تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

10908 بازدید

دوستان عزیزم سلام. آرزو می کنم که حالتان خوب باشد و مثل همیشه سرزنده و شاداب، به دنبال یادگیری و افزایش مهارت های خود باشید. با وجود اینکه بنده در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده‌ام که در مورد هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار توضیحات کاملی را ارائه کنم ولی بعضی از مخاطبان می خواهند که مثال های بیشتری زده شود و این مبحث را بیشتر باز کنیم.
چند روز قبل هم یکی از کاربران سایت برای بنده ایمیلی فرستاده بود و می گفت که اختلافی بین او و کارفرما پیش آمده است، مشکل آنها این بود که در ابتدای کار با هم قراردادی را بصورت کتبی ننوشته بودند. و برقکار گفته بود که بصورت متر زیر بنا، برقکشی ساختمان را انجام خواهد داد، ولی نظر مالک این بود که بصورت شعله ای کار کند. و هر دو بصورت زبانی (نه کتبی) توافق کرده بودند که بصورت شعله ای و از قرار هر شعله ای ۱۲ هزار تومان کار برقکشی این ساختمان را انجام دهد. و حالا کار برقکشی ساختمان تمام شده بود و برقکار و کارفرما سر شمردن تعداد شعله ها، و اینکه در کل، این ساختمان ۳ طبقه چند شعله دارد، اختلاف نظر داشتند. این برقکار عزیز که از کاربران سایت آموزش برق و از شرکت کنندگان دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان هستند، به بنده ایمیل زده بود و درخواست کرده بود تا مثل شورای حل اختلاف بین آنها داوری کنم.

ای کاش قبل از شروع هر پروژه ای یک قرارداد کتبی بصورت دست نویس بین کارفرما و برقکار نوشته شود تا شاهد این اختلاف ها و دلخوری ها در پایان کار نباشیم. یک قرارداد حتماً نباید رسمی باشد و در محضر امضا شود، حتی می تواند روی یک برگه کوچک و بصورت دست نویس باشد، ولی بایستی موارد زیر در آن قید شود.

 1. تاریخ قرارداد
 2. صمن قرارداد، یعنی اینکه چه خدمتی را ارائه می دهید و در ازای آن چه چیزی می گیرید.
 3. امضای شاهد قرارداد
 4. نحوه محاسبه دستمزد برقکار

پس پیشنهاد ما به همه برقکاران عزیز این است که قبل از شروع هر پروژه‌ای یک قرارداد کتبی بین خودشان و کارفرما امضا کنند. شاید کارفرما انسان شریف و درستکاری باشد، ولی از آنجایی که امکان دارد اجرای یک پروژه یکسال زمان ببرد و ذهن انسان گاهی فراموش می کند که چه توافقی با طرف مقابل داشته است. پس اگر هر کدام از طرفین فراموش کنند که قبلاً چه توافقی کرده اند کافیست که به قراردادشان مراجعه کنند و به این صورت اختلاف ها و دلخوری ها از بین خواهد رفت. چون اعتقاد من بر این است که اگر پروژه ای را انجام دهی و پول خوبی هم بگیری ولی دل کارفرما را به دست نیاوری، معامله را باخته ای. زیرا بهترین چیزی که میتواند برای یک برقکار بازاریابی کند، همین کارفرماهای راضی هستند که با بازاریابی زبان به زبان، تعریف کار و انصاف شما را پیش دیگران می کنند.

انواع مدل های تعیین دستمزد برقکاری :

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

خب بیایید ببینیم که یک برقکار به چند طریق می تواند بابت هزینه سیم کشی ساختمان از کارفرما مزد بگیرد.

 1. اجرای کار بصورت شعله ای
 2. اجرای کار بصورت متر زیر بنا
 3. اجرای کار بصورت کنتراتی
 4. اجرای کار بصورت روزمزد
 5. اجرای کار بصورت آیتمی

حالا هر کدام را بیشتر توضیح می دهیم.

۱- تعیین دستمزد برقکار بصورت شعله ای :

ابتدا چند اصطلاح را تعریف می کنیم.

شعله چیست؟ به تمام کارهایی که یک برقکار باید انجام دهد تا یک وسیله برقی، چه روشنایی و چه پریز، در یک قسمت از ساختمان روشن شود، اجرای یک شعله گفته می شود. مثلاً وقتی آقای برقکار یک قسمت را شیار میزند، آنگاه یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و داخل این لوله، سیم رد می کند و در نهایت کلید و سرپیچ لامپ (پاتروم) را نصب می‌کند، در واقع یک شعله را اجرا کرده است. یا مثلاً وقتی برقکاری شیارزنی می کند و بعد یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و در داخل این لوله ها سیم رد می کند و در نهایت یک کلید دوپل و ۲ عدد سرپیچ لامپ را نصب می کند، در واقع ۲ شعله را اجرا کرده است. پس در اجرای هر شعله تمام کارها از شیارزنی گرفته تا، قوطی گذاری، لوله گذاری، سیمکشی و نصب کلید و سرپیچ لامپ برعهده برقکار است.
بد نیست بدانید که هر کدام از پریزهای تلفن، پریزهای برق، پریزهای آنتن، شستی زنگ، خودِ زنگ و هر کدام از فیوزهای داخل جعبه فیوز هم هر کدام یک شعله حساب می شوند. و کلید کولر استثنائاً ۳ شعله حساب می شود، چون ۳ کلید روی آن قرار دارد.

دستمزد اجرای هر شعله در شهرهای مختلف متفاوت است مثلاً برای امسال یعنی سال ۱۳۹۹ در تهران حدوداً ۳۰ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۲۵ هزار تومان و در شهرستان ها حدوداً ۲۰ هزار تومان است.

برای اینکه متوجه شوم این قسمت را خوب فهمیده اید، حالا من از شما سوال می‌پرسم!!!

سوال شماره ۱

اگر ۵ چراغ جدا از یکدیگر با یک کلید یک پل خاموش و روشن شود، چون کلید همه آنها مشترک است، در این حالت ما کلاً ۱ شعله داریم یا ۵ شعله؟ پاسخ: در این حالت ما ۵ شعله داریم، چون ۵ وسیله برقی مجزا از یکدیگر داریم.

سوال شماره ۲

فرض کنید که ما یک لوستر داریم که این لوستر ۱۰ عدد لامپ دارد و با یک کلید یک پل خاموش و روشن می شود. در این حالت ما کلاً چند شعله داریم؟ پاسخ: در این حالت ما کلاً یک شعله داریم. ولی هزینه نصب لوستر که حدوداً ۸۰ هزار تومان است باید جداگانه حساب شود. علتش هم این است که ما با فشار دادن یک کلید یک پل تنها یک وسیله برقی را در یک نقطه مشخص روشن کرده‌ایم.

توجه۱: اگر برقکار بخواهد بجای یک سرپیچ لامپ معمولی یک مهتابی یا لوستر یا فن سرویس بهداشتی را نصب کند، قضیه فرق می کند. و در این حالت باید برای نصب، مهتابی، لوستر و فن دستمزد جداگانه بگیرد. ولی الباقی کار، یعنی نصب کلید، لوله گذاری و سیمکشی داخل لوله ها یک شعله حساب می شود.

توجه۲: در مدل شعله ای، نصب آیفون و پنکه سقفی بصورت شعله ای حساب نمی شوند و برای این موارد باید آیتمی مبلغی را تعیین کنید. مثلاً اجرت نصب یک پنل آیفون تصویری به همراه قفل بازکن ۷۰ هزار تومان و اجرت نصب هر مانیتور در داخل واحدها حدوداً ۳۰ هزار تومان است. که من در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد اجرت نصب و تعمیرات آیفون ها کامل توضیح داده‌ام.

توجه: بد نیست بدانید که روش شعله ای دیگر منسوخ شده و کمتر برقکاری بصورت شعله ای کار می کند. و به شما هم پیشنهاد می کنیم که به این صورت با کارفرما قرارداد نبندید، زیرا هرچقدر هم دقیق حساب کنید، بین شما و کارفرما اختلافاتی به وجود می آید.

قبل از اینکه به سراغ ادامه مقاله بروید. خواستیم یادآوری کنیم که قسمت جدیدی تحت عنوان استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند به نوار سمت راست سایت اضافه شده است و استادکاران عزیزی که دنبال شاگرد می گردند می توانند آگهی خود را در این قسمت ثبت کنند تا دوستانی که می خواهد شاگردی کنند و کار یاد بگیرند با ایشان تماس بگیرند. این استادکاران کافیست، نام و نام خانوادگی، اسم شهر و توضیحات لازم را به شماره ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳ پیامک کنند تا ما از طریق سایت آموزش برق، شاگرد مورد نظر را برایشان پیدا کنیم.

۲- تعیین دستمزد برقکاری بصورت متر زیر بنا :

روش دوم که بیشتر برقکارها و پیمانکارهای بزرگ به این طریق قرارداد می بندند، به این صورت است که، کار را به صورت مترمربع از زیر بنای ساختمان قیمت گذاری می‌کنند، که این مبلغ در سال ۱۳۹۹ برای یک ساختمان مسکونی (با برقکشی کاملاً معمولی) برای هر متر مربع:
• بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ تومان برای شهرهای کوچک
• بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان برای شهرهای بزرگ
• و بین ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ تومان برای تهران بزرگ قیمت گذاری می شود.
• برای ساختمان های اداری و تجاری و هتل ها که پیچیدگی کار بیشتر است این مبلغ می تواند تا ۴۵۰۰۰ تومان هم تعیین شود.

برای این مدل هم یک مثال میزنیم تا بهتر متوجه شوید، فرضاً کارفرما یک ساختمان ویلایی ۱۰۰ متری دارد، و از شما می خواهد که به عنوان یک برقکار، برای اجرای این پروژه قیمت بدهید. در این حالت هزینه اجرای کامل برقکشی این منزل مسکونی در یک شهر کوچک چیزی بین یک میلیون و دویست تا یک میلیون و پانصد هزار تومان می شود و برای یک شهر بزرگ بین یک میلیون و پانصد تا دو میلیون و پانصد هزار تومان باید قیمت بدهید. که البته هزینه نصب لوسترها، هزینه نصب گوشی و پنل آیفون، هزینه نصب کولر آبی و آنتن روی پشت بام را باید جدا از این مبلغ حساب کنید. و تعداد هالوژن ها هم در این حالت نباید از ۱۰ عدد بیشتر شود، و اگر اطراف سقف پذیرایی و اتاق خواب ها تعداد بیشتری هالوژن وجود داشته باشد، باید هزینه هر هالوژن اضافی بصورت آیتمی حساب شود.

سوال؟؟؟

هزینه اجرای برقکشی یک واحد مسکونی ۷۰ متری در شهر تهران که به صورت متر زیر بنا با کارفرما قرارداد بسته اید چقدر می شود؟ پاسخ: از آنجایی که هر متر مربع سیمکشی ساختمان در تهران حدوداً ۲۵ هزار تومان است. پس هزینه سیمکشی کل این واحد حدوداً یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان می شود.

۳- تعیین دستمزد برقکار بصورت کنتراتی :

در این نکته بحثی نیست که اگر کاری را بصورت کنتراتی به شخصی بسپارید، سرعت اجرای آن شخص در انجام آن کار چند برابر خواهد شد و شخص با عشق و علاقه بیشتری مشغول کار خواهد شد. یک مثال از انجام کار بصورت کنتراتی برایتان میزنم که مزیت های این روش را بهتر درک کنید. فرض کنید شما مالک یک ساختمان ۳ طبقه هستید و حالا مشغول ساخت این ساختمان هستید. یک کامیون ماسه خریده‌اید و برای انتقال این ماسه ها به طبقه سوم ساختمان به دنبال ۲ نفر کارگر می‌گردید. به محل اقامت کارگران می روید و ۲ کارگر را به سر پروژه می آورید. یک حالت این است که شما به آنها بصورت روزمزد، دستمزد بدهید و قرار بگذارید که از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر برای شما کار کنند و ماسه ها را جابجا کنند، در این حالت شما همیشه باید روی سر کارگرها بایستید تا آنها از زیر کار در نروند. چون آنها می دانند که چه سریعتر کار کنند چه آرامتر، باید تا ساعت ۵ بعد از ظهر در خدمت شما باشند. تازه بعضی هایشان انتظار دارند که صبحانه و نهارشان را هم شما تقبل کنید. و یک حالت دیگر هم این است که شما کار را بصورت کنتراتی به آنها واگذار کنید، مثلاً بگویید من بابت جابجایی تمام این ماسه ها ۲۰۰ هزار تومان به شما میدهم و شما تا هر ساعتی که دلتان می خواهد کار کنید. مطمئن باشید اگر کار تا ساعت ۱۰ شب هم طول بکشد، و حتی اگر شما روی سر کارگرها نباشید، آنها کار را با سرعت خیلی زیاد انجام خواهند داد. زیرا می دانند که برای خودشان کار می کنند و اگر هم سریعتر تمام کنند، میتوانند بروند منزل و استراحت کنند.

شما نیز می توانید از کارفرما بخواهید که بعضی کارها را بصورت کنتراتی به شما واگذار کنند. فرضاً مالک یک ویلا می خواهد تعدادی پایه چراغ پارکی در محوطه ویلایش نصب کنید. شما با خود حساب میکنید که می توانید با یک شاگرد در مدت زمان ۲ روز، کانال های لازم را در محوطه حفر کنید و تمام آن پایه چراغ ها را نصب کنید. به همین خاطر می توانید به کارفرما بگویید که مثلاً من تمام این پروژه را به مبلغ ۷۰۰ هزار تومان برای شما انجام می دهم. خیلی از کارفرماها مایلند که به این صورت قرارداد ببندند، زیرا خیالشان راحت است که برقکار با سرعت بیشتری پروژه را تحویل می دهد.

۴- تعیین دستمزد برقکار بصورت روز مزد :

روش بعدی برای تعیین دستمزد برقکار به این صورت است که مقدار کار کم است و کارها بیشتر بصورت خورده کاری و پراکنده هستند که شما در همان ابتدای کار نمی توانید تخمین بزنید که این پروژه چه مدت زمان می برد. در این صورت میتوانید بصورت روزمزدی یا ساعتی از کارفرما مزد بگیرید.
فرضاً مدیر یک ساختمان می خواهد دستی به سر و روی برق مجتمع بکشد. و کلیدهای خراب را تعویض و سنسورهای معیوب را تعمیر یا تعویض کند. ولی خودش هم نمی داند که چه تعداد از کلیدها، چراغ ها و سنسور حرکتی خراب شده‌اند. و احتمال دارد که در میان کار، بعضی چیزهای دیگر یادش بیاید یا مثلاً برای بعضی قسمت‌ها چشم راه پله جدید نصب کند. در این صورت شما می توانید از ایشان بخواهید که بصورت روز مزد برایش کار کنید. و اگر قرار باشد که روز مزدی کار کنید باید از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر (در بعضی شهرها تا ۴) در خدمت کارفرما باشید و هر کاری را که ایشان از شما خواست انجام دهید.
مزد روزمزد برای یک برقکار در سال ۱۳۹۹ در شهرهای کوچک ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است.

۵- تعیین هزینه سیم کشی ساختمان بصورت آیتمی :

یک مدل دیگر از روش های قیمت گذاری و تعیین هزینه سیم کشی ساختمان ، بصورت آیتمی است. که کم کم دارد بین برقکارها جا باز می کند. از این مدل بیشتر برای پروژه های بزرگ مسکونی، یا اداری، یا تجاری و یا هتل ها استفاده می شود. به این صورت که مراحل انجام یک کار را به آیتم های خیلی ریز تقسیم می کنند و برقکار به ازای انجام هر مقدار از این آیتم ها مزد دریافت می کند. مثلاً برای هر متر شیار زنی ۳۰۰۰ تومان، برای نصب هر عدد قوطی کلید برق ۴۰۰۰ تومان، برای نصب هر متر لوله پی وی سی برق ۳۰۰۰ تومان، برای رد کردن هر متر سیم داخل لوله ها ۲۵۰۰ تومان، برای نصب هر کلید یا پریز ۹۰۰۰ تومان و برای نصب هر سرپیچ لامپ ۴۵۰۰ تومان اجرت می گیرند. این عددهایی که گفته شد برای هر شهر اندکی متفاوت است و اتحادیه برق و الکترونیک هر شهر وظیفه دارد که در ابتدای هر سال این قیمت ها را مشخص کند، که به آن نرخ نامه برق ساختمان یا فهرست بهای دستمزد گفته می شود. مثلاً نرخ نامه شهر شیراز و اصفهان را که با جستجو در گوگل پیدا کرده‌ام در پایین برای شما قرار می دهم. اگر شما هم در گوگل سرچ کنید، شاید نرخ نامه شهر خودتان را پیدا کنید. در غیر اینصورت باید حضوراً به دفتر اتحادیه برق شهرتان بروید و نرخ نامه شهر خودتان را دریافت کنید و بر طبق آن از مشتری دستمزد بگیرید.

نرخ نامه برق کشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه سیمکشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر اصفهان

نرخ نامه برق صنعتی سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه اتحادیه برای نصب دوربین مداربسته سال ۱۳۹۷ شهر تهران

نرخنامه سیمکشی ساختمان شیراز ۱۳۹۸

اجرت تاسیسات برقی تهران ۱۳۹۸

مبلغ دستمزد برقکاری ساختمان اصفهان ۱۳۹۸

تقاضا: دوستان عزیز اگر نرخ نامه برق کشی شهر خود را دریافت کرده اید، ممنون میشویم با گوشی موبایلتان از آن عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما ارسال کنید تا آن را در سایت قرار دهیم تا همه کاربران از آن استفاده کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از مغازه دار یا فروشنده ای درخواست تخفیف بیشتر کنید. در این صورت آقای مغازه دار یا فروشنده به برگه نرخ نامه اتحادیه که در گوشه ای از مغازه اش چسبانده است اشاره می کند و می گوید “ببینید من حتی از نرخنامه اتحادیه هم برای شما کمتر حساب کرده ام، لطفا بیشتر از این چانه نزنید”. خب شما هم همین کار را انجام دهید، از نرخنامه برقکاری شهرتان یک پرینت بگیرید و همراه خود داشته باشید تا مثلاً وقتی مشتری به شما می گوید”چه خبره برای نصب یک آیفون تصویری ۱۰۰ تومن می‌گیری؟؟؟!!! در اینصورت کافیست نرخنامه را به مشتری نشان دهید تا مطمئن شود که بیشتر از عرف بازار دستمزد نمی‌گیرید.

نکته: در تمام این ۵ مدل، هر گونه ماهیچه کشی و محافظت از لوله های برق از آسیب و سرقت آنها برعهده کارفرماست.

مسابقه این هفته برای مقاله هزینه سیم کشی ساختمان:

همه ما قبول داریم که شغل برقکاری شغلی ست با دردسر زیاد و درآمد نسبتاً کم. بنظر شما یک برقکار یا نصاب سیستم های حفاظتی چه کارهایی می تواند انجام دهد که درآمدش بیشتر شود؟ و اینکه چطور می تواند پروژه های بیشتری را دست بگیرد بدون اینکه لازم باشد زیر آب سایر همکاران خود را بزند یا قیمت کارش را برای به دست آوردن یک پروژه پایین بیاورد؟
تنها کافیست چند تا از راه حل ها را نام ببرید. به کسی که بهترین راه حل ها را ارائه دهد یکی از کتاب های سایت آموزش برق، به انتخاب خود ایشان هدیه داده می‌شود. و اگر شخص برنده همه کتاب ها را تهیه کرده باشد مبلغ کتاب به او داده خواهد شد. به نمایندگی از تمام دوستان، نفر برنده را بنده، مهندس سعادت‌پور و مهندس شیخ ‌انصاری انتخاب می کنیم.

پیوست در تاریخ ۱ اسفند:

برنده این مسابقه آقای مجتبی نقوی انتخاب شد. چون به مواردی بیشتری اشاره کرده و نظرات ایشان مورد تایید ما است. پاسخ ایشان به شرح زیر بود.

سلام و احترام
من فکر میکنم اولین چیزهایی که نیازه تا به اهداف ذکر شده برسیم علاقه مهارت و دقت هست وقتی این عوامل رو در خودمون پرورش بدیم با یک برنامه ریزی دقیق و بازاریابی با استفاده از روش های نو مثل پنل های ارسال پیامک ایجاد سایت یا وبلاک و کانال های شبکه های اجتماعی و یا تبلیغات خلاقانه مثل چاپ روی لیوان میتونه خیلی تاثیر گذار باشه.خیلی مهمه که به کارمون علاقه داشته باشیم و اونو با منت و از سرناچاری انجام ندیم وقتی علاقه داشته باشیم شک نکنید میریم دنبال یادگیری و افزایش مهارت و به روز کردن دانشمون و استفاده از بهترین روشهای انجام کار.حالا وقتی مهارت رو بدست اوردیم باید اونو با دقت اجرا کنید تو این مرحله ما وارد یک فضای رقابتی بین خودمون و همکارا میشیم و همیشه قیمتی به کارفرما بدیم که ارزش مهارت و دقتمون کم نشه و بازار رو برای همکارامون هم خراب نکنیم وقت اونا هم متوجه این موضوع بشن که ما کارهامون رو به بهترین روش اجرا میکنیم مطمئنا کار رو به قیمت معقولانه ای به ما میدن.حفظ مشتری هم نکته خیلی مهمه خیلی جاها دیدم که برخی همکارا از انجام پروژه های کوچیک یا حتی خرده کاری ها کناره گیری میکنند در حالی که برقکار باید همیشه حاضر باشه و برای مشتری وقت و ارزش قائل باشه چه بسا نیاز مشتری تعویض یه فیوز یا سرپیچ باشه و خیلی خوبه اگر بتونیم یک اکیپ فعال و متخصص درست کنیم و تبلیغات مستمر داشته باشم
با تشکر

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=6532
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

112 نظر در مورد هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  مهندس وقت بخیر
  اجرت سیم کشی ۵ واحد ۱۰۰ متری و ۱ واحد ۶۰ متری و پارکینگ ۱۰۰ متری در تهران چقدره؟ با راه پله و آیفون تصویری و آنتن تلویزیون؟

  ۲

   1. سلام مهندس جان من یک واحد ۱۱۰ متری رو به صورت کاملا حرفه ایی سیم کشی کردم به طوری که ۵۶ هالوژن ۸۰ متر ریسه یا همون شلنگی ۶۵ عدد شعله سه عدد چراغ دیواری و آیفون تصویری و آنتن و تلفن هم کشیدم میخواستم بدونم اجرتم در چه حدی هس

    ۱

    1. سلام آقا امین، دیگه فکر نمی کنم کسی بصورت شعله ای حساب کتاب کنه، الان بیشتر بصورت متر زیر بنا کار می کنن و باید سوال کنید متر زیربنا در شهر شما چقدر هست. این رو از اتحادیه شهرتون سوال کنید.
     ولی هزینه هالوژن ها اگر بیشتر از ۲۰ تا باشند، و هزینه نورمخفی ها بصورت آیتمی حساب میشه و به اون هزینه کلی اضافه میشه.

     ۲

 2. سلام لطفا بفرمایید هزینه و دستمزد برقکار برای تعویض۵فیوز و تعمیر و نصب دو پریز در منزل چقدر میشه ؟متشکرم

  ۲

  1. سلام، این موردی که فرمودین برای هر شهر متفاوته، یکی از نرخ نامه های بالا رو دانلود کنید و مطالعه کنید.

   ۲

 3. سلام تشکر بابت راهنمایی هاتون دستمزد یه واحد ۱۰۰متری با لوله گذاری دوربین ودزدگیر چند میشه زیر بنایی کنده کاری با برقکار ۰ تا صد

  ۳

 4. چقدر خوبه که خیلی از کارا دیگه اینترنتی شده.. حتی تو خدمات لوله بازکنی برچسب ها هم دورشون تموم شده و این خدمات رو هم الان میشه آنلاین دریافت کرد… خدمات اینترنتی تو این اوضاع کمک عالی ایه مثل خدمات خوب سایت شما

  ۲

  1. سلام، بله کاملاً با شما موافقم. اونهایی هم که هنوز برچسب می چسبونن رو در و دیوار کم کم دارن منقرض میشن و اونهایی موفق هستند که به سمت اینترنتی شدن پیش میرن.

   ۳

 5. با سلام
  بنده یک ساختمان دارم به متراژ ۱۸۰ متر که شیارزنی و نصب قوطی و بعضی جاها سیم کشی نیز انجام شد برای لوله گذاری کف و اتصال به لوله دیوار و سیم کشی به چه صورت دستمزد محاسبه می شود

  ۵

  1. سلام جناب قریب، اگر متر زیر بنا با برقکار صحبت کردید در اینصورت هر کدوم از مراحل برقکاری که کامل انجام بشه، مالک باید یک درصدی از هزینه کل رو به برقکار پرداخت کنه.
   یعنی شیارزنی ۲۰ درصد، قوطی گذاری ۱۰ درصد، لوله گذاری ۳۰ درصد، سیمکشی ۲۰ درصد، نصبیات هم ۲۰ درصد از هزینه کل رو تشکیل میدن.

   ۶

 6. سلام مهندس خسته نباشی یک سوال داشتم خدمتت که بنده تو مشهد که شهر بزرگیه ساختمون نیمه کاره ۳ تا واحد کامل برق کشی کردم الان چقدر باید از کارفرما بگیرم؟

  ۵

 7. سلام وعرض خسته نباشید و پوزش میخام که مزاحمتون شدم آقای مهندس مرادی ببخشید بخدا واقعا ذهن من درگیر شده واسه همین مزاحمتون شدم قربان بنده ساکن مشهد هستم کلاس دوازدهم (رشته برق کشی ساختمان فنی حرفه ای) میخاستم از شما بپرسم قربان که اولا که از بازار کار خبری ندارم متاسفانه میگفتن قبل اپیدمی کرونا خوب بود ولی بازم نمیدونم. دوم اینکه به نظر شما بعد از اخذ دیپلم وارد بازار کار بشم گیج شدم بخدا نمیدونم چیکار باید بکنم، برم دانشگاه یا نه برم بازار کار قربان؟ ممنونم اگه مهندس جواب بدی.

  ۷

 8. سلام علیکم مهندس مرادی
  ببخشید یک سوال دارم

  ایاب وذهاب به عهده کارفرما میباشد؟

  یعنی وقتی میریم واسه انجام کاری اتصالی یا هر مشکل برقی یا نصب وعیب یابی آیفن

  باید هزینه ایاب وذهاب رو هم کارفرما پرداخت کند؟

  ممنون میشم کامل توضیح بفرمایید

  ۶

  1. سلام مهندس ببخشید مزاحمت شدم دوباره ساختمان ۶۰ متری سیم کشی کردم با صاحب خونه به مشکل برخوردم الان آیتمی جناب مهندس الان بنده ساختمان ۶۰ متری چقدر میشه هم به صورت آیتمی بگین هم متر زیر بنا, ببخشید وقتتونو گرفتم قربان حرف شما سنده

   ۴

   1. سلام، آیتمی رو نمیشه دقیق بگم، و خودتون باید بشمارید و طبق نرخنامه حساب کتاب کنید، ولی همیشه آیتمی از متر زیر بنا بیشتر در میاد. ولی در شهرهای نسبتاً بزرگ برقکشی این واحد حدوداً یک میلیون و پانصد میشه.

    ۸

 9. مهندس سلام آخه وقتی کارگر ساده سره فلکه روزمزد ۲۰۰تومن میگیره شما دستمزد برقکار رو چطور میزنی ۱۵۰

  ۹

  1. سلام دوست عزیز، ممنون که گوشزد کردید، این قیمت ها برای سال قبل بود که هنوز تغییرشون نداده بودیم، حالا قیمت ها اصلاح شد.

   ۷

  2. سلام علیرضا جان.ببخشید ما الان کرمانشاه هستیم متری زیربنا۲۰هزارتا۳۰هزارتومان کار میکنند

   آیتمی هم شعله ای ۲۵تا۳۵هزارتومان
   فیوز هم حدودا۳۰هزارتومان
   لوله متری خبر ندارم چقدر
   نصب حبابی وفن دانه ای حداقل۲۰هزار
   نصب سنسوری حداقل۴۰هزار
   نصب کولر با آب و برق و برزنت و …. ۲۰۰هزار
   نصب آیفن تا قیمت ۱۰میلیون تومان ۱۵درصد قیمت آیفن
   البته توافق طرفین هم در تمام موارد بالا لازم میباشد

   ۵

 10. سلام،خیلی عالی بود استفاده کردم،دست شما درد نکنه ،اکیپ کاردان و وارد دارم و به دنبال کار هستم.۰۹۱۲۳۰۲۴۵۴۷/اسماعیلیان

  ۱۱

   1. سلام ..خسته نباشین..دستمزد برق کشی نمای ساختمان چطوری حساب میشه…مثلا یه نمای ساختمان ۵۰عدد لامپ ۵ وات و ۳۰ متر شیلنگ نور مخفی داره…در کل چطور حساب میشه

    ۶

    1. سلام، مرسی. نصب هر کدوم از این موارد بصورت آیتمی هست، یکی از نرخ نامه های بالا رو دانلود کنید و قیمت هر آیتم رو نگاه کنید.

     ۵

 11. سلام.برای یک اتاقک ۳۰ متری میخواهیم دو تا مهتابی و یک لامپ داشته باشیم ودر دو طرف،پریز برق داشته باشیم.هزینه برق کشی چقدر میشه?+سیم کشی ایفون معمولی،به فاصله ی سه متر ازاتاقک

  ۱۵

  1. سلام جناب محبی، دقیق توضیح ندادین. و برای هر شهر هم فرق میکنه. ولی مثلاً اگر برای تهران یک برقکار بخواد بصورت متر زیر بنا کار رو از صفر انجام بده، حدود ۹۰۰ هزار تومن.

   ۱۹

 12. سلام دوست عزیز خسته نباشید
  در سال۹۸ یک برقکار، برقکاری ساختمان ما را بر عهده گرفت .
  ایشان لوله گذاری را انجام دادن وسیم ها را هم کشیدن وقوطی های کلید وپریزها را هم گذاشتن
  اما کار خود را به پایان نرساندن یعنی سیم های بالا مربوط به لامپ ها و ارگ را نکشیدن و هیچ کلید وپریزی را هم نصب نکردن وحتی یک عدد جا لامپی یا لامپ را هم نصب نکردن وحتی فیوز ها را هم نصب نکردن.
  زیر بنای خانه ۱۰۰ متر است
  وایشان می خواهند بر حسب متر مربع حساب کنند
  ایا چون ایشان کار خود را به پایان نرساندن و نصف کار انجام شده است
  ایا دستمزد هم نصف میشود؟
  دستمزد هر متر مربع برق کاری درسال۹۸ برای شهری مثل کرمان چند است؟
  با تشکر

  ۱۲

  1. سلام محمد جان، اگر ایشون از سال ۹۸ هنوز دستمزدی نگرفته، می تونه ادعا کنه که دستمزدش رو طبق سال ۹۹ حساب کنید نه ۹۸. انصافاً هم بخوایم به قضیه نگاه کنیم چون دستمزدی نگرفتن و پولشون تا این موقع دست مالک مونده، مالک هم باید به خاطر بی ارزش شدن پول ایشون، به قیمت امروز حساب کنه.
   و تا این مرحله ای که شما فرمودین بیشتر از ۵۰ درصد کار انجام شده، چون برای شیارزنی ۲۰ درصد، قوطی گذاری ۱۰ درصد برای لوله گذاری ۳۰ درصد، سیمکشی ۲۰ درصد، نصب کلید پریز هم ۲۰ درصد حساب میکنن. پس ایشون حدوداً ۸۰ درصد کار رو انجام دادن.
   نرخ نامه کرمان رو اطلاع ندارم ولی می تونید از اتحادیه شهرتون سوال کنید.

   ۲۱

    1. سلام. لطفاً مقاله بالا رو مجدداً مطالعه کنید، ما ۵ مدل روش تعیین دستمزد داریم. ولی اگر بصورت متر زیربنا بخوایم حساب کنیم مثلاً برای تهران حدوداً میشه سه میلیون تومن.

     ۷

     1. سلام، بله اگر متر زیر بنا قرار داد بسته باشید، نصب همه این موارد با شماست. ولی در چراغ سقفی، منظور فقط یک سرپیچ ساده است، نه لوستر و چراغ های تزیینی.

      ۶

     2. سلام مهندس مرادی وقت بخیر خسته نباشد ببخشید وقتی یک ساختمان ۱۰۰متری برای برق کشی تحویل میگیرم باید چجوری متراژ کنیم که چقدر سیم نیاز داریم؟

      ۷

     3. سلام حسین جان،ممنونم از شما، ما در کتاب آموزش برق ساختمان رو بیشتر توضیح دادیم ولی اگر خلاصه بگم، برای یک واحد ۱۰۰ متری شما حدوداً به این موارد نیاز دارید.
      سیم نمره ۲.۵ در سه رنگِ قرمز، آبی و زرد/سبز (برای ارت)، هر کدام یک توپِ ۱۰۰ متری
      • سیم شماره .۵ ۱ در سه رنگِ قرمز، آبی و قهوه ای هر کدام یک توپِ ۱۰۰ متری
      • سیم تلفن ۲ زوج، ۶۰ متر
      • کابل آنتن (کواکسیال) ۵۰ متر
      • کابل برق شماره ۶* ۳ به مقدار لازم از کنتور تا جعبه فیوز
      • کابل ۵ رشته کولر آبی به مقدار لازم از کلید کولر تا محل نصب کولر
      • کابل آیفون ۴ زوج به مقدار لازم از گوشی تا پنل آیفون

      ۹

     4. من پاییز ٩٩برق کار قرداد بستیم شعله ای ٢٠تومن اومد کنده کاری وقوطی گزاری انجام داد رفت زمستونم وسایلش اماده بود نیومد امسال اومده سیم کشی وکلیدو نصب کرده با نرخ جدید حساب میکنه ومنم نمیدم بعد طبق قانون که فیوز یک شعله حساب میشه حساب شده بعد اومده دوباره سربند فیوز نوشته برا ٨فیوز ٢٠٠تومن اونم نمیدم

      ۶

     5. سلام، اگر کار شما برای سال ۹۹ آماده می بود و آقای برقکار می تونست کارش رو در سال ۹۹ تموم کنه، باید با قیمت های قرارداد با شما حساب کتاب کنه. ولی اگر شما کار رو به دلایلی تعطیل کرده باشید و پروژه مونده باشه برای سال ۱۴۰۰، بنابراین باید با قیمت های ۱۴۰۰ حساب کنید.
      ۲- بله هر فیوز به تنهایی یک شعله حساب میشه و مثلاً جعبه فیوز شما که ۸ تا فیوز داره میشه ۸ تا شعله.

      ۵

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853