آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمان و در ورودی آپارتمان نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است.خود جعبه فیوز برق خود را توسط یک کابل سه رشته ۳*۶ از تابلو کنتور اصلی می گیرد. جعبه فیوزها از تعداد چهار تایی تا هر تعدادی که بخواهید در بازار موجود است.

 

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند.مغزی، کلاهک و پایه فیوز. و اگر این فیوز عمل کند، باید دور انداخته شود. چون یک بار مصرف هستند. برای تعویض آنها هم باید کلاهک آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید.برخلاف فیوزهای قبلی که یک بار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع یا وصل کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری  پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند. و از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ شدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با چسب برق یا شمش ارت به سیم ارت اصلی وصل کنید.

 

فیوزهای محافظ جان : فیوزهای محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها دو ورودی و دو خروجی دارند. یعنی علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای این فیوزها وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد ؟

برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر استفاده کنید.

برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ یا ۲۰ آمپر استفاده کنید.

برای سرخط پریزهای حال و خواب از فیوز ۱۶ آمپر استفاده کنید.

برای فیوز اصلی و فیوز محافظ جان، از فیوز ۲۵ یا ۳۲ آمپر استفاده کنید.

ظرفیت فیوز ها با علامت C یا A بر روی آنها نوشته شده است. مثلاً اگر روی یک فیوز نوشته شده بود، C16 یا ۱۶A  یعنی این فیوز ۱۶ آمپر است.

 

نکته: ورودی و خروجی در فیوزهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی معمولا برقکارها ورودی را از زیر فیوز های مینیاتوری قرار می دهند و خروجی را از پیچ بالای فیوز می گیرند.

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به لینک بالا بزنید.302 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • با سلام وخسته نباشید
  جناب مهندس امکان داره بگین بهترین مارک آیفون هم صوتی و تصویری تو بازار الان چی هستش؟و نصب آیفون دستمزدش چنده تو بازار؟
  با تشکر

  • سلام . مرسی. بهترین آیفون های بازار. سیماران، الکتروپیک، و تابا هستش. اجرت نصب پنل و قفل بازکن، ۲۰ تا ۲۵ تومن. و به ازای هر گویش هر واحد ۱۵ تا تومن. ولی اگر ساختمون ویلایی باشه و تنها یک گوشی داشته باشه، سرجمع ۵۰ تا ۶۰ تومن اجرت نصب میشه.
   البته این درصورتیه که قبلاً سیمکشی انجام شده باشه. در غیر این صورت برای هر متر سیم کشی یا داکت کشی، متری ۷۰۰ تومن محاسبه میشه.

 • سلام مهندس
  داخل جعبه کنتور سیم ارت و نول به وصل بشه حفاظت جان باید قبل از وصل شدن نول به شین ارت باشه یا بعد ار وصل شدن نول به شین ارت.علت رو توضیح بدید
  خیلی ممنون

  • سلام. ما به عنوان یک برقکار نباید در تابلو کنتور ارت رو به نول وصل کنیم. اداره برق به تشخیص خودش و اگر نیاز باشه این کار رو انجام میده.
   در این صورت باز هم مثل مدار بالا عمل می کنید و محافظ جان رو بعد از اتصال نول به ارت انجام میدن.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  آقای مهندس امکان داره قیمت روز سیم کشی ساختمان رو بهم بگین هم به صورت متر مربع و هم شعله
  با تشکر از شما

  • سلام. پاسخ به ایمیل شما ارسال شد.

 • باسلام وخسته نباشید
  برای موتورجوش ۲۵۰آمپر درکارگاه آموزشی جوشکاری چه نوع فیوزی باید استفاده کرد؟
  ۲۵آمپر؟
  ۳۲آمپر؟
  باتشکر

 • باسلام ایا می شود کلید محافظ جان را در پارکینک در تابلو کنتور نصب گردد.چون حجم بزرگی دارد .فضای تا بلورامیگیرد.مچکر قمری از سنندج.

  • سلام. بله میشه و مشکلی نداره.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  آقای مهندس لطفا نحوه اجرای سیستم اعلام حریق یه ساختمان چهار طبقه رو یه توضیح مختصر و مفید بدین خیلی نیاز دارم.با تشکر فراوان

  • سلام آقا محمد.مرسی. ولی این مبحثی که شما می فرمایید نیاز به ۳۰ صفحه توضیحات داره که اینجا جاش نیست. در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق در مورد اون صحبت کردیم. اگر عجله ندارید تا هفته دیگه منتظر بمونید، چون نسخه جدید کتاب چاپ میشه و در اون سعی کردیم که کاملتر توضیح بدیم.

 • مهندس با سلام وخسته نباشيد مجدد و تشكر بابت وقتى كه ميزاريدوپاسخ ميدهيد.
  همانطور كه ذكر شد سيمها از كنتور تا به داخل واحد چهار رشته نمره ٦ ميباشد كه دو رشته ان براي برق داخل واحد ميباشد و دو رشته ديگر مستقيم براى كولرها،وهم اكنون زير هرپيچ فيوز كنتور دو سرسيم جدا ٦براى فاز ودوسر سيم براى نول بسته شده ونگرانى اينجاست كه چون واحدها ادارى است وحدود ٢٠امپر و كولرها حدود ٣٠ امپر برق ميكشد وبعد اين امكان ميرود كه به مرور زمان سر سيم مخصوص كولر داغ كرده و از سفت بودن اول خارج شده وباعث امپر كشيدن واسيب به دستگاها شود.ايا لازم است كه از سرسيم دوبل و يا روش بهتر ديگرى جايگزين حالت فعلى شود.

  • سلام.خواهش می کنم.
   فکر نمی کنم جای نگرانی باشه. اگر از سیم شماره ۶ و سر سیم استفاده شده باشه مشکلی پیش نمیاد.

 • مهندس با سلام و خسته نباشيد.لطفا روش صحيح بستن دوسيم به زير يك پيچ فيوز مينياتوري را توضيح دهيداگر هر كدام از سيمها را جدا سر سيم بزنيم و زير يك پيچ مينياتوري ببريم ايا اصولى است.چون در يك ساختمان سيمهاي كولر گازي و سيمهاي داخل واحد بصورت مجزا به داخل كنتور اورده شده است نمره سيمها هم ٤سيم ٦است.

  • سلام علی جان. بهتره اگر سر سیم ها هم سایز نیستند، برای هر دوشون یک سرسیم بزنید. چون وقتی دو سیم غیر هم سایز رو میبرین زیر یک پیچ، سرسیم کوچیکه درست سفت نمیشه و امکان داره که در بیاد.

 • باسلام ،برای استفاده ازبخاری ۲۰۰۰wازچه فیوز مینیاتوری وباچه آمپری باید استفاده کرد،وچه نکات دیگری را بایدرعایت کرد؟باتشکر اطراهننمایی شما

  • سلام از فیوز ۱۰ آمپر با سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. ولی سیم شماره ۱٫۵ هم جواب میده. برای سیم های اتصال به بخاری برقی در هیچ قسمتی از نوار چسب استفاده نکنید. و همیشه اتصالات سیم ها رو با ترمینال سرامیکی انجام بدین.

 • سلام خسته نباشید،ببخشید فیوز محافظ جان مینیاتوری مخصوص طبقه سوم رو تست کردم سالمه ولی برق به واحد طبقه سوم نمیرسه و فازمتر چیزی نشون نمیده،نول رو ک قطع میکنم بعضی از لامپ ها کم نور روشن میشه و فاز متر رو از توی واحد ک روی فیوز میذارم ضعیف روشن میشه،مشکل از کجاست؟در ضمن یه پمپ اب جدا گانه ب زیر فیوز محافظ جان وصل شده و بدون مشکل کار میکنه

  • سلام. اینکه می فرمایید یک پمپ به فیوز وصله و داره کار می کنه. پس برق تا داخل واحد و داخل فیوز محافظ جان اومده. حالا باید بقیه فیوزها رو چک کنید.

 • سلام خواهش میکنم سوالمو جواب بدین اگه فیوز روشنایی و پریز یک اتاق مشترک باشه یعنی از یه فیوز استفاده کنم مشکلی ایجاد میشه؟

  • سلام علی جان. ببخشید که سوال شما دیر جواب داده شد.
   استاندارد میگه که باید فیوز پریزها از فیوز روشنایی ها جدا باشه. ولی اگر فقط برای یک اتاق هستش، با خیال راحت و بدون نگرانی ازش استفاده کنید.

 • با سلام خدمت شما واقعا از سایت خوبتون ممنونم.داخل تابلو برق روشنایی زیر زمین یک مغازه کلیدهای مینیاتوری داریم که هر کدام برای قطع و وصل یک مدار روشنایی به کار می رود.به دلیل دور از دسترس بودن این تابلو باید تمام وقت این کلیدها در طول یک روز وصل بماند.آیا میتوان از این کلیدهای مینیاتوری انشعاب گرفت و به محدوده در دسترس به چند کلید تک پل متصل کرد؟تا هر موقع نیاز بود خاموش و روشن کنیم؟اگر امکان دارد نحوه اتصال را توضیح دهید.
  واقعا متشکرم

  • منظورم اینست که فیوزهای مینیاتوری همیشه وصل باشد و مدارهای روشنایی را به جای فیوز مینیاتوری با کلید تک پل قطع و وصل کنیم.

   • بله متوجه شدم. این کار امکان پذیره.

  • سلام آقا مصطفی. بله شدنش میشه، ولی باید از یک برقکار ماهر بخواید که این کار رو انجام بده تا اصول حفاظت و ایمنی رو به درستی اجرا کنه.

   • باید از دوسر ترمینال هر فیوز دو سیم بگیریم و هر کدام را به هریک از پیچهای کلید وصل کنم یا اینکه از خروجی فیوز به پیچ طلایی کلید و از پیچ نقره ای آن به یکی از لامپ ها وصل کنم؟ کدام درست است؟

    • چون اصرار دارید که خودتون انجامش بدید پس به این صورت عمل کنید و این موارد رو رعایت کنید.
     از خروجی هر فیوز به پیچ طلایی رنگ کلید و از پیچ نقره ای رنگ اون هم به یکی از لامپ ها وصل کنید.
     برای روشنایی ها از سیم شماره یک و نیم استفاده کنید و از سیم های تیکه شده و چسب خورده استفاده نکنید. و اتصالات رو به صورت صحیح و ایمن انجام بدید.

 • با سلام،تو یه ساختمون که شامل چند واحد میشه ، یکی از واحد ها هر از گاهی خودبخود فیوز اصلی کنتور قطع میشه و وقتی اونو وصل میکنیم باز ممکنه بعد از چند ساعت دوباره قطع میشه، عیب از فیوزه یا سیم کشی،البته سیم کشی اون هم قدیمیه،راهنمایی کنید ،ممنون

  • سلام کاظم جان. این مورد می تونه دلایل زیادی داشته باشه، و چون این دلایل خیلی زیاده نمیشه اینجا عنوان کرد. باید از یک برقکار کمک بگیرین.

 • سلام مهندس روزتون بخیر ،مهندس میشه بپرسم چرا ورودی یو پی اسو وقتی به برق اصلی وصل میکنیم و خروجی اونو به بار وصل میکنیم خطای over load میده ولی بار رو هم از یو پی اس جدا کردیم بازم همون خطا رو میده ،چی میتونه باشه مشکلش مهندس؟در ضمن بار مربوط به اتاق سروره

  • سلام. تا به حال چنین مشکلی برامون پیش نیومده.
   دوستانی که می دونن به این کامنت پاسخ بدن.

 • سلام استاد .برقکار درتابلوداخل حیاط اززیر فیوز سه فازاسانسور برق گرفته به سه فیوز مینیاتوری ۶ و۱۰ امپر داده وبرق پارگینگ’ پله ها ‘روشنایی دیوار بیرون وسردرب بسته (۶لامپ ل ای دی ۹) هنگام بارندگی فیوز سردرب وکل سه فازباهم قطع میشه علت چیست فیوز هم نو است.حتی فیوز سه فاز .متشکرم خیلی اقایی.

  • سلام. به احتمال خیلی زیاد در مواقع بارندگی یک اتصالی شدید در مسیر سیمکشی سردرب اتفاق می افته و چون این اتصالی شدید هست، فیوز سردرب و فیوز سه فاز با هم دیگه قطع میشه.
   باید از یک برقکار بخوایین تمام سیمکشی سر درب رو چک کنه و محل اتصالی رو پیدا کنه.

 • سلام مهندس جان عزیز،مهندس برای یه اتاق سروری که دو تا اسپليت ۲۴ توش نصب شده و با ۴ تا چراغ FBL ,فیوز ۲۵ جوابگوش هست در ضمن پریز برقاش یه مدار جداس و از یو پی اس تغذیه میکنه…

  • سلام. بله جواب گوست.

 • سلام اگر مینیاتوری قبل از کلید حفاظت جان عمل کند مشکل داره
  پریزی که استفاده نمیشه چطور خودبخود اتصالی میکنه باتشکر

  • سلام.
   معمولاً این دو باید با هم دیگه عمل کنن، حتماً تست کنید ببینید آیا محافظ جان درست هست یا نه.

   این پریز کجا نصب شده، پشتش نمناک نیست؟ آب روش نمی پاشه؟ بازش کنید ببینید، پلاتین های داخلش دچار جرقه یا اتصالی نشدن.

 • سلام
  در یک ساختمون چند واحدی که در تابلوکنتورهای اداره برق از فیوز محافظ جان ودوتا فیوز۳۲ امپر برای هرواحد گذاشته شده میشود فیوز اصلی ومحافظ رادر جعبه فیوز واحدها حذف کنیم

  • سلام. بهتره فیوز اصلی رو بزارید، چون اگر مشکلی پیش اومد بتونید از داخل واحد تمام برق رو قطع کنید، ولی اگر مطمئن هستید که اداره برق محافظ جان نصب کرده، نیازی به محافظ جان نیست.

 • سلام خدا و قوت در تابلو ی پای کنتور که چاه ارت نیز زیر آن واقع گردیده آیا سیم ارت را در تابلو با سیم نول اتصال می دهند یا خیر آیا هم بندی همین است ؟ لطفآ توضیح بفرمایید متشکرم.

  • سلام آقا مجتبی. اگر شما برقکار هستید، خیر این وظیفه شما نیست که این کار رو انجام بدید. این کار رو اگر لازم باشه خود اداره برق انجام میده.
   نه این قضیه با همبندی فرق می کنه.

 • سلام خسته نباشید میخاستم بدونم میشه از یک کلید محافظ جان سه فاز به عنوان کلید اصلی یک تابلوی کوچک استفاده کرد ؟
  البطه تمام مصرف کننده ها تک فاز هستن
  ایا با این کار تمامی فیوز های تک فاز هم امن میشه
  ممنون

  • سلام. خیر امکانش نیست.

 • سلام ،مهندس میشه تو یه جعبه تقسیم ۲۰*۲۰ که هم کابل های تلفن و هم کابل های آیفون یک ساختمون دو واحدی اومده از ترمینال کروزي که برا کابل های تلفن استفاده میکنیم،برای کابل های ايفونم یه ترمینال کروز جدا در نظر بگیریم که دیگه سیم های آیفون با نوار چسب سربندي نشن،بعد با این کار امکان نویز وجود داره..

  • سلام آقا مجید. بله میشه.
   ولی در کل پیشنهاد ما اینه که از ترمینالهای کروز استفاده نکنید. چون امکان ایجاد قطعی و مشکلات در اونها زیاده و رفع عیب به سختی انجام میشه. سربندی با وارنیش های حرارتی بهترین گزینه است. قیمت کمتری هم دارن.
   روی نویز تاثیری نداره.

 • سلام مهندس شبتون بخیر.مهندس میشه بگید برای تنظیم قفل دربازکن باید درو ببندیم تنظیم کنیم یا باید در باز باشه،ممنونم

  • سلام. شب شما هم بخیر.
   در رو حدوداً ۳۰ درجه باز کنید.( البته این درجه یک خورده به عرض در هم بستگی داره) و زنجیر رو کاملاً صاف به قفل بازکن وصل کنید. در این حالت نیازی به کشیدن فنر داخل قفل بازکن هم نیست و با یک انرژی خیلی کم هم میشه این کار رو کرد. بعدش در رو ببندید و ببینید که آیا فنر داخل قفل باز کن حدوداً یک سانتی متر کش میاد یا نه. بعدش دیگه ادامه کار دستتون میاد که چقدر دیگه باید زنجیر رو صفت کنید.

 • سلام مهندس عزیز
  آیا میشه برای سه کولر گازی از یک فیوز ۲۵ آمپر استفاده کرد؟

  • سلام حسین جان، مقررات برق ساختمان میگه برای هر کولر یک فیوز جدا.

   ولی اگر بیخیال مقررات بشیم. اگر ظرفیت کولرها ۱۸۰۰۰ و پایین تر باشه، این فیوز جوابگوست.

 • سلام فیوز اصلی ساختمان ۱۶ می باشد اما وقتی از لوازم برقی متعددی همزمان استفاده میشه فیوز اصلی قطع میشه و مجبوریم چند لوازم برقی را همزمان استفاده نکنیم و مشکل ساز شده است آیا می شود فیوز اصلی را به مثلا ۲۵ آمپر ارتقا داد و مشکلی برای لوازم برقی مثل یخچال وغیره ایجاد نمی شود ممنونم

  • سلام. اگر کنتور برق منزل شما ۱۵ آمپر باشه، تعویض کردن این فیوز فایده ای نداره. ولی اگر کنتوتون ۲۵ آمپره می تونید این فیوز رو با یک فیوز ۲۵ تعویض کنید.
   نه مشکلی برای لوازم برقی ایجاد نمی شه.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز
  اگر سیم فاز کلید دو پل فاصله اش با فیوز ۲۵ آمپر نیم متر باشد .میخواستم بدونم که علت پریدن فیوز هنگامی که یکی از کلید ها رو میزنیم که یکی از لامپ روشن
  بشه چیه؟

  • سلام حسین جان. اول اون فیوز رو با یک فیوز سالم جایگزین کنید، شاید مشکل از فیوز باشه.
   در غیر اینصورت در داخل سرپیچ لامپ یا اتصالات کلیدها مشکلی هست که باید پیداش کنید.

 • سلام خسته نباشین می خواستم بدونم در یک محوطه کار گاهی که دارای چهارعدد تابلو برق میباشد(برای مصارف روشنایی)میتوان سیم ارت که از چاه بیرون امده رابه سیم نول وصل کرد

  • سلام آقا یوسف. شما نباید این کار رو انجام بدید. اگر لازم باشه خود اداره برق بنا به تشخیص خودش در تابلو کنتور این کار رو انجام میده.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز

  با توجه به اینکه در روستای ما در برقکشی یک دستگاه خانه برای هر اتاق یک فیوز ۲۵ آمپر نصب میشود.میخواستم بدونم که نحوه اتصال سیمهای هر اتاق به فیوزها رو توضیح بدین.

  • سلام حسین جان. بله در بعضی جاها این چیزها رو رعایت نمی کنن و کلاً برای روشنایی و پریزهای هر اتاق یک سرخط در نظر می گیرن. ولی با این تفاسیر باز هم روش سربندی جعبه فیوز مانند نقشه بالاست ولی برای سرخط هر اتاق یک فیوز ۱۶ آمپر کفایت می کنه.

 • با سلام و احترام.
  من در منزل كار تعميرات لامپ انجام ميدم گاهي موقع تست لامپ بر اثر اتصالي فيوز منزل ميپرد.راهي هست فيوزي نصب كنم كه فقط همان قطع شود و برق منزل قطع نشود.لطفا راهنمايي كنيد چه نوع فيوزي و چطور نصب كنم.با تشكر از شما

  • سلام. بله. در مسیر اون سیم فازی که میزنید به لامپتون برای تست، یک فیوز ۶ یا ۱۰ آمپر نصب کنید.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز

  داخل یکی از لوله های خرطومی آب هستش و زمانی که کلید تک پل رو میزنیم که لامپ روشن بشه,ولی با زدن کلید برای روشن شدن لامپ فیوز میپره .مشکل از کجاست؟

  • سلام حسین جان. اگر روکش سیم سالم باشه، آبِ داخل لوله مزاحمتی ایجاد نمیکنه. فکر می کنم جایی این روکش زخمی شده باشه، در این صورت سیم ها رو باید تعویض کرد.

 • سلام ایا ما می توانیم فیوزهای مینیاتوری را به جای عمودی بستن به صورت افقی نصب کنیم از لحاظ استاندارد مشکلی ندارد با تشکر

  • سلام. خیر مشکلی نداره.

 • ممنون از پاسخگویی تون

 • سلام .آیا میشه در یک واحد مسکونی به ازای هر اتاق یک فیوز ۲۵ آمپر نصب کنیم؟
  (در هر اتاق دو عدد پریز ,یک عدد کلید دو پل ,یک عدد کلید تک پل و سه عدد پریز )

  • سلام. سرخط روشنایی ها با سرخط پریزها باید جدا از هم باشه. ولی اگر برقکار قبلیتون به این صورتی که فرمودین سیم کشی رو انجام داده، پس از یک فیوز ۱۶ امپر استفاده کنید.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  اقای مهندس تو ساختمون های قدیمی که سیم کشی اونا بصورت زیر گچی میباشد چه جوری میشه اتصالات برقی رو رفع کرد؟فیوز ساختمون هی میپرد فیوزشم عوض کردم بازم درست نشد.
  لطفا راهنماییم کنین با تشکر

  • سلام محمد جان. اگر فیوز رو عوض کردید و مطمئن هستید از خرابی از فیوز نیست.این اتفاق به این خاطر می افته که یکی از سیم های برق سوخته و بعد از مدتی که کار میکنه دوباره فیوز میپره. شما ابتدا باید برق هر اتاق یا هر سرخط رو قطع کنی و تست کنی که آیا هنوز اون فیوز می پره یا نه. در این صورت می تونی بفهمی که مشکل از کدوم اتاق یا از کدوم سرخطه. بعدش اصطلاحاً دامنه جستجوت کوچیک تر میشه و راحت تر می تونی اون سیم معیوب رو پیدا کنی.

 • با سلام-در تابلو برق اصلی یک فیوزسه فاز ۳۵آمپراست و از زیر فیوز سه فاز وارد تابلو برق دستگاه شده است (فاصله زیاد است) واز داخل آن برای فیوز سه فاز۲۵آمپر دستگاه رفته است و خروجی فیوز بزای مصرف کننده ها وبرای نصب فیوز محافظ جان چون تابلو برق فیوز۲۵آمپر است و ما فقط فیوز۴۰آمپر در داخل کارخانه داریم نتوانستیم فیوز ۲۵ را حذف و در نتیجه سه فاز وارد محافظ جان و از خروجی برای ورودی فیوز رفت ؟آیا میشو د با توجه به فاصله محافظ جانRCCBرا جایگزین فیوز۳۵آمپرکرد؟ واز آنجا که می گویند بهتر محافظ جان نزدیک مصرف کننده باشد عیبی ندارد وارد فیوز شده؟

  • سلام. ببخشید دوست عزیز من متوجه سوال نشدم. کاربران دیگه لطفاً به این سوال جواب بدن.

  • کلید محافظ برای سه فاز و تک فاز تفاوت میکند سه فاز ۴ دوخولی وخروجی دارد و تک فاز ۲ دوخولی وخروجی دارد.

   کلید محافظ RCD نمیتواند جایگزین فیوزMCB شود. وابسته به این است چند امپر است. معمولا کلید محافظ ۶۳ امپر ببالا است. و باید از فیوز هم بخاطر جریان اضافه برق over load کار میکند
   یک کلید دیگر به نامRCBO است که هم کار محافظ و کار فیوز را میکند به امپر های مختلف میباشد

 • باتشکرازسایت خوبتون واینکه جواب میدیدسوالی داشتم لطفاجواب بدیدوقتی درساختمانی درجعبه فیوزمسیرارت روبرای مدارات روشنایی وپریزهاقطع میکنیم یابه عبارت علمی مدارارت روبازمیکنیم علت انداختن فیوزحفاطت جان چی میتونه باشه فیوزهای روشنایی وپریزهاروکه بالامیزنیم حتی یک درمیان یابصورت راندم بازم حفاظ جان قطع میشه انگاری که ضعیف باشه باوجودی که تعویض هم کردم نشددرحالی که کلیه مسیرهای ارت بسمت مصرف کننده ها بازه علت یاعلتهای اتصال چی میتونه باشه باتشکر

  • سلام دوست عزیز. تمام سیم های ارت رو از ارت اصلی جدا کن. بعدش دونه دونه سیم های ارت رو وارد مدار کن و به ارت اصلی وصل کن، تا متوجه بشی که کدوم یک از سیم های ارت این مشکل رو ایجاد کرده. دلیلش هم خیلی ساده ست، یا سیم ارت در جایی با نول برخورد کرده یا سیم ارت با یک دیوار نمدار در تماسه. بعدش که سرخط معیوب رو پیدا کردی همه کلیدها یا پریزهای اون سرخط رو باز کن و بگرد دنبال اون چیزهایی که گفتم.

 • سلام.خسته نباشین .برای تقسیم برق بین فیوز ها داخل جعبه فیوز بجز سیم ایا چیز دیگه هست که بشه فیوزها رو بهم وصل کرد که جعبه فیوز هم خلوت تر باشه هم شیکتر.اگه هست اسمش و مشخصاتشو بزارین ممنون از سایت خوبتون

  • سلام دوست عزیز. بله هست. اسمش هم شینه جعبه فیوزه که تصویرش رو در پایین مشاهده می کنید. به هر الکتریکی بگین بهتون میدن.
   شینه جعبه فیوز

 • آیا کلید محافظ جان میتواند جایگزین فیوز شود چون میگویند محافظ جان در برابر اتصال کوتاه و اضافه جریان عمل نمی کند؟امادر شرکت این حرف راقبول ندارد و می گویند در سه فاز اگر جروجی محاغظ جان دو فاز بخورد به هم خورد (اتصال کوتاه ) چون جریان ورودی با خروجی متفاوت قطع میکند پس در برابر اتصال کوتاه هم می شود استفاده کرد ؟ ومن چگونه باید به انها اثبات کنم

  • سلام بله. از کلید محافظ جان، می توان به جای فیوز استفاده کرد. و این جمله که فیوز محافظ جان در برابر اتصال کوتاه و اضافه جریان عمل نمی کنه اشتباهه.

 • سلام خسته نباشید .برای استفاده ازکلید محافظ جان آیا باید برای تمام پریز ها و روشنایی ها سیم ارت بکشیم ؟؟؟ممنونم

  • سلام. در ساختمونی که ارت اجرا شده باشه، مقررات برق ساختمان میگه که باید برای تمام پریزها و روشنایی های اون ساختمون ارت نصب بشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 2
 • بازدید امروز: 4,789
 • بازدید دیروز: 14,384
 • بازدید ماه: 504,171
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام