فیلم آموزش عملی برق ساختمان
مهر
4
1396

آموزش کار با مولتی متر

با سلام. تعدادی از دوستان پیام داده بودند که در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق، جای آموزش کار با مولتی متر خالیست، بنابراین تصمیم گرفتیم که این مطلب را در سایت منتشر کنیم و برای تمام دوستانی هم که عضو خبرنامه سایت هستند این آموزش را ارسال کنیم.
آموزش امروز را با تعریف های خسته کننده و کتابی شروع نکنیم بهتر است. پس در یک جمله خلاصه “مولتی متر همون دستگاهیه که باهاش، ولتاژ، آمپر، مقاومت و … رو اندازه گیری می کنن” و البته کاربردهای دیگری مثل تست سلامت قطعات الکترونیکی یا تست برقراری اتصال و یا تست صحیح بودن عمل لحیم کاری را بررسی می کنند.
بعضی ها به این دستگاه ولت متر، بعضی ها اهم متر و بعضی ها آمپر متر هم می گویند. ولی از آنجایی که دستگاههای جدید پیشرفته تر شده اند و همه این قابلیت ها را با هم دارند، پس اسم مولتی متر برای این دستگاه صحیح تر است.
مولتی مترها در دو نوع آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال موجودند. که البته نوع آنالوگ آن در مسیر پیوستن به تاریخ است و ما هم در این آموزش در مورد مولتی مترهای آنالوگ صحبتی نخواهیم کرد.
مولتی مترهای دیجیتال خود به دو دسته معمولی و اتوماتیک تقسیم می شوند که مولتی مترهای اتوماتیک، قیمتی چند برابر مولتی مترهای معمولی دارند.
“مولتی مترهای دیجیتال اتوماتیک” امکان اندازه گیری موارد اضافه تری مثل، اندازه گیری جریان متناوب (AC)، فرکانس، دما و… را دارند، در ضمن اُتو رنجAuto Range  هستند و نیازی به انتخاب رنج بصورت دستی ندارند. تصویر یک “مولتی متر دیجیتال اتوماتیک” را در پایین مشاهده می کنید. البته از آنجایی که قیمت این مولتی مترها بالاست، ما آموزشمان را بر مبنای مولتی مترهای ساده پی میگیریم. ولی روش کلی کار همه مولتی مترهای دیجیتال شبیه یکدیگر است.

مولتی متر اتوماتیک

آموزش کار با مولتی متر دیجیتال ساده:

از آنجایی که قیمت “مولتی متر دیجیتال ساده” پایین است (چیزی بین 25 تا 50 هزار تومان) و امکان تهیه آن برای بسیاری از کاربران امکان پذیر است، به آموزش کار با مولتی متر های ساده می پردازیم. در تصویر زیر یک مولتی متر دیجیتالی ساده (معمولی) را مشاهده می کنید.

ابتدا به بررسی ترمینال های ورودی مولتی متر که محل اتصال پراب ها به مولتی متر هستند می پردازیم. معمولاً 2 یا 3 و گاهی 4 ترمینال ورودی روی مولتی مترها قرار دارد. مثلاً در مولتی متر پایین 3 ترمینال ورودی وجود دارد که با مقادیر VΩmA و COM و 10A مشخص شده است.

آموزش کار با مولتی متر

 • یکی از ترمینال ها (پایین ترین ترمینال) که با علامت COM مشخص شده، به معنای پایه مشترک (منفی) است و در همه اندازه گیری ها باید پراب مشکی رنگ به این ترمینال متصل باشد.
 • ترمینال بعدی (ترمینال وسط) با علامت VΩmA مشخص شده و وقتی می خواهید، ولتاژ،اهم (مقاومت) و جریان های کوچک در حد میلی آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را به این ترمینال متصل کنید.
 • ترمینال سوم با علامت 10A مشخص شده است. وقتی می خواهید جریان های نسبتاً بزرگی در حد 500 میلی آمپر تا 10 آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را از ترمینال VΩmA جدا کنید و به ترمینال سوم یعنی 10A وصل کنید. توجه داشته باشید که مولتی متر بالا فقط قابلیت اندازه گیری، جریان DC (مستقیم) را دارد و نمی تواند جریان های متناوب را اندازه گیری کند.
  حداکثر جریانی که مولتی متر بالا می تواند اندازه گیری کند، 10 آمپر است و اگر جریانی بیشتر از این از دستگاه عبور کند، دستگاه خواهد سوخت.

اکنون به معرفی قسمت های مختلف کلید سلکتوری می پردازیم.
به کلیدی که در وسط مولتی متر قرار گرفته و قابلیت چرخش دارد، کلید سلکتوری می گوییم. با چرخاندن این کلید سلکتوری می توانید انتخاب کنید که قصد اندازه گیری چه کمیتی را دارید. در تصویر زیر، رنج کمیت های مختلف مشخص شده است.

روش کار با ولت متر

البته اگر دستگاه شما با مولتی متر بالا فرق دارد، کافیست این علائم اختصاری را بدانید تا بتوانید با هر مولتی متری کار کنید.

علامت اختصاری ولتاژ ثابت متناوب

سوال: فرق ولتاژ ثابت و ولتاژ متغییر چیست؟ ولتاژی که باتری ها تولید می کنند ولتاژ ثابت و ولتاژ برق شهر که از پریزهای برق گرفته می شود، ولتاژ متناوب است.

روش اندازه گیری ولتاژ ثابت با ولت متر:

کلید سلکتوری روی مولتی متر را آنقدر بچرخانید که روی محدوده ولتاژ ثابت قرار گیرد. از آنجایی که قصد داریم تا ولتاژ یک باتری کوچک را اندازه گیری کنیم پس باید کلید سلکتوری روی مقدار 20 قرار گیرد (البته می توانید کلید سلکتوری را روی 2000m هم قرار دهید.)

روش کار با ولت متر

همانطور که می بینید پراب قرمز رنگ به ترمینال VΩmA و پراب مشکی به ترمینال COM وصل شده. آنگاه در سمت دیگر پراب قرمز رنگ را به قطب مثبت باتری و پراب مشکی رنگ را به قطب منفی وصل کرده ایم و عدد 1.5 روی نمایشگر مولتی متر نشان داده شده است. اگر جای پراب قرمز و مشکی را در باتری جابجا وصل کنید، عدد 1.5- (منفی) نمایش داده می شود.

نکته: جهت اندازه گیری ولتاژ همیشه بایستی ولت متر را به صورت موازی در مدار قرار دهید. فرضاً اگر قصد دارید ولتاژ روی یک مقاومت الکترونیکی را اندازه گیری کنید، کافیست در حالتی که برق به آن مدار وصل است، پراب های ولت متر را روی 2 پایه مقاومت الکترونیکی قرار دهید تا ولتاژ روی مقاومت به شما نشان داده شود.

توجه: حتماً زمانی که دارید ولتاژ یک عنصر الکترونیکی را روی یک مدار اندازه گیری می کنید، بایستی برق آن مدار وصل باشد.

روش اندازه گیری جریان با آمپر متر:

فرض کنید که در مدار زیر، قصد داریم که جریان عبوری از این ال ای دی های خطی را اندازه گیری کنیم. در این مدار 3 ال ای دی خطی تختِ یک متری قرار گرفته است.

روش سری کردن ال ای دی خطی تخت

کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده جریان ثابت برسد. فرض می کنیم که نمی دانیم این مدار چه جریانی می کشد، پس کلید سلکتوری را روی بالاترین مقدار یعنی 10 قرار می دهیم و پراب قرمز رنگ را به 10A متصل می کنیم در صورتی که اعداد نامفهمومی (مثل 1 یا 0) در صفحه نمایش ظاهر شود، یعنی رنج جریان را بیش از حد بالا در نظر گرفته اید، آنگاه باید کلید سلکتوری را روی گزینه های دیگری مثل 200m یا 20m قرار دهید و پراب قرمز رنگ را هم به ترمینال ورودی VΩmA وصل کنید.
از آنجایی که آمپرمتر بصورت سری در مدار قرار می گیرد، پس سیم مثبت ورودی به مصرف کننده ها را قطع می کنیم و آمپرمتر را با ال ای دی ها سری می کنیم، مانند تصویر زیر:

روش کار با آمپرمتر

نکته: آمپر متر همیشه بصورت سری در مدار قرار می گیرد.

توجه : در صورتی که مولتی متر بصورت صحیح در مدار گیرد، ال ای دی های خطی در مدار بالا روشن می شوند. و مقدار جریان عبوری در صفحه نمایش نشان داده می شود.

روش اندازه گیری مقاومت با اهم متر:

این بار قصد اندازه گیری مقدار یک مقاومت را داریم. پس پراب قرمز رنگ را از ترمینال قبلی خارج می کنیم و به ترمینال VΩmA متصل می کنیم. پراب مشکی رنگ هم طبق صحبت های قبلی همیشه باید به ترمینال COM متصل باشد. آنگاه کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده اندازه گیری مقاومت برسد. از آنجایی که نمی دانیم اندازه این مقاومت چند اهم است، پس از بالاترین مقدار شروع می کنیم، در صورتی که اعداد نامفهومی در صفحه نمایش نشان داده شد، کلید سلکتوری را روی مقادیر کمتر قرار می دهیم.

سپس پراب های مشکی و قرمز رنگ را به دو سر مقاومت وصل کنید. مانند تصویر زیر

روش کار با اهم متر

ھنگام خواندن مقدار مقاومت به نكات زیر توجه كنید:
در مولتی متر 3 حرف اختصاری وجود دارد که عبارتند از m , K , M
m معنای میلی است یعنی عدد نمایش داده شده باید در 0/001 ضرب شود.
K به معنای کیلو است یعنی عدد نمایش داده شده باید در 1000 ضرب شود.
M به معنای مگا است یعنی عدد نمایش داده شده باید در 1000000 ضرب شود.

از آنجایی که در تصویر بالا، کلید سلکتوری روی مقدار 2000k قرار گرفته است و حرف اختصاری k، مخفف کیلو است، پس عدد نمایش داده شده (390) را باید در 1000 ضرب کنیم. در این صورت مقدار 390000 بدست می آید. یعنی این مقاومت 390 هزار اهم است.

 

نکته: مقاومت بصورت موازی در مدار قرار می گیرد و قبل از اندازه گیری مقاومت یک عنصر باید برق مدار را قطع کنید تا نتیجه بدست آمده صحیح باشد.

 

رنج بیزر (بازر):

از آنجایی که دانستن این بخش خیلی به درد یک برقکار می خورد، بد نیست که این مورد را هم یاد بگیرید. زیرا برای پیدا کردن سیم های تلفن و آیفون در برق ساختمان خیلی به کارتان می آید.
روی بیشتر مولتی مترها گزینه ای هست که علامت یک زنگ یا یک بلندگو درج شده که در تصویر بالا آن را با محدوده رنج بیزر مشخص کرده ایم.
فرض کنید که داخل یک لوله برق 10 رشته سیم وجود دارد که همه آنها همرنگ هستند، و شما می خواهید از بین این 10 رشته سیم، دو تا از آنها را مشخص کنید، کاری که می کنید این است که از یک سمت، سر آن دو سیم را لخت می کنید و به هم اتصال می دهید و از سمت دیگر مولتی متر را روی حالت بیزر قرار میدهید و پراب ها را به صورت 2 به 2 و تصادفی روی تمام سیم ها تست می کنید. هر جا که مولتی متر به صدا درآمد، یعنی آن دو رشته سیم همان دو رشته سیمی هستند که از سمت دیگر به هم متصل شده اند.

 
155 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مهندس .خواستم بپرسم ایا مولتی متر امپر بالا تراز 10امپر مثلا تا کنتور 32امپر را تست کنیم وجود داره اگر هست چه مارکی خوبه و حدود قیمتش رو بگید متشکرم

 • سلام اگر مولتی متر را در حالت ولتاژ ثابت قرار دهیم و آن را به ولتاژ متغیر وصل کنیم مولتی متر فیوزش میسوزه یا قطعات های داخلش یا بردش

 • سلام من چند تا سوال داشتم
  ۱ من یک مولتی متر دارم مدلش DT832است آیا تست دما داره؟
  ۲ آیا میشود با مولتی متر مقامت را تست کرد؟
  ۳ اگر هواسمان نبود ولتاژ متغیر را به ثابت وسل کنیم دیگه میسوزه آن موقع باید فیوز داخل مولتی متر عوض کرد؟

  • سلام. خیر این مولتی متر قابلیت اندازه گیری دما رو نداره.
   بله میشه باهاش مقاومت رو تست کرد.
   اگر خوشانس باشید فیوز داخلش میسوزه و غیر اینصورت برد داخلش میسوزه.

 • سلام من یک مولتی متر دارم یکی از گزینه هاش نه عدده نه کلمه داخل عکستون هم است سمت راست تست دیود که خط است و بالا و پایین داره آن چی کار میکند

  • سلام. اون قسمت برای خازن هست.

   • ممنون

 • سلام ببخشید جطوری باید با آن دایره آبی ترانزیستور را تست کرد؟

  • سلام. پاسخ مفصله. ولی تویه گوگل که کلمه تست ترانزیستور رو سرچ کنید آموزشش رو پیدا میکنید.

 • سلام و خداقوت
  من یه دستگاه مولتی متر ساده دارم شبیه همون عکس خودتون.چندتا سوال دارم خدمتتون
  ۱- آیا با این دستگاه میشه آمپر و ولتاژ برق شهری رو اندازه گرفت ؟ یعنی به برق شهری وصل بشه نمیسوزه؟
  ۲- یدونه موتور کوچیک دارم نمیدونم برا چی بوده،یعنی شبیه موتور خردکن میمونه ولی میخوام ببینم سالمه یا نه و نمیدونم چه ولتاژی بش وصل کنم، چجور ولتاژشو متوجه شم ؟؟
  ۳- دستگاه مولتی متر من بیزر یا همان زنگ ندارد ممکنه خراب شده یا از اول نداشته؟ نو خریدم صدای زنگی ازش نشنیدم.
  ۴- یک برد الکتریکی دارم که برای اسپیکره، چجور میشه فهمید که چه قطعه ای از اون برد سوخته؟ ایا با همین مولتی متر میشه فهمید؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام. مرسی.1- بله میشه. ولی جریان بیشتر از 10 آمپر رو اندازه گیری نکنید چون مولتی متر می سوزه.
   2- روی پلاک موتور رو بخونید.
   3-تا جایی که من دیدم همه مولتی متر ها تست بیزر دارن، احتمالاً مال شما خراب شده.
   4-بله میشه، ولی باید تک تک قطعات تست بشه.

 • سلام خسته نباشید با ارز معذرت می خواستم بدونم چطوری با محدوده ترانزیستور کار کنیم در ولتمتر و اون چیز بای پایین کلید
  🙂

  • سلام. اون گردی آبی رنگی که روی مولتی متر هست برای تست ترانزیستوره، در گوگل کلمه تست ترانزیستور رو سرچ کنید و فیلمش رو نگاه کنید.

 • ضمن عرض ادب خدمت استاد گرامی ،و با عرض پورش از مزاحمت مجدد سوالی که فراموش شد در پرسش قبلی مطرح کنم عبارت است از اینکه:قسمت آبی رنگی که در پایین سلکتور سمت چپ آن وجود دارد چیست و معنای حروفی که دور آن نوشته شده و در دو بخش NPN و PNP میباشد چیست؟ با تشکر از زحمات جنابعالی.

  • خواهش میکنم، اون قسمت برای تست ترانزیستور هست.

 • با عرض سلام خدمت استاد عزیز ،سوالی دارم و اینکه آیا با استفاده از این وسیله میشود صحت یک مدار را کنترل کرد؟به عبارتی اگر یک وسیله مثلا تبدیل میکرو یو اس بی به اچ دی ام ای قطعی داشته باشد با استفاده از این وسیله میتوان قطعی مربوطه را مشخص کرد ؟در صورت پاسخ مثبت نحوه عمل چگونه است؟با تشکر

  • سلام. بله امکانپذیره، کافیه از تست بازر استفاده کنید. انتهای مقاله رو بخونید.

 • سلام خدمت جناب مهندس عزیز
  آمپر برق شهری رو چگونه اندازه گیری کنیم ؟، برای جاهایی که ۲۲۰ ولت رو داریم ولی برق ضعیفه . باید بدانیم از کجا آمپر کشیده میشه که وسایل تو خونه کم میاره، و خاموش میشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. آمپر برق شهری رو زمانی می تونید اندازه گیری کنید که یک وسیله در مدار باشه، و شما آمپر مصرفی اون وسیله رو اندازه گیری کنید. این مقاله رو بخونید تا بهتر درک کنید
   ولتاژ و جریان در برق

 • سلام، چرا در دی سی همیشه جریان بیشتر از ای سی با همان رنج است؟

  • سلام. چون ای سی همیشه کم و زیاد میشه ولی دی سی همیشه ثابت است، مثل اینه که یک نفر شیر آب رو هی باز کنه و ببنده، خب قطعاً فشار آب میاد پایین.

 • سلام مهندس من یک باتری خورشیدی دارم که ولتاژ ۱۸ ولت و آمپر ۰.۹ رو میده با یک ماژول می خوام ولتاژ رو به ۵ و آمپر رو به سه تبدیل کنم واسه ولتاژ که متوجه شدم دستگاه رو حالت ولت سیم قرمز به مثبت و سیم مشکی به منفی وصل میشه ولی واسه اینکه خروجی آمپر ماژول رو به دست بیارم باید چیکار کنم ؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام. آمپر رو لازم نیست کم کنید. اون وسیله خودش به اندازه ای که نیاز داره آمپر میکشه.

   • دوست عزیز آمپر رو خواستم افزایش بدم ۱.۸ به ۳ آمپر

    • سلام. آمپر رو که نمیشه افزایش داد. این مقاله رو بخونید.
     ولتاژ و جریان در برق

     • درود مهندس عزیز ممنون از جواب هاتون یعنی نمی تونیم ولتاژ ۱۸ و آمپر ۰.۹ رو به ولتاژ ۵ و آمپر ۳ تبدیل کنیم ؟ ماژولی که من گرفتم گفتند همچین قابلیتی داره ! ممنون میشم اینم جواب بدین

     • سلام. مرسی. شما می تونید فقط ولتاژ 18 رو به 5 تبدیل کنید، بعدش اون دستگاه خودش به اندازه ای که لازم داره از ماژول میکشه. البته در صورتی که ماژول هم بتونه اون 3 آمپر رو تامین کنه.

 • سلام یک باطری موبایل دارم که ۶ تا خروجی داره دوتا قرمز -یک سفید-یک سبز-دوتا سیاه

  اول اینکه چجوری شارژش کنم؟
  دوم اینکه میخام بدونم که در حال حاضر چقدر شارژ داره؟ (۳.۸ ولت و ۲۶۰۰ میلی امپر هست)
  ممنون میشم همینجا راهنمایی کامل کنید

  • سلام. دوستان اگر کسی تخصص داره به این کامنت پاسخ بده.

  • آقا باید ولتی مترتو رو حالت برق باتری قرار بدی و هی کد آزمون و خطا بری تا یک ولتاژ مینویسه یعنی آن دو سری الکتریستش است برایه شارژ کردنشم باید آدابتور با ولتاژ مناسب به آن دو سر وصل کنی

 • سلام
  سوالی داشتم با این وسیله میشود مقدار ولتاژ لوله ی آبی که برق دار شده را بدست آورد؟ فازمتر چیزی رو نشان نمیدهد ولی با تماس دست دچار برق گرفتگی میشوم

  • سلام. بله میشه.

 • با درود و وقت بخیر
  جناب مهندس یک سوال برایم مطرح شده است لطفا پاسخ مرا بدهید !
  اگر یک مولتی متر را در وضعیت ولتمتر به فاز پریز برق و دیوار متصل کنیم, این ولتمتر نقش فازمتر را ایفا کرده است یا خیر ؟

  • سلام. خیر ولتمتر نمی تونه نقش فازمتر رو ایفا کنه. و حتماً باید پراب های مولتی متر همزمان به فاز و نول وصل بشن.

  • خیر ولی میتوانی یک بند ببندی ته فاز متر و سر دیگه بند به پشت مولتی مترت بعد مثل یکی از قابلیت های مولتی متر میشود.

 • سلام جناب مهندس
  مولتی متر من از همین مدل ساده بالاست، الآن که ولتاژ ۲۲۰ رو اندازه میگیرم ۱۰۶ نشون میده و باطری ۱/۵ولت نو رو۰/۷۳ نشون میده
  فکر می کنید مشکل کجاست؟

  • باید پیچای مولتی مترتونو وا کنید توش یه پیچ تنظیم داره انقدر بچرخونید که عدد 220 ولت رو تو صفحه نمایش ببینین

 • با این مدل اهم متر که برای امپرش اخرش ۱۰هست میشه باها باتری ماشین هم امپرش را اندازه گیری کنیم

  • سلام. خیر امکان پذیر نیست، اگر بیشتر رو وصل کنید مولتی متر می سوزه.

 • سلام جناب مهندس.خسته نباشید.عذر میخوام سوال من شاید خیلی ساده باشه اما راستش از سوختن دستگاهم میترسم.مولتی مترمن victor vc97 هست که تصویرش در آموزش شما هست.پراب ها رو بدرستی وصل میکنم سلکتور رو روی ولتاز متناوب میذارم وبه پریز برق شهر میزنم. اما ولتاژ رو اعشاری ودر حد چندهزارم نشون میده.البته وقتی پرابها رو جابجا میکنم عدد خیلی تغییر میکنه ولی باز هم اعشاری در حد چند هزارم هست.نمیدونم مشکل کجاست.ببخشید که مزاحم شدم.عذرخواهی میکنم.

  • سلام آقای حسینی، متاسفانه فکر میکنم که شما قبلاً کلید گردان مولتی متر رو در حالت اشتباه قرار دادین و به ولتاژ بالا وصلش کردین و باعث شده که مولتی متر شما بسوزه. ببرید پیش تعمیرکارهای الکترونیک شاید بتونن مولتی متر شما رو تعمیر کنن.

 • با سلام من یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید وقتی ما یه قطعه الکترونیکی مثلا یه وسیله الکترونیکی بسازیم دستگاهی هست که به ما بگه این دستگاه چقدر ولتاژ آمپر … اینا میخواد که متناسب با اون براش باطری بزاریم

  • سلام. برای ولتاژ باید نگاه کنید ببینید چه ترانسی برای اون دستگاه استفاده شده، مثلاً اگر ترانسش 12 ولت بود پس باید بهش 12 ولت وصل کنید. بعدش که اون رو به یک ترانس 12 ولت وصل کردین و دیدید که دستگاه داره به درستی کار میکنه، در اون لحظه با مولتی متر اندازه گیری می کنید که داره چند آمپر میکشه. اگر آمپر اولیه ای که به دستگاه میدین زیاد باشه دستگاه نمیسوزه ولی اگر ولتاژ زیاد باشه آسیب میبینه.

 • سلام،با تشکر ودرود بر شما،ازخدابهترینهارابرای شمااستادبزرگوارآرزو دارم،یه سوال،یه مقاومت که روی یه برد،سوخته ورنگهاش مشخص نیست،چگونه بفهمیم که چه مقاومتی با چه شماره ای جایگزین کنیم،ممنون میشم اگه جواب بدید.

  • سلام. ممنونم از شما. این کار به راحتی امکانپذیر نیست. اسم دستگاه رو در گوگل سرچ کنید شاید مدار دستگاه رو پیدا کنید، و یا برد یک دستگاه سالم رو پیدا کنید و باهاش مقایسه کنید.
   یا اگر اون مقاومت روی مدار تغذیه قرار گرفته، می تونید ببرید پیش تعمیرگاهای لوازم الکترونیکی به خاطر تشابه با سایر بردها، میتونن حدس بزنن که اون مقاومت چند اهم هست.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی