تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

آموزش نصب کلید هود آشپزخانه به همراه نقشه و دیاگرام سیمکشی | بخش دوم

2031 بازدید

سلام مجدد خدمت شما دوست عزیز. عنوان این مقاله آموزش نصب کلید هود آشپزخانه است و اگر قسمت اول این مقاله را مطالعه نکرده اید حتماً برگردید و بخش اول آن را مطالعه کنید. زیرا این دو بخش به یکدیگر مرتبط هستند. کلید هود آشپزخانه – آموزش روش نصب و سیمکشی

انواع کلید هود آشپزخانه و نقشه سیمکشی

در ادامه انواع کلید هود آشپزخانه را بررسی میکنیم و نقشه سیمکشی و طریقه نصب سیم ها را برای هر مورد ترسیم می‌کنیم. تمام این مدل کلیدها در انواع دستگاه های هود رایج در کشور ایران مورد استفاده قرار میگیرد.

سیم كشی هود سه سرعته مجهز به كلید معمولی راكر و دو موتور

تفاوت این نوع هودها با نوع قبلی در داشتن دو موتور فن است كه به دنبال آن مجهز به كلید دوپل برای روشن و خاموش كردن هر موتور به صورت مجزا و كلیدهای تبدیل دومسیره جهت كنترل سرعت هر فن به صورت جدا از هم هستند،  شكل زیر نمونه ای از كلید این هودها را نشان می‌دهد :

 

شکل کلید هود دو موتوره

در این نوع هودها یك كلید تمام قطب تك پل برای كنترل لامپ ها، یك كلید دوپل برای روشن و خاموش كردن هر کدام از فن ها به صورت مجزا و همچنین دو كلید تبدیل دو مسیره جهت كنترل سرعت هر فن به صورت مجزا وجود دارد، در شكل زیر دیاگرام سیم كشی این نوع هودها را برای شما ترسیم می‌کنم.

 

نقشه کلید هود سه سرعته

 

 

سیم كشی هود سه سرعته مجهز به كلید معمولی فشاری

این هودها بر خلاف هودهای قبلی مجهز به كلیدهای فشاری هستند كه از لحاظ ساختاری تفاوت‌هایی با كلیدهای راكر دارند اما از لحاظ عملكرد مشابه همان كلیدها عمل می‌كنند، در اكثر هودهای امروزی معمولی (غیر الكترونیكی) از این نوع كلیدها استفاده می‌شود، البته لازم به ذكر است كه سیم‌كشی هودهای تك موتوره و دو موتوره كه مجهز به این كلیدها هستند مشابه هم است و این است که در این نوع كلیدها قابلیت كنترل دو فن به صورت مجزا وجود ندارد، شكل زیر یك نمونه از این كلید ها را نشان می‌دهد.

کلید هود فشاری

 

در این نوع كلیدها یك شاسی برای خاموش و روشن كردن لامپ، یك شاسی برای خاموش كردن (پراندن) كلیدهای سرعت فن، یك شاسی برای دور كند، یك شاسی برای دور متوسط و یك شاسی برای دور تند وجود دارد، در شكل زیر دیاگرام سیم كشی این نوع هودها را برای شما ترسیم می‌کنم.

 

روش سیمکشی هود با کلید فشاری

توجه : اگر هود شما تك موتوره است یكی از موتورها و فن‌های دیاگرام بالا را در نظر نگیرید.

نکته : در سیم کشی این نوع کلید ها ممکن است ترتیب فیش ها در برند های متعدد از هم متفاوت باشد ولی در کل تعداد فیش ها و سیم ها و نقش هر یک از آنها در همه هود های آشپزخانه این چنینی دقیقا مشابه هم است ، لذا اگر احساس کردید ترتیب فیش های کلید هود شما با دیاگرام بالا تفاوت دارد ، لازم است یا نقشه سیم کشی را از داخل کاتالوگ هود چک کنید ، و یا اینکه توسط لامپ تست یا فازمتر یا مولتی متر فیش های مربوط به لامپ هود و سرعت های موتور را پیدا کنید ، بطوریکه کلید های روی پنل را به ترتیب بزنید و ببینید با زدن هر کلید کدامیک از فیش ها برقدار می شود.

 

سیم كشی هود سه سرعته مجهز به پنل هوشمند و دیجیتالی

این نسل از هودها نسل جدید محسوب می‌شوند كه دارای امكانات بی نظیری از جمله دكمه‌های لمسی یا میكروسوئیچی، نمایشگر دیجیتالی LCD و یا LED، ظاهری بسیار زیبا و امروزی، كنترل از راه دور، سنسورهای هوشمند حساس به دما و یا آلاینده یا …، سیستم پردازش الكترونیكی و میكروپروسسوری، تایمر تمام دیجیتال و یا در برخی از مدل‌ها دانگل وای فای جهت كنترل توسط گوشی هوشمند و تبلت و بسیاری از امكانات امروزی متنوع دیگر می‌باشند؛ تنوع پنل‌های دیجیتالی و هوشمند هود آشپزخانه بسیار بالاست اما همه آنها دارای سیم كشی تقریباً یكسانی هستند، به علاوه اینكه در كنار فیش‌های پشت كلید روی برد الكترونیكی كاربرد هر یك ذكر شده است، اساس كار آنها نیز استفاده از قطعه‌ای به نام رله است، پیشنهاد میکنم مقاله رله چیست را مطالعه کنید تا با کارکرد رله آشنا شوید. به گونه‌ای كه مدار الكترونیكی هنگام گرفتن هر دستور از كاربر توسط دكمه‌های پنل هوشمند رله‌های مربوط به هر قسمت نظیر لامپ یا سرعت های مختلف فن را فعالسازی می‌كند. و سپس تیغه‌های رله بسته شده و جریان برق از آن عبور كرده و وارد لامپ‌ها و سیم پیچ‌های هر یك از سرعت‌های فن‌ها می‌شود، در تصویر پایین یك نمونه پنل هوشمند و دیجیتالی هود آشپزخانه را به شما نشان می دهم.

پنل هوشمند دیجیتالی هود آشپزخانه

در پشت این كلید‌ها (در این قسمت در مورد هودهای مجهز به موتور القایی سه سرعته بحث می‌كنیم) دو عدد فیش جهت ورودی برق و تغذیه برد الكترونیكی، دو عدد فیش جهت اتصال لامپ‌ها و چهار عدد فیش جهت اتصال سیم‌های موتور فن (كند، متوسط، تند و نول) وجود دارد.

خب حالا در شكل زیر دیاگرام سیم كشی این نوع كلیدها را برایتان ترسیم می‌کنم.

 

کلید هود دیجیتالی

 

 

سیم کشی هود چند سرعته مجهز به پنل هوشمند و دیجیتالی و موتور توربو

در این مدل هود‌‌ها از موتور‌‌های القایی سه سرعته با قطب چاکدار استفاده  نشده و به جای آن از فن‌‌های حلزونی فوروارد با موتور توربو که سرعت‌‌های بیشتری دارند و بی صدا هستند استفاده شده است که مزیت‌‌های بیشتری نسبت به موتور‌‌های نوع قبلی دارند؛ الکتروموتور فن‌‌های توربو نوعی الکتروموتور القایی با خازن دائم کار هستند و امروزه کاربرد‌‌های زیادی پیدا کرده و در دستگاه‌‌های تهویه مطبوع از جمله کولر، داکت اسپلیت، هود آشپزخانه و … به کار ‌‌می‌روند و همچنین جهت خنک سازی برد دستگاه‌‌هایی نظیر ماینرها و استبلایزر‌‌ها و آمپلی فایر‌‌های قدرتمند نیز از فن‌‌های توربو استفاده ‌‌می‌شود؛ موتور‌‌های توربوی استفاده شده در هود‌‌های آشپزخانه موجود در بازار عمدتا ۴ سرعته است؛ توان مصرفی این الکتروموتور‌‌ها نیز در حالت ماکسیمم حدود ۱۵۰ وات است که مقدار تقریبا مناسبی است، همچنین فوق العاده بی صدا هستند که به آنها فن‌‌های سوپرسایلنت نیز گفته ‌‌می‌شود؛ علاوه بر آن این موتور‌‌ها در هود‌‌های آشپزخانه در انواع دو سر شفت (در دو طرف الکتروموتور محور چرخنده وجود دارد) ساخته ‌‌می‌شوند که توانایی چرخش دو فن سانتریفیوژ به صورت همزمان را دارا ‌‌می‌باشد، به این صورت که دو عدد حلزونی به صورت دوقلو کنار هم ‌‌می‌سازند و این موتور را بین آنها قرار ‌‌می‌دهند تا پروانه‌‌های داخل دو حلزونی را توسط شفت‌‌های دو طرفش بچرخاند و نیازی به استفاده از دو موتور جداگانه نیست، و این یعنی بازدهی دوبرابری در این دستگاه فن؛ در شکل زیر یک عدد فن توربو که در هود‌‌های آشپزخانه به کار گرفته ‌‌می‌شود را مشاهده ‌‌می‌کنید:

فن توربو حلزونی سانتریفیوژ

خب تا اینجا با فن‌‌های حلزونی توربو در هود آشپزخانه و کاربرد‌‌ها و مشخصات آن آشنا شدیم، اکنون برویم مدار این الکتروموتور‌‌ها را با هم بررسی کنیم:

مدار الکتروموتور: همان‌گونه که اشاره شد این موتور‌‌ها دارای ۴ سرعت هستند و هر سرعت یک سیم جداگانه ای برای خود دارد که از موتور خارج شده و به رله‌‌های سرعت‌‌ ۱ تا ۴ روی برد الکترونیکی (اتصالات فاز) متصل ‌‌می‌ شود و در کنار این ۴ سیم یک سیم مشترک نیز از موتور خارج و به انشعاب نول وصل ‌‌می‌شود؛ دو سیم دیگر نیز از این موتور‌‌ها خارج شده که مربوط به اتصال پایه‌‌های خازن است؛ پس در کل ۷ عدد سیم از این موتور‌‌ها خارج ‌‌می‌شود که دو رشته از آنها در یک کابل جدا و پنج رشته دیگر در یک کابل جداگانه دیگر قرار دارند، سیم‌‌های کابل ۲ رشته به پایه‌‌های خازن و سیم‌‌های کابل ۵ رشته نیز به اتصالات مربوط به سرعت برد دستگاه وصل ‌‌می‌شوند (البته یک سیم ارت نیز به بدنه موتور وصل ‌‌می‌شود که این سیم مستقیما با سیم ارت کابل تغذیه متصل است و در نقشه زیر اشاره ای به آن نشده است).

کلید کنترل هود‌‌های توربو: تما‌‌می هود‌‌های توربوی موجود در بازار مجهز به کنترل کننده‌‌های هوشمند و دیجیتالی هستند و هود توربویی که کلید معمولی داشته باشد در بازار موجود نیست، اساس کار برد الکترونیکی هوشمند این هود‌‌ها نیز استفاده از رله برای کنترل سرعت فن و لامپ هود است و دقیقا همانند برد هود دیجیتالی سه سرعته (القایی با قطب چاکدار) کار ‌‌می‌کند با این تفاوت که در این قسمت به دلیل اینکه ۴ سرعت داریم از ۴ عدد رله برای کنترل سرعت الکتروموتور استفاده ‌‌می‌شود.

طرز کار: هنگا‌‌می که هود را روشن ‌‌می‌کنیم و روی سرعت ۱ ‌‌می‌گذاریم، برد الکترونیکی، رله ۱ را فعالسازی کرده و سیم پیچ سرعت ۱ در مدار قرار گرفته و با حداقل سرعت (۵۵۰ دور در دقیقه) کار ‌‌می‌کند، هنگا‌‌می‌که هود را روی ۲ قرار ‌‌می‌دهیم رله سرعت ۱ غیر فعال و رله سرعت ۲ فعالسازی ‌‌می‌شود و سیم پیچ‌‌های ۲ در مدار قرار گرفته و سرعت هود بیشتر (۹۰۰ دور در دقیقه) ‌‌می‌شود، در سرعت  ۳ نیز رله ۲ غیر فعال و رله ۳  فعالسازی شده و سرعت هود مجددا بیشتر شده و به میزان ۱۲۰۰  دور در دقیقه ‌‌می‌رسد، همچنین در سرعت ۴ نیز به همین ترتیب سایر رله‌‌ها غیر فعال شده و فقط ۴ فعالسازی شده و سیم پیچی مربوط به آن در مدار قرار ‌‌می‌گیرد و دور موتور دستگاه به مقدار ماکسیمم (۱۴۷۰ دور در دقیقه) ‌‌می‌رسد، با خاموش کردن هود نیز همه رله‌‌ها غیر فعال شده و الکتروموتور خاموش ‌‌می‌شود. هنگام زدن عملگر لامپ نیز رله لامپ توسط برد الکترونیکی فعالسازی ‌‌می‌شود و لامپ‌‌ها وارد مدار ‌‌می‌شوند؛ در همه حالت‌‌ها نیز وضعیت دستگاه بر روی نمایشگر دیجیتالی پنل آن ظاهر و نمایش داده ‌‌می‌شود. با مطالعه دیاگرام زیر بهتر متوجه چگونگی عملکرد این کنترل کننده‌‌ها ‌‌می‌شوید، دیاگرام سیم کشی هود‌‌های توربو را در نقشه زیر مشاهده ‌‌می‌کنید:

دیاگرام کلید هود دیجیتالی با موتور توربو

چند نكته در رابطه با نصب و سیم كشی هود آشپزخانه

۱.در هنگام سیم كشی هود حتما دقت كنید كه دچار برق گرفتگی نشوید، همواره فیوز را قطع كرده ویا دوشاخه را از پریز بكشید و سپس مشغول تعمیرات شوید.

۲.نصب و تعمیر اكثر هودهایی كه تازه خریداری كرده اید بر عهده نمایندگی مجاز شركت آن است، پس به تنهایی آن را دستكاری نكنید تا گارانتی آن ابطال نشود.

۳.مسائل پیچیده فنی ای از جمله تعمیرات الكتروموتور و برد الكترونیكی و … بر عهده برقكاران عزیز نیست، از دستكاری این اجزاء در صورت عدم تخصص كافی بپرهیزید.

۴.اتصال سیم ارت به بدنه هود ازامی‌است، این سیم مستقیما از پریز وارد هود شده و به بدنه  آن متصل می‌شود، بنابرین در مدار های بالا اشاره ای به آن نشده است.

۵.سیم برقی كه برق ۲۲۰ ولت را وارد هود می‌كند حتما باید نمره ۲.۵ باشد و از فیوز مناسب سر راه برق آن استفاده كنید، شما می‌توانید سرخط این هودها را با سایر مصرف كننده های آشپزخانه به صورت مشترك در نظر بگیرید.

۶.هر چند وقت یكبار از نظافت فیلتر هود اطمینان حاصل كنید و در صورت رنگ عوض كردن و چربی گرفتن آن، حتما آنرا تعویض كنید.

۷.لوله ای كه آلاینده ها را از هود به دهانه دودكش هدایت می‌كند باید كاملا درزبندی شده و نشتی نداشته باشد، در غیر اینصورت چربی های حاصل از آن محیط را آلوده خواهند كرد.

۸.استفاده از كلاهك استاندارد H در قسمت بیرونی دودكش هود به جهت ارتقای كیفیت مكش هود و جلوگیری از سقوط اشیا و نزولات آسمانی به داخل مسیر تخلیه آلاینده الزامی‌است.

۹.قبل از نصب هود آشپزخانه از باز بودن مسیر دودكش آن اطمینان حاصل كنید، می‌توانید از روش های تست دودكش وسایل گازسوز جهت انجام این كار استفاده كنید.

۱۰.در هنگام اجرای دودكش هود كوتاه ترین مسیر را انتخاب كنید تا از كیفیت عملكرد آن نكاهد.

۱۲.نصب دودكش هود در شیشه پنجره ممنوع است، حتی الامكان سعی كنید كه این كار را انجام ندهید، می‌توانید به جای آن دودكش را روی دیوار كنار پنجره تعبیه كنید و در قسمت بیرون آن از كلاهك و زانویی استفاده كنید (سایز دودكش هود باید ۱۰ باشد).

تذكر : جهت اطلاع بیشتر از قوانین و مقررات مربوط به هود آشپزخانه و دودكش آن و همچنین اجرای استاندارد آن می‌توانید به مبحث چهاردهم كتاب مقررات ملی ساختمان مراجعه كنید.

۱۳.هر چند سال یكبار از پاكیزگی اجزاء داخل هود مطمئن شده و در صورت نیاز به روش صحیح آن را نظافت نمایید، از ریختن آب به داخل اجزای الكتریكی هود به هنگام نظافت به جد خودداری كنید.

۱۴.در صورت نیاز به تعویض كلید هود، نوع كلیدی كه برای آن انتخاب می‌كنید باید حتما مشابه كلید قبلی آن باشد، در غیر اینصورت از كلید هایی استفاده كنید كه مطابق با سیستم آن هود باشد، این موضوع را حتما با فروشنده ها در میان بگذارید (در هنگام نصب كلید هوشمند روی هودهای قدیمی‌باید از نوع موتور آن اطلاع داشته باشید و آن را با فروشنده مطرح كنید).

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=12897
اشتراک گذاری:
مهندس کفایتی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

39 نظر در مورد آموزش نصب کلید هود آشپزخانه به همراه نقشه و دیاگرام سیمکشی | بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام خسته نباشید
  یه هود دو موتوره داریم که کلید هاش خراب شده بود و الان یه کلید همون شکلی جدید گرفتیم براش ولی وقتی طبق همون کلید های قبلی میبندیم فقط چراغ هود روشن میشه ولی فن هاش روشن نمیشه چه کار باید بکنیم ؟ میشه به خاطر این باشه که نقشه کلید جدید فرق داشته باشه؟؟

  ۲

  1. سلام و درود
   اگر کلید کاملا مشابهه که نقشه یکسانی داره ، اما بازهم میتونید با فازمتر یا مولتی متر یا لامپ تست مدار اونو تست کنید
   در خصوص کار نکردن موتور ها باید بگم که ببینید اون فیش هایی که بهشون سیم موتور ها رو زدید برقدار میشن یا نه ، این مورد رو می توانید به سه روشی که الان گفتم چک کنید ، اگر پاسخ مثبت بود ببینید برق به دو سر موتور میرسه یا نه ، ممکنه کابل قطعی داشته باشه که باید کابل موتور ها رو عوض کنید
   یه راه دیگه هم اینه که برق رو مستقیما به الکتروموتور برسونین ، اگر به الکتروموتور ها برق زدید و کار در نیومدن خراب شدند و باید ببرید سیم پیچی
   اما ابتدا مقایسه کنید که کلید شما مشابه کدام مدل از کلید های بالا هست

   ۱

 2. سلام خسته نباشید
  مهندس یه هود مس سه سرعته با کلید فشاری داریم ک وقتی به برق وصلش میکنیم از ریز دکمه دور تندش دود بلند میشه و اتیش میگیره با اینکه هیچ کدوم از کلیدها فشار داده نشدن ؛ ولی قبل اینکه به برق وصل بشه کلید چراغش رو فشار میدیم و به برق متصل میکنیم چراغ روشن میشه و دیگه هیچ دودی از زیز دکمه دور تند بلند نمیشه مشکلش از چیه ممنون میشم

  ۲

  1. سلام و درود قربان
   باید از نزدیک بررسی بشه ، اما میشه احتمال داد در سیم کشی پشت کلید جایی اتصالی کرده باشه یا اشتباه سیم کشی کرده باشند
   آیا از اول اینطوری بوده یا جدیدا اینطور شده ؟؟؟ اگر نو هس از گارانتی استفاده کنید

   ۲

 3. سلام وقت بخیر
  مهندس جان به مجرد روشن کرد هود صدای ترکیدن وسیله ای بلند شد و برق قطع گردید و هود دیگر کار نمی کند. هود از نوع لمسی دیحیتالی دو موتوره است و برای اولین بار استفاده میشده است.

  ۲

  1. سلام و درود
   باید باز بشه اینطور نمیشه گفت چی بوده
   حتما به نمایندگی مراجعه کنید و از گارانتی استفاده کنید ، به افراد متفرقه نسپرید

   ۳

 4. با عرض و سلام و خسته نباشید
  مهندس جان یک هود تک موتوره لمسی ۴حالته دارم متاسفانه برق داخل تغذیه هست اما با فشردن کلید ها عمل نمیکنه کلید ها روشنه و به صورت چرخشی روشن میشن اما عمل نمیکنن
  به نظرتون ایراد از کجا می‌تونه باشه.مدارهم نگاه کردم قطعات همه سالم به نظر میرسن

  ۲

  1. سلام و درود
   احتمالا در قسمت رله ها مشکلی پیش اومده ، آیا با زدن دکمه ها صدای تق رله ها رو می شنوید ؟؟؟
   اگر صدا نمی دهند مشکل پیدا کردند و باید تعویض یا بررسی بشوند
   اگر هم صدای تق می دهند حتما سیم های اونها قطع شده است ، سیم فاز ورودی به مجموعه رله ها رو ابتدا چک کنید

   ۲

   1. سلام مهندس جان…یه هود لمسی سه سرعته داریم..از اینا که پنل جلوش شیشه است…همه چیش کار میکنه خوبه …فقط بعضی وقتا که روشنه میخوای خاموش کنی یه دفعه کل کلید ها از کار میوفته.باید برقشو کامل قطع کنی تا درست بشه..پنل شیشه ای جلوشو برمیداری دگمه هاش با کوچکترین تماس کار میکنن..و بدون پنل شیشه ای هیچ مشکلی نداره..و خوب کار میکنه…پنل و که میزارم..گاهن اینطوری میشه…مشکلش از کجاست مهندی جان…اصلا اون کلید ها از پشت یک شبشه ی چند میل چطوری فرمان میگیره…نیرو رو که انتقال نمیده…شیشه ام که رسانا نیست .واسم سوال شده

    ۲

    1. سلام و درود
     با این توصیف شما عیب از همون شیشه هست ، باید عوض کنید ، احتمالا کثیف شده یا …
     و اون مورد هم که فرمودید این کلید ها تاچ حرارتی هستش و لازم نیست شیشه رسانا باشه یا نیرویی انتقال داده بشه ، با حرارت انگشت دست عمل میکنه
     البته نوع شیشه خاص هستش

     ۳

 5. سلام ممنون مطالب مفیدی که به اشتراک گذاشتین.میخواستم ازتون سئوال کنم که امکانش هست موتور هود ۴ دور رو جایگزین موتور ۵ دور کرد چون متاسفانه موتور ۵ دور پیدا نمیشه اگه امکانش هست چطور باید اینکار رو انجام داد چون در دورهای مختلف سرعت موتور فرق میکنه آیا رله ها ساپورت میکنن یا خیر .ممنون از راهنماییتون

  ۸

  1. سلام ودرود و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
   ممنونم از بابت لطف شما
   بله میشه جایگزین کرد و چون فن مصرف برق کمی داره رله ها هم ساپورت میکنند
   سرعت های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ موتور ۴ سرعته رو به ترتیب به رله های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ روی برد الکترونیکی وصل کنید و به رله ۵کاری نداشته باشید ، عمل میکنه انشاالله

   ۴

 6. درود و عرض ادب
  موتور هود کن مدل ۶۰۰ شومینه ای رو چطوری میشه خارج کرد؟
  از بالا و پایین، نتونستم بهش دسترسی پیدا کنم.
  موتورش دقیقا به همین شکلی هست که توضیح دادید و سه سرعته هم هست.
  پیروز باشید

  ۲

  1. درود بر شما آرش عزیز
   والا راستش این مدل رو باز نکردم ، اما ببینید لوله دودکش کجا خورده ، فن دقیقا زیر اونجا هستش

   ۵

  2. سلام برای خارج کردن موتور هود کن مدل ۶۰۰ شومینه ای باید پرچ های پایین که محفظه موتور را به صفحه نگهدارنده فیلتر متصل کرده است را با دریل جدا کنید و بعد از تعمیرات و نصب دوباره پرچ کنید.
   موفق باشید

   ۱

 7. سلام مهندس یک دستگاه هود دارم مدل موتور حلزونی توربو چهار سرعته.مشکلش فقط سر سرعت ۲ حرکت نمیکنه ولی سر سرعتهایه ۱و۳و۴بدون مشکلی کار میکنه موتور ولی سر سرعت ۲ که میزنم نمایشگر هود نشون میده که موتور شروع به کار میکنه ولی در واقع موتور هود ایستاده و کار نمیکنه خواهشن جواب منو بدین ایا ممکنه از رله سرعت ۲ باشه چون ما همیشه سر سرعت ۲ از هود استفاده کردیم

  ۳

  1. سلام، بله احتمالش زیاده که از رله سرعت ۲ باشه. چون همونطور که فرمودین بیشتر از این سرعت استفاده کردین و احتمالا همون رله خراب شده.

   ۴

 8. سلام مهندس یک دستگاه هود دارم مدل توربو ۴ سرعته سرعت ۱و۳و۴ درست کار میکنن فقط سرعت دو کار نمیکنه ولی در نمایشگر هود سرعت ۲ نشون میده در حالت کار کردنه ولی موتور هود حرکتی نمیکنه این اتفاق فقط سر سرعت ۲ هست خواهشن بگین مشکل از کجاست ایا میتونه از رله سرعت ۲ باشه خواهشن جواب بدین

  ۶

  1. سلام و درود خدمت شما دوست گرامی
   اولش جا داره عذر خواهی کنم از تاخیر در پاسخگویی
   بعد مشکلی که هود شما داره یا رله سرعت ۲ روی برد سوخته یا سیمش قطع شده، پس باید برد رو باز کنید و ببینید سوکت شماره ۲ برقدار میشه یا نه ، اگه برقدار نشد یا اینکه اصلا اون رله صدای تق نداد احتمال بالا سوخته ، اگه رله سالم بود سیم موتور قطعه
   در آخر اگر که هر دوی اونها درست بودند مشکل از موتور فن هستش ، این مورد رو آخر همه بررسی کنید

   ۵

   1. باعرض سلام و خسته نباشید

    مهندس جان وقتی برق ما میره و دوباره میاد هود روشن نمیشه و بایستی دو سه بار از برق بکشیم و دوباره وصل کنیم بعد روشن میشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

    نوع هود برند کن هست با کلید دیجیتالی

    ۲

    1. سلام و درود ، اشکال از بردش هست که متاسفانه به دلیل قطع برق های اخیر و بروز نوسانات زیاد ، برد الکترونیکی وسایل برقی زیادی آسیب دیده ، برد باید به دست تعمیرکار الکترونیک سپرده بشه تا بررسی کنه کدوم آیسی ها خراب هست ، مشکل هنگ کردن دیجیتال پنل بخاطر آسیب دیدن آیسی برنامه هستش
     موفق و سلامت باشید

     ۳

 9. سلام مرسی بابت آموزش کاربردی و جامع فقط سوالم این بود که یه موتور توربو خریداری کردیم این ۵ سیم رو چطور تشخیص بدیم که کدومه؟

  ۸

  1. سلام و وقت بخیر
   از کاتالوگ محصول یا شخصی که موتور را ازش خریداری کردین کمک بگیرین چون رنگ سیم ها ممکنه توی مدل های مختلف با هم متفاوت باشه و نمیشه همینطور گفت که هر سیم کاربردش چیه اما احتمالش هست سیم آبی رنگ سیم مشترک یا همون نول باشه
   بازهم از فروشنده یا تعمیرکار های موتور الکتریکی کمک بگیرین

   ۸

 10. سلام خیلی مطلب یاد گرفتم، خیلی ممنون واقعا عالی بود اگر امکان داره در مورد خود کلیدها هم اموزش بدهید که ورودی خروجی آن چگونه است. ممنون و تشکر از این سایت خوب شما

  ۲۳

  1. سلام ممنون از حسن نظر شما جناب رمضانی عزیز
   خداروشکر که مطلب به خوبی مورد توجه شما قرار گرفته و تونسته به شما کمک کنه
   در مورد خود کلید ها و ورودی و خروجی اونها هم تمامی این موارد توی نقشه ها مشخصه ، اکثر مدل هایی که دیده بودم رو نقشه شون رو کشیدم و نمای پشت کلید ها و فیش های اون قسمت و همچنین سیم های ورودی و خروجی در نقشه ها مشخصه ، بهر حال اگر ابهامی هست بفرمایید تا راهنمایی کنم

   ۲۱

  1. سلام و وقت بخیر حسین جان
   برق ۲۲۰ ولت ابتدا دو قسمت میشه و یه شاخش میره به سمت رله ها و یه شاخه دیگش هم میره وارد برد الکترونیکی میشه واسه تغذیه مدار های آی سی و قسمت های مختلف برد
   حالا داخل برد عمدتا یه ترانس و یه مدار یکسو ساز هم وجود داره که برق ۲۲۰ ولت رو ضعیف و به ولتاژ dc تبدیل کنه تا برد بتونه با اون ولتاژ کار کنه

   ۲۵

  2. سلام جناب مهندس بزرگوار
   قبلا از بابت مزاحمت عذرخواهی نموده و تشکر بابت پاسخگویی دارم
   هود ناب استیل شومینه ای تک موتوره فلزی با کلید هوشمند دارم که سال ۹۰ خریده ام.بردش سوخته پیدا نمیشه.کلید فشاری هودشم تازه از کار افتاده
   آیا امکان داره مثل هودهای زیر کابینتی کلیدهای فشاری براش تعبیه کنم؟خودم تو برق ساختمان سررشته دارم راهنمایی شما قطعا کمک بیشتری بمن خواهد کرد.
   ضمنا دنبال کیت و بورد گشتن هم بیفایده است.تشکر فراوان

   لایک

   1. سلام و درود
    خواهش میکنم مراهمید
    بله ممکنه ، فقط سرعت های کم و متوسط و زیاد و همچنین لامپ رو اون سیماش که رو برد وصل بوده رو پیدا و شناسایی کنید و به محل نصب کلید بکشید ، سپس یه راه ساده اینه که از کلید کولر استفاده کنید و لامپ رو به فیش پمپ و دوتا از سرعت ها رو به انتخاب خودتان به کند و تند وصل کنید (اینجا مجبورید از یکی از سرعت ها صرف نظر کنید) اما اگر میخواهید هر سه سرعت رو داشته باشید یه صفحهکلید هود سه سرعته بخرید و توسط یک قوطی یا جعبه در محل مورد نظر نصبش کنید
    توجه : برای کشیدن سیم ها از داخل هود به محل نصب کلید جدید از کابل ۱.۵ × ۶ استفاده کنید (کند ، متوسط ، تند ، لامپ ، نول و ارت) و یک طرفش با اون سیم های داخل هود سربندی کنید و سمت دیگه رو به فیش های صفحه کلید وصل کنید ، برق رو هم سه رشته فاز و نول و ارت از داخل یه پریزی ببرید داخل کلید نصب شده روی دیوار (عین سیم کشی کولره فقط اینجا هود دارید)

    لایک

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853