تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

نقشه کلید دوپل

10107 بازدید

از کلید دوپل برای روشن و خاموش کردن جریان برق ۲ چراغ (یا دو مدار)، از یك نقطه استفاده می شود. مثلاً می خواهیم از یک نقطه، هم لامپ مرکز اتاق و هم مهتابی روی دیوار را روشن کنیم، در این صورت نیازمند استفاده از کلید دو پل هستیم. در برق ساختمان قبل از اینکه ما بخواهیم مدار سیمکشی کلید دوپل را اجرا کنیم، ابتدا باید کار لوله گذاری را انجام دهیم. پس ابتدا طریقه لوله گذاری در کلید های دوپل را برایتان توضیح می دهم.

طریقه لوله گذاری برای کلید دوپل

 

طریقه لوله گذاری در کلید دوپل

 

متداول ترین روشی که برقکارها اجرا می‌کنند بصورت بالاست. در تصویر بالا خط های خاکستری مسیر لوله های برق هستند، همانطور که مشاهده می کنید برقکارها برای کاهش مصرف لوله و سیم نول به روش بالا لوله گذاری می کنند. به این صورت که یک لوله برق (معروف به لوله ارتباطی) به کلید دوپل وارد می شود. آنگاه یک لوله از کلید دوپل به نزدیکترین لامپ وصل می شود و سپس از آن لامپ به لامپ دیگر هم یک لوله دیگر قرار می گیرد.
روش دیگر لوله گذاری هم به این صورت است که می توانید از هر کدام از لامپ ها یک لوله جدا به کلید دوپل وصل کنید. تنها مشکل این روش مصرف بیشتر سیم و لوله برق است.

نقشه سیمکشی کلید دوپل

حالا طریقه سیم رد کردن در این لوله ها را بررسی می کنیم. به تصویر پایین نگاه کنید، از کلید دوپل تا اولین لامپ، سه رشته سیم به رنگهای قهوه ای قهوه ای آبی رد شده است. از لامپ اول تا لامپ دوم دو رشته سیم به رنگ های آبی و قهوه ای رد شده است. و از لوله ارتباطی که برق را وارد کنید، دو رشته سیم به رنگ های قرمز و آبی رد شده است. همانطور که می بینید سیم نول را برای هر دو لامپ مشترک در نظر گرفته‌ایم.

پس نقشه سیمکشی کلید دوپل به صورت زیر خواهد بود.

 

نقشه سیمکشی کلید دو پل

نقشه سیمکشی کلید دو پل

در پشت کلید دو پل سه ترمینال (یا پیچ) جهت اتصال سیم های برق به کلید وجود دارد که رنگ یکی از آنها طلایی است و رنگ دو تای دیگر نقره ای ست. سیم فاز ورودی (قرمز) به پیچ طلایی رنگ وصل می شود و دو سیم دیگر که در تصویر بالا با رنگ قهوه ای مشخص شده‌اند به پیچ های نقره ای وصل می شوند.

نکته :

 • همان طور که مشاهده می کنید سیم نول به هیچ کدام از ترمینال های کلید دوپل وصل نمی شود و مستقیماً به هر دو مصرف کننده (لامپ) وصل شده است. و برای همیشه، حتی زمانی که لامپ ها خاموش هستند با سرپیچ لامپ ها در اتصال است.
 • به این خاطر برقکارها سیم نول را برای هر دو لامپ مشترک در نظر می گیرند تا در مصرف سیم نول صرفه جویی شود.
 • ما در دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان به طور عملی و کامل نشان داده‌ایم که یک برقکار برای اجرای مدار کلید دوپل باید چه کارهایی را انجام دهد. اگر علاقه مند به برق ساختمان هستید حتماً سری به این دوره فوق العاده بزنید.

 

نقشه کلید دوپل برای چهار لامپ

حالا فرض کنید که می خواهید با یک کلید دو پل، ۴ لامپ را روشن کنید، بطوری که با فشان دادن هر کدام از شستی های کلید، ۲ تا از لامپ ها روشن شود. در این صورت نقشه سیمکشی آنها را بصورت زیر برای شما ترسیم می‌کنیم.

 

کلید دوپل برای چهار لامپ

طبق تصویر بالا، سیم نول بین تمام لامپ ها مشترک است. و همانطور که می بینید به هیچ کدام از ترمینال های کلید وصل نشده است. و هر ۲ لامپ از یک سیم فاز تغذیه می‌شوند. یعنی ۲ لامپ سمت چپ از سیم قرمز رنگ و ۲ لامپ سمت راست از سیم سبز رنگ تغذیه می شوند.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=53
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

239 نظر در مورد نقشه کلید دوپل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام وقت بخیر

  من میخوام از ۲ لامپ پارکینگ که با کلید دو پل روشن میشوند یکی رو سنسور دار کنم و اون یکی با کلید روشن و خاموش بشه چه تغییراتی باید توی کلید ایجاد کنم.

  لایک

  1. سلام. مرسی، در پشت کلید دوپل، فاز برگشتی از کلید رو جدا کنید و مستقیم به فاز وصلش کنید. و بعدش لامپ قبلی رو باز کنید و یک چراغ سنسور سرخود نصب کنید. به همین راحتی

   ۱

 2. سلام
  در مسیر برق ،می خواهم چند پریز در آشپز خانه اضافه کنم(با توجه به اینکه واحد ساختمانی فاقد فیوز های مجزا می باشد) آیا مشکلی برای تلویزیون و غیره که در مسیرهای بعدی هستند بوجود نمی آید؟ممنون محبت تان می شوم اگر پاسخ دهید.

  ۲۱

  1. سلام. این کار از نظر استاندارد اشتباهه، ولی باید ببینید اون کابل اصلی که از کنتور وارد منزل شده و اون سیم هایی که می خوایید ازشون انشعاب بگیرید نمره چند هستند، پس بگین یک برقکار بیاد و از نزدیک بررسی کنه

   ۱۸

 3. با سلام . ببخشید خواستم ببینم اگه جای سیم مشترک را با یک از دو سیم غیر مشترک را با هم عوض کنیم این اتفاق رخ میدهد:
  یکی از لامپ ها به لامپ دیگری وابسته است. با خاموش و روشن کردن کلید دو پل لامپ روشن و یا خاموش نمی شود یعنی کلید عمل نمی کند.
  خواستم ببینم چه اتفاقی رخ میدهد که این حالت بوجود می اید ( در داخل کلید ) جدا از اینکه میدانیم سیم ها جابه جا هستن ( عمدا این کار را انجام دادیم )
  ممنون میشم جواب بدید ….

  ۳۰

  1. سلام. کاری که ترمینال مشترک انجام میده اینه که فاز رو وارد کلید میکنه و فاز داخل کلید منتظر می مونه تا کسی بیاد و یکی از کلیدها رو فشار بده، در اینصورت مسیر باز میشه تا فاز از کلید به ترمینال غیرمشترک حرکت کنه. یعنی فاز هر دو ترمینال غیرمشترک باید از ترمینال مشترک عبور کنه یا به عبارت دیگر ترمینال مشترک به هر دو ترمینال غیر مشترک راه دارد ولی هر دو ترمینال غیر مشترک به صورت مستقیم با همدیگر در ارتباط نیستند.
   حالا به قول شما عمداً اینبار فاز رو به یکی از ترمینال های غیرمشترک وصل میکنیم و از ترمینال غیرمشترک دیگه به لامپ میبریم، اتفاقی که می افته اینه که تا کلید اول فشرده نشه و فاز از اون ترمینال غیرمشترک به ترمینال مشترک نرسه، هر چقدر کلید دیگه رو بزنید هیچ اتفاق خاصی نمی افته. و عملکرد کلید دوم وابسته به کلید اول است.

   ۲۵

 4. سلام چگونه باید با یک کلید دوپل یک لامپ را روشن کرد به صورتی که هر دو کلید را بزنیم لامپ روشن و هر دو کلید را خاموش کنیم لامپ خاموش بشود

  ۲۵

  1. سلام. کافیه بجای اینکه سیم فاز ورودی رو به ترمینال طلایی رنگ وصل کنید، به یکی از ترمینال های نقره ای رنگ وصل کنید. سیم فاز برگشتی اون لامپ رو هم به ترمینال طلایی رنگ وصل کنید.

   ۲۰

 5. سلام
  طبق مدار کلید دوپل کار کردیم .وقتی کلید رو وصل میکنیم چراغ روشن هست ولی وقتی قطع میکنیم در دو سر سرپیچ فاز وجود دارد و برگشتی های کلید هم فاز دارد .علت چیست؟

  ۲۴

  1. سلام. خب به این خاطر که سیم فاز به لامپ متصل نیست. یک توضیح اضافی میدیم در این مورد، شاید پاسخ سوال شما اینجا باشه.
   لامپ کوچیک داخل کلید درسته که با لامپ اتاق سری هست ولی قبلش لامپ کوچیک با یه مقاومت سری شده و بعدش با کلید موازی بسته شده. وقتی کلید روشنه چون یه مقاومت با لامپ کوچیک سری شده و هردوتای اینها با کلید موازی شدن، در مدار موازی هم برق از مسیری عبور میکنه که کمترین مقاومت رو داشته باشه پس هیچ جریانی از مدار کوچیک عبور نمیکنه ولی وقتی که کلید قطع میشه مسیر کلید باز میشه و جریان از مسیر لامپ کوچیک عبور میکنه. پس این مقاومت رو سر راه لامپ کوچیک گذاشتن که جریان رو هم برای لامپ کوچیک محدود کنن هم اونقدر جریان عبوری از این مسیر کمه که لامپ بزرگ روشن نمیشه.

   ۲۰

  1. سلام جناب عباسی. منظورتون رو درست متوجه نمیشم. می خوایید دو تا از لامپ ها رو با یک پل روشن کنید و لامپ دیگه رو هم با پل دیگه. درسته؟
   یا اینکه می خوایید هر سه لامپ همزمان با زدن یکی از پل ها روشن بشن؟

   ۲۷

 6. سلام
  ۴ تا لامپ هالوژن را به کلید دو پلی که قبلا یک لامپ کم مصرف را روشن می کرد بسته ایم. حالا موقع زدن یک پل کلید ۴ تا هالوژن ها روشن شده اما چشمک می زنند.ممنون می شوم راهنمایی کنید.

  ۱۴

 7. سلام…چجور میشه دو تا لامپ رو با دوتا کلید ….بصصورت مجزا روشن کرد با این شرط ک فقط دو تا سیم اسستفاده کنیم؟ یه برق کار حرفه ای ازم پرسیده….راهنمایی هم کرده گفت از دیود استفاده کنم؟ چکار باید کرد

  ۲۰

  1. با سلام و وقت بخیر
   ممکن نیست چونکه به هر حال برق وارد سیمی میشه که به هر دو لامپ متصله ، دیود هم اینجا کاربردی نداره و لازم نیست ، بهتره یه رشته سیم دیگه بهش اضافه کنین
   با آرزوی موفقیت

   ۲۵

 8. سلام.میخام بدوم چجوری میشه کلید دوپل رو فقط یک پل استفاده کرد ک یه لامپ روشن بشه.من فاز و نول ب هلدر بردم ولی لامپ روشن نمیشه .چجوری وصل کنم ک روشن بشه

  ۲۴

  1. سلام و وقت بخیر
   کار راحتیه ، کافیه فاز اصلی رو بدید به پیچ طلایی و فاز برگشتی رو هم به پیچ نقره ای اون کلیدی که میخواهید استفاده کنید وصل کنید و سر دیگه اون رو ببرید به لامپ
   نول رو هم مستقیما بدید به لامپ بدون اتصال به کلید
   ایام به کام

   ۲۲

 9. درود برشما مهندس ،
  من خودم مهندس ساختمانم یه ساختمان ویلایی هندی که برای خودم ساختم کارهای برقی راخودم انجام میدم سوال:برای اجرای ۳۰عددچراغ هالوژن ۱ یک رشته نول ونورمخفی یک رشته نول و۲ عددلوستر یک رشته سیم نول گذاشتم وبرای همگی به صورت مشترک یک رشته فاز گذاشتم و ۴ عددکلیدی که گذاشتم ولی همشون فقط بایک کلید روشن وخاموش میشه برای اینکه هرکدام از چراغها جداگانه روشن شوند چکارکنم لطفا راهنمایی کنید

  ۲۷

  1. با سلام وقت شما بخیر
   ببینید شما باید فاز رو وارد کلید های اونها کنید و نول رو مستقیما ببرید به سمت اونها و به صورت مشترک وصل کنید ، حالا خروجی فاز کلید هر لامپ رو به صورت جداگانه به اونها وصل کنید ، یعنی مثلا خروجی کلید هالوژن ها با یه سیم برگشتی فاز به سمت اونها میره ، فاز نور مخفی هم با یه سیم جدا به سمتش میره وفاز لوستر ها هم به همین شکل
   اشتباه شما این هستش که فاز رو مشترک کردید و نول رو دادید به کلید ها در صورتیکه غیر استاندارده و فاز باید ابتدا بره به کلید ها ، سپس از اونجا از خروجی هر کلید بره به مصرف کننده مربوطش ، نول هم بدون اتصال به کلید ها مستقیما میره داخل لامپ ها و میتونه به صورت مشترک باشه
   در مدار هایی هم که کلید مشترک دارند مثل هالوژن ها ، لامپ ها باید به صورت موازی بسته شوند
   موفق باشید

   ۲۵

 10. سلام مهندس
  چرا پیچ مشترک کلید دوپل خانه ما چه لامپ روشن باشد چه خاموش فازمتر را روشن نمیکند؟
  وچرا دو پیچ غیرمشترک وقتی لامپ ها روشن هستند چراغ فازمتر خاموش است و وقتی لامپ‌ها خاموش هستند چراغ فازمتر روشن میشود؟
  با تشکر

  ۲۴

  1. سلام
   این اتفاقاتی که می فرمایید کاملا برعکس حالت عادی هستند
   همچنین دلیلی نداره که پیچ مشترک همواره بدون فاز باشه و پیچ های غیر مشترک در حالت خاموش فاز دارو در حالت روشن بدون فاز باشند ، اما اگه مشترک ورودی به کلید بدون فاز باشه دلیلش اینه که نول اشتباهی رفته داخل کلید و کاملا غیر استاندارد و خطرناکه
   حالا شما یه کاری کنید ، سیم های متصل به کلید رو جدا کنید و اون سیمی که سربندی شده و رفته بالا و فکر می کنم فاز هستش رو هم سربندیش رو باز کنید ، حالا پنج تا سیم داخل قوطی دارید ، دوتا داخل یه لوله برقه که از طرف جعبه مینیاتوری اومده و سه تا داخل یه لوله برق دیگه که رفته سمت لامپ ها ، حالا اون دوتایی ها رو فازمتر بزنید هر کدوم لامپ رو روشن کرد وصلش کنید به پیچ طلایی ، اون سه تایی ها هم دوتاشون که همرنگ هستند که یعنی برگشت فاز کلید هستند رو هم به پیچ های نقره ای متصل کنید ، دو سیم باقیمانده رو هم با هم سربندی کنید و روش نوار چسب بزنید

   ۲۲

 11. با سلام من یک مهتابی دارم ازش برق گرفتم و یک لامپ هم اضافه کردم برای برق حیاط و بالکن خواستم ….کلیدش هم تک پل هستش خواستم تبدیل به دوپل بکنم خواستم منو راهنمایی بکنید کدوم سیم رو در کلید دوپل بزارم سیم فاز یا سیم نول حال اینکه تو کلید تک پل یک سیم زیر کلیدهست یه سیم هم بالاش حال برای تبدیل به کلید دوپل چکار باید بکنم

  ۲۶

  1. با سلام
   یه رشته سیم از داخل قوطی وارد مهتابی و سپس وارد لامپ جدید کنید و به یک سر اون لامپ جدید متصل کنید ، سیم نول رو هم یه انشعاب از مهتابی بگیرید و به سر دیگه لامپ جدید متصل کنید ، یه کلید دوپل بخرید و جای اون تک پله بذارید حالا سیم مهتابی رو به پیچ نقره ای یکی از پل ها و سیم لامپ جدید که اضافه کردید رو هم به پیچ نقره ای پل دیگر وصل کنید حال فاز رو از کلید قدیمی جدا کنید و به ترمینال طلایی رنگ کلید جدید متصل کنید
   موفق باشید

   ۲۸

1 4 5 6
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853