خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
شهریور
۹
۱۳۹۶

آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده

سلام. امروز با آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده در خدمت شما هستیم. دزدگیری که می تواند حضور یک شخص را در یک محیط تشخیص دهد و با آژیر کشیدن آن را به شما اطلاع دهد.
توجه کنید که این یک مدار ساده و در حد آماتور است که البته برای سارقان فریبنده و کارساز است.
از آنجایی که انباری مجتمع های مسکونی در پارکینگ ساختمان قرار گرفته، و در مکان خلوتی ست. به همین خاطر زیاد مورد سرقت قرار می گیرد که این دزدگیر ساده می تواند برای چنین مکان هایی بسیار کارساز باشد. البته خودتان می توانید با ایده های جالب این دزدگیر را پیشرفته تر کنید.

حتماً می دانید که قیمت یک دزدگیر اماکن معمولی حدوداً ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است، ولی با این آموزش شما می توانید با کمتر از ۵۰ هزار تومان یک دزدگیر ساده بسازید.

وسایل لازم برای ساخت دزدگیر اماکن ساده

 • یک عدد سنسور راه پله (چشم راه پله)
 • یک عدد آژیر سیرن ۱۲ ولت (یا ۲۲۰ ولت)
 • یک عدد منبع تغذیه ۱۲ ولت
 • یک عدد کلید یک پل

 

بعد از تهیه موارد بالا، این قطعات را به صورت زیر به یکدیگر متصل کنید. البته اگر از آژیرهای ۲۲۰ ولت استفاده می کنید، در این صورت نیازی به منبع تغذیه ۱۲ ولت ندارید.

 

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

ولوم تنظیم زمانِ چشم راه پله را روی زمانِ ۲ دقیقه تنظیم کنید و حساسیت آن را روی حالت وسط (نه خیلی کم و نه خیلی زیاد) قرار دهید. آنگاه کلید یک پل را در کنار درب انباری (به سمت داخل انباری) طوری نصب کنید که وقتی دست خود را از لای درب وارد انباری می کنید، بتوانید کلید را پیدا کنید.

این دزدگیر ساده به این صورت کار می کند که وقتی قصد ورود به داخل انباری را دارید، بایستی دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را خاموش کنید. آنگاه وارد انباری شوید و کارتان که تمام شد، ۲ دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله قطع شود، آنگاه دوباره دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را روشن کنید. حساسیت چشم های راه پله طوری است که اگر دست شما به آرامی حرکت کند، این حرکت کوچک را نادیده می گیرد و مدار فعال نمی شود. ولی از آنجایی که سارقین از وجود این کلید با خبر نیستند، به محض باز کردن درب انباری، آژیر به صدا در خواهد آمد و سارق پا به فرار خواهد گذاشت.

این مدار یک مشکل کوچک دارد و آن هم اینکه شما مجبورید بعد از اینکه کارتان در داخل انباری تمام شد، ۲ دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله خاموش شود و شاید این زمان برای بعضی از دوستان قابل تحمل نباشد. بنابراین مدار را کمی پیشرفته تر می کنیم به اینصورت که برای این مدار یک ریموت کنترل هم قرار می دهیم.

پیشنهاد ما استفاده از دستگاه کنترل از راه دور ۳ کانال بتا است. که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید. البته ما تنها به یکی از کانالهای آن احتیاج داریم.
قیمت این دستگاه در بازار حدوداً ۴۵ هزار تومان است.

 

برد ریموت بتا

همانطور که مشاهده می کنید این دستگاه دارای ۲ عدد ریموت کنترل است که در حدود ۱۰۰ متر برد دارند. قبل از استفاده از ریموت کنترل ها نیاز است که ریموت را به دستگاه مرکزی (گیرنده) آن بشناسید تا ریموت بتواند با دستگاه مرکزی ارتباط برقرار کند. روش شناسایی ریموت ها به دستگاه و سایر تنظیمات دستگاه در کاتالوگ راهنمای محصول که در زمان خرید به شما داده می شود آمده است. البته می توانید کاتالوگ نصب و راه اندازی کنترل از راه دور بتا را از این لینک دانلود و مطالعه کنید.
توجه داشته باشید که ما تنها با پایه هایی که در تصویر مشخص شده است سروکار داریم و کاری به الباقی فیش ها و پایه های آن نداریم.

اکنون با توجه به مدار زیر، دستگاه کنترل از راه دور را در مدار قرار میدهیم.

 

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

 

در این مدار دو عدد منبع تغذیه قرار گرفته است. منبع تغذیه شماره ۱ برای تغذیه آژیر سیرن بوده و در صورتی که از آژیر ۲۲۰ ولت استفاده می کنید نیازی به قرار گیری منبع تغذیه شماره ۱ نیست.
منبع تغذیه شماره ۲ برق دستگاه کنترل از راه دور را تامین می کند و از آنجایی که برق تغذیه این دستگاه باید به صورت دائم وصل باشد ما برق ورودی به آن را از قبل از چشم راه پله گرفته ایم تا فعال یا غیر فعال شدن چشم راه پله تاثیری در کارکرد دستگاه کنترل از راه دور نداشته باشد.

با این مدار دیگر نیازی به نصب کلید یک پل در مدار نیست و شما می توانید قبل از ورود به داخل انباری کلید A روی ریموت کنترل را فشار دهید تا دزدگیر غیر فعال شود، آنگاه درب انباری را باز کنید و کارتان که در انباری تمام شد، درب را ببندید و دوباره کلید A روی ریموت را فشار دهید تا دزدگیر در حالت آماده بکار قرار گیرد.

 

ریموت کنترل بتا

چند نکته در ساخت دزدگیر اماکن:

نکته ۱: مد دستگاه کنترل از راه دور را روی حالت مد حافظه دار یا مد دزدگیر اماکن قرار دهید.

نکته ۲: در مدار بالا نمی توان به جای چشم راه پله از چشم دزدگیر اماکن استفاده کرد. زیرا چشم های دزدگیر اماکن دارای ولوم تنظیم زمان نیستند و پس از اینکه حضور شخص را تشخیص دهند و مدار را فعال کنند، بعد از ۱ الی ۲ ثانیه دوباره قطع می شوند. و این زمان کوتاه برای فراری دادن سارق کافی نیست.

نکته ۳: تفاوت آژیر سیرن (پیزو) با بلندگو در این است که برای به صدا درآمدن سیرن کافیست که یک ولتاژ ۱۲ ولت به آن وصل شود، ولی بلندگو نیاز دارد که ملودی پخش خود را از یک برد الکترونیکی دیگر، مثلاً مرکز کنترل دریافت کند. پس در مدار بالا نمی توان از بلندگو استفاده کرد. تصویر یک نمونه آژیر سیرن را در پایین مشاهده می کنید.

آژیر سیرن65 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام وققتتون بخیر…
  بنده واسه پروژه باید یه سیستم طراحی کنم بطوریکه از ۴۰ نقطه مختلف بتونم ۴۰ چراغ رو بصورت تک تک و مستقیم هر کلید رو روشن کنم و از جایی که کلیدا روشن میشه بتونم با یک کلید کل مدار رو ریست کنم بطوریکه هر چراغی که توسط کلیده مربوطش روشن شده خاموش بشه
  یعنی هر چراغ از یه جای خاص با فشردن یه کلید روشن شه اما کل ۴۰ چزاغ رو بشه با یه کلید به خالت خاموش و اولیه قرار داد
  اگه ممکنه راهنمایی کنید چیکار باید کنم

  • خب شما می تونید برای هر چراغ یک کلید یک پل نصب کنید و سرخط همه این ۴۰ تا چراغ رو از یک سیم بگیرین بعدش در ابتدای سرخط هم یک کلید نصب کنیدکه باهاش بشه برق همه سرخط رو خاموش و روشن کرد.
   نمی دونم منظورتون رو درست متوجه شدم یا نه.

 • سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید تلفن کننده های تحریک مثبت یا منفی (که در پاسخ یکی از دوستان فرمودین) از کجا میتونم پیداش کنم؟

  • سلام. مغازه هایی که دزدگیر و دوربین مداربسته می فروشن حتماً دارن.

 • سلام وقت خوش.
  میشه در این سیستم از دو سنسور راه پله استفاده کرد؟
  ممنون میشم اگه نحوه سیم کشی یا اجرا رو برام بفرستین.
  مثلا در داخل پارکینگ که دو ورودی داره در دو جهت مختلف در هر ورودی از پارکینگ یک چشم قرار بدیم اما به یک ریموت و یک آژیر مشترک وصل بشه.

  • سلام. مرسی. بله میشه از دو سنسور هم استفاده کرد.کافیه سیم قرمز رنگ خروجی از هر دو سنسور رو به همدیگه وصل کنید. به همین راحتی.

 • سلام ممنون از سایت خوبتون.
  اگر که کلید تک پل یا NO را بین فاز ورودی و چشم قرار دهیم، مشکل دو دقیقه انتظار حل نمیشود؟

  • سلام. با این کار اون مشکل حل میشه ولی یک مشکل دیگه اضافه میشه. مشکل جدید اینه که وقتی اولش به چشم های راه پله برق وصل میشه برای چند ثانیه خود به خود فعال میشه و دزدگیر صدا میده.

 • خیلی ممنون موفق وموید باشید

  • 🙏 🙏 🙏

 • با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس گرامی. اگر سنسور حرکتی با منبع تغذیه و کلید۱۰۰-۱۵۰متر فاصله داشته باشه مشکلی به وجود نمیاد سیستم بدونه مشکل کار می کنه.

  • سلام.ممنونم از شما. اگر از سیم نمره ۱٫۵ استفاده کنید، مشکلی نداره.

 • بسیار عالی..

  • 🙏🙏🙏

 • سلام ممنون که جواب دادین من این دزدگیر رو نصب کردم و روی مد حافظه گذاشتم ولی وقتی از در میام بیرون وکلید A رو میزنم صدای آژیر در میاد (چون هنوز۲ دقیقه نشده) چیکار باید بکنم که در رو بستم و عجله داشتم بتونم فعال کنم و صدا نده و فعال بمونه؟

  • سلام. متاسفانه راه حلی برای این کار وجود نداره و اگر این امکان رو میخوایین باید یک دزدگیر اماکن واقعی تهیه کنید.

 • سلام، برای مواقعی که برق میره یاسارق برق روقطع میکنه میشه یک باطری ۱۲ولت گذاشت وقطب منفی روبه آژیردادوقطب مثبت روبه میکروسویچ وصل کرد(که اگه دربازشد عمل کنه) وازمیکروسویچ به آژیروصل کرد؟

  • سلام.بله امکان پذیره.

 • سلام، خسته نباشید برای دزدگیر اماکن که نقشه اش رودادین میشه بجای دو منبع تغذیه(یکی آژیرویکی دستگاه کنترل دوربتا) ازیک تغذیه باآمپربالااستفاده کردوموازی برای هردواستفاده کرد؟ اگرمیشه تاچه آمپری جواب میده؟ممنون میشم جواب بدین

  • سلام.خیر امکان پذیرنیست. ۲ منبع تعذیه باید جدا باشن، چون اون منبع تغذیه ای که برق برد ریموت رو تامین میکنه باید همیشه روشن باشه.

 • سلام خسته نباشید مهندس جسارتن مغازه من رزدگیر داره ولی صداش خیلی ضعیفه از اون گرد ها هست در حد اسباب بازی میخواستم ببینم اگه سیرن بزارم نحوه سیم کشی ش چطوره ؟ممنون میشم ازتون کامل توضیح بدین

  • سلام. داخل پنل دزدگیر شما دو تا ترمینال هست که روی اون ها نوشته sir1 و sir2 البته شاید مدل دزدگیر شما فرق کنه و چیز دیگه ای نوشته شده باشه. در هر صورت کافیه دو تا سیم از این دو تا ترمینال به یک سیرن وصل کنید. اگر نتونستید ترمینال ها رو پیدا کنید، یک عکس از داخل پنل بگیرید و واسم ارسال کنید تا دقیقاً بهتون بگم کدوم هاست.

 • میشه کار با فازمتر دیجیتالو بگید

  دوتا دکمه داره
  Direct test

  lnductance Brenk-point test

  هر کدوم از عبارات اینو نوشته و وقتی داخل پریز میزارم این اعداد میاد
  ۱۲_۳۶_۵۵-۱۱۰_۲۲۰
  اگه میشه وایم توضیح بدین
  باتشکر از سایت خوبتون

  • سلام.این فازمتر ها و دکمه های روی اون حالت فانتزی دارن و کار نمی کنن. فقط اگر به سیم فاز وصلشون کنید همه اعداد روی اون روشن میشه.

 • سلام وقت بخیر
  ممنون بابت مطالب خوبتون.مهندس یه سوال اگه فرض کنیم دزد قبل ورود برق رو قطع کنه اینحوری مدار ما هیچ کاربردی نداره آیا امکانش هست از باتری استفاده کرد که در موقع قطع برق مشکلی پیش نیاد؟ ینی جوری باشه در زمانی که برق وصله از برق و اگه قطع شد از باتری استفاده بشه؟!

  • سلام. مرسی. از باتری نمیشه استفاده کرد. در اینصورت بهتره ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزینه کنید و یک دزدگیر واقعی بخرید. در اینصورت حتی اگر برق هم بره باز دزدگیر شما عمل می کنه.

 • دزدگیر کنترلی عز یک منبع تغذیه رو میخواستم مدارش رو به اشتراک بزارید .

  • سلام. یک بار دیگه مطلب رو مطالعه کنید. در داخل مطلب بهش اشاره شده.

 • سلام استاد
  محمد حسنی هستم از کاشان.
  امیدوارم در کنار خانواده خوب و سلامت باشید . به لطف شما دو کتاب رو که لازم داشتم به راحتی به دستم رسید.
  ی سوال بابت دزدگیر کنترلی داشتم
  اگه منبع تغذیه شماره ۱ حذف بشه و آژیر ۲۲۰ ولت نصب کنیم دستگاه بتا از مدار خارج نمیشه ؟ برق دستگاه بتا رو قبل از سنسور گرفتیم

  • سلام آقای حسنی. از لطفتون ممنونم.
   اگر منبع تغذیه شماره یک حذف بشه و آژیر ۲۲۰ ولت باشه باید سیم فاز آژیر رو ابتدا ببرین به com و بعدش از no ببرین به آژیر. نول هم که مستقیم به آژیر وصل میشه.تنها فرقش اینه

 • واقعا عالیه سایتتون

 • اگه آژیر ۲۲۰ باشه خروجی سنسور مستقیم بره آژیر یا بره Com بعد نول مستقیم بره آژیر

  • سلام. بله اگه آژیر ۲۲۰ باشه، خروجی سنسور مستقیم بره به آژیر. و سیم نول هم مستقیم به آژیر

 • سلام خسته نباشید
  خواستم بپرسم میشه تو این مدار از سنسور مگنت استفاده کرد؟؟
  و همچنین چشمی هایی ک برای تشخیص انسان هستند هم قابل استفاده دز این مدار هستنذ یا نه؟؟
  و اگز هستند ، نحوه قرار گیربشون ب چه شکله؟
  ممنون

  • سلام. خیر از مگنت نمیشه استفاده کرد.
   منظورتون کدوم چشم هاست؟ چشم دزدگیر منظورتونه؟ اگر منظورتون چشم دزدگیره، خیر نمیشه از اون مدل استفاده کرد. چون اونها داخلش تایمر نداره، و وقتی حرکتی رو سنس کنه فعال میشه و بعد از یکی دو ثانیه دوباره قطع میشه. ولی ما به چشمی نیاز داریم که وقتی فعال شد حداقل دو سه دقیقه مدار دزدگیر رو فعال نگه داره.

 • زمانی که کلید را بعد از سنسور قرار دادید و سنسور یکسره در داخل خانه قطع و وصل میشه و اعصاب خرد کن خواهد بود و نکته اساسی دوم اینکه زمانی که منزل نیستیم و هر بار که برق قطع و وصل شود اژیر به صدا در میاد لطفا جواب را بهم پیامک بزنید و چون ایمیل ندارم و این قضیه برام خیلی مهم است ۰۹۱۵۱۸۷۰۵۷۵

  • سلام. گفتیم که کلید باید بعد از سنسور قرار بگیره ولی یک جایی در پشت درب مخفی بشه که فقط با حرکت دست و قبل از اینکه سنسور شما رو سنس کنه، قابل دسترسی باشه.گ
   برای قطعی برق هیچ راه حلی نیست. در صورتی که برق بره و دوباره وصل بشه، برای ۳ تا ۴ ثانیه اول، آژیر به صورت ناخواسته صدا میده.

 • سلام و خسته نباشيد

  سايت عالي و كاتون هم بسيار جالب هستند.تبريك ميگم

 • با عرض سلام خدمت شما
  تو این مدار میشه یه شستی هم اضافه کنیم تا به عنوان مثال زمانی که داخل مغازه هستیم و سرقتی اتفاق افتاد با زدن شستی مدار فعال بشه؟
  و از چند رله و از چه نوع رله هایی باید استفاده کنیم تا زمانی که شستی رو فشار دادیم مدار دائمی کار کنه؟

  • سلام.بله امکان پذیره. و نیاز به هیچ چیز اضافی هم نیست.
   کافیه بین اون سیم قرمز رنگی که از منبع تغذیه ۱۲ ولت شماره یک خارج میشه و اون سیم قرمز رنگی که به پیزو میره یک کلید یک پل قرار بدید.

   • مهندس جان سوالمو خوب نتونستم بپرسم
    میخوام با کلید فشاری کار کنه ، اگر به این صورت که شما گفتید کلید فشاری یا همون شستی استفاده کنیم مدار به صورت لحظه ای کار میکنه من میخوام با کلید شستی ، مدار دائمی کار کنه…
    دلیل اینکه میخوام شستی استفاده کنم اینه که ظاهر مدارو بهتر نشون میده

    • سلام.ما دو جور شستی داریم، شستی هایی که وقتی انگشتتون رو میزارین روی اون مدار فعال میشه و وقتی انگشت رو برمیدارین غیر فعال.
     یک شستی های دیگه ای هم هست وقتی که یک بار فشارشون میدین و دستتون رو برمیدارین بصورت دائم مدار رو وصل می کنه و برای بار دوم که فشار میدین مدار رو قطع می کنه، فک می کنم این دومی کارتون رو راه بندازه.

 • با سلام
  میخواستم بدونم اگر بخوایم این دزدگیر رو برای درب وردی خانه اجرا کنیم به شکل هستش؟؟
  یعنی زمانی که از خانه بیرون میریم،دزدگیر رو فعال کنیم،و اگر کسی در رو باز کرد آژیر به صدا در بیاد

  • سلام. بله شما می تونید برای این مورد هم از این مدار استفاده کنید.

 • سلام خیلی ممنون بابت مطلب مفیدتون
  من میخواستم ببینم میشه از آژیر استفاده نکنیم و برگشتی کلید رو به زنگ در وصل کنم و زنگ در به صدا در بیاد؟

  • سلام. مرسی. بله میشه. در این صورت نیازی به منبع تغذیه هم نیست و مستقیم از چشمی به زنگ وصل میشه.

 • سلام ممنون از مطالب مفیدی که قرار میدین
  درصورتی که از ریموت استفاده کنیم،برای فعال کردن دزدگیر باز هم باید دودقیقه صبرکنیم تا چشمی خاموش بشه؟؟

  • سلام. مرسی
   خیر. در این صورت دیگه نیازی نیست که صبر کنید.

 • سلام حبوبی هستم
  ایا این دزد گیر روی درب حیاط هم کار میکنه مثل دزد گیر ماشین .
  یعنی می خواستم دزدگیر ماشین رو روی درب حیاط پیاده کنم . لطفا راهنمای کنید

  • سلام. بله. فقط باید کلید رو با فاصله زیاد از چشمی قرار بدین تا در موقع فعال کردن مدار، چشمی شما رو نبینه.

 • سلام و خدا قوت۰ برادر این دزدگیر بسیار جالب فقط دو نقطه ضعف کوچیک داره که ببینید آیا راه حلی براش دارین یا نه: ‌ ۱ـ چشمای راه پله خیلی وقتا قاطی میکنن و مدارو یکسره وصل نیگه میدارین و اگه بدون اینکه دزد بیاد قاطی کنه و یکسره بشه وما مسافرت باشیم تا وقتی برمیگردیم همچنان آژیر خواهد کشید وهمسایه ها را دیوانه خواهد کرد۰آیا راه حلی دارد؟ ۲ـ اگه دزد برقو قطع کنه چی؟ نمیشه نقشه جهت اتصال مدار به باطری ارائه بدین؟

  • سلام آقا امین.
   اگر از چشم های راه پله با کیفیت مثل تایمیران استفاده کنید احتمالش خیلی کمه که چنین مشکلی پیش بیاد.
   ۲- متاسفانه اگر دزد برق رو قطع کنه کاریش نمیشه کرد. و چون سنسور راه پله با برق ۲۲۰ ولت کار می کنه بصرفه نیست که بخواییم برای اون برق اضطراری در نظر بگیریم. در این صورت بهترین کار اینه که یک دزدگیر واقعی خریداری کنیم.

 • سلام ببخشيد راجع ساخت یوپی اس اطلاعاتی میتوانید در اختیار من بگذارید

  • سلام.نه متاسفانه.
   دوستان اگر کسی داره به سوال این دوستمون پاسخ بده.

 • سلام
  آیا میشود در این مدار از سنسور لرزشی استفاده کرد
  ممنون از مسئولین محترم سایت

  • سلام آقای مقدم. خیر سنسور لرزشی نمی تونه در این مدار قرار بگیره.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندس عزیز و تشکر از مطالب بسیار مفیدتون
  توی این مدار میشه تلفن کننده اضافه کرد؟

  • سلام. بله. بعضی از تلفن کننده ها، تحریک مثبت و بعضی ها تحریک منفی هستند. یعنی اگر از طریق یک سیم مثبت یا منفی تحریک بشن، شروع به شماره گیری می کنن. کافیه از دو تا سیم خروجی از منبع تغذیه شماره ۱، به سیم تحریک تلفن کنندتون وصل کنید. در این صورت با به صدا در آمدن آژیر، تلفن کننده هم فعال میشه.

   • ممنون از راهنمایی
    مهندس یه سوال دیگه هم داشتم منبع تغذیه هایی که استفاده میشه تو مدار چند آمپر باید باشه؟

    • خواهش می کنم. منبع تغذیه شماره ۱ که برق آژیر رو تامین می کنه بهتره که ۲ یا ۴ آمپر باشه ولی منبع تغذیه شماره ۲ می تونه ۱ آمپر باشه.

 • از مطالب بسیار مفیدتان متشکرم

 • توی مدار اولی که از کلید یک پل استفاده میشه چرا کلید یک پل رو قبل از چشمی قرار ندیم که وقتی میخوایم بریم داخل چشم رو از طریق کلید قطع کنیم و وقتی میایم بیرون چشمی رو وصل کنیم ؟

  • علیکم السلام آقا سعید. خیلی وقته منتظریم کسی این سوال رو بپرسه ولی شما اولین نفر بودی. آفرین.
   به این دلیل که وقتی فاز و نول ورودی به چشم راه پله قطع بشه و دوباره بخواد برقش وصل بشه، چشم راه پله بدون اینکه کسی رو ببینه یا حرکتی رو سنس کنه تا چند ثانیه فعال میشه و دزدگیر بی خودی برای چند ثانیه آژیر می کشه. پس کلید رو بعد از چشمی قرار دادیم تا هیچ وقت برق چشمی قطع و وصل نشه و همیشه چشمی در حالت روشن باشه.

 • منظورتون از اینکه اگه آژیر ۲۲۰ بود نیازی به منبع تغذیه اول نیست ینی چی؟ ینی برق ۲۲۰ خروجی چشمی،مستقیم به Com بره؟

  • بله همین طوره.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 0
 • 1,505
 • 13,922
 • 89,703

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی