0
0

کلید دوپل | آموزش صفر تا صد سیم کشی و نصب

25833 بازدید

سلام دوستان خوبید؟ رو به راهید؟ آماده اید تا از کلید دوپل برای ‌تان بگویم؟ پس از یک تعریف کلی شروع می‌کنم. از کلید دو پل برای روشن و خاموش کردن جریان برق ۲ چراغ (یا ۲ مصرف کننده)، از یك نقطه استفاده می شود. مثلاً زمانی که بخواهیم از یک نقطه، هم لامپ مرکز اتاق و هم مهتابی روی دیوار را روشن کنیم، در این صورت نیازمند استفاده از کلید دو پل هستیم. در برق ساختمان قبل از اینکه ما بخواهیم مدار سیمکشی کلید دوپل را اجرا کنیم، ابتدا باید کار لوله گذاری را انجام دهیم. پس ابتدا طریقه لوله کشی برق برای کلیدهای دوپل را برایتان توضیح می دهم.

سوال: چرا ما بجای کلید دوپل از دو عدد کلید تک پل استفاده نمی کنیم؟ پاسخ واضح است، قیمت کلیدهای تک پل و دوپل با هم برابر است و اگر شما از کلید دوپل استفاده کنید هزینه خرید کلید نصف می شود، در ضمن مقداری هم در مصرف سیم، لوله برق و قوطی کلید برق صرفه جویی می شود. ناگفته پیداست که فضای نصب کلید برق هم کمتر خواهد شد.

 

طریقه لوله گذاری برای کلید برق دوپل

طریقه لوله گذاری در کلید دو پل

طریقه لوله گذاری برای کلید دو پل

کلید دوپل توکار و کلید دوپل روکار هر دو روش سیمکشی یکسانی دارند و تنها تفاوت در ظاهر و نحوه قرار گیری آنهاست.

متداول ترین روشی که برقکارها اجرا می‌کنند بصورت بالاست. در تصویر بالا خط های خاکستری رنگ، مسیر لوله های برق هستند، همانطور که مشاهده می کنید برقکارها برای کاهش مصرف لوله و سیم نول به روش بالا لوله گذاری می کنند. به این صورت که یک لوله برق (معروف به لوله ارتباطی) به کلید دوپل وارد می شود. آنگاه یک لوله از کلید دوپل به نزدیکترین لامپ وصل می شود و سپس از لامپ اول به لامپ دوم هم یک لوله دیگر قرار می گیرد.
روش دوم برای لوله گذاری کلید دوپل به این صورت است که می توانید از هر کدام از لامپ ها یک لوله جدا به کلید دوپل وصل کنید. تنها مشکل این روش مصرف بیشتر سیم و لوله برق است.

و حالا در این قسمت شما را به دیدن یک فیلم در کانال یوتیوب سایت آموزش برق دعوت میکنم. برای دیدن این فیلم باید با آی پی غیر ایرانی وارد سایت شوید زیرا دسترسی به یوتیوب مسدود است. این فیلم را ببینید تا با یک مدل دیگر از لوله گذاری برای کلید دوپل آشنا شوید.

نقشه سیمکشی کلید دوپل

حالا طریقه سیم رد کردن در این لوله ها را بررسی می کنیم. به تصویر پایین نگاه کنید، از کلید دوپل تا اولین لامپ، سه رشته سیم به رنگهای قهوه ای قهوه ای آبی رد شده است. از لامپ اول تا لامپ دوم دو رشته سیم به رنگ های آبی و قهوه ای رد شده است. و از لوله ارتباطی که برق را وارد مدار می کند، دو رشته سیم به رنگ های قرمز و آبی رد شده است.
همانطور که می بینید سیم نول را برای هر دو لامپ مشترک در نظر گرفته‌ایم، و این باعث صرفه جویی در مصرف سیم نول می شود. پس نقشه سیمکشی کلید دوپل به صورت زیر خواهد بود.

مدار کلید دو پل

مدار کلید دو پل

 

در پشت کلید دو پل ۳ پیچ (یا اصطلاحاً ۳ ترمینال اتصال) جهت اتصال سیم های برق وجود دارد. که رنگ یکی از آنها طلایی است و رنگ دو تای دیگر نقره ای است. طبق تصویر بالا سیم فاز ورودی (سیم قرمز) به پیچ طلایی رنگ وصل می شود و دو سیم دیگر که در تصویر بالا با رنگ قهوه ای مشخص شده‌اند به پیچ های نقره ای وصل می شوند. اصطلاحاً به پیچ طلایی رنگ، ترمینال مشترک و به دو پیچ نقره ای رنگ، ترمینال غیر مشترک گفته می شود. در صورتی که کلیدها در حالت روشن قرار بگیرند، ترمینال های غیرمشترک با ترمینال مشترک تماس پیدا می‌کنند. و جریان برق از ترمینال مشترک به ترمینال های غیر مشترک حرکت خواهد کرد.

نکته :

 • همان طور که مشاهده می کنید سیم نول به هیچ کدام از ترمینال های کلید دوپل وصل نمی شود و مستقیماً به هر دو مصرف کننده (لامپ) وصل شده است. و برای همیشه، حتی زمانی که لامپ ها خاموش هستند با سرپیچ لامپ ها در اتصال است.
 • به این خاطر برقکارها سیم نول را برای هر دو لامپ مشترک در نظر می گیرند تا در مصرف سیم نول صرفه جویی شود.
 • ما در دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان به طور عملی و کامل نشان داده‌ایم که یک برقکار برای اجرای مدار کلید دوپل باید چه کارهایی را انجام دهد. از شیار زنی گرفته تا نصب قوطی کلیدها، لوله گذاری، سیم کشی و نصب کامل. اگر علاقه مند به برق ساختمان هستید حتماً سری هم به این دوره بزنید.

لوله گذاری برق برای کلید دوپل

حالا تصویری کامل از مدار لوله گذاری و سیمکشی کلید دوپل را به شما نشان می دهم که از کتاب آموزش جامع برق ساختمان و سیستم های اعلام حریق آورده شده است. اگر هنوز این کتاب فوق العاده را مطالعه نکرده اید سری به بخش محصولات آموزشی بزنید و این کتاب را سفارش دهید. هر کجای ایران عزیز که باشید حداکثر ۵ روزه این کتاب را برای شما ارسال می کنیم. در تمام مدارهای داخل این کتاب یک رشته سیم ارت هم وجود دارد که تا الان چیزی در مورد آن نگفته ایم. فقط این را بدانید که اسم این سیم، هادی حفاظتی یا ارت است و به رنگ زرد با خط های سبز راه راه است و باید در تمام لوله های برق کلیدها و پریزها قرار گیرد. این هادی حفاظتی نقشی در روشن شدن لامپ ها ندارد و فقط جهت حفاظت افراد و تجهیزات است. جهت توضیحات بیشتر می توانید به کتاب معرفی شده مراجعه کنید.

نقشه کلید دوپل

نقشه کلید دوپل

در شکل بالا ما کلید دوپل را از داخل قوطی کلید خارج کرده‌ایم تا شما بتوانید سیم های پشت کلید را هم ببینید. همینطور که می‌بینید، مسیر لوله گذاری‌ها به این صورت است: یک لوله برگشتی از کلید دوپل تا لامپ شماره ۱ امتداد پیدا کرده، آنگاه از لامپ شماره ۱ تا لامپ شماره ۲ هم یک لوله برق دیگر نصب شده است. یک لوله ارتباطی هم برق کل این مدار را تامین می‌کند.
آنطور که پیداست، از داخل لوله ارتباطی، ۳ رشته سیم قرمز، آبی، زرد/سبز وارد قوطی کلید شده و از طریق لوله برگشتی شماره ۱، چهار رشته سیم به رنگهای مشکی، قهوه‌ای، آبی و زرد/سبز از قوطی کلید تا لامپ شماره ۱ امتداد پیدا کرده‌اند. و برعکس شکل قبلی یکی از لوله‌های برگشتی حذف شده و در عوض لامپ شماره ۲ که نزدیک لامپ شماره ۱ است، نول و ارت خود را از سیم‌های لامپ شماره ۱ می‌گیرد. در این حالت سیم ارت و نولِ هر ۲ لامپ، تا محل لامپ شماره ۱، مشترک خواهد بود و این باعث صرفه جویی در مصرف سیم ارت و نول می‌شود. در ضمن چند متری هم مسیر لوله‌گذاری کمتر می‌شود، زیرا معمولا فاصله لامپ دوم تا لامپ اول، کمتر از لامپ دوم تا کلید است و این یعنی صرفه جویی در مصرف لوله برق.
اکنون تمرکز خود را بگذارید بر روی سیم مشکی رنگی که فاز لامپ شماره ۲ را تامین می‌کند. این سیم از یکی از ترمینالهای نقره‌ای کلید دوپل شروع شده است و بدون اینکه قطع شود از کنار لامپ شماره ۱، دور زده و وارد لوله‌ی شماره ۲ شده است و مسیرش را ادامه داده تا به لامپ شماره ۲ وصل شده است. البته خیلی‌ها برای راحتی در مرحله سیمکشی، سیم مشکی را در پشت لامپ شماره ۱ قطع می‌کنند، ولی باید بعدا در مرحله نصبیات دوباره آنها را با کانکتور به هم وصل کنند.

پس یکبار دیگر سیم های متصل به کلید دو پل را مرور می‌کنیم، یک سیم قرمز رنگ از لوله ارتباطی آمده و به ترمینال طلایی رنگ کلید وصل شده است، دو رشته سیم قهوه‌ای و مشکی هم از داخل لوله برگشتی شماره ۱ آمده اند و هر کدام به یکی از ترمینال های نقره ای رنگ پشت کلید وصل شده‌اند.

 

مدار کلید دوپل برای چهار لامپ

حالا فرض کنید که می خواهید با یک کلید دو پل، ۴ لامپ را روشن کنید، بطوری که با فشار دادن هر کدام از شستی های کلید، ۲ تا از لامپ ها روشن شود. در این صورت نقشه سیمکشی آنها را بصورت زیر برای شما ترسیم می‌کنیم.مدار کلید دو پل برای 4 لامپ

مدار کلید دوپل برای ۴ لامپ

طبق تصویر بالا، سیم نول بین تمام لامپ ها مشترک است. و همانطور که می بینید به هیچ کدام از ترمینال های کلید وصل نشده است. و هر ۲ لامپ از یک سیم فاز تغذیه می‌شوند. یعنی ۲ لامپ سمت چپ از سیم قرمز رنگ و ۲ لامپ سمت راست از سیم سبز رنگ تغذیه می شوند.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=53
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

273 نظر در مورد کلید دوپل | آموزش صفر تا صد سیم کشی و نصب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام بر شما بزرگواران
  کنتور برق منزل ۲۵امپر تکفاز،هست،یه کولر گازی۲۴،کم مصرف الجی، نصب کردم یه فیوز ۲۰،امپر،از کنتور برق بصورت مجزا گرفتم با کابل،۲،۶،و مشکلی نیست کلا برق کولر و فیوز از برق منزل جدا شده و مشکلی نیست
  آبان میخوام یه کولر ۱۲،هزار نصب کنم آیا باید فیوز کنتور برق منزل رو از اداره برق درخواست بدم برا افزایش امپر،چند امپر باید درخواست بدم،الان،۲۵امپر هست،چند امپر باید درخواست بدم تا بتونم ۲تا کولر رو روشن کنم مشکلی پیش نیاد،و آیا میشه از اون فیوز کولر برق این کولر رو تامین کنم یا باید فیوز مجزا اون کولر رو هم امپر ببرم بالا و عوض کنم

  ۴

 2. با سلام مهندس خسته نباشید من سوالی داشتم اونم اینه که من میخوام از لوستری که اماده شده سیم کشیش دوباره سیم بکشم برای لامپی دیگر چطوری باید این کارو کنم؟و اینکه با این کار من آیا مشکلی برای روشنایی لوستر پیش نیاد؟ممنون میشم پاسخ بدید

  ۵

  1. سلام، مرسی، اگر اتصالات شما درست و اصولی باشه خیر مشکلی پیش نمیاد. کافیه از فاز و نولی که وارد لوستر میشه انشعاب بگیرید و به لامپ جدید ببرید. فقط هر زمان لوستر روشن بشه اون لامپ هم روشن میشه. اگر میخوایید لامپ جدا از لوستر روشن بشه باید یک رشته سیم دیگر در داخل لوله رد کنید.

   ۵

 3. سلام مهندس جان،ممنونم که راهنمایی میکنید
  یک لامپ دارم که با یک کلید تک پل روشن ،خاموش میشه،زیر کلید هم فقط ۲تا سیمه،یکی فاز،و نول،
  یه لامپ،دیگه کشیدم با دو سر سیم،چطور میتونم کلید دوپل بزنم ،که با کلید دوپل هر کدام جدا روشن،خاموش بشه

  ۱۰

  1. سلام، خواهش میکنم، اون ۲ تا سیمی که میفرمایید پشت کلید هست فاز و نول نیستند. بلکه فاز و فاز برگشتی به لامپ هستند. پس احتمالا نول از جای دیگه مستقیم به لامپ رفته و باید بگردید و پیداش کنید. بعدش طبق مدار بالا سیمکشی رو انجام بدید.

   ۹

 4. سلام . برای اضافه کردن یک لامپ جدید ( چراغ دیواری حیاط ) به کلید ۲ پل , یک سیم را به برگشت فاز کلید وصل کردم آیا می توانم سیم نول را به (نول )پریز مجاور وصل کنم . متشکرم از راهنمای تان

  ۲۰

  1. سلام، شدنش که میشه ولی مقررات میگه سرخط روشنایی ها باید از سرخط پریز ها جدا باشند. چون حفاظتی هایی که برای روشنایی هاست با حفاظت پریزها فرق میکنه.

   ۱۹

 5. سلام وقت بخیر . من کلید دو‌پل رو وصل کردم زمانی که کلیدها رو نذاشتم با کلید پلاستیکی کار میکنن لامپ ها اما کلیدها رو که نصب میکنم اتصال قطع میشه دلیلش چی هست؟ ممنون

  ۱۵

 6. سلام مهندس وقت بخیر،من میخوام یه کلید دو پل به پزیرایی خونه اضافه کنم برای ۴۰عدد هالوژن و ۵۰متر ریسه. یه کلید دو پل دیگه اونجا هست،ایا میشه از فاز ورودی کلید دو پل قدیمی برای فاز ورودی کلید دو پل جدید استفاده کنم؟
  ممنون

  ۱۸

 7. سلام
  من میخوام داخل راهرو لامپ دیواری با سیم روکار نصب کنم
  داخل راهرو فقط یک پریز تک پل هستش که لامپی در داخل اتاقی در انتهای راهرو رو روشن میکنه
  من میخوام یک پریز دو پل بذارم به جای این پریز تک پل که هم لامپ داخل اتاق مثل قدیم روشن بشه
  و هم بتونم لامپ جدید داخل راهرو روشن کنم (نمیخوام همزمان روشن بشن, میخوام هر لامپ جداگانه برا خودش روشن بشه)
  میدونم سوالم خیلی ابتدایی هست ولی من هیچ تجربه ای از برق کشی ندارم
  ممنون میشم در نحوه سیم کشی و تعویض پریز من رو راهنمایی کنید

  ۱۶

  1. سلام بهنام جان، اشکالی نداره که سوالتون ابتدایی هست، مهم اینه که دنبال یادگیری و بهتر شدن هستید و ما هم برای این اینجا هستیم.
   اول این رو بدونید که اسم اون کلید تک پل هست، نه پریز تک پل، و اون چیزی که شما می خوایید به راحتی امکان پذیره.
   لامپ دیواری جدید رو نصب کنید و ازش دو رشته سیم به کلید دوپل (که تازه خریدید و بجای کلید تک پل نصب کردید) ببرید. یکی از سیمهاش رو به ترمینال نقره ای وصل کنید و رشته دیگه رو به نول. دو رشته قبلی که از کلید قبلی باز کرده بودید هم یکی فاز هست که به ترمینال طلایی وصل میشه و یکی هم برگشت لامپ قدیمی، که به ترمینال نقره ای دوم وصل میشه.
   در کل پیشنهاد میکنم اینبار رو از یک برقکار ماهر کمک بگیرید، وقت برای ماجراجویی بسیار است.

   ۲۵

 8. سلام خوبید خشته نباشید اگر در سیم کشی مدار تبدیل فاز ورودی را به غیر مشترک و یک سیم از مشترک به غیر مشترک کلید تبدیل بعدی وصل کنیم مدار چگونه کار میکنه؟

  ۱۷

  1. سلام، مرسی. در اینصورت یکی از کلیدها درست کار میکنه ولی کلید بعدی در صورتی درست کار میکنه که کلید اول در حالت خاموش باشه.

   ۱۵

1 5 6 7
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853