خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط675 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با عرض سلام ، بی نهایت ممنون از توضیحات خوبتون.
  یه سوالی از خدمتتون داشتم ، مشخصات کلید محافظ جان، برای یک واحد مسکونی بر اساس چه معیارهای باید انتخاب شود در ضمن جریان کشیده شده از کلید محافظ جان (شبکه) به مقدار مصرف کننده های واحد مسکونی بستگی دارد بس چطور این کلید محافظ جان تشخیص می دهد که اتصال کوتاهی رخ داده یا یا برق گرفتگی شخصی اتفاق افتاده و یا لحظه راه اندازی یک مصرف کننده با آمپر زیاد میباشد تا مدار را قطع کند.

  • سلام. خواهش می کنم.
   اگر کلید محافظ جان در مسیر کل برق واحد قرار می گیره باید ظرفیت اون با ظرفیت فیوز کنتور یکی باشه. یعنی اگر کنتور اصلی ۲۵ آمپر باشه باید کلید محافظ جان هم ۲۵ آمپر انتخاب بشه.
   حداقل جریانی که باید از یک کلید محافظ جان نشتی پیدا کنه تا فیوز عمل کنه، ۳۰ میلی آمپر هستش و چون هم فاز و هم نول وارد این کلید میشن، در زمان برقگرفتگی این فیوز متوجه میشه که جریان از سیم فاز خارج شد ولی به سیم نول برنگشته، پس برقگرفتگی یا نشتی اتفاق افتاده.

   • با سلام و عرض ادب. بنده یک فیوز محافظ جان خریدم و اونو به برق وصل کردم ، چون میخواستم تستش کنم ولی زمانی که سیم های خروجی رو به هم زدم فیوز اتصال کرد و کلیدش قطع نشد ، سوال من اینست که وقتی با اتصال کوتاه قطع نشد چطور با برق گرفتگی یک شخص این کلید عمل کند ، ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

    با تشکر

    • سلام. قطعاً کلید محافظ جانتون خرابه.

 • عرض سلام و ادب و خسته نباشید خدمت مهندس گرامی جا داره یه تقدیر و تشکر کرده باشم از این همه توضیح هات ساده و کامل،بی زحمت اگه امکانش هست نحوه ی حساب کتاب،چه چیزایرو با چه قیمتی حساب کنیم و قیمت سیم کشی رو برای من ایمیل کنید،سپاسگذارم

  • سلام آقا رضا. از لطفتون سپاسگذارم. در کتاب آموزش جامع برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق ما در مورد اجرت کار برقکار صحبت کردیم. اون صفحات از کتاب که مربوط به سوالتون میشه رو براتون ایمیل می کنم.

 • سلام
  مهندس عزیز و گرانقدر
  واقعا جا دارد که از جنابعالی بخاطر ارائه اموزش جامع به زبان ساده کمال تشکر را بکنیم ، حتما کتاب جنابعالی را (که فکر میکنم تنها منبع اموزش سیم کشی ساختمان باشد که به زبادن ساده و کاربردی توضیح داده شده است)تهیه خواهم کرد چون در یک کلام عالیه، اینکه میخوام تمام مراحل و مطالب و نکته های که لازمه برای دانستن یک سیم کشی را بدانم و کار عملی را هم از پدرم که یک سیم کش ساختمان هست یاد بگیرم.
  ویک پیشنهاد هم دارم اینکه یک فیلم اموزشی بصورت عملی از مراحل اجرای سیم کشی یک ساختمان را تهیه بکنید تا بتوانیم به عنوان یک منبع عملی هم استفاده بکنیم
  امیدوارم که همیشه سربلند و پیروز باشید
  باتشکر
  یوسف

  • سلام آقا یوسف. از لطف شما سپاسگذارم.
   چشم. کمی سرمون خلوت بشه، قصد داریم که در مورد موضوعات مرتبط با کتاب آموزش جامع برق ساختمان، فیلم های آموزشی هم تهیه کنیم تا فهم مطالب برای خواننده ها بیشتر بشه.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  جناب مهندس اگه امکان داره یه توضیحاتی در مورد نحوه اجرای هوشمند سازی برق ساختمان ارائه بدین
  با تشکر

  • سلام. مرسی. یه خورده این روزا سرمون شلوغه. انشاا… در روزهای آینده.

 • سلام میخواستم بدونم برای روشنایی هر اتاق از یک ساختمان باید یک فیوز جداگانه نصب شود،یا روشنایی کل ساختمان باید یه فیوز داشته باشد،این فیوز باید چند امپر باشه.در سیم کشی ساختمان میشه همه نول ها رو به هم وصل کرد یا اینکه باید سیم فاز و نول هر اتاق رو جدا گانه داخل جعبه فیوز آورد بعد نول ها رو به هم وصل کرد در این روش آیا هزینه زیاد نمیشه.با تشکر

  • سلام این سوالتون خیلی کلی هستش، بطوری که توضیح کامل اون در کتاب آموزش برق ساختمان دقیقاً ۷۰ صفحه رو به خودش اختصاص داده. ولی یک توضیح مختصر رو خدمت شما عرض می کنم.

   برای هر اتاق یک فیوز جدا نصب نمیشه. معمولاً برای همه اتاق خواب ها یک فیوز، برای پذیرایی و آشپزخانه یک فیوز و برای سرویس بهداشتی و حمام و هم یک فیوز نصب میشه. که ما در کتاب برق ساختمان اشاره کردیم اسم هر کدوم از این ها سرخطه و برای هر کدوم از اونها یک فیوز جدای ۱۰ آمپر در داخل جعبه فیوز نصب میشه.
   هر سر خط یک فاز و یک نول جدا داره.

 • سلام اگه امکان داره قیمت سیم کشی ساختمان بر حسب متر مربع و شعله به ایمیل ارسال کنید.ممنون

  • سلام آقا مسعود. ما در صفحه ۲۰۶ تا ۲۰۹ کتاب آموزش برق ساختمان در این مورد زیاد صحبت کردیم. ولی باز هم قیمت هایی رو که لازمه براتون ایمیل می کنم.

 • با سلام وخسته نباشید
  جناب مهندس امکان داره بگین بهترین مارک آیفون هم صوتی و تصویری تو بازار الان چی هستش؟و نصب آیفون دستمزدش چنده تو بازار؟
  با تشکر

  • سلام . مرسی. بهترین آیفون های بازار. سیماران، الکتروپیک، و تابا هستش. اجرت نصب پنل و قفل بازکن، ۲۰ تا ۲۵ تومن. و به ازای هر گویش هر واحد ۱۵ تا تومن. ولی اگر ساختمون ویلایی باشه و تنها یک گوشی داشته باشه، سرجمع ۵۰ تا ۶۰ تومن اجرت نصب میشه.
   البته این درصورتیه که قبلاً سیمکشی انجام شده باشه. در غیر این صورت برای هر متر سیم کشی یا داکت کشی، متری ۷۰۰ تومن محاسبه میشه.

 • سلام مهندس
  داخل جعبه کنتور سیم ارت و نول به وصل بشه حفاظت جان باید قبل از وصل شدن نول به شین ارت باشه یا بعد ار وصل شدن نول به شین ارت.علت رو توضیح بدید
  خیلی ممنون

  • سلام. ما به عنوان یک برقکار نباید در تابلو کنتور ارت رو به نول وصل کنیم. اداره برق به تشخیص خودش و اگر نیاز باشه این کار رو انجام میده.
   در این صورت باز هم مثل مدار بالا عمل می کنید و محافظ جان رو بعد از اتصال نول به ارت انجام میدن.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  آقای مهندس امکان داره قیمت روز سیم کشی ساختمان رو بهم بگین هم به صورت متر مربع و هم شعله
  با تشکر از شما

  • سلام. پاسخ به ایمیل شما ارسال شد.

 • باسلام وخسته نباشید
  برای موتورجوش ۲۵۰آمپر درکارگاه آموزشی جوشکاری چه نوع فیوزی باید استفاده کرد؟
  ۲۵آمپر؟
  ۳۲آمپر؟
  باتشکر

 • باسلام ایا می شود کلید محافظ جان را در پارکینک در تابلو کنتور نصب گردد.چون حجم بزرگی دارد .فضای تا بلورامیگیرد.مچکر قمری از سنندج.

  • سلام. بله میشه و مشکلی نداره.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  آقای مهندس لطفا نحوه اجرای سیستم اعلام حریق یه ساختمان چهار طبقه رو یه توضیح مختصر و مفید بدین خیلی نیاز دارم.با تشکر فراوان

  • سلام آقا محمد.مرسی. ولی این مبحثی که شما می فرمایید نیاز به ۳۰ صفحه توضیحات داره که اینجا جاش نیست. در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق در مورد اون صحبت کردیم. اگر عجله ندارید تا هفته دیگه منتظر بمونید، چون نسخه جدید کتاب چاپ میشه و در اون سعی کردیم که کاملتر توضیح بدیم.

 • مهندس با سلام وخسته نباشيد مجدد و تشكر بابت وقتى كه ميزاريدوپاسخ ميدهيد.
  همانطور كه ذكر شد سيمها از كنتور تا به داخل واحد چهار رشته نمره ٦ ميباشد كه دو رشته ان براي برق داخل واحد ميباشد و دو رشته ديگر مستقيم براى كولرها،وهم اكنون زير هرپيچ فيوز كنتور دو سرسيم جدا ٦براى فاز ودوسر سيم براى نول بسته شده ونگرانى اينجاست كه چون واحدها ادارى است وحدود ٢٠امپر و كولرها حدود ٣٠ امپر برق ميكشد وبعد اين امكان ميرود كه به مرور زمان سر سيم مخصوص كولر داغ كرده و از سفت بودن اول خارج شده وباعث امپر كشيدن واسيب به دستگاها شود.ايا لازم است كه از سرسيم دوبل و يا روش بهتر ديگرى جايگزين حالت فعلى شود.

  • سلام.خواهش می کنم.
   فکر نمی کنم جای نگرانی باشه. اگر از سیم شماره ۶ و سر سیم استفاده شده باشه مشکلی پیش نمیاد.

 • مهندس با سلام و خسته نباشيد.لطفا روش صحيح بستن دوسيم به زير يك پيچ فيوز مينياتوري را توضيح دهيداگر هر كدام از سيمها را جدا سر سيم بزنيم و زير يك پيچ مينياتوري ببريم ايا اصولى است.چون در يك ساختمان سيمهاي كولر گازي و سيمهاي داخل واحد بصورت مجزا به داخل كنتور اورده شده است نمره سيمها هم ٤سيم ٦است.

  • سلام علی جان. بهتره اگر سر سیم ها هم سایز نیستند، برای هر دوشون یک سرسیم بزنید. چون وقتی دو سیم غیر هم سایز رو میبرین زیر یک پیچ، سرسیم کوچیکه درست سفت نمیشه و امکان داره که در بیاد.

 • باسلام ،برای استفاده ازبخاری ۲۰۰۰wازچه فیوز مینیاتوری وباچه آمپری باید استفاده کرد،وچه نکات دیگری را بایدرعایت کرد؟باتشکر اطراهننمایی شما

  • سلام از فیوز ۱۰ آمپر با سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. ولی سیم شماره ۱٫۵ هم جواب میده. برای سیم های اتصال به بخاری برقی در هیچ قسمتی از نوار چسب استفاده نکنید. و همیشه اتصالات سیم ها رو با ترمینال سرامیکی انجام بدین.

 • سلام خسته نباشید،ببخشید فیوز محافظ جان مینیاتوری مخصوص طبقه سوم رو تست کردم سالمه ولی برق به واحد طبقه سوم نمیرسه و فازمتر چیزی نشون نمیده،نول رو ک قطع میکنم بعضی از لامپ ها کم نور روشن میشه و فاز متر رو از توی واحد ک روی فیوز میذارم ضعیف روشن میشه،مشکل از کجاست؟در ضمن یه پمپ اب جدا گانه ب زیر فیوز محافظ جان وصل شده و بدون مشکل کار میکنه

  • سلام. اینکه می فرمایید یک پمپ به فیوز وصله و داره کار می کنه. پس برق تا داخل واحد و داخل فیوز محافظ جان اومده. حالا باید بقیه فیوزها رو چک کنید.

 • سلام خواهش میکنم سوالمو جواب بدین اگه فیوز روشنایی و پریز یک اتاق مشترک باشه یعنی از یه فیوز استفاده کنم مشکلی ایجاد میشه؟

  • سلام علی جان. ببخشید که سوال شما دیر جواب داده شد.
   استاندارد میگه که باید فیوز پریزها از فیوز روشنایی ها جدا باشه. ولی اگر فقط برای یک اتاق هستش، با خیال راحت و بدون نگرانی ازش استفاده کنید.

 • با سلام خدمت شما واقعا از سایت خوبتون ممنونم.داخل تابلو برق روشنایی زیر زمین یک مغازه کلیدهای مینیاتوری داریم که هر کدام برای قطع و وصل یک مدار روشنایی به کار می رود.به دلیل دور از دسترس بودن این تابلو باید تمام وقت این کلیدها در طول یک روز وصل بماند.آیا میتوان از این کلیدهای مینیاتوری انشعاب گرفت و به محدوده در دسترس به چند کلید تک پل متصل کرد؟تا هر موقع نیاز بود خاموش و روشن کنیم؟اگر امکان دارد نحوه اتصال را توضیح دهید.
  واقعا متشکرم

  • منظورم اینست که فیوزهای مینیاتوری همیشه وصل باشد و مدارهای روشنایی را به جای فیوز مینیاتوری با کلید تک پل قطع و وصل کنیم.

   • بله متوجه شدم. این کار امکان پذیره.

  • سلام آقا مصطفی. بله شدنش میشه، ولی باید از یک برقکار ماهر بخواید که این کار رو انجام بده تا اصول حفاظت و ایمنی رو به درستی اجرا کنه.

   • باید از دوسر ترمینال هر فیوز دو سیم بگیریم و هر کدام را به هریک از پیچهای کلید وصل کنم یا اینکه از خروجی فیوز به پیچ طلایی کلید و از پیچ نقره ای آن به یکی از لامپ ها وصل کنم؟ کدام درست است؟

    • چون اصرار دارید که خودتون انجامش بدید پس به این صورت عمل کنید و این موارد رو رعایت کنید.
     از خروجی هر فیوز به پیچ طلایی رنگ کلید و از پیچ نقره ای رنگ اون هم به یکی از لامپ ها وصل کنید.
     برای روشنایی ها از سیم شماره یک و نیم استفاده کنید و از سیم های تیکه شده و چسب خورده استفاده نکنید. و اتصالات رو به صورت صحیح و ایمن انجام بدید.

 • با سلام،تو یه ساختمون که شامل چند واحد میشه ، یکی از واحد ها هر از گاهی خودبخود فیوز اصلی کنتور قطع میشه و وقتی اونو وصل میکنیم باز ممکنه بعد از چند ساعت دوباره قطع میشه، عیب از فیوزه یا سیم کشی،البته سیم کشی اون هم قدیمیه،راهنمایی کنید ،ممنون

  • سلام کاظم جان. این مورد می تونه دلایل زیادی داشته باشه، و چون این دلایل خیلی زیاده نمیشه اینجا عنوان کرد. باید از یک برقکار کمک بگیرین.

 • سلام مهندس روزتون بخیر ،مهندس میشه بپرسم چرا ورودی یو پی اسو وقتی به برق اصلی وصل میکنیم و خروجی اونو به بار وصل میکنیم خطای over load میده ولی بار رو هم از یو پی اس جدا کردیم بازم همون خطا رو میده ،چی میتونه باشه مشکلش مهندس؟در ضمن بار مربوط به اتاق سروره

  • سلام. تا به حال چنین مشکلی برامون پیش نیومده.
   دوستانی که می دونن به این کامنت پاسخ بدن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 2
 • 3,495
 • 15,683
 • 95,600
 • تیر ۲۹, ۱۳۹۷

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی