خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
شهریور
۲۵
۱۳۹۷

برق گرفتگی و روش های جلوگیری از آن

وزارت بهداشت می گوید سالیانه در ایران در حدود ۷۰۰ نفر بر اثر برق گرفتگی می‌میرند. تازه این فقط آمار کشته‌هاست و تعداد سوختگی‌ها و آسیب دیده‌ها بماند.
آمارها نشان می دهد هرچه ما در صنعت خودرو سازی پیشرفت می کنیم، تعداد مرگ و میر ناشی از تصادفات کمتر می شود، ولی در برق اینگونه نیست و هر چه صنعت برق گسترش بیشتری می یابد، تعداد مرگ و میر ناشی از آن هم بیشتر می شود. به همین خاطر است که استانداردها و مقررات برق روز به روز سخت گیرانه تر عمل می کنند.

شاید این جملات را زیاد شنیده باشید که، فلانی را برق گرفت و پرت کرد، یا فلانی را برق گرفته بود و بجای اینکه او را پرت کند به بدنش چسبیده بود و او را رها نمی‌کرد، یا تازه عروس بیچاره که برای اولین بار می خواست از ماشین لباسشویی جدیدش استفاده کند دچار برقگرفتگی شد و مُرد.
یا برعکس، شخصی هست که به سیم فاز دست می زند و اصلاً دچار برقگرفتگی نمی شود. بیایید این موارد را بررسی کنیم و ببینیم که اصلاً چه اتفاقی می افتد که یک انسان دچار برقگرفتگی می شود. بر یک برقکار یا مهندس برق یا هر فرد عادی واجب است که از این مسئله آگاه باشد تا بتواند قبل از ایجاد خطر آن را تشخیص داده و مانع از آن شود.

اگر بخواهیم انواع برقگرفتگی را ذکر کنیم به شرح زیر است:

 • اتصال مستقیم قسمتی از بدن یک فرد با سیم دارای جریان برق (فاز)
 • اتصال سیم فاز با بدنه دستگاه های برقی که معمولاً این اتصال از داخل دستگاه اتفاق می افتد و قابل رویت نیست.
 • قرار گرفتن بدن یا دست های یک فرد در میان دو سیم دارای اختلاف ولتاژ، مثلاً اگر یک دست فرد با سیم نول و دست دیگر با سیم فاز برخورد کند- یا اینکه یکی از دست‌ها با فاز R و دست دیگر با فاز S تماس پیدا کند (در برق ۳ فاز).

در کل شما باید این را بدانید که بدن یک انسان رسانا است و می تواند به مثابه یک سیم برق عمل کند یعنی جریان برق می تواند همانطور که از سیم ها عبور می کند از بدن ما هم عبور کند.

از آنجایی که بدن انسان هادی و رسانا در مقابل جریان برق است اگر بدن انسان با سیم برق اتصال پیدا کند در این صورت الکترون ها از داخل آن سیم حرکت کرده و سعی می کنند که از طریق بدن فرد، خود را به زمین برسانند و در اثر این عبور الکترون ها از بدن، ماهیچه ها منقبض شده، سیستم عصبی از کار می‌افتد و تنفس شخص بند خواهد آمد.

کره زمین حالت خنثی دارد یا میتوان گفت که ولتاژ آن صفر است. و چون یک انسان با پاهایش روی زمین قرار می گیرد و با زمین در تماس است پس ولتاژ بدن ما هم تقریباً صفر است. حالا اگر قسمت های بالایی بدن با یک سیم یا هر جسم رسانایی که دارای ولتاژ است تماس پیدا کند، الکترون ها از آن سیم وارد بدن ما می شوند و از بدن ما عبور می کنند و از مسیر بدن خود را به زمین می رسانند. و همین عبور الکترون ها از بدن، عامل برقگرفتگی است.

شاید شنیده باشید که شخصی در اثر تماس با یک وسیله برقی مثل بدنه یخچال یا ماشین لباسشویی، دچار برقگرفتگی شده است. حالا به هر نحوی سیم فاز با بدنه فلزی یخچال تماس پیدا کرده است، که معمولاً این اتفاق از داخل خود دستگاه صورت می گیرد و برای شخص قابل رویت نیست. آنگاه زمانی که دست شخص به بدنه فلزی یخچال برخورد کرده است، الکترون ها از مسیر دست ها وارد بدن شخص شده و از بدن او عبور می کنند و از مسیر پاهای شخص خود را به زمین می رسانند. در این صورت برق گرفتگی حادث می شود.

برق گرفتگی بر اثر اتصال بدنه

فلفسه ارت چیست و چرا در استانداردهای برق نصب سیم ارت الزامی شده است؟

کاری که سیستم ارتینگ انجام می دهد، این است که مسیر حرکت الکترون ها تا زمین را کوتاه تر می کند، تا وقتی که بدنه دستگاهی مثل یخچال برقدار شد و کسی به بدنه یخچال دست زد، الکترون ها به جای اینکه از بدن شخص عبور کنند از طریق سیم ارت در داخل زمین تخلیه شوند و وارد بدن فرد نشوند. پس اگر در تصویر بالا سیم ارت وجود داشت آن جریان الکتریکی از طریق سیم ارت به زمین منتقل میشد و شخص دچار برقگرفتگی نمیشد.

 

برق گرفتگی بر اثر به هم ریختن کار منظم قلب، متوقف کردن دستگاه تنفسی، سوختگی بدن، آسیب جدی به مغز و سیستم عصبی، می تواند باعث مرگ انسان شود.

نقره، مس و طلا فلزاتی هستند که کمترین مقاومت را دارند یعنی الکترون ها به راحتی از داخل آنها عبور می کنند ولی بدن یک انسان دارای مقاومتی بین ۱۳۰۰ تا ۳۰۰۰ اهم است و جریان برق به همان راحتی که از طلا و نقره عبور می کند نمی تواند از بدن یک انسان عبور کند. گفته می شود که جریانی در حد ۵۰ میل آمپر می‌تواند برای یک انسان کشنده باشد. پس حالا اگر ما این ۵۰ میلی آمپر (۰٫۰۵ آمپر) را در ۱۳۰۰ ضرب کنیم به عدد ۶۵ ولت می رسیم. یعنی حداقل ولتاژ خطرناک برای انسان ۶۵ ولت است. یعنی اگر می دانید ولتاژ یک سیم بیشتر از این مقدار است نباید به آن دست بزنید. به همین خاطر است که کلید محافظ جان را با ۳۰ میلی آمپر نشتی تولید می کند تا قبل از اینکه یک جریان خطرناک از بدن انسان عبور کند، این کلید برق را قطع کند.

مقدار جریانی که از بدن انسان عبور می کند به ویژگی های جسمی شخص، نوع جریان، شدت جریان، مقاومت بدن، مدت زمان عبور جریان و مسیری که برق از بدن شخص طی می کند بستگی دارد. اگر بدن شخص خیس باشد به خاطر کاهش مقاومت بدن، برقگرفتگی شدیدتر و اگر بدن خشک باشد برقگرفتگی حداقل خواهد بود.

انواع برق گرفتگی

بدترین حالت های برق گرفتگی زمانی خواهد بود که دست چپ یک شخص با سیم یا جسم برقدار برخورد کند. در این حالت بیشترین جریان از مسیر قلب عبور خواهد کرد. یا اینکه سیم برق با سر شخص برخورد کند که در این صورت هم جریان زیادی از مغز می گذرد.

مسیر عبور جریان برق از بدن حالت های دیگری هم دارد به این حالت ها نگاه کنید:

انواع برق گرفتگی

مثلاً در تصویر بالا در حالت شماره ۱۳ ، سیم برق با سر شخص برخورد کرده و چون دست شخص با دیوار در تماس بوده است، الکترون ها از مسیر سر وارد بدن شده اند و از مسیر دست ها از بدن خارج شده اند. احتمالاً در این حالت شخص دارای کفش مناسب بوده زیرا الکترون ها از مسیر پاهای او عبور نکرده اند. حالتهای دیگر را خودتان می توانید بررسی کنید.

 

واکنش بدن در مواجه با برق گرفتگی

چرا بعضی ها را برق می گیرد و پرت می کند و بعضی ها را نه؟

دانستن پاسخ این سوال برای هر برقکاری لازم و ضروری است. می دانیم که تمام مفاصل بدن در یک جهت خم می شوند. مثلاً انگشتان شما می توانند به سمت کف دست خم شوند. یا پاهای شما می توانند به سمت عقب خم شوند ولی به سمت جلو قابلیت خم شدگی ندارند. گفتیم که وقتی ماهیچه ای از بدن دچار برقگرفتگی می شود آن ماهیچه منقبض می شود (جمع می شود). زمانی که ماهیچه منقبض می شود آن مفصل را در جهتی که خم می شود، خم می کند. یعنی وقتی یک انگشت شما دچار برقگرفتگی می شود، ماهیچه آن انگشت منقبض می شود و انگشت به صورت ناخواسته به سمت کف دست خم می شود.

برق گرفتگی دست انسان

حالا اگر سیم برق در قسمت کف دست باشد، پس انگشت شما بیشتر به سمت سیم برق می رود و به آن می چسبد ولی اگر سیم برق در پشت انگشت شما باشد، انگشت شما به سمت کف دست خم می شود و از آن فاصله می گیرد. به همین خاطر است که می گویند اگر شک دارید که سیمی برقدار است یا نه و می خواهید آن را با انگشت تست کنید (که البته هیچ وقت نباید چنین ریسکی کرد) با پشت دست به آن ضربه بزنید، تا اگر دچار برقگرفتگی شدید به صورت اتوماتیک دست شما به سمت عقب برگردد و از سیم جدا شود.

 

بر یک برقکار واجب است که برای جلوگیری از برقگرفتگی این موارد را حتماً رعایت کند.

۱- روکش روی دسته سیم چین و دسته انبردست شما همیشه باید سالم باشد.

۲- هر چقدر هم که ماهر هستید هیچ وقت با برق شوخی نکنید و موارد ایمنی را جدی بگیرید.

۳- هنگام سرویس و تعمیر تابلوهای برق یا سایر وسایل برقی روی صفحات لاستیکی یا تخته های چوبی و پلاستیکی که مخصوص این کار ساخته شده اند بایستید.

کف پوش عایق

۴- از کفش کار مناسب استفاده کنید. هرچقدر کفی کفش کلفت تر باشد و جنس آن از لاستیک یا پلاستیک باشد بهتر است.

اگر خاطرتان باشد گفتیم که بعضی از برقکارها به سیم برق دست می زنند و دچار برقگرفتگی نمی شود. چه رازی وجود دارد؟

پاسخ بسیار ساده ست. آنها از کفش مناسب استفاده می کنند. زمانی که شما یک کفش عایق داشته باشید، و به سیم برق دست بزنید، الکترون ها وارد بدن شما می شوند ولی راه خروجی از بدن ندارند و به همین خاطر شما دچار برقگرفتگی نمی شوید.

 

و برای اشخاص عادی این موارد را پیشنهاد می کنیم تا دچار برق گرفتگی نشوند:

 • زمانی که دستتان خیس است به هیچ کلید یا پریز یا وسیله برقی دست نزنید.
 • در آشپزخانه همیشه دنپایی پلاستیکی به پا کنید.
 • در محیط های مرطوب مثل حمام از وسایلی مثل بخاری برقی یا سشوار یا ماشین لباسشویی استفاده نکنید.
 • هیچ وقت هیچ وقت روی سیم های برق، لباسهای خیس پهن نکنید.
 • حتماً در ساختمان تان از کلید محافظ جان استفاده کنید، قیمت یک محافظ جان معمولی در حدود ۵۰ هزار تومان است.
 • از عبور دادن سیم ها از کف منزل یا زیر فرش ها جداً خودداری کنید.
 • در قسمت بالا و پایین کلیدها و پریزهای برق (از سقف تا کف زمین) هیچ وقت میخ نکوبید. چون لوله های برق از این مسیرها عبور می کنند.
 • پریزهای جدید همگی دارای محافظ کودک هستند، تا بچه ها نتوانند اشیا فلزی را داخل سوراخ پریزها فرو کنند. بهتر است از این پریزها استفاده کنید.
 • هنگام سرویس و دستکاری کولر آبی بسیار مراقب باشید، بیشترین آمار برق گرفتگی در ایران از همین مورد بوده است. حتماً از یک برق کار ماهر کمک بگیرید.
 • اگر در ساختمان های مرتفع زندگی می کنید و سیم های تیر برق از جلوی پنجره شما رد شده است، درب پنجره را با توری های مخصوص بپوشانید تا احتمال دسترسی و نزدیک شدن به بیرون از پنجره امکانپذیر نباشد.
 • در هنگام کار با برق دستکش داشته باشید و از کفش مناسب استفاده کنید.
 • هنگام تعویض لامپ ها، یک چهار پایه پلاستیکی یا چوبی در زیر پایتان قرار دهید.
 • قبل از انجام هر کاری حتماً فیوزهای برق را قطع کنید.
 • اگر می خواهید کف آشپزخانه را بشویید، فیوز مربوط به آشپزخانه را قطع کنید.
 • کودکان علاقه زیادی به جویدن سیم های برق دارند. هیچ سیم برقی نباید در دسترس کودکان باشد، سه راهی های سیمدار را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

برق گرفتگی کودکان


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.115 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مهندس وقت بخیر.ممنون واسه جوابی ک دادین.متوجه شدم.ی سوال دیگه این فاز روشنایی معابر هس ک تو سیم های تیر برقه از کجا میاد؟؟؟؟؟..مگه از پست محلی ترانس ۴ تا سیم نمیاد بیرون؟؟؟این سیم پنجم از کجا میاد.ممنون میشم می دونم ربطی نداره به مقالتون ولی ممنون میشم ازتون جواب بدین

  • سلام. روی تیرهای برق ۵ رشته سیم هست، که ۳ تاشون فاز هستن برای برق ۳ فاز، یکی شون نول هستش و یکی شون هم فاز روشنایی معابر هستش. این فاز روشنایی معابر فقط در شب ها برقدار میشه و چراغ های معابر رو روشن میکنه. در هر کوچه و خیابانی این فاز معابر از یکی از فازهای ۳ فاز برقش رو تامین می کنه.

 • ی سوال دیگم دارم نمی فهمم هر چی فکر می‌ کنم.مهندس مگه نول برگشتیم تو زمین نمیره اخرش منطورم اینه ک نول و ارت جفتشون زمینین پس چ کاریه اصلا نولو میدن به زمین ک مثلا وقتی ما فازو می‌گیریم دستمون و هیچ عایقیم نباشه بین پا و زمین برق بگیرمون؟؟؟واقعا گیج شدم

  • سلام آقای مراتی. سوالتون رو دقیق متوجه نمیشم. ولی تا جایی که متوجه شدم پاسخ میدم. زمین ولتاژش صفره، و سیم فاز ولتاژش ۲۳۰ ولت هست. خب باید سیم نولی باشه که الکترون ها رو از سیم فاز به سمت خودش جذب کنه. و چون زمین یک منبع بی پایان و دسترس هستش،میان از زمین استفاده می کنن.

   • ممنون پس این طوری من متوجه شدم واسه اینکه زمین در اختیار همه هس نولو به اون میدن.منظورم این بود ک چرا نولو میدن به زمین ک وقتی ما روش وایمستیم فاز بخوره به بدن باعث برق گرفتی میشی؟؟نمیشد مثلا نولو ب ی چی دیگه بدن ک اصلا این همه برق گرفتی و سیسستم ارت نخواد؟؟

  • با اجازه اساتید محترم . چون باری که ترانسفورماتور نیروگاه تحویل میده متعادل نیست اکثرا سیم نول دارای یک ولتاژ معمولا بین ۵ تا ۲۰۰ ولت هم گزارش شده هست برای همین سیم نول رو به زمین که پتانسیل صفر هست وصل می کنند تا اونم ولتاژش صفر بشه

   • مرسی که در پاسخ گویی به سوالات مشارکت می کنید.

 • سدام مهندس یه راه ساده و کاربردی با ابزار دم دستی می تونیین برای تشخیص نول و ارت بم بگین؟ممنون میشم

  • سلام. باید از دستگاه ارت تستر استفاده کنید. راه دم دستی وجود نداره.

 • سلام و درود جناب مهندس مرادی،تشکر میکنم بابت اطلاعات مفید و کاربردی که ارائه میکنید،بنده کتاب آموزش آیفون رو مطالعه کردم،واقعا مفید وکاربردی هستش،میخواستم لطف کنید اگر اطلاع دارید یک مارک مناسب برای کفشی که عایق الکتریکی هست رو معرفی کنید،چون واقعا دچار سردرگمی شدم،از هر فروشنده ای سوال میکنم واسه فروش جنسش کلی دلیل و برهان رو میکنه.

  • سلام. مرسی از شما. واقعیتش مارک معروفی رو برای کفش عایق نمی شناسم که معرفی کنم. ولی روی برندش زیاد حساس نشید، کفش هایی که طراحی شون بصورت کفش عایق هست معمولاً برای این کار مناسب هستند.

 • سلام ببخشید من فایل pdf آموزش برق ساختمان رو گرفتم تکمیل خرید شد لینک دانلودش به ایمیلم نیومد ود رحین دانلود دستم خورد وقطع شد حالا چکارکنم؟

  • سلام. لینک دانلود رو مجدد به ایمیل شما ارسال کردم.

 • سلام مهندس
  برای تایید برق کشی ساختمان توسط مهندس ناظر باید برق کار مجوز داشته باشه؟ شنیدم برقکار باید مهر داشته باشه

  • سلام. برخی از پروژه های بزرگ جدیداً از برقکار کارت مهارت فنی و حرفه ای می خوان.ولی برای پروژه های کوچیک اینطور نیست.

 • سلام مهندس. وقت بخیر.خسته نباشید.

  مهندس.واسه شیار زدن دیوار مینی فرز مناسبه یا فرز؟ بعضیا میگن مینی بعضیا هم میگن فرز.

  • سلام. بستگی دارد که با کدام راحت تر کار می کنید.

 • سلام
  سیم ارت باید چند باشه؟
  ممنون

  • سلام. سیم ارت باید هم سایز با سیم فاز باشه. یعنی برای پریزها که سیم فاز ۲٫۵ هستش باید ارت هم ۲٫۵ باشه.

   • سلام مجدد
    منظورم سیم ارت اصلی ساختمان است.ایا به تعداد واحد مربوط است؟ساختمان ۳ طبقه با پارکینگ است

    • سلام.خیر به تعداد واحدها بستگی نداره.
     به ضخامت سیم فاز بستگی داره.
     برای یک ساختمان ۳ طبقه از کابل ارت نمره ۱۶ استفاده کنید.

     • سلام مجدد
      سیم برق هر واحد ۱۰ است

     • سلام. در اینصورت سیم ارت داخل کابل اصلی که از کنتور میره به داخل واحد هم باید نمره ۱۰ باشه.

     • سلام مجدد
      سیم اصلی که از چاه میاد تو دریچه و از دریچه به تابلو را میفرمایم.اون باید چند باشه؟

     • سلام. اون سیم باید حداقل نمره ۱۶ باشه.

 • سلام جناب مهندس وقتتون بخیر یه سوال داشتم ازتون ، شما تو مقدمه کتابتون گفتین بعد از دو سه ماه شاگردی خودمون مستقل کار کنیم ولی خب برای اینکه به ما کار بدن نیاز به شناخته شدن داریم و به جوری اعتماد سازی لازمه ، چطوری خودمون رو به عنوان برقکار بشناسونیم ؟

  • سلام.مرسی. می تونید مدتی رو برای همون استادکاری که پیش کار می کنید بصورت درصدی کار کنید. مثلاً کار رو ایشون بردارن و اجراش رو شما انجام بدین در عوض ۳۰ درصد از کل مبلغ برای ایشون باشه.به این صورت شما می تونید با چند تا کارفرما، بساز بفروش و مهندس برق آشنا بشید.اگر پنج شش نفر بساز بفروش یا مهندس آشنا پیدا کنید هیچ وقت بیکار نمی مونید.
   بعداً که تجربه تون رفت بالا می تونید در مناقصه هایی که در روزنامه چاپ میشه شرکت کنید.

 • با سلام و عرض تشکر از سایت و راهنمایی های مفید شما
  جدیدا به خونه ای نقل مکان کردم که برق ۳فاز داره ،داخل تابلو از محافظ جان استفاده شده،حالا مشکل اینجاست که هروقت از دستگاه سرخ کن استفاده می کنم بعد از چند دقیقه محافظ جان عمل می کنه،باید حتما دستگاه سرخ کن از برق بکشم تا محافظ جان غیر فعال بشه،البته اگر سرخ کن سرد بشه مجددا میشه ازش استفاده کرد ولی بعد از چند دقیقه داستان تکرار میشه،می خواستم بدونم دلیلش چیه؟دستگاه سرخکن زیاد امپر میکشه؟ یا سیستم برق کشی مشکل داره؟
  ضمنا اگر ارت سرخ کن قطع کنم این مشکل رفع میشه؟
  پیشاپیش از حسن توجه شما کمال تشکر را دارم

  • سلام. بعضی از دستگاه ها به خودی خود دارای نشتی جریان هستند و کاریش هم نمیشه کرد. نه مشکل از دستگاه سرخ کن هست و نه سیستم برق کشی مشکل داره.
   تنها راه حلش اینه که یک برقکار بیارید تا برق پریز سرخ کن رو از قبل از محافظ جان بگیره.

 • سلام مهندس.در طبقه دوم لوله برق وسیم از کف حمام ورختکن که میدانم غیر قانونی است در گذشته عبور دادم که اطلاعی از نحوه صحیح آن نداشتم.حالا میخوام بدونم که روی لوله ماهیچه کشی شده وبتن کردیم واماده شد برای ایزوگام وبعد سرامیک .ایا بازهم خطر دارد .چون ایزگام مانع عبور آب به زیر وطبقه پایین میشود.ایا خطر داره.متشکرم.

  • سلام. درسته که ایزوگام مانع عبور آب میشه ولی دلیل نمیشه که شما لوله رو در کف نصب کنید. کار شما از نظر مقررات اشتباهه.

 • باسالم واحترام. ۴واحد هوشمندو و لوله کشی وسیمکشی کردم نصب کلیدهای هوشمند و تابلوی هوشمند بعهده شرکت که صاحب خانه ازش خریداری کرده . دست مزد کار هم بصورت واحدی دادم حدود یک سال پیش حال مانده نصب پریزهای که ایا کارفرما حق دار که نصب پریزها رو تا نصب کاغذ دیواری ورنگ به تاخیر بیندازد ایا هزینه فیوزبندی داخل تابلوی مشاعات و خط تلفن جداگانه است .ایا افزایش دست مزد اجرای کار با این افزایش قیمت وجودارد من رو راهنمایی کنید

  • سلام. ۱- بله کارفرما می تونه با پرداخت ۷۰ تا ۸۰ درصد از کل دستمزد شما، پروژه رو به تاخیر بندازه. و ۳۰ درصد الباقی رو نگه داره و بعد از نصب کلید پریزها پرداخت کنه.
   ۲- اگر واحد برداشته باشید، هزینه فیوز بندی و خط تلفن جداگانه نیست. ولی اگر شعله ای برداشته باشید بله جداگانه ست.
   ۳- فعلاً که صنف برقکارها افزایش دستمزدی رو اعلام نکرده.

 • سلام مهندس،خسته نباشید،بنده چند روز پیش یک آیفون تصویری تابا وصل کردم همه چیزش به درستی کار میکنه ،صدای فیدبک و چراغهای پشت پنل هم روشن میشه،تنها مشکلی که هست اینه که کسی در شب شستی زنگ رو میزنه چراغ هایLEDکنار دوربین نور خیلی خیلی کمی دارن، ایا خود پنل ایراد داره؟

  • سلام. اگر نور چراغ های ال ای دی قرمز رنگه و خیلی خیلی نورش کمه، احتمالاً نورش از نوع مادون قرمز هست و در واقع مدل اون ال ای دی ها به اون صورته. ولی اگر نورش سفید رنگه، پس مشکل از برد دوربین داخل پنله.

 • مثل همیشه مهندس عالی ومفید.

  • خواهش میکنم.موفق و موید باشید.

 • سلام تقریبا یک ماه پیش برق منو به مدت ۸ ثانیه از مسیر دست چپ به راست جاری بود و خدا خودش لطف کرد زنده موندم منتها داشتم بندری میزدم خداییش الان که فکر میکنم و اینو مینویسم موهای تنم سیخ میشه از بس خاطره بدی بود رنگ پوستم به شدت زرد بود و کلا دچار افت کم خونی شده بودم بیست روز ویتامین b.300و یه شل کننده و دوتا امپول دیکلوفناک زدن از بس بدنم درد می کرد .
  اینو گفتم که مواظب باشین خیلی خطرناک هست این برق
  تشکر از مطالب مفید سایت

  • سلام. مرسی از شما که تجاربتون رو به اشتراک میزارین.

 • سلام آقای مهندس بسیار عالی وآموزنده بود مرسی

 • سلام مهندس شرمنده این سوال رو په بار پسیدم ولی چون یه مدت دسترسی به اینترنت نداشتم الان نمونده. ‌سوال برای عوض کردن فیوز پایه کنتور چه اصولی رو باید رعایت کنیم که دچار برق گرفتگی.راهنمایی کنید لطفا‌

  • سلام. منظورتون از فیوز پایه کنتور رو متوجه نمیشم. اگر منظورتون فیوز خود کنتور هستش که عوض کردن اون با برقکار نیست و باید زنگ بزنید به اتفاقات برق تا بیان و عوضش کنن.
   ولی اگر فیوز بعد کنتور منظورتونه، خب کافیه که فیوز کنتور رو قطع کنید و بعدش برای احتیاط بیشتر روی یک جسم نارسانا مثل چهارپایه پلاستیکی باایستاد و فیوز رو تعویض کنید.

 • سلام. من برق کاری رو دیدم که برای بستن سرپیچ فیور رو قطع نکرد وبا دست لمس کرد و وصل کرد،درسته که کفش مناسبی داشته ولی اگر کسی کفش عایق داشته باشه وفاز رو لمس کنه بلاخره شوک که به شخص وارد میکنه ؟ چطور تونست نوک سیم فاز رو بگیره بپیچونه؟در ضمن از این مطلب بسیار مفید و ضروری برای افراد ممنوم.

  • سلام. خیر اگر کفش عایق باشه یا برقکار روی چهارپایه پلاستیکی باشه هیچ شوکی بهش وارد نمیشه.
   خواهش می کنم. موفق باشید.

 • با سلام این موضوع.هم یادآوری شود حتی اگر با فازمتر هم کار میکنیم باید از کفش استفاده کنیم چون بعضی افراد با پای برهنه روی سرامیک که فرش نداره با فازمتر کار میکنند و دچار برق گرفتگی میشوند و براشون تعجب آوره! پس این موضوع را به بچه‌ها و نزدیکانمون آموزش بدیم!

 • هرکودام:لین برق ۲٫۵ ملی ۵ ملی ۱۰ ملی وغیره… به چی اندازه برق راازخودعبورمیدهدوچی اندازه مقامت دارد ومقامت فویس ها وسویچ هادرمقابل شارتی برق (یعنی معلومات کامل راجه به اینستالیشن برق ساختمان دفاتر:(باتشکرفراوان ازهمکاریتان )

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی