فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
6
1397

آموزش آیفون صوتی

آموزش آیفون صوتی اولین مقاله در مورد آیفون هاست که در سایت آموزش برق قرار می گیرد. سعی می کنیم در روزهای آینده بیشتر در مورد آیفون صوتی و آیفون تصویری آموزش دهیم.

ما در 100 صفحه اولِ کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد آیفون صوتی آموزش دادیم و خیلی سخت است که بخواهیم همه آنها را در این مقاله خلاصه کنیم ولی در صورتی که تمایل داشتید اطلاعات کاملتری کسب کنید به کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری مراجعه کنید.

ما در این کتاب گفتیم که دربازکن های صوتی، بدون توجه به برند و کارخانه سازنده آن، در 3 دسته کلی قرار می گیرند.

 1. آیفون های صوتی 6 سیم
 2. آیفون های صوتی 4 سیم
 3. آیفون های صوتی مدل الکتروپیک

 

آیفون صوتی 6 سیم

از آیفون های صوتی 6 سیم می توان به برندهایی مثل، تابا، تابان، الکتروآلا، الکتروگویا، کیهان، تامر، تاباک، سیماران و… اشاره کرد. به این خاطر به این آیفون ها می‌گوییم 6 سیم، چون گوشی صوتی هر واحد برای اتصال به پنل به 6 رشته سیم نیاز دارد. آیفون های قدیمی مدل تابا از اولین آیفون های صوتی بودند که وارد بازار شدند. و بیشتر شرکت های تولید کننده به نوعی الگو گرفته از تابا هستند. قطعاً این مدل پنل صوتی تابا را درب خیلی از منازل دیده‌اید.

آیفون صوتی تابا

اگر بخواهیم در آیفون های صوتی 6 سیم، وظیفه هر کدام از 6 رشته سیم هایی که بین گوشی و پنل قرار می گیرند را بیان کنیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا 1، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا 2، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره C یا 3، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا 4، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی
 • سیم شماره E یا 5، وظیفه‌ی دربازکن
 • سیم شماره F یا 6، وظیفه‌ی دربازکن

از مشکلاتی که این آیفون ها صوتی قدیمی دارند، مشکل بازکردن درب در فواصل طولانی ست و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری از پنل تا گوشی داخل واحدهاست.

آیفون صوتی 4 سیم

شرکت تابا بعد از چندین سال تولید آیفون های 6 سیم، به جهت اینکه این آیفون ها مشکلاتی داشتند، اعم از اینکه نمی توانستند در فواصل طولانی دربازکن را فعال کنند و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری بین گوشی و پنل بود، تصمیم به تولید آیفون صوتی جدیدی کرد که در این مدل بجای 6 رشته سیم، تنها 4 رشته سیم بین هر گوشی و پنل قرار می گیرد.

آموزش آیفون صوتی

وظیفه‌ی هر کدام از این 4 رشته سیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا 1، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا 2، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل و وظیفه‌ی دوم، تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره C یا 3، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا 4، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی

همانطور که می بینید عمل دربازکن در آیفون های صوتی 4 سیم برعهده سیم شماره 2 گذاشته شده است. یعنی وقتی شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار می دهد در واقع سیم شماره 2 با 3 برای لحظه ای اتصال کوتاه می شود و رله داخل پنل این پیغام را دریافت می کند و متوجه می شود که شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار داده است و به این صورت مسیر جریان برق ترانس به سمت قفل بازکن برقرار می کند و قفل بازکن عمل می کند.

 

آموزش آیفون صوتی مدل الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک تنها آیفونی است که با بقیه آیفون های صوتی تفاوت دارد. این شرکت آیفون صوتی خود را به گونه ای طراحی کرده که بین پنل و گوشی هر واحد نیاز به 5 رشته سیم است. وظیفه‌ی هر کدام از این 5 رشته سیم عبارتند از:

 • سیم شماره 1، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره 2، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره 3، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره 4، وظیفه‌ی تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره B، وظیفه‌ی انتقال سیگنال زنگ از پنل به گوشی

اگر وظیفه‌ی هر رشته سیم در هر کدام از این 3 مدل را با هم مقایسه کنید می بینید که در عملکرد هر رشته سیم تفاوت های کوچکی وجود دارد. و ما در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری به شما آموزش دادیم که چطور با ایجاد اندکی تغییرات در پشت هر گوشی، بتوانید همه گوشی های صوتی را جایگزین یکدیگر کنید. یعنی اگر گوشی صوتی 6 سیم شما بسوزد و نتوانید در شهرتان یک گوشی صوتی 6 سیم پیدا کنید، چطور یک گوشی صوتی الکتروپیک را جایگزین آن کنید و برعکس.
آموزش آیفون صوتی

 
273 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • با سلام خدمت آقای مهندس
  اولا ممنونم از اینکه وقتو در اختیار بقیه جهت کمک کردن میگذارید.
  آیفون صوتی خونه ما دوطبقه رو گوشیش نوشته AFRA
  هستش وقتی گوشی رو برمیداری صدا ب هر دو طبقه و گوشی و پنل بیرون میرسه ..ولی شستی زنگ رو که فشار میدی صدایی داخل طبقه ا و۲ شنیده نمی شود …در واقعا اصلا صدای زنگ نمیاد …
  ممنونم از راهنمایی تون .

 • سلام.لطفا منو راهنمایی کنید.آیفون صوتی دو طبقه تابا داریم.شستی هارو فشار میدادی زنگ نمیخورد.فیوز داخل پنل درب سوخته بود.یک رشته سیم جایگزینش کردم.کل آیتم قطع شد و صدا هم دیگه نمیاد.ترانس رو وقتی به سیم کشی وصل میکنم خیلی داغ میشه.و بوی سوختگی سیم پیچش میاد.لطفا راهنمایی کنید عیب از کجاست و چطور رفع کنم.با تشکر

  • سلام. اگر قبلاً فیوز تویه ترانس سوخته یعنی در جایی اتصالی پیش اومده و باید اون اتصالی رو پیدا میکردین و شما یک کار اشتباه دیگه انجام دادین و فیوز رو یکسره کردین و باعث شده ترانس هم بسوزه.
   بگردین اول اتصالی رو پیدا کنید، بعدش ترانس سوخته رو تعویض کنید.

 • باسلام وخداقوت وخسته نباشید به مهندس مرادی عزیز،
  خیلی مشتاق به خوندن کتابهای شما بودم وهردو کتابتونو خریدم ومطالعه شون کردم و از مطالب بسیار آموزنده انها بسیار استفاده کردم و میکنم ولذت میبرم از مطالبتون و همیشه سایتتون رو میبینم وسوالات بچه هارو میخونم،سوالی داشتم ازتون در مورد ایفون صوتی
  سوال:
  درایفون صوتی الکتروپیک صدای رفت وبرگشت قطع هست ومن تمام تستهای توی کتاب که ذکر کردید رو در این مورد چک کردم ،،و فکر میکنم از برد صوت پنل است چون هیچ عملکردی در ایفون مثل صدا وزنگ کار نمیکنه واحتمال زیاد میدم که برق DC که مربوط به تنها (اونطور که من فهمیدم)تغذیه صوت میشود خراب یا قطع شده باشه، ومن بعد ازاینو بلد نیستم،
  اگه بتوانید راهنمایی کنید که چگونه این مشکل رو در اینجا عیب یابی وتعمیر کنم ممنون میشم!!!

  • سلام.ممنونم از شما،
   پیشنهاد میکنم که پنل و گوشی رو باز کنید و بیارید روی یک میزکار نزدیک همدیگه تا اگر در سیمکشی مشکلی هست بهتر خودش رو نشون بده.
   اگر مطمئن شدید که ترانس سالم هست و داره برق رو به پنل میده در اینصورت مشکل از برد داخل پنل هست.

 • سلام میعاد هستم
  ببخشید مهندس آیفون تصویری تایم ایران صدا از گوشی به پنل قطع هست ایراد از سیم کشی نیست ایراد از دهنی هم نیست در ضمن علاوه بر این مشکل صدای فیدبک پس از فشاردادن شستی زنگ از پنل شنیده نمیشه .بقیه عملکرد گوشی خوبه .ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام. پس اگر از اون مواردی که گفتین مطمئن هستید، کلید سلکتوری رو شستشو بدید و اگر نشد تعویضش کنید.

 • سلام ، ضمن عرض سلام و ادب خدمتون عرض میکنم پنل صوتی منزل از بیرون صدای داخل واحدها را در زمان ارتباط دریافت نمیکند ( واحدها صدای بیرون را دریافت میکنن)
  مدل پنل تابا میباشد .لطفا در صورت امکان تعمیرکار هم معرفی فرمایید (تهران منطقه هروی هستم)

  با تشکر

  • سلام آقای رفیعی، ممنونم از شما. اگر برای همه واحدها این اتفاق افتاده سیم شماره 2 رو چک کنید که قطع نشده باشه، بعدش بلندگو و در نهایت برد داخل پنل باید چک بشه.

 • باعرض سلام .
  ایفون صوتی ۶سیمه دوطبقه هست که یک طبقه ازبیرون زنگ میزنیم هم به داخل واحدصدای زنگ میره وهم صدابه بیرون میادولی یک طبقه شاسی زنگ که میزنیم هیچ زنگی نمیزنه چراغ قرمزگوشی داخل واحدروشنه احتمال میده که شاسی سوخته باشه ممنون وتشکر

  • سلام. بله احتمال اول خرابی شستی روی پنل هست، احتمال دوم خرابی سیم فنری هندست و خود هندست، احتمال سوم، خرابی کلید سلکتوری روی گوشی.

 • با سلام آیفون دو طبقه تابا تا الان یک طبقش با گوشی چهار سیم وصل بوده میخواهم دومی هم وصل کنم.یه گوشی قدیمی تابان ۶سیم دارم میخواهم ببینم میشه برای واحد دوم اونو استفاده کنم یانه.دوم اینکه صدای زنگ القایی هم از گوشی و هم از پنل دم در شنیده میشه و زنگ هم نمیزنه.

 • سلام مهندس خسته نباشید:یه ایفون صوتی باهر هستش ازروی گوشی داخل خونه هم صدا به پنل میاد هم در باز میشه ولی ازپنل بیرون نه زنگ میخوره نه صدابه گوشی میره .من گفتم شاید مشکل مال سیم باشه هردوتاروباز کردم(پنل وگوشی) کنار هم گذاشتم سیم کشی کردم فرقی نکرد میشه راهنمایی کنین

  • سلام.مرسی. از پشت گوشی و پنل چند تا عکس با موبایلتون بگیرید و به ایمیل contact-us@amoozesh-bargh.ir ارسال کنید تا بتونم راهنمایی تون کنم.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  در بازکن ما 3طبقه هست ک هیچ مشکلی نداره فقط واحد ما وقتی ک زنگ میخوره تا درب رو باز نکنیم صدا از بیرون ب داخل نمیاد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • سلام. اینبار بجای اینکه شستی دربازکن رو بزنید چند تا ضربه بزنید روی گوشی و بهم بگین که صدا درست میشه یا نه؟

 • سلام وقتتون بخیر
  ببخشید ایفون صوتی یک طبقه الکتروپیک رو طبق نقشه نصب کردم و صدا از پنل به گوشی ایفون نمیره سیما رو هم جابجا کردم اما بازم صدا نمیره به نظرتون مشکلش کجاست ممکنه پنل خراب باشه؟؟

  متشکرم.

  • سلام.مرسی. پنل رو بازکنید و بیارید نزدیک گوشی تا اگر مشکل از سیمکشی باشه راحتتر متوجه بشید.
   دلیل این مشکل می تونه، خرابی میکروفن پنل، قطعی سیم شماره 1، خرابی هندست یا سیم فنری گوشی و کلید سلکتوری روی گوشی باشه، و در نهایت برد داخل پنل

 • سلام مهندس وقت بخیر
  من می‌خوام در زمینه تعمیرات برد آیفون ها ورود پیدا کنم خصوصا تکنما و سیستم های کدینگ اگه امکانش باشه منو راهنمایی کنید

  • سلام. کلاس آموزشی که دقیقاً مختص تعمیر آیفون های تکنما و کدینگ باشه در کشور نداریم. باید کلاس تعمیرات بردهای الکترونیک رو بگذرونید و خودتون بردهای تکنما رو بگیرید و در منزل روش کار کنید.

 • سلام و عرض ارادت و خداقوت خدمت مهندس عزیز. چطور میشه با یک ایفون 6سیمه تابان که دو طبقه است دو در مجزا را باز کرد . یعنی با هر گوشی یک در مجزا باز بشه. طبه یک یک در را و طبقه دو در دیگر را باز کن. ممنون میشم اگه پاسخ سوالم را زود بدی.

  • سلام جناب ناصری. کافیه یکی از گوشی ها رو بصورت عادی وصل کنید به یکی از درب ها (مثلاً درب اول). بعدش پشت گوشی طبقه دوم رو باز کنید و مدار دربازکن آیفون های قدیمی 6 سیمه تابا رو روی اون اجرا کنید. یعنی ولتاژ AC از ترانس میره به پشت شستی گوشی دوم، بعدش با زدن شستی برمیگرده و میرسه به قفل بازکن درب دوم.

 • سلام. بنده ایفن صوتی مارک سلام دارم تک واحد. پنل دم دری کوچه سوخته. و دم دری مارک سلام گیرم نمیاد. ایا میتونم ی پنل از یه مارک دیگه جایگزین کنم ک راه بیفته؟

  • سلام محمد جان، من این مارک رو ندیدیم، بعضی برندها فقط تویه شهرهای خاصی هست. چند تا عکس از پشت پنل ارسال کن تا بتونم راهنمایی ت کنم.

 • سلام و درود بر مهندس مرادی عزیز ؛ ضمن تشکر و قدردانی از وقتی که می گذارید و به سوالات دقیق و سریع جواب می دهید بفرمایید که:
  ۱_ آیفون صوتی کدام شرکت بهتره؟
  ۲_ فرمودید باید فاصله بین ترانس و پنل تا امکان کم باشد حداکثر فاصله مجاز چند متر می تواند باشد؟
  ۳_ برای سیم کشی پنل به قفل باید از این طرف درب حیاط به طرف دیگر سیم بکشم درب حیاط دو متر عرض هست و هیچ سقف و حفاظی هم ندارد از لوله پی وی سی ، فلزی و … استفاده کنم؟ اگر پیشنهاد دیگری دارید بفرمائید.
  ممنون از سعه صدر و همدلیتون

  • سلام جناب جعفری، ممنونم از شما، هم صوتی های الکتروپیک، هم تابا خوب هستند.
   2- هر چه کمتر بهتر، ولی حداکثر 10 متر
   3- در اینجور موارد اگر حیاط هنوز موزائیک نشده بهتره از کف حیاط (داخل لوله برق) رد بشه. در غیر اینصورت اگر باعث نازیبایی نمیشه هم می تونید از لوله پی وی سی استفاده کنید و هم از لوله فولادی.

 • سلام خدمت شما

  تشکر از زحمات شما اگرامکانش وجود دارد اموزش نصب و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی هم به سایت خوبتان اضافه نمایید باتشکر

 • سلام‌
  میشه فقط با دو‌گوشی و منبع تغذیه الکتروپیک بدون پنل ارتباط مثلا با داخل انباری برقرار کرد مثل ارتباط بین دو واحد فقط این بار بدون پنل
  ممنون از پاسخگویی

  • سلام آقا مسعود، خیر نمیشه. ولی تابا و سیماران یک مدل گوشی هایی داره که بهش میگن ارتباط داخلی یک به یک، و قیمتش هم خیلی بالا نیست فکر کنم الان حدوداً 200 تومن باشه. و فقط دو تا گوشی هستش مثل گوشی آیفون و یک ترانس که هر دو گوشی می تونن با همدیگه صحبت کنن. مثل چیزی که دکترها در مطب شون نصب می کنن تا بتونن با خانم منشی صحبت کنن و می بینید که خبری هم از پنل نیست.

 • سلام‌ خسته نباشید برا نصب ترانس الکتروپیک سیم ها جا به جا نصب شود اشکالی پیش میاد

  • سلام.خیر در AC اگر جای سیم ها جابجا بشه اشکالی نداره.

 • سلام خسته نباشید
  مهندس جان نقشه آیفون صوتی سه طبقه الکتروپیک رو از کجا دانلود کنم

 • سلام جناب مهندس
  وقت بخیر

  ببخشید برای آیفون تصویری تابا میشه از منبع تغذیه آیفون صوتی قدیم استفاده کرد؟
  آیفون قدیمی مارک آلا هست و من برق AC رو با ولت متر اندازه گرفتم 14.7 ولت بود
  متشکرم از پاسخ شما

  • سلام. مرسی. بله میشه، ولی اگر جایی از آیفون آسیب ببینه و از شرکت تابا برای خدمات پس از فروش بیان و ببینن که از یک ترانس دیگه استفاده کردید، گارانتی آیفون شما ساقط میشه.

 • سلام مهندس عزیز.ایفون الکتروپیک هستش برای یک طبقه بوده الان میخام دوطبقه بزارم التبه ایفونش تصویری نیست معمولیه.باتوجه به این موضوع شستی دو طبقه گرفتم میخام به جای شستی تک طبقه کار بزارم بی زحمت روش نصبش به چه صورته؟

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی