خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
دی
۱۵
۱۳۹۵

رله چیست؟ طرز کار رله

با عرض سلام و درود خدمت شما کاربران وفادار. ابتدا تشکر می کنیم بابت استقبال خوبی که از سایت “استادکارُ شاگرد” داشتید. سایت “استادکارُ شاگرد” در واقع  سایتی است که پیوند بین استادکارها و علاقه مندانی که می خواهند در یک زمینه کارآموزی یا به اصطلاح شاگردی کنند را برقرار می کند. بد نیست شما هم در گوگل کلمه “استادکار شاگرد” را سرچ کنید و سری هم به سایت جدید ما بزنید.
خب امروز می خواهیم در مورد طرز کار یک قطعه دوست داشتنی و بسیار پرکاربرد به نام رله صحبت کنیم. تعریف علمی که از رله بیان می شود این است:

رله چیست؟

رله نوعی کلید الکتریکی سریع یا بی‌درنگ است که با هدایت یک مدار الکتریکی دیگر باز و بسته می‌شود.

از آنجایی که شاید شما هم مثل من از تعریف های علمی خوشتان نیاید یک تعریف ساده تر و خودمانی تر برای آن بیان می کنم که تا آخر عمر این تعریف از ذهنتان پاک نشود.

در واقع رله یک کلید تبدیل است، با این تفاوت که در کلید تبدیل به یک انسان نیاز است تا با دست خود، کلید تبدیل را فشار دهد. ولی در رله یک جریان برق این کلید را تغییر حالت می دهد. یعنی ما یک ولتاژ برق را به رله می دهیم و رله، کلیدِ تبدیلی را که در داخل آن تعبیه شده است، برای ما خاموش و روشن می کند.

در رله های الکترومکانیکی، این ولتاژی که ما به رله می دهیم تا رله فعال شود، معمولاً ولتاژ کوچکی است ولی کلیدی که در داخل رله تغییر حالت پیدا می کند، می تواند جریان بزرگی را برای ما قطع و وصل کند.

بعداً خواهید دید که از این خاصیت چه استفاده های زیادی در برق ساختمان، برق صنعتی و الکترونیک می توان کرد.

اگر خاطرتان باشد در قسمت آموزش کلید تبدیل ، مدار داخلی یک کلید تبدیل را به صورت زیر طراحی کردیم. این مدار که نحوه عملکرد کلید تبدیل را نشان می دهد، در پایین نشان داده شده.

 

روش عملکرد کلید تبدیل

 

همان طور که می بینید. در کلید تبدیل، زمانی که کلید پایین است، پیچ طلایی رنگ با پیچ نقره ای رنگِ شماره ۲ در تماس است و وقتی کاربر کلید را تغییر حالت میدهد، پیچ طلایی رنگ با پیچ نقره ای رنگِ شماره ۱ تماس پیدا می کند.

خب حالا اگر ما دست کاربر را حذف کنیم و به جای آن یک بوبین قرار دهیم، در این حالت ما یک رله ساخته ایم. به طور خلاصه بوبین یک سیم پیچ است که وقتی به آن برق وصل می کنیم خاصیت آهنربایی پیدا می کند و یک تیغه را به سمت خود جذب می کند.

شماتیک رله
همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، زمانی که برق بوبین قطع است، پایه POLE که از این به بعد به آن COM می گوییم به پایه NC وصل است و وقتی به بوبین برق می دهیم، تیغه داخل رله جابجا شده و این بار پایه POLE به پایه NO وصل می شود.

حتماً می پرسید خب این رله به چه دردی می خورد؟ بد نیست به مدار فتوسل معکوس نگاهی بیندازید و یکی از کاربردهای این قطعه الکترونیکی را مشاهده کنید. این قطعه در داخل چشم راه پله، تایمر راه پله، ریموت کنترل ها و فتوسل ها استفاده می شود. اگر خاطرتان باشد در کتاب آموزش برق ساختمان هم از این قطعه در یکی از مدارات برق ساختمان استفاده کرده ایم.

 

رله های الکترومکانیکی در بازار به صورت مکعب های کوچکی ساخته می شوند که اندازه آنها حدوداً به بزرگی یک بند انگشت است. تعدادی از این رله ها را در پایین مشاهده می کنید.

رله 5 ولتی

یک رله ۵ ولت دی سی

 

رله 9 ولت DC
یک رله ۹ ولت دی سی

 

رله 12 ولت دی سی
یک رله ۱۲ ولت دی سی

قیمت این رله ها بسیار پایین است و می توانید با ۲ یا ۳ هزار تومان یکی از آنها را تهیه کنید. تمام رله هایی که در بالا مشاهده کردید ۵ پایه دارند. دو تا از پایه ها مربوط به بوبین داخل رله است که باید به این دو پایه یک ولتاژ مثبت و منفی DC وصل شود. و سه پایه دیگر هم مربوط به NC و NO و COM است. برای اینکه بتوانید این پایه ها را تشخیص دهید به تصویر زیر نگاه کنید.

پایه های رله 12 ولت

تصویر یک رله ۵ پایه را در دست من مشاهده می کنید. همانطور که می بینید وقتی پشت رله را به سمت خود می‌گیرید بطوری که ۳ تا از پایه های آن به سمت پایین و ۲ تا پایه ها به سمت بالا باشد. از چپ به راست و از بالا به پایین، اولین پایه NO است. دومین پایه NC است. سومین پایه منفی بوبین است. چهارمین پایه COM است و پنجمین پایه مثبت بوبین است. البته در رله ها ترتیب پایه مثبت و منفی برای بوبین مهم نیست و اگر مثبت و منفی جابجا شوند مشکلی پیش نمی‌آید.

 

برد رله:

اگر حوصله لحیم کاری و اتصال سیم به پایه های این رله ها را ندارید می توانید از بردهای آماده استفاده کنید که برای هر کدام از پایه های آن یک ترمینال نصب شده و به راحتی می توانید سیم برق را به این ترمینال ها متصل کنید، در این صورت نیازی به لحیم کاری ندارید. یک نمونه از این برد رله ها را مشاهده می کنید.

رله 12 ولت dc

نکته: توان مصرفی بوبین این رله ها معمولا ۰٫۲ تا ۰٫۳ وات است. یعنی جریان بسیار کمی در حد ۲۰ تا ۵۰ میلی آمپر مصرف می کنند.

 

رله هایی که در بالا مشاهده کردید، به رله های تک کنتاکت الکترومکانیکی معروفند، چون عملکرد آنها از طریق یک عمل مکانیکی صورت می گیرد و یک تیغه فلزی در داخل این رله ها جابجا می شود. نوع دیگری از رله ها وجود دارند که به رله های الکترونیکی یا SSR معروفند. عملکرد این رله ها دقیقاً مانند رله های الکترومکانیکی ست با این تفاوت که در داخل آنها هیچ تیغه ای جابجا نمی شود یا اصطلاحاً هیچ قطعه مکانیکی در داخل آنها استفاده نشده است. به همین خاطر دارای طول عمر بالاتری نسبت به رله های قبلی هستند. تصویر یک رله SSR را در پایین مشاهده می کنید.

رله SSR

همانطور که روی این رله نوشته شده، این رله با یک ولتاژ ۳ الی ۳۲ ولت DC فعال می شود. برای فعال شدن آن هم کافیست که این ولتاژ به پایه های شماره ۳ (مثبت) و شماره ۴ (منفی) متصل شود. و وقتی که فعال شود پایه های شماره ۱ و ۲ را به همدیگر متصل می کند و می توانید جریانی تا ۲۵ آمپر را با آن قطع و وصل کنید.

رله ها در انواع دیگری مثل دو کنتاکت، سه کنتاکت، چهار کنتاکت و… هم ساخته می شود و موارد استفاده خود را دارند. وقتی گفته می شود که یک رله دو کنتاکت است. یعنی در داخل آن رله دو تیغه حرکت می کنند پس در کل یک رله دو کنتاکت یعنی دو رله معمولی که در داخل یک رله تعبیه شده است. مثلاً تصویر یک رله سه کنتاکت را در پایین مشاهده می کنید.

رله سه کنتاکت فایندر

 

یک مدار ساده برای استفاده از رله:

فرض کنید که یک دستگاه برش آبی طراحی کرده اید. ولی زمانی که اپراتور در کار حال با این دستگاه است، به خاطر پاشیده شدن قطرات آب، اپراتور کاملاً خیس خواهد شد. و از این می ترسید که وقتی اپراتور با دست خیس به کلید این دستگاه دست بزند، دچار برقگرفتگی شود و می دانید که اگر شخصی در یک محیط مرطوب دچار برقگرفتگی شود، بایستی باقی مانده شخص را با جارو و خاک انداز جمع کرد. بنابراین می توانید به جای اینکه برق ۲۲۰ ولت را به کلید بیاورید، یک برق ۱۲ ولت DC ( که کاملاً بی خطر است) را ابتدا به کلید بدهید، آنگاه از کلید به یک رله وصل کنید، تا رله فعال شود و برق ۲۲۰ ولت را به دستگاه وصل کند. در این صورت این رله است که با برق ۲۲۰ ولت سروکار دارد نه خود اپراتور. البته نوع واقعی تر این مدار در برق صنعتی با کنتاکتور طراحی شده می شود.

 

یک مدار ساده دیگر را در پایین مشاهده می کنید که با رله دو کنتاکت طراحی شده. این مدار با هر بار تغییر حالت دادن کلید آن، جای مثبت و منفی را تغییر می دهد و جهت حرکت موتور را برعکس می کند.

چپگرد راستگرد موتور با رله


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


190 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام وقت بخیر، در خصوص شکل بالا !!! چرا در حالت ۱و۳ موتور چپ ساعتگرد ولی در حالت ۲و۴ ساعتگرد میچرخد؟؟؟ ممنون میشم جوابمو در اسرع وقت بدید، سپاسگزارم

  • سلام.مرسی. اون موتور یک آرمیچر معمولیه که وقتی جای مثبت و منفی بین پایه های اون جابجا میشه، جهت چرخش موتور هم عوض میشه. و رله دو کنتاکت برای ما جای مثبت و منفی رو عوض می کنه.

 • عرض سلام
  ممنون بابت توضیحات ارائه شده. اما متوجه نشدم علت استفاده از رله در برخی از مدارها مثل بوق خودرو چیست. چرا در همین مدار بوق وقتی میشود با یک کلید شستی مدار را فعال کرد از کلید برای تحریک رله و تکمیل مدار توسط رله، استفاده میشود.
  اصولا رله چه تغییری در شدت یا قدرت یا کیفیت جریان یا ولتاژ مدار ایجاد میکند که قبل از خیلی از مصرف کننده ها استفاده میشود.

  • سلام، هر وسیله برقی به مقدار لازم خودش جریان از منبع میکشه تا کار مورد نظر رو انجام بده، مثلا یکی ۱ آمپر، یکی ۵ آمپر و …. خب حالا به هر دلیلی ما نمیخواهیم این جریان مصرف کننده رو از منبع تا جایی که کاربر میخواد شستی رو فشار بده ببریم و به مصرف بدیم‌ ساده تر بگم نمیخواهیم یه سیم با جریان زیاد رو دور سرمون بچرخونیم و بعد وصل کنیم به مصرف کننده. چون رله ها با کمترین جریان برق روشن و تحریک میشن ما برق رو از منبع مستقیم میبریم پیش مصرف کننده و میدیم به رله
   و خروجی رله رو وصل میکنیم به اون مصرف کننده، حالا هر چقدر آمپر دلش میخواد بکشه، کافیه یه جریان کوچیک برق بدیم به رله و روشنش کنیم رله هم برق دستگاه مورد نظر رو وصل میکنه.

 • سلام و وقت بخیر مهندس مرادی عزیز
  ممنون و سپاس
  سیستم این مخرن طوری هست که امکان استفاده از فلوتر فراهم نیست . اگر برای شما امکان داره یک مدار فرمان با دو شاسی استپ و استارت بوسیله یک رله یا دو رله ( ۵ پایه یا هر نوعی که صلاح میدانید ) بفرمائید . چون موتور کوچک ۱۲ DC داره .
  البته ببخشید چون رشته تحصیلی بنده الکترونیک نیست .تشکر

  • سلام. مرسی. متاسفانه چنین نقشه دم دستم نیست.
   دوستان اگر کسی داره، به این کامنت پاسخ بده.

 • سلام و وقت بخیر خدمت مهندس مرادی عزیز
  پمپ اب الکتریکی کوچک ۱۲ ولتی دارم که بصورت ساشی فنری فرمان برای خاموش و روشن شدن فرمان میگیره
  اصول کارش به این صورت هست که مخزنی روی صفحه ای فنر بندی شده قرار دارد . زمانی که مخزن ( مخزن روی صفحه متصل شده ) از اب خالی میشه صفحه به انتهای قسمت بالا میرسه باید پمپ استارت کرده به کار خود ادامه بده تا مخزن پر شده و صفحه به پایین ترین قسمت خودش برسه و پمپ خاموش بشه و تا خالی نشدن و به انتها ی بالا نرسیدن باید خاموش باشه و به محض رسیدن به انتهای بالا دوباره استارت بخوره
  البته این یک کاردستی برای دخترم هست . اطلاعات خوبی در مورد رله و کنتاکتور بیان کردید ولی فکر کنم کنتاکتور برای ولتاژه های بالا است و اصلا نمیدونم با رله هم امکانش هست. ابته دو عدد میکرو سوئیچ تهیه کردم ولی به نظرم یک قطعه دیگه باید کم باشد.
  مهندس عزیز اگر امکان داره راهنمایی فرمایید یا اگر مداری دارید بفرمائید ممنون هستم با تشکر.

  • سلام آقا بهرام. مرسی از شما. شما برای اینکار نیاز به فلوتر برقی یا مکانیکی دارین. در گوگل اسمش رو سرچ کنید، روش کارشون رو پیدا می کنید.
   اگر نیاز شد از کنتاکتور استفاده کنید، بجاش از رله های کوچیک ۱۲ ولتی استفاده کنید، چون رله کار همون کنتاکتور رو انجام میده.

 • سلام خسته نباشید.یک مدار فرمان با( رله ۱۲ولت) کار کند که بازدن یک شستی استارت مدار شروع به کار کند ودوباره بازدن همان شستی استارت مدارقطع شود.باکنتاکتور خیلی راحت هستش بارله یکم گیج میشم درست کار نمیکنه

  • سلام. مرسی. مداری که با کنتاکتور طراحی کردین رو روی یک برگه بکشید و ازش عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما ارسال کنید تا براتون تبدیلش کنم به رله.

 • سلام. طریقه وصل رله به اف اف صوتی تابا به صورت کامل ارسال کنید ممنون می شم

  • سلام. ما این رو در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری کامل توضیح دادیم.
   روش کار به این صورته که از ۱۲ ولت مثبت ترانس به پایه مثبت بوبین رله وصل کنید و از ۱۲ ولت منفی به سیم E وصل کنید. آنگاه سیم F را به پایه منفی بوبین رله وصل کنید. سپس ولتاژ ۱۲ ولت AC را به پایه COM رله وصل کنید و از پایه NO رله به قفل بازکن وصل کنید. در این حالت وقتی شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار میدهد، ولتاژ منفی ۱۲ ولت به پایه منفی بوبین رله میرسد و رله فعال میشود.

 • سلام
  با سپاس از مطالب مفیدتون
  می خواستم بدونم اگه در یک مدار که از رله ۲۰ آمپر استفاده می شد ،یک رله با آمپر بالاتر(مثلا ۶۰ آمپر) جایگزین کنیم برای مدارخطری ایجاد می شه؟ ممکن باعث آسیب به سیم کشی مدار بشه؟

  • سلام رله تاثیری در حفاظت مدار ندارد فقط رله با جریان بیشتر، تحمل خود رله بیشتر میشه و مصرف کننده های شما هم اندازه نیاز خودشان جریان می کشند و برای حفاظت سیم کشی مدار باید سیم های مدار شما طبق مصرف تجهیزات تون انتخاب شود و از تجهیزات حفاظتی متناسب با مدار تون استفاده کنید

  • با سلام.
   با اجازه مسئولین سایت باید عرض شود:
   فیوز یک قطعه یا یک وسیله و یا یک جزء است که وظیفه محافظت در برابر اضافه جریان را دارد. مثال برای آشپزخانه جریان مصرف وسایلی از قبیل لباسشویی, یخچال و چند لامپ روشنایی را محاسبه می کنند که جمعا می شود ۵ آمپر حال در آن آشپز خانه فیوزی بین ۷ تا ۱۰ آمپر نصب می کنند. اگر خدایی نکرده یکی از آن وسایل دچار مشکل شود جریان آن بالا می رود و اگر آنقدر بالا رود که به ۷ یا ۱۰ آمپر برسد آنوقت فیوز برق را قطع می کند. اگر فیوز نباشد و این جریان بالا همچنان وصل باشد باعث آسیب به دیگر دستگاهها و حتی باعث آسیب به سیم کشی می شود. بنابراین این فیوز محافظت کرد. بنابراین اگر شما بجای ۲۰ آمپری از ۶۰ آمپری استفاده کنید دستگاه خراب باید ۶۰ آمپر بکشد تافیوز قطع کند, *اما تا زمانی که جریان به ۶۰ آمپر برسد خیلی چیزها خواهد سوخت…*
   *استفاده از فیوز بالاتر و یا حتی اتصال کوتاه با پیچ گوشتی اشتباه بزرگ است*
   این سوال را از خود بپرسید پس چرا فیوز کشف شد.

   • سلام و مرسی از توضیح خوب شما در مورد فیوز.
    ولی سوال این دوستمون در مورد رله بود نه فیوز.

 • سلام یک مدار ساده میخوام که با برق دوازده ولت تغذیه بشه و دارای دوکنتاکت باز وبسته باشه با استفاده از رله مکانیکی پنج پایه کارم راه میفته فقط از عمر کوتاهش و اینکه من میخوام وقتی برق قطع میشه از تیغه ام استفاده کنم یا بهتر بگم منبع تغذیه ام مدام وصل خواهد بود و وقتی قطع شد میخوام اژیر بکشه بخاطر همین از عمر کوتاه رله میترسم میشه لطفا راهنماییم کنین یا مدار یا رله یا کلید جایگزینی با عمر بالاتر بهم معرفی کنین..من نیاز دارم وقتی برق منع تغذیه یا مدارم قطع شد کلیدم تحریک و عمل کنه و برق ام هم مدام باید وصل باشه ..لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • سلام راه های مختلفی برای ساخت مدار مورد نیاز شما وجود دارد ولی ساده ترین و کم هزینه ترین راه این است که از یک باطری یک سیرن یا پیزو و یک رله استفاده کنید به این صورت که برق ۱۲ ولت را به بوبین رله وصل کنید و باطری و سیرن رو سری کنید و دو سر باقیمانده سیمهای باطری و سیرن را به تیغه های COM و NC وصل کنید. یتوانید سر راه باطری و سیرن یک کلید بین راهی نیز قرار دهید برای قطع آلارم سیرن.

 • سلام و خسته نباشید
  بنده یک دستگاه اینورتر(مبدل ۱۲به۲۲۰ولت) با توان ۴۰۰وات دارم.میخام داخل فروشگاه نصب کنم برای مواقعی که برق اصلی قطع میشه دستگاه اینورتر روشن بشه و برق داخل فروشگاه روشن بمونه.رله صنعتی ۲۲۰ولت بوبین دائم به برق وصل باشه رله زود نمیسوزه؟بهترین روش رو لطف میکنید مممون میشم

  • سلام. مرسی. از لحاظ رله صنعتی که می فرمایید نگران نباشید، چون ساخته شده برای همین کار.

   • سلام.پس با همین کار راحت میتونم جواب بگیرم یا به نظر شما مدار فرمان باید باشه؟

    • سلام میتوان با این روش جواب گرفت و نیازی به هزینه بیشتر نیست.

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون
  لطفا راهنمایی بفرمایید اگر بخوام خروجی درب بازکن آیفون را همزمان با یه دستگاه دیگه (ریموت) به قفل وصل کنم آیا باید رله سرراهشون بزارم ؟؟
  ربه خاطر اینکه گفتم که اگر همزمان هم آیفون و هم ریموت زده شد مشکلی پیش نیاد.
  اگر از رله باید استفاده کنم از چه مدلی و نحوه نصب هم توضیح بدهید ممنون میشم
  باتشکر

  • سلام.مرسی. خیر نیازی به رله نیست، ریموت ها خودشون رله دارند.
   ۲- اگر برق عبوری از رله ریموت همون برقی باشه که از ترانس آیفون میاد، مشکلی ایجاد نمیشه.

   • سلام مجدد
    ممنون از پاسخ گویی شما
    خیر برق ها یکی نیستند،
    غیر از ریموت از اکسس کنترل هم می خوام استفاده کنم مثلا برق اکسس کنترل ۱۲ ولت هست در صورتی که برق ترانس آیفون ۲۴ ولت
    چیکار می تونم بکنم که به هیچ کدوم از دستگاهها آسیب نرسه

    • سلام. در اینصورت باید یک ترانس دیگه نصب کنید.

 • با سلام و خسته نباشید . دستگاه دزدگیر سیم کارتی بیسیمی دارم میخوام به برد رله ۴ کاناله نصب کنم جهت کنترل وسایل برقی منزل . سوکت پشت دستگاه دزدگیر به ترتیب ۱۲vL4L3L2L1+SP-SP و سوکت ورودی رله ۴ کاناله GNDIN1IN2IN3IN4VCC و جلوی ۴ رله سوکت خروجی NO C NC نوشته
  (برد رله ۴ کاناله ۵ ولت ۱۰آمپر ) طریقه سیم کشی برد رله و دزدگیر به چه شکلی صورت میگیرد لطفآ راهنمایی بفرمایید . باکمال تشکر سالاروند از دورود لرستان

  • سلام.مرسی. ولی آقا جواد اینجوری نمیشه پاسخ شما رو داد. نصب و سیمکشی این چیزی که شما می فرمایید خیلی زمان میبره و خیلی توضیحات داره.
   در کل خلاصه اگر بخوام بگم. شما باید تست کنید و ببینید که آیا وقتی به دزدگیر فرمان پیامکی میدین ترمینال های L4L3L2L1 برق دار میشن یا خیر. اگر برقدار بشن، شما می تونید از هر یک از این ترمینال ها به پایه مثبت یک رله وصل کنید و یک رله رو فعال کنید. بعدش از تیغه های C و NO اون رله استفاده کنید و یک وسیله برقی رو روشن کنید.

   • با سلام و خدا قوت به شما . جهت کنترل وسایل برقی منزل . سوکت پشت دستگاه دزدگیر سیم کارتی به ترتیب ۱۲vL4L3L2L1+SP-SP و سوکت ورودی برد رله ۴ کاناله GNDIN1IN2IN3IN4VCC و جلوی ۴ رله سوکت خروجی NO COM NC نوشته .
    L1 تا L4 زونهای دزدگیر . زون چشمی برق باتری کتابی آن ۹ ولت و زون دیگر باتری قلمی کوچک ۱۲ ولت .
    توضیحات فروشگاه
    ویژگی های ماژول رله ۵ ولت چهار کاناله :
    VCC از قدرت سیستم، JD_VCC قدرت رله. شما می توانید از jumpers استفاده کنید
    کشش کم، انتشار بالا. چراغ نشانگر وضعیت انرژی، وضعیت روشنایی خاموش است
    انفوزیون اپتیکال، خوب ضد متراکم
    ترمینال رله موسیقی با کیفیت بالا SPDT. یک ترمینال مشترک، به طور معمول باز، یک ترمینال بسته به طور معمول
    ماژول خروجی ۴ کاناله
    ورودی برق GND می تواند یک منبع تغذیه جداگانه به منبع تغذیه JD-VCC متصل کند
    خروجی رله تماس حداکثر ۲۵۰A 10A VCC مؤثر
    ورودی IN1، IN2، IN3، IN4 خط فعال ۵V 4 کانال کنترل پنل کنترل شده توسط میکرو کنترلر (Arduino، ۸۰۵۱،
    AVR، PIC، DSP، ARM، ARM، MSP430، منطق TTL) نیاز به جریان ۵۰-۶۰mA درایور
    جریان بالا، AC250V 10A، DC30V 10A
    انزوا Optocoupler، خوب ضد متراکم
    پارامترهای الکتریکی :
    بار: ۲۵۰V 10A AC یا ۳۰V 10A DC
    جریان: بیش از ۱۰۰mA
    *** ولتاژ منبع تغذیه: ۵VDC، ۱۲VDC

    سوال ۱: با این مشخصات داده شده میشه برد رله را به زونها دزدگیر متصل کرد ؟ یا نه . راهکار آن .
    سوال ۲ : در خط آخر که با سه ستاره علامت زدم ولتاژ ۱۲ولت دی سی . و ۵ ولت رله حک شده روی برد مغایرت دارد .
    در پایان از زحمات شما سپاسگزارم

    • سلام. از روی مشخصات دستگاه متوجه نشدم. باید از نزدیک تست بشه.
     ۲- قسمت سه ستاره یعنی ۵ ولت هم بهش بدین کار می کنه، ۱۲ ولت هم بدین کار می کنه.

 • سلام جناب مهندس
  تعدادی لامپ ۶۰ وات دارم که میخوام زمانی که درب پارکینگ را با ریموت باز می کنم لامپ ها هم روشن شه:مشکل اینه که زمانی که از سیم برگشت که مربوط به باز شدن درب هست برق میگیرم با توجه به اینکه درب منزل با یک سرعت باز نمیشه ، روی ولتاژ تاثیر گذاشته و لامپ ها کم نور پر نور میشه.
  لطف میکنید راهنمایی کنید که زمانی که لامپ ها روشن میشه نوسان ولتاژ تاثیری روی نور لامپ نداشته باشه.

  • سلام. شما نباید مستقیم برق سیم برگشت دربازکن به لامپ ها وصل کنید. از سیم برگشت دربازکن به A1 یک کنتاکتور وصل کنید و یک نول هم به A2 کنتاکتور وصل کنید.بعدش از یکی از تیغه های کنتاکتور به لامپ ها وصل کنید. حتماً این مقاله رو هم بخونید. آموزش نصب کنتاکتور

 • سلام
  من یه مشکل دارم میخوام بدونم که چطور میتونم یه برق ۶ ولت دی سی رو به صورت متوالی قطع و وصل کنم با فاصله زمانی نیم ثانیه یا یک ثانیه.
  یعنی مثلا وقتی مدار رو به ۶ ولت وصل کردم پشت سرهم قطع و وصل شه تا وقتی برق رو قطع کنم و نه جریان و نه ولتاژ کم شه مثل مدار های چشمک زن لامپ های ال ای دی.
  فقط هر نیم ثانیه یا یک ثانیه قطع شه باز وصل شه پشت سر هم.
  ممنون.

  • سلام. خب به قول خودتون از مدار چشمک زن لامپ LED استفاده کنید. البته اونها ولتاژشون ۱۲ ولت هستش که به راحتی می تونید با یک رله تبدیلش کنید به ۶ ولت.

 • سلام، من در یک ساختمان دو واحدی انبار پوشاک دارم که در طبقه بالای آن همسایه سکونت دارد، بنده علاوه بر درب باز کن حیاط برای درب واحد هم درب باز کن گذاشتم که وصل هستن به رله ی دزدگیر و با ریموت دزدگیر جفت دربها باز میشود، اما اشکال کار اینجاست که همسایه طبقه بالا که فقط به درب باز کن حیاط متصل است وقتی از طریق کلید درب باز کن واحد خودشون درب رو باز میکنن درب واحد من هم باز میشه، یعنی برق از پشت درب بازکن حیاط برمیگرده به درب بازکن واحد، من باید از رله استفاده کنم که برقم برنگرده، میشه راهنمایی کنید از چه رله ای و به چه شکلی استفاده کنم؟؟

  • سلام آقای غلامی. من فکر میکنم که روی ریموت شما یک شستی اضافه تر وجود داشته باشه. و روی گیرنده ریموت هم باید یک رله اضافی موجود باشه. شما باید از یک نصاب دزدگیر بخوایید که درب حیاط رو بندازه روی یک شستی و درب انبار رو بندازه روی شستی دیگه. به این صورت مشکل حل میشه.

 • سلام ، وقت بخیر
  لطف میکنید پاسخ بدید بهم :
  ۱- مهندس فرق رله با برد رله چیست؟ (آخه برد رله قطعات الکترونیکی اضافه تری داره)
  ۲- در آیفون ها بهتره از کدام یک استفاده کنیم؟
  ۳- این رله ها دقیقا مثل کنتاکتور در برق صنعتی هست درسته؟
  ۴- در تصویر سوم (یک رله ۵ ولت دی سی) و چند تا تصویر دیگه پنج تا مقدار نوشته شده :
  یک – SRD-05V DC-SL-C
  دو – ۱۰A 250VAC
  سه – ۱۰A 125VAC
  چهار – ۱۰A 30VDC
  پنج – ۱۰A 28VDC
  امکانش هست توضیح بدید هر مقدار و اندازه برای چه چیزی هست؟

  • سلام. هیچ فرقی با هم ندارن و هر دوشون یک کار انجام میدن. فقط رله پایه هاش آزاده ولی برد رله پایه هاش روی یک برد لحیم شده و اتصال سیم ها با ترمینال انجام میشه.
   ۲- بهتره که از سوئیچر تک کانال استفاده کنید. پیدا نکردین بعدش از برد رله و بعدش از رله استفاده کنید.
   ۳- بله دقیقاً
   ۴- مقدار شماره یک که مدل رله و ولتاژ اون رو نشون میده. و شماره جلوی اون هم ترتیب قرارگیری پایه ها رو میگه. کافیه اسم یک رله رو در گوگل سرچ کنید تا دیتاشیت اون رله رو بهتون نشون بده.
   مقدار دو و سه و چهار و پنج شبیه هم هستند. مثلاً در ولتاژ ۲۵۰ ولت ac می تونید حداکثر تا ۱۰ آمپر رو از رله عبور بدید.

 • سلام مرسی از مطالبتون..ممنون میشم جواب سوالم رو بدین…خواستم بدونم رله ۶ولت ۱۰آمپری که در بازار وجود داره به این معنی هستش که اگر ولتاژ ۶ولت دوسر سیم پیچ رله بیفتد که کنتاکت برقرار شود دراون صورت ۱۰آمپر به این معنی است که کنتاکتی که برقرارشده تحمل جریان ۱۰امپر رو داره؟؟؟ ….ینی اگر ۱۰امپر جریان ازش کشیده بشه نمیسوزه؟؟؟…آیا درست متوجه شدم؟

  • سلام. خواهش می کنم.
   آفرین، درست متوجه شدید.

 • با سلام اگر رله ای که به مدار وصل می باشد صدای ویز ویز بلند بدهد مشکل از رله هست یا قطعات دیگر

  • سلام. بعضی از رله ها خودشون یک ویز ویزی می کنند. ولی اگر قبلاً این صدا نبوده و به تازگی ایجاد شده، مشکل از خود رله است.

 • salam
  bebakhshid tarif operating voltage v shoutdown voltage chie ??
  ba sepas

 • سلام خسته نباشید
  خیلی کامل بود و منو از بقیه سایت ها بی نیاز کرد
  واقعا دستخوش…
  مخصوصا ک فرق رله و کلید گفتید و مدار DPTD رو شماتیک نشون دادید

  • سلام.مرسی.
   خوشحالیم که مورد توجه واقع شد.

 • سلام….من میخواستم در مورد کلید و رله یکم بیشتر توضیح بدین که این دو چه فرقی باهم دارن…خیلیا از رله به عنوان تقویت کننده استفاده میکنن…رله چجوری برق رو تقویت میکنه؟؟….مرسی

  • سلام. لطفاً یکبار دیگه مقاله بالا رو مطالعه کنید.
   رله برق رو تقویت نمیکنه. بلکه یک دستگاه قوی تر از خودش رو فعال می کنه و اون دستگاه قوی تر می تونه برق قوی تری رو قطع و وصل کنه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی