فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
9
1396

آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده

سلام. امروز با آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده در خدمت شما هستیم. دزدگیری که می تواند حضور یک شخص را در یک محیط تشخیص دهد و با آژیر کشیدن آن را به شما اطلاع دهد.
توجه کنید که این یک مدار ساده و در حد آماتور است که البته برای سارقان فریبنده و کارساز است.
از آنجایی که انباری مجتمع های مسکونی در پارکینگ ساختمان قرار گرفته، و در مکان خلوتی ست. به همین خاطر زیاد مورد سرقت قرار می گیرد که این دزدگیر ساده می تواند برای چنین مکان هایی بسیار کارساز باشد. البته خودتان می توانید با ایده های جالب این دزدگیر را پیشرفته تر کنید.

حتماً می دانید که قیمت یک دزدگیر اماکن معمولی حدوداً 350 تا 400 هزار تومان است، ولی با این آموزش شما می توانید با کمتر از 50 هزار تومان یک دزدگیر ساده بسازید.

وسایل لازم برای ساخت دزدگیر اماکن ساده

 • یک عدد سنسور راه پله (چشم راه پله)
 • یک عدد آژیر سیرن 12 ولت (یا 220 ولت)
 • یک عدد منبع تغذیه 12 ولت
 • یک عدد کلید یک پل

 

بعد از تهیه موارد بالا، این قطعات را به صورت زیر به یکدیگر متصل کنید. البته اگر از آژیرهای 220 ولت استفاده می کنید، در این صورت نیازی به منبع تغذیه 12 ولت ندارید.

 

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

ولوم تنظیم زمانِ چشم راه پله را روی زمانِ 2 دقیقه تنظیم کنید و حساسیت آن را روی حالت وسط (نه خیلی کم و نه خیلی زیاد) قرار دهید. آنگاه کلید یک پل را در کنار درب انباری (به سمت داخل انباری) طوری نصب کنید که وقتی دست خود را از لای درب وارد انباری می کنید، بتوانید کلید را پیدا کنید.

این دزدگیر ساده به این صورت کار می کند که وقتی قصد ورود به داخل انباری را دارید، بایستی دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را خاموش کنید. آنگاه وارد انباری شوید و کارتان که تمام شد، 2 دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله قطع شود، آنگاه دوباره دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را روشن کنید. حساسیت چشم های راه پله طوری است که اگر دست شما به آرامی حرکت کند، این حرکت کوچک را نادیده می گیرد و مدار فعال نمی شود. ولی از آنجایی که سارقین از وجود این کلید با خبر نیستند، به محض باز کردن درب انباری، آژیر به صدا در خواهد آمد و سارق پا به فرار خواهد گذاشت.

این مدار یک مشکل کوچک دارد و آن هم اینکه شما مجبورید بعد از اینکه کارتان در داخل انباری تمام شد، 2 دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله خاموش شود و شاید این زمان برای بعضی از دوستان قابل تحمل نباشد. بنابراین مدار را کمی پیشرفته تر می کنیم به اینصورت که برای این مدار یک ریموت کنترل هم قرار می دهیم.

پیشنهاد ما استفاده از دستگاه کنترل از راه دور 3 کانال بتا است. که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید. البته ما تنها به یکی از کانالهای آن احتیاج داریم.
قیمت این دستگاه در بازار حدوداً 45 هزار تومان است.

 

برد ریموت بتا

همانطور که مشاهده می کنید این دستگاه دارای 2 عدد ریموت کنترل است که در حدود 100 متر برد دارند. قبل از استفاده از ریموت کنترل ها نیاز است که ریموت را به دستگاه مرکزی (گیرنده) آن بشناسید تا ریموت بتواند با دستگاه مرکزی ارتباط برقرار کند. روش شناسایی ریموت ها به دستگاه و سایر تنظیمات دستگاه در کاتالوگ راهنمای محصول که در زمان خرید به شما داده می شود آمده است. البته می توانید کاتالوگ نصب و راه اندازی کنترل از راه دور بتا را از این لینک دانلود و مطالعه کنید.
توجه داشته باشید که ما تنها با پایه هایی که در تصویر مشخص شده است سروکار داریم و کاری به الباقی فیش ها و پایه های آن نداریم.

اکنون با توجه به مدار زیر، دستگاه کنترل از راه دور را در مدار قرار میدهیم.

 

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

 

در این مدار دو عدد منبع تغذیه قرار گرفته است. منبع تغذیه شماره 1 برای تغذیه آژیر سیرن بوده و در صورتی که از آژیر 220 ولت استفاده می کنید نیازی به قرار گیری منبع تغذیه شماره 1 نیست.
منبع تغذیه شماره 2 برق دستگاه کنترل از راه دور را تامین می کند و از آنجایی که برق تغذیه این دستگاه باید به صورت دائم وصل باشد ما برق ورودی به آن را از قبل از چشم راه پله گرفته ایم تا فعال یا غیر فعال شدن چشم راه پله تاثیری در کارکرد دستگاه کنترل از راه دور نداشته باشد.

با این مدار دیگر نیازی به نصب کلید یک پل در مدار نیست و شما می توانید قبل از ورود به داخل انباری کلید A روی ریموت کنترل را فشار دهید تا دزدگیر غیر فعال شود، آنگاه درب انباری را باز کنید و کارتان که در انباری تمام شد، درب را ببندید و دوباره کلید A روی ریموت را فشار دهید تا دزدگیر در حالت آماده بکار قرار گیرد.

 

ریموت کنترل بتا

چند نکته در ساخت دزدگیر اماکن:

نکته 1: مد دستگاه کنترل از راه دور را روی حالت مد حافظه دار یا مد دزدگیر اماکن قرار دهید.

نکته 2: در مدار بالا نمی توان به جای چشم راه پله از چشم دزدگیر اماکن استفاده کرد. زیرا چشم های دزدگیر اماکن دارای ولوم تنظیم زمان نیستند و پس از اینکه حضور شخص را تشخیص دهند و مدار را فعال کنند، بعد از 1 الی 2 ثانیه دوباره قطع می شوند. و این زمان کوتاه برای فراری دادن سارق کافی نیست.

نکته 3: تفاوت آژیر سیرن (پیزو) با بلندگو در این است که برای به صدا درآمدن سیرن کافیست که یک ولتاژ 12 ولت به آن وصل شود، ولی بلندگو نیاز دارد که ملودی پخش خود را از یک برد الکترونیکی دیگر، مثلاً مرکز کنترل دریافت کند. پس در مدار بالا نمی توان از بلندگو استفاده کرد. تصویر یک نمونه آژیر سیرن را در پایین مشاهده می کنید.

آژیر سیرن
132 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام،ممنون از مطلبتون
  چند سوال دارم؛ اول اینکه آیا چشمی در تاریکی مطلق هم کار میکنه و مدار رو فعال میکنه؟ دوم اینکه نمیشه چشمی رو با باطری راه اندازی کرد تا مشکل قطع و وصل شدن برق پیش نیاد
  و سوم اینکه سارق با قطع کنتور میتونه از چشمی رد شه،راهی برای حل این مشکل هست؟
  ممنونم

  • ۱. بله کار میکنه ، چون این سنسور ها معمولا از روش های اولتراسونیک (ارسال امواج صوتی به سمت اشیاء و تشخیص تغییرات در امواج بازتاب شده به دلیل حرکت اشیاء) یا مادون قرمز یا توموگرافی یا … عمل میکنند که نیازی به موج الکترومغناطیسی در گستره نور مرئی (یا همون وجود نور در محیط) نیست.
   2. سلام خیر اون چشمی ها داخلشون یه پاور دارن که حتما باید با برق ۲۲۰ ولت کار کنن.
   3.خیر برای این مدل چشمی ها راه حلی وجود نداره. برای این منظور باید یک دزدگیر واقعی تهیه کنید تا با قطع کنتور برق هم بتونه حفاظت رو انجام بده.

 • سلام..خسته نباشین..دوتا سوال
  ۱…برق قطع و وصل بشه چند ثانیه آژیر صداش درمیادوبعد قطع بشه
  ۲…وقتی سنسور رو رو یه زمانی تنظیم میکنیم به همون اندازه اژیر صدا میده

  • با سلام ممنون سلامت باشین آقا میثم
   ۱.بله من هم فهمیدم که این سنسور ها متاسفانه اینطوریه و با اتصال برق ، رله اون بسته میشه و مدار رو اکتیو می کنه وقتی هم فعال میشه بعد از چند ثانیه مدار رو مجددا قطع میکنه
   ۲. بله دقیقا همینطوره روی هر زمانی که توسط تایمر تنظیم کرده باشین به همون قدر صدا میده ، اگه اطلاع داشته باشین این سنسور ها واسه کنترل نور راهرو ها ویا راه پله ها و پارکینگ ها برای یه مدت زمان خاص که تنظیمش کنیم مورد استفاده قرار میگیره و پس از طی شدن اون زمان لامپ رو از مدار خارج میکنه ، اینجا هم به جای لامپ یک آژیر داریم که با بسته شدن رله دستگاه پس از سنس حضور افراد این آژیر وارد مدار میشه و پس از طی شدن اون مدت زمان مدار الکترونیکی رله را باز کرده و بدین ترتیب آژیر از مدار خارج میشه

 • سلام، ممنون بابت مطالب مفید سایتتون
  در مورد قطع و وصل برق آژیر مزاحم برای حالت اول استفاده از کلید تک پل و حالت دوم استفاده از کنترل کننده چند ثانیه است؟

  • سلام. در هر دو حالت بستگی به زمانی داره که شما سنسور رو روی اون زمان تنظیم کردید.

 • سلام
  من ی همچین دزدگیری درست کردم ولی میخوام چشم دستگاه رو با حدود۳۰متر یا بیشتر فاصله بزارم بدون سیم به دلیل جابجای چون هردفعه یجا استفاده میکنم.
  میشه ی دستگاهی پیشنهاد بدین که با چشم بی سیم کار کنه ؟ یا چشم ایستگاهی بیسیم هم موجود هستش؟
  مثلا دزگیر اماکن ولی میخوام هزینش پایین باشه.
  باطری .اژیر قوی نیاز ندارم

  • سلام. در اینصورت شما نیاز به یک دزدگیر واقعی بیسیمی دارید، و باید از چشم های خطی دزدگیر استفاده کنید. اونها تا صد متر هم جواب میده.

 • سلام اقای مهندس . ممنون از مدار پیشنهادی شما . فقط وقتی چشمی راه پله برق شهر قطع میشود و مجددا وصل میشود چشمی بطور خودکار عمل میکند و آژیر مزاحم میزند چاره چیست

  • سلام. مرسی. بله ما در معایب این مدار این مورد رو ذکر کردیم، و کاریش نمیشه کرد، باید باهاش کنار بیایید.

 • سلام مهندس .یک سوال راجع به نصب سیرن جهت تقویت صدای دزدگیر دارم .من یک بلندگو مانند عکسی که درقسمت آموزش هست گرفتم +یک رله که دوتا سوکت دوتایی دارد .بالای یک جفتش علامت +و-چاپ شده وبالای یک جفت دیگرش نوشته “speaker”سوالم این است که سیم منفی آداپتوررا به کدام یک از سوکتها وصل کنم و دوسیمی که از “pgm”و”gnd”دزدگیر خارج می شود را به کدام سوکت وصل کنم وآخر اینکه سیم منفی بلندگو را به کدام سوکت وصل کنم .ببخشید طولانی شد.خیلی متشکرم

  • سلام. از دو تا ترمینال داخل دزدگیر که روی اون نوشته سیرن وصل کنید به + و – رله. بعدش از منفی آداپتور مستقیم وصل کنید به سیرن و از مثبت آداپتور وصل کنید به یکی از ترمینال های “speaker”. از ترمینال دیگه “speaker” هم وصل کنید به سیم مثبت سیرن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

سایت های همکار


سایت کالنجی

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی