خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط797 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با سلام و خسته نباشید
  جناب مهندس ما یه آیفون صوتی الکتروپیک داریم این درب بازکن ما هی خراب میشه چند بارم عوضش کردم دیگه خسته شدیم نمیدونیم چیکار کنیم لطف کنین ما رو یه راهنمایی بکنین تا مشکل ما حل بشه؟
  با تشکر

  • سلام محمد جان. الکتروپیک آیفون خوبی هستش و تنها مشکلش قفل بازکن ضعیف اونه که زود به زود خراب میشه. می تونید از قفل باز کن تابا به جای اون استفاده کنید.

  • سلام /قفل دربازکن پیک بسیار عالی است فقط در تنظیم کردنش باید خیلی دقت کنید.

 • عرض سلام و خسته نباشید.
  برای هر سر خط باید جداگانه لوله گذاری کرد یا میشه چندین سرخط رو از داخل یه لوله رد کرد؟

  • سلام. مقررات برق ساختمان میگه برای هر سرخط یک لوله جدا.

 • سلام
  لطفاً نقشه کامل سیم کشی و نحوه نصب آيفون صوتی و تصویری رابا جزییات ارسال کنید
  باتشکر از اطلاعات کاملتون

 • سلام مهندس وقت بخیر لطفا اگر براتون امکان داره نقشه سیم کشی آیفون تک واحدی tamerصوتی را بزارید خیلی ممنونم

  • سلام. نقشه این آیفون دقیقاً شبیه نقشه آیفون صوتی تابا هستش. کافیه یک سرچ تویه گوگل بزنید.

 • سلام خسته نباشید میشه مثال برای پذیرای سرخط پریز وکلید ها رو در یک لوله قرار داد یا سرخط انتن وتلفن رو در یک لوله ممنون

  • سلام. مرسی. مقررات برق ساختمان میگه که برای هر مدار باید یک لوله جدا نصب بشه.
   ولی برقکارها برای مصرف کمتر لوله های برق زیاد از این کارها می کنن.

 • سلام خسته نباشید،من دارم خونمون رو برق کشی میکنم،میخواستم ازتون بپرسم برق راه پله رو از کدوم کنتر باید تامین کنم،که راه پله از واحد ها جدا باشه،و خواهش دیگه اینکه کتابتون رو برام ایمیل کنید ممنون

 • سلام . تشکر از سایت خوبتون . چند تا سوال داشتم
  توی برق کشی نظام مهندسی گفته می شه که باید مسیر روشنایی با مسیر پریز از هم جدا باشه .آیا اگه ما برای صرفه جویی در سیم کشی و راحتی کار برای هرمسیر سیم فاز پریز (سیم ۲/۵)و فاز روشنایی(سیم ۱/۵) و نول(سیم۲/۵) و ارت(سیم۲/۵) را باهم در یک لوله ببریم و از یک سیم نول برای هردو مدار استفاده کنیم و در داخل جعبه فیوز برای روشنایی فیو ز ۱۰ وبرای پریز ۱۶ بزاریم اشکالی دارد ؟ (چون جایی می خواستم این کاررا بکنم و مهندس ناظر قبول نکرد . اگر اشکالی داردلطفا دلیل آن را بفرمایید )
  لطفا در مورد روش اجرای ارت در ساختمان و میله ارت و چاه ارت هم مطلبی قرار دهید . در یک ساختمان که سیم کشی سیستم ارت را هم برای آن انجام دادم پس از پایان کار متوجه شدم که سیم ارت به دلیل مجاورت با سیم های دیگر و قرار گرفتن در یک لوله مقداری برق در آن القا می شوذ که باعث می شود همه چنگگ های مربوط به ارت پریز برق ضعیفی داشته باشد (مطمئن هستم که این برق القایی است و نشتی نیست )به نظر بنده برای سیم کشی اصولی باید سیم ارت را جدا به هر قسمت برد و برای برق اصلی هم کابل ۳*۶ نباید کشید و ارت را هم باید جدا از کابل برق برد. به نظر شما برای نداشتن این برق ضعیف که باعث می شود بدنه بعضی از وسایل خانه هم برق دار شود چه کار باید کرد؟
  تفاوت کابل مفتولی و رشته ای در چیست و هرکدام چه کاربرد هایی دارند و کدام یک بهتر است؟
  ببخشید که زیاد شد .خواستم سوال کامل بپرسم . برایتان آرزوی سلامتی و موفقیت می کنم.

  • سلام. مرسی
   ۱- بله اشکال داره. اولا لوله گذاری برای روشنایی و پریزها باید جدا از یکدیگر باشه. دوما وقتی شما از یک رشته سیم نول برای روشنایی و برای پریزها استفاده می کنید، تحمل هر دو مدار به اندازه همون یک رشته سیم نول خواهد بود. پس باید برای هر کدوم یک رشته سیم نول جدا نصب کنید.
   ۲- قطعا مقدار این برق القایی بسیار ضعیفه پس نمی تونه اتصال اون به بدنه دستگاه ها باعث برق دار شدن بدنه بشه. زیاد روی اون مقدار برق القایی حساس نشین.
   ۳- از نظر جریان عبوری که فرقی با هم ندارند. تنها از نظر کاربرد و مکانی که مورد استفاده قرار میگیرن تفاوت دارن. مثلاً مقررات برق ساختمان میگه که برای کولر آبی حتما باید از کابل مفتولی استفاده بشه، چون سیم رشته ای، تارهای زیادی داره و شاید برقکار در موقع نصب حواسش نباشه و یکی از این تارها رو نبینه و با بدنه کولر برخورد کنه. در این صورت برقگرفتگی ایجاد میشه.
   یا اینکه مثلاً انعطاف سیم رشته ای بیشتر از سیم مفتولیه و عبور دادن آن از داخل لوله های برق راحت تره.

   • با تشکر
    آیا اگر در همان یک مسیر یک سیم ۱/۵ دیگر را برای نول روشنایی اضافه کنیم مشکلی دارد؟
    لطفا درمورد تاسیسات برق بیمارستان هم اگر می توانید راهنمایی ام کنید ؟ و باید به چه مواردی تسلط داشته باشم ؟اگر نقشه یا منبعی هم معرفی کنید ممنون می شم. (برای مصاحبه شغلی می خوام …)
    ممنون از سایت خوبتون…..

    • سلام. بله مشکل حل میشه.
     برق بیمارستان تا حدودی شبیه به برق منازل مسکونیست با این تفاوت که در بیمارستان ها مواردی مثل برق اضطراری، سیستم هشدار دهنده به پرستارها، تهویه، شبکه، تلفن سانترال، و … وجود داره. که باید روش کار هر کدوم رو به صورت مجزا مطالعه کنید.

 • سلام مهندس خسته نباشید لطفا در مورد اینکه می‌خواهیم وقتی وارد سرویس شویم لامپ و فن هواکش باهم روشن شن و مدت مشخصی بعد خاموش شن توضیح دهید لازم به ذکر است که حمام و سرویس یکی هستن و سوال بعدی میشه در کنار سنسور ازکلید تک پل هم استفاده کرد ممنون از راهنمایی شما

  • سلام. مرسی.
   این مطلب رو بخونید پاسخ سوالتون رو پیدا می کنید.
   تایمر برای هواکش سرویس بهداشتی
   ۲- بله می تونید در کنار سنسور از کلید تک پل هم استفاده کنید.

 • با سلام و خسته نباشین
  جناب مهندس امکان داره نقشه سیستم اعلام حریق یک ساختمان ۳ طبقه رو برام بفرسین خیلی نیاز دارم به راهنماییتون.با تشکر

  • سلام. به ایمیل شما ارسال شد.

 • سلام وقت بخیر اول تشکر میکنم از راهنمایی های ارزنده وخوبتون لطفا بفرمایید اول چطوری فیوز مینیاتوری روامتحان کنم ببینم سالمه یا نه دوم محبت کنید کابل مفتولی چهاررشته ۴داریم به محص اینکه فیوز وصل میکنم فیوز میپرونه و لی یک کابل دیگه وصل کردم اتفاقی نیوفتاد بعدا کابل با اهم متر امتحان کردم اتصال کوتاه نبود چرا فیوز میپرونه ؟

  • سلام. سپاسگذارم.
   می تونید با یک رشته خیلی نازک از سیم برق، یک اتصال کوتاه ایجاد کنید. در صورت سلامت باید فیوز بپره.
   امتحان کنید ببینید که میشه با اون کابل یک لامپ رو روشن کرد یا خیر.

 • با تشکر از توضیحات مفیدتون
  پدرم در حال ساخت ساختمانی ۴ طبقه است و برای کاهش هزینه ها تصمیم گرفتم برقکشی ان را خودم انجام بدهم و چون تا حالا چند طبقه کار نکرده ام یکسری سوالات ریز داشتم که اگر کسی میداند ممنون میشم به ما هم بگه.
  ۱-برای انتقال یا لوله کشی از جعبه کنتور عمومی در پارکینگ به تک تک واحدها که که ۸ تاست انتخاب مسیر لوله گذاری چگونه است ؟ ایا باید در هر طبقه جعبه فلزی هم قرار دهیم یا اینکه کابل ها به صورت مستقیم به هر واحد میروند
  ۲-لوله های برق اصلی را از کف وارد هر واحد کنیم یا از سقف
  ۳-برای ایفن میشو در کنار لوله های برق لوله گذاری کرد و جعبه انشعاب ان را در کجا قرار دهیم
  ۴-برای میله های ارت باید در بیرون از پارکینگ جلوی درب ورودی اقدام کرد یا درون پارکینگ

  • سلام.
   ۱- بهتره که در پاگرد هر طبقه یک دریچه بازدید برای کابل ها در نظر گرفته بشه.
   ۲- اگر ساختمان دارای سقف کاذب است، از سقف
   ۳- باید لوله های آیفون، تلفن و آنتن در رایزر اصلی حداقل ۵۰ سانتی متر با لوله های برق فاصله داشته باشن.
   ۴- چاه ارت در نزدیکی تابلوی کنتورها باید اجرا باشد. پس بستگی به محل نصب تابلو کنتور داره.

 • سلام ممنون ازراهنمایی هایتون من ۱۶سالمه رشته برق الکتروتکنیک میخونم ۲ماهه که همراه یک برقکارساختمان دارم برق کشی ساختمان یادمیگیرم ودایی بنده درحال خانه سازی میباشد ومن قول برقکشی ساختمان اونه دادم به نظرخودم یه چیزهایی ازبرقکشی بلدم ولی چون باراولمه یکم استرس دارم به نظرشما۲ماه کارآموزی برای برقکشی ساختمان کافی میباشد؟؟؟ یا اینکه بگم یه برقکاردیگه بیاره ؟؟؟؟؟

  • سلام جواد جان. ولی مهارت و فنی بودن یک شخص قابل اندازه گیری نیست و معیار دقیقی نداره. پیشنهاد می کنم برقکاری اون ساختمون رو به همراه استادکاری که باهاش مشغول کار هستین انجام بدین تا کمی تجربتون بره بالا.

 • با سلام وخسته نباشین خدمت جناب مهندس
  آقای مهندس من میخوام یه دامداری سیم کشی کنم میخواستم ببینم نحوه سیم کشی دامداری چه جوریه؟لطفا راهنماییم کنین. با تشکر

  • سلام. به نقشه ساخت محل بستگی داره.

 • سلام. ممنون از پاسختون. با توجه به توضیحات قبلی سوال دیگر دارم.اگر در یک فیوز ۱۶ آمپر، دو وسیله ۱۶ آمپر روشن باشد، سهم هر وسیله وقتی هر دو همزمان روشن هستند ۸ آمپر است؟ مثلا وقتی چایساز ۱۶ آمپر روشنه، به یخچال ۱۰ آمپر چند آمپر میرسه؟ یا مثلا ظرفشویی و لباسشویی همزمان روشن باشند. وقتی کنتر برق اصلی ۲۵ آمپره ، و دو وسیله ۱۶ آمپر روشنه، برای هر دو وسایل به ۳۲ آمپر نیاز داریم.تازه از اونطرف کولر و تلویزون هم روشنه. آیا امپر اینجوریه یا به هر دوطرف ۱۶ آمپر میرسه. امپر چطور حساب میشه. افت امپر وجود نداره؟ایا باید کنتر برق و سیم کشی را تعویض کنم؟کنتر برق ۲۵ امپر بود.

  • سلام. خواهش می کنم.
   ۱- نه ، یک فیوز ۱۶ آمپر حداکثر می تونه ۱۶ آمپر رو از خودش عبور بده. پس شما نمی تونید دو تا وسیله برقی که هر کدوم ۱۶ آمپر برق مصرف می کنن رو به یک فیوز ۱۶ آمپر وصل کنید، چون فیوز می پره.
   وسایل برقی منزل شما فک نمی کنم هیچ کدومشون ۱۶ آمپر جریان بکشن چون ۱۶ آمپر جریان خیلی بزرگیه. مثلاً جریان مصرفی تلویزیون خونه شما به یک آمپر هم نمی رسه. یا جریان مصرفی یک یخچال حدودا یک آمپر هستش.
   جریان مصرفی به این صورت حساب میشه.توان مصرفی تقسیم بر ولتاژ (که در ایران ۲۲۰ است).
   خیر نیازی به تعویض کنتور و سیمکشی نیست. از یک برقکار بخواهید که بیاد و همون سرخط هایی رو که گفتم از هم دیگه جدا کنه.

 • سلام.در آشپزخانه ما که قدیمی است، فیوز میناتوری ۱۶ امپر در جعبه فیوز بسته شده است. با توجه به داشتن لوازم: ظرفشویی ، یخچال ساید بای ساید ، لباسشویی، پکیج ، چایساز ، میکروفر سولاردام ، استفاده از گوشتکوب برقی ، خوردکن ، آسیاب کن و آبمیوه گیر . و البته کولر آبی بزرگ خانه نیز به فیوز آشپزخانه وصل شده است. چند وقتیه لوازم آشپزخانه داره میسوزه و فکر میکنم از این بابته.
  بنظرم بهتر باشه کلید مینیاتوری داخل فیوز آشپزخانه را ۳۲ امپر کنم یا ۴۰ آمپر؟ بنظرم ۲۵ آمپر کمه چون گاهی همزمان ظرفشویی ۱۶ آمپرما با چایساز ۱۶ آمپر و مایکروفر ۱۶ آمپر و یخچال ۱۰ آمپر و پکیج ،همزمان و روشن هستند.در فصل تابستان هم کولر آبی هم به آضافه میشه. کلید مینیاتوری چند آمپر بندازم؟ اگر ۴۰ آمپر بندازم ، کلید محافظ جان ۶۳ آمپر نیز بخرم؟ لطفا زودتر راهنمایی کنید.

  • سلام آقا اشکان. با این توصیفی که فرمودین، شما باید سرخط تعدادی از مصرف کننده ها رو از همدیگه تفکیک کنید. مثلاً از یک برقکار بخوایید که برای کولر آبی یک سرخط جدا نصب کنه(البته اگر سیمکشی تون اجازه این کار رو بده).
   و در مورد فیوزها، اگر کنتور اصلی منزل شما ۲۵ آمپر باشه شما نباید برای جعبه فیوز از فیوزی با ظرفیت بیشتر از ۲۵ آمپر استفاده کنید چون عملاً این کار شما هیچ تاثیری نداره. پس برای تمام وسایل آشپزخانه یک فیوز ۱۶ آمپر. برای ماشین لباسشویی و ظرفشویی یک فیوز ۱۶ آمپر و برای کولر آبی هم یک فیوز ۱۶ آمپر نصب کنید. یک کلید محافظ جان ۲۵ آمپر هم قبل از همه این ها نصب کنید.

 • با سلام‌
  داخل آپارتمان من لامپ دم در دوتا کلید داره .گفتم بیام یکی کلید هاش پیریز کنم اول که نول قطع بود چند تا پیریز ها دو فاز شدن . حالا هم فیوز ترمینال دم در دو تاش کار میکنه اولی و آخری وسطی ها کار نمیکنه علتش چیه

  • سلام. سوالتون واضح نیست. روشن تر بفرمایید.
   منظورتون از اینکه که می فرمایید لامپ دم در دو تا کلید داره چیه. یعنی برای اون لامپ از کلید تبدیل استفاده شده؟ یا از کلید دو پل؟
   و منظورتون از فیوز ترمینال دم در چیه؟

 • سلام ممنون از جواب خوبتون
  یه سوال دیگه هم داشتم در مورد محل جعبه فیوز که باید در منزل های در به حیاط حتما در ورودی هال قرار داشته باشه یا میتونیم اونو به محلی که سیم کشی راحت تره منتقل کنیم مثلا در وسط ساخت خارج از دید قرار بگیره

  • سلام. بله می تونید. حتی اگر در وسط ساخت باشه، سیم کمتری هم مصرف میشه.
   فقط نباید روی دیوار حمام و سرویس بهداشتی قرار بگیره.

 • ببخشید یعنی آگه جعبه فیوز باشه،جعبه تقسیم بکار نمیبرن؟؟؟اما هست خانه هایی که از هر دوش بکار بره

  • سلام سینا جان. در منازل مسکونی قدیمی، مثلاً خونه هایی که ۱۵ یا ۲۰ سال پیش ساخته شده از روش جعبه تقسیمی استفاده می کردن. ولی دیگه مقررات ملی ساختمان اجازه استفاده از جعبه تقسیم رو نمیده و باید به روش جدیدی که در کتاب آموزش جامع برق ساختمان توضیح داده شده برقکشی کرد.

 • سلام
  در مطالب اموزشی در اینترنت نوشته که هر سر خط پریز یا روشنایی فقط تا ۱۲ عدد پریز یا لامپ رو میتونه تغذیه کنه و برای بیشتر از این تعداد باید سیم جداگانه کشید حالا سوال من اینجاست که میتونم سر خط های جداگانه رو داخل جعبه فیوز به همدیگه وصل کنم ؟مثلا با زدن یک فیوز ۱۶ آمپر برق پریز های کل ساختمان رو قطع کرد؟

  • سلام. سرخط یعنی یک مسیر سیمکشی جدا و یک فیوز جدا در ابتدای اون مسیر. پس اگر می خواهید این استاندارد رو رعایت کنید، این کار رو نکنید.

 • سلام
  واقعا ممنونم از جواب خوبتون .
  اقای مدیر من خودم کارشناسی ارشد برق خونده ام اما این نکته رو نمی دونستم که کلید محافظ جان خطا را بر چه اساسی تشخیص میدهد و عمل می کند امروز من یه علم تازه ای از شما اموختم . مرسی

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.
هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی