آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمان و در ورودی آپارتمان نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است.خود جعبه فیوز برق خود را توسط یک کابل سه رشته ۳*۶ از تابلو کنتور اصلی می گیرد. جعبه فیوزها از تعداد چهار تایی تا هر تعدادی که بخواهید در بازار موجود است.

 

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند.مغزی، کلاهک و پایه فیوز. و اگر این فیوز عمل کند، باید دور انداخته شود. چون یک بار مصرف هستند. برای تعویض آنها هم باید کلاهک آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید.برخلاف فیوزهای قبلی که یک بار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع یا وصل کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری  پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند. و از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ شدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با چسب برق یا شمش ارت به سیم ارت اصلی وصل کنید.

 

فیوزهای محافظ جان : فیوزهای محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها دو ورودی و دو خروجی دارند. یعنی علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای این فیوزها وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد ؟

برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر استفاده کنید.

برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ یا ۲۰ آمپر استفاده کنید.

برای سرخط پریزهای حال و خواب از فیوز ۱۶ آمپر استفاده کنید.

برای فیوز اصلی و فیوز محافظ جان، از فیوز ۲۵ یا ۳۲ آمپر استفاده کنید.

ظرفیت فیوز ها با علامت C یا A بر روی آنها نوشته شده است. مثلاً اگر روی یک فیوز نوشته شده بود، C16 یا ۱۶A  یعنی این فیوز ۱۶ آمپر است.

 

نکته: ورودی و خروجی در فیوزهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی معمولا برقکارها ورودی را از زیر فیوز های مینیاتوری قرار می دهند و خروجی را از پیچ بالای فیوز می گیرند.

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به لینک بالا بزنید.186 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام مهندس عزیز
  آیا میشه برای سه کولر گازی از یک فیوز ۲۵ آمپر استفاده کرد؟

  • سلام حسین جان، مقررات برق ساختمان میگه برای هر کولر یک فیوز جدا.

   ولی اگر بیخیال مقررات بشیم. اگر ظرفیت کولرها ۱۸۰۰۰ و پایین تر باشه، این فیوز جوابگوست.

 • سلام فیوز اصلی ساختمان ۱۶ می باشد اما وقتی از لوازم برقی متعددی همزمان استفاده میشه فیوز اصلی قطع میشه و مجبوریم چند لوازم برقی را همزمان استفاده نکنیم و مشکل ساز شده است آیا می شود فیوز اصلی را به مثلا ۲۵ آمپر ارتقا داد و مشکلی برای لوازم برقی مثل یخچال وغیره ایجاد نمی شود ممنونم

  • سلام. اگر کنتور برق منزل شما ۱۵ آمپر باشه، تعویض کردن این فیوز فایده ای نداره. ولی اگر کنتوتون ۲۵ آمپره می تونید این فیوز رو با یک فیوز ۲۵ تعویض کنید.
   نه مشکلی برای لوازم برقی ایجاد نمی شه.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز
  اگر سیم فاز کلید دو پل فاصله اش با فیوز ۲۵ آمپر نیم متر باشد .میخواستم بدونم که علت پریدن فیوز هنگامی که یکی از کلید ها رو میزنیم که یکی از لامپ روشن
  بشه چیه؟

  • سلام حسین جان. اول اون فیوز رو با یک فیوز سالم جایگزین کنید، شاید مشکل از فیوز باشه.
   در غیر اینصورت در داخل سرپیچ لامپ یا اتصالات کلیدها مشکلی هست که باید پیداش کنید.

 • سلام خسته نباشین می خواستم بدونم در یک محوطه کار گاهی که دارای چهارعدد تابلو برق میباشد(برای مصارف روشنایی)میتوان سیم ارت که از چاه بیرون امده رابه سیم نول وصل کرد

  • سلام آقا یوسف. شما نباید این کار رو انجام بدید. اگر لازم باشه خود اداره برق بنا به تشخیص خودش در تابلو کنتور این کار رو انجام میده.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز

  با توجه به اینکه در روستای ما در برقکشی یک دستگاه خانه برای هر اتاق یک فیوز ۲۵ آمپر نصب میشود.میخواستم بدونم که نحوه اتصال سیمهای هر اتاق به فیوزها رو توضیح بدین.

  • سلام حسین جان. بله در بعضی جاها این چیزها رو رعایت نمی کنن و کلاً برای روشنایی و پریزهای هر اتاق یک سرخط در نظر می گیرن. ولی با این تفاسیر باز هم روش سربندی جعبه فیوز مانند نقشه بالاست ولی برای سرخط هر اتاق یک فیوز ۱۶ آمپر کفایت می کنه.

 • با سلام و احترام.
  من در منزل كار تعميرات لامپ انجام ميدم گاهي موقع تست لامپ بر اثر اتصالي فيوز منزل ميپرد.راهي هست فيوزي نصب كنم كه فقط همان قطع شود و برق منزل قطع نشود.لطفا راهنمايي كنيد چه نوع فيوزي و چطور نصب كنم.با تشكر از شما

  • سلام. بله. در مسیر اون سیم فازی که میزنید به لامپتون برای تست، یک فیوز ۶ یا ۱۰ آمپر نصب کنید.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز

  داخل یکی از لوله های خرطومی آب هستش و زمانی که کلید تک پل رو میزنیم که لامپ روشن بشه,ولی با زدن کلید برای روشن شدن لامپ فیوز میپره .مشکل از کجاست؟

  • سلام حسین جان. اگر روکش سیم سالم باشه، آبِ داخل لوله مزاحمتی ایجاد نمیکنه. فکر می کنم جایی این روکش زخمی شده باشه، در این صورت سیم ها رو باید تعویض کرد.

 • سلام ایا ما می توانیم فیوزهای مینیاتوری را به جای عمودی بستن به صورت افقی نصب کنیم از لحاظ استاندارد مشکلی ندارد با تشکر

  • سلام. خیر مشکلی نداره.

 • ممنون از پاسخگویی تون

 • سلام .آیا میشه در یک واحد مسکونی به ازای هر اتاق یک فیوز ۲۵ آمپر نصب کنیم؟
  (در هر اتاق دو عدد پریز ,یک عدد کلید دو پل ,یک عدد کلید تک پل و سه عدد پریز )

  • سلام. سرخط روشنایی ها با سرخط پریزها باید جدا از هم باشه. ولی اگر برقکار قبلیتون به این صورتی که فرمودین سیم کشی رو انجام داده، پس از یک فیوز ۱۶ امپر استفاده کنید.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  اقای مهندس تو ساختمون های قدیمی که سیم کشی اونا بصورت زیر گچی میباشد چه جوری میشه اتصالات برقی رو رفع کرد؟فیوز ساختمون هی میپرد فیوزشم عوض کردم بازم درست نشد.
  لطفا راهنماییم کنین با تشکر

  • سلام محمد جان. اگر فیوز رو عوض کردید و مطمئن هستید از خرابی از فیوز نیست.این اتفاق به این خاطر می افته که یکی از سیم های برق سوخته و بعد از مدتی که کار میکنه دوباره فیوز میپره. شما ابتدا باید برق هر اتاق یا هر سرخط رو قطع کنی و تست کنی که آیا هنوز اون فیوز می پره یا نه. در این صورت می تونی بفهمی که مشکل از کدوم اتاق یا از کدوم سرخطه. بعدش اصطلاحاً دامنه جستجوت کوچیک تر میشه و راحت تر می تونی اون سیم معیوب رو پیدا کنی.

 • با سلام-در تابلو برق اصلی یک فیوزسه فاز ۳۵آمپراست و از زیر فیوز سه فاز وارد تابلو برق دستگاه شده است (فاصله زیاد است) واز داخل آن برای فیوز سه فاز۲۵آمپر دستگاه رفته است و خروجی فیوز بزای مصرف کننده ها وبرای نصب فیوز محافظ جان چون تابلو برق فیوز۲۵آمپر است و ما فقط فیوز۴۰آمپر در داخل کارخانه داریم نتوانستیم فیوز ۲۵ را حذف و در نتیجه سه فاز وارد محافظ جان و از خروجی برای ورودی فیوز رفت ؟آیا میشو د با توجه به فاصله محافظ جانRCCBرا جایگزین فیوز۳۵آمپرکرد؟ واز آنجا که می گویند بهتر محافظ جان نزدیک مصرف کننده باشد عیبی ندارد وارد فیوز شده؟

  • سلام. ببخشید دوست عزیز من متوجه سوال نشدم. کاربران دیگه لطفاً به این سوال جواب بدن.

  • کلید محافظ برای سه فاز و تک فاز تفاوت میکند سه فاز ۴ دوخولی وخروجی دارد و تک فاز ۲ دوخولی وخروجی دارد.

   کلید محافظ RCD نمیتواند جایگزین فیوزMCB شود. وابسته به این است چند امپر است. معمولا کلید محافظ ۶۳ امپر ببالا است. و باید از فیوز هم بخاطر جریان اضافه برق over load کار میکند
   یک کلید دیگر به نامRCBO است که هم کار محافظ و کار فیوز را میکند به امپر های مختلف میباشد

 • باتشکرازسایت خوبتون واینکه جواب میدیدسوالی داشتم لطفاجواب بدیدوقتی درساختمانی درجعبه فیوزمسیرارت روبرای مدارات روشنایی وپریزهاقطع میکنیم یابه عبارت علمی مدارارت روبازمیکنیم علت انداختن فیوزحفاطت جان چی میتونه باشه فیوزهای روشنایی وپریزهاروکه بالامیزنیم حتی یک درمیان یابصورت راندم بازم حفاظ جان قطع میشه انگاری که ضعیف باشه باوجودی که تعویض هم کردم نشددرحالی که کلیه مسیرهای ارت بسمت مصرف کننده ها بازه علت یاعلتهای اتصال چی میتونه باشه باتشکر

  • سلام دوست عزیز. تمام سیم های ارت رو از ارت اصلی جدا کن. بعدش دونه دونه سیم های ارت رو وارد مدار کن و به ارت اصلی وصل کن، تا متوجه بشی که کدوم یک از سیم های ارت این مشکل رو ایجاد کرده. دلیلش هم خیلی ساده ست، یا سیم ارت در جایی با نول برخورد کرده یا سیم ارت با یک دیوار نمدار در تماسه. بعدش که سرخط معیوب رو پیدا کردی همه کلیدها یا پریزهای اون سرخط رو باز کن و بگرد دنبال اون چیزهایی که گفتم.

 • سلام.خسته نباشین .برای تقسیم برق بین فیوز ها داخل جعبه فیوز بجز سیم ایا چیز دیگه هست که بشه فیوزها رو بهم وصل کرد که جعبه فیوز هم خلوت تر باشه هم شیکتر.اگه هست اسمش و مشخصاتشو بزارین ممنون از سایت خوبتون

  • سلام دوست عزیز. بله هست. اسمش هم شینه جعبه فیوزه که تصویرش رو در پایین مشاهده می کنید. به هر الکتریکی بگین بهتون میدن.
   شینه جعبه فیوز

 • آیا کلید محافظ جان میتواند جایگزین فیوز شود چون میگویند محافظ جان در برابر اتصال کوتاه و اضافه جریان عمل نمی کند؟امادر شرکت این حرف راقبول ندارد و می گویند در سه فاز اگر جروجی محاغظ جان دو فاز بخورد به هم خورد (اتصال کوتاه ) چون جریان ورودی با خروجی متفاوت قطع میکند پس در برابر اتصال کوتاه هم می شود استفاده کرد ؟ ومن چگونه باید به انها اثبات کنم

  • سلام بله. از کلید محافظ جان، می توان به جای فیوز استفاده کرد. و این جمله که فیوز محافظ جان در برابر اتصال کوتاه و اضافه جریان عمل نمی کنه اشتباهه.

 • سلام خسته نباشید .برای استفاده ازکلید محافظ جان آیا باید برای تمام پریز ها و روشنایی ها سیم ارت بکشیم ؟؟؟ممنونم

  • سلام. در ساختمونی که ارت اجرا شده باشه، مقررات برق ساختمان میگه که باید برای تمام پریزها و روشنایی های اون ساختمون ارت نصب بشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت استادکارُ شاگرد

سایت های همکار


نمایندگی فیوز سیبا

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 1
 • بازدید امروز: 6,312
 • بازدید دیروز: 7,111
 • بازدید ماه: 225,323
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: دی ۱۶, ۱۳۹۵