خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
اردیبهشت
۱۳
۱۳۹۷

اصول لوله گذاری در برقکشی ساختمان

اصول لوله گذاری در برقکشی ساختمان عنوانی است که برای مطلب امروزمان انتخاب کرده ایم. در این مقاله از سری مقاله های آموزش برق می خواهیم تصاویری از بخش لوله گذاری در سیمکشی ساختمان را نشان تان بدهیم و نکاتی را در لابه لای آن گوشزد کنیم. چون بسیار مشاهده می کنیم که هنوز خیلی از برقکارهای عزیز این نکات ساده و ابتدایی را در سیم کشی ساختمان رعایت نمی کنند. چند روزیست که در همسایگی ما یک مجتمع مسکونی بزرگ در حال ساخت است. این تصاویر را هنرنمایی برقکار محترم این ساختمان گرفته ام تا لابه لای آنها نکاتی را شرح دهم. به تصویر اول نگاه کنید.

رایزر برق ساختمان

احتمالاً هفته قبل مطلب رایزر چیست را که از طریق خبرنامه به ایمیلتان ارسال کردیم مطالعه کردید.

اگر هنوز عضو خبرنامه سایت آموزش برق نیستید اینجا کلیک کنید. عضویت در خبرنامه

در این مطلب همکارم مهندس مهربانی شرایط و استانداردهای لازم برای اجرای رایزر برق ساختمان را خدمت‌تان توضیح دادند. گفتیم که برای لوله های برق ساختمان بایستی رایزر جداگانه ایجاد شود و رایزر لوله های برق حداقل بایستی ۳۰ سانتی متر با رایزر لوله های فاضلاب فاصله داشته باشند. ولی متاسفانه برقکار بالا به خاطر اینکه زحمت حفر یک رایزر جدید را به خود ندهد، لوله های برق را در کنار لوله های فاضلاب نصب کرده و حتی با بست به لوله های فاضلاب بسته است تا به خیال خودش محکم کاری کرده باشد.

 

لوله گذاری برق اشتباه

روز قبل، از این ساختمان صدای دعوا می آمد و می شنیدم که ۲ نفر در حال گفتن جملاتی زشت به یکدیگر هستند که البته در این داستان باید آنها را سانسور کنیم. امروز که برای گرفتن این عکس ها به این ساختمان رفتم آقای گچ کار محترم تعریف کرد که دیروز با آقای برقکار سر همین لوله ی بالا که در تصویر می بینید دعوایی مفصل کرده است. چون آقای برقکار لوله را در زیر سقف پذیرایی نصب کرده و فقط آن را با یک سیم مفتولی به سقف بسته است. و انتظار دارد که آقای گچ کار خودش این لوله را در زیر گچ خاک نصب کند. و دعوای آنها هم سر همین قضیه بوده که چرا آقای گچ کار آنقدر گچ خاک به سقف نزده که روی لوله برق پوشیده شود!!! جمله ای که واقعاً خنده دار است. و حالا آقای گچکار سقف را گچ خاک زده ولی این لوله همین طور آویزان وسط پذیرایی مانده است.
اولاً سقف این ساختمان از نوع تیرچه ای با بلوک های سفالی ۲۵*۵۰ است و  قرار نیست که هیچگونه سقف کاذبی هم در زیر سقف اصلی نصب شود. پس تنها راه ممکن برای لوله گذاری این است که لوله های برق در کف طبقه بالایی نصب شوند و بعد در کف سوراخ هایی ایجاد شود و با استفاده از زانو یا خم، سر لوله به داخل طبقه پایینی خم شود. مثل تصویر زیر. این تصویر کف طبقه بالایی است. البته آن را از یک پروژه دیگر گرفته ام.

لوله گذاری برق ساختمان در کف

البته در تصویر بالا هم ۲ اشکال اجرایی وجود دارد، اینکه محل اتصال زانو به لوله برق با نوار چسب پوشیده نشده است. و با یک ضربه کوچک زانو از لوله جدا می شود. اشکال دوم هم اینکه چون لوله ها در کف هستند بایستی یک ماهیچه سیمانی روی لوله ها کشیده شود تا لوله ها آسیب نبینند. قبلاً هم در مورد نصب لوله های برق در کف طبقه بالایی در کتاب آموزش برق ساختمان صحبت کرده بودیم.

بعد که می خواهم از پله ها بالا بروم لوله های برق را می بینم که در کف پاگرد طبقات بالاتر نصب شده اند. با خودم می‌گویم خدا را شکر، این برقکار محترم لااقل در راه پله کارش را اصولی انجام داده است و مثل پذیرایی بالا، لوله ها را در زیر راه پله ها نصب نکرده است. که ناگهان یک حفره ۲۵ در ۵۰ در بالای سرم می بینم. این حفره ها در زیر پاگرد تمام طبقات تکرار شده اند. هر کس دیگری که این حفره به این بزرگی را در سقف ببیند اولش فکر می کند نورگیری یا چیز دیگری باشد. ولی متاسفانه دقت که می کنی ۲ عدد لوله برق هم در گوشه آن حفره میبینی و تازه دو هزاری ات جا می افتد که برقکار محترم زمانی که داشته کف پاگردها را سوراخ می کرده این حفره های بزرگ را ایجاد کرده، آن هم برای چه!!! تنها برای ۲ عدد لوله برق شماره ۲ که باید از از کف پاگرد طبقه بالایی به طبقه پایینی آویزان می‌شده است. ۲ تا از این تصاویر را ببینید.

لوله کشی برق در سقف

در این عکس ها شاید خیلی به چشم نیاید ولی باور کنید این سوراخ ها خیلی بزرگ بود. اندازه سوراخ ها ۲۵ در ۵۰ با عمق ۲۵ سانتی متر است.

علت وجود این حفره های بزرگ روش اشتباه در سوراخ کاری است. در این موارد یا بعضی های از هیلتی های بزرگ ضربه ای استفاده می کنند یا اگر هیلتی ندارند یک میلگرد کلفت حدوداً یک متری بر می دارند و یک سر آن را با سنگ فرز تیز می کنند تا مثل قلم آهنی شود. آنگاه یک نفر این قلم قول پیکر را روی محل مورد نظر نگه می دارد و یک نفر دیگر هم با پتک بر سر این قلم می کوبد انگار مسابقه مردان آهنین است و دارند زور آزمایی می کنند. غافل از اینکه وقتی به این صورت ضربه می زنند در سقف طبقه پایین یک بلوک ۲۵*۵۰ را کاملاً منفجر می کنند. که هر دو روش هم اشتباه است و نتیجه اش می شود اینکه در بالا ملاحظه کردید.

خاصیت این بلوک های بزرگ که جدیداً در سقف ها در کنار تیرچه های سیمانی استفاده می شوند این است که وقتی قسمتی از آنها ضربه بخورد همه بلوک سفالی متلاشی می شود. پس چطور باید این سقف ها را سوراخ کرد؟
راه حل بسیار ساده است. اگر شما از یک هیلتی چرخشی (نه ضربه ای) جهت سوراخ کاری استفاده کنید سوراخی که ایجاد می شود به اندازه قطر مته خواهد بود-و شاید کمی بیشتر- و این مقدار برای رد کردن ۲ عدد لوله برق از آن سوراخ کافیست.

هیلتی چرخشی

قیمت این هیلتی ها که هم قابلیت ضربه ای و قابلیت چرخشی دارند بسته به مدل شان بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است. وزن این دستگاه ها تنها ۵ کیلوگرم است و مثل هیلتی های بزرگ نیستند که شخص را خسته کنند.

البته در سقف های تیرچه ای و بلوکی شبیه بالا، ۱۰ سانتی متر بتن هم روی بلوک ها می ریزند که می توانید برای برداشتن بتن ها در چند سانتی متر اول از هیلتی ضربه ای استفاده کنید. ولی وقتی به بلوک سفالی رسیدید حتماً از هیلتی چرخشی استفاده کنید تا بلوک ها متلاشی نشوند.

بعد از مطالعه این مقاله، مقاله دیگری که در مورد روش لوله گذاری در برقکشی ساختمان آموزش داده ایم را بخوانید. لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب

لوله گذاری در برقکشی ساختمان

حالا به یک تصویر دیگر از همین پروژه نگاه کنید.

شیار زنی برقکشی ساختمان

همانطور که می بینید هیچ اثری از خط شیار با دستگاه فرز یا دستگاه شیار زن روی دیوار مشاهده نمی شود. و آقای برقکار همه شیارها را با تیشه روی آجرهای سفال ایجاد کرده است و نتیجه اش شده آنچه می بینید. یعنی برای عبور ۲ عدد لوله برق که جمعاً عرض شان می شود ۴ سانتی متر، یک شیار ۲۰ سانتی ایجاد کرده است و این یعنی تخریب بیت المال.
مقررات اجرایی برق ساختمان در مورد شیار زنی این چنین می گوید: عرض شیار ایجاد شده روی دیوار باید متناسب با مجموع پهنای لوله هایی باشد که قرار است در داخل شیار نصب شوند. و دوماً بیشتر از نصف ضخامت دیوار برداشته نشود و سوماً عمق شیار به مقداری باشد که لوله ها حداقل ۱٫۵ سانتی متر زیر سطح تمام شده دیوار قرار بگیرند(البته در اتاق خواب ها و پذیرایی).
البته برای نصب ساپورت در کنار لوله ها همیشه یکی دو سانت عرض شیار را بیشتر در نظر می گیرند. مثلاً اگر پهنای مجموع لوله ها ۶ سانتی متر باشد یک شیار با پهنای ۸ سانتی متر مناسب است.

دومین اشکال مشاهده در تصویر بالا این است که مرحله لوله گذاری برق ساختمان قبل از مرحله گچ خاک انجام شده است در صورتی که حتماً تاکید شده است که بعد از گچ خاک  باشد تا سطح دیوارها برای نصب قوطی کلیدهای برق مشخص باشد. آنطوری که مشخص است احتمالاً بعد از گچ خاک و گچ کاری قوطی کلید ها به مقدار زیادی در داخل دیوار فرو می روند و این باعث می شود که بعداً کلیدهای برق به صورت صحیح در داخل قوطی ها قرار نگیرند و مدام از دیوار کنده شوند.

توجه کنید که قوطی کلیدها همیشه باید کاملاً هم سطح با گچ خاک نصب شوند.

سومین اشکال مشاهده شده در این تصویر هم این است که یک عدد لوله برای برگشتی مهتابی نصب شده است که متاسفانه بصورت افقی از داخل دیوار رد شده است.

و چهارمین ایراد هم اینکه در محل اتصال زانو به لوله، از نوار چسب استفاده نشده است.

پیشنهاد می کنم که فیلم آموزش لوله گذاری برق ساختمان رو هم مشاهده کنید.

 

همین الان یاد ایمیل یکی از کاربران افتادم که مضمونش این بود:

مهندس جان شما همش می گی روی مهارت هاتون کار کنید، کتاب بخونین و آموزش ببیند. مگه اینایی که پروژه های بزرگ برمی دارن همشون کتاب خوندن یا آموزش علمی دیدن؟ الان فقط باید چند تا مهندس یا بساز بفروش آشنا داشته باشی تا بهت کار بدن و بتونی پروژه های نون و آبدار برداری و کتاب خوندن و یادگیری همش الکیه.

بنده در پاسخ می گویم: عجله نکنید برقکارهایی که دانش خود را بروز نگه نمی دارند و دنبال تقویت مهارت خود نیستند کم کم از صحنه رقابت حذف می شوند و برقکارهای با استعداد و دانش کافی جای آنها را می گیرند. قرار نیست که هر کس از مادرش قهر کرد برود یک سیم چین و یک فازمتر بخرد و بگوید من برقکار هستم و مردم هم به او اعتماد کنند و برقکاری منزلشان که یک قسمت واقعاً مهم در ساختمان است را به او بسپارند.
مثلاً خودتون رو به بجای مهندس ناظر یا بساز بفروشی بگذارید که اجرای یکی از پروژه هاش رو داده به برقکار بالا. هر آدم ناشی و بدون دانشی که این اشتباهات رو ببینه می فهمه که این آقا این کاره نیست. تازه مشکلات و اتفاقات ناخوشایند چند روز بعد از گچ کاری و نصب کلید پریزها و چراغ ها خودشون رو نشون میدن. و اونجاست که مالک باید ۲ دستی بزنه تو سرش که چرا اجرای برقکشی رو داده به این آقا.
بنده کسانی رو می شناسم که به قول خودشون ۱۰ سال برقکار بودن ولی حالا دارن از بیکاری چرت میزنن. این بندگان خدا عوض اینکه در این ۱۰ سال برای خودشون اعتبار کسب کنن، برعکس عمل کردن و همون یه ذره اعتبار رو هم به باد دادن.
اگر دیدگاه یک برقکار این باشه که من این پروژه رو تف مالی کنم بره و فقط به فکر اجرای سریعتر و دستمزد بیشتر باشه مطمئن باشید حتی اگر کسی نبینه، خدا که می بینه. و اون رو در مدار پروژه هایی که به قول شما نون و آبدار هستند قرار نمیده. پس همیشه کار درست رو انجام بدین، حتی اگر می دونید کسی شما رو تماشا نمی کنه.
پس همیشه مطالعه کنید، در زمان های آزاد کلاس آموزشی مرتبط با شغلتون شرکت کنید و مهارت های بیشتری کسب کنید و مطمئن باشید که این مهارت های تئوری کم کم در مهارت های عملی تون تاثیر میزاره و ذره ذره اعتبار کاری تون رو میبره بالا و بعد از مدتی پروژه های نون و آبدار خودشون بهتون زنگ می زنن.

 

 

بنده تصاویر زیادی از خراب کاری های این برقکار عزیز گرفته ام که اگر بازخورد خوبتان را ببینم هفته آینده هم به بررسی این موارد می پردازیم.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


63 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام مهندس خوبی؟ یه سوال داشتم
  خانه ای که قبلا برق کشی کامل شده با یه نگاه کلی در هر جعبه کلید یا پریز کلی کابل وجود داره . با توجه به این که برق کار قبلی ممنکنه خیلی استانداردها را رعایت نکرده باشه تشخیص کابل سخت میشه.
  در این حالت اگر ما بخواییم یه نقشه کامل از خانه ای که برق کشی کامل شده تهیه کنیم باید چکار کنیم؟

  • سلام. مرسی از شما.
   منظورتون از نقشه کامل چیه؟ یک نقشه واقعی می خوایید که روی کاغذ پیاده کنید؟ یا فقط برای چند تا مسیر خاص می خوایید که عیب یابی انجام بدید.
   اگر نقشه کابل می خوایید باید همه کلید ها و پریزها و فیوزها رو از دیوار در بیارید ولی سیم هاشون رو جدا نکنید. قبلش حتماً برق ها رو قطع کنید. بعدش به همکارتون بگید که سیم های داخل هر لوله رو جدا جدا تکون بده و شما هم در قوطی کلیدهای اطراف نگاه کنید و ببینید که کدوم سیم ها تکون میخوره. اینطوری خیلی سریع می تونید همه مسیرها رو پیدا کنید.

 • سلام ممنونم از مطالب خوب شما

  • 🙏 🙏 🙏

 • سلام. من یک ناظر برق پایه ۳ هستم که به تازگی پروانه گرفتم. من چند مطلب رو به برقکاران میگم قبل اجرای برقکاری آیا این موارد درسته و جواب سئوالات خودم ؟
  ۱- لوله برق باید نوع نسوز و استاندارد باشه و خود سوز نباشه و حتماً باید زانو استفاده کنی که با چسب برق یا نوع دیگه به لوله محکم بشه . (فقط اکثراً میگن نوع لوله و برند بگید یا فلان لوله پلی آمید استفاده می کنیم و شما بیاید ببینید اگه مناسبه ما بزنیم !! حالا چه برندی خوبه و چطور با دیدن ظاهر لوله بگم آره یا نه ؟ )
  ۲- همبندی اصلی و فرعی رو طبق مبحث ۱۳ باید انجام بدید ( اکثرا میگن نمیدونیم چیکار کنیم و چی ها رو به هم وصل کنیم و یا هزینه و لوله گذاری هامون خیلی زیاد میشه !! چاره چیه به نظرتون)
  ۳- باید کلید محافظ جان در هر واحد نصب کنید و تابلوی هر واحد شین ارت و نول داشته باشه که به هم اتصال پیدا نکنه یعنی TN-S و در تابلوی کنتوری پارکینگ شین نول و ارت به هم متصل باشد TN-C_S . این مطلب درسته ؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام. ۱- بله جمله شما درسته. ولی لوله پلی آمید از نظر استاندارد مشکل نداره چون خود سوز هست. و باید از لوله های پی وی سی یا خودسوز استفاده بشه. لوله های برق معمولاً برند معروفی ندارند و خیلی از شرکت ها لوله برق تولید می کنن. از روی ظاهر نمیشه تشخیص داد ولی کافیه یک فندک بگیرید زیر لوله برق. اگه از نوع نسوز باشه فقط قسمتی که شعله زیرش هست سیاه میشه و شعله آتش دیگه به قسمت های مجاور پیشرفت نمی کنه ولی لوله های خودسوز اگه یک قسمتش شعله ور بشه، مواد مذاب شروع میکنه به چکه کردن و شعله به قسمت های مجاوز سرایت می کنه.
   ۲- بله چون همبندی یک مبحث جدیده، خیلی از برقکار ها نمی دونن همبندی چیه. ولی مقررات هم نگفته که اجرای همبندی وظیفه برقکاره. اگر برقکاری تو این زمینه تخصص داره و بتونه انجام بده باید به خاطرش دستمزد جداگانه دریافت کنه. همبندی رو باید شرکت ها یا اشخاص دارای مجوز انجام بدن.
   ۳- جمله شماره ۳ هم کاملا درسته.
   خواهش می کنم. پایدار باشید.

 • سلام خواستم تشکر کنم ازسایت خوب شما ویک سوال داشتم.خواستم بپرسم جزوه ای درمورد تابلو برق و منتاژکار با تابلو برق دارین .ممنون

  • سلام. سایت کالنجی یک محصول آموزشی در این زمینه داره از اون استفاده کنید.

 • سلام .ممنون از مطالب خوبتون.بنده رشته ام علوم کامپیوتر هست و برق کشی را از طریق سایت شما و کتاب اموزشی تون یاد گرفتم و الان سه ساله در این زمینه مشغولم. لطفا در مورد لوله گذاری سیستم اعلان حریق و شبکه هم توضیح مفصلی ارایه بفرمایید.با تشکر

  • سلام. از اون جمله هایی گفتین که آدم دلش می خواد از خوشحالی فریاد بزنه. مرسی از لطفتون. و مرسی که ۳ ساله سایت آموزش برق رو دنبال می کنید.
   یکم سرم خلوت بشه چشم. این روزها در زمان های خالی مشغول نوشتن کتاب آیفون هستم.

 • سلام با تشکر از مطالب بسیار ارزشمندتون

  • 🙏 🙏 🙏

 • سلام مهندس ، ۱- لوله برق سه فاز از تابلو کنتور تا چاه آسانسور توکار هست؟ ، ۲- برق سه فاز چطور به کنتور متصل میشه؟ کنتورش با بقیه فرق داره ؟ ۳- منبع تغذیه آیفون و دیکودراش در یک مجتمع دقیقا کجا قرار میگیره ؟ . با تشکر

  • سلام. مطلب برق آسانسور و چاله آسانسور رو مطالعه بفرمایید.
   ۳- یک جعبه تقسیم ۴۰* ۵۰ (بسته به تعداد واحدها) در پارکینگ طبقه همکف نصب می کنن و منبع تغذیه و دیکودر ها رو داخل اون نصب می کنند. البته بهتره که منبع تغذیه نزدیک پنل باشه.

 • سلام مهندس خدا قوت..درمورد لوله گذاری تامیتونید مطلب بذارید با تصویر…برا جاهایی هم که در سقف به پودره یا تیترهای افقی بتونی میخوریم
  راه کارش رو بگید که لوله رو چه جوری رد کنیم.

  • سلام.چشم حتماً در روزهای آینده این کار رو خواهیم کرد.
   اگر شما لوله ها تون رو در کف طبقه بالاتر نصب کنید هیچ وقت به تیرهای افقی بتونی یا آهنی برخورد نمی کنید.

   • سلام خدا قوت مهندس .منظورم این بود که لوله های که باید بیاد پایین برای کلید یا پریز اون قسمت هایی که محل برخورد دیوار با سقف هست به تیر افقی قطور بتنی خوردیم چه کنیم لوله بیاد پایین .آیا باید پودره را تراش بدیم یا از رو پودره بیاریم وخم بزنیم یا زانومثلا بزنیم .منظور سوالم اینه که از رو پودره بیارم پایین مزاحم گچ کاری نمی شه؟ یا باید پودره را تراش بدیم؟

    • سلام. مرسی.
     اوکی الان متوجه منظورتون شدم. البته این موردی که می فرمایید خیلی کم پیش میاد ولی در صورت مواجه شدن با چنین مورد به این صورت عمل کنید.
     ببینید، یک اتاق ۴ تا دیوار داره. اگر از بالای یکی از دیوارها به تیرچه برخورد می کردید و نمی شد که لوله رو بیارید پایین از دیوارهای کنار این کار رو بکنید و لوله رو از سقف بیارید به کف اتاق و باز دوباره از کف اتاف ببرید برسونید به اون کلید. درسته که مسیر می چرخه و طولانی میشه ولی اصولیش اینه.

 • باسلام
  جناب مهندس عرض خسته نباشید و خدا قوت برای شما که وقت میذارید و به سوالات ما پاسخ میدید‌
  من برای یه ساختمان ویلایی که ناظر برقش گفته بود برای هر اتاق یک پریز و ۴ تا چراغ بذار،لوله کشی انجام دادم.البته هر اتاق هم یک کولر اسپیلت داره،با توجه به اینکه تعداد پریز و چراغ ها کم هستش،برای سرخط روشنایی و پریز هر اتاق از یک لوله پی وی سی استفاده کردم و برای کولر اسپیلت هر اتاق هم یک لولهء مجزا!یعنی از تابلو برق ساختمون برای هر اتاق ۲ لوله بیشتر نبردم!
  سوالم اینه که سر خط روشنایی و پریز رو باید جدا میکشیدم؟

  • سلام. مرسی از شما.
   بله سرخط روشنایی و پریز رو باید جدا می کشیدین. ولی می تونید در داخل همون یک لوله ۴ رشته سیم رد کنید ۲ تا برای روشنایی ها و ۲ تا برای پریزها.

   • سلام
    بله مچکرم
    میخواستم همین کار رو انجام بدم،از همین لوله یک فاز برای روشنایی و یک فاز برای پریز و نول و ارت هم ببرم.ولی در تابلو برای روشنایی یک فیوز و برای پریز هم یک فیوز نصب کنم که با قطع فیوز روشنایی جریان پریز ها قطع نشه!
    یه سوال دیگه اینکه برای اینکه سیم کمتری مصرف بشه میتونم فقط یه سیم نول برای هر دو مدار روشنایی و پریز استفاده کنم یا اینکه دو تا نول ببرم توی لوله؟؟؟

    • ۱- بله کار درستی می کنید.
     ۲- خیر، ۲ سرخط جدا حتماً باید ۲ تا نول جدا داشته باشن.

 • سلام مهندس. لطفا کتاب آموزش دوربین ۲ را به صورت pdf بذارید تا خرید کنیم وهمیشه همراهمان باشد. باتشکر

  • سلام عباس جان. طبق قولی که به ناشر دادیم نمی تونیم این کار رو بکنیم و فقط امکان تهیه نسخه چاپی کتاب وجود داره.

 • سلامم قبول کن مهندسان گرامی من از افغانستان هستم سیدی ویدیویی در افغانستان دست یافت میشی یا نه؟

  • سلام دوست عزیز. مرسی. نه متاسفانه

 • سلام،
  برای دومین بار سئوال میپرسم امیدوارم پاسخ بدین، چون تازه این سایت رو پیداکردم،،
  شما میگین دوتا رایزر، الکتریکال، مکانیک، وقتی سازنده ، نقشه کشی و ناظر و اجرا همچین جایی نمیگذارن باید چکار کرد، من بخاطر همین مشکلات و بی ارزشی دستمزدها اصلا کار ساختمان انجام نمیدم مخصوصا برای بساز بفروش ولی ممنون میشم از تجارب شما استفاده کنم در این رشته، و همچنین روش صحیح واستاندارد لوله کشی، سپاس

  • سلام. پاسخ قبلی که واضح بود. اگر در کنار رایزرهای دیگه رایزر برق ایجاد کنید از نظر استاندارد اشتباهه. ولی اگر سازنده و ناظر میگه بیخیال استاندارد شو، شما هم باید بیخیال استاندارد بشی. چون در نهایت اونها هستند که باید دستمزد شما رو بدن.

 • تشکر دوست عزیز

  • 🙏 🙏 🙏

 • استاد باز هم اگه میشه عکس از رایزر صحیح و غیرصحیح برامون بزارید. راستی به شدت منتظر کتاب تعمیر و نصب آیفون تصویری هستم و هر روز چک میکنم که آماده شده دیدم که گفتید چند ماه طول میکشه خواهشا تو این چند ماه چاپش کنید. بازم ممنون و دعاتون میکنم

  • سلام. چشم حتماً.
   واقعیتش این روزها درگیر یکسری کار اجرایی شدیم و کمتر روی کتاب وقت میزاریم. حداکثر تا یکی دو ماه دیگه آماده میشه.

 • استاد نمیشه بجای چسب برق زانویی را با چسب پی وی سی به لوله محکم کرد؟در ضمن از اینکه بدون هیچ چشم داشتی اطلاعات و تجربه خود را به اشتراک می گذارید سپاسگزارم

  • سلام. مرسی از شما. شدنش که میشه ولی فکر نمی کنید چسب پی وی سی بیشتر از چسب برق زمان میبره. در ضمن در زمان فنر زدن و رد کردن سیم های برق از داخل لوله ها گاهی اوقات فنر رد نمیشه و مجبورید که زانوها رو از لوله جدا کنید، اگر از چسب پی وی سی استفاده کرده باشید جدا کردنشون مشکل میشه. و یا به این فکر کنید که قطره چسب به داخل لوله نفوذ کنه و مسیر لوله رو برای فنر زنی مسدود کنه. در کل چیزی که رسمه و همه برقکارها ازش استفاده می کنن چسب برقه و بعد از اون هم حرارت دادن هست که البته برای بوشن ها کاربرد داره نه برای زانوهای آماده.

 • با سلام مجدد ، یه مطلب هم در مورد هم بندی اصلی و اضافی تو ساختمون ها ، نحوه هم یندی بدنه فلزی ساختمون ها ، نحوه هم بندی ارت و نول در تابلو اصلی ساختمان ، چاه ارت و تعداد سیم های حروجی از چاه ارت ، در مورد نصب صاعقه گیر و سیستم ارت اون هم بی زحمت نطلب بذارین

 • با سلام به مدیر عزیزم ، اولا بابت این همه مطلب مفید از شما ممنونم و از همینجا دست شما رو می بوسم ، دوما منتظر کتاب نصب و تعمیر آیفون تصویری هستم تا ایشالا همهچهار کتاب دوربین مدار بسته ۱&2 و اصول طراحی برق رساختمان و آیفون تصویری رو یکجا بخرم و البته کتاب آموزش برق رو قبلا خریدم ف سوما ازتون خواهش میکنم که یه مطالبی در مورد نحوه اتصالات سیم ها به کلید ها و پریز ها بذارین ، انواع سر سیمهای برق و تلفن و آنتن و آیفون و کابلشوها که در جعبه فیوز طبقات و تابلو برق اصلی ساختمان جهت ایمنی استفاده میشه ، یه مطلب هم در مورد خط تلفن از نحوه نصب تو پریز تلفن و ارت بندی اون و نحوه اتصال خطوط تلفن چندین واحد به کابل اصلی مخابرات که انجام میشه ، ممنون میشم

  • سلام آقای قربانی. کتاب آیفون رو هنوز مشغولیم و شاید یک تا دو ماه زمان ببره. انشاا… آماده بشه در سایت خبرشو بهتون میدیم.
   در مورد مواردی هم که فرمودین چشم. اگر خودم هم نتونم از همکارم می خوام این کار رو بکنه.

 • با سلام.بنده سوالی در مورد رایزر داشتم.
  ینده هم اکنون در حال برقکاری یک ساختمان شش طبقه که هر طبقه آن هم یک واحد هست هستم.در داخل این ساختمان یک رایزر با ابعاد ۱.۵*۱ وجود داره.که محل عبور گلوله های گاز,آب و فاضلاب هستش.من هم باید کابل برق هر واحد رو از این رایزر عبور بدم.روی یک دیوار ۱.۵ لوله گاز نصب شده که۷۰سانتیمتر خالی هستش وروی یک دیوار ۱.۵ دیگه لوله آب و فاضلاب نصب شده که ۵۰ سانتیمترش خالی هست.و یک دیوار یک متری که به سمت داخل ساختمان هست کاملا خالیه.من باید تمام کابلهای برق,تلفن,آیفون,آنتن و… را از داخل این رایزر عبور بدم.بهترین روش برای اینکار چیه؟ومن برای مهار و حفاظت از چه روش استفاده کنم؟اگه لازم هست عکس رایزر رو براتون میفرستم.
  با سپاس

  • سلام. پاسخ سوال شما دراین جمله است.
   در ابتدا باید دانست در تمامی ساختمان­ها دو رایزر وجود دارد. یک رایزر جهت عبور تاسیسات الکتریکال و یک رایزر جهت عبور تاسیسات مکانیکال، که این دو رایزر باید به خاطر موارد ایمنی از هم مجزا باشند. در صورتیکه دو رایزر برق و مکانیک با یک تیغه از یک دیگر جدا شده باشند حتما باید دیواره مشترک بین این دو، از طرف رایزر مکانیک عایق گردد.

   • سلام.بنده خودم مراحل اداری پروانه نظارت را طی میکنم.وموردی که شمافرمودید رو تقریبا در جریان هستم.من ساکن مازندران هستم ودر مازندران زیاد این قوانین بطور کامل اجرا نمیشه.بخاطر همین بنده مجبورم از این رایزر استفاده کنم.بخاطر همین ازتون راهنمایی میخوام تا حداقل تا اندازه ای کارم درست انجام بشه.

    • سلامِ دوباره. ببینید ما استاندارد رو خدمتتون عرض می کنیم، غیر استاندارد و هم خدمتتون عرض می کنیم. حالا به وجدان کاری خودتون مربوطه که این استاندارد رو رعایت کنید یا نه. ولی اگر برای مالک یا مهندس ناظر بگین که به چه دلیلی نباید از اون رایزر استفاده کنید بهتون حق میدن که در جای دیگه رایزری مجزا برای برق ایجاد کنید. یا اینکه اگر امکانش هست داخل اون رایزر فعلی یک تیغه ۵ سانتی بچینن تا بالا. و رایزر برق رو از رایزر فاضلاب جدا کنن.

    • سلام دوباره.مهندس شما در نظرات دوستان فرمودید که یک تابلو ۴۰*۵۰ برای سوییچ آیفون در نظر بگیرید.من.میخوام همین تابلو رو برای سوییچ.آیفون و ترمینال تلفن ساختمان استفاده کنم.این کار که اشکالی نداره.در ضمن محل نصب پنل اعلام حریق کجاست باید تو فضای بیرون باشه یا در داخل تابلو

     • سلام. ۱- برای تابلوی ۴۰ در ۵۰ مشکلی نداره.
      ۲- پنل اعلان حریق حتماً باید بیرون باشه و به صورت روکار تا از دور هم دیده بشه. در پارکینگ طبقه همکف در نزدیکی ورودی راه پله.

  • سلام.فاصله کابلهای برق واحدها و سیمهای آنتن,تلفن,آیفون و… در داخل رایز از هم چقدر باید باشد.
   با سپاس

   • سلام. ۳۰ سانتی متر.

    • یعنی کابل برق وجریان ضعیف از هم ۳۰ سانتیمتر فاصله داشته باشند.
     کابلهای برق واحدها از هم چقدر قاصله داشته باشند.دوبرابر قطر کابل کافی است.

     • ۱- بله درسته
      ۲- اگر کابل ها در داخل لوله هستند، لوله ها رو حتی اگر جفت همدیگه هم نصب کنید مشکلی نداره ولی اگر کابل های برق روی سینی کابل هستند باید ۲ برابر قطع کابل فاصله داشته باشند.

     • سلام.سیستم تلفن آتشنشان چیه؟لطفا در مورد توضیح بدین.من کتاب اصول مهندسی,مهندس مهربانی رو امروز خریدم.آیا در اون کتاب در این مورد توضیح داده شده؟

     • سلام. در اون کتاب نیست. فکر می کنم منظورتون نصب دستگاه تلفن کننده روی سیستم اعلان حریق باشه که وقتی حریقی اتفاق می افته به صورت خودکار به شماره های ذخیره شده در داخل دستگاه زنگ میزنه و اعلام آتش سوزی می کنه. و مثلاً شما می تونید شماره آتشنشان یا حتی شماره خودتون رو به دستگاه بدین.

     • سلام دوباره.
      یرای روشنایی انبار واحدها برق ورودی را از کجا انشعاب بگیرم

     • سلام. سرخط روشنایی انباری همه واحدها رو بهم دیگه وصل کنید وبعدش سرخط رو به کنتور عمومی وصل کنید.

 • سلام.فقط خواستم ازتوضیحات کاملی که درسایت میدیدتشکرکنم.
  من همیشه پیگیرسایت شما هستم.وخیلی خرسندوراضی هستم ازشماچون همه ی برق کارها راباتوضیحات کامل راهنمایی میکنید.واین راهنمایی های صددرصدمفیدشماخیلی تاثیرگذارمی باشد.

  انشالله درتمام کارهاتون موفق باشیدوخدای متعال شما روحفظ کندوروزبه روزبرکت مادی ومعنوی به زندگیتون بده مهندس عزیز
  یاعلی.

  • سلام. بنده هم از لطفتون سپاسگذارم. خدا روشکر که مفید واقع شد.

 • مطلب خوبی بود
  ممنون

  • 🙏 🙏 🙏

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 2
 • 3,110
 • 9,111
 • 351,693

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی