فیلم آموزش عملی برق ساختمان
مهر
25
1395

روش محاسبه قبض برق

آشنایی با کنتور های تک زمانه و سه زمانه.
اگر می خواهید بدانید که چرا در بعضی مواقع در قبض برق منزل یا محل کارتان با ارقام نجومی و سرسام آور روبرو می شوید، این مطلب را بخوانید. نحوه محاسبه قبض برق طبق فرمول خاصی حساب می شود که برای این منظور باید ابتدا با چند مفهوم آشنا شویم.

کیلو وات ساعت
یک قبض برق بردارید و ارقام روی آن را به دقت نگاه کنید، همانطور که می بینید روی قبض برق زیاد با واژه کیلو وات ساعت برخورد خواهید کرد. یک کیلو وات ساعت (kwh) در واقع مقدار مصرف یک وسیله برقی 1000 واتی در مدت زمان یک ساعت است. مثلاً اگر ما 10 عدد لامپ 100 وات رشته ای را به مدت یک ساعت روشن کنیم، یعنی یک کیلو وات ساعت برق مصرف کرده ایم و در این صورت کنتور برق یک شماره می اندازد. یا اینکه اگر یک کولر گازی 2000 وات را نیم ساعت روشن کنیم، یعنی یک کیلو وات ساعت برق مصرف کرده ایم . پس هر شماره ای که کنتور می اندازد، یعنی یک کیلو وات ساعت برق مصرف شده است.

کنتور برق

همان طور که در تصویر بالا می بینید، در کنتورهای برق قدیمی، مقدار کیلو وات ساعت مصرفی به صورت یکسری اعداد روی کنتور نشان داده می شود و یک صفحه نقره ای گردان در داخل کنتور هست که به ازای هر 375 دوری که میزند، یعنی شما یک کیلو وات ساعت برق مصرف کرده اید.

محاسبه قبض برق برای کنتورهای تک زمانه

اصطلاحاً به کنتورهای قدیمی که تصویر آنها را در بالا مشاهده کردید، کنتورهای تک زمانه می گویند. به این خاطر به آن تک زمانه گفته می شود چون در آنها هیچ زمان سنجی تعبیه نشده است و برق مصرفی در هر ساعتی از شبانه روز که مصرف شده باشد قابل تفکیک نیست. یعنی این کنتورها نمی توانند بفهمند که برق مصرف شده در ساعت های اوج بار بوده یا ساعت های کم باری. پس اگر کنتور برق شما از مدلهای قدیمی ست. تمام مصرف برق شما به صورت میان باری محاسبه خواهد شد.

به قبض زیر نگاه کنید. و مقدار کیلو وات ساعت مصرفی را روی آن پیدا کنید (مصرف کل دوره). این قبض برای یک کنتور تک زمانه صادر شده است.
برای بهتر دیده شدن تصاویر روی آنها کلیک کنید.

قبض برق

همان طور که در قبض برق بالا مشاهده می کنید، مصرف کل دوره طی 56 روز، 144 کیلو وات ساعت (kwh) بوده است. پس ما باید عدد 144 را بر 56 تقسیم کنیم و مقدار به دست آمده را در 30 (تعداد روزهای ماه) ضرب کنیم تا متوسط مصرف 30 روزه به دست آید. اگر ما این محاسبات را برای قبض بالا انجام دهیم، رقم به دست آمده 77.14 کیلو وات ساعت (در یک ماه) خواهد بود.

آنگاه به جدولی که در میانه قبض بالاست نگاه کنید. این جدول را در پایین زوم کرده ایم تا بهتر ببینید.

جدول محاسبه قبض برق

جدول بالا، جدول محاسبه پلکانی در پله های مصرف 30 روزه است. یعنی طبق تصمیمی که بعد از یارانه ای شدن اتخاذ شد، کسانی که بیشتر برق مصرف کنند باید طبق جدول بالا هزینه چند برابری پرداخت کنند.

برای مثال در سطر اول جدول نوشته شده اگر در یک بازه 30 روزه، بین صفر تا 100 کیلو وات ساعت مصرف کنید، نرخ هر کیلو وات ساعت برای شما 409 ریال خواهد بود.

حتماً با خود می گویید چقدر خوب که هزینه برق مصرفی یک لامپ 100 وات رشته ای در 10 ساعت روشن بودن – که جمعاً می شود یک کیلو وات ساعت – فقط 40 تا تک تومانی ست!!! ولی متاسفانه این جدول هنوز ادامه دارد.

حالا به سطر های پایین تر این جدول نگاه بیندازید.
همان طور که در سطر دوم این جدول مشاهده می کنید، اگر مازاد بر 100 کیلو وات ساعت مصرف کرده باشید. هر کیلو وات ساعت مازاد برای شما 477 ریال محاسبه خواهد شد. و در سطر سوم می بینید که اگر مازاد بر 200 کیلو وات ساعت مصرف کرده باشید، هزینه هر کیلو وات ساعت مازاد 1023 ریال خواهد بود که به نسبت سطر اول بیش از 2 برابر شده است.

حالا برمی گردیم سراغ قبض اولی که قرار بود هزینه برق آن را حساب کنیم. همان طور که می بینید در این قبض ما 144 کیلو وات ساعت برق مصرف کرده ایم. که چون در طی 56 روز مصرف شده است. پس تعرفه ما طبق سطر اول جدول پلکانی حساب می شود. یعنی باید 144 را در 409 ریال ضرب کنیم که می شود 58896 ریال. علاوه بر این مبلغ هزینه های دیگری همچون، عوارض برق، آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده هم در قبض لحاظ می شود.
آبونمان در واقع همان حق اشتراک است و مبالغ دریافتی از آن صرف هزینه های تعمیر، نگهداری و بهسازی خطوط انتقال می شود.
همان طور که می دانید مالیات بر ارزش افزوده برای سال 1395، نه درصد است. و در قبض برق به این صورت محاسبه می شود که مبلغ مصرف شده را (58896 ریال) با آبونمان جمع می کنند و آنگاه نه درصد آن را به دست می آورند. مقدار به دست آمده همان مالیات بر ارزش افزوده است که در قبض برق لحاظ می شود.

توجه: جدول محاسبه پلکانی که در بالا مشاهده کردید برای سال 1395 است، با افزایش قیمت بهای برق در سال 1396 این جدول بصورت زیر تغییر کرده است. تعرفه های نوشته شده برای مصارف خانگی در تمام سطح کشور -بجز در برخی شهرهای کوچک و مناطق محروم- یکسان است.

جدول تعرفه پلکانی بهای قبض برق

محاسبه هزینه قبض برق برای کنتورهای سه زمانه

به کنتور های دیجیتالی جدید اصطلاحاً کنتور سه زمانه گفته می شود. به این خاطر که در این کنتور ها یک زمان سنج تعبیه شده است که مصرف برق را به تفکیک در سه بازه اوج بار، میان باری و کم باری محاسبه می کند.

همان طور که می دانید ما در بحث مصرف برق سه اصطلاح اوج بار، میان باری و کم باری داریم. اوج بار یعنی ساعت هایی که بیشترین فشار روی شبکه برق کشور است و در این ساعت بیشتر مصرف کنندگان خانگی در حال استفاده از برق هستند. میان باری یعنی یک حالت نرمال، که نه در این بازه مصرف برق بالاست و نه خیلی پایین. کم باری هم زمانی ست که کمترین استفاده از برق صورت می گیرد، مثلاً ساعت 11 شب به بعد که بیشتر مردم خواب هستند.
این ساعت ها برای نیمه اول و نیمه دوم سال متفاوت هستند. در جدول زیر این بازه های زمانی را مشاهده می کنید.

  نیمه اول سال      میان باری
    ساعت 7_19    نیمه دوم سال    میان باری
  ساعت  18-6
  نیمه اول سال اوج بار   ساعت 19_23    نیمه دوم سال اوج بار   ساعت 22-18
  نیمه اول سال کم باری   ساعت  23_7    نیمه دوم سال کم باری   ساعت  6-22

اگر کنتور برق شما از نوع دیجیتالی ست، هزینه برق مصرفی شما بر حسب مقداری که در بازه زمانی میان باری، اوج بار و کم باری مصرف کرده اید، محاسبه خواهد شد. به قبض زیر نگاه کنید. این قبض برق برای یک واحد تجاری در استان تهران -برای سال 1395- است.

قبض برق کنتور سه زمانه

همان طور که در قبض بالا مشاهده می کنید، مصرف کل دوره 630 kwh بوده که چون در طی 61 روز مصرف شده پس متوسط مصرف 30 روزه این مشترک 309/84 kwh است.پس از این 309/84 کیلو وات ساعت

 • 100 کیلو وات ساعت به نرخ پله اول
 • 100 کیلو وات ساعت به نرخ پله دوم
 • 100 کیلو وات ساعت به نرخ پله سوم
 • و 9/84 کیلو وات ساعت باقی مانده به نرخ پله چهارم محاسبه می شود.

بعد از محاسبه مقادیر بالا، عدد 1081113 به دست آمده است.

همان طور که می بینید در پایین این قبض یک جدول دیگر هم وجود دارد که تنها دو سطر دارد. در سطر اول نوشته شده که:
به ازای میزان مصرف در اوج بار باید 595 ریال اضافه به ازای هر کیلو وات ساعت مصرفی در بازه اوج بار پرداخت کنید.
و به ازای میزان مصرف در کم باری 298 ریال تخفیف به ازای هر کیلو وات ساعت مصرفی در بازه کم باری به شما تعلق می گیرد.

در جدول سمت چپ، بعد از اضافه شدن هزینه آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض برق ، جمع کل این قبض را مشاهده می کنید.

نکته: تعرفه برق مصرفی برای واحدهای تجاری حدوداً 4 برابر واحدهای خانگی ست که جدول آن برای سال 1396 در پایین آمده است.

قیمت برق واحد های تجاری

فیلم روش قرائت کنتورهای دیجیتال و مکانیکی

در پایان پیشنهاد میکنیم این فیلم را مشاهده کنید تا بتوانید مقدار برق مصرفی را از روی کنتور منزل خود قرائت کنید و با توجه به فرمول های بالا میزان برق مصرفی را محاسبه کنید.

محاسبه آنلاین بهای برق مصرفی :

همچنین جهت محاسبه آنلاین بهای برق مصرفی می توانید از طریق لینک های زیر به سایت وزارت نیرو مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در جدول مربوطه بهای برقی مصرفی خود را حساب کنید.

محاسبه‌ آنلاین صورت حساب مصرف برق برای واحدهای خانگی

محاسبه‌ آنلاین صورت حساب مصرف برق برای واحدهای تجاری

روش-قرائت-کنتور-برق-دیجیتال
129 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • با سلام . جناب مهندس یه سوال دارم خدمتتون : قبض برق ما که در شهرستان سپیدان زندگی میکنیم هر ماه بین ۱۵ هزار تومان تا نهایتا ۳۰ هزار تومان میوند ولی ماه قبل یکباره قبض ما ۲۸۰ هزار تومان اومد بدون اینکه مامور برق بیاد و کنتور رو قرائت کنه و رفتم اداره برق و گفتن سه دقیقه از کنتر فیلم بگیر و بیار و این کارو کردم و بردم و متوجه شدن ارقام کنتر با رقمی که مامور برق داده زمین تا آسمان تفاوت داره و قرار شد اصلاحش کنن ولی امروز قبض جدید اومده و بدهی قبلی که ۲۸۰ هزار تومان بوده ثبت شده و ۱۷۰ هزار تومان دیگه برای این ماه اومده و نوشته با احتساب بدهی پیشین باید ۴۵۰ هزار تومان بپردازید و جالب اینکه بازهم مامور قرائت کنتر این ماه هم نیامد کنتور رو ببینه و یه رقم الکی خودش زده و حالا خواستم بپرسم بنده باید چکار کنم و آیا میتونم به دادگاه شکایت ببرم و باید از مامور قرائت کنتر شکایت کنم یا خود اداره برق ؟ میشه راهنمایی کنید . با تشکر 🙏🙏🙏🙏🙏

  • سلام ، حتما با مقام های بالا تر اداره موضوع رو مطرح کنید
   اگه جواب نداد متاسفانه باید به دادگاه مراجعه کنید و شکایت نامه بنویسید تا از راه های قانونی به موضوع رسیدگی بشه
   انشاالله که مشکلتون حل بشه

 • سلام ما در یک خونه ی ویلایی کوچک زندگی میکنیم و یک همسایه هم در زیرزمین داریم و یک کنتور بیشتر نداریم پول برق ما خیلی زیاد میاد یعنی 475 تومن 500 تومن میاد همسایه ما دائما میگه من مصرفی ندارم و ما مجبور میشیم بیشتر هزینه را ما متحمل بشیم میخواستم ببینم علت زیاد اومدن قبض چیه و آیا ساعت 11 شب به مدت کوتاه با توجه به کنتور ما هزینه ای میفته یا نه خواهش میکنم جواب بدین خیلی برام مهمه

  • سلام آقای گرجی ، خب شما توی اون ساعت مورد نظر ابتدا تموم مصرف کننده هاتون رو خاموش کنین و اونایی که دوشاخ داره رو هم از برق بکشین ، البته میتونین مینیاتوری اصلی واحد تون رو هم قطع کنین ، حالا به کنار کنتور برین و اگه مکانیکیه ببینین اون دیسک فلزی رنگ میچرخه یا نه ، اگه میچرخه یعنی همسایه شما مصرف برق داره و اگه هم سریع میچرخه یعنی مصرف برق ایشون بالاس ، اگه هم کنتور دیجیتالیه ببینین آیا اون چراغ LED قرمز رنگ چشمک میزنه یا ثابته ، اگه ثابته یعنی مصرف برقی وجود نداره ولی اگه چشمک میزنه یعنی جناب همسایه مصرف برق داره و اگه سیکل چشمک زدنش بالاس (یعنی تند تند چشمک میزنه) ، یعنی مصرف برق بالایی دارند ، البته در این حالت باید به کل مصرف برق واحد شما صفر باشه یعنی عملا مینیاتوری اصلیتون رو قطع کنین و بعد اقدام به این عمل کنین
   البته اینم بگم که کنتور های دیجیتالی هوشمند قابلیت هایی نظیر نمایش جریان و یا توان مصرفی لحظه ای رو هم دارند که اگه شما چنین کنتور هایی دارین میتونین به راحتی میزان مصرف برق اونها رو هم محاسبه کنین
   موفق باشید

 • ۱. با سلام ، برای خانه ویلایی ما از یک سال قبل ، کنتور تک فاز ۳۲ آمپر ، و کنتور ۳ فاز ۱۰۰ آمپر دیماندی نصب کرده اند . مصرف کنتور تک فاز ماهیانه حدود ۶۰۰۰۰ تومان و مصرف کنتور ۳ فاز بیش از یک میلیون تومان است ، این در حالی است که آسانسور و چیلر که به این کنتور متصل است خاموش است و توجیهی برای این هزینه سنگین برق نداریم . اداره برق کنتور را سالم می داند و می گوید تعرفه کنتور دیماندی ۲۲ برابر کنتور تک فاز است .
  سئوال ۱ : ادعای فوق صحیح است ؟
  سئوال ۲ : برخی می گویند می توانید تقاضای تعویض کنتور به غیر دیماندی کنید . آیا اداره برق می پذیرد ؟ و در صورت تعویض کنتور به ۳۲ آمپر چنانچه زمانی بیش از ۳۲ آمپر مصرف کردید ، برای آن مورد شما را جریمه می کند . آیا چنین راه حلی وجود دارد ؟

 • سلام،وقت بخیر
  اگر کنتور ( کنتور های قدیمی) به صورت برعکس کار کم
  کنند و به عقب برگشته باشند،اداره برق هزینه برق مصرفی دوره را چطور حساب میکند،(فرضا ابتدای دوره ۲۴تیر و تاریخ اعلام خرابی ۱۳ شهریور)؟ و اینکه کنتور رو تعویض میکنند و آمپر رو هم الزاما افزایش میدهند؟( کنتور ۱۵ آمپری و ۲ واحد مجزا هستیم که کلا یک کنتور داریم)هزینه کنتور جدید و آمپراژ بیشتر به چه شکل هستش؟،ممنونم از پاسخگوئی شما.

  • سلام. اگر تشخیص بدن کنتور خراب شده و مشترک دستکاریش نکرده، معمولا طبق قبض برق ماه گذشته ازتون پول میگیرن.
   2- خیر اگر کنتور شما 15 آمپر بوده باشه برای اینکه یک کنتور با آمپراژ بالاتر نصب کنن باید هزینه ای رو پرداخت کنید.

 • سلام آقای مهندس
  سوالی که دارم این است که چرا اداره برق خانه های دو طبقه را در قبض برق یک خانوار لحاظ می کند وقتی خانه ای دوطبقه باشد حتما دو خانوار هستند حالا یا خویشاوند یا مستاجر
  1.قبض نجومی است
  2.اداره برق جواب گو نیست
  3. چه مقدار اضافه می گیرند (نسبت یک واحد به دو واحد یک قبض برق مشترک)
  4. آیا قبوض قبلی که یک خانوار محاسبه شده قابل برگشت است
  4.

  • سلام. اگر این دو واحد دو تا کنتور مجزا نداشته باشند، کلاً یک واحد محسوب میشه و چون مصرف این دو خانوار پلکانی حساب میشه. حدوداً هزینه قبض 50 درصد بیشتر میشه. البته باز هم بستگی به مصرف شما داره.
   قبوض قبلی هم قابل برگشت نیست.

 • سلام میخاستم ببینم چرامن که کولر۳۰۰۰۰دارم سیزده امپربرق مصرف میکنه ولی برای خانه همسایه همون کولر۹امپرمصرف میشه ایاتوی پول برق تاثیری داره یانه

  • سلام. بله صد در صد در هزینه تاثیر داره. احتمالاً کولر همسایه اینورتر دار هست یا اینکه فاصله یونیت داخلی و خارجی کمتر هست یا اینکه کولر نو هست یا تازه سرویس شده. خیلی از این موارد در مصرف برق تاثیر داره.

 • با سلام
  بنده به تازگی یک کنتور سه زمانه درخواست دادم اما به مسئول ثبت نام گفتم کنتور یک زمانه میخوام
  میخواستم بدونم میشه کنتور سه زمانه رو عوض کرد و یک زمانه گرفت یا همین سه زمانه رو بذاریم ولی قبضمون رو یک زمانه حساب کنن؟
  با تشکر

  • سلام. کنتورهای جدید همشون سه زمانه هستن و اگر تعویضش کنن حتماً از این به بعد برای شما سه زمانه حساب میشه.

 • سلام خدا قوت
  برای قرائت رقم اون نوار مشکی در کنتور برق ما ؛آخرین رقم دو عدد روی هم قرار گرفته برای ارسال به اداره برق لطفاً راهنمایی بفرمائید کدوم عدد درسته؟

  • سلام. مرسی. کلی فکر کردم تا منظور سوالتون رو فهمیدم، منظورتون اینه که اون اعداد گردون داخل کنتور تا نصفه ها چرخیده و بعدش متوقف شده، درسته؟
   اگر این اتفاق افتاده، شما عدد بزرگتر رو برای اداره برق پیامک کنید، قطعاً ماه بعدی که کنتورخوان بیاد برای قرائت کنتور، اون عدد میچرخه به سمت عدد بزرگتر و حساب کتابتون با اداره برق درست میشه.

 • سلام..چطور میتونیم از رو شماره های کنتور بدونیم چن کیلو وات برق رو در ساعات اوج بار ،میان باری و کم باری مصرف کردیم و اونو با قبض مطابقت بدیم ..ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  • سلام آقا سعید. در انتهای مقاله بالا یک فایل پی دی اف قرار دادم با عنوان روش قرائت کنتور برق دیجیتال . دانلود کن و مطالعه کن.

 • ایا کنتوری که خراب بوده و ایراد بر میگرده به اداره برق و بعد از نصب قبض علی احساب میزنه برای ما این بر اساس چه قانونی محاسبه میشه ایا این عادلانه است که بدون محاسبه میزان مصرف برق مبلغ پرداختی بزنند این بر اساس چه قانونی محاسبه میشه اگه میشه توضیح بدهید

  • سلام محمد جان. اگر کنتور شما خراب بشه اداره برق نگاه میکنه به مصرف ماه های قبلی شما و یک مبلغ حدودی رو براتون میزنه. مثلاً اگر ماه های قبل حدوداً 50 هزار تومن مصرف میکردین، اون ماه رو هم براتون 50 تومن حساب میکنن.

 • سلام وقت بخیر
  ما یکساله در آپارتمان 10 واحدی زندگی می کنیم و از همون ماه اول قبض برقمون بصورت نجومی و باورنکردنی اومد، تو رنج قیمت 1 میلیون و بالاتر!!! از همون ابتدا رفتیم اداره برق پیگیری کردیم گفتن سیستم گرمایشی سرمایشیتون اسپلیته و بخاطر اونه و هیچ کس پاسخگو نبود، با صاحبخونه هم صحبت می کنیم پیگیری نمیکنه و همینو میگه، در واقع ما داریم به اندازه یک اجاره خونه پول برق میدیم! این در حالیه که محل زندگیمون هم جای متوسط و در بزرگراه جلال آل احمد با اجاره های معمولی هست. یکی از قبض هایی که برامون اومده مصرف کل دوره اش 2262 کیلووات هست!! و مبلغ قابل پرداخت 11118000 ریال! و هیچ کس هم جوابگو نیستريال انقدر داره بهمون فشار میاره که ناچاریم اثاث کشی کنیم ولی امیدوارم راهی باشه که حداقل حق و حقوق این چندماه که به ناحق پایمال شد رو پس بگیریم. ممنون میشم اگر راهی برای پیگیری مشکل هست بفرمایید و اینکه چطور میتونیم این 8 میلیون زبون بسته ای که در این 1 سال پرداخت کردیم پس بگیریم. متشکرم

  • سلام. مرسی. آیا اسپلیت شما شبانه روز روشن هستش؟ اگر اینطور بوده باشه این مبالغی که فرمودین طبیعی هستش. شما میتونید یک تستی رو انجام بدین، به این صورت که تمام وسایل برقی منزل رو خاموش کنید و دوشاخه ها رو از برق بکشین. بعدش مقابل کنتور بایستید و دکمه ای رو که کنار صفحه نمایش کنتور قرار گرفته ، چند بار پشت سر هم فشار بدید تا علامت A نشون داده بشه. اگر عددی که کنار A هست عددی غیر از صفر باشه، یعنی برق منزل شما داره در جای دیگری استفاده میشه. مثلاً احتمال داره که برق راه پله رو به کنتور شما وصل کرده باشن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

سایت های همکار


سایت کالنجی

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی