0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

جعبه فیوز

38342 بازدید

الهی به توکل خودت. سلام دوستان، حالتون خوبه؟ اوضاع احوال بکامه؟ امروز قصد دارم در این آموزش کوتاه، روش نصب و سیمکشی جعبه فیوز با کلیدهای مینیاتوری و کلید محافظ جان را تقدیم شما کنم. البته اگر می خواهید باسوادها به این اسامی خورده نگیرند به جعبه فیوز بگویید تابلو برق انتهایی و به کلید محافظ جان بگویید کلید جریان باقیمانده.

 

جعبه فیوز

 

 

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم‌هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می‌روند، جعبه فیوز قلب تپنده برق هر منزل مسکونی ست که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در قسمت درب ورودی واحد نصب می شود و سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود. در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجایش نصب ۸ کلید مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود. و مزیت دیگر هم افزایش ایمنی افراد و حفاظت از تجهیزات و وسایل برقی است.

 

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم ابتدا باید فیوزها را بشناسیم.

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری سروکار داریم، پس به توضیح همین سه مورد بسنده می کنیم. این سه مدل، مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه (یعنی برخورد سیم فاز با نول) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که این فیوزها به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.

فیوز فشنگی:
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.

در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

فیوز اتوماتیک یا آلفا:
و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

استفاده از فیوز فشنگی و فیوز اتوماتیک دیگر منسوخ شده و حتی مقررات ملی ساختمان استفاده از فیوز اتوماتیک را منع کرده است.

کلید مینیاتوری:
و در پایین تصویر یک کلید مینیاتوری را مشاهده می کنید. کلیدهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در مقررات جدید تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده کنید.
به کلید مینیاتوری زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C و ۲۵ آمپر است.

کلید مینیاتوری

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

ابتدا نقشه نصب کلیدهای مینیاتوری را در تصویر پایین به شما نشان می‌دهم. آنگاه به سراغ توضیحات بیشتر در مورد هر قسمت میروم. اگر می خواهید فیلم نصب این نقشه ها را بصورت عملی مشاهده کنید، پیشنهاد میکنم دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان را مشاهده کنید.

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی در عملکرد کلید مینیاتوری تاثیر ندارد که شما ورودی را از بالای فیوز وصل کنید یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که بهتر است ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین کلید باشد.

 

نقشه نصب جعبه فیوز همراه با کلید محافظ جان

کلید جریان باقیمانده یا همان کلید محافظ جان کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند. زیرا افراد کم کم متوجه مزیت های این دستگاه می شوند. این کلید می تواند از برق گرفتگی اشخاص، شوک الکتریکی، جریان نشتی از مدار شما محافظت کند.

کلیدهای محافظ جان ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به آن وصل می شود. خب حالا نقشه نصب جعبه فیوز همراه با کلید محافظ جان را برایتان ترسیم کنیم.

روش نصب کلید محافظ جان

 

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای کلیدهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد کلید مینیاتوری همراه آمپر با آمپراژ کنتور نصب شود.

 

خب ابتدا بیایید بررسی کنیم کابلی که برق را از کنتور به جعبه فیوز می‌رساند باید چه سایزی داشته باشد. هم در کتاب آموزش برق ساختمان و هم در دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان در مورد این نکته مهم صحبت کرده‌ام که اگر:

 • اگر کنتور برق ۲۵ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۴ باشد.
 • اگر کنتور برق ۳۲ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۶ باشد.
 • اگر کنتور برق ۵۰ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۱۰ باشد.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز نصب می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریزها از کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از کلید مینیاتوری هم آمپر با آمپراژ کنتور استفاده کنید. مثلاً اگر کنتور ۳۲ آمپر است کلید مینیاتوری اصلی هم باید ۳۲ آمپر باشد. این فیوز هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • آمپر کلید محافظ جان بهتر است بالاتر یا مساوی فیوز اصلی باشد. مثلاً اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، کلید محافظ جان می تواند ۳۲ آمپر یا ۴۰ آمپر یا حتی بالاتر باشد. هر چقدر آمپر کلید محافظ جان بیشتر باشد طول عمر آن هم بیشتر می شود. ولی دقت شود که جریان نشتی کلیدهای محافظ جان در منازل مسکونی و اداری باید ۳۰ میلی آمپر باشد. پیشنهاد میکنم آموزش روش سیمکشی کلید محافظ جان را مطالعه کنید تا این قسمت را بهتر متوجه شوید.
 • برای سرخط کولر آبی از کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع C استفاده کنید. (C10)
 • برای سرخط کولر گازی بستگی به سیمی دارد که برای آن نصب کرده اید، مثلاً اگر برای کولرگازی کابل نمره ۲.۵ استفاده کرده اید باید از کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر تایپ سی استفاده کنید.

 

این آموزش توضیح مختصری بود در مورد آموزش نصب کلیدهای مینیاتوری که از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق انتخاب شده بود، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=354
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

1027 نظر در مورد جعبه فیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیز گرامی
  سوالی داشتم خدمتتون ، جعبه فیوز منزل در محل بدی قرار دارد درست پشت یخچال و ما گاها وقتی فیوز میپره ناچاریم یخچال و جابجا کنیم الان میخواهیم فیوزها رو ۷۰ سانت بالاتر داخل جعبه فیوز روکار بگذاریم
  استفاده از ترمینال سرامیکی و اضافه کردن ۷۰ سانت به هر کدام از سیمهای فاز ورودی و خروجی خطری ندارد ؟؟؟؟
  سوال دوم اگر سیم استفاده شده ضخیم تر از سیم ورودی باشد یا مفتول باشد مانعی ندارد ؟؟؟

  ممنون از پاسخ شما

  ۱۷

  1. سلام ممنون از شما سلامت باشید
   ببینید میشه یخچال رو جابجا کرد ؟؟؟ اینطوری بهتره
   متوجه کاری که میخواید انجام بدید هم نشدم ، شما باید فیوز ها رو از جعبه فیوز خارج کنید واسه این کار و از جعبه فیوز روکار استفاده کنید که یه مقدار دردسر داره و سیم ها که از رو کار میره خطرناکه مگر اینکه از رایزر استفاده کنید که اونم ممکنه ظاهر بدی رو ایجاد کنه ، استفاده از ترمینال سرامیکی و اضافه کردن سیم به همون نمره های استاندارد هم طی این فرایند اگه به صورت اصولی اجرا بشه مشکلی نداره

   ۱۵

  2. جناب مهندس یخچال ساید هست مضاف بر اینکه در مواقع اضطرار منزل نباشم خانواده اذیت میشن ، بله جعبه فیوز و میخوام جابجا کنم و جعبه فیوز روکار بزنم که بالای یخچال قرار میگیره قابل دسترس باشه داکت بزنم و سیم و از داکت عبور بدم که البته بعد یخچال میاد جلوی داکت و میگیره و به چشم نمیاد ترمینال هم میخوام بزنم برای افزایش طول کابلها

   ۱۸

   1. سلام
    پس اگه اینطوره شرایط میتونید انجام بدید مشکل خاصی نداره
    فقط نمره سیم هایی که میذارین با نمره سیم های داخل جعبه مینیاتوری فرق نداشته باشه و اینکه فیوز ها هم به همون اندازه و ترتیب چینش باشند ، بعدش سیم های روی کار جدید رو توسط ترمینال سرامیکی قوی که فرمودید با سیم های داخل جعبه سربندی کنید و توسط لوله رایزر یا یه لوله برق ۲.۵ (چون تعداد سیم ها زیاده فکر نمی کنم داکت جواب بده و به خاطر این میگم لوله بذارید) اونا رو به پشت یه جعبه فیوز روکار که تهیه می کنید انتقال بدید و به فیوز ها متصل کنید
    موفق و سلامت باشید

    ۱۴

  1. سلام
   بهتره ۱۰ آمپر باشه زیرا اونطوری اضافه بار رو به خوبی ۱۰ آمپری تشخیص نمیده ، یعنی اگه مصرف به ۱۰ آمپر برسه عمل نمی کنه

   ۱۶

  1. سلام
   خیر ممکن نیست باید با توجه به نوع هر مدار فیوز مناسب با آن را انتخاب کرد و انتخاب فیوزی با سقف جریان کمتر از فیوز استاندارد آن مدار از لحاظ استاندارد های برق ساختمان مجاز نیست

   ۲۰

 2. سلام خسته نباشید برای لباس شویی و یخچال چند امپر استفاده کنیم چون من لباسشوییم مشکل داره ۳تا تعمیر کار اوردم کفتن از برق ساختمانه کنتور اصلی c25وبالا تو جعبه تقسیم مال اشپز خانه زده c16 ولی بازم کار نمیکنه لباسشوییم نیگن مشل برق الان میتونه از فیوز ها باشه کلید محافظ جان هم ۳۲

  ۱۶

  1. سلام جناب خدایی عزیز
   نمره سیم واسه اینا ۲.۵ و فیوز ۱۶ آمپر نوع c باید باشه ولی با این اوصاف ماشین لباسشویی شما مشکل داره و بهتره در اسرع وقت تعمیر تخصصی بشه (البته اگه برقکشی ساختمان شما به صورت اصولی انجام شده باشه)
   چونکه همه جا تموم این مصرف کننده ها به مداری با مشخصاتی که ذکر کردم متصل میشن و معمولا بدون هیچ مشکلی کار می کنند

   ۱۸

  2. مهندس تو خوزستان اونم تو شرجیا فیوز ۲۵ امپر واسه کولر دو تیکه ۳۲۰۰ جواب نمیده همینکه استارت روشنو میزنی فیوز میپره چطور نظام مهندسی میگه بایستی ۲۵ امپر نصب کنین ضمنا خودم برقکارم خونه مشکل برقی نداره. ضمنا تصور کنین واسه پریزا هم اگه یه اتو با جارو برقی همزمان روشن بشن فشار به فیوز میاد۱۶ امپر جواب نمیده باید ۲۵ باشه نظر شما چیه

   ۱۶

   1. سلام
    وسایلی مثل اتو یا جاروبرقی خصوصا در مدل های جدیدتر مصرف برق بالایی دارند اما نه به اندازه کولر گازی ، ضمنا این وسایل اون استارت اولیه همانند کولرگازی بدون اینورتر رو هم ندارند ، مشکل کولر گازی بیشتر توی اون استارت اولیه هستش که در مدل های اینورتر خوشبختانه این مشکل حل شده یعنی اگه شما کولر گازی اینورتر داشته باشید دیگه مشکل استارت رو ندارید
    بعد هم تمامی مشترکین برق باید وسایل پر مصرف رو به مدار های جداگانه وصل کنند و در یک زمان دو وسیله پر مصرف مثل اتو و جاروبرقی رو با هم نباید روشن کرد ، اگه همه منازل این رو رعایت نکنند به شبکه برق فشار میاد

    ۱۷

 3. سلام مهندس امیدوارم به این ایمیلم پاسخ دهید .چون چندتا ایمیل توی قسمت اموزش عملی سوال کردم جوابی نگرفتم.سوالم اینه کنتور ۲۵امپر داریم باتوجه به این که میگید طبق استاندارد باید کابل ۴تا جعبه فیوز بکشیم .ایا فاصله کنتور تا جعبه فیوز ۲۶متره کابل ۶بکشم جهت افت ولتاژ کار اشتباهی میباشد.باتشکر

  ۱۸

  1. سلام اسماعیل جان.
   همین خوبه واسه ۲۶ متر خوب جواب میده
   ایمیل هاتونو هم با جناب مهندس مرادی هماهنگ می کنم تا ایشون لطف کنند جواب بدند

   ۲۰

   1. ممنون از مهندس کفایتی عزیز.
    سلام اسماعیل جان. این جمله رو همیشه از من به خاطر داشته باشید. “به آنچه بیش از نیاز باشد ایرادی گرفته نمی شود”. یعنی اگر شما بجای هر نمره سیمی، یک پله بالاتر رو هم در نظر بگیرید کسی نمی تونه از کار شما ایراد بگیره و بگه چرا از سیم کلفت تر استفاده کردی، و تنها مشکل این مورد این هست که هزینه اضافی روی دست مالک میزاره.
    پس استفاده از کابل ۶ برای یک کنتور ۲۵ آمپر کاری اشتباه نیست و تنها هزینه مالک میره بالاتر.

    ۱۷

 4. سلام خوبی خداقوت مهندس.
  یک مطلب درمورد شینه یاباسبارنول نوع مسی والومینیوم .
  شینه نول روکشدار مغزی برنجی… که هرکدام براکجا انتخاب میشود… خواهشا مطلب بنویسید… باتشکر…

  ۱۸

 5. باسلام.آیا اگردرمسیر فاز فیوزمینیاتوری قراربگیرد درصورت اتصالی فیوز میپرد یا درمسیرنول هم فیوز درصورت اتصالی برق خواهد پرید.دوم اینکه آیا روشی هست که فاز ونول خروجی همیشه ثابت باشه.یعنی اینکه خروجی سیم ۱فازوخروجی سیم۲نول .حتی اگر ورودی سیم۱نول ورودی سیم۲ فازباشه.منظورم آینه که حتی با برعکس کردن دوشاخه پریز توبرق بااینکه جای فاز ونول دردوشاخه عوض میشه تو پریز عوض نشه.

  ۱۵

  1. سلام وقتتون بخیر
   اینکه مینیاتوری سر سیم نول قرار بگیره غیر استاندارده ولی هنگام اتصال کوتاه بله قطع میشه ، چون جریانی بسیار بیشتر از جریان مجازش ازش عبور میکنه و جریان هم در سرتاسر مدار یکسانه ، پس فرقی نمیکنه سر فاز باشه یا نول
   با مدار پل دیود میشه کاری کرد که فاز و نول رو که برعکس کنیم جای فاز و نول پریز عوض نشه ، به واتساپ بنده پیام بدین تا نقشه رو واستون بکشم ۰۹۱۳۷۱۸۹۱۴۳

   ۱۷

 6. سلام عرض ادب و احترام. سوالی داشتم ممنون میشم پاسخگو باشید.
  یه خونه ویلایی دوبلکس درحال ساخت داریم طبقه اول پذیرایی آشپزخانه و سرویس بهداشتی طبقه دوم ۳ تا اتاق خواب یه سرویس بهداشتی. باتوجه به افزایش قیمت روز لوازم و مصالح میخوام زودتر سیم ها و کلید مینیاتوری ها رو تهیه کنم لطفا بفرمایید من چندتا کلید مینیاتوری و از چه نوع تهیه کنم. ۳ تا کولر گازی هم دارم. و کدوم سرخط ها رو باهم قرار بدم ممنون

  ۱۸

  1. سلام
   ۱.سرخط کولر های گازی رو که باید حتما از هم جدا بگیرید با مینیاتوری ۱۶ آمپر تیپ c
   ۲.سرخط پریز های آشپزخانه هم جدا باشه با مینیاتوری ۱۶ آمپر تیپ c
   ۳.سرخط پریز های پذیرایی و سرویس بهداشتی هم با هم بگیرین با مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع c
   ۴.سرخط روشنایی های پذیرایی و آشپزخانه و لامپ و فن سرویس هم جدا با مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع b
   ۵.پریز های اتاق خواب ها و سرویس بالا هم ۱۶ آمپر نوع c
   ۶.روشنایی اتاق خواب ها و سرویس بالا هم ۱۰ آمپر نوع b
   ۷.یه کلید محافظ جان هم میگیرید واسه ورودی مسیر قبل از مینیاتوری ها ۳۲ آمپر نوع b

   پس در کل ۶ تا مینیاتوری ۱۶ آمپر و ۲ تا ۱۰ آمپری میخواین همشون نوع c + یه محافظ جان ۳۲ آمپر نوع b

   ۱۷

 7. سلام، امروز وارد ویلا شدم و متوجه شدم چراغ جلو برق نداره، کنترل کردم و دیدم کلید و پریز قسمت جلو خونه توش برق نیست، اومدم جعبه فیوز داخل خونه رو چک کردم و دیدم فیوزهای مینیاتوری فازمتر رو روشن نمیکنن ولی تو خونه بجز ۱ قسمت، بقیه جاها برق هست، کنترل بیشتر کردم و فهمیدم تمام سیمهای نول رو به فیوزهای مینیاتوری وصل کردن و سیمهای فاز رو به هم پیجوندن و روش چسب برق زدن، این خطرناک نیست که فازها به فیوز وصل نشده؟
  الان اصلا به فکر قطعی جلو خونه نیستم و این موصوع فاز و نول خیلی نگرانم کرده،
  راستی اینم بگم که سیم هایی که بهم پیجونده فازمتر رو روشن میکنه، ولی فازمتر رو به فیوزها میزنم روشن نمیشه
  خواهش میکنم اگر ممکنه بهم جواب بدید چون الان شمال هستم و اینجا یجورایی غریبم و برقکار هم که میبینید چه ولی زده و رفته، لطفا اگر خطرناکه بگید که برم یکی رو پیدا کنم بیاد درست کنه. ممنونم از کمک و راهنماییتون

  ۱۴

  1. سلام آقا علیرضا
   بله درسته کاملا کار غیر استاندارد و نادرست و خطرناکی کرده که نول رو به مینیاتوری ها داده و فاز رو با نوار چسب به هم سربندی کرده ، باید فاز وارد مینیاتوری ها بشه و همچنین نول ها هم توسط شمش نول با هم سربندی بشن نه با دور هم پیچوندن و نوار چسب ، در ضمن لازمه که قبل از مینیاتوری ها هم از کلید محافظ جان استفاده بشه ، پس در اسرع وقت موارد فوق رو تغییر بدین تا مورد خطرات ناشی از کار واقع نشین
   بعد هم به سراغ کلید ها و پریز ها برین و اطمینان حاصل کنین که در کلید ها فاز به کلید رفته و در پریز ها هم سوراخ سمت راست فازه اگه غیر از اینا بود حتما حتما همه رو تغییر بدین در اینصورت سیم کشی شما مطابق استاندارد های برق ساختمون میشه
   موفق باشید

   ۲۱

 8. سلام مهندس وقت بخیر میخواستم بدونم که از کنتور تا جعبه فیوز ساختمان از چه سیمی استفاده کنم واگه ازسیم ۱/۲.۵استفاده کنم مشکل داره یا نه …

  ۱۹

  1. سلام جناب آقای ملک زاده
   بله اون نمره سیم واسه این مسیر کمه ، اگه کنتور تون ۲۵ آمپری هستش سیم نمره ۴ و اگه ۳۲ آمپری هست سیم نمره ۶ بزارین

   ۱۳

 9. سلام تو خونه ما قبل از فیوز ها یک محافظ جان وصله دقیقا مثل شکل بالا ولی تقریبا روز یکی دوبار بعضی وقتا هم دو سه روزی یه بار محافظ جان میپره دلیلشم نمیدونم اینم بگه اون موقع هم که لوازم برقی وصل نبودن فقط یه کولر کار می کرد همین مورد رو داشته. میشه راهنمایی کنید؟

  ۱۵

  1. سلام. احتمال اول این هستش که خود محافظ جان خراب شده باشه. احتمال دوم هم اینکه واقعاً در یکی از سرخط ها یک نشتی دارید. پس در هر روز یکی از فیوزها رو پایین بدید ولی بقیه فیوزها بالا باشه، اگر متوجه شدید در یکی از فیوزهایی که پایین دادید دیگه محافظ جان عمل نمیکنه، همون میشه سرخط معیوب و بعدش باید در اون سرخط دنبال نشتی بگردید.

   ۱۵

 10. سلام خسته نباشی مهندس جان کنتور برای یه ساختمون نصب کردیم کنتور دیجیتال و ی فیوزی نصب کردن روش با نشان C25 خب بعد من میخوام از این یه برق بکشم به ی لامپ وصل کنم همون جا مدار بندیشو هم کردم با کلید یک پل اینا فقط موندم که اون فیوز که رو کنتور هس با سی۲۵ ایا من باید بازم فیوز نصب کنم یا نمیخواد و آیا سیمهای فاز و نولو که از کنتور میاد رو به یه پریز وصل کنم بعد اون مدار بندیو به پریز وصل کنم ممنون میشم کمک کنین

  ۱۸

  1. سلام. مرسی. استانداردش اینه، در کنار کنتور یک جعبه فیوز روکار یا توکار نصب کنید و یک انشعاب از کنتور ببرید به جعبه فیوز، بعدش دو تا فیوز ۱۰ آمپر تیپ بی و ۱۶ آمپر تیپ سی نصب کنید. از فیوز ۱۰ ببرید برای روشنایی ها از فیوز ۱۶ ببرید برای پریز ها

   ۱۷

 11. بادرود فراوان،برای نصب کنتاکتور در جعبه فیوز آپارتمان باکلیه وسایل خانگی ودوکولرگازی ۱۸۰۰۰ وبرق تکفاز۲۵امپر از کنتاکتور با چه مشخصاتی استفاده شود…سپاسگزارم .

  ۱۸

  1. سلام جناب قوامی، چرا اصلاً میخوایید کنتاکتور نصب کنید. در حالت عادی نیازی به اینکار نیست. مگر اینکه بخوایید یک محافظ کلی برای برق واحدتون قرار بدید. و اگر اینطور باشه شما نیاز به یک کنتاکتور ۲۵ آمپر دارید.

   ۱۹

 12. سلام خداقوت مهندس.
  ایابرای جمپرکردن فیوزازسیم ۶بااستفاده از سرسیم وایرشودوبل اصولی است.
  اموزش نصب محافظ جان ترکیبی سه فاز بذارید.

  ۱۴

  1. سلام. مرسی. ۹۰ درصد برقکارها از سیم جهت جمپر کردن استفاده میکنن. و جایی ندیدم که استاندارد بگه این کار درسته یا اشتباهه.
   چشم در روزهای آینده.

   ۱۶

 13. سلام برای منزل ۳ تا کولر پنجره ای طراحی شده (فعلا یک کولر ۲۴ هزار نصبه) و ۲ خواب و پذیرایی و آشپزخانه داره داخل کنتور فقط یک فیوز فشنگی ۲۵ آمپر نصبه. محافظ زیرکنتوری ۳۰ آمپر سارا بعد فشنگی گذاشتم فقط تو مسیر کولر ۲۴ هزار و برق خوابها پذیرایی و آشپزخانه. ۲ تا کولر دیگه هم مستقیم از فیوز فشنگی گرفتم یعنی ۳سیم از فشنگی خارج شده.داخل جعبه فیوزساختمان ۶ تا فیوز ۲۵ آمپر نصبه. میخواستم بپرسم برای احتیاط لازمه فشنگی رو بکنم ۶۳ آمپر چون کمی گرم میکنه.اگر راهنمایی و اصلاحی لازمه لطف میکنید ممنون میشوم. تشکر فراوان

  ۱۷

  1. سلام بانک جان، وقتی کنتور شما ۲۵ آمپر هست و براش یک فیوز فشنگی ۲۵ آمپر نصب کردن، دیگه ۶۳ کردن فیوز مشکلی رو حل نمیکنه چون بیشتر از اون کنتور جوابگو نیست.
   تویه قبض برق تون رو نگاه کنید اگر کنتور شما ۲۵ آمپر باشه، نمی تونید همه اون کولرها رو همزمان روشن کنید. چون کنتور کم میاره.

   ۱۸

 14. درود استاد

  مشکل برق ساختمان ویلایی مسکونی:

  سوختن لامپ کم مصرف و دود کردن لامپ در حد آتش گرفتن، که مجبور شدیم سریع کلید رو قطع کنیم.

  سوختن دینام کولر و عدم متوجه شدن ما بعد از چند ساعت بدون اینکه فیوز قطع شود.تا حدی که سیم پیچ دینام کاملآ سوخته بود و بدنه دینام در حد آتیش گرفتن سرخ شده بوده.

  در هیچ کدوم از موارد فوق نه فیوز کنتور و نه فیوز ساختمان قطع شد.

  موضوع ، قبلاً توسط برقکار چک‌شده که تمام مسیرهای مصرفی از فیوز گذشته باشه؛ ولی متاسفانه طی مواردی که ذکر شد هنوز مشکل به قوت خود باقیه.

  فیوز سرخط اصلی C25
  دیگر فیوزها B16 و C10

  ممنون میشم استاد ،راهنمایی بفرمایید.
  خدا خیرتون دهد.پیروز و سربلند باشید.

  ۱۵

  1. سلام بهرام جان، طول مسیر از کنتور تا داخل ساختمان چند متر است؟
   اگر فیوزها عمل نکنن باید با یک دستگاه مولتی فانکشن تستر سلامت اونها تست بشن، البته با اتصال کوتاه کردن هم میشه تست کرد ولی اصولی ترش استفاده از دستگاه تستر هست.

   ۱۵

 15. سلام مهندس وقت بخیر
  دارم روی یه پلان کار میکنم که تو یکی از طبقات هر خط روشنایی ۱۰ چراغ ۷۰وات داره ک مجموع توانش میشه ۷۰۰وات وتقسیم بر ولتاژ ۲۲۰ میشه ۳.۱ آمپر که اصلا منطقی نیست
  یعنی حداقل باید ۸امپر میشد که فیوز ۱۰ امپر بزارم کجای کار اشتباهه؟

  ۱۸

  1. سلام. مرسی. درسته که این چراغ ها بعد از راه اندازی محموعاً ۳.۱ آمپر جریان میکشن. ولی در لحظه استارت یک جریان حجومی اولیه دارن. پس بنظرم برای هر ۱۰ تا ۱۵ تا از این پنل ها یک سرخط جدا قرار بدید.

   ۱۶

 16. با سلام
  مهندس وقتی کنتور فیوز داره الزامیس که قبل فیوز محافظ جان داخل خانه دوباره یدونه فیوز مینیاتوری دیگه گذاشت؟

  ۱۹

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853