خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
خرداد
۱
۱۳۹۷

اصول لوله گذاری در سیمکشی ساختمان ۲

دوستان عزیزم سلام. انشاا… که در این ماه عزیز طاعات و عبادات تان قبول باشد. بنده همیشه در ماه رمضان همه کارها را تعطیل می کنم تا بتوانم روزه بگیرم. چون به خاطر سختی کار، نمی توان هم کار کرد و هم روزه گرفت. و در این یک ماه فرصت خوبی دست داده که روی کتاب نصب، عیب یابی و تعمیر آیفون ها کار کنم. این بار به خودم قول داده‌ام تا کتاب آیفون را تمام نکنم پروژه دیگری قبول نکنم و تا الان ۸۰ درصد کتاب آماده شده و اگر خدا بخواهد حداکثر تا پایان ماه رمضان این کتاب آماده خواهد شد. در این روزها حداقل ۱۴ تا ۱۵ ساعت پشت لپ تاپ مشغول فکر کردن و تایپ کردن متن کتاب هستم و وقتی از نوشتن خسته می شوم برای اینکه آب و هوایی عوض کنم به مجتمع مسکونی که در همسایگی ما در حال ساخت است سر میزنم. اگر خاطرتان باشد در مطلب اصول لوله گذاری در برقکشی ساختمان ۱ چند تا از اشتباهات و ایرادهای برقکار محترم این مجتمع را خدمتتان عرض کردم و حالا می خواهم به ادامه این مطلب بپردازم تا عزیزان برقکارِ دیگر، این اشتباهات را مرتکب نشود. این تصاویر را از هنرنمایی برقکار این ساختمان گرفته ام تا لابه لای آنها نکاتی را شرح دهم. به تصویر اول نگاه کنید.

لوله گذاری در سیمکشی ساختمان :

لوله کشی برق

تصویر بالا قوطی کلیدهای روشنایی برای پذیرایی را نشان می دهد. که ۴ تای پایین برای کلیدها و قوطی کلید بالای آنها هم برای محل نصب و سربندی سیم های آیفون تصویری در نظر گرفته شده است.

اشتباه اول: دقیقاً در راستا و بالای کلیدهای روشنایی پذیرایی، قوطی کلید آیفون تصویری را نصب کرده است که باعث می شود بعد از نصب گوشی آیفون، سیم فنری هندست روی کلیدهای روشنایی آویزان شود. همیشه باید قوطی کلید پشت آیفون حداقل ۱۵ سانتی متر آن طرف تر باشد. به تصویر زیر که آن را برای «کتاب نصب، عیب یابی و تعمیر آیفون ها» آماده کرده‌ام نگاه کنید.

ه

محل نصب کلید برق

همانطور که می بینید قوطی کلید پشت آیفون ۱۵ سانتی متر از راستای کلیدهای پذیرایی فاصله دارد تا سیم های فنری آن روی کلیدهای برق آویزان نباشد. ارتفاع نصب کلیدهای روشنایی پذیرایی از کف ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر است و ارتفاع نصب قوطی کلید پشت آیفون هم بایستی ۱۴۰ سانتی متر بالاتر از کف تمام شده باشد پس می توان گفت که قوطی کلید پشت آیفون تصویری باید ۳۰ سانتی متر بالاتر از کلیدهای روشنایی باشد.

اشتباه دوم: برق مانتیور آیفون تصویری از برق روشنایی گرفته شده است که طبق استاندارد باید از پریزهای برق پذیرایی یا از جعبه فیوز گرفته شود. چون مانیتور آیفون تصویری یک مصرف کننده است نه یک روشنایی.
البته بین خودمان بماند، بنده به برقکارهایی که برای من کار می کنند می گویم که این مورد را بیخیال شوند. چون معمولاً گوشی آیفون در نزدیکی کلیدهای روشنایی پذیرایی قرار می گیرد و این فاصله خیلی کم است، می توان با یک لوله ۳۰ یا ۴۰ سانتی این دو را به یکدیگر ارتباط داد و برق آیفون را از کلیدهای روشنای گرفت. در این صورت به مقدار زیادی در مصرف لوله و سیم صرفه جویی می شود و نیازی هم به شیارزنی نیست. پس قرار نیست که همیشه حرف حرف استاندارد‌ باشد، من یکی که این مورد را رعایت نمی کنم. البته این نظر شخصی بندست و اگر شما خیلی مقرراتی هستید می توانید برق مانیتور آیفون تصویری را پریزهای پذیرایی یا از جعبه فیوز بگیرید تا کاملاً طبق مقررات عمل کرده باشید.

اشتباه سوم: بوشن ها بصورت غیر اصولی ایجاد شده‌اند. همانطور که مشخص است این برقکار عزیز یکی از لوله‌ها را شکافته و لوله دیگر را در داخل آن قرار داده است.

زمانی که می خواهید ۲ عدد لوله برق شماره ۲ (یه با قول بعضی ها لوله نمره ۱۳) را به سر همدیگر وصل کنید یا باید یک تکه لوله ۲٫۵ (به طول ۱۲ سانتی متر) بیاورید و سر هر دو لوله را داخل آن قرار دهید و بعد ۲ طرف آن را نوار چسب بزنید و یا اینکه سر لوله ای که در قسمت پایین قرار گرفته را با حرارت گرم کنید و آن را با یک لوله شماره ۲ دیگر گشاد کنید و بعد لوله بالایی را داخل لوله پایینی فرو کنید. یعنی همیشه باید لوله بالایی به داخل لوله پایینی برود. چون برقکار همیشه بایستی از سمت جعبه فیوز فنر سیمکشی را رد کند، در این صورت فنر سیمکشی به محل اتصال ۲ لوله گیر نمی کند.

اشتباه چهارم: یک لوله افقی در تصویر (که از داخل آجر بالای قوطی کلید آیفون رد شده است) مشاهده می کنید، که گفتیم هیچ لوله ای نباید بصورت افقی نصب شود.

اشتباه پنجم: خط شیار با دستگاه فرز یا دستگاه شیار زن ایجاد نشده و این برقکار فقط از تیشه استفاده کرده است و باعث خرابی زیادی روی آجرهای سفال شده است.

اشتباه ششم: قوطی کلیدها کاملا با گچ خاک به دیوار نصب نشده است و دو طرف قوطی کلیدها آزاد هستند بطوری که به راحتی میشد با یک انگشت آنها را از دیوار جدا کرد.

اشتباه هفتم: این برقکار باید صبر می کرد و بعد از پایان مرحله گچ خاک اقدام به نصب قوطی کلیدها و لوله ها می‌کرد. ولی چون قبل از گچ خاک قوطی کلیدها را نصب کرده است در بالاترین طبقه این مجتمع که آقای گچ کار مشغول کار بود قوطی کلیدها به این شکل در آمده بودند.

ی

نصب قوطی کلید برق

یعنی یا مثل تصویر بالا ۱ سانتی متر از قوطی کلید از داخل گچ خاک بیرون زده بود و یا در بعضی موارد تا ۳ سانتی متر قوطی کلیدها به داخل گچ خاک فرو رفته بود. که هر دو حالت هم اشتباه است و قوطی کلید بایستی کاملاً هم سطح با گچ خاک نصب شوند.

 

مطلب لوله گذاری در سیمکشی ساختمان را تا شب تکمیل می کنم و از طریق خبرنامه سایت برایتان ارسال می کنم.

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


66 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با عرض سلام.اول از همه تشکر میکنم از شما بابت کتاب آموزش برق ساختمان.من کتاب رو خریدم و بسیار راضی هستم.خیلی ساده و روان توضیح دادین تو این کتاب که فهمیدن برق رو آسون میکنه.
  سوالم این بود که برای برق ساختمان تمام مداراتی که داخل کتاب گقته شده کفایت میکنه یا چیزهای دیگه ای هم هست؟
  و سوال دوم اینکه واسه دوربین مدار بسته هر ۲ جلد رو باید بخریم یا کتاب دوم کفایت میکنه؟

  با تشکر

  • با سلام. متشکرم از حسن نیت شما نسبت به کتاب اصول مهندسی و طراحی برق ساختمان. باید توجه کنید که این کتاب باید تکمیل تر شود. لذا باید بیشتر مطالعه بفرمایید مانند نحوه محاسبه ارت و یا تلفن تحت شبکه(voip) و نکات دیگر. در مورد سوال دوم شما به نظر من هرچه بیشتر بخوانید و یاد بگیرید در زمینه شغلی به شما کمک خواهد کرد.

 • سلام: مدیر سایت محترم…….. : لطف کنید مشکل کاربران را حل کنید: چند بار بهتان ایمیل زدم ولی اصلا جواب ندادید !!! هدف تان فقط پول گرفتن نباشد !! بعد از اینکه محصولی خریدم از شما: برای حفظ اعتبار سایتان هم که شده : باید به کاربر احترام بگذارید و راهنمایی اش کنید!

  • با سلام. دوست عزیز. ممنون از انتقاد شما. ما در این سایت به پول فکر نمی کنیم بلکه هدفمان کمک به افزایش دانش دوستان است. اگر ملاحظه بفرمایید تمامی سوالات سعی می شود که جواب داده شود. شاید مشکلی در ارسال ایمیل بباشد. پیگیری خواهیم کرد.

 • سلام مهندس مطالب عالی هستند. غیر از مبحث ۱۳ از کجاها میشه قوانین برق ساختمان رو پیدا کرد؟ به عنوان مثال همین فاصله ی نصب آیفون از قوطی برق استانداردش از کجا اومده؟

  • با سلام. شما می توانید نشریه ۱۱۰ برق را نیز مطالعه فرمایید.

 • سلام
  یک نرده بود که یک ضلعش با یک قوطی ۳*۲ساخته شده من از توی این قوطی یک کابل رد کردم نرده هم توی محیط بیرونه آیا اکسید آهن به روپوش کابل صدمه میزنه؟

  • با سلام. معولا کابلها مقاومند. اما بهتر آن است که اگر امکانش هست کابل را از داخل خرطومی رد کنید.

 • سلام مهندس

  یه ساختمان کار میکنم که صاحب کار قصد داره در واحدهای ساختمان رو کارتی بذاره
  من اطلاعی ندارم از محل قرار گیری لوله برقشون که کجا بذارم توی چه ارتفاعی و کدوم سمت باشه.
  لطفا اگه اطلاع دارید منو راهنمایی کنید

  ممنون

  • با سلام. منظورتون از رو کارتی چیست؟

   • منظورم واحدهایی هستند که برای ورود بهشون از کارت های الکترونیکی استفاده میکنند

    منظورم تگ الکترونیکی که برای ایفون در نظر میگیرن نیست

    کارت الکترونیکی که بعضی از هتل ها هم ازش استفاده میکنند ولی اینجا میخوان درب ضد سرقت که با کارت الکترونیکی باز میشن استفاده کنند

    من درمورد برق این درها هیچ اصلاعاتی ندارم نمیدونم که اصلا نیاز دارن یا ندارن, اگرم دارن من کجا باید براشون در نظر بگیرم

    ممنون

    • سلام. بهتر ان است که حتما با سازنده یا فروشنده صحبت کنید و ببینید آن ها چه می خواهند تا بعدا مشکل دار نشوید.

 • مهندس سلام.خواستم بدونم ساختمانی که هیچ چاه ارتی نداره وسیم ارت هم همین طور…آیا میشه کلید نشتی جریان یا همون محافظ جان رابذاریم جواب میده مفید هست…

  • سلام. بله میشه نصب کرد و مفید هم هست.

 • ممنونم امیدوارم همیشه موفق وپیروز باشید

  • سپاسگذارم. موفق و موید باشید.

 • سلام مهندس. خسته نباشید.عیدتونم مبارک باشه.طبق قولی ک داده بودید ما منتظر کتاب آیفون هستیم.ممنون میشم بگید ب کجا رسیده و چقد مونده تا ما بتونیم استفاده کنیم.ممنون

  • سلام. مرسی از شما. کتاب آماده شده و برای ناشر ارسال شده. گفتن مجوزهاش تا از اداره ارشاد بیاد بین ۱ تا ۲ هفته زمان میبره. آماده بشه از طریق ایمیل بهتون خبر میدیم.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 0
 • 5,772
 • 9,959
 • 383,871
 • خرداد ۱, ۱۳۹۷

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی