خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.546 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام خسته نباشید مهندس
  میخاستم بدونم۱- برای آشپزخونه چندتا فیوز ۱۶ لازمه
  ۲- برای سیم کشی ساختمان آیا کار درستیه تمامی سیم کشی با سیم ۲٫۵ انجام بشه

  • سلام. مرسی. برای آشپزخانه ۲ تا سرخط با ۲ تا فیوز ۱۶ آمپر کافیه.
   ۲- برای روشنایی ها باید از سیم ۱/۵ و برای پریزها از سیم ۲/۵ استفاده بشه. ولی اگر شما برای روشنایی ها هم از سیم ۲/۵ استفاده کنید از نظر مقررات خطایی انجام ندادید فقط هزینه هاتون میره بالاتر.

 • با سلام چندتا سوال داشتم
  ۱.اگر اداره برق تابلو کنتور نصب کنه همراه با چاه ارت ،آیا می شه سیم ارت طبقاتو به همون شینه ارت تابلو برق وصل کرد و خودمون چاه نکنیم؟
  ۲.اگر قبلا چاه کنده باشیم و خودمان ارت داشته باشیم همراه با شینه،آیا باید نول رو هم به شینه وصل کنیم؟
  ۳.اگر بعدا اداره برق تابلو با شینه بده،تلکلیف شینه و چاه ما چی می شه؟باید به شینه تابلو هم بندی بشه؟
  ۴.وقتی نول و ارت رو تو ورودی به هم وصل می کنیم،چرا اصلا ارت داریم پس؟نمون نول ساختمونو هم بندی نمی کنیم و یه سیم اضافی میارم؟
  با سپاس از حوصله و وقتتون

  • سلام. ۱- تا به حال ندیدم که اداره برق خودش بیاد و در کنار تابلو کنتورها چاه ارت ایجاد کنه. پس ساختمون خودش باید چاه ارت داشته باشه.
   ۲- بله باید وصل کنید. البته این اتصال تنها باید در داخل تابلو کنتور صورت بگیره و در هیچ جای دیگه در ساختمان نول با ارت تماس نداشته باشه.
   ۳- بله باید شینه شما به شینه تابلو متصل بشه.
   ۴- چند تا دلیل داره. یکی اینکه اگر نول شبکه قطع بشه، باز هم ارت از خطرات برقگرفتگی محافظت کنه. دوم اینکه یک جور پشتیبان کمکی برای نول حساب میشه. پس وجودش الزامیه. سوم اینکه چاه ارت همه ساختمان های یک محله باید دست به دست هم بدن تا به اون حداقل اهم برسن. نمیشه که یکی مجتمعی بگه ما ارت نمی زنیم و از ارت بقیه استفاده می کنیم.

   • ممنون از سرعت عمل و حوصله جناب عالی در جواب دادن
    در مورد جواب سوال اول؛مثلا برای یک ساختمان چهار طبقه،همیشه میان کنار ساختمون و نزدیک تیر برق چاهی می کنن برای تقویت pen و همراه با فازها به داخل تابلو برق مشترک می برن
    که بدنه تابلو و شینه نول به به این penوصل می شه
    خب وقتی این کار انجام شده چه لزومی به کندن چاه جدید هست؟

    • خواهش می کنم.
     اوکی متوجه منظورتون شدم. وجود اون چاه دلیل بر این نمیشه که شما به یک چاه ارت دیگه نیاز نداشته باشید. بنا به دلایلی که در کامنت قبلی گفته شد.

     • درود بر شما
      یک سوال دیگه داشتم جسارتا
      در ساختمانی
      هادی حفاظتی pe طبقات و الکترود زمین رو به شینه pe یا ارت وصل کردیم، نول ها رو هم به شینه نول.
      جفت این دو شینه رو هم با جامپر به هم وصل کردیم.
      دعوای ما با نماینده اداره برق در این قسمت هست که:
      ما اومدیم هادی pen را به شینه pe یا همون ارت وصل کردیم و اما ایشون می گن هادی pen باید به شینه نول وصل بشه.
      کدام درست هست؟
      pen به شینه نول یا pen به شینه pe یا ارت؟

     • سلام. pen اول در تابلو کنتورها به شینه ارت وصل میشه بعدش با جمپر شینه ارت به شینه نول وصل میشه.

 • سلام خدمت مدیر محترم // خدا بهتون قوت بده جای خسته نباشید و تشکر فراوان // از زمانی که وارد سایت شما شدم خیلی تو کارم پیشرفت کردم // به لطف راهنمایی شما امروز تونستم برای یه کارگاه جعبه فیوز رو از ابتدا کامل ببندم و برق کشی کنم// تشکر فروان از شما مدیر محترم // خداوند بهتون تن سالم بده دلتون شاد // بی نهایت سپاسگزارم // امیدوارم روزی برسه که از همین سایت بتونم استاد کار بشم

  • سلام احمد جان. از لطفت بی نهایت سپاسگذارم. خبر موفقیت و پیشرفت شما بسیار ما رو خوشحال می کنه.انشاا… همیشه در مسیر پیشرفت قدم بردارید.

 • سلام ببخشید من چندتا سوال داشتم ممنون میشم اگه جواب بدین:
  یکی اینکه در لوله گذاریاز جعبه فیوز تا کلید ها و پریز ها، باید لوله های سرخط روشنایی و پریز جدا باشند یا میشه سیم های هر دو سرخط رو از یک لوله رد کرد؟؟
  سوال دیگه اینکه اگه مثلا لوله ایی که کابل ایفون یا تلفن ازش رد کردیم از کنار لوله برق رد بشه مشکلی براش پیش میاد؟؟
  و سوال اخرم اینکه برای سیم ارت بهتره از چه شماره ایی استفاده بشه؟؟
  ممنون

  • سلام. خواهش می کنم. ۱- لوله ها حتماً بایستی جدا باشن
   ۲- اگر لوله هاشون مجزا باشه و بعدش خود لوله ها به همدیگه چسبیده باشن، خیر مشکلی پیش نمیاد.
   ۳- سیم ارت در ساختمان همیشه باید برابره سیم فاز باشه. یعنی برای روشنایی ها که از سیم فاز ۱٫۵ استفاده می کنید باید برای ارت هم از ۱٫۵ استفاده کنید.

   • ممنون از راهنماییتون

    • 🙏 🙏 🙏

 • سلام مهندس جان
  از راهتماییهای شما بسیار سپاسگذارم
  ایفون تابا مدل ۱۰۷۰ رابا کمک شما به خوبی نصب کردم
  یک مشکل کوچیک دارم
  وقتی شاستی درب بازکن را میزم که درب باز بشه کمی تصویر مانیتور پرش پیدا میکنه؟؟
  کمال تشکر را از شما دارم

  • سلام. خواهش می کنم. مطمئن هستید که شما برق ac رو به پنل وصل کردید؟ البته مقدار خیلی کمی لرزش تصویر طبیعیه.

 • برای کابل اصلی کنتور تا جعبه فیوز کابل افشان خوبه یا مفتولی
  برای برق تکفاز پنجاه امپر میخواستم

  • سلام. کابل مفتولی باشه بهتره. از کابل ۳ در ۶ استفاده کنید.

 • خیلی ممنون از توضیحاتتون جناب مهندس.انشاله ماه اینده کتاب ایفون چاپ میشه ؟؟

  • خواهش می کنم.
   اگر خدا بخواهد.

 • باعرض سلام وخسته نباشید محضر باسعادت جناب مهندس مرادی.ریموتی که فرمودین چند رله باشه
  خیلی ممنون

  • برد ریموت بتا ۳ کانال هستش. که البته برای کار شما ۲ از رله ها بدون استفاده می مونه.

 • سلام وممنون جناب مهندس .۱۲ ولتی که برد میدیم میتونه از ترانس ایفون تغذیه کنه؟؟

  • سلام. بله مشکلی نداره. پیشنهاد می کنم که از ۱۲ ولت ac ترانس به برد ریموت بتا وصل کنید تا تاثیری در عملکرد آیفون هم نداشته باشه.

 • باعرض سلام وخسته نباشید خدمت استاد گرامی جناب مهندس مرادی.اقای مهندس برای ریموتی کردن در بازکن تابا از چه ریموتی میتونم استفاده کنم.باتشکر

  • سلام آقای ذوالجناحی عزیز و ممنون که سوالاتتون رو در بخش “سوالات خوانندگان کتاب برق ساختمان” مطرح نمی کنید.
   از برد ریموت بتا استفاده کنید. هر قیمتش مناسبه و بردش خوبه.

 • سلام
  منظورم اینکه جایی که ما هستیم هنوز اداره برق کنتور را وصل نکرده است
  به قول معروف سازنده مستقیم از تیر برق کشیده.

  • سلام. عباس آقا، کمی سوالتون رو دست کاری کردیم که درِ سایت ما رو تخته نکنن.
   پاسخ: بله شما می تونید از استابلایزر یا تقویت کننده ولتاژ استفاده کنید. یک استابلایزر ۶ کیلو وات برای کار شما جوابگوست.

 • سلام مهندس، راه ارتباطی تلگرام هم دارید؟ سوالی دارم ممکنه طولانی بشه
  GhasemBabakhani@

  • سلام. آقای باباخانی. همین جا مطرح بفرمایید.

 • با سلام و خسته نباشید
  ایا اتصال نول ها و ارت در جعبه فیوز باید با شینه باشه؟
  در اینصورت شینه مناسب چطوره؟ چون شینه های بازار خیلی ضخیم هستن و برای تابلو اصلی مناسبن

  • سلام. هرگز نباید در جعبه فیوز ارت و نول به همدیگه متصل بشن.
   خود اداره برق به تشخیص خودش در داخل تابلوی کنتور اصلی ارت و نول رو به همدیگه متصل میکنه.

   • سلام
    منظور من اتصال نول و ارت به همدیگه نیست -قبول دارم کمی جمله ام شک بر اندازه ولی منظورم اتصال نول ها به هم و اتصال ارت ها به هم در جعبه فیوزه نه نول به ارت
    منظورم اینه که ایا باید برای اتصال نول و ارت سرشاخه ها در جعبه باید شینه بذارین یا همینطوری سیمها رو به هم تاب بدیم؟ شینه مخصوص این کار رو تصویری ازش دارید چون شینه های سوراخ دار بازار خیلی ضخیم هستن و به نظر میاد برای جعبه کنتور باشند

    • سلام. اوکی. طبق مبحث جدید ۱۳ ساختمان: بله حتماً بایستی از شینه ترمینالی ارت و نول استفاده کنید. و استفاده از چسب برق مجاز نیست.
     به این خاطر شینه ها سوراخ هاشون ضخیم تره چون بایستی اول سرِ سیم رو “سرسیم” بزنید بعد بکنید داخل سوراخ. اگر کتاب آموزش برق رو خونده باشید در صفحه ۳۶ عکس این شینه ها رو آوردیم.

 • سلام و تبریک درباره سایت خوبتون
  می خواستم بدونم که فیوز اصلی واحد در جعبه برق پارکینگ ۳۲ است البته کنتور هنوز نداریم و فیوز اصلی در جعبه فیوز هم ۳۲ است و چون برق ضعیف است می خواهم یک ترانس تقویت برق در کنار جعبه فیوز بزارم که این ترانس ۲۷ آمپر و ۶ کیلو وات است آیا می شود این کار رو کرد یا خیر و اینکه این ترانس کل خانه به علاوه کولر گازی ۱۸۰۰۰ رو جواب می دهد؟
  و در آخر هم آیا برای تقویت ولتاژ راهی به غیر از ترانس گذاشتن وجود دارد یا خیر ( ولتاژ بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ است)

  • سلام. مرسی. متوجه سوالتون نشدم. شما می فرمایید کنتور ندارید و بعدش گفتین که برق ضعیف است؟؟؟ واضح تر می فرمایید؟؟؟

 • با عرض سلام خدمت شما
  خواستم بپرسم شینه نول و شینه ارت در تابلو برق چه طوری به هم وصل میشن و سوال بعدی این هست که فیوز محافظ جان بهتر هست که در جعبه فیوز باشه یا بلافاصله بعد از کنتور؟

  • سلام. شینه ارت و شینه نول در تابلوی اصلی یعنی تابلوی کنتورهای به همدیگه وصل میشه نه در داخل جعبه فیوز.
   و این وظیفه اداره برقه که به تشخیص خودش این کار رو انجام میده. با یک کابل شماره ۱۰ که دو سرش کابلشو داره این کار رو می کنن.
   محافظ جان بهتره که در جعبه فیوز باشه.

 • سلام
  خسته نباشی
  من از کابل اصلی قبل کنتور خش دادم و یه کابل دیگه وصل کردم بعد سیمهای فاز و نول که از کنتور میره به جعبه فیوز از کنتور باز کردم به سر اون کابل وصل کردم البته فیوز ۲۵ زدم رو فاز
  ۱-ایا برا وسایل مشکلی پیش میاد به مرور یا نه
  سوال دیگه ایی که داشتم اینه که فیوز داخل کنتور B32 هستش اما فیوزای داخل جعبه فیوز دمه در C25 هستش..فیوزای دمه درو عوض کنم با B32؟

  • سلام.مرسی. ۱- همه چیز بستگی به نوع اتصالاتتون داره اگه اتصالات رو خوب برقرار کرده باشید و از کابل های ضعیف استفاده نکرده باشید، مشکلی پیش نمیاد. البته هنوز نفهمیدم که چرا این کار رو کردین.
   ۲- خیر نیازی نیست. و همونطور که در بالا توضیح دادیم بهتره که فیوز کنتور از نوع بی و فیوز اصلی جعبه فیوز از نوع سی باشه. ۲۵ و ۳۲ بودنش هم زیاد مهم نیست. چون درسته که روی فیوز می نویسن ۲۵ آمپر ولی این مقدار خیلی دقیق نیست.

 • سلام مهندس جان
  مشکلی برام پیش اومده امیدوارم بتونی کمکم کنی
  کنتور خانه ما ۲۵ امپره .یک محافظ جان ۲۵ امپر سر راه فیوزها نصب کردم.تا اینجای کار درست بود.اما وقتی که داشتم ریسه نور مخفی را برای اتاق خواب تست میکردم ریسه اتصالی داشت وکنتور اصلی پرید.چرا فیوز ۱۶ امپر اتاق خواب یا فیوز محافظ جان عمل نکرد
  کمال تشکر را از شما دارم از این که وقت گرانبهایتان را صرف ملت عزیزمان میکنید

  • سلام مجدد
   در ضمن محافظ جان را با کلید تست ان که تست میکنم سالمه
   ممنونم از راهنمایی شما

  • سلام. شاید فیوز ۱۶ آمپر داخل جعبه فیوز از نوع سی بوده و فیوز کنتور از نوع بی بوده که در اینصورت مسلماً فیوز بی می پره.
   ولی اینکه می فرمایید محافظ جان عمل نکرده باید به سلامت اون شک کرد.
   اون کلید تست که میفرمایید باهاش تست کردید و سالم بود، فقط یک جریان نشتی ۳۰ میلی آمپر رو شبیه سازی میکنه و نمی تونه اتصال کوتاه رو شبیه سازی کنه. یعنی اگر اون کلید تست رو زدید و محافظ جان پرید یعنی محافظ جان شما نشتی ها رو شناسایی می کنه و این دلیل نمیشه که اتصال کوتاه رو هم شناسایی کنه. پس احتمالا در داخل محافظ جان اون قسمتی که اتصال کوتاه رو تشخیص میده خراب شده.

 • سوال دیگه ای دارم اینکه دوستی پرسیده بودن سیستم ارت ندارن و میشه محافظ جان نصب کرد شما جواب داده بودید بله
  پس سیم ارت تو ساختمون بود و نبودش با محافظ جان ربطی نداره
  درسته این چیزی که من متوجه شدم

  • بله سیم ارت بود و نبودش برای محافظ جان فرقی نمی کنه.

 • سلام
  برای یه پروژه مجبور بودم سرخط روشنایی و پریز هر بخش رو با هم بکشم یعنی روشنایی و پریز آشپزخونه با هم و اتاق با هم و هال هم باهم
  البته برای سیم ها از سیم ۲٫۵ استفاده کردم تا پریزها و بعدش برای روشنایی از پریز تا لامپ ها ۱٫۵
  یه جفت سیم ۴ هم برای کولر گازی

  میخواستم ببنیم فیوزهای تو جعبه فیوز جلو در، چه آمپری باشه بهتره، الان ۱۶ برای آشپزخونه گذاشتم و ۱۰ برای بقیه بجز کولر و ۲۵ هم فیوز اصلی

  ضمنا تو آشپزخونه بعدا یه آبگرمکن برقی گذاشتن که خب توان بالایی داره میخواستم ببینم مشکلی ایجاد نمیکنه این آبگرمکن ؟ چون مثلا آبگرمکن روشن بشه دیگه اختلال تو کار بقیه وسایل پرمصرف تر ایجاد میشه

  • سلام آقا حامد. در کل از پایه کارتون اشتباه بوده، حالا نمیدونم درپاسخ این کار اشتباه باید چه جوابی بدم!!!
   ولی رنج فیوزها رو بد انتخاب نکردین، خوبه.
   ۲- پیشنهاد میکنم برید و الان برای آبگرمکن برقی یک سرخط جدا بزارید. چون مسیر لوله برق پریزها در آشپزخانه کوتاهه حتماً می تونید چند تا پریز رو باز کنید و ۲ رشته سیم دیگه برای آبگرمکن برقی در داخل لوله ها رد کنید. مصرف اون آبگرمکن ها معمولاً زیاده و احتمال اینکه به سیم ها و وسایل دیگه آسیب برسه هست.

   • سلام
    بله اشتباهش رو که میدونم اما مجبور بودم متاسفانه، میدونم استاندارد جدید هم همینه
    دو تا سوال دارم

    یکی اینکه اشتباه من رو فقط بخاطر همون کشیدن سیم های هر قسمت با هم میدونید یا مشکل دیگه‌ای هم هست ؟

    دوم هم اینکه این ساختمانهای قدیمی که اصلا جعبه فیوز نداشتن و سیم بندی هم همینطوری بود یعنی برای همه جا چه روشنایی چه پریز یه سیم میکشیدن چه مشکلی داشتن ؟
    همه ساختمونهای قدیمی سالیانه ساله که بدون مشکل دارن کار میکنن و اصلا من یادم نمیاد جایی رو که بخاطر اینکار مثلا آتش سوزی شده باشه

    در کل میخوام بدونم چه مشکلی داره اون کار ؟

    • سلام
     ۱- تحمل جریان پریزها بالاتر از کلیدهاست. اگر روی پریزها رو دیده باشید نوشته ۱۶ آمپر ولی رو کلیدهای برق نوشته ۱۰ آمپر
     وقتی سرخط مشترک باشه، احتمال سوختن لامپ ها بیشتر میشه
     وقتی سرخط ها جدا باشه عیب یابی راحت تر انجام میشه.
     وقتی سرخط ها جدا باشه در صورت بروز اتصالی در یک سرخط، برق بقیه سرخط ها قطع نمیشه

     ۲- شما ندیدید ولی من زیاد دیدم که به خاطر سیمکشی قدیمی مشکلات زیادی به وجود اومده. درسته اون زمان زیاد به مشکل نمی خورد ولی اگر وسایل پر مصرف امروزی مثل کولر گازی، آبگرمکن برقی، ماشین لباسشویی و… در بازار میبود. واویلا بود.
     بد نیست یک داستان هم واستون بگم، خونه مادر بزرگ بنده به صورت قدیمی سیمکشی شده و همه جا از سیم نمره ۱ و ۱٫۵ استفاده شده. فیوزشون هم که چند سالی بود تعویض نشده بود و اینها خبر نداشتن که خراب شده. عموی بنده برای “روز مادر” یک اتو واسه مادرش میخره. وصل شدن اتو همانا و سوختن سیم ها همانا. سیم ها طوری ذوب شده بودند و به لوله خرطومی ها چسبیده بودن که نشد تعویضشون کنیم. الان با این سیم های دولا سفید به صورت روکار سیمکشی کردیم.😁

   • سوال دیگه اینکه من یه سیم ۴ برای کولر گازی کشیدم که البته الان هنوز کولر نصب نشده و اتفاقا نزدیک آشپزخونه هم هست، میتونم فعلا از همون برای آبگرمکن استفاده کنم و بعدا کولر رو هم به همون سیم وصل کنم یا هرکدوم سیم نمره ۴ جدا باید داشته باشه ؟

    • برای آبگرمکن برقی یک سیم نمره ۲٫۵ کافیه.
     اگر ظرفیت کولر گازی کم باشه، مثلاً ۲۴ هزار بیشتر نباشه، میشه.
     ولی اگر راه داره سرخط اونها رو هم جدا کنید.

 • سلام مهندس
  وقت بخیر
  مهندس قرار بود نقشه سه فاز فیوز ها مثل نقشه بالا رو بزارين ، ولی تا الان نگذاشتين.
  ممنونم✋

  • سلام.مرسی. یادم نیست.
   ولی فیوزهای ۳ فاز مثل فیوزهای تک فاز هستند با این تفاوت که ۳ تا به هم چسبیدن. و هر فاز وارد یکی از اون فیوزها میشه.

 • سلام
  چطور می توانم از فیوز های کنتور مشترک که سه فاز هست برای یک وسیله برق بگیرم؟
  نول رو می تونم از یکی از واحدها بگیرم؟

  • سلام. از یکی از فازهای برق ۳ فاز به عنوان سیم فاز و از شینه نول داخل تابلو هم یک نول بگیرین.

 • با سلام و خسته نباشيد
  ميخواستم بدونم اگر تو ساختمان از سيستم ارت استفاده نشده باشه ميشه از كليد حفاظت جان تو جعبه فيوز استفاده كرد؟در ضمن تو تابلو آسانسور از ارت استفاده شده ولي داخل واحدها ارت نيومده و وقتي دست به يخچال و لباسشويي و شير آب ميزنيم بعضي وقتا يه كوچولو برقگرفتگي احساس ميشه علتش چيه؟و بايد چطور رفع بشه؟
  ممنون از راهنمايتون

  • سلام. مرسی. بله میشه.
   ۲- وسایل برقی که داخلشون موتور هست مقداری القای برق ایجاد میکنن و همین یک مقدار باعث ایجاد برقگرفتگی کوچولو میشه. صحیح تر این هستش که تمام اهالی مجتمع جمع بشن و یک میله ارت در کنار تابلو برق ساختمان بکوبن، البته این کار باید توسط یک متخصص انجام بشه. و اگر کابل برق واحدها ۳ رشته نیست، کابل قبلی رو تعویض کنن و یک کابل ۳ رشته نصب کنن. بعدش سیمکشی قبلی که در داخل آشپزخونه اجرا شده رو به سیمکشی ارت تغییر بدن. سخت و هزینه بر هست ولی شدنیه و ایمن تر.
   ولی یک راه ماست مالی کردن مسئله هم اینه که با یک سیم از بدنه وسایل برقی به لوله آب فلزی یا به اسکلت فلزی ساختمان وصل کنید. در این صورت اون مقدار القا داخل اسکلت ساختمان تخلیه میشه و دیگه کاری با شما نداره. اگر این کار رو کردید نصب کلید محافظ جان در جعبه فیوز الزامیه و اگر نصب نشه امکان داره در صورت تماس فاز با بدنه اون وسایل شرایط خطرناکی برای کل ساکنین ساختمان ایجاد بشه.

 • سلام من تازه این صفحه شما را دیدم و به دقت دارم میخونم و استفاده میکنم واقعا خسته نباشید

  سوالی داشتم از خدمتتون
  اگر در تابلو ورودی به جای فاز نول را وارد فیوز کنیم مشکلی بوجود میاره تو برق ساختمان
  دوم اینکه اگر فیوز تابلو ورودی ۳۲ امپر استفاده شده باشه و فیوز داخل منزل ۲۵ امپر در این نوع هم میخاستم ببینم مشکلی بوجود میاد
  سپاس گذارم از شما

  • سلام.مرسی.
   ۱- بله خیلی هم مشکل داره. امکان داره یک شخص با تصور اینکه فیوز رو قطع کرده، به سیم های برق دست بزنه و دچار برقگرفتگی بشه.
   ۲- مشکلی که نداره. ولی با وجود اینکه کنتور شما ۳۲ آمپره شما حداکثر می تونید ۲۵ آمپر جریان بکشین. پس بهتره که هر دو فیوز ۳۲ آمپر باشن.

   • سلام دوباره
    متاسفانه من سوالم را درست مطرح نکردم
    منظورم از جابجایی فاز و نول از نظر صدمه دیدن وسایل برقی , نوسانات برقی , اتش سوزی سیم های برق بود

    • سلام. جابجا کنید، مشکلی ایجاد نمیشه.

 • ایا نول هر سرخط بایدالزاما جدا باشد یا میتوان مشترک استفاده کرد؟

  • طبق مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان، در هیچ کجا نول یک مسیر نمیتونه با یک مسیر دیگه مشترک باشه و برای هر سرخط باید نول مجزا در نظر گرفته بشه.

 • سلام مهندس جان
  ما الان ۳ تا کولر ابی داریم برق هر ۳ کولر را میتوان از یک فیوز ۱۶ امپر گرفت ؟
  سوال دوم.برای هر کولر باید دو رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر بره ؟
  یا یک رشته فاز کافیه و نول ان را همانجا از روشنایی تامین کنیم
  با کمال تشکر

  • سلام.۱-خیر برای هر کولر آبی باید یک سرخط جدا شامل ۲ رشته سیم مجزا و یک فیوز ۱۶ آمپر مجزا در داخل جعبه فیوز نصب بشه.
   ۲- نول در هیچ کجا چه در روشنایی ها و چه در پریزها نمیتونه مشترک باشه.

 • سلام
  علت پیوسته قطع کردن کلید محافظ جان در منازل با سیستم ارت چی میتونه باشه ولی بدون ارت مشکلی نیست ممنون

  • سلام.در داخل جعبه فیوز تعداد زیادی سیم به شینه ارت وصل شده.همه اونها رو آزاد کنید بعدش کلید محافظ جان رو بزنید بالا تا وصل بشه بعدش دوباره یکی یکی سیم های ارت رو به شینه ارت وصلشون کنید.دراینصورت وقتی به سیم مدار معیوب برسید دوباره به قول شما محافظ جان میپره.حالا شما مدار معیوب رو تونستین پیدا کنید.بعدش همه کلیدها یا پریزهای اون مدار رو باز کنید و ببینید که در کجا ارت با نول تماس پیدا کرده. گاهی وقتها اتصال نول یا ارت با بدنه فلزی پریزها هم باعث بروز این مشکل میشه.

   • مگه در سیستم ارتینگ سیم نول و ارت به هم وصل نمیشه

    • سلام. ارت و نول در داخل تابلوی اصلی کنتورها به هم وصل میشن نه در داخل جعبه فیوز داخل واحد.

 • سلام
  خسته نباشید
  سئوال اول :برای نصب کلید محافظ جان : سیم فاز و نول از بالای کلید وارد و از قسمت زیر خروجی گرفته میشود؟
  سئوال دوم: تست کلید محافظ جان چگونه است ؟ و در چه صورت عمل میکند؟ و باید از کجا بفمیم که سیستم ارت و کلید محافظ جان به خوبی عمل میکنند؟ و آیا باید به یک مقدار ولتاژ یا اهمی برسد بپرد؟

  ممنون میشم اگز زود جواب بدید.

  • سلام. مرسی.
   ۱- بله همین طوره.
   ۲-تمام کلید های محافظ جان یک دکمه test روی خودشون دارن که برای اطمینان از سلامت محافظ جان کافیه اون کلید رو فشار بدید، اگر کلید محافظ جان پرید یعنی که درسته.
   محافظ جان ها روی جریان ۳۰ میلی آمپر که آستانه برقگرفتگی برای انسانه عمل می کنن.
   سیستم ارت بایستی با دستگاه های خاصی به نام ارت سنج تست بشه.

 • با سلام یک فاز ویک نول را برای شش تا روشنایی و یک پریز استفاده کردم میخوام بدونم چی فیوزی براش مناسبه این هم میدونم که باید برای پریز ها و کلید ها جدا گانه فاز داد ولی قضیه طوری بود که ناچار بودم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • سلام. کاش میگفتین روشنایی هاتون چیا هستن.
   در کل یک فیوز ۱۰ آمپر استفاده کنید.

   • سلام مجدد دوتا لامپ کم مصرف حداگثر۵۰وات و دوتا مهتابی و (دوتا هم ریسه شلنگی نور مخفی باهم به طول ۲۰متر) و اینکه امکان وصل کردن کولر ابی ۷۰۰۰وجود داره یا خیر؟

    • سلام. با این چراغ هایی که فرمودین همون ۱۰ آمپر خوبه.
     ۲- خیر برای کولر آبی باید سرخط جدا در نظر بگیرین.

 • سلام خسته نباشید
  ۱-فیوز کنتر ۲۵ آمپره میشه ۳۲ آمپر یا بالاتر وصل کرد ؟
  ۲-وقتی کنتر برق ۲۵ آمپره آیا فرقی میکنه که ۳۲ آمپر وصل کنیم؟
  ممنون

  • سلام. اگر کنتور شما ۲۵ آمپر باشه باید فیوز ۲۵ و اگر ۳۲ آمپر باشه باید فیوز ۳۲ نصب کنید.

 • سلام وقت بخیر .سوالی خدمتون داشتم .این فیوزها چگونه ب جعبه فیوز نصب میشن ؟

  • سلام. یک ریل داخل جعبه فیوز هست. پشت فیوزها هم یک گیره پلاستیکی کوچیک هست. اول بالای فیوز رو روی ریل جا بزنید و بعدش قسمت پایین فیوز رو که فشار بدید، اون گیره پلاستیکی خودش به ریل گیر می کنه و محکم میشه.

 • سلام خسته نباشی. نمره سیم روشنایی از فیوز تا کلید لامپ باید ۱.۵ باشه یا ۲.۵

  • سلام. مرسی. باید سیم ۱٫۵ باشه.

 • سلام
  آیا فیوز محافظ جان هنگام اتصالی هم جریان را قطع می کند؟
  دوم اینکه اگر فیوز محافظ جان برعکس نصب شود یعنی نوشته ها رو به پایین باشه ولی نحوه اتصال ورودی و خروجی و نول و فاز درست باشه ایرادی نداره؟
  با تشکر

  • سلام. بله.
   ۲- چرا ایراد داره و درست عمل نمیکنه.

 • سلام
  خسته نباشید
  تو باکس دم در، بعد از کنتورها،آیا برای نول خروجی از هر کنتور فیوز جداگانه اختصاص میدهند؟یجادیدم گذاشته.لازمه باشه؟
  ممنون

  • سلام. بله بعضی ها میزارن، ولی لازم لازم نیست. البته به این نکته توجه کنید که فیوزی که در مسیر نول میزارن جدا از فیوز فاز نیست و همیشه از یک فیوز دوپل استفاده میکنن. تا زمانی که روی فاز اتصالی اتفاق افتاد هر دو با هم قطع بشن.

 • باسلام و خسته نباشید وتشکر از زحمات شما
  یک جعبه فیوزمن رفتم تعمیرکنم دیدم که فقط یک فیوز آن در مدار است و آن هم مال برق آشپزخانس که دوسیم ورودی داشت ویک سیم برگشتی که سیم برگشتی آن با برگشتی کل خانه یکی بود،سیمهای ورودی بقیه ی قسمتهای ساختمان نیز به هم وصل بود،من میخواستم همان فیوز آشپزخانه را برای کل ساختمان استفاده کنم،بنابراین دوسیم ورودی فیوز آشپزخانه را درآوردم و به وروی کل ساختمان زدم ولی هنگامی که سیم برگشتی آشپزخانه را جهت تست به سیم ورودی زدم فیوز کنتور میپرید،ایراد سیمکشی درچیست؟بی زحمت سریع منو راهنمایی بفرمایید

  • سلام. متاسفانه بعضی از برقکارهای آموزش ندید که سرخط ها رو رعایت نمیکنن، این مشکلات رو به وجود میارن. تا همه سیم ها چک نشه ، نمی تونم راهنمایی تون کنم.

  • سلام .ایا نحوه نصب کلید های اتوماتیک یا مینیاتوری در نحوه عملکرد ان تاثیر دارود .؟مثلا مورب یا برعکس ؟میدونم تو نحوه برق دهی مهم نیس .موقع اتصال کوتاه منظورمه

   • سلام. خیر تاثیری نداره. شاید دیده باشید که در بعضی ریل ها در تابلوی کنتورها، فیوزها رو به صورت افقی نصب می کنن و مشکلی هم پیش نمیاد و فیوز عملکرد خودش رو داره.

 • سلام. مدتی است که فیوز ورودی اصلی به جعبه قطع میشه. این مسئله همیشه نیست. با مولتی متر ولتاژ گرفتم و عدد ۲۲۴ نشون داد. وقتی کلیدهای روشنایی آشپزخانه زدم بلافاصله ولتاژ اومد روی ۱۵۴ و دوباره ثابت شد. آیا مشکل از فیوز است یا روشنایی؟

  • سلام. شما باید یادتون نگه دارید که اون فیوز بیشتر چه زمان هایی میپره. یعنی وقتی چه وسایلی رو روشن می کنید فیوز می پره. این طوری می تونید برقکار رو راهنمایی کنید که سریعاً بتونه مشکل رو پیدا کنه.
   در ضمن بیشتر مواردی که پیش میاد فیوز به صورت ناخوداگاه می پره، به خاطر خرابی و استهلاک خود فیوزه. پیشنهاد می کنم قبل از هر کاری یک بار اون فیوز رو با یک فیوز دیگه جایگزین کنید تا مطمئن بشید که خود فیوز مشکلی نداشته باشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 0
 • 1,394
 • 13,125
 • 51,280

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی