خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته

      مطالب مرتبط937 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با عرض سلام و خسته نباشی
  ما فیوز روی کنتورمون خراب شده و برق رو یکسره وصل کردم به جعبه فیوز داخل ساختمان میخاستم ببینم میشه به جای فیوز روی کنتور از یه فیوز محافظ جان استفاده کنم البته جعبه فیوز از این فیوزهای محافظ جان نداره . بازم ممنون

  • سلام. مرسی. خیر نمی تونید، چون شما اصلاً نباید فیوز کنتور رو دستکاری میکردین، اداره برق می تونه بابت این موضوع شما رو جریمه کنه.
   برای هرگونه تغییر یا تعمیر در کنتور برق باید زنگ بزنید اتفاقات برق (۱۲۱) تا بیان و انجام بدن.
   محافظ جان رو داخل جعبه فیوز منزل نصب کنید.

 • سلام آقای مهندس
  این نقشه ای که برای محافظ جان گذاشتید فاز و نول کنتور, مستقیم به ورودی حفاظ جان میخوره و خروجی فاز و نول از حفاظ جان به جعبه فیوز میره! پس سیم ارت رو باید به کجای کلید حفاظ جان وصل کرد؟

  • سلام. سیم ارت اصلاً به محافظ جان وصل نمیشه.

 • سلام .خسته نباشید .
  اگه کنتور تو حیاط باشه و جعبه فیوز توی خونه سیم ها رو چجوری و با استفاد از چه لوله ی انتقال بدیم

  • سلام. مرسی. هم میتونید از کف حیاط یک کانال به عمق ۷۰ سانتی متر حفر کنید و داخلش لوله نمره ۲٫۵ قرار بدین. هم اینکه از کنار یا روی دیوار حیاط لوله رو انتقال بدین، که روش اول استاندارده.

 • سلام.خسته نباشید جناب مهندس..لطفا در خصوص مورد ذیل جواب بدهید… در یک ساختمان مسکونی که اصلا جعبه فیوز ندارد وکل برق فقط به کنتور اصلی وصل است، از بعضی جاها سیم ها اتصالی میکنند به طوری که آتش هم میگیرند ولی فیوز کنتور برق که قبلا ۲۵ آمپر تیپB بوده، اصلا فیوز قطع نکرده ،الان به فیوز ۲۵ آمپر تیپC تعویض شده ولی مشکل همچنان وجود دارد،حال سوال اینجاست که فیوز استاندارد هست؟؟ تکلیف چیست و باید چکار کرد؟وچرا فیوز در صورت آتش سوزی هنوز قطع نمیکند؟باید فیوزی با چه مشخصاتی استفاده کرد؟؟ باسپاس وتشکر..

  • سلام. فیوز کنتور رو با یک فیوز ۲۵ آمپر نوع B تعویض کنید.
   دلیل اینکه سیم ها آتش گرفته به این خاطر بوده که یا فیوز خراب بوده یا اینکه سیم ها خیلی نازک بوده. معمولاً در ساختمان های قدیمی از سیم های دولا سفید نازک استفاده میشد که با اومدن وسایل برقی پرمصرف به بازار، دیگه اون سیم ها جوابگو نیست و میسوزه.

 • باسلام وممنون بابت پاسخگويى ،ما به تازگى درمنزل بازسازى انجام داديم وبرحسب اجبار مجبور شديم جاى جعبه فيوزرو عوض كنيم وچون مجبور بوديم جعبه روداخل پذيرايى نصب كنيم اونرا داخل كمد وبا فاصله پانزده سانتى متر بالاتر ازكف نصب كرديم البته ازنظر دسترسى خيلى راحت وسريعه،مى خواستم ببينم كه مكان نصب شده مشكل دارد ؟؟باتشكر

  • سلام. خواهش می کنم. بله نصب جعبه فیوز داخل کمد مشکل داره. جعبه فیوز باید در جایی نصب بشه که در زمان بروز یک حادثه به راحتی در دید اشخاص باشه و در کمترین زمان ممکن بشه بهش دسترسی داشت.

 • فیوز جعبه برق داخل کوچه ما می پرد. و مجبور شدیم چندین بار به اداره برق تماس بگیریم. میگویند مشکل از مصرف بالای شماست در صورتی که طی ۱۰ سال گذشته مشکلی نبوده و وسیله برقی هم اضافه نشده. آخرش نفهمیدیم مشکل از چیست. مامور برق هم طلبکار است. فکر میکنیم مشکل از اداره باشد. لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام.
   این فیوزی که میگن کجاست؟ وقتی میپره برق همه محله قطع میشه؟

 • سلام جناب مهندس مرادی از پاسخ به سوالات کاربران به صورت کامل و کارشناسی تون ممنون آیا می توان نول را از زمین گرفت و فقط فاز از کنتور برق یعنی با این کار میشه در مصرف برق صرفه جویی کرد و کنتور برق هم رقم کمتری رو نشون بده

  • سلام. ممنونم از لطفتون. ولی اینکار هیچ تاثیری در مصرف برق شما نداره.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  محافظ جان ( برق سه فاز)میزنه با اینکه ورودی نول و ارت رو از مدار خارج کردم.البته فیوز رو‌ هم تعویض کردم فرقی نکرد.

  • سلام. خب نول رو که نباید از محافظ جان خارج کنید، تنها ارت اصلی رو از بقیه ارت ها جدا کنید و تست کنید.

 • سلام مهندس:زمانی که از کولر گازی میخواهم استفاده کنم بعد ۲دقیقه فیوز داخل میزنه بالا تمام فیوزها ۱۶ آمپر اگر فیوز کولر گازی که تلویزیون بهش وصل ۲۵ کنم خوب میشه یا اتفاقی نمیفته باتشکر

  • سلام. اگر برای کولرگازی تون از کابل نمره ۴ استفاده کردید، مجاز هستید که فیوزتون رو ۲۵ آمپر کنید. اگر ۲۵ آمپر نوع C نصب کنید، احتمالاً مشکل تون حل بشه.

 • سلام خسته نباشید
  ما تو خونه جدیدی ک اومدیم اتاق خواب فاقد برقه نه پریزا نه کلیدا
  تو جعبه فیوزم یه فیوز هست ک هبچ سیمی بهش وصل نیس
  تعداد هشت تا نه تا سیم هم هستن که با چسب برق به هم وصل هستن و پوشونده شدن و یه سیم تکی که اونم با چسب برق پوشونده شده
  سیم مربوط به اتاق خواب رو چطور باید پیدا کرد

  • سلام جناب هوشمند، این مورد تا از نزدیک دیده نشه نمیشه جواب داد، باید بگین یک برقکار بیاد و از نزدیک چک کنه.

 • سلام مهندس
  خسته نباشید
  یه سوال داشتم وقتی کولر گازی خونه که ۳۰۰۰۰ هست روشن میکنیم محافظ برقی که به پریز زیر کولر گازیه و تلویزیون بهش وصله همان لحظه اول قطع میکنه بعد یک دقیقه خودش دوباره روشن میشه و این عمل تقریبا هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یکبار انجام میشه
  وقتی کولر گازی خاموشه این اتفاق اصلا نمیفته
  محافظ برق هم یکبار عوض کردم
  در منزل جعبه فیوز داریم که فیوز کولر گازی جدا از فیوزهای دیگس و سیم کولر گازی مستقیم و یه سره رفته تا فیوز
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. زمانی که کولرگازی استارت می کنه، در همون لحظه شروع، برق خیلی زیادی مصرف می کنه و این باعث افت ولتاژ میشه. و وقتی ولتاژ به کمتر از ۱۷۰ ولت برسه، هر چی محافظ تو خونه دارین برق رو قطع می کنن. دلایلش هم این موارد می تونه باشه. یا برای کابل اصلی منزلتون از کابل ضعیف استفاده کردین. مثلاً کابل منزل شما باید حداقل نمره ۶ باشه. یا اینکه خیلی وقته کولر رو سرویس نکردین و برق مصرفی اون خیلی بالا رفته.

 • باسلام خدمت مهندس در جعبه فیوز با داشتن فیوز جان و تقسیم سر خط روشنایی و پریزها موقع عمل نمودن فیوزجان ایا با قطع برق بایستی مداری که اتصالی دران رخ داده با بیرون زدن فیوز مربوطه نسبت به رفع عیب اقدام نمود تا دیگر مجبور نباشیم کل مدار را بازبینی نماییم صحت کار همینطور هست یا خیر لطفا جواب بفرمایید با تشکر فراوان

  • سلام. سوالتون واضح نیست. به اون مقداری که برداشت خودم بود پاسخ میدم: در این مواقع تمام کلیدهای مینیاتوری بجز کلید محافظ جان رو قطع کنید، بعدش دونه دونه مینیاتوری ها رو وصل کنید. به مینیاتوری سرخط معیوب که برسید، محافظ جان میپره، و به این صورت متوجه میشید که اتصالی در کدوم سرخط ایجاد شده و مجبور نیستید که کل مدار رو بازبینی کنید.

 • در ادامه سوالم از شما فراموش کردم بنویسم که در جاهای مختلف سایت شما ذکر کردید که طبق مقررات جدید ساختمان فیوز اصلی داخل کنتور باید ۲۵ امپر باشه نمونه هم در قسمت ولتاژ و جریان برق و چند جای دیگه سایت ذکر شده

  • سلام. مرسی که یادآوری کردید، اون مورد اصلاح شد.
   فیوز اصلی داخل جعبه فیوز باید متناسب و هم آمپر با کنتور برق باشد.

 • سلام و تشکر از پاسخ شما
  سوالی دیگه ای که برای من بوجود میاد اینکه اگر من محافظ جان را ۳۲ امپر کنم در صورت اتصالی برق ( با توجه به اینکه کلید مینیاتوری من ۲۵ امپر B میباشد ) کدوم کلید من زودتر عمل میکنه. مینیاتوری قبل محافظ جان یا خود محافظ جان

  • سلام. از لحاظ عملی به احتمال زیاد هر دو با هم بپره. ولی از لحاظ تئوری مینیاتوری نوع B زودتر میپره. در ضمن محافظ جان شما باید از نوع RCBO باشه که اتصال کوتاه رو هم تشخیص بده.

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما
  داخل منزل ما یک کلید محافظ جان ۲۵ امپر هستش و قبل از کلید هم یک فیوز دو پل ۲۵ امپر نوع B قرار داده شده با توجه به اینکه کلید مینیاتوری ورودی ساختمان ۳۲ امپر میباشد
  اشکالی از نظر شما وجود داره یا باید محافظ جان هم حتما ۳۲ امپر باشه در ضمن نوع محافظ جان هم RCBO میباشد

  • سلام. مرسی. بهتر بود که محافظ جان شما هم آمپر با فیوز کنتور باشه. ولی حالا که هزینه کردین و خردین نیازی به تعویض نیست. فقط این رو بدونید که الان ظرفیت برق منزل شما به اندازه همون ۲۵ آمپر هست نه ۳۲٫

 • سلام.خسته نباشید. ممنون بابت مطالب خوب و پاسخگوی دقیقتون.
  سوال: دو تا کنتور ۲۵ آمپر یکی آنالوگ و دیگری دیجیتال دارم چطور بین مصرف روشنایی و پریزها و یک کولر سی هزار و سه کولر ۹ هزار تقسیم کنم؟ تا هم از نظر اقتصادی و هم فنی مناسب باشه.
  سوال۲: اگه فاز هر دو کنتور را با هم مشترک کنم و به بالای فیوزها ببندم و از پایین فیوزها برای مصرف کننده ها ببرم تا هر موقع که مصرف بالا است از دو کنتور استفاده بشه و هر موقع مصرف کمتره، کنتور دیجیتال را قطع کنم، مشکلی پیش میاد؟ (فازها دو کنتور هم نامند)
  اگه دو تا فاز مشترک شوند و مثلا ۱۰ آمپر برق از مجموع آنها بکشیم این مصرف چطور بین کنتورها تقسیم میشه؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

  • سلام. مرسی. پیشنهاد می کنم سه کولر ۹ هزار رو روی کنتور آنالوگ بزارین و سعی کنید بیشتر از این کولرها استفاده کنید، چون هزینه برق مصرفی کنتور آنالوگ معمولاً کمتر از کنتورهای دیجیتاله.
   کولر ۳۰ هزار و روشنایی و پریزها رو هم روی کنتور دیجیتال بزارید.
   مشترک کردن فاز ۲ تا کنتور پیشنهاد نمیشه.

 • ازسایت و نکته نظراتون خوشم اومد….
  مشتاق شدم کتاباتون رو مطالعه کنم

  • سلام. شما لطف دارید، برای تهیه کتابها با خانم اوتویی تماس بگیرید. ۰۹۱۹۴۱۰۵۷۳۱

 • سلام
  مهندس جان, برق خونه قطع شده. فیوزش رو بردن
  فیوز از مدل فشنگی هست, مال یکی از همسایه ها رو باز کردم اما رو فیوز چیزی ننوشته بود
  فقط میخوام یه امشب رو ران کنم برق رو
  چه مدل فیوزی بگیرم؟
  ساختمان ۱۴ واحد مسکونی داره
  مهندس اورژانسی هست اگه بتونی راهنمایی کنید تا چند ساعت دیگه
  ممنون

  • سلام. روی قبض برقتون رو نگاه کنید که آمپراژ کنتور شما رو چند نوشته. مثلاً نوشته ۳۲ آمپر، پس باید یک فیوز فشنگی ۳۲ آمپر رو جایگزین کنید.

 • با سلام و خسته نباشید .یه کولر ۱۸ هزار دارم .کنارش یه فیوز جدا براش گذاشتم سیم ۴ استفاده کردم فاصله فیوز تا کنتور هم تقریبا ۱۴ متری میشه .الان به خاطر یه سری تغییرات ساختمانی تو حیاط مکان کنتور یه ۸ متری دور شده سوالی که دارم اینه که میتونم به همون سیم اولییه ۸ متر اضافه کنم وببرم تا کولر یا دوباره یه ۲۲ متر سیم جدید یک تیکه بگیرم. در زیر مکان قبلی کنتور یه جعبه تقسیم بود الان با تغییر مکان کنتور همچنان جعبه تقسیم هس (منظور تیکه دادن سیم داخل لوله نیس )

  • سلام. مرسی. بله مشکلی نداره و می تونید ۸ متر سیم به سیم قبلی اضافه کنید. فقط اتصالاتتون رو در سفت و محکم و با استفاده از ترمینال سرامیکی یا با استفاده از لحیم کاری انجام بدید.

 • با سلام. استاد یه خونه دوبلکس برق کاری میکنم دوتا کولر گازی ۲۴ و۱۸ هزار هم داره فاصله کنتور تا جعبه فیوز تقریبا ۸ متر. کنتور هم ۳۲ آمپر هس. لوله گذاشتم از کنتور تا جعبه میخواستم ببینم از چه سیمی استفاده کنم چون شما تو متن بالا از کابل اسم بردید و کابل داخل لوله بد رد میشه. فاصله تاجعبه فیوز تا کولر طبقه دو ۲۰ متر. برای کولر ها سیم ۴ بردم.
  ۲٫ میتونم برای بالا بردن ظرفیت به جای کابل از دوتا سیم موازی شده ۴ از کنتور به جعبه فیوز ببرم ممنون (چون سیم ۴ دارم برای استفاده ودیگه سیم نگیرم)
  ۳٫قبلا برای کولر گازی مستقیم از کنتور میگرفتم(با فیوز جدا) الان چون از جعبه فیوز میگیرم و چون با برق ساختمان هم یک مسیره به سیم از کنتور تا جعبه فیوز آسیب نمیزنه. ممنون میشم از لطفتون

  • سلام امین جان. استاندارد میگه که بخاطر استقامت مکانیکی کابل، باید از کابل استفاده کنید، ولی اگر مهندس ناظرتون آدم گیری نباشه، سیم هم مشکلی نداره و همون کار رو میتونه واستون انجام بده.
   اینکه که فرمودین ۲ تا سیم موازی (منظور ۲ تا فاز و ۲ تا نول مجزا) ببرید ایده خوبیه، یکی برای کولرها و یکی هم برای روشنایی و پریزهای منزل. ولی اگر سیم برق هر دو کولر مشترکه، بهتره که سیم کولرها رو نمره ۶ در نظر بگیرید.
   ۳-خیر مشکلی نداره.

   • مهندس عزیز سلام ممنون از پاسختون. فقط یه نکته اینکه من میخوام با موازی کردن دوتا سیم ۴ (دوتا فاز و دوتا نول) درواقع یه سیم ۸ درست کنم و از کنتور تا جعبه فیوز ببرم بعدش تو جعبه فیوز تقسیم بار کنم برای کولر ها و برق ساختمون به نظر شما مشکلی نداره. از لطفتون ممنون

    • سلام. خواهش می کنم. بهتره این کار رو نکنید، یک سیم ۴ برای کولرها و یک سیم ۴ برای روشنایی ها و پریزها استفاده کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی