تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

5870 بازدید

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳.۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳.۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱.۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱.۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲.۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱.۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲.۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=308
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

881 نظر در مورد سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام. اون سیمی رو که می گین رفته به کولر گازی از کولر جدا کنید و به یک لامپ وصلش کنید، ببینید لامپ روشن میشه.
   آخه ضعیف شدن سیم معنی نداره.

   ۱

  1. سلام. نصب پریز در کنار کولر گازی اختیاریه. به همین خاطر بیشتر برقکارها فقط برق رو از طریق دو رشته سیم شماره ۴ تا جای کولر گازی می برن و پریزی نصب نمی کنن.

   ۱

 1. با عرض سلام و خسته نباشید. برای تامین برق مورد نیاز آپارتمان تجاری با مساحت تقریبی ۳۰۰ متر مربع با پیش بینی ۵ کولر گازی اسپلیت حدود ۳۰۰۰۰ از کابل ورودی ۵ در ۱۰ استفاده شده و برای سیم کشی از جعبه فیوز واحد به پریز محل کندانسور به صورت مجزا برای هر کولر از یک کابل ۳ در ۴ استفاده شده است. لطفاً بفرمایید که هر کدوم از این کابل ها کافی هستند یا خیر؟

  ۱

 2. سلام وتشکر
  دوتا سیم از سیم اصلی خروجیه کنتور کشیدم جفتشون برق داشتن یکی واسه برق اصلیه خونه یکی واسه کولر گازی
  بعد یک ماه سیم کولر برقش به شدت ضعیف شده در حدی که گوشیه تلفن همراه رو شارژ نمیکنه
  دلیل چیه

  ۱

  1. سلام آقا اشکان. این چیزی که می گین اصلاً با عقل جور در نمیاد. یعنی وقتی کولر گازی رو روشن می کنید، شارژر گوشیتون گوشی شما رو شارژ نمی کنه؟؟؟
   آخه اگه کولر گازی بخواد برق خیلی زیادی مصرف کنه. اول یا فیوز می پره یا سیم کولر گازی می سوزه. ولی این که میگین گوشیتون شارژ نمیشه، قطعاً مشکل از جای دیگست.

   ۲

 3. سلام خدمت شما استاد گرامی . خوشحالم که این سایت رو پیدا کردم تمام مطالب رو خوندم ممنون از وقتی که میزارید . چند تا سوال دارم ممنون میشم جواب بدید .

  – یک اتاق بالای پشت بام خونه درست کردم و به دلیل حساسیت بالایی که دستگاهای داخل اتاق داشتن ( کامپیوتر ، پرینتر و . . . ) ، به صورت مستقیم و یک تیکه یک کابل چهار برای اتاق از کنتور اصلی کشیدم و سر راه فازشم یک فیوز ۱۶ گذاشتم . ( البته نمیدونم واقعا چهار هست یا نه روش اینو نوشته mm2 4*2 )

  – فاصله اتاق از کنتور اصلی بیشتر از ۲۰ ۳۰ متر هست ، (سیمی که خریدم ۳۱ متره)

  ۱- حالا رفتم برای همون اتاق یک کولر ۱۲۰۰۰ هزار الجی اینورتر دار گرفتم . میخوام بدونم میتونم از اون کابلی که کشیدم استفاده کنم یا باز باید یک کابل مجزا از کنتور بگیرم ؟؟؟

  برای دستگاهام ضرری نداره ؟؟؟ حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون دستگاه تو اتاقه که به شدت حساسن . البته همشون با برق DC کار میکنن .

  زنگ زدم نمایندگی گفت برای کولر شما با اون فاصله باید یک سیم شماره ۴ سه رشته ای فاز نول ارت دار مستقیم از کنتور بگیری . براش گفتم یک همچین سیمی از قبل کشیدم گفت نه مجزا میخواد وگرنه همه دستگاهاتو میسوزونه . الان چیکار کنم ؟ باز ۳۰ متر سیم چهار بکشم برای فقط کولر ؟

  پیشاپیش ممنون از پاسختون .

  ۱

  1. سلام سهیل جان. سپاسگذارم.
   با این توصیفاتی که فرمودین، اگه دستگاههای حساس و گرون قیمت تویه اتاقتون نبود، حتماً بهتون می گفتم که نیازی به کابل کشی دوباره نیست. ولی از اونجایی که کولرها در لحظه استارت جریان زیادی می کشن، احتمال اینکه دستگاهها در دراز مدت آسیب ببینن وجود داره، و بهتره یک کابل جدا بکشی.

   ۲۵

   1. نظرتون در مورد یک استابلایزر یا یو پی اس چیه ؟ فقط برای اتاق یک تثبیت کننده ولتاژ بزارم . ( اصلا برم چندتا باتری ماشین بگیرم برق شهرو dc کنم بریزم توشون دوباره با یک نوسان ساز یک ۲۲۰ ولت تمیز استخراج کنم . به نظرتون استارت کولر میتونه مثلا دو تا باتری ۷۵ آمپر رو طوری خالی کنه که نوسان ساز نهایی برق کم بیاره ؟ در صورت تایید شما از لحاظ عملی با یک تیر دو نشون زدم ، هم دوباره کابل کشی نمیکنم ( واقعا این کارو دوست ندارم ) ، هم برای برق اتاق و دستگاهام یک برق بهینه و بدون نوسان تولید کردم

    ۱

    1. سلام. بله بنده با این نظر شما موافقم. و از اونجایی که برای مصرف خانگی میخواید استفاده کنید، استفاده از استابلایزر از لحاظ اقتصادی براتون به صرفه تره ( در مقایسه با یو پی اس).

     ۱

 4. سلام برق ما ضعیفه به طوری که ظهر یک تا چهار کولر کلا روی فنه..البته کولر گازی قدیمیه ..سامسونگ مال هشت سال پیش..میخوام یه کولر کم مصرف گازی ۱۸۰۰۰ بخرم میشه راهنمایی کنید

  ۱

  1. سلام. اینکه کولر گازی شما ساعت یک تا چهار میره روی فن، دلیل بر این نیست که برق شما ضعیفه. اگه کابل اصلی که به داخل جعبه فیوز واحدتون اومده، شماره ۶ باشه. میتونید یک کولر گازی ۱۸۰۰۰ هزار و حتی بالاتر رو هم نصب کنید.

   ۱

 5. سلام وعرض ادب
  برای یه اپارتمان سه واحده ۳ طبقه در حال ساخت باید سیم کولرههای گازی رو جدا از سیم های اصلی هر واحد از تو تابلوی اصلی پیلوت گرفت؟؟
  یا میشه یه سیم با سایز اصلی برد برای تابلوی هر واحد مثلا ۲در۱۰.بعد از تابلوی فرعی واحد یه فیوز گرفت برای کولر گازی؟؟

  واینکه در توضیحات بالا فرمایش کردید ولی برقکار باید جانب احتیاط را رعایت کند و برق را تا هر دو محل ببرد.یعنی چون هنوز مدل کولر مششخص نیست هم یه برق ببریم سر پشت بوم هم یکی کنار اسپلیت داخل خونه؟
  در صورتی که برق مستقیم بره پشت بوم، پس محافظ کولر کجا نسب میشه.
  ممنون از صبر و حوصله ی که برای جواب سوال همه بازدیدکنندگان سایت دارید.

  ۱

  1. سلام. پاسخ سوال اول : خیر سیم کولرهای گازی هر واحد از جعبه فیوز همون واحد گرفته میشه نه از تابلوی اصلی پیلوت. نیازی به یک سیم ۲ در ۱۰ هم نیست. یک سیم ۳ در ۶ کافیه (یکی ارت یکی نول یکی فاز)
   پاسخ سوال دوم: بله منظور متن رو درست متوجه شدین.
   پاسخ سوال سوم: برای کولر گازی خیلی کم پیش میاد که محافظ نصب کنن، همون فیوزی که در سرخط برق کولر گازی نصب میشه برای محافظت از اون کافیه.
   پاسخ قسمت چهارم : ولی بدونید که اونقدر برق ساختمان رو دوست دارم که از پاسخ دادن به سوالات کاربران سایت آموزش برق ساختمان عشق می کنم. پس من باید از شما تشکر کنم که این لذت رو نصیب من می کنید.

   ۱

 6. سلام عذر میخوام آیا کولر گازی در شب آمپر بیشتری میکشد؟ منظورم وقتی لوازم برقی بیشتری روشن است میشه علتشو بگین

  ۲

  1. سلام. کولر گازی در شب آمپر بیشتری نمی کشه. ولی اگه منظورتون اینه که آیا در شب هزینه برق مصرفی کولر گازی بیشتره یا نه، پاسخ اینه: اگه کنتور منزل شما تک زمانه ( کنتور قدیمی) باشه. کل برق مصرفی شما به صورت میان باری محاسبه میشه و هیچ تاثیری در افزایش هزینه های مصرفی نداره. ولی اگه کنتور شما از نوع سه زمانه ( دیجیتالی جدید) باشه. برق مصرفی شما به صورت میان باری، کم باری و اوج بار محاسبه میشه و در ساعات اوج مصرف برق هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت.

   ۲

 7. سلام میخام برق کولرگازی روجداگانه ازکنتوربگیر.محل مشخصی داره یا ازکابل خروجی برای برق ساختمان هم میشه استفاده کردوانشعاب گرفت???

  ۱

  1. سلام آقای فراهانی. زیر کنتور یک ترمینال هست که کابل اصلی منزل شما به اون وصل شده. حالا کابل کولر گازی رو هم باید به اون ترمینال وصل کنید. البته یادتون نره که باید در مسیر سیم فاز از فیوز هم استفاده کنید

   ۲

 8. سلام،کولر گازی من کم مصرف هیجده هزاره ،و فقط دوشاخشو به پریز برق داخل پذیرایی میزنم و برقش و جدا نکردم،سیم داخل پریز دو نیمه،آیا لازمه براش سیم جدا از کنتور بکشم ؟البته دوساله از پریز استفاده میکنم مشکلی نداره ،میترسم در بلند مدت به سیم کشی ساختمان آسیب برسونه،که خیلیا میگن مشمل نداره.نظر شما چیه ،همین جواب میده یا باید سیم جدا بکشم؟با تشکر از سایت خوبتون.

  ۱

  1. سلام.اگر مسیر کولر گازی تا جعبه فیوز کوتاه باشه و به غیر از کولر گازی مصرف کننده دیگه ای روی اون سیم ۲/۵ که میفرمایید نباشه، به احتمال زیاد جواب بده.
   ولی اگه مصرف کننده دیگه ای، مثل تلویزیون یا ماشین لباسشویی هم روی اون مسیر باشن، اول از همه احتمال آسیب دیدن اون وسایل و بعد احتمال آسیب دیدن سیم ها وجود داره.
   پیشنهاد میکنیم اگر امکانش هست یک سیم مجزا برای کولر گازی نصب کنید تا خیالتون راحت باشه.

   ۱

 9. آیا برای یک ساختمان دوبلکس می توان از دو عدد کولر گازی با ظرفیت های ۲۴۰۰۰ و ۳۰۰۰۰ از نوع اینورتر استفاده کرد؟

  ۱

  1. سلام. اگه منظورتون اینه که آیا سیم های برق جوابگوی این کار هستند یا نه. چک کنید ببینید اگه کابل اصلی که به داخل جعبه فیوز اومده حداقل شماره ۶ هستش، بله جواب میده.

   ۲

 10. در نصب کولر گازی آیا می توان بدون اینکه سیم کشی اضافی انجام داد و یک فیوز اضافی نصب کرد یکباره فیوز منزل را قویتر کرد؟

  ۳

  1. سلام. از آنجایی که کولر گازی در لحظه روشن شدن و بعد از آن جریان خیلی زیادی را می کشد. اگر برای آن فیوز جدا نصب نشود و با سرخط های دیگر در یک فیوز باشند، احتمال آسیب دیدن تمام وسایل منزل و خود کولر گازی در آینده وجود دارد. به همین خاطر مقررات برق ساختمان می گویند که سرخط کولر گازی و کولر آبی باید جدا از سرخط های دیگر باشد و برای آن فیوز جدا نصب شود.

   ۲

 11. سلام خسته نباشید.خونه ما کولرو به برق امام وصل کردیم و واحد رو ب رو هم میخواد سیم برق کولرو به سیم برق ما وصل کنه.برای وصل این کابل چیکار باید کنم.فقط باید دو سر سیم رو ب کابل وصل کنم؟؟

  ۱

  1. سلام.مرسی
   اگه کولر شما از نوع کولر آبی هستش می تونید از یک کابل برق ۲.۵ استفاده کنید ولی اگه کولر تون گازی باشه باید حتما از یک سیم شماره ۶ برای کولر خونه خودتون و همسایتون استفاده کنید.
   بله فقط کافیه از سیم خودتون برای همسایه هم یک انشعاب بگیرید. بهتره از ترمینال سرامیکی واسه انشعاب گرفتن استفاده کنید.

   ۱

 12. با سلام و خسته نباشید. واحد ساختمان ما طبقه سوم است و کولر ما ۲۴۰۰۰ ال جی غیر اینورتر . کابل اصلی واحد ما به جعبه فیوز، کابل شماره ۴ است. این کابل در طبقه همکف به هم چسب خوردن و در تابستان در همین نقطه که دو تکه سیم به هم چسب شده ، سیم سیاه میشه و یکبار هم قطع شده بود. آیا راهی هست که این نقطه اتصال رو غیر از چسب انجام داد تا سیم سیاه نشه. چون سیم کشی مجدد به گفته برقکار مشکلات زیادی داره و حتی ممکنه وسط مسیر قطع بشه. با تشکر

  ۲

  1. عباس عزیز سلام. کابلی که برای برق اصلی منزل شما استفاده شده، خیلی عالی که نه ولی میشه گفت خوبه و اگه تویه مسیر قطع نمیشد می تونست راحت جوابگوی واحد مسکونی شما باشه. بهتره اولش از ترمینال سرامیکی که مقاومت بیشتری در برابر گرما داره، به جای چسب برق استفاده کنی. اگه ترمینال رو خیلی خوب نصب کنی احتمالاً مشکلت حل بشه. باز هم اگه به احتمال ۱۰ درصد جواب نداد، از یک برقکار حرفه ای تر بخواه که کابل رو واست عوض کنه. نظر برقکار قبلی محترمه، ولی در برقکاری همیشه راهی هست، فقط باید یکم بیشتر هزینه کنی.

   ۳

1 2 3 22
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853