فیلم آموزش عملی برق ساختمان
فروردین
22
1395

نقشه برق ساختمان یک واحد مسکونی

نقشه برق ساختمان یک واحد مسکونی :

با سلام. امروز قصد داریم تا نقشه کشی برق ساختمان یک واحد مسکونی سه خوابه را ترسیم کنیم و تا مرحله لوله گذاری پیش برویم.

با دقت به نقشه پایین نگاه کنید، پیشنهاد می کنیم که کلید کنترل صفحه کلید را نگه دارید و اسکرول (غلتک) موس را بچرخانید تا نقشه ها زوم شود و کاملاً خوانا باشد. مشاهده می کنید که محل کلیدهای برق روی نقشه مشخص شده است.

ابتدا این علامت های اختصاری را یاد بگیرید.

علامت اختصاری وسایل برقی

نقشه کلیدهای برق یک واحد مسکونی

 

به محل دقیق کلیدهای برق توجه کنید، کلیدها نباید بعد از باز شدن درب ها پشت درب قرار بگیرند. باید زمانی که فردی در اتاق را باز کرد، کلیدها در دسترس ترین جای ممکن باشد، زیرا ورود به یک اتاق تاریک مثل ورود با چشمان بسته است.

به کلید های آشپزخانه توجه کنید. چون آشپزخانه در ندارد، این کلید ها باید در ابتدای ورودی درب آشپزخانه نصب شوند.

کلید مهتابی داخل حال باید دقیقاً در زیر مهتابی نصب شود.

تا جایی که امکان دارد و اصول برق ساختمان نقض نمی شود. کلید جاهای مختلف را نزدیک یکدیگر نصب کنید. یا حتی شده پشت به پشت همدیگر، در این صورت چون یک لوله ارتباطی حذف می شود. در مصرف سیم و لوله صرفه جویی می شود. در بالا مشاهده می کنید که کلید تراس با کلید “فضای ورودی قبل از تراس” در کنار هم و پشت به پشت کلیدهای اتاق خواب شماره یک هستند.

به محل نصب جعبه فیوز دقت کنید. شاید این بهترین جا برای جعبه فیوز باشد. زیرا هم در قسمت درب ورودی ساختمان است و هم از تمام قسمت های حال به خوبی دیده می شود. پیشنهاد می کنیم که جعبه فیوز را در آشپزخانه نصب نکنید. زیرا بعد از کابینت شدن، پشت کابینت قرار می گیرد و این اشتباه است.

خب حالا ” لوله های ارتباطی” را ترسیم می کنیم. به لوله هایی ارتباطی می گوییم که برق را “از جعبه فیوز به قوطی کلیدها ” یا “از قوطی کلیدها به قوطی کلیدهای دیگر” می برند. در نقشه پایین خط های سبز رنگ، لوله های ارتباطی هستند.

 

نقشه برق ساختمان لوله های ارتباطی

 

ما در بالا طوری لوله گذاری کرده ایم که بعداً در زمان نصب فیوزها بتوان سرخط های زیر را اعمال کرد:

یک- سرخط روشنایی حال و تراس یکی است.

دو- سرخط روشنایی هر سه اتاق خواب یکی است.

سه- سرخط روشنایی آشپزخانه و سرویس و حمام یکی است. یا اگر خواستید می توانید اینها را از هم جدا کنید.

 

– شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که اگر قرار است سرخط روشنایی هر سه اتاق خواب یکی باشد. چرا ما “از اتاق خواب یک تا جعبه فیوز” و “از اتاق خواب دو و سه تا جعبه فیوز” هر کدام یک لوله جدا به جعبه فیوز برده ایم.

پاسخ: این را به خاطر بسپارید که در برق ساختمان همه چیز به دو دسته کلی تقسیم می شود. یک روش اجرای اصولی. دو روش اجرای بازاری

روش اجرای اصولی ، روشی است که فقط به استاندارهای برق ساختمان تکیه می کند و می گوید حرف حرف استاندارد است.

روش اجرای بازاری ، روشی است که سعی می کند در پاسخ گویی به سوالات استاندارد کم نیاورد و در کنارش به فکر جیب کارفرما هم هست، که در مصرف سیم و لوله صرفه جویی کند. و از همه مهمتر به فکر سرعت اجرای کار و جیب آقای برقکار .

پس ما به این خاطر این کار را کرده ایم که در مصرف سیم و لوله صرفه جویی شود. و برای اینکه هر سه اتاق خواب با یک فیوز خاموش و روشن شوند، سیم فاز هر سه را در جعبه فیوز به یک فیوز وصل می کنیم. این طوری هم استاندارد را رعایت کرده ایم و هم سیم و لوله کمتری مصرف کرده ایم.

– اصولی تر این بود که از “کلید تراس تا جعبه فیوز” و از “کلید اتاق خواب یک تا جعبه فیوز” هم دو لوله جدا برای ارتباطی نصب می کردیم. ولی ما این کار را نکرده ایم تا در مصرف لوله و در مصرف سیم نول صرفه جویی کنیم. فقط در زمان سیم رد کردن در این لوله دو تا فاز و یک نول رد کنید.

 

خب حالا به سراغ رسم لوله های برگشتی می رویم. برای این که نقشه ما شلوغ نشود، لوله های قبلی را پاک می کنیم و لوله های برگشتی را رسم می کنیم. خط های آبی رنگ لوله های برگشتی یا به قول برقکارهای قدیمی دستک هستند.

 

نقشه برق ساختمان لوله های برگشتی

 

– مشاهده می کنید که در اتاق خواب ها لوله مهتابی و چراغ مرکز اتاق با یک لوله مشترک به کلید رفته اند تا در مصرف لوله و سیم نول صرفه جویی شود.

– در داخل آشپزخانه دو لوله آبی رنگ مشاهده می کنید. که یکی برای لوستر مرکز آشپزخانه نصب شده و به یک کلید دوپل رفته. و یک لوله دیگر از یک کلید دوپل به بالای اُپن رفته تا برق هالوژن ها را تامین کند. حالا تعداد هالوژن ها هرچه می خواهد باشد. شما باید همه هالوژن ها را با لوله برق به هم وصل کنید.

– ما در داخل دستشویی یک روشنایی و یک فن در نظر گرفته ایم. در داخل حمام هم یک روشنایی و یک فن، ولی اگر حمام پنجره هواکش دارد، نیاز به نصب فن در داخل حمام نیست.

نقشه پریزهای برق، تلفن و آنتن را هم در مطلب بعدی بیان می کنیم.

 

اگر از علاقه مندان برق کشی ساختمان هستید و می خواهید آن را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید، پیشنهاد می کنیم کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق را از همین لینک دانلود کنید. ویرایش جدید این کتاب با مطالبی جذاب، بتازگی به روز شده است.

اگر در حین خواندن این کتاب یا هر کدام از مطالب سایت سوالی برایتان پیش آمد. ما همیشه با شماییم. فقط کافیست در لینک پایین آن را مطرح بفرمایید و روز بعد جواب آن را دریافت کنید.

سوالات خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق

 

 
133 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام جناب مهندس من برقکار صنعتی هستم و میخوام یک ساختمان 3 طبقه با پارکینگ رو برقکار کنم اجرت این پروژه چقدر هست با لوازم و بی لوازم ممنونم از پاسخ شما.

  • سلام جناب کریمی. باید از اتحادیه شهرتون نرخ نامه جدید رو بگیرید.

   • با سپاس از شما

 • سلام،مهندس‌فییوزمینیاتوری‌برای‌پریزها‌وکلیدهابایدجداگانه‌باشدیامثلااتاق‌خواب‌کلابایک‌فیوزباید‌وصل‌شود‌لطف‌کنیدمرایاری‌فرمایید

  • سلام. بله کلید مینیاتوری کلیدها با از کلید مینیاتوری پریزها جدا باشه و به اون صورتی که گفتن نمیشه برقکشی کرد.

 • سلام ،من میخوام از مسیر سیم که یک روشناییهم داره در فاصله های دو متر یک روشنای با کلید و پریز بگیرم لطفا راهنمای کنید ، که بتونم هر لامپ و روشنای رو با کلید خاموش و روشن کنم وخب البته کنارش هم پریز داشته باشم

  • سلام. جناب حسین زاده. در کل مقررات ملی این اجازه رو نمیده که سرخط روشنایی ها و پریزها مشترک باشه.
   ولی اگر مجبورید و چاره دیگه ای ندارید. کافیه از سیم نولی که از پشت کلید رد شده یک انشعاب بگیرید و به پریز وصل کنید. از ترمینال طلایی رنگ کلید هم یک انشعاب بگیرید و به ترمینال دیگه پریز وصل کنید.

 • مهندس خواهش میکنم به سوال من پاسخ دهید در خصوص کلید تبدیل که تصویرش هم ب ات فرستادم چندین بار هم سوالمو فرستادم استدعا دارم جواب بدین .من بدلیل اینکه هر مبحث را تا عملی خودم انجام ندم و درک نکنم نمیرم مبحث بعدی عنایت کنید جواب بدید

 • چرا سوال من ارسال نمییییییییشه

 • باسلام جناب مهندس
  سوال قبلی که اصلا پیدا نکردم آیا جواب دادین یانه …
  اما سوال من درخصوص کلید تبدیل هست .من تصویر کلید تبدیل ساختمان خودم را رو واتساپ برات فرستادم .طبق استاندار وسایر روش های که معرفی نمودید شامل هیچکدوم نمیشد .
  داخل یک کلید تبدیل یک سیم قرمز به یک طرف که یک دونه پیچ هست بسته شده واما دو پیچ دیگه یکی قرمز و دیگری آبی
  واما
  کلید تبدیل دومی یک سیم قرمز به یک پیچ تکی بسته شده و در قیمت دو پیچ یک سیم قهوه ای و آبی وصل شده .
  این از چه روشی پیروی میکنه لطفا من باتوجه به اینکه تا این مبحث را یاد نگیرم نمیرم مبحث بعدی لطف کنید جواب بدین .
  منتظرم جناب مهندس

  • سلام اقا حمید
   بشین با اوهم متر امتحان کن توی هر کلید تبدیل یه پیچ هست که هربار که کلید رو قطع و وصل میکنی به یکی از پیچ ها راه میده. این پیچ به لامپ میره و در کلید مقابل ورودی برقه. اون دوتا پیچ هم دوبه دو به هم وصل میشن.

   • سپاس از پاسخ شما

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی