خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
مهر
۲۵
۱۳۹۵

روش محاسبه قبض برق

آشنایی با کنتور های تک زمانه و سه زمانه.
اگر می خواهید بدانید که چرا در بعضی مواقع در قبض برق منزل یا محل کارتان با ارقام نجومی و سرسام آور روبرو می شوید، این مطلب را بخوانید. نحوه محاسبه قبض برق طبق فرمول خاصی حساب می شود که برای این منظور باید ابتدا با چند مفهوم آشنا شویم.

 

کیلو وات ساعت
یک قبض برق بردارید و ارقام روی آن را به دقت نگاه کنید، همانطور که می بینید روی قبض برق زیاد با واژه کیلو وات ساعت برخورد خواهید کرد. یک کیلو وات ساعت (kwh) در واقع مقدار مصرف یک وسیله برقی ۱۰۰۰ واتی در مدت زمان یک ساعت است. مثلاً اگر ما ۱۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات رشته ای را به مدت یک ساعت روشن کنیم، یعنی یک کیلو وات ساعت برق مصرف کرده ایم و در این صورت کنتور برق یک شماره می اندازد. یا اینکه اگر یک کولر گازی ۲۰۰۰ وات را نیم ساعت روشن کنیم، یعنی یک کیلو وات ساعت برق مصرف کرده ایم . پس هر شماره ای که کنتور می اندازد، یعنی یک کیلو وات ساعت برق مصرف شده است.

 

کنتور برق

همان طور که در تصویر بالا می بینید، در کنتورهای برق قدیمی، مقدار کیلو وات ساعت مصرفی به صورت یکسری اعداد روی کنتور نشان داده می شود و یک صفحه نقره ای گردان در داخل کنتور هست که به ازای هر ۳۷۵ دوری که میزند، یعنی شما یک کیلو وات ساعت برق مصرف کرده اید.

محاسبه قبض برق برای کنتورهای تک زمانه

اصطلاحاً به کنتورهای قدیمی که تصویر آنها را در بالا مشاهده کردید، کنتورهای تک زمانه می گویند. به این خاطر به آن تک زمانه گفته می شود چون در آنها هیچ زمان سنجی تعبیه نشده است و برق مصرفی در هر ساعتی از شبانه روز که مصرف شده باشد قابل تفکیک نیست. یعنی این کنتورها نمی توانند بفهمند که برق مصرف شده در ساعت های اوج بار بوده یا ساعت های کم باری. پس اگر کنتور برق شما از مدلهای قدیمی ست. تمام مصرف برق شما به صورت میان باری محاسبه خواهد شد.

به قبض زیر نگاه کنید. و مقدار کیلو وات ساعت مصرفی را روی آن پیدا کنید (مصرف کل دوره). این قبض برای یک کنتور تک زمانه صادر شده است.
برای بهتر دیده شدن تصاویر روی آنها کلیک کنید.

 

قبض برق

همان طور که در قبض برق بالا مشاهده می کنید، مصرف کل دوره طی ۵۶ روز، ۱۴۴ کیلو وات ساعت (kwh) بوده است. پس ما باید عدد ۱۴۴ را بر ۵۶ تقسیم کنیم و مقدار به دست آمده را در ۳۰ (تعداد روزهای ماه) ضرب کنیم تا متوسط مصرف ۳۰ روزه به دست آید. اگر ما این محاسبات را برای قبض بالا انجام دهیم، رقم به دست آمده ۷۷٫۱۴ کیلو وات ساعت (در یک ماه) خواهد بود.

آنگاه به جدولی که در میانه قبض بالاست نگاه کنید. این جدول را در پایین زوم کرده ایم تا بهتر ببینید.

 

جدول محاسبه قبض برق

 

جدول بالا، جدول محاسبه پلکانی در پله های مصرف ۳۰ روزه است. یعنی طبق تصمیمی که بعد از یارانه ای شدن اتخاذ شد، کسانی که بیشتر برق مصرف کنند باید طبق جدول بالا هزینه چند برابری پرداخت کنند.

برای مثال در سطر اول جدول نوشته شده اگر در یک بازه ۳۰ روزه، بین صفر تا ۱۰۰ کیلو وات ساعت مصرف کنید، نرخ هر کیلو وات ساعت برای شما ۴۰۹ ریال خواهد بود.

حتماً با خود می گویید چقدر خوب که هزینه برق مصرفی یک لامپ ۱۰۰ وات رشته ای در ۱۰ ساعت روشن بودن – که جمعاً می شود یک کیلو وات ساعت – فقط ۴۰ تا تک تومانی ست!!! ولی متاسفانه این جدول هنوز ادامه دارد.

حالا به سطر های پایین تر این جدول نگاه بیندازید.
همان طور که در سطر دوم این جدول مشاهده می کنید، اگر مازاد بر ۱۰۰ کیلو وات ساعت مصرف کرده باشید. هر کیلو وات ساعت مازاد برای شما ۴۷۷ ریال محاسبه خواهد شد. و در سطر سوم می بینید که اگر مازاد بر ۲۰۰ کیلو وات ساعت مصرف کرده باشید، هزینه هر کیلو وات ساعت مازاد ۱۰۲۳ ریال خواهد بود که به نسبت سطر اول بیش از ۲ برابر شده است.

حالا برمی گردیم سراغ قبض اولی که قرار بود هزینه برق آن را حساب کنیم. همان طور که می بینید در این قبض ما ۱۴۴ کیلو وات ساعت برق مصرف کرده ایم. که چون در طی ۵۶ روز مصرف شده است. پس تعرفه ما طبق سطر اول جدول پلکانی حساب می شود. یعنی باید ۱۴۴ را در ۴۰۹ ریال ضرب کنیم که می شود ۵۸۸۹۶ ریال. علاوه بر این مبلغ هزینه های دیگری همچون، عوارض برق، آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده هم در قبض لحاظ می شود.
آبونمان در واقع همان حق اشتراک است و مبالغ دریافتی از آن صرف هزینه های تعمیر، نگهداری و بهسازی خطوط انتقال می شود.
همان طور که می دانید مالیات بر ارزش افزوده برای سال ۱۳۹۵، نه درصد است. و در قبض برق به این صورت محاسبه می شود که مبلغ مصرف شده را (۵۸۸۹۶ ریال) با آبونمان جمع می کنند و آنگاه نه درصد آن را به دست می آورند. مقدار به دست آمده همان مالیات بر ارزش افزوده است که در قبض برق لحاظ می شود.

توجه: جدول محاسبه پلکانی که در بالا مشاهده کردید برای سال ۱۳۹۵ است، با افزایش قیمت بهای برق در سال ۱۳۹۶ این جدول بصورت زیر تغییر کرده است. تعرفه های نوشته شده برای مصارف خانگی در تمام سطح کشور -بجز در برخی شهرهای کوچک و مناطق محروم- یکسان است.

جدول تعرفه پلکانی بهای قبض برق

محاسبه هزینه قبض برق برای کنتورهای سه زمانه

به کنتور های دیجیتالی جدید اصطلاحاً کنتور سه زمانه گفته می شود. به این خاطر که در این کنتور ها یک زمان سنج تعبیه شده است که مصرف برق را به تفکیک در سه بازه اوج بار، میان باری و کم باری محاسبه می کند.

همان طور که می دانید ما در بحث مصرف برق سه اصطلاح اوج بار، میان باری و کم باری داریم. اوج بار یعنی ساعت هایی که بیشترین فشار روی شبکه برق کشور است و در این ساعت بیشتر مصرف کنندگان خانگی در حال استفاده از برق هستند. میان باری یعنی یک حالت نرمال، که نه در این بازه مصرف برق بالاست و نه خیلی پایین. کم باری هم زمانی ست که کمترین استفاده از برق صورت می گیرد، مثلاً ساعت ۱۱ شب به بعد که بیشتر مردم خواب هستند.
این ساعت ها برای نیمه اول و نیمه دوم سال متفاوت هستند. در جدول زیر این بازه های زمانی را مشاهده می کنید.

 

  نیمه اول سال      میان باری
    ساعت ۷_۱۹    نیمه دوم سال    میان باری
  ساعت  ۱۸-۶
  نیمه اول سال اوج بار   ساعت ۱۹_۲۳    نیمه دوم سال اوج بار   ساعت ۲۲-۱۸
  نیمه اول سال کم باری   ساعت  ۲۳_۷    نیمه دوم سال کم باری   ساعت  ۶-۲۲

 

اگر کنتور برق شما از نوع دیجیتالی ست، هزینه برق مصرفی شما بر حسب مقداری که در بازه زمانی میان باری، اوج بار و کم باری مصرف کرده اید، محاسبه خواهد شد. به قبض زیر نگاه کنید. این قبض برق برای یک واحد تجاری در استان تهران -برای سال ۱۳۹۵- است.

قبض برق کنتور سه زمانه

همان طور که در قبض بالا مشاهده می کنید، مصرف کل دوره ۶۳۰ kwh بوده که چون در طی ۶۱ روز مصرف شده پس متوسط مصرف ۳۰ روزه این مشترک ۳۰۹/۸۴ kwh است.پس از این ۳۰۹/۸۴ کیلو وات ساعت

 • ۱۰۰ کیلو وات ساعت به نرخ پله اول
 • ۱۰۰ کیلو وات ساعت به نرخ پله دوم
 • ۱۰۰ کیلو وات ساعت به نرخ پله سوم
 • و ۹/۸۴ کیلو وات ساعت باقی مانده به نرخ پله چهارم محاسبه می شود.

بعد از محاسبه مقادیر بالا، عدد ۱۰۸۱۱۱۳ به دست آمده است.

 

همان طور که می بینید در پایین این قبض یک جدول دیگر هم وجود دارد که تنها دو سطر دارد. در سطر اول نوشته شده که:
به ازای میزان مصرف در اوج بار باید ۵۹۵ ریال اضافه به ازای هر کیلو وات ساعت مصرفی در بازه اوج بار پرداخت کنید.
و به ازای میزان مصرف در کم باری ۲۹۸ ریال تخفیف به ازای هر کیلو وات ساعت مصرفی در بازه کم باری به شما تعلق می گیرد.

در جدول سمت چپ، بعد از اضافه شدن هزینه آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض برق ، جمع کل این قبض را مشاهده می کنید.

 

نکته: تعرفه برق مصرفی برای واحدهای تجاری حدوداً ۴ برابر واحدهای خانگی ست که جدول آن برای سال ۱۳۹۶ در پایین آمده است.

قیمت برق واحد های تجاری

 

محاسبه آنلاین بهای برق مصرفی :

همچنین جهت محاسبه آنلاین بهای برق مصرفی می توانید از طریق لینک های زیر به سایت وزارت نیرو مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در جدول مربوطه بهای برقی مصرفی خود را حساب کنید.

محاسبه‌ آنلاین صورت حساب مصرف برق برای واحدهای خانگی

محاسبه‌ آنلاین صورت حساب مصرف برق برای واحدهای تجاری


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.187 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • قبض برق ما سه برابرامده.کنتور امتحان کردیم سیم کشی درست بوداستفاده ما مثل قبل بود.مراجعه کردیم میگن مصرف کردین اخه چطوری مصرف کردیم.ممکنه قبص قبلی وارد سیستمشون نشده باشه؟اینبار پرداخت نکنیم؟

  • سلام. آیا در قسمت بدهی قبلی، عددی درج شده یا نه؟ اگر عددی نوشته شده باشه، احتمال داره که پرداختی قبض قبلی به حساب اداره برق ننشسته باشه و مجدد روی این قبض اعمال شده باشه.

 • سلام معذرت میخوام چرا با محاسبه آنلاین کنتور .وقتی شماره آمپرو میزنیم همینطور خطا میزنه

  • سلام. روی کنتور رو بخونید که چند آمپر نوشته شده و اون عدد رو در قسمت شماره آمپر وارد کنید. یا کنتور منزل شما ۱۵ آمپر هست یا ۲۵ آمپر یا ۳۲ آمپر و یا ۵۰ آمپر. پس یکی از این عددها رو باید وارد کنید.

 • سلام مهندس مرادی
  لطفا راهنمایی فرمایید. آیا مقرون به صرفه هست که کنتور سه فاز۳۵ آمپر ساختمان اداری را ارتقا به ۵۰ آمپر دهیم؟
  شنیده ام که دیمامند اضافه میشود و تعرفه متفاوت خواهد شد.
  مرسی

  • سلام. خیر از لحاظ هزینه هیچ تفاوتی ایجاد نمیکنه. پس نیازی به ارتقای کنتور نیست.

 • یک سوال دارم هیچکس جواب نداره
  “” به این خاطر به آن تک زمانه گفته می شود چون در آنها هیچ زمان سنجی تعبیه نشده است و برق مصرفی در هر ساعتی از شبانه روز که مصرف شده باشد قابل تفکیک نیست. یعنی این کنتورها نمی توانند بفهمند که برق مصرف شده در ساعت های اوج بار بوده یا ساعت های کم باری. پس اگر کنتور برق شما از مدلهای قدیمی ست. تمام مصرف برق شما به صورت میان باری محاسبه خواهد شد. “”
  این مطلب شماست. و البت مصوب مجلسه. ولی برق بهای ما در اصفهان همیشه ب قیمت پیک مصرفی که پایین جدول محاسبه پلکانیه محاسبه میشود. چرا مگه نباید میانباری محاسبه بشه؟
  چرا کل صورت مسئله رو تو قبض حذف کردند و اصلن قیمت میانباری درز گرفتن؟؟؟؟؟ اصلن تو قبضای عادی چیزی بنام ” هزینه مصرف میان باری ” می بینید؟؟؟؟
  فکر کنم تا ۹۰ تو قبض بود و حالا ۱۰ ساله که حذف شده!!!!!!!
  یعنی ۸۰% مردم دارن هزینه ۲۰% کنتور هوشمندها رو هم می پردازن، توجه کنید همه مبالغ رو ب قیمت پیک و اوج مصرف محاسبه می کنند . ممنونم میشم راهنمایی کنید.
  بازرسی شونم گفت ” شما تعرفه را می پردازید ولی جریمه نمی دید” !!!!!!؟؟؟؟؟

  • سلام. در شهر اصفهان رو نمیدونم ولی می دونم که در قبض برق کنتورهای قدیمی، بصورت میان باری محاسبه میشه. مثلاً قبض بالا رو مجدد بررسی کنید.

 • با سلام و احترام

  آیا بهای برق سه فاز خانگی که برای مصارف عمومی ساختمان نظیر آسانسور است، به صوت پلکانی محاسبه می شود؟
  چرا که در قبضهای برق مربوطه تنها یک نرخ و آن هم مربوط به “میان باری” درج شده و مقدار مصرف در این نرخ ضرب شده است.

  • سلام. مرسی. بله بصورت پلکانی محاسبه میشه.
   یک عکس از قبض برق مشاعات بگیرید و به ایمیل contact-us@amoozesh-bargh.ir ارسال کنید تا راهنمایی تون کنم.

 • قبض برق مصرفيم حدود ٢٥ نومن هست اما يه سطر جديد اضافه شده به اسم مبلغ تا تغيير نرخ كه ٤٧٥٠٠ تومن ديگه به مبلغ ٢٥ تومن بهاي اصلي اضافه شده ميخواستم بدونم اين ديگه چيه تو قبض برق

  • سلام. بله جدیداً برای خیلی ها این مورد اضافه شده ولی هنوز اطلاع دقیقی از اون ندارم. دوستان اگر کسی می دونه به این کامنت جواب بده؟

 • خدا خیرت بده واقعا عالی بود

 • با سلام تو مبلغ قبض ما مبلغ مصرف ۹۲ هزار تومنه ولی مبلغ تا تغییر نرخ هم بهش اضافه شده که شده چهار صدو هفتادو شش تومن ، سیصدو سیزده تومن اضافه شده چرا واقعا

  • سلام. فکر میکنم اشتباه کرده باشن، به همراه قبض برق، مراجعه به اداره برق تا مجدد واستون حساب کنن.

 • سلام -میخواهم مغازه خودرا با کنتور سه فاز به شخصی که در کار استخراج بیت کوین است اجاره بدهم .ظاهرا” مصرف برق آتجهیزات ن خیلی زیاد است ایا برای من موجر مشگلی ندارد؟

  • سلام. خیر مشکلی نداره، چون تمام هزینه ها رو شخص مستاجر پرداخت می کنه.

 • با سلام و خسته نباشید. لطفا در صورت امکان برای محاسبه آنلاین قبض برق صنعتی سه فاز هم راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  • سلام. مرسی. در انتهای مقاله فوق لینکی هست که با کلیک کردن روی اون وارد سایت وزارت نیرو میشید و می تونید با وارد کردن داده های مورد نظر، بصورت آنلاین هزینه قبض برق رو محاسبه کنید.

 • در مناطق گرمسیری ناحیه ۱ با تعرفه سال ۹۸ مصرف ۳۵۰۰wبرق در دوره یک ماه چن تومن میشه؟؟؟

  • سلام. باید جدول پلکانی روی قبضتون رو نگاه کنید و طبق اون جدول محاسبه کنید.

 • سلام ، برای یه کنتور تک فاز ۵۰ آمپر محافظ باید چند آمپر باشه

  • سلام. اگر منظورتون محافظ کلی ساختمان هستش، ۵ یا ۱۰ آمپر هم باشه کافیه. چون اون فقط فرمان میده به کنتاکتور و کنتاکتور هستش که کار قطعی و وصلی رو انجام میده.
   ولی اگر منظورتون از این محافظ هایی هستش که برای یخچال و تلویزیون استفاده میشه. روی خود دستگاه محافظ قید می کنن که مناسب چه دستگاهی هست.

 • سلام قبض برق ما اصلا بیشتر از صد نیومده حالا اومده سیصد برای چی خدایی خیلی زیاده مسئول محترم جوابگو باشید

  • سلام. تمام وسایل برقی رو از برق بکشید و چراغ ها رو خاموش کنید، بعدش اگر کنتور شما قدیمی هستش، دقت کنید که آیا صفحه نقره ای رنگ داخل کنتور میچرخه یا نه. اگر بچرخه یعنی سیمکشی منزل شما مشکل داره و یا اصطلاحاً یک جایی برق دزدی داره.
   در کنتورهای دیجیتالی جدید، باید دکمه آبی رنگ کنار صفحه نمایش رو چند بار بزنید تا حرف A انگلیسی به همراه چند تا صفر نشون داده بشه، اگر اعداد صفر نباشن و اصطلاحاً آمپری رو نشون بدن، یعنی سیمکشی مشکل داره.

 • در قبض یه قسمت نوشته مبلغ مصرف مستقیم این مبلغ مصرف مستقیم یعنی چه؟

  • سلام. همون کیلو وات ساعت مصرفی ضربدر مجموع قیمت پلکان هاست.

 • سلام و خسته نباشید.
  در قبض آخرین دوره بیش از صد هزار تومن بدهکاری درج شده در حالیکه بدهی نداشتم. رفتم اداره برق گفتند قبض قبلی مصرف میان باری بوده. مامور قرائت نکرده و ما علی الحساب زدیم و اینقدر بدهکاری از دوره قبل! سیستم گرمایشی اسپیلت است که همیشه روشن نبود. مبلغ قبض هم در تابستان به ۸۰ تومن نرسیده بود. حالا دم عیدی حدود دویست تومن قبض روی دستم مانده. قبض علی الحساب هم داریم؟! مردم را غافلگیر می کنند.

  • سلام. مرسی از شما. بله قبض علی الحساب هم داریم. اگر آقای کنتور نویس مراجعه کنه و شما منزل نباشید که در رو واسش باز کنید یک قبض علی الحساب حدوداً مشابه قبض قبلی واستون صادر می کنه.
   اگر از گرمایش اسپلیت استفاده کرده باشید این مقدار مصرف بعید هم نیست.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی