تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

جعبه فیوز

23094 بازدید

الهی به توکل خودت. سلام دوستان، حالتون خوبه؟ اوضاع احوال بکامه؟ امروز قصد دارم در این آموزش کوتاه، روش نصب و سیمکشی جعبه فیوز با کلیدهای مینیاتوری و کلید محافظ جان را تقدیم شما کنم. البته اگر می خواهید باسوادها به این اسامی خورده نگیرند به جعبه فیوز بگویید تابلو برق انتهایی و به کلید محافظ جان بگویید کلید جریان باقیمانده.

 

جعبه فیوز

 

 

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم‌هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می‌روند، جعبه فیوز قلب تپنده برق هر منزل مسکونی ست که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در قسمت درب ورودی واحد نصب می شود و سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود. در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجایش نصب ۸ کلید مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود. و مزیت دیگر هم افزایش ایمنی افراد و حفاظت از تجهیزات و وسایل برقی است.

 

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم ابتدا باید فیوزها را بشناسیم.

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری سروکار داریم، پس به توضیح همین سه مورد بسنده می کنیم. این سه مدل، مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه (یعنی برخورد سیم فاز با نول) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که این فیوزها به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.

فیوز فشنگی:
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.

در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

فیوز اتوماتیک یا آلفا:
و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

استفاده از فیوز فشنگی و فیوز اتوماتیک دیگر منسوخ شده و حتی مقررات ملی ساختمان استفاده از فیوز اتوماتیک را منع کرده است.

کلید مینیاتوری:
و در پایین تصویر یک کلید مینیاتوری را مشاهده می کنید. کلیدهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در مقررات جدید تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده کنید.
به کلید مینیاتوری زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C و ۲۵ آمپر است.

کلید مینیاتوری

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

ابتدا نقشه نصب کلیدهای مینیاتوری را در تصویر پایین به شما نشان می‌دهم. آنگاه به سراغ توضیحات بیشتر در مورد هر قسمت میروم. اگر می خواهید فیلم نصب این نقشه ها را بصورت عملی مشاهده کنید، پیشنهاد میکنم دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان را مشاهده کنید.

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی در عملکرد کلید مینیاتوری تاثیر ندارد که شما ورودی را از بالای فیوز وصل کنید یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که بهتر است ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین کلید باشد.

 

نقشه نصب جعبه فیوز همراه با کلید محافظ جان

کلید جریان باقیمانده یا همان کلید محافظ جان کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند. زیرا افراد کم کم متوجه مزیت های این دستگاه می شوند. این کلید می تواند از برق گرفتگی اشخاص، شوک الکتریکی، جریان نشتی از مدار شما محافظت کند.

کلیدهای محافظ جان ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به آن وصل می شود. خب حالا نقشه نصب جعبه فیوز همراه با کلید محافظ جان را برایتان ترسیم کنیم.

روش نصب کلید محافظ جان

 

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای کلیدهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد کلید مینیاتوری همراه آمپر با آمپراژ کنتور نصب شود.

 

خب ابتدا بیایید بررسی کنیم کابلی که برق را از کنتور به جعبه فیوز می‌رساند باید چه سایزی داشته باشد. هم در کتاب آموزش برق ساختمان و هم در دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان در مورد این نکته مهم صحبت کرده‌ام که اگر:

 • اگر کنتور برق ۲۵ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۴ باشد.
 • اگر کنتور برق ۳۲ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۶ باشد.
 • اگر کنتور برق ۵۰ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۱۰ باشد.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز نصب می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریزها از کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از کلید مینیاتوری هم آمپر با آمپراژ کنتور استفاده کنید. مثلاً اگر کنتور ۳۲ آمپر است کلید مینیاتوری اصلی هم باید ۳۲ آمپر باشد. این فیوز هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • آمپر کلید محافظ جان بهتر است بالاتر یا مساوی فیوز اصلی باشد. مثلاً اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، کلید محافظ جان می تواند ۳۲ آمپر یا ۴۰ آمپر یا حتی بالاتر باشد. هر چقدر آمپر کلید محافظ جان بیشتر باشد طول عمر آن هم بیشتر می شود. ولی دقت شود که جریان نشتی کلیدهای محافظ جان در منازل مسکونی و اداری باید ۳۰۰ میلی آمپر باشد. پیشنهاد میکنم آموزش روش سیمکشی کلید محافظ جان را مطالعه کنید تا این قسمت را بهتر متوجه شوید.
 • برای سرخط کولر آبی از کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط کولر گازی بستگی به سیمی دارد که برای آن نصب کرده اید، مثلاً اگر برای کولرگازی کابل نمره ۲.۵ استفاده کرده اید باید از کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر تایپ سی استفاده کنید.

 

این آموزش توضیح مختصری بود در مورد آموزش نصب کلیدهای مینیاتوری که از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق انتخاب شده بود، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=354
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

1002 نظر در مورد جعبه فیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  منزل من توی جعبه فیوزهای داخل واحد ،پریزها و روشنایی ها یک فیوز مشترک از نوع B25 دارند.
  به این شکل که روشنایی و پریزهای اتاق خواب دارای یک فیور مشترک هستند
  همچنین تمامی پریزها و کلیدهای پذیرایی یک فیوز مینیاتوری مشترک دارند.
  درکل فیوزها فضا به فضا تفکیک شده و ۵ تا فیوز دارم.
  این سیستم اشکالی ایجاد میکند؟
  و اینکه ظرفیت فیوزها با این سیستم چقدر باید باشند؟
  تشکر

  ۴

  1. سلام. بله متاسفانه برقکار قبلی باید سرخط روشنایی ها رو از سرخط پریزها جدا میکرده، الان هم دیگه کار از کار گذشته و امکان تغییر سیمکشی وجود نداره.

   ۶

   1. حالا با این سیستم سیمکشی موجود(سرخط روشنایی ها و سرخط پریزها مشترکند) ، فیوزهای چند آمپر مناسب هستند؟و از چه تیپ کاری؟

    ۵

    1. سیمکشی اشتباه رو نمیشه با تعویض فیوزها اصلاح کرد، تنها کاری که می تونید بکنید اینه که برای سرخط هایی که مشترکند، فیوز ۱۰ آمپر نصب کنید.

     ۴

 2. سلام مهندس. مهدی م . فرمودید سوال واضح نیست.
  برای ۸تا کولر گازی ۸تا سیم اوردم تا جعبه فیوز. بعد ازکنتور سه فاز. دوتا فاز اوردم و ی نول.
  سوالم اینه ی رشته سیم ۶ بعنوان نول برای این ۸تا کولر کافیه؟ جواب میده؟
  کولرا؛ دوتاش ۳۲ و مابقی یا ۲۴ یا ۱۸ هزارن.

  ۵

  1. سلام مهدی جان، خیر اصلاً جوابگو نیست. اون سیم ۶ نهایتاً بتونه برای ۶ تا کولر گازی جواب بده. بعدش هم وسایل برقی دیگه چی، اونها هم هستن،
   در کل قطر سیم فاز هر چقدر باشه، قطر سیم نول هم باید همون مقدار باشه.

   ۴

 3. سلام مهندس
  فیوز اصلی کنتور ۲۵ آمپر B میباشد . آیا داخل جعبه فیوز هم باید از فیوزهای سری B استفاده کرد .
  مثلا برای کولر گازی ، پکیج و پریزها از سری B یاC کدام استفاده کنم ؟
  ممنونم اگر راهنمایی کنید . با سپاس

  ۵

  1. سلام. برای فیوز اصلی داخل جعبه فیوز از سری B استفاده کنید. ولی برای روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B و برای پریزها از فیوز ۱۶ آمپر نوع C برای کولر گازی هم از نوع C

   ۵

 4. سلام
  منزل من توی جعبه فیوزهای داخل واحد ،پریزها و روشنایی ها یک فیوز مشترک از نوع B25 دارند.
  به این شکل که روشنایی و پریزهای اتاق خواب دارای یک فیور مشترک هستند
  همچنین تمامی پریزها و کلیدهای پذیرایی یک فیوز مینیاتوری مشترک دارند.
  درکل فیوزها فضا به فضا تفکیک شده و ۵ تا فیوز دارم.
  این سیستم اشکالی ایجاد میکند؟
  و اینکه ظرفیت فیوزها با این سیستم چقدر باید باشند؟
  تشکر

  ۴

 5. سلام. وقت بخیر. دوتا از کتاب های شمارو مطالعه کردم . بسیارعالی و جامع بود. متشکرم از زحماتتون.
  سوال حقیر؛ ایا وصل نول ۸تا کولرگازی به ی رشته سیم ۶ نولی ک ازکنتور اومده ( چ نصب با نوارچسب و چه شینه) مشکلی بوجود میاره؟ از نظر کشش و ظرفیت سیم ۶ عارضم خدمتتون.

  ۵

  1. سلام مهدی جان، مرسی از شما. سوالتون واضح نیست. منظورتون اینه که یک رشته سیم نول نمره ۸ و یک رشته سیم فاز نمره ۶ رو وصل کردین به کولرگازی؟ درسته؟ کولرگازی تون چند هزاره یا چند آمپر میکشه؟

   ۵

 6. سلام کنتور از نوع۲۵b هست آیا فیوز اصلی منزل باید ۲۵A باشد؟
  سوال دوم اینکه لامپها رو میخواهم با فتوسل روشن خاموش میکنم هم با کلید به صورتی که کلید دوپلی قبل آن قرار دهم که یک پل آن در حالت وصل، اتوماتیک لامپها حین غروب روشن و کلید دیگر برای هر وقت که خواستم روشن کنم(وصل یه سیم از پیچ کلید به برگشتی که سمت فتوسل رفته) آیا برای فتوسل در صورت وصل هر دو کلید درغروب مشکلی پیش میاد ؟

  ۵

  1. سلام. بله فیوز اصلی منزل هم باید ۲۵ آمپر باشه.
   ۲- بله امکان پذیره و در صورت وصل هر دو کلید در غروب مشکلی پیش نمیاد.

   ۴

 7. درود بر شما
  برای نصب محافظ کلی ساختمان، جعبه فیوز داخلی فیوز اصلی نداره ، برای نصب چکار کنم؟
  چون جنوب هستم اسپلیت ۳۰۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ معمولا همزمان روشن هست
  برای اسپلیت ها فیوز جداگانه نصب هست
  راهنمایی میفرمایید
  سپاسگذارم

  ۴

  1. سلام. محافظ کلی رو در کنار کنتور برق هم می تونید نصب کنید.
   ۲- خب اگر جعبه فیوز داخلی فیوز اصلی نداره، کابلی که از کنتور میاد اول به کجا وصل میشه؟ شما هم فاز خروجی از محافظ کلی رو ببرید و وصل کنید به همونجا.

   ۵

   1. سلام
    سه رشته سیم از کنتور اومده که وارد فیوز اسپلیت ها شده و از همون سه فیوز برای همه فیوزها مشترک شده و درواقع به هم متصل شدن
    حالا من هر سه سیم ورودی رو به ورودی محافظ بزنم بعد خروجی رو ببرم برای فیوزها مشکلی نیست؟
    محافظ ۶۰ آمپر هست
    هرسه رو مشترک کنم بزنم به محافظ اشکالی پیش نمیاد؟
    ممنون از پاسخگویی شما

    ۵

 8. سلام‌.
  پیرو سوالی که ازتون پرسیدم (علی اکبر) و زحمت کشیدید پاسخ دادید،
  امتحان کردم اول اینکه فقط یک وسیله برقی پر مصرف ب برق بود (ظرفشویی) و حتی لامپ ها رو هم خاموش کردم ، البته یخچال هم کلا ب برقه.
  دوم اینکه حتی سیم سیار کشیدم از ی پریز داخل پذیرایی استفاده کردم ، پریز خودش هم چک کردم مشکلی نبود و سیمش نازک نیست
  اما متاسفانه بعد از بیست دقیقه که ظرفشویی یا لباسشویی کار میکنه برق قطع میشه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  میشه بخاطر نداشتن سیم ارث ساختمان این اتفاق رخ بده ؟
  ضمن اینکه سیم کشی واحد قدیمی نیست و اخیرا اینطوری شده

  ۴

  1. سلام. خیر این مورد به خاطر نداشتن ارت نیست.
   شرمنده این رو سوال میکنم، آیا شما محافظ جان رو از کلید مینیاتوری تشخیص میدین؟ اون چیزی که داخل جعبه فیوز میپره محافظ جان هست یا کلید مینیاتوری؟
   اگر کلید مینیاتوری باشه این مورد هم بررسی کنید: سر تک تک سیم هایی رو در جعبه فیوز به فیوزها و شینه های نول وصل شده بررسی کنید که تغییر رنگ نداده باشه و سیاه نشده باشه. بعدش تمام پریزهای آشپزخانه رو هم باید باز کنید و بررسی کنید که سر سیمها در قسمتی که به پریزها وصل شده، سیاه نشده باشه و نسوخته باشه.

   ۵

 9. سلام آقای مرادی خوب هستید
  وقت شما بخیر
  میخواستم بدانم وقتی یک اتصالی رخ میدهد در ساختمان، و سیم نول که از کنتور اصلی برق داخل جعبه فیوز آمده، اتصالی میکند و میسوز و قطع میشود، علّتش چیست؟؟؟؟؟؟

  ۵

  1. سلام ممنونم از شما، دلیل اصلی این مورد لوز کانکشن یا اتصالات سست و نامحکم هستند. اگر سر سیم ها قلع اندود بشه یا لحیم بخوره کمتر این مشکل پیش میاد.

   ۴

 10. سلام
  مدتی هست وقتی ماشین ظرفشویی کار میکنه ی ربع بعدش به یکباره کلید اصلی داخل واحد میپره، باقی کلیدها بالاست، کلید مینیاتوری رو هم تازه عوض کردیم ۲۵c زدیم
  به نظرتون ۳۲c بزنیم مشکل حل میشه؟

  ۵

  1. سلام. چک کنید از سیم های نازک برای پریز ماشین لباسشویی استفاده نشده باشه. و دوم هم اینکه شاید وسیله برقی پر مصرف دیگری مثل کولرگازی یا ماشین لباسشویی دارید که وقتی همزمان با ماشین ظرفشویی روشن میشن، مصرف برقتون بیشتر از ۲۵ آمپر میشه.

   ۴

 11. با عرض سلام و خسته نباشید،وقتی کلید هالوژن های سقف رو روشن میکنم فیوز میپره،تعویضش هم کردم و باز همین مشکل پیش میاد،تمام هالوژن ها رو از سقف آویزون کردم و دیدم به همه نول داده شده و فاز هم با توجه به دو شاخه سیم فاز یکی در میون با دو رنگ داده شده، البته فاز های برگشتی به کلید رو با هم گذاشته و کلید تک پل گذاشته،ظاهرا مشکلی نداشت، سوکت سوزنی هالوژن ها رو هم نگاه کردم اتصالی به هم نداشتن اما باز کلید رو که میزنم فیوز میپره،راهنمایی کنید لطفا،مرسی

  ۴

 12. سلام، وقت بخیر
  مدتی هست وقتی لباسشویی یا ظرفشویی یا مایکروویو در حال کار هست چند دقیقه بعد برقا ب کل قطع میشه، اما نه کنتور میپره نه مینیاتوری داخل واحد، هر کاری هم میکنیم تا یکی دو ساعت برقا وصل نمیشه
  علت از چیه؟ کلید مینیاتوری داخل واحد خرابه؟

  ۴

  1. سلام. مرسی. بله امکان خرابی کلیدهای مینیاتوری وجود داره. یک تستر درست کنید به این صورت که یک تکه سیم کوتاه رو به یک لامپ وصل کنید و وقتی برقها میره با اون تستر تون تست کنید که سیم خروجی از فیوزها می تونه لامپ تستر رو روشن کنه یا نه. با فازمتر نمیشه تست کرد، حتماً یک لامپ تستر درست کنید.

   ۴

 13. سلام خسته نباشید

  اول- میخواستم بدونم که برای هر پریز باید یه نول جدا از شین بکشیم ؟استاندارهاش ب چه صورته؟

  دوم-در ساختمان های یک یا دو طبقه لازمه تابلوی برق مربوطه به دو واحد در کنارکنتور باشه/یا در خود واحد
  لطفا درمورد تابلوهای برق واینکه باید در داخل ساختمان باشه یا کنارکانتور یا تابلو اصلی فرعی یه توضیح کامل و مفهومی بدین

  لطفا به بنده کمک کنید متشکرم از شما

  ۴

  1. سلام.مرسی.۱- خیر نیازی نیست برای هر پریز یک نول جدا بره به شینه نول. شما می تونید تا ۱۲ تا پریز رو هم در یک سرخط پشت سر همدیگه نصب کنید، یعنی هر پریز برق خودش رو از پریز کناری بگیره.
   ۲- تابلو برق هر واحد باید داخل همون واحد و نزدیک درب ورودی واحد نصب بشه.
   ۳- این مقاله رو بخونید. تابلو برق ساختمان یا تابلو کنتورها

   ۶

 14. با سلام و وقت بخیر. در منزل یه جعبه فیوز داریم که هر از گاهی، اخیرا وقتی آبگرمگن روشن کنیم فورا یکی از فیوزاش می پرد، لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟ آیا با تعویض فیوز مربوط مشکل برطرف میشه؟ و چطوری تعویض کنیم. ممنون.

  ۴

  1. سلام. مرسی. آبگرمکن برقی هست یا گازی؟ فیوزی که میپره چند آمپره و وقتی میپره آیا برق وسایل دیگه هم قطع میشه یا نه؟

   ۴

  1. سلام عزیزم. ما در برق ساختمان چیزی به نام موازی کردن فیوزها نداریم، ولی در برق صنعتی این استفاده میشه ولی اگر شما دو فیوز۲۵ رو با هم موازی کنید به واسته توزیع جریان های نامساوی نمی تونید به عدد ۵۰ آمپر برسید.

   ۴

 15. یه تابلو سه فاز خانگی دارم جمع میکنم ۴ خواب وحال وپذیرایی واتاق پخت اب گرم کن دو حمام یه نمونه تابلو میخوام داشته باشم یه عکس که بتونم قشنگ انجام بدم میتونید کمکم کنید

  ۴