فروردین
۳۱
۱۳۹۵

نقشه پریزهای برق ساختمان یک واحد مسکونی

نقشه پریزهای برق ساختمان یک واحد مسکونی

با سلام. امروز می خواهیم نقشه پریزهای برق ساختمان یک واحد مسکونی که در مطلب قبلی نقشه روشنایی آن را اجرا کردیم، آموزش دهیم. اگر مطلب قبلی را نخوانده اید به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً سری به آن بزنید.

نقشه برق ساختمان یک واحد مسکونی

 

 ابتدا این علامت های اختصاری را به خاطر بسپارید.

علامت اختصاری برق ساختمان

علامت اختصاری برق ساختمان

 

با دقت به نقشه پایین نگاه کنید، پیشنهاد می کنیم که کلید کنترل صفحه کلید را نگه دارید و اسکرول (غلتک) موس را بچرخانید تا نقشه ها زوم شود و کاملاً خوانا باشد. مشاهده می کنید که محل پریز های برق و لوله های مربوط به هر کدام در نقشه مشخص شده است.

نقشه پریز برق ساختمان

نقشه پریز برق ساختمان

 

حال به بررسی تک تک پریزهای برق می پردازیم.

–  همان طور که می بینید در داخل هر اتاق خواب دو عدد پریز برق در نظر گرفته شده است. این پریزها در جایی قرار گرفته اند که بعد از باز شدن درب اتاق پشت در قرار نگیرند. و در جایی باشند که احتمال قرار گرفتن آنها در زیر تختخواب نباشد. معمولاً نصب دو عدد پریز برق در داخل اتاق خواب ها کافی است.

–  اینکه سرخط پریزهای اتاق خواب شماره یک، جدا از سرخط پریز اتاق خواب های شماره دو و سه به جعبه فیوز رفته است، به این دلیل است که لوله و سیم کمتری مصرف شود. بعداً در هنگام نصب فیوزها سرخط هر سه اتاق خواب را به یک فیوز می بریم تا پریز همه اتاق خواب ها به یک فیوز وصل باشد.

–  نصب پریز در داخل تراس اختیاری ست.

–  در داخل پذیرایی سه عدد پریز برق نصب شده است. این پریزها را جایی نصب کنید که احتمال می دهید تلویزیون در آنجا قرار می گیرد. پریزی که پشت اتاق خواب شماره یک در پذیرایی نصب شده است برای مصرف جاروبرقی در نظر گرفته شده است.

–  ارتفاع نصب پریز های برق در حال و اتاق خواب بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از کف تمام شده است. که ما همان ارتفاع ۴۰ را برای زیبایی کار پیشنهاد می کنیم.

–  سایت برق ساختمان نصب پریز در داخل حمام را پیشنهاد نمی کند، ولی می توانید در کنار روشویی سرویس یک عدد پریز برای مصرف ماشین اصلاح نصب کنید. این پریز باید حداقل ۳۰ سانتی متر با روشویی فاصله داشته باشد، برای مصرف سیم و لوله کمتر و چون جریان زیادی قرار نیست که از این پریز گرفته شود. ما برق آن را از پریز های پذیرایی گرفته ایم. اگر مایل بودید می توانید برای آن یک سرخط جدا در نظر بگیرید.

 

–   در نصب پریزها دقت کنید که نزدیک لوله بخاری یا لوله های آب رادیاتور نباشد. زیرا در جاهایی که لوله بخاری یا لوله های آب رادیاتور وجود داشته باشد، قطعاً در آینده بخاری و شوفاژ نصب می شود و پریزهای برق باید بعد از نصب رادیاتور و بخاری حدوداً ۴۰ سانتی متر با آن فاصله داشته باشند.

–  در نقشه بالا بهتر است در زیر جعبه فیوز هم یک عدد پریز برق برای مصرف جارو برقی نصب کنید. به خاطر شلوغ شدن نقشه ما آن را ترسیم نکرده ایم.

 

–  در داخل آشپزخانه حداقل ۶ پریز نصب میشود. برای اجاق گاز – هود – یخچال – ماشین لباسشویی – پکیج و یک پریز هم برای روی اپن که برای وسایلی مثل آبمیوه گیری یا چای ساز استفاده می شود. مشاهده می کنید که تمام این پریز ها با لوله برق (خطوط قرمز) به هم متصل شده اند و از نزدیک ترین پریز یک سرخط به جعبه فیوز رفته است.

 • ارتفاع نصب پریزهای اجاق گاز و ماشین لباسشویی ۷۰ سانتی متر از کف تمام شده است.
 • ارتفاع نصب پریزهای یخچال و پریز برق روی اُپن ۱۲۰ سانتی متر از کف تمام شده است.
 • ارتفاع نصب پریز هود حدوداً ۱۸۰ سانتی متر از کف تمام شده است.
 • ارتفاع نصب پریز پکیج با توجه به لوله های آبی که کنار آن است، حدوداً ۱۴۰ سانتی متر از کف تمام شده است.

 

 

اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید و می خواهید آن را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید، پیشنهاد می کنیم کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق را از همین لینک دانلود کنید. نسخه pdf این کتاب با مطالبی جذاب تازه به روز شده است.

اگر در حین خواندن این کتاب یا هر کدام از مطالب سایت سوالی برایتان پیش آمد. ما همیشه با شماییم. فقط کافیست در لینک پایین آن را مطرح بفرمایید و روز بعد جواب آن را دریافت کنید.

سوالات خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق15 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام : برای روشنایی حیاطی که در ورودی ازآنجاست کلید روشنایی برق باید کجا قرار گیرد؟ داخل ساختمان یا بیرون ساختمان

  • سلام. مقررات میگه که کلید هر مکانی باید در داخل اون مکان نصب بشه. پس اگر طبق مقررات برق ساختمان بخوایین کار کنید باید کلید در بیرون و در داخل حیاط نصب کنید. ولی از اونجایی که امکان پاشیده شدن آب بارون به کلید وجود داره، خیلی از برقکار ها کلید رو در داخل ساختمان نصب می کنن.

 • سلام
  یه سوالی که خیلی ذهن منو مشغول کرده اینه که در منزل های تک واحدی و در به حیاط برای عبور اصولی سیم ها از حیاط چه باید کرد؟ چون در خیلی موارد ایوان هم مشکل سازه و در یک خانه ای که من باید برق کشی کنم ستون های سیمانی کنار درب مشکل سازن و لوله ها به ناچار کنار چهارچوب در قرار میگیرن
  در قسمت حیاط فکر نمیکنم مجاز باشیم لوله ای از کف عبور بدیم پس راه حل چیه؟ در ضمن کابل برق ورودی و تلفن و ایفون هم باید با فاصله نصب بشن پس نمیشه روی دیوار قرار بگیره!
  با تشکر از سایت خوبتون

  • سلام آقای مهدی. اشتباه می کنید. شما مجاز هستید که در حیاط لوله های اصلی ورودی به ساختمان رو از کف رد کنید. مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان میگه باید کانالی با عمق ۷۰ سانتی متر حفر بشه. بعدش ۱۰ سانتی متر ماسه بادی، بعدش قرار گرفتن کابل ها، بعدش باز دوباره ۱۰ سانتی متر ماسه بادی، بعدش یک ردیف آجر چینی. بعدش یک “نوار پلاستیکی زرد رنگ خطر” و مابقی رو با خاک پر کنید.

 • سلام.تو واحد ما یه دوشاخ برق هست که نزدیک سقف کار گذاشتن کنار دریچه کولر…تو دوتا واحد این دوشاخ برق هست که خیلی فکر منو مشغول کرده برای چی گذاشتن..لطفا راهنماییم کنین.ممنون

  • سلام آقا سلمان. معمولاً این پریز رو یا برای نصب مهتابی شارژی قرار میدن ، که وقتی برق رفت شما بتونید اون مهتابی شارژی رو روشن کنید.
   یا اینکه اون پریز برای کولر گازی نصب شده.

 • سلام من منزل رو کابینت کردم و جایی که تغییرات دادم برای لباسشویی و ظرفشویی پریز برق وجود ندارد،آیا میشود یک پریز جدید از دیوار کند و تعبیه کرد یا باید به صورت روکار از پریزهای دیگر برق بکشیم،مرسی

  • سلام دوست عزیز. معمولاً برقکارها در آشپزخانه به اندازه کافی پریز نصب می کنن. شما می تونید پریزهای موجود در آشپزخانه که الان پشت کابینت ها رفته رو بالاتر یا پایین تر ببرید. اگر با کنده کاری مشکلی ندارید، می تونید دیوار رو بکنیدو سیم ها و قوطی کلید رو به صورت توکار نصب کنید. ولی امکان نصب پریزها به صورت روکار هم وجود دارد. در این صورت از یک برقکار کمک بگیرید تا در نصب پریزها و سیم های روکار موارد ایمنی رو به صورت کامل رعایت کنه.

 • با سلام ، برق کارهای من به اشتباه در یک آپارتمان ۱۰ واحدی در مرحله نصبیات سیم های فاز را بترتیب قرمز و سبز و آبی ( RGB ) و سپس سیاه در نظر گرفته اند یعنی اگر سیم های آبی و زرد و ارت بوده که ارت مشخص هست و اما بر اساس ترتیب گفته شده آبی را فاز و زرد را نول در نظر گرفته اند و در جایی که مثلا سبز ئ آبی بوده ، سبز فاز و آبی نول انتخاب شده و . . . پس اگر رنگ ها آبی و سیاه بوده باشه با توجه به ترتیب گفته شده آبی را فاز و سیاه که اولویت کم تری دارد نول انتخاب شده . البته در ارت مشکلی وجود ندارد. آیا برای تطبیق با استاندارد باید نصبیات را مجددا انجام دهیم؟

  • سلام آقای احمدی.
   قطعا این کاری که برقکارهای شما انجام دادن با استانداردها تطبیق نداره. ولی هیچ مهندس ناظری فازمتر دست نمی گیره که تست کنه کدوم سیم فازه و کدوم سیم نول. پس این به وجدان کاری خود شما بستگی داره که بخوایید تمام پریزها رو باز کنید و به صورت صحیح ببندید تا اگه چند سال دیگه برق ساختمون به مشکل خورد، بشه به راحتی مشکل رو پیدا کرد.

 • با عرض سلام و خسته نباشید،علت گذاشتن پریز در راه پله اون هم تو ارتفاع بالا چیه؟

  • سلام . معمولاً در راه پله ها یک پریز برای مهتابی شارژی ( اضطراری ) نصب می کنن تا اگه برق رفت از اون استفاده کنن. شاید هم برای پنل اعلان حریق چنین پریزی تعبیه شده.

 • سلام وخسته نباشید خدمت شما. با توجه به تو کار بودن لوله های گاز و سیستم ابرسانی و پکیج رادیاتورهای(از نوع نیوپایپ) واحدها که معمولا هم جای واحد هستن.عبور لوله های برق و انتن وتلفن از روی از لوله ها مشگلی نداره؟؟بیشتر منظورم بخاطر گرم بودن لوله های رادیاتور هاست.مشگلی برای لوله وسیم ها نداره؟

  • سلام. معمولاً اطراف لوله های سرد و گرم رادیاتور از فوم های پلی اتیلن که در تصویر زیر می بینید استفاده میشه. این فوم ها عایق حرارت هستند.

   فوم پلی اتیلن

   ولی اگه روی لوله های عایق بندی نشده بود، وجود حتی یک سانتی متر فاصله بین لوله های آب گرم و لوله های برق، مشکلی برای لوله های برق و سیم ها پیش نمیاره.

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما. واقعا عالی بود، من تو هیچ سایتی نتونستم همچین چیزی رو پیدا کنم دمتون گرم.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 1
 • بازدید امروز: 4,650
 • بازدید دیروز: 14,384
 • بازدید ماه: 504,032
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام