خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
دی
۴
۱۳۹۷

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

اگر حوصله خواندن این مقاله را ندارید می توانید فایل صوتی آن را از قسمت پایین گوش کنید.

دوستان عزیزم سلام. آرزو می کنم که حالتان خوب باشد و مثل همیشه سرزنده و شاداب، به دنبال یادگیری و افزایش مهارت های خود باشید. با وجود اینکه بنده در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده‌ام که در مورد هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار توضیحات کاملی را ارائه کنم ولی بعضی از مخاطبان می خواهند که مثال های بیشتری زده شود و این مبحث را بیشتر باز کنیم.
چند روز قبل هم یکی از کاربران سایت برای بنده ایمیلی فرستاده بود و می گفت که اختلافی بین او و کارفرما پیش آمده است، مشکل آنها این بود که در ابتدای کار با هم قراردادی را بصورت کتبی ننوشته بودند. و برقکار گفته بود که بصورت متر زیر بنا، برقکشی ساختمان را انجام خواهد داد، ولی نظر مالک این بود که بصورت شعله ای کار کند. و هر دو بصورت زبانی (نه کتبی) توافق کرده بودند که بصورت شعله ای و از قرار هر شعله ای ۱۲ هزار تومان کار برقکشی این ساختمان را انجام دهد. و حالا کار برقکشی ساختمان تمام شده بود و برقکار و کارفرما سر شمردن تعداد شعله ها، و اینکه در کل، این ساختمان ۳ طبقه چند شعله دارد، اختلاف نظر داشتند. این برقکار عزیز که از کاربران سایت آموزش برق است و از خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان، به بنده ایمیل زده بود و درخواست کرده بود تا مثل شورای حل اختلاف بین آنها داوری کنم.

ای کاش قبل از شروع هر پروژه ای یک قرارداد کتبی بصورت دست نویس بین کارفرما و برقکار نوشته شود تا شاهد این اختلاف ها و دلخوری ها در پایان کار نباشیم. یک قرارداد حتماً نباید رسمی باشد و در محضر امضا شود، حتی می تواند روی یک برگه کوچک و بصورت دست نویس باشد، ولی بایستی موارد زیر در آن قید شود.

 1. تاریخ قرارداد
 2. صمن قرارداد، یعنی اینکه چه خدمتی را ارائه می دهید و در ازای آن چه چیزی می گیرید.
 3. امضای شاهد قرارداد

پس پیشنهاد ما به همه برقکاران عزیز این است که قبل از شروع هر پروژه‌ای یک قرارداد کتبی بین خودشان و کارفرما امضا کنند. شاید کارفرما انسان شریف و درستکاری باشد، ولی از آنجایی که امکان دارد اجرای یک پروژه یکسال زمان ببرد و ذهن انسان گاهی فراموش می کند که چه توافقی با طرف مقابل داشته است. پس اگر هر کدام از طرفین فراموش کنند که قبلاً چه توافقی کرده اند کافیست که به قراردادشان مراجعه کنند و به این صورت اختلاف ها و دلخوری ها از بین خواهد رفت. چون اعتقاد من بر این است که اگر پروژه ای را انجام دهی و پول خوبی هم بگیری ولی دل کارفرما را به دست نیاوری، معامله را باخته ای. زیرا بهترین چیزی که میتواند برای یک برقکار بازاریابی کند، همین کارفرماهای راضی هستند که با بازاریابی زبان به زبان، تعریف کار و انصاف شما را پیش دیگران می کنند.

 

انواع مدل های تعیین دستمزد برقکاری :

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

خب بیایید ببینیم که یک برقکار به چند طریق می تواند بابت هزینه سیم کشی ساختمان از کارفرما مزد بگیرد.

 1. اجرای کار بصورت شعله ای
 2. اجرای کار بصورت متر زیر بنا
 3. اجرای کار بصورت کنتراتی
 4. اجرای کار بصورت روزمزد
 5. اجرای کار بصورت آیتمی

حالا هر کدام را بیشتر توضیح می دهیم.

۱- تعیین دستمزد برقکار بصورت شعله ای :

ابتدا چند اصطلاح را تعریف می کنیم.

شعله چیست؟ به تمام کارهایی که یک برقکار باید انجام دهد تا یک وسیله برقی، چه روشنایی و چه پریز، در یک قسمت از ساختمان روشن شود، اجرای یک شعله گفته می شود. مثلاً وقتی آقای برقکار یک قسمت را شیار میزند، آنگاه یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و داخل این لوله، سیم رد می کند و در نهایت کلید و سرپیچ لامپ (پاتروم) را نصب می‌کند، در واقع یک شعله را اجرا کرده است. یا مثلاً وقتی برقکاری شیارزنی می کند و بعد یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و در داخل این لوله ها سیم رد می کند و در نهایت یک کلید دوپل و ۲ عدد سرپیچ لامپ را نصب می کند، در واقع ۲ شعله را اجرا کرده است. پس در اجرای هر شعله تمام کارها از شیارزنی گرفته تا، قوطی گذاری، لوله گذاری، سیمکشی و نصب کلید و سرپیچ لامپ برعهده برقکار است.
بد نیست بدانید که هر کدام از پریزهای تلفن، پریزهای برق، پریزهای آنتن، شستی زنگ، خودِ زنگ و هر کدام از فیوزهای داخل جعبه فیوز هم هر کدام یک شعله حساب می شوند. و کلید کولر استثنائاً ۳ شعله حساب می شود، چون ۳ کلید روی آن قرار دارد.

دستمزد اجرای هر شعله در شهرهای مختلف متفاوت است مثلاً برای امسال یعنی سال ۱۳۹۷ در تهران حدوداً ۱۵ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۱۳ هزار تومان و در شهرستان ها حدوداً ۱۰ هزار تومان است.

برای اینکه متوجه شوم این قسمت را خوب فهمیده اید، حالا من از شما سوال می‌پرسم!!!

سوال شماره ۱

اگر ۵ چراغ جدا از یکدیگر با یک کلید یک پل خاموش و روشن شود، چون کلید همه آنها مشترک است، در این حالت ما کلاً ۱ شعله داریم یا ۵ شعله؟ پاسخ: در این حالت ما ۵ شعله داریم، چون ۵ وسیله برقی مجزا از یکدیگر داریم.

سوال شماره ۲

فرض کنید که ما یک لوستر داریم که این لوستر ۱۰ عدد لامپ دارد و با یک کلید یک پل خاموش و روشن می شود. در این حالت ما کلاً چند شعله داریم؟ پاسخ: در این حالت ما کلاً یک شعله داریم. ولی هزینه نصب لوستر که حدوداً ۵۰ هزار تومان است باید جداگانه حساب شود. علتش هم این است که ما با فشار دادن یک کلید یک پل تنها یک وسیله برقی را در یک نقطه مشخص روشن کرده‌ایم.

 

 

توجه۱: اگر برقکار بخواهد بجای یک سرپیچ لامپ معمولی یک مهتابی یا لوستر یا فن سرویس بهداشتی را نصب کند، قضیه فرق می کند. و در این حالت باید برای نصب، مهتابی، لوستر و فن دستمزد جداگانه بگیرد. ولی الباقی کار، یعنی نصب کلید، لوله گذاری و سیمکشی داخل لوله ها یک شعله حساب می شود.

توجه۲: در مدل شعله ای، نصب آیفون و پنکه سقفی بصورت شعله ای حساب نمی شوند و برای این موارد باید آیتمی مبلغی را تعیین کنید. مثلاً اجرت نصب یک پنل آیفون تصویری به همراه قفل بازکن ۵۰ هزار تومان و اجرت نصب هر مانیتور در داخل واحدها حدوداً ۲۵ هزار تومان است. که ما در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد اجرت نصب و تعمیرات آیفون ها کامل توضیح داده‌ایم.

توجه: بد نیست بدانید که روش شعله ای دیگر منسوخ شده و کمتر برقکاری بصورت شعله ای کار می کند. و به شما هم پیشنهاد می کنیم که به این صورت با کارفرما قرارداد نبندید، زیرا هرچقدر هم دقیق حساب کنید، بین شما و کارفرما اختلافاتی به وجود می آید.

 

قبل از اینکه به سراغ ادامه مقاله بروید. خواستیم یادآوری کنیم که قسمت جدیدی تحت عنوان استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند به نوار سمت راست سایت اضافه شده است و استادکاران عزیزی که دنبال شاگرد می گردند می توانند آگهی خود را در این قسمت ثبت کنند تا دوستانی که می خواهد شاگردی کنند و کار یاد بگیرند با ایشان تماس بگیرند. این استادکاران کافیست، نام و نام خانوادگی، اسم شهر و توضیحات لازم را به شماره ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳ پیامک کنند تا ما از طریق سایت آموزش برق، شاگرد مورد نظر را برایشان پیدا کنیم.

۲- تعیین دستمزد برقکاری بصورت متر زیر بنا :

روش دوم که بیشتر برقکارها و پیمانکارهای بزرگ به این طریق قرارداد می بندند، به این صورت است که، کار را به صورت مترمربع از زیر بنای ساختمان قیمت گذاری می‌کنند، که این مبلغ در سال ۱۳۹۷ برای یک ساختمان مسکونی (با برقکشی کاملاً معمولی) برای هر متر مربع:
• بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان برای شهرهای کوچک
• بین ۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان برای شهرهای بزرگ
• و بین ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان برای تهران بزرگ قیمت گذاری می شود.
• برای ساختمان های اداری و تجاری و هتل ها که پیچیدگی کار بیشتر است این مبلغ می تواند تا ۲۵۰۰۰ تومان هم تعیین شود.

برای این مدل هم یک مثال میزنیم تا بهتر متوجه شوید، فرضاً کارفرما یک ساختمان ویلایی ۱۰۰ متری دارد، و از شما می خواهد که به عنوان یک برقکار، برای اجرای این پروژه قیمت بدهید. در این حالت هزینه اجرای کامل برقکشی این منزل مسکونی در یک شهر کوچک چیزی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان می شود و برای یک شهر بزرگ بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان باید قیمت بدهید. که البته هزینه نصب لوسترها، هزینه نصب گوشی و پنل آیفون، هزینه نصب کولر آبی و آنتن روی پشت بام را باید جدا از این مبلغ حساب کنید. و تعداد هالوژن ها هم در این حالت نباید از ۱۰ عدد بیشتر شود، و اگر اطراف سقف پذیرایی و اتاق خواب ها تعداد بیشتری هالوژن وجود داشته باشد، باید هزینه هر هالوژن اضافی بصورت آیتمی حساب شود.

سوال؟؟؟

هزینه اجرای برقکشی یک واحد مسکونی ۷۰ متری در شهر تهران که به صورت متر زیر بنا با کارفرما قرارداد بسته اید چقدر می شود؟ پاسخ: از آنجایی که هر متر مربع سیمکشی ساختمان در تهران ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ هزار تومان است. پس هزینه سیمکشی کل این واحد عددی بین ۶۳۰ تا ۸۴۰ هزار تومان می شود.

 

۳- تعیین دستمزد برقکار بصورت کنتراتی :

در این نکته بحثی نیست که اگر کاری را بصورت کنتراتی به شخصی بسپارید، سرعت اجرای آن شخص در انجام آن کار چند برابر خواهد شد و شخص با عشق و علاقه بیشتری مشغول کار خواهد شد. یک مثال از انجام کار بصورت کنتراتی برایتان میزنم که مزیت های این روش را بهتر درک کنید. فرض کنید شما مالک یک ساختمان ۳ طبقه هستید و حالا مشغول ساخت این ساختمان هستید. یک کامیون ماسه خریده‌اید و برای انتقال این ماسه ها به طبقه سوم ساختمان به دنبال ۲ نفر کارگر می‌گردید. به محل اقامت کارگران می روید و ۲ کارگر را به سر پروژه می آورید. یک حالت این است که شما به آنها بصورت روزمزد، دستمزد بدهید و قرار بگذارید که از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر برای شما کار کنند و ماسه ها را جابجا کنند، در این حالت شما همیشه باید روی سر کارگرها بایستید تا آنها از زیر کار در نروند. چون آنها می دانند که چه سریعتر کار کنند چه آرامتر، باید تا ساعت ۵ بعد از ظهر در خدمت شما باشند. تازه بعضی هایشان انتظار دارند که صبحانه و نهارشان را هم شما تقبل کنید. و یک حالت دیگر هم این است که شما کار را بصورت کنتراتی به آنها واگذار کنید، مثلاً بگویید من به شما ۱۰۰ هزار تومان می‌دهم و شما تا هر ساعتی که دلتان خواست کار کنید و این ماسه ها را جابجا کنید. مطمئن باشید اگر کار تا ساعت ۱۰ شب هم طول بکشد، و حتی اگر شما روی سر کارگرها نباشید، آنها کار را با سرعت خیلی زیاد انجام خواهند داد. زیرا می دانند که برای خودشان کار می کنند و اگر هم سریعتر تمام کنند، میتوانند بروند منزل و استراحت کنند.

شما نیز می توانید از کارفرما بخواهید که بعضی کارها را بصورت کنتراتی به شما واگذار کنند. فرضاً مالک یک ویلا می خواهد تعدادی پایه چراغ پارکی در محوطه ویلایش نصب کنید. شما با خود حساب میکنید که می توانید با یک شاگرد در مدت زمان ۲ روز، کانال های لازم را در محوطه حفر کنید و تمام آن پایه چراغ ها را نصب کنید. به همین خاطر می توانید به کارفرما بگویید که مثلاً من تمام این پروژه را به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای شما انجام می دهم. خیلی از کارفرماها مایلند که به این صورت قرارداد ببندند، زیرا خیالشان راحت است که برقکار با سرعت بیشتری پروژه را تحویل می دهد.

 

۴- تعیین دستمزد برقکار بصورت روز مزد :

روش بعدی برای تعیین دستمزد برقکار به این صورت است که مقدار کار کم است و کارها بیشتر بصورت خورده کاری و پراکنده هستند که شما در همان ابتدای کار نمی توانید تخمین بزنید که این پروژه چه مدت زمان می برد. در این صورت میتوانید بصورت روزمزدی یا ساعتی از کارفرما مزد بگیرید.
فرضاً مدیر یک ساختمان می خواهد دستی به سر و روی برق مجتمع بکشد. و کلیدهای خراب را تعویض و سنسورهای معیوب را تعمیر یا تعویض کند. ولی خودش هم نمی داند که چه تعداد از کلیدها، چراغ ها و سنسور حرکتی خراب شده‌اند. و احتمال دارد که در میان کار، بعضی چیزهای دیگر یادش بیاید یا مثلاً برای بعضی قسمت‌ها چشم راه پله جدید نصب کند. در این صورت شما می توانید از ایشان بخواهید که بصورت روز مزد برایش کار کنید. و اگر قرار باشد که روز مزدی کار کنید باید از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر (در بعضی شهرها تا ۴) در خدمت کارفرما باشید و هر کاری را که ایشان از شما خواست انجام دهید.
مزد روزمزد برای یک برقکار در سال ۱۳۹۷ در شهرهای کوچک ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است.

 

۵- تعیین هزینه سیم کشی ساختمان بصورت آیتمی :

یک مدل دیگر از روش های قیمت گذاری و تعیین هزینه سیم کشی ساختمان ، بصورت آیتمی است. که کم کم دارد بین برقکارها جا باز می کند. از این مدل بیشتر برای پروژه های بزرگ مسکونی، یا اداری، یا تجاری و یا هتل ها استفاده می شود. به این صورت که مراحل انجام یک کار را به آیتم های خیلی ریز تقسیم می کنند و برقکار به ازای انجام هر مقدار از این آیتم ها مزد دریافت می کند. مثلاً برای هر متر شیار زنی ۷۰۰ تومان، برای نصب هر عدد قوطی کلید برق ۱۵۰۰ تومان، برای نصب هر متر لوله پی وی سی برق ۱۲۰۰ تومان، برای رد کردن هر متر سیم داخل لوله ها ۷۰۰ تومان، برای نصب هر کلید یا پریز ۴۵۰۰ تومان و برای نصب هر سرپیچ لامپ ۳۰۰۰ تومان اجرت می گیرند. این عددهایی که گفته شد برای هر شهر متفاوت است و اتحادیه برق و الکترونیک هر شهر وظیفه دارد که در ابتدای هر سال این قیمت ها را مشخص کند، که به آن نرخ نامه برق ساختمان یا فهرست بهای دستمزد گفته می شود. مثلاً نرخ نامه شهر شیراز و اصفهان را که با جستجو در گوگل پیدا کرده‌ام در پایین برای شما قرار می دهم. اگر شما هم در گوگل سرچ کنید، شاید نرخ نامه شهر خودتان را پیدا کنید. در غیر اینصورت باید حضوراً به دفتر اتحادیه برق شهرتان بروید و نرخ نامه شهر خودتان را دریافت کنید و بر طبق آن از مشتری دستمزد بگیرید.

نرخ نامه برق کشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه سیمکشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر اصفهان

نرخ نامه برق صنعتی سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه اتحادیه برای نصب دوربین مداربسته سال ۱۳۹۷ شهر تهران

 

تقاضا: دوستان عزیز اگر نرخ نامه برق کشی شهر خود را دریافت کرده اید، ممنون میشویم با گوشی موبایلتان از آن عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما ارسال کنید تا آن را در سایت قرار دهیم تا همه کاربران از آن استفاده کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از مغازه دار یا فروشنده ای درخواست تخفیف بیشتر کنید. در این صورت آقای مغازه دار یا فروشنده به برگه نرخ نامه اتحادیه که در گوشه ای از مغازه اش چسبانده است اشاره می کند و می گوید “ببینید من حتی از نرخنامه اتحادیه هم برای شما کمتر حساب کرده ام، لطفا بیشتر از این چانه نزنید”. خب شما هم همین کار را انجام دهید، از نرخنامه برقکاری شهرتان یک پرینت بگیرید و همراه خود داشته باشید تا مثلاً وقتی مشتری به شما می گوید”چه خبره برای نصب یک آیفون تصویری ۷۵ تومن می‌گیری؟؟؟!!! در اینصورت کافیست نرخنامه را به مشتری نشان دهید تا مطمئن شود که بیشتر از عرف بازار دستمزد نمی‌گیرید.

 

 

نکته: در تمام این ۵ مدل، هر گونه ماهیچه کشی و محافظت از لوله های برق از آسیب و سرقت آنها برعهده کارفرماست.

مسابقه این هفته برای مقاله هزینه سیم کشی ساختمان:

همه ما قبول داریم که شغل برقکاری شغلی ست با دردسر زیاد و درآمد نسبتاً کم. بنظر شما یک برقکار یا نصاب سیستم های حفاظتی چه کارهایی می تواند انجام دهد که درآمدش بیشتر شود؟ و اینکه چطور می تواند پروژه های بیشتری را دست بگیرد بدون اینکه لازم باشد زیر آب سایر همکاران خود را بزند یا قیمت کارش را برای به دست آوردن یک پروژه پایین بیاورد؟
تنها کافیست چند تا از راه حل ها را نام ببرید. به کسی که بهترین راه حل ها را ارائه دهد یکی از کتاب های سایت آموزش برق، به انتخاب خود ایشان هدیه داده می‌شود. و اگر شخص برنده همه کتاب ها را تهیه کرده باشد مبلغ کتاب به او داده خواهد شد. به نمایندگی از تمام دوستان، نفر برنده را بنده، مهندس سعادت‌پور و مهندس شیخ ‌انصاری انتخاب می کنیم.

پیوست در تاریخ ۱ اسفند:

برنده این مسابقه آقای مجتبی نقوی انتخاب شد. چون به مواردی بیشتری اشاره کرده و نظرات ایشان مورد تایید ما است. پاسخ ایشان به شرح زیر بود.

سلام و احترام
من فکر میکنم اولین چیزهایی که نیازه تا به اهداف ذکر شده برسیم علاقه مهارت و دقت هست وقتی این عوامل رو در خودمون پرورش بدیم با یک برنامه ریزی دقیق و بازاریابی با استفاده از روش های نو مثل پنل های ارسال پیامک ایجاد سایت یا وبلاک و کانال های شبکه های اجتماعی و یا تبلیغات خلاقانه مثل چاپ روی لیوان میتونه خیلی تاثیر گذار باشه.خیلی مهمه که به کارمون علاقه داشته باشیم و اونو با منت و از سرناچاری انجام ندیم وقتی علاقه داشته باشیم شک نکنید میریم دنبال یادگیری و افزایش مهارت و به روز کردن دانشمون و استفاده از بهترین روشهای انجام کار.حالا وقتی مهارت رو بدست اوردیم باید اونو با دقت اجرا کنید تو این مرحله ما وارد یک فضای رقابتی بین خودمون و همکارا میشیم و همیشه قیمتی به کارفرما بدیم که ارزش مهارت و دقتمون کم نشه و بازار رو برای همکارامون هم خراب نکنیم وقت اونا هم متوجه این موضوع بشن که ما کارهامون رو به بهترین روش اجرا میکنیم مطمئنا کار رو به قیمت معقولانه ای به ما میدن.حفظ مشتری هم نکته خیلی مهمه خیلی جاها دیدم که برخی همکارا از انجام پروژه های کوچیک یا حتی خرده کاری ها کناره گیری میکنند در حالی که برقکار باید همیشه حاضر باشه و برای مشتری وقت و ارزش قائل باشه چه بسا نیاز مشتری تعویض یه فیوز یا سرپیچ باشه و خیلی خوبه اگر بتونیم یک اکیپ فعال و متخصص درست کنیم و تبلیغات مستمر داشته باشم
با تشکر

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


178 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام و خداقوت. یک ماه شده منتظر نتایج مسابقه هستیم. کی اعلام میشه و میتونیم از تجربیات دوستان استفاده کنیم؟

  • سلام. تا ۵ روز دیگه نتیجه رو اعلام می کنیم. ۲۲ بهمن

 • باسلام وخسته نباشید سایت خیلی خوبی دارید اگه امکانش هست مطالب رو به روز تر کنید کتاب ایفون تصویری خیلی خوب وکاربردی بود اگه امکان داره جلد دوم رو زودتر چاپ کنید
  من یه واحد مسکونی درسمنان که کارش نصفه بوده رو قبول کردم که بستن کلید وپریز و سرهم بندی سیم ها باید انجام بشه اجرت کار رو چه مقداربزنم ؟ایا نصبیجات اجرتش جداحساب میشه ؟

  • سلام، مبنای دریافت پول از مشتری به صورت زیر است.
   قوطی گذاری و لوله کشی بدنه ۳۰٪
   لوله کشی کف ۲۰٪
   سیم کشی و کابل کشی ۲۵٪
   سربندی و تست با لامپ و سرپیچ و نصب کلید و پریز ۲۵٪
   نصب آیفن و کولر و نصبیجات جدا حساب میشه
   با توجه به پیشرفت کار قیمت بدین.

 • سلام بر دوستان عزیز
  خدا قوت
  لطفا در صورت امکان در مورد تعمیر لامپ کم مصرف و… هم اموزش جامعی قرار دهید. تشکر

  • سلام. یکم سرمون خلوت بشه، چشم.

 • در مورد همه چیز صحبت میشه تو این سایت الا برق استخر و چراغای استخری
  از کجا اطلاعات به دست بیاریم
  مچکر

  • سلام، سعی می کنیم بعدا در این مورد نیز مقاله ای روی سایت قرار بدیم.

 • سلام مهندس جان،
  من تو یکی از شهرهای اصفهان دارم به صورت شعله ای کار میکنم.
  و شما میفرمایید که اگه به صورت متری کار کنیم (یعنی هرمتر زیر بنا ۶۰۰۰ تومان) خیلی بهتره.
  یعنی تو یه ساختمان با ۱۲۰ متر زیر بنا که تقریبا تا اتمام کار من باید حدود ۸۰ ساعت کار کنم ، اجرت من چیزی حدود ۷۲۰ هزار تومان میشه ، یعنی به ازای یک ساعت کار ۹۰۰۰ تومان.
  به نظر شما باصرفه است؟!؟!

  • سلام، بله حق با شماست ولی متاسفانه این قیمتیه گه بین اکثر برقکارها تو شهرستان های کوچک با توجه به کمبود کار و بوجود آمدن یه حالت رقابتی جا افتاده. به نظر من بهتره کار به صورت آیتمی و طبق لیست اتحادیه انجام بشه، یا اینکه وقتی هر برقکار سر پروژه ای می رود باید با توجه به اینکه یه کار تخصصی هست و سختی کار و دویدن دنبال پول بعد اتمام کار و … یه جوری قیمت بدهد که حداقل ساعتی ۲۰ هزار تومن براش بیفته.

   • مهندس جان ممنون که جواب دادید
    انشالله که موفق باشید

  • سلام. فکر نمی کنید ۱۰ روز کار برای یک واحد ۱۲۰ متری زیاد باشه؟؟؟
   شما حداکثر باید در یک هفته این کار رو تموم کنید.(البته ۷ روز متوالی منظورم نیست) و اگر در شهرستان باشید، چون هزینه هاتون به نسبت خیلی پایین تر از شهرهای بزرگه پس روزی ۱۰۰ هزار تومن یک دستمزد عادی محسوب میشه.
   البته اعتقاد کلی من اینه که اگر یک برقکار ۲۰۰ هزار تومن هم مزد بگیره حقشه، چون میدونم برای یک گچ کار یا سنگ کار ساختمان حداقل روزی ۲۰۰ تومن می افته. پس برای برقکار هم باید اینقدر بمونه. ولی متاسفانه برقکارهای مبتدی و قیمت دادن های بی فکر، به همه ماها ضرر زده.

   • سلام خدمت مهندس مرادی.
    به نظر من اگه بخوایم طبق استاندار ایران کارکنیم و یه جوری باشه که هم خدا خوشش بیاد و هم بنده هاش، فکر میکنم برا یه واحد ۱۲۰ متری ۱۰ روزهم کم باشه.
    اما یه سری از افرادهم هستند که متاسفانه …..

 • سلام جناب مهندس، خسته نباشید
  هزینه تعمیر نگهداری یه ساختمان ۱۰۰واحدی چقدر قیمت بدیم خوبه، طبق چه اصولی حساب میشه در کل؟
  ممنون اصفهان

  • سلام. مرسی. منظورتون فقط قسمت برق ساختمان هستش؟

 • سلام جوابه مسابقه تبلیغاتش را زیاد کند .بدقولی نکنه کیفیکته کارش را بالا ببره باکارفرما بسازه باشه موقع پول دادن

  • سلام. مرسی. پاسخ شما دریافت شد.

 • سلام من یه کار هوشمند که ۱۲۰متر در دوطبقه میباشد میخام انجام بدم چقد قیمت بدم خوبه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام، قیمت سیم کشی سیستم BMS هم مانند سیم کشی و کابل کشی معمولی هست فقط اجرت نصب تجهیزات و راه اندازی اون میمونه اطلاعات دقیقی ندارم، بهتره از سایت های مختلف بگردین پیدا کنید یا دنبال نرخ تعرفه اتحادیه بگردین.

 • با سلام و وقت بخیر
  بنده یه انتقادی کنم از سایت.من هر روز یه سایت سر میزنم ولی مطالب جدید حتی هفته یکبار هم گذاشته نمیشه مطمئنا بقیه دوستان هم از این بابت گله دارن چرا که انتظار از این سایت و مهندسین زیاده و امیدواریم سایت بروز باشه و مطالب در مورد برق و دوربین و دزدگیر و چیزای جدید اضافه بشه.همینطور تشکر میکنیم بابت پاسخ شما به سوالات کاربران که به همه سوالات پاسخ میدید.

  • سلام آقا مجتبی.ممنونم از شما.
   کاملاً با شما موافقم. ولی هر کدوم از بچه های تیم، روزی دو سه ساعت وقت اضافی داریم که تمام اون صرف پاسخگویی به سوالات کاربران میشه.
   صدها عنوان مقاله رو در دفترم لیست کردم که دربارش باید مقاله بنویسم ولی از بس سرچیزهای دیگه وقتِ بنده و بچه های تیم صرف میشه که نمی تونیم مقاله جدید بزاریم.
   سعی می کنیم در روزهای آینده بهتر عمل کنیم که همه راضی باشن.

 • سلام اقای مهندس

  هزینه اجرای چاه ارت چقدر حساب میشه ؟
  من فقط اجرا کردم هزینه کندن چاه به عهده خود کارفرما بوده.

  هزینه نصب لامپ و شیلنگی در نما به چه صورت میباشد؟

  نحوه محاسبه راه پله پارکینگ و انباری برای ساختمانی۴ طبقه ۸ واحد در صورتی که پارکینگ جدای از لامپهای اصلی ۴۰ عدد هالوژن هم کار کرده است چطوری حساب کنم؟

  ممننون

  • سلام سعید جان.تمام این موارد در نرخ نامه هایی که در بالا قراردادیم موجوده. البته شما باید نرخ نامه مخصوص شهر خودتون رو بگیرید.

 • سلام خدمت مهندس سعادت پور ،مرادی وهمکاران عزیزتون
  می خواستم ببینم ما طبق چه تعریفی می تونیم برای سیم کشی از پایه وسیله بخریم مثلا چقدر سیم ۱٫۵و۲٫۵برای خانه ای به زیر بنای ۲۰۰متر مربع می خواهد؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون می شم اگه جوابمو بدید

  • سلام، پایه و اساس خاصی نداره بیشتر به صورت تجربی دست تون میاد چی بخرید. فرض کنید میخواهید یه ساختمان رو سیم کشی کنید، با یه دید کلی نقشه سیم کشی اون رو تو ذهن تون دربیارید ببینید کجاها باید کلید پریز و… نصب کنید تعداد قوطی ها و سر خط ها بدست میاد برای یه واحد معمولی ۴۰ تا ۵۰ تا قوطی میخواد و به طور مثال ۶ حلقه سیم،حالا این ۶۰۰ متر سیم باید تو لوله رد بشه از هر لوله حداقل ۳ تا سیم فاز، نول و ارت رد میشه یه خرده اضافه میگیرید ۱۰۰ تا ۱۵۰ متراز کلی سیمی که دارید به خاطر سیم هایی که از لوله ها اضافه تر گرفتید و یا تو یک لوله ممکنه ۴ رشته رد کنید کم کنید ۴۵۰ متر میمونه ۴۵۰ رو تقسیم بر ۳ کنید متراژ لوله خرطومی و لوله پولیکایی که باید سفارش بدین بدست میاد همین طور سیم آیفن، سیم کولر و…. همه چی رو تو یه برگه بنویسید و به صاحب خانه بگید که سفارش بدهد. البته من اینطوری آمار درمیارم ممکنه هر کسی به روش خاصی انجام بده خوشحال میشیم نظر کاربرای دیگه هم بدونیم تا تجربه ای برای ما و بقیه بشه.

   • با اجازه از مهندس سعادت پور عزیز. در کتاب آموزش برق ساختمان در صفحه ۲۵۰ کتاب، این مقادیر به صورت حدودی برای یک واحد مسکونی ۸۰ متری آورده شده، که برای یک واحد ۲۰۰ متری حدوداً ۲ برابر این مقادیر میشه.

 • با سلام و خسته نباشید من خودم هست ۶سال به صورت حرفه ای شاگرد برقکار هستم
  تنها رمز موفقیت سوال شما را این می دانم که استاد برقکار نسبت به تجربه خودش تعداد نیروهای فنی (شاگردها را) بالا ببره و به نسبت با انواع فناوری ها به روز زمینه برق و رعایت استانداردهای زمینه آشنا باشد همچنین شاگردید خودش را نیز آشنا کند تا کار بتوان با کیفیت عالی تر و صرف زمان کمتر کارش را انجام دهد اینطوری اطمینان همه مشتری ها را کسب خواهد کرد واین برابر خواهد شد با کار و پروژه‌های بشتری برای او.

  • سلام. مرسی. آفرین به شما، به دو نکته خیلی خوب اشاره کردید. تا زمان انتخاب برنده کامنت شما نشون داده نمیشه.

 • ازارایه مطالب ازرشمندتان سپاسگزارم.

  • سلامت باشید جناب محمدی گل

 • سلام در مورد سوالی که کردید نصاب و یا برقکار چه کند که کارش بهتر و بیشتر بشود
  ۱- ابتدا نقشه سیمکشی و نقاط قرار گرفتن کلیدو پریزها را بکشد و به کارفرما ارائه کند
  ۲- طراحی به گونه ای باشد که دسترسی به کلید و پریز مناسب باشد نه تعداد زیاد باشد و نه کم
  ۳- ارتفاع قرارگرفتن کلید و پریز در بالا و پایین دیوارها کاملا همتراز باشد
  ۴- در فاصله بین کلید و پریزهای کنارهم دقت کند و منظم باشد
  ۵- مسیر سیم کشی طبق نقشه باشد و نقشه در اختیار کارفرما قرارگیرد
  ۶- سرعت کار بالا و با دقت کافی صورت بگیرد
  ۷- ابزار و وسایل کار مرتب و منظم همراه داشته باشد
  ۸- پس از پایان کار روزانه نسبت به تمیزکردن محل کارش اقدام کند
  ۹- حتی المقدور از انتخاب کلید و پریز با توجه به کثرت تنوع در بازار و سلیقه ای بودن آن بپرهیزد اما مدل خوب را به کارفرما پیشنهاد دهد
  ۱۰- تا حد امکان از کانال برای مسیر سیمکشی استفاده کند

  • سلام. مرسی. پاسخ شما دریافت شد.

 • سلام و عرض ادب خدمت مهندس و برادر صبور

  سوال:عبور سیم از داکت هر متر چقدر هزینه دستمزد میشه؟

  • سلام، عرف داکت کشی متری ۲ تا ۳ تومنه سیم تک رشته هم متری ۸۰۰ تومن.

 • ما میتوانیم برای افزایش درآمد خومان در سیم کشی ساختمان به همراه دوستان خود یک شرکت ثبت کنیم تا پروژه های برقی را به کمک یکدیگر و با سرعت بیشتر انجام دهیم و برای خود تبلیغات کنیم تا شرکت ما در بین دیگر شرکت ها بیشتر جا باز کند.

  • سلام. مرسی از وقتی که گذاشتین. پاسخ شما دریافت شد.

 • سلام و عرض ادب خدمت شما عزیزان که بدون چشم داشت تجربیاتشون رو در اختیار قرار میدید. خدا حفظتون کنه.
  من اعتقاد دارم برق کار یا هر استاد کاری باید کارها رو طوری انجام بده که انگار خونه خودشه. اگه کار تمیز باشه و مرتب و آینده نگری لحاظ شده باشه در پروژه مطمئنا مشتری خودش پیدا میشه از روی کار قبلی. کار خوب خودش بهترین تبلیغه و خدا بیامرزی هم داره. اخلاق خوب خوش قولی رعایت حال مشتری رعایت جیب و صرفه مشتری و جلوگیری از اسراف و مشاوره و پیشنهادات خوب هم میتونه تاثیرگذار باشه. موفق باشین.

  • سلام جناب فاضلی فرد. ممنونم از لطفتون. پاسخ تون دریافت شد. ولی فعلاً موقتاً در سایت نمایش داده نمیشه، تا زمان مسابقه به اتمام برسه.

 • با سلام خدمت شما و همكاران محترمتان
  بايد وجدان داشته باشه
  كار تميز و با سرعت مطلوب
  دادن ايده طراحي برق مناسب با ساختمان
  بعد از هر پروژه اي دادن بخش كوچكي از كار بعنوان هديه به كارفرما

  • سلام. مرسی از شما. پاسخ شما دریافت شد.

 • سلام خسته نباشی مهندیس
  میخواستم بدونم یه ساختمان ۱۰۰ متر زیربنا
  حداقل حد اکثر چند چند بسته سیم ۱.۵ و ۲.۵ لازم دار
  و چند شاخه لوله ۲۰ لازم دار

  • سلام
   حدودا ۴۵ تا قوطی کلید، ۲۵ شاخه لوله برق، حداقل ۳ حلقه سیم نمره ۱.۵ و ۳ حلقه سیم نمره ۲.۵ ، جعبه فیوز و …میخواد ریزه کاری زیاد داره ولی برای شروع اینها رو سفارش بدین

 • مهندس سوال داشتم که بعد از اتمام کار برق کار ایا تعهدات یا مثلا خدمات پس از فروش ( منظور ) به گردنشه؟ اگه هست در چه زمینه و در چه حدی ؟

  • نه هیچ تعهدی نداره تو ساختمان های بزرگ معمولا یک نفر رو به عنوان تاسیسات برق استخدام میکنند مگر اینکه نقصی تو کار شما باشه باید کار خودتون رو درست تحویل بدین

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی