیگه رو تمیز و دقیق کار کرده باشید یک مهندس ناظر بابت کمبود یک پریز از کارتون ایراد نمیگیره. مهندس های ناظر بیشتر میان و داخل جعبه فیوز رو نگاه می کنن از سیم های ۱/۵ برای روشنایی و سیم های ۲/۵ برای پریزها استفاده کرده باشین و ارت هم اجرا شده باشه و فیوزها مناسب باشن، و محافظ جان هم نصب شده باشه، به الباقی چیزا گیر نمیدن. خیالتون راحت باشه.
   اگر دیگه خیلی خیلی آدم گیری باشه. آیا اون اتاق خوابی که براش پریز نذاشتین در دیوار پشت اون یعنی در سمت پذیرایی، پریز تلفن و آنتن نیست که بتونید پشت اون پریزها رو سوراخ کنید و پشت به پشت، در اتاق خواب دیگه پریز نصب کنید؟

 • سلام مهندس وقت شما بخیر.من تازه وارد سایت شما شدم و یه سوالی داشتم.
  برای یه ساختمون، واحدهای دو خوابه یکی از اتاقاش کمتر از۹ متره و اصلا گرمایشی وسرمایشی و پنجره هم نداره. برای اتاق بزرگه پریزهارو کامل تعبیه کردم، ایا برای اتاقی هم که گفتم علاوه بر پریز برق نصب پریز انتن و تلفن هم اجباریه؟ مهندس برقمون تو نقشش اورده تازه کارم هست خیلی از مشکلاتشو من بهش گفتم و قبول کرد.
  ممنون و سپاس

  • سلام. نصب پریز تلفن که از اول هم اجباری بوده. یعنی باید در تمام اتاق خواب ها حداقل یک پریز تلفن نصب بشه. ولی نصب پریز آنتن جدیداً الزامی شده.

 • سلام ببخشید در مدار پریز های انتن تو کتاب دهم که نوشته sp4 همون پریز آنتن میشه؟

  • سلام. اگر بتونید یک عکس از مدارها واسم ارسال کنید می تونم بهتون بگم که sp4 مخفف چیه.

 • سلام خسته نباشید،
  لطف میکنید ترتیب چیدمان پریز های تلفن و برق و آنتن و بگید

  • سلام. از چپ به راست. اول پریز برق، بعد پریز تلفن و بعد پریز آنتن قرار می گیره.

 • عااااااااااااااااالییییییییییییییییییییی
  فقط اگر امکانش هست در مورد
  ۱ – مسیر لوله سیستم روشنایی(لوستر) از کف طبقه بالا عبور میکنه یا از سقف همان طبقه؟
  ۲- برق کولر چجوری کشیده میشه (کولر گازی یا آبی)
  ممنووووون

  • سلام. ۱- برای پاسخ سوال اول، بایستی مطلب فیلم آموزش لوله گذاری برق ساختمان رو مطالعه بفرمایید.
   ۲- برای برق کولر آبی یک لوله از کلید کولر شروع میشه و دقیقاً از کنار کانال کولر میره تا پشت بام – یا تراس- . یک فاز و نول هم از جعبه فیوز مستقیم میاد داخل اون کلید کولر.

 • سلام مهندس یه سوال داشتم
  تو پذیرایی یا اتاقها برای نصب تلویزیون دیواری باید پریز برق و آنتن تو ارتفاع بالا نصب بشه آیا اشکالی داره؟

  • سلام. اگر قرار باشه بعد از نصب پریزها، مهندس ناظر بیاد کار رو ببینه می تونه بابت اون به شما گیر بده. ولی اگر کاری به مهندس ناظر نداره می تونید در ارتفاع بالا هم نصب کنید.

 • با سلام
  با تشكر از اينكه دانش خود را به اشتراك ميگذاريد اميدوارم خدا خير به شما بدهد. در پاسخ به آقاي حسين كه تنها محافظ جان كافي است لازم ميدانم اين توضيح را اضافه نمايم كه كليدهاي محافظ جان در دو نوع كلي هستند اول ( آنچه كه بيشتر در بازار موجود است) مدل RCB اين كليد تنها جريان باقيمانده ( همان نشتي) را سنس مي كند و الزاما نياز است كه كليد مينياتوري با آن سري شود چون اضافه جريان و جريان اتصال كوتاه را نمي بيند دوم ( در بازار كمتر و خيلي گرانتر) مدل RCBO است كه علاوه بر سنس جريان نشتي، كار كليد مينياتوري را نيز انجام ميدهد و با نصب آن نيازي به كليد مينياتوري نمي باشد.

  با تشكر – رضا – طراح و ناظر برق ساختمان

  • سلام. مرسی. از توضیحات شما سپاسگذارم.

 • سلام خسته نباشید.
  در آشپزخانه مسیر افقی عبور لوله های برقی روی دیوار باید چگونه باشد؟در چه ارتفاعی از دیوار لوله ها عبور داده شوند.البته باتوجه به اینکه پریز برق باید در ارتفاع۱۱۰ از کف تمام شده قرار گیرد و پریز های ماشین لباسشویی و ظرفشویی در ارتفاع ۸۰ .ممنون اگه راهنمایی کنید.

  • سلام. مسیر افقی لوله ها فقط باید در زیر سقف کاذب باشه.
   منظورتون از سوال دوم رو درست متوجه نشدم. ولی لوله ها تماما به صورت عمودی از دیوار بالا میرن و وقتی به زیر سقف کاذب رسیدن مسیر افقی رو طی می کنن.

 • سلام.
  آیا عبور سیم تلفن،آنتن و برق از یک لوله در گیرندگی تلویزیون تاثیرگذار هست؟ تشکر

  • سلام. بله این کار اشتباهه و باعث نویز گرفتن سیم تلفن و سیم آنتن میشه.

 • سلام مهندس خسته نباشید.
  ببخشید ولی من تو یه کتاب خوندم که پریز برق رو جدا از پریز تلفن بذارید.
  میشه لطف کنید در این مورد که مشکلی هست یا نه توضیح بدین؟
  واقعا ممنون میشم اگه جواب این سوال رو بدین.تشکر

  • سلام. قطعاً هر چقدر فاصله پریز تلفن از پریز برق بیشتر باشه، احتمال نویز گرفتن تلفن کمتره. ولی به خاطر سختی هایی که برای برقکار داره همیشه اونها رو کنار هم نصب می کنن. و در ضمن احتمال نویز گرفتن خیلی کمه و به خاطر یک احتمال کوچیک کسی این قضیه رو رعایت نمیکنه.

 • سلام.
  یه سوال داشتم؟ ایا نصب پریز برق و تلفن و انتن کنار هم مشکلی پیش نمیاره؟از نظر ایجاد نویز و در صورتی که سیم تلفن شیلددار باشد؟!

  • سلام. خیر مشکلی نداره.

 • سلام.واقعا ازتون تشکر میکنم بابت سایت بسیار عالیتون.مطالب کاملا عملی و پیرایش شده از هجویات.درود به شما مهندس.

 • سلام ضمن تشکر از پاسخ های کارشناسی جنابعالی، لطفا اگر سایتی رو سراغ دارید که مثل سایت شما پاسخگوی سوالات ما در خصوص مسائل عمومی ساختمان باشه معرفی بفرمایید. متشکر

  • سلام محمد جان. نظر لطف شماست. جواب این یکی سوال رو دیگه نمی دونم. از کاربران دیگه تقاضا می کنیم که اگه پاسخی دارند در جواب این کامنت ذکر کنن.

 • بفرمایید نصب چند پریز در ارتفاع حدود ۱۲۰ سانتی در پذیرای ایرادی داره؟ ممنون از پاسخگویی جنابعالی

  • سلام. استاندارد های برق ساختمان میگه که ارتفاع نصب پریزها در پذیرایی باید بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر باشه. پس اگر پریزی رو در ارتفاع ۱۲۰ سانت نصب کنید مهندس ناظر برق کار شما رو تایید نمی کنه. ولی اگه جایی که سیم کشی می کنید منزل خودتون هستش تویه هر ارتفاعی که دوست دارید نصب کنید.
   ولی این رو هم بدونید که خیلی از وسایل برقی منزل با توجه به این ارتفاع طراحی شده اند. مثلاً اگه یک شارژ موبایل رو به یک پریز تویه ارتفاع ۱۲۰ بزنید، گوشیتون تویه هوا آویزون می مونه.

 • سلام آیانصب پریز درپذیرایی در ارتفاع ۴۰ سانتی مانع چیدمان مبل نیست؟

  • سلام. این چیزیه که مقررات برق ساختمان تعیین کرده. ولی برقکارها معمولاً تعداد زیادی پریز در پذیرایی نصب می کنند تا اگه یکی از پریز ها بعداً پشت مبل ها قرار گرفت، همیشه چند تا پریز دیگه باشه.

 • سلام وخسته نباشید .مرسی از مطالب مفید و روان.جناب جدیدا به گوشم خورده که دیگه پریز های انتن رو به این روش کار نمیکنن چون سیگنال در پریزهای اخری خیلی ضعیف شده و پاسخگو نیست بخاطر بالا رفتن متراژ که میگن نباید کل مسیر از۱۵ متر بیشتر باشه ودیگری بخاطر قطع شدن کابل از چند نقطه.ایا درسته این نظر؟ممنون میشم نظر شما هم بدونم.ودر صورت تایید روش صحیحتر رو بگید ممنون میشم

  • سلام. بله ، صحبت های شما متین است. ولی از اونجایی که از طرف مقررات برق ساختمان قانون مشخصی برای اجرای پریزهای آنتن تدوین نشده، بیشتر برق کار ها به صورت بالا، سیمکشی و نصب پریز های آنتن رو انجام میدن.
   ولی بهتره به ازای هر سه عدد پریز آنتن، یک سر خط به پشت بام یا جعبه تقسیم راه پله بره. و اگه در یک واحد قراره بیش از سه پریز آنتن نصب بشه، باید برای هر سه تا، یک سرخط دیگه در نظر گرفته بشه. برای طول مسیر هم، به ازای هر طبقه یا سه متر سیم اضافه باید ۲ دسی بل افت کیفیت در نظر گرفت. پس بیشتر از ۲۰ متر رو پیشنهاد نمی کنیم.

 • خیلی عالی بود ممنون

 • سلام
  اگر برای سرخط پریزهای اشپپزخانه یا دستشویی بخواهیم کلید محافظ جان نصب کنیم آیا نیازی به نصیب فیوز مینیاتوری ۱۶ آمپری در کنار محافظ جان در سرخط اشپزخانه داریم یا همان محافظ جان کافیه و کار فیوز مینیاتوری را هم انجام می دهد ؟
  تشکر

  • سلام. خیر .فقط کلید محافظ جان کافیست

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی