فیلم آموزش عملی برق ساختمان
آذر
12
1394

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل 3 در 4 -برای کنتورهای 25 آمپر- یا یک کابل 3 در 6 -برای کنتورهای 32 آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب 8 فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع 8 تایی تا 12 تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث 13 مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها 2 ورودی و 2 خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث 13 آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری 32 آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز 10 آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز 16 آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز 16 آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع 25 یا 32 آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی 32 آمپر است، محافظ جان هم باید 32 آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز 16 آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


      مطالب مرتبط809 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مهندس. مهدی م . فرمودید سوال واضح نیست.
  برای ۸تا کولر گازی ۸تا سیم اوردم تا جعبه فیوز. بعد ازکنتور سه فاز. دوتا فاز اوردم و ی نول.
  سوالم اینه ی رشته سیم ۶ بعنوان نول برای این ۸تا کولر کافیه؟ جواب میده؟
  کولرا؛ دوتاش ۳۲ و مابقی یا ۲۴ یا ۱۸ هزارن.

  • سلام مهدی جان، خیر اصلاً جوابگو نیست. اون سیم 6 نهایتاً بتونه برای 6 تا کولر گازی جواب بده. بعدش هم وسایل برقی دیگه چی، اونها هم هستن،
   در کل قطر سیم فاز هر چقدر باشه، قطر سیم نول هم باید همون مقدار باشه.

 • سلام مهندس
  فیوز اصلی کنتور ۲۵ آمپر B میباشد . آیا داخل جعبه فیوز هم باید از فیوزهای سری B استفاده کرد .
  مثلا برای کولر گازی ، پکیج و پریزها از سری B یاC کدام استفاده کنم ؟
  ممنونم اگر راهنمایی کنید . با سپاس

  • سلام. برای فیوز اصلی داخل جعبه فیوز از سری B استفاده کنید. ولی برای روشنایی ها از فیوز 10 آمپر نوع B و برای پریزها از فیوز 16 آمپر نوع C برای کولر گازی هم از نوع C

 • سلام
  منزل من توی جعبه فیوزهای داخل واحد ،پریزها و روشنایی ها یک فیوز مشترک از نوع B25 دارند.
  به این شکل که روشنایی و پریزهای اتاق خواب دارای یک فیور مشترک هستند
  همچنین تمامی پریزها و کلیدهای پذیرایی یک فیوز مینیاتوری مشترک دارند.
  درکل فیوزها فضا به فضا تفکیک شده و 5 تا فیوز دارم.
  این سیستم اشکالی ایجاد میکند؟
  و اینکه ظرفیت فیوزها با این سیستم چقدر باید باشند؟
  تشکر

 • سلام. وقت بخیر. دوتا از کتاب های شمارو مطالعه کردم . بسیارعالی و جامع بود. متشکرم از زحماتتون.
  سوال حقیر؛ ایا وصل نول ۸تا کولرگازی به ی رشته سیم ۶ نولی ک ازکنتور اومده ( چ نصب با نوارچسب و چه شینه) مشکلی بوجود میاره؟ از نظر کشش و ظرفیت سیم ۶ عارضم خدمتتون.

  • سلام مهدی جان، مرسی از شما. سوالتون واضح نیست. منظورتون اینه که یک رشته سیم نول نمره 8 و یک رشته سیم فاز نمره 6 رو وصل کردین به کولرگازی؟ درسته؟ کولرگازی تون چند هزاره یا چند آمپر میکشه؟

 • سلام کنتور از نوع25b هست آیا فیوز اصلی منزل باید 25A باشد؟
  سوال دوم اینکه لامپها رو میخواهم با فتوسل روشن خاموش میکنم هم با کلید به صورتی که کلید دوپلی قبل آن قرار دهم که یک پل آن در حالت وصل، اتوماتیک لامپها حین غروب روشن و کلید دیگر برای هر وقت که خواستم روشن کنم(وصل یه سیم از پیچ کلید به برگشتی که سمت فتوسل رفته) آیا برای فتوسل در صورت وصل هر دو کلید درغروب مشکلی پیش میاد ؟

  • سلام. بله فیوز اصلی منزل هم باید 25 آمپر باشه.
   2- بله امکان پذیره و در صورت وصل هر دو کلید در غروب مشکلی پیش نمیاد.

   • از نوع a یا b بودن فیوز مهم نیست؟

    • نوع B باشه بهتره.

 • خیلی ممنون مهندس بابت راهنمایتون کمال تشکر رو دارم امیدوارم همیشه موفق و تندروست باشید 👏👏👏👏

 • سلام. ببخشید مهندس بنظر شما پایین مینیاتوری خروجی برق باشه یا بالا خروجی باشه بهتره؟ کدوم استاندارده؟

  • سلام.از لحاظ عملکرد فرقی نمی کنه ولی استاندارد میگه باید بالا ورودی باشه و ترمینال های پایین هم خروجی

 • درود بر شما
  برای نصب محافظ کلی ساختمان، جعبه فیوز داخلی فیوز اصلی نداره ، برای نصب چکار کنم؟
  چون جنوب هستم اسپلیت ۳۰۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ معمولا همزمان روشن هست
  برای اسپلیت ها فیوز جداگانه نصب هست
  راهنمایی میفرمایید
  سپاسگذارم

  • سلام. محافظ کلی رو در کنار کنتور برق هم می تونید نصب کنید.
   2- خب اگر جعبه فیوز داخلی فیوز اصلی نداره، کابلی که از کنتور میاد اول به کجا وصل میشه؟ شما هم فاز خروجی از محافظ کلی رو ببرید و وصل کنید به همونجا.

   • سلام
    سه رشته سیم از کنتور اومده که وارد فیوز اسپلیت ها شده و از همون سه فیوز برای همه فیوزها مشترک شده و درواقع به هم متصل شدن
    حالا من هر سه سیم ورودی رو به ورودی محافظ بزنم بعد خروجی رو ببرم برای فیوزها مشکلی نیست؟
    محافظ ۶۰ آمپر هست
    هرسه رو مشترک کنم بزنم به محافظ اشکالی پیش نمیاد؟
    ممنون از پاسخگویی شما

    • سلام. اگر کنتور شما سه فاز باشه، خیر نمی تونید اینکار رو بکنید.

 • سلام‌.
  پیرو سوالی که ازتون پرسیدم (علی اکبر) و زحمت کشیدید پاسخ دادید،
  امتحان کردم اول اینکه فقط یک وسیله برقی پر مصرف ب برق بود (ظرفشویی) و حتی لامپ ها رو هم خاموش کردم ، البته یخچال هم کلا ب برقه.
  دوم اینکه حتی سیم سیار کشیدم از ی پریز داخل پذیرایی استفاده کردم ، پریز خودش هم چک کردم مشکلی نبود و سیمش نازک نیست
  اما متاسفانه بعد از بیست دقیقه که ظرفشویی یا لباسشویی کار میکنه برق قطع میشه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  میشه بخاطر نداشتن سیم ارث ساختمان این اتفاق رخ بده ؟
  ضمن اینکه سیم کشی واحد قدیمی نیست و اخیرا اینطوری شده

  • سلام. خیر این مورد به خاطر نداشتن ارت نیست.
   شرمنده این رو سوال میکنم، آیا شما محافظ جان رو از کلید مینیاتوری تشخیص میدین؟ اون چیزی که داخل جعبه فیوز میپره محافظ جان هست یا کلید مینیاتوری؟
   اگر کلید مینیاتوری باشه این مورد هم بررسی کنید: سر تک تک سیم هایی رو در جعبه فیوز به فیوزها و شینه های نول وصل شده بررسی کنید که تغییر رنگ نداده باشه و سیاه نشده باشه. بعدش تمام پریزهای آشپزخانه رو هم باید باز کنید و بررسی کنید که سر سیمها در قسمتی که به پریزها وصل شده، سیاه نشده باشه و نسوخته باشه.

 • سلام آقای مرادی خوب هستید
  وقت شما بخیر
  میخواستم بدانم وقتی یک اتصالی رخ میدهد در ساختمان، و سیم نول که از کنتور اصلی برق داخل جعبه فیوز آمده، اتصالی میکند و میسوز و قطع میشود، علّتش چیست؟؟؟؟؟؟

  • سلام ممنونم از شما، دلیل اصلی این مورد لوز کانکشن یا اتصالات سست و نامحکم هستند. اگر سر سیم ها قلع اندود بشه یا لحیم بخوره کمتر این مشکل پیش میاد.

 • سلام
  مدتی هست وقتی ماشین ظرفشویی کار میکنه ی ربع بعدش به یکباره کلید اصلی داخل واحد میپره، باقی کلیدها بالاست، کلید مینیاتوری رو هم تازه عوض کردیم 25c زدیم
  به نظرتون 32c بزنیم مشکل حل میشه؟

  • سلام. چک کنید از سیم های نازک برای پریز ماشین لباسشویی استفاده نشده باشه. و دوم هم اینکه شاید وسیله برقی پر مصرف دیگری مثل کولرگازی یا ماشین لباسشویی دارید که وقتی همزمان با ماشین ظرفشویی روشن میشن، مصرف برقتون بیشتر از 25 آمپر میشه.

 • با عرض سلام و خسته نباشید،وقتی کلید هالوژن های سقف رو روشن میکنم فیوز میپره،تعویضش هم کردم و باز همین مشکل پیش میاد،تمام هالوژن ها رو از سقف آویزون کردم و دیدم به همه نول داده شده و فاز هم با توجه به دو شاخه سیم فاز یکی در میون با دو رنگ داده شده، البته فاز های برگشتی به کلید رو با هم گذاشته و کلید تک پل گذاشته،ظاهرا مشکلی نداشت، سوکت سوزنی هالوژن ها رو هم نگاه کردم اتصالی به هم نداشتن اما باز کلید رو که میزنم فیوز میپره،راهنمایی کنید لطفا،مرسی

 • سلام، وقت بخیر
  مدتی هست وقتی لباسشویی یا ظرفشویی یا مایکروویو در حال کار هست چند دقیقه بعد برقا ب کل قطع میشه، اما نه کنتور میپره نه مینیاتوری داخل واحد، هر کاری هم میکنیم تا یکی دو ساعت برقا وصل نمیشه
  علت از چیه؟ کلید مینیاتوری داخل واحد خرابه؟

  • سلام. مرسی. بله امکان خرابی کلیدهای مینیاتوری وجود داره. یک تستر درست کنید به این صورت که یک تکه سیم کوتاه رو به یک لامپ وصل کنید و وقتی برقها میره با اون تستر تون تست کنید که سیم خروجی از فیوزها می تونه لامپ تستر رو روشن کنه یا نه. با فازمتر نمیشه تست کرد، حتماً یک لامپ تستر درست کنید.

 • سلام خسته نباشید

  اول- میخواستم بدونم که برای هر پریز باید یه نول جدا از شین بکشیم ؟استاندارهاش ب چه صورته؟

  دوم-در ساختمان های یک یا دو طبقه لازمه تابلوی برق مربوطه به دو واحد در کنارکنتور باشه/یا در خود واحد
  لطفا درمورد تابلوهای برق واینکه باید در داخل ساختمان باشه یا کنارکانتور یا تابلو اصلی فرعی یه توضیح کامل و مفهومی بدین

  لطفا به بنده کمک کنید متشکرم از شما

  • سلام.مرسی.1- خیر نیازی نیست برای هر پریز یک نول جدا بره به شینه نول. شما می تونید تا 12 تا پریز رو هم در یک سرخط پشت سر همدیگه نصب کنید، یعنی هر پریز برق خودش رو از پریز کناری بگیره.
   2- تابلو برق هر واحد باید داخل همون واحد و نزدیک درب ورودی واحد نصب بشه.
   3- این مقاله رو بخونید. تابلو برق ساختمان یا تابلو کنتورها

 • با سلام و وقت بخیر. در منزل یه جعبه فیوز داریم که هر از گاهی، اخیرا وقتی آبگرمگن روشن کنیم فورا یکی از فیوزاش می پرد، لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟ آیا با تعویض فیوز مربوط مشکل برطرف میشه؟ و چطوری تعویض کنیم. ممنون.

  • سلام. مرسی. آبگرمکن برقی هست یا گازی؟ فیوزی که میپره چند آمپره و وقتی میپره آیا برق وسایل دیگه هم قطع میشه یا نه؟

 • سلام چرا برای ساختمان چند فیوز میذارند مثل اشپزخانه اتاق و سالن یک فیوز بذارند مشکل داره؟

 • اگر دو فیوز مینیاتوری 25 آمپر را بصورت موازی بهم وصل کنیم تبدیل به یک فیوز 50 آمپر میشود؟

  • سلام عزیزم. ما در برق ساختمان چیزی به نام موازی کردن فیوزها نداریم، ولی در برق صنعتی این استفاده میشه ولی اگر شما دو فیوز25 رو با هم موازی کنید به واسته توزیع جریان های نامساوی نمی تونید به عدد 50 آمپر برسید.

 • یه تابلو سه فاز خانگی دارم جمع میکنم ۴ خواب وحال وپذیرایی واتاق پخت اب گرم کن دو حمام یه نمونه تابلو میخوام داشته باشم یه عکس که بتونم قشنگ انجام بدم میتونید کمکم کنید

 • با سلام خدمت آقای مهندس مرادی
  آیا نصب فیوز ۲۵ آمپر برای کنتور ۳۲ و یا نصب فیوز ۳۲برای کنتور ۲۵ مشکلی ایجاد میکند؟

  • سلام. استاندارد میگه باید هم آمپر باشن. ولی اگر فیوز هم آمپر پیدا نکردید، نصب فیوز ۲۵ آمپر برای کنتور ۳۲ از نبودنش بهتره.
   زمانی که شما یک فیوز 25 آمپر رو برای کنتور 32 آمپر نصب می کنید مثل اینه که شما یک لوله آب کلفت داشته باشید ولی یک شیر ضعیف و نازک براش نصب کنید در اینصورت نمی تونید از تمام فشار آب داخل لوله استفاده کنید. و اگر یک فیوز 32 آمپر برای کنتور 25 نصب کنید اگر اتصالی در داخل واحد پیش بیاد اول فیوز کنتور میپره و اگر فیوز کنتور عمل نکنه کابل اصلی که از کنتور به جعبه فیوز رفته آسیب می بینیه. مگر اینکه براش از کابل نمره 6 استفاده کنید.

   • بسیار سپاسگزارم.

 • با سلام خدمت مهندس مرادی عزیز، ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی سرشار از موفقیت توام با سلامتی و تندرستی برای جنابعالی و خانواده محترم و همکاران، در کتاب “آموزش برق ساختمان” عنوان کردید که ترتیب چینش فیوزها داخل جعبه فیوز بر اساس آمپر می باشد؛ تصریح نشده از چپ به راست یا راست به چپ؟
  سوال دوم اینکه چراغ درب جعبه فیوز چطوری روشن می شود؟
  با تشکر و امتنان

  • سلام جناب جعفری، بنده هم براتون سال خوشی رو آرزو میکنم. 1- مهم نیست از چپ به راست یا از راست به چپ، ولی فیوز اصلی هر کجا نصب میشه کنارش باید محافظ جان بعدش فیوزهای 16 آمپر و بعدش فیوزهای 10 آمپر نصب بشن.2-کافیه یکی از سیم های اون چراغ سیگنال رو به ترمینال بالای فیوز اصلی وصل کنید و سیم دیگش رو به هم به شینه نول. اون چراغ سیگنال برای این هست که نشون بده آیا کابل اصلی که از کنتور اومده برق داره یا نه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی