0
0

تیغه کمکی کنتاکتور

6985 بازدید

تیغه کمکی کنتاکتور یا کنتاکت کمکی هر دو اسم هایی هستند که برای تیغه هایی که به صورت جدا روی کنتاکتورها نصب می‌شوند بکار میروند. از آنجایی که بعضی از کنتاکتورها تیغه های NO و NC را ندارند. شما مجبورید که این قطعه را بصورت جدا از بازار خریداری کنید و روی کنتاکتور نصب کنید. بعضی از تیغه های کمکی از جلو و بعضی های دیگر از بغل به کنتاکتور می چسبند. و با قطع و وصل شدن کنتاکتور، کنتاکت های داخلی این تیغه های کمکی هم حرکت می کنند و تغییر وضعیت میدهند. یعنی تیغه هایی که در حالت عادی NC هستند، وقتی کنتاکتور عمل کند NO می شوند و تیغه هایی که در حالت عادی NO هستند، وقتی کنتاکتور عمل کند NC می شوند. قیمت این قطعه بسته به بِرند آن و اینکه کنتاکتور شما چه مدل تیغه ای را قبول می کند، حدوداً بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان است.

تصویر یک تیغه کمکی را در دستان من مشاهده می کنید. البته ببخشید که کمی کثیف است، چون از داخل تابلو برق یک مرغداری باز شده است.

عکس تیغه کمکی کنتاکتور

تیغه کمکی کنتاکتور

تیغه کمکی کنتاکتور

در پشت این تیغه کمکی یک گیره پلاستیکی کوچک قرار گرفته که از طریق آن به قسمت جلوی کنتاکتور می‌چسبد. یعنی کنتاکتوری که قبلاً به شکل زیر بود.

کنتاکتور سه فاز

 

بعد از نصب تیغه کمکی روی آن به شکل زیر می شود.

روش نصب تیغه کمکی کنتاکتور

روش نصب تیغه کمکی کنتاکتور

 

پیشنیاز این آموزش، مطالعه مبحث کنتاکتور است. پس حتماً ابتدا مطلب کنتاکتور را در همین سایت مطالعه کنید.

 

حالا دوباره برگردید و تصویر اول را نگاه کنید. می بینید که روی هر کدام از ترمینال‌ها یک عدد نوشته شده است. که عبارتند از:

 • ۵۳NO و ۵۴NO
 • ۶۱NC و ۶۲NC
 • ۷۱NC و ۷۲NC
 • ۸۳NO و ۸۴NO

در حالت عادی، یعنی زمانی که برق به بوبین کنتاکتور وصل نیست، و کنتاکتور کاملاً خاموش است.

 • ترمینال های ۵۳NO و ۵۴NO به هم متصل نیستند.
 • ترمینال های ۶۱NC و ۶۲NC به هم متصل هستند.
 • ترمینال های ۷۱NC و ۷۲NC به هم متصل هستند.
 • ترمینال های ۸۳NO و ۸۴NO به هم متصل نیستند.

و زمانی که برق به بوبین کنتاکتور برسد و کنتاکتور فعال شود، تیغه های کمکی هم تغییر حالت می دهند. یعنی

 • ترمینال های ۵۳NO و ۵۴NO به هم متصل می شوند.
 • ترمینال های ۶۱NC و ۶۲NC اتصالشان قطع می شود.
 • ترمینال های ۷۱NC و ۷۲NC اتصالشان قطع می شود.
 • ترمینال های ۸۳NO و ۸۴NO به هم متصل می شوند.

موارد استفاده از تیغه کمکی کنتاکتور

بیشترین موارد استفاده از این تیغه های کمکی در طراحی مدار فرمان در برق صنعتی ست. مثلاً در روشن و خاموش کردن یک الکتروموتور از تیغه NO به عنوان تیغه خودنگهدار استفاده می کنند تا وقتی کاربر دست خود را از روی شستی استارت برمی‌دارد، تیغه NO که حالا دیگر بسته شده، برق بوبین کنتاکتور را تامین می کند و باعث می شود تا زمانی که کاربر کلید اِستُپ را نزده است کنتاکتور را در حالت فعال باقی نگه دارد.

اگر با برق صنعتی آشنایی ندارید و منظور ۲ خط قبلی را نفهمیدید نگران نباشید. اکنون یک مدار از کاربرد این تیغه ها در برق ساختمان را نشانتان میدهیم تا کاملاً متوجه شوید.

سوال: مداری را طراحی کنید که با استفاده از یک فتوسل ، یک فن در طول روز روشن شود و شب ها بصورت اتوماتیک خاموش شود، یک چراغ هم در کنار فن نصب کنید که دقیقاً برعکس فن عمل کند یعنی در شب بصورت اتوماتیک روشن و در طول روز خاموش شود.

مدار تیغه کمکی کنتاکتور

مدار بالا برای فن مانند یک فتوسل معکوس عمل می‌کند. و برای لامپ مانند یک فتوسل معمولی.

همانطور که در مدار بالا مشاهده می کنید یک فتوسل نوری وجود دارد که در طول روز که هوا روشن است، برق خروجی این فتوسل قطع است، و در نتیجه هیچ برقی به کنتاکتور ارسال نمی‌کند و بوبین کنتاکتور در حالت غیر فعال است. در این حالت ترمینال ۷۱NC با ۷۲NC در تماس است و برق از ترمینال ۷۱NC وارد و از ترمینال ۷۲NC خارج می‌شود و به فن می‌رسد و فن روشن خواهد بود. ولی وقتی هوا تاریک می‌شود فتوسل فعال می‌شود و سیم قرمز رنگِ خروجی از فتوسل فاز دار می‌شود. این فاز از طریق ترمینال A1 به بوبین کنتاکتور می‌رسد و بوبین کنتاکتور فعال می‌شود. با فعال شدن بوبین و کنتاکتور، تیغه های کمکی که به کنتاکتور چسبیده‌اند تغییر حالت می‌دهند و ترمینال ۸۳NO و ۸۴NO که قبلاً با هم تماس نداشتند حالا با هم تماس پیدا می کنند و فاز به لامپ می‌رسد و لامپ روشن می‌شود. و برای فن برعکس این قضیه اتفاق می‌افتد و فن خاموش می‌شود.

این مدار شاید در برق ساختمان کاربردی نداشته باشد ولی می توانید با استفاده از این تیغه های کمکی مدارات جالب و کاربردی تری طراحی کنید. مثل یک فتوسل معکوس که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم.

توجه: ترمینال های A1 و A2 برای فعال کردن بوبین کنتاکتور هستند که در تصویر دوم این دو ترمینال روی خودِ کنتاکتور کاملاً قابل مشاهده هستند.

توجه: در فتوسل بالا، سیم قهوه ای رنگ، فاز ورودی – سیم سفید رنگ، نول ورودی – سیم قرمز رنگ، فاز خروجی از فتوسل هستند.

توجه: این امکان وجود دارد که شما فازِ لامپ را مستقیم از خروجی خود فتوسل بگیرید و کاری با تیغه های کمکی نداشته باشید.

توجه: تیغه های کمکی، برعکس تیغه های قدرت که روی خود کنتاکتور هستند، توانایی تحمل جریان های بالا را ندارند و در حدود ۱۰ آمپر می توانید از آنها جریان بکشید.

نکته: شستی آبی رنگِ کوچکی که در تصویر اول روی تیغه کمکی مشاهده می‌کنید، برای این منظور است که بصورت دستی و با فشار دادن آن ، تیغه کمکی را فعال کنید. که این مورد در زمان عیب یابی مدارات و تابلوها خیلی کاربرد دارد.
در ضمن این شستی یک نشانه است تا بتوانید فعال یا غیر فعال بودن کنتاکتور را تشخیص دهید، به این صورت که وقتی کنتاکتور فعال می‌شود این شستی آبی رنگ هم سطح تیغه قرار میگیرد و وقتی کنتاکتور غیر فعال است این شستی اندکی بیرون تر از سطح تیغه کمکی قرار می‌گیرد.

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=3069
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

46 نظر در مورد تیغه کمکی کنتاکتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام خسته نباشین این تیغه کمکی رو دستگاه بستنی نسب و وقتی دستگاه روشن میکنیم این کلید رو تیغه کمکی نمیچسبه که دستگاه کار کنه باید با دست نگه داریم مشکلش چی ممنون راهنمایی کنید؟

  ۴

  1. سلام. زیر تیغه کمکی یک گیره پلاستیکی کوچیک هست که معمولاً در اثر کارکرد زیاد میشکنه. اگر نتونید اون گیره رو پیدا کنید مجبورید که همه کنتاکتور رو تعویض کنید.

   ۶

 2. در یک دستگاه جوجه کشی دو برد دماسنج و رطوبت سنج استفاده که هر کدام از این دستگاه ها به یک المنت ۳۰۰وات و فن در ارتباط هستن.
  سوالات بنده این هستش
  ۱ مسیر نصب برق به برد و کنتاکتور و المنت هستش؟
  ۲ چه کنتاکتوری جواب این جریان رو میده؟
  متشکر از تلاش شما

  ۴

  1. سلام. ۳۰۰ وات برق مصرفی خیلی کمیه. اصلاً نیاز به کنتاکتور نداره. با یک رله کوچیک (۵ پایه مخابراتی)هم میشه اون رو قطع و وصل کرد. مگر اینکه تاکید داشته باشید که از کنتاکتور استفاده کنید پس یک کنتاکتور ۱۰ آمپر بگیرین.
   ۱- بله مسیر نصب برق از برد به کنتاکتور و بعدش المنت هست.

   ۵

 3. با سلام مجدد. جناب مهندس اگه اتصال الکتریکی وارد تیغه کمکی که به جلو کنتاکتور اضافه کردیم نمیشه. پس چطوری فرمان میده. میشه توضیح بفرمایید در موردش . با سپاس بیکران از شما

  ۳

  1. سلام دوباره. بنده در پاسخ قبلی یک اشتباه مرتکب شدم. فکر کردم منظورتون اینه که در نقطه اتصال تیغه کمکی به کنتاکتور آیا اتصالات الکتریکی هم وجود داره یا نه؟ که در پاسخ گفتم خیر.

   ولی بعد از اینکه تیغه کمکی روی کنتاکتور قرار گرفت، بسته به اینکه چه مداری رو دارین می بندین گاهی اوقات سیم هایی بین ترمینال های تیغه کمکی و ترمینالهای کنتاکتور اتصال پیدا می کنه. مثلاً وقتی از یک تیغه کمکی no به عنوان یک تیغه خودنگهدار استفاده می کنیم. به این تصویر نگاه کنید.
   http://sim-power.ir/wp-content/uploads/2015/12/2015-12-24-13_42_02-power2.ir223.pdf-300x264.jpg
   همونطور که می بینید یک تیغه no شستی استارت موازی شده. این باعث میشه که وقتی اپراتور یک بار شستی استارت رو فشار بده و دستش رو برداره. اون تیغه no کنتاکتور رو دائم روشن نگه داره تا زمانی که شستی استپ فشرده بشه.

   ۵

 4. با سلام. جناب مهندس فرمودید تیغه های کمکی جلو کنتاکتور نصب میشن. میشه درمورداتصال الکتریکی شون هم توضیح بفرمایید چطوری نصب میشن واتصال الکتریکی به کنتاکتور پیدا میکنند ؟ با تشکر از زحمات شما

  ۶

 5. سلام سپاس از مطلب مفیدتون

  عذر میخام برقی که برای تیغه کمکی یا همون خودنگهدار گرفته میشه از یکی از سه فاز گرفته میشه یا از فاز ببوبین؟
  سپاس

  ۶

 6. بسیار عالی واقعا سایت خوب و مطالب مفید و توضیحات ساده و کاربردی نشان از معلومات و تجربه بالای مسئول سایت رو داره
  دس خوش

  ۵

 7. باسلام و خسته نباشید، از درون یک موتور پنکه سقفی چهار رشته سیم اومده بیرون به سمت ترمینالی که ورودی آن فقط فاز و نور میباشد نحوه سربندی چهار سیم خروجی از موتور به چه شکل میباشد،با سپاس فراوان

  ۶

 8. با سلام و خسته نباشید ،اگه امکانش هست نقشه سه بعدی یا تصویر واقعی مدار ستاره مثلث اتوماتیک با تجهیزات کامل را برام تو سایت قرار دهید ،با سپاس فراوان

  ۶

 9. با عرض سلام
  در مورد انواع درب برقی مثل کرکره‌ای، زیرسطحی، دندان‌شانه‌ای، ریلی، چنگکی، ریلی، لولایی و … هم کتابی یا بخش‌هایی به کتاب اضافه کنید چون وقتی در زمینه برق کار می‌کنیم؛ ناگزیریم در مورد درب برقی هم اطلاعاتی داشته باشیم تا بتوانیم به مشتری پیشنهاد خرید برای درب مورد نیاز را بدهیم.
  با تشکر

  ۵

  1. سلام. برای این موارد کتاب دربهای اتوماتیک و کرکره های هوشمند نوشته آقای شهرام شعبان تبار رو بهتون پیشنهاد می کنم.

   ۵

 10. سلام مهندس ایا کتابی کهدر مورد ایفونها مینویسید فقط روش نصب وعیبیابی هستش یا اینکه تعمیرات هم اموزش داده میشود ممنونم

  ۶

  1. سلام. بله در مورد تعمیرات هم هست ولی تا اونجایی وارد بحث تعمیرات میشم که بتونید اون قطعه یا اون عنصر الکترونیکی رو تویه بازار پیدا کنید و با تعویض اون، آیفون رو راه بندازین. در غیر اینصورت آموزش میدیم که فلان جا فلان برد رو کامل عوض کنید.

   ۴

 11. سلام آقای مهندس عزیز
  مطالب را با زبان ساده و گیرا منتشر مکنید .
  تبریک به خاطر این فن بیان
  لطفا” در صورت امکان طرز باز شدن درب بازکن حیاط توسط کلید شاسی از پیلوت را بیان فرمایید.
  با تشکر فراوان

  ۵

  1. سلام آقای رضائی. از لطف شما سپاسگذارم.
   اتفاقاً در کتاب آموزش نصب آیفون های صوتی و تصویری که مشغول نوشتن اون هستم، رسیدم که به همین قسمتی که شما میفرمایید. پس بفرمایید مدل آیفونتون چیه تا راهنمایی تون کنم؟

   ۶

 12. سلام آقای مهندس خیلی ممنونم بابت زحمات فراوان
  ان شاءالله که خداوند بهتون عنایت کنه و پاداش این همه زحمات به جوانهایی که مشتاق یادگیری هستند رو بده.
  ان شاءالله

  ۷

 13. بانک خازنی که در تابلو برق قرار می‌گیرد چگونه مورد استفاده قرار می گیرد دستی اتوماتیک نحوه قرارگیری در مدار توضیح دهید متشکرم.

  ۵

 14. سلام با تشکر از زحمات شما دوستان اگه لطف کنید آشنایی و کاربرد با قطعات برق صنعتی روهم در آموزش قرار بدید آقایی گردیدی ممنونم.

  ۵

  1. سلام آقای ذوالجناحی. حالتون چطوره؟
   سیمکشی این تایمرهای ساعتی دقیقاً مثل فتوسل هاست .یعنی دو تا رشته سیم فاز و نول به تایمر ساعتی وارد میشه که تایمر ساعتی هم از اونها برای تغذیه خودش استفاده میکنه و هم اینکه وقتی زمانش شد-زمانی که شما روی اون تنظیم کردید- یک رشته سیم فاز رو به عنوان خروجی از خودش میده بیرون. بعدش شما می تونید این سیم فاز خروجی از تایمر ساعتی رو به ترمینال A1 کنتاکتور وصل کنید و بوبین کنتاکتور رو باهاش فعال کنید.

   ۵

  1. سلام. برق ۳ فاز از ترمینال های L1 و L2 و L3 وارد کنتاکتور میشه و از ترمینال های T1 و T2 و T3 خارج میشه و به الکتروموتور میره. واگر هم برق تکفاز بود، از ترمینال L1 وارد میشه و از ترمینال T1 خارج میشه.

   ۸

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853