خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.564 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • با سلام و خسته نباشین اگر لطف کنین به سوال من جواب بدین ممنون میشم ۱ از فیوز های خانگی اپارتمان من برای روشن و خاموش کردن پمپ اب خانگی در انبار اپارتمان گداشتم میباشد یعنی وقتی فشار اب پایین هست من کلید میزنم و پمپ را روشن میکنم و به این فیوز روشنایی و فن دستشویی نیز متصل هست شب گدشته وقتی کلید پمپ را زدم بعد از چند دقیقه هم پمپ و هم روشنایی و هم فن قطع شده و ولی قسمتهای دیگه منزل که با فیوزهای دیگر هست برق داشت میخواستم قبل از اینکه تعمیر کار بیاورم مشکل رو بدونم که از پمپ هست یا اشکال از برق منزل کلا من از چه تعمیر کاری باید کمک بگیرم برق کار یا تعمیر پمپ؟

  • سلام. مرسی. شما یک بار دیگه اون فیوز رو بدید بالا، ولی قبلش حتماً سیم های پمپ رو قطع کنید و هم روشنایی و فن دستشویی و هر وسیله دیگه ای که به اون فیوز وصل بوده رو خاموش کنید. بعدش یکی یکی وسایل برقی و چراغ ها رو روشن کنید و در نهایت سیم های پمپ رو وصل کنید. در هر مرحله ای که فیوز دوباره بپره، یعنی شما متوجه میشید که اون قسمت یا اون مصرف کننده مشکل داره.
   حالا اگر مشکل از روشنایی یا فن بود، پس باید بگین که برقکار بیاد و اگر مشکل از پمپ بود باید بگین تعمیر کار پمپ بیاد.

 • سلام
  با تشکر از شما
  می خواستم بپرسم آیا حتماً لازم هست برای چراغ های هالوژنی نوع ال ای دی همراه سیم های روشنایی فاز و نول ، سیم ارت هم کشیده شود با توجه به اینکه درایو ۲۴ ولت دارن و جایی برای اتصال ارت براشون پیش بینی نشده
  البته برای تمام چراغ های معمولی ، ال ای دی با قاب بزرگ و دارای ترمینال ارت و همچنین پریز های واحد سیم ارت کشیده شده فقط سوالم برای ال ای دی های کوچک هست که نه جای اتصال ارت تو درایو داره نه روی بدنه و تعداد هم زیاد هست در نورپردازی محیط
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام. طبق مقررات اجرایی مبحث ۱۳ ساختمان، چه اون وسیله روشنایی ارت دار باشه چه نباشه، شما باید سیم ارت رو در داخل لوله قرار بدید. شاید یک روزی مالک اون خونه یک هالوژن ارت دار خرید.

 • با سلام و عرض ادب
  ببخشید ما یه مشکلی برامون پیش آمده، فیوزی که مربوط به برق هال و آشپزخانه است میپرد. وسائل زیادی هم روشن نیست. فقط روشنایی و تلویزیون
  ممنون میشیم راهنمایی کنید.

  • سلام. ابتدا اون فیوز رو با یک فیوز دیگه که در داخل جعبه فیوز هست جابجا کنید. یا اینکه یک فیوز نو بخرید و با اون فیوز جایگزین کنید. تا مطمئن بشید که خود فیوز سالمه یا نه.
   اگر مطمئن شدید که فیوز سالمه، همه چراغ ها رو خاموش کنید و همه وسایل برقی رو از برق بکشین. بعدش یکی یکی چراغ ها رو روشن کنید و یکی یکی وسایل برقی رو به برق بزنید، در این صورت به محض اینکه به چراغ خراب یا وسیله برقی معیوب برسید، فیوز دوباره میپره و می تونید متوجه بشید که اشکال از کدوم چراغ یا وسیله برقیه.

 • نظام مهندسی در خونه هایی که با وام ساخته میشن اگه ارت نباشه پایان کار نمیده؟
  بس در خونه هایی که کاملا شخصیه و بدون وام هستن بدون ارت مشکلی نیست؟

  • ۱- نه نمیده.
   ۲- هر ساختمانی که غیر مجاز و بدون پروانه ساخته بشه، یعنی کاری با شهرداری و نظام مهندسی نداره. یعنی این مالک نه استحکام ساختمان واسش مهمه و نه ایمنی ساکنین. پس اینکه می فرمایید بدون ارت مشکلی نداره، پاسخ اینه که چرا مشکل داره. ولی مشکل بعداً در زمان برقگرفتکی ساکنین به سراغش میاد ولی فعلا کسی باهاش کاری نداره.
   پس الان وظیفه شما به عنوان یک برقکار اینه که ایشون رو از مزایای ارت مطلع کنید، اگر راضی نشدند، سعی کنید که حداقل مجبورشون کنید که از کلید محافظ جان استفاده کنن. البته به خاطر داشته باشید که محافظ جان هیچ وقت جای ارت رو نمیگیره.

 • سلام.در منازل مسکونی که صاحب خانه تمایلی به نصب و حفر چاه ارت نداره و نمیخواد ارتینگ داشته باشه تکلیف برقکار چیه؟
  آیا آخره کار اداره برق به این خونه به دلیل نداشتن ارتینگ کنتور برق میده یا نه؟

  • سلام. اداره برق بهشون کنتور میده ولی نظام مهندسی تایید نمیکنه و نمی تونه پایانکار بگیره.

 • سلام وقت بخیر
  من مشکل پریدن فیوز داشتم در ساختمان – فیوز ورودی ساختمان ۳۲ آمپر گذاشتم و فیوز آشپزخانه و پذیرایی را ۲۵ آمپر و فیوز خوابها رو ۱۶ آمپر – فیوز کنتور برق رو هم ۳۲ آمپر
  پریدن فیوز بهتر شد اما همچنان تقریبا ماهی یکبار فیوز ورودی ساختمان و فیوز کنتور میپره
  اگه امکان داره راهنمایی کنید
  با تشکر

  • سلام. برای یک مدتی دقت کنید که فیوزهای شما بیشتر در چه ساعاتی از شبانه روز یا بیشتر وقتی در حال استفاده از چه وسایل برقی هستید این فیوزها می پرن.
   و بفرمایید که کابل برق ورودی به ساختمان-از کنتور تا جعبه فیوز- نمره چنده؟

 • سلام،
  بنده تا حالا سیم کشی سه فاز کار نکردم ولی تا حدودی با تابلو برق آشنایی دارم
  اگر امکانش هست درمورد نحوه سیم کشی یک کارگاه تولید و چاپ جعبه شیرینی توضیح بفرمایید مثلا نوع کابل،فیوز اصلی و فیوز هر دستگاه،کلید مینیاتوری و …
  واقعیتش دقیقا نمیدونم کابلها اول وارد چی میشن و به کجاها میرن تا برسن پای دستگاه
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • باید توان دستگاه ها و مقدار جریانی که نیاز دارند مشخص بشه.
   ولی اگر هنوز دستگاه ها خریداری نشده اند و فعلاً در حال ساخت کارگاه هستند، یک کابل ۵ در ۱۰ از محل کنتور به جعبه فیوز ببرین. و از محل نصب هر دستگاه یک لوله برق تا جعبه فیوز نصب کنید. بعدش بفرمایید که دستگاهها چه برقی مصرف می کنن تا بهتون بگم که چه کابل و چه فیوزی رو استفاده کنید.

 • با سلام
  من ناظر ساختمان هستم.
  مالک تابلو فیوز را پشت دیوار توالت نصب کرده . آیا این کار از لحاظ استاندارد ایراد ندارد.
  پشت دیوار لوله آب وجود ندارد اما در حدود ۵۰ سانتیمتری لوله فاضلاب و vent قرار دارد.
  ضخامت دیوار حدود ۱۵ سانتیمتر است.
  باتشکر فراوان

  • سلام. تا به حال در جایی ندیدم که بگه این کار از نظر استاندارد اشتباهه.
   دوستان دیگه اگر کسی دیده بگه؟؟؟.

 • رو کولر که کلیدهای پمپ.موتور و…وجود داره

  • آهان متوجه شده. کلید کولر شما به خود کولر چسبیده. در اون مدل کولرها دیگه جعبه تقسیمی وجود نداره و باید کلید کولر رو بیرون بکشید و همه سربندی ها رو پشت همون کلید انجام بدید.

 • سلام.در مورد انتقال برق از کنتور تا جعبه فیوز در خانه هایی که حیاط دارند و فاصله زیاده از سیم های جدای شماره ۴مفتولی داخل لوله استفاده کنیم یا کابل.آیا لازمه که کابل هم داخل لوله برق قرار بگیره.وسوال بعدی این که سیم های انتهایی که به کولر آبی میرن چطور به کولر نصب میشن.باید کلیدهای روی کولر رو بازکرد و به پشت اونا نصب کرد یا…..؟

  • سلام. اگر کنتور برق ۲۵ آمپره از کابل ۳ در ۴ و اگر کنتور برق ۳۲ آمپره از کابل ۳ در ۶ استفاده کنید.
   بله لازمه که کابل هم داخل لوله برق قرار بگیره.
   ۲- در داخل کولر آبی یک جعبه تقسیم پلاستیکی هست که تعدادی ترمینال داخلش هست، انتهای سیم ها به این ترمینال ها وصل میشن.
   ۳- این سوال رو متوجه نشدم. روی کولر که کلید وجود نداره، واضح تر بفرمایید.

 • سلام.استاد در کتاب آموزش برق نوشتین که قبل از فیوز محافظ جان یک فیوز اصلی هم قرار میگیره ولی در این سایت محافظ جان به عنوان فیوز اصلی امده.استاندارد در این زمینه چی میگه
  مطلب بعدی اینکه در کتاب به محافظ جان به کنار دکمه زرد فاز دادین به قسمت مینیاتوری فاز ولی در سایت برعکسه.فرق داره که فاز و نول رو کجا بدیم یا نه

  • سلام. در ویرایش جدید کتاب آموزش برق ساختمان جدیدترین قوانین و اصلاحات گفته شده ولی نقشه ای که در بالا مشاهده می کنید مالِ دو سال قبلِ که هنوز آپدیت نشده، که البته به زودی اون رو هم باید بروز کنیم.
   ۲- بله در فیوز محافظ جان مهمه که فاز و نول رو به کجا وصل کنید. روی همه فیوز های محافظ جان با حروف اختصاری مشخص شده.

 • سلام .فرمول خاصی برای تعداد پریزی کهمیتوان از یه فیوز برقدار کرد وجود داره ؟
  مثلا فیوز ۱۶ آمپر چند تا پریز برق رو میتونه همزمان ساپرت کنه
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام. روی هر سرخط پریزها که در نهایت به یک فیوز ۱۶ آمپر وصل میشه، شما می تونید ۱۲ عدد پریز برای مصارف عمومی نصب کنید.

 • سلام
  اگه از زیر فیوز ۱۶ آمپر دو سیم نمره ۲٫۵ برای تغذیه پریزها ببریم، یکی برای تغذیه پریز اتاق خواب و دیگری برای تغذیه پذیرایی از نظر مقرارت مشکلی نداره جمعا ۱۲ پریز میشن. منظورم اینه مشکلی نیست که دو انشعاب از زیر یه فیوز بگیریم؟

  • سلام. از نظر مقررات مشکلی نداره ولی بهتره که برای اتاق خواب ها یک فیوز مجزا و برای پذیرایی یک فیوز دیگه نصب کنید.

 • با سلام من از پرسیدم که آیا می توانم نمام وسایل برقی را به یک فیوز ۱۶ آمپر بدهم و او گفت که فیوز می سوزد و گفت که یک فیوز برای لباسشویی و ظرفشویی یک فیوز برای یخچال و فریزر بگذارم آیا می تواگم یک فیوز هم برای اجاق گاز و هود بگذارم و آنوقت بقیه وسایل برقی چه می شود؟

  • سلام. شما می تونید تمام وسایل برقی آشپزخونه رو به یک فیوز ۱۶ آمپر بدین. ولی می تونید همون طور که گفتین برای هر وسیله برقی یک فیوز مجزا هم نصب. در هر صورت ایرادی به کار شما وارد نیست فقط هزینه سیمکشی ساختمان بالا میره.
   در کل ۲ فیوز ۱۶ آمپر برای تمام وسایل آشپزخانه کافیه.
   برای بقیه وسایل برقی خونه که در پذیرایی قرار دارند یک فیوز و برای پریزهای اتاق خواب ها هم یک فیوز در نظر بگیرین.

 • سلام ،دکمه کنتور پرید و بالا هم نمیوایسه چکار باید کرد

  • سلام. دو دلیل می تونه داشته باشه. اینکه در قسمتی از سیمکشی ساختمان هنوز هم در جایی فاز با نول در تماسِ. و یا اینکه خود فیوز خراب شده و نمیتونه بوایسته.

 • سلام . چند جا رفتم مشکل اینا داشتن که وقتی دکمه لامپ یا پنکه را میزدم تلویزیون که به پریز کناریش وسل است را یه لحظه خاموش روشن میکنه لازم به ذکر اس که محافظ برق خاموش نمیشود . مشکل از چ میتونه باشه ممنون

  • سلام. این مورد بخاطر ایجاد نویزهای برقی در زمان استفاده از کلیدها ایجاد میشن. اگر از کابلهای HDMI که نویزگیر دارند یا از کابلهای AV که به تلویزیون وصل میشه استفاده کنید به احتمال زیاد مشکل شما حل میشه. اگر حل نشد، مجبورید از جعبه فیوز یک سرخط مجزا برای تلویزیون ببرید.

 • سلام آیا باید امپر کنتور و فیوز مینیاتوری اصلی که نصب می شود با یکدیگر برابر باشند در غیر این صورت چه اتفاقی رخ می دهد

  • سلام. بله باید برابر باشند. مثلا اگر کنتور شما ۳۲ آمپر باشه و شما در جعبه فیوز برای فیوز اصلی ۲۵ آمپر نصب کنید، ظرفیت کل مدار شما به اندازه اون فیوز ۲۵ آمپر میاد پایین. مثل این می مونه که منزل شما با یک لوله آب کلفت لوله کشی شده باشه ولی شما یک شیر کوچیک روی اون لوله نصب کرده باشید و نتونید از همه اون فشار آب بهره مند بشید.

 • با درود فراوان :ایا این درست است که برای خوب کاردن fi باید سیستم چاه ارت ایجاد کنیم؟

  • سلام. دوباره سوالتون رو مطرح بفرمایید.

 • سلام مهندس جان، خسته نباشید.
  واقعا ممنون از سایت خوبتون یک سوال داشتم معمولا در جعبه فیوز یک فیوز اصلی میزارن با آمپر بالا تر که از اون فیوز فاز تقسیم میشه به سر خط ها حالا میخواستم بدونم اگه فیوز محافظ جان استفاده کنیم بازم نیاز هست به اون فیوز یا همین محافظ جان کاره اونو انجام میده

  • سلام. مرسی. بله باید یک فیوز مینیاتوری هم آمپر با فیوز کنتور، قبل از کلید محافظ جان نصب بشه.

   • ممنون از پاسختون فقط اینکه فیوز محافظ جانم باید هم رده همون امپر باشه یا پایین تر
    مثلا فیوز کنتور ۲۵ آمپر در نظر بگیریم. محافظ جان چند آمپر بزارم

    • سلام. خواهش می کنم. بله فیوز محاظ جان هم همرده با همون فیوز اصلی باشه.

 • عالی بوووود

 • سلام و خسته نباشید میخاستم بپرسم درمیط صنعتی برای برق کشی یک کانکس ک دوتا روشنایی و چنتا پریز و یک کولر هست چطوری از تابلو اصلی برق کشی میکنیم با رعایت تمام استاندارها و زمین کردن این کانکس چطوریه؟؟

  • سلام.مرسی. برقکشی یک کانکس از نظر مقررات و استانداردهای اجرایی فرق زیادی با برقکشی یک ساختمان مسکونی نداره. برق ورودی از کنتور به داخل تابلوی فیوزها (که در داخل کانکس هستش) هم می تونه به صورت زمینی-در عمق ۷۰ سانتی- و هم به صورت هوایی نصب بشه.
   علاوه بر نصب سیم فاز برای روشنایی و پریزها، باید تمام قسمت های فلزی کانکس به سیم ارت متصل بشن.

 • سلام متشکر از اموزشهای خوبتون
  اگر فیوز کنتور ۲۵ امپر باشه ، فیوز محافظ جان رو همچنان ۲۵ انتخاب کنم ؟ نباید کمتر باشه؟ ممنون

  • سلام. مرسی. بله فیوز محافظ جان هم باید ۲۵ آمپر باشه. البته اگر طبق نقشه بالا قبل از همه فیوزها بسته شده باشه.

 • سلام وقت بخیر . بهترین برند فیوز مینیاتوری چه مارکی هست؟ و برای کولر ابی و کولر اسپیلت فیوز چند امپر باید انتخاب کرد؟ و سرعت حساسیت کلیه فیوزهای خانه باید b باشد؟
  با تشکر

  • سلام. مارک های خوب، هیوندا، اشنایدر، لگراند. البته نوع تقلبی اینها هم در بازار زیاده.
   برای کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر و برای کولر گازی بستگی به ظرفیت اون داره ولی معمولاً برای اون هم ۱۶ آمپر نصب می کنن.
   بله نوع b یا c

 • سوال داشتم در مورد روش طراحی تخته کلید تقسیماتی و فیوز ها چطور طراحی میشوند

 • باعرض سلام وادب آقای مهندس بنده کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خرید کرده ام هنوز دستم نرسیده وکد تخفیفم نداده چکارکنم ؟باعرض معذرت

  • سلام آقای مصطفی زاده. کتاب با کد رهگیری ۱۸۷۷۲۰۵۹۶۱۱۹۳۹۰۶۰۶۲۲ امروز رسیده به شهر شما. احتمالا فردا واستون میارن.

 • درساختمان دوطبقه ازکنتورساعت تا جعبه فیوز که درراهرو طبقه دوم نصب شده باید ازسیم چهار استفاده کرد ویا ازسیم نمره شش ؟

  • سلام. اگر کنتور ۲۵ آمپر باشه می تونید از سیم نمره ۴ و اگر کنتور ۳۲ آمپر بود باید از سیم نمره ۶ استفاده کنید.

 • با سلام
  سایتتون عالیه
  سوالم اینه که فاز و نول ورودی و خروجی محافظ جان و میشه برعکس بست؟
  بعنی ورودی به خروجی و خروجی به ورودی
  باتشکر

  • سلام. خیر نمیشه.

 • سلام جواب سوال قبلو گرفتم متشکرم اقای مهندس برای فیوز منازل فرمودید فیوزها از نظر سرعت به ۴ دسته a.b.c.d. تقسیم میشن ما برای منزل از کدوم سرعت استفاده کنیم؟ بعد اینه استفاده از یک فیوز محافظ جان در جعبه فیوز برای کل ساختمان کافیه؟ متشکر

  • سلام.خواهش میکنم. برای فیوز منازل از نوع بی یا سی استفاده کنید. البته استاندارد میگه فقط نوع بی قابل قبوله.
   بله استفاده از یک محافظ جان کافی هست.

 • سلام خدمت شما مهندس عزیز

  سوال:هزینه بستن هر فیوز در جعبه فیوز چقدره؟

  • سلام. هر فیوز یک شعله حساب میشه. حالا باید سوال کنید که هزینه هر شعله تو شهر شما چقدره.
   حدوداً هر شعله ۸۰۰۰ تومنه.
   البته اگر تعداد فیوزها زیاد باشه با این قیمت حساب میشه. و اگر یکی دو تا باشه دیگه بستگی به سلیقه شما داره.

 • سلام اقای مهندس
  سوال مهمی ذهنم رو درگیر کرده من کتاب شما رو مطالعه کردم در مبحث مربوط به جعبه فیوز و سر خطها اومده که سر خط کلید ها یک فیوز جدا داره سرخط پریزها سر خط جدا داره اگه این طور باشه بطور مثال لازمه که برق یک اتاق رو قطع کنم این طور که اگه کلید یا پریزو قطع کنم یکی دیگش برق داره این طوری باید ۲ تا فیوز قطع کنم در حالی که سیم کشی که تو منازل هست داخل جعبه فیوز یک فیوز مخصوص کل برق اتاق خواب یا اشپزخانه یا پذیرایی هست که هر فیوز رو که قطع کنیم کل روشنایی و پریزها قطع میشه کدوم روش درست تره؟ این برام خیلی مهمه

  • سلام آقای پرویزی. تنها چیزی که استانداردهای جدید برق ساختمان اون رو قبول داره اینه که سرخط روشنایی ها از سرخط پریزها جدا باشه.
   شاید در گذشته در خیلی از منازل این مورد رعایت نمیشده و برقکار به خیال اینکه داره در مصرف فیوز و سیم صرفه جویی میکنه، برای روشنایی و پریزها یک سرخط مشترک قرار میداده، ولی امروزه رعایت این مورد یکی از الزامات هست.
   حتماً هم نباید برای یک اتاق، دو فیوز نصب کنید(یکی برای روشنایی یکی برای پریزها) بلکه می تونید برای روشنایی چند اتاق یک فیوز و برای پریزهای اون اتاق ها هم یک فیوز در نظر بگیرید.

 • باسلام…و تشکر ازوقتی که برای ما میگذارید….
  آیا اگر فیوز کنتور ما ۲۵ آمپر باشه و ما داخل جعبه فیوزمان برای آشپزخانه یا کولر فیوز ۳۲ آمپر بگذاریم کار اشتباهی کرده ایم؟چون درصورت اتصالی یا اضافه بار قبل از فیوز خطی که مشکل دارد، فیوز کنتور برق کل ساختمان را قطع میکند….اگر اشتباه است چرا بعضی از برق کارها فیوز بالاتری از فیوز کنتور اصلی انتخاب میکنند؟آیا دلیل خاصی دارد؟

  • سلام. خواهش می کنم. بله کار اشتباهیه که فیوز داخل واحد از فیوز کنتور بزرگتر باشه. در این صورت عملاً فیوز داخل واحد کاری انجام نمیده.

 • سلام جناب مهندس … خسته نباشید
  ببخشید شاید سوال خنده داری باشه ولی آیا می تونیم سیم نول روشنایی رو به سیم نولی که از جعبه فیوز اومده و به پریز رسیده وصل کنیم؟ یعنی میشه سیم نول روشنایی رو از سیم نول پریز تامین کنیم؟

  • سلام. بله اگر اجرای اصولی و رعایت مقررات براتون مهم نباشه می تونید نول رو از یا از یک پریز بگیرید.
   ولی گرفتن نول از جعبه فیوز هیچ مشکلی نداره.

   • خیلی ممنون از راهنمایی تون … اگر در یک ساختمانی که به روش جعبه فیوز اجرا شده و هیچ جعبه تقسیمی نداریم برای پریزهای بعدی هم همینطوره!؟ یعنی باید سیم نول پریزی که از جعبه فیوز تا (مثلا سیم نول پریز داخل اتاق خواب که فرضا ۲۰ متر) دور هست بازم از جعبه فیور تامین بشه یا از پریزهای قبل از اون (مثلا پریز برق هال)!؟

    • سلام. بله باید سیم های نول هر سرخط جدا باشن.

     • ببخشید اینو می پرسم. دلیل این کار چیه؟ در خطراتی می تونه همراه خودش داشته باشه!؟ بعضا شنیدم که در چنین حالتی پریز دو فاز می شه! آیا این مورد صحت داره؟ یا نه!؟

     • سلام. دو فاز شدن در یک حالت دیگه اتفاق می افته. دلیلش اینه که مثلاً وقتی گفته میشه برای روشنایی ها از سیم نمره ۱/۵ استفاده کنید و برای پریزها از نمره ۲/۵، در صورت استفاده مشترک هر دوی اینها از یک سیم نول ظرفیت هر دو سرخط به اندازه همون یک رشته سیم مشترک پایین میاد.

     • در ضمن سیم کشی منزل ما که البته به روش قدیمی (جعبه تقسیم) اجرا شده، تمام سیم های نول روشنایی از سیم نول پریز کناریش گرفته شده

     • با سلام و تشکر فراوان از راهنماییتون
      سیم کشی منزل ما به روش قدیمی (جعبه تقسیم) اجرا شده، تمام سیم های نول روشنایی از سیم نول پریز کناریش گرفته شده؛ آیا سیم کشی به صورت اصولی و تابع مقررات سیم کشی هست یا خیر؟

     • سلام. خیر.
      دیگه کاریه که شده. برقکارها تا چند سال قبل همه به روش قدیمی سیمکشی می کردن.

 • سلام. یکی از فیوزهای داخلی خونه ۲۰آمپره که برای پریزهاست و نوع b هست. فیوز کنتور ۲۵ آمپر نوع b هست. چرا وقتی اتصال کوتاه توی یک پریز دارم هم فیوز داخلی میپره هم فیوز کنتور؟ چکار کنم فقط فیوز داخلی بپره؟

  • سلام. علاوه بر مقدار آمپر، فیوز ها یک مشخصه حساسیت هم دارند. یک فیوز ۱۶ آمپر از یک برند دیگه رو با اون فیوز ۲۰ آمپر تعویض کنید، مشکل حل میشه.

 • سلام
  ورودی فاز و نول در کلید محافظ جانی که مشخص نیست نحوه اتصال تفاوتی ندارد؟

  • سلام. بنده که تا به حال چنین محافظ جانی ندیم. ولی همه محافظ جان ها به این صورته که فاز از ترمینال بالا سمت راست و نول از ترمینال بالا سمت چپ وارد میشه و فاز از ترمینال پایین سمت راست و نول از ترمینال پایین سمت چپ خارج میشه.

 • سلام وقت بخیر. سوال کلی داشتم. مگر توان خریداری شده برای یک منزب مسکونی ۵ کیلووات نیست که میشه حدود ۲۵ آمپر؟ ولی اگر جریان فیوزهای مربوط به روشنایی و پریزها و… رو جمع کنیم که خیلی بیشتر از ۲۵ امپر میشود. ممنون میشوم در صورت وجود وقت، پاسخ بفرمایید.

  • سلام. بله همین طوره. ولی قرار نیست که مجموع جریان همه فیوز ها بشه ۲۵ آمپر، شاید همه سرخط ها قطع باشن و فقط یک سرخط بخواد از حداکثر جریانی که سیم های اون مدار می تونه تحمل کنه استفاده کنه.
   مثلاً روشنایی و پریزهای همه واحد قطع باشه و فقط پریزهای آشپزخانه بخواد از حداکثر ظرفیتش استفاده کنه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 1
 • 7,244
 • 10,572
 • 386,414

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی