فیلم آموزش عملی برق ساختمان
اردیبهشت
13
1395

تایمر راه پله

تایمر راه پله :

تایمر راه پله که با اسم های رله زمانی یا رله راه پله هم شناخته می شود، وسیله ای است برای کنترل روشنایی راه پله و پارکینگ ها. از آنجایی که راه پله ها و پارکینگ ها نیاز به روشنایی دائمی ندارند، پس استفاده از کلیدهای یک پل و دوپل در این مکان ها عاقلانه به نظر نمی رسد. به همین خاطر از تایمر راه پله استفاده می کنند تا زمانی که شخصی یکی از شستی ها را فشار داد، چراغ ها روشن شود و بعد از مدت زمان مشخصی، به صورت اتوماتیک چراغ های راه پله خاموش شود تا هم در مصرف برق صرفه جویی شود و هم اینکه طول عمر لامپ ها افزایش یابد.

شستی که تایمر راه را وادار به روشن کردن چراغ ها می کند در تمام پاگردها و در فواصل مختلفی از پارکینگ کار گذاشته می شود. این شستی دقیقاً یک شستی زنگ است با این تفاوت که یک علامت چراغ یا علامت راه پله ، روی آن حک شده تا با شستی های زنگ اشتباه گرفته نشود. در این شستی بعد از اینکه شخص دست خود را از روی آن بر می دارد دوباره به حالت اولیه باز می گردد.

 

شاسی راه پله

شستی راه پله

تایمر های راه پله در شکل باکس هایی در ابعاد حدوداً 6 در 10 سانتی متر ساخته می شوند که معمولاً قابلیت نصب روی ریل و قرارگیری در داخل جعبه فیوز را هم دارند. در تصویر زیر یک نمونه تایمر راه پله را مشاهده می کنید.

 

تایمر راه پله

تایمر راه پله

 

خب ابتدا طریقه لوله گذاری در راه پله را بررسی می کنیم. به نقشه زیر که راه پله یک ساختمان چهار طبقه را نشان می دهد نگاه کنید. خطوط قرمز لوله های برق هستند.

روش لوله گذاری تایمر راه پله

روش لوله گذاری تایمر راه پله

 

در تمام لوله ها دو رشته سیم غیر همرنگ رد کنید.

نقشه نصب و سربندی سیم ها برای تایمر راه پله در تصویر زیر نشان داده شده است.

سیم کشی تایمر راه پله

سیم کشی تایمر راه پله

 

در نقشه بالا سیم نول (آبی) وارد پیچ N و سیم فاز (قرمز) وارد پیچ PH خواهد شد. سیم زرد رنگ هم که آن را به اسم ” مشترک لامپ و شستی می شناسند وارد پیچ L خواهد شد.

 

 

چند نکته در رابطه با این تایمرها :

 •  جریان خروجی تایمر های راه پله معمولاً 10 آمپر است که این مقدار آمپر می تواند تا 20 عدد لامپ 100 وات را روشن کند.
 • روی تایمر های راه پله معمولاً یک کلید وجود دارد که می توانید آن را روی حالت “همیشه روشن” یا “حالت تایمر” قرار دهید. با ولومی هم که روی تایمر تعبیه شده می توانید زمان دلخواه برای خاموش شدن چراغ ها را تنظیم کنید. این زمان معمولاً بین 30 ثانیه تا 10 دقیقه است.
 • تایمرهای راه پله کم کم دارند جای خود را به چشم راه پله ( سنسور راه پله ) می دهند. اگرچه چشم راه پله دارای مزیت های زیادی نصب به تایمر راه پله است ، ولی یکی از بزرگترین مزیت های تایمر راه پله طول عمر بالای آن نصب به چشم راه پله است.
 • و یکی از بزرگترین عیب های تایمر راه پله در مقایسه با چشم راه پله این است که با فشار دادن هر کدام از شستی ها، تمام چراغ در تمام طبقات روشن می شود. ولی در چشم های راه پله فقط همان چراغی را که سنسور، سنس کند روشن می کند و این یعنی صرفه جویی بیشتر در مصرف برق.
 • اگر برای تعمیرات به جایی رفتید و با این حالت برخورد کردید که با فشار دادن شستی ها، لامپ ها روشن و با رها کردن شستی ها لامپ ها خاموش می شدند. ابتدا فیوز داخل تایمر را چک کنید، اگر مشکل از فیوز نبود، پس خود تایمر راه پله سوخته است.
 • بهتر است قبل از این که تایمر راه پله را در مدار نصب کنید، برای اینکه مطمئن شوید آیا سیمکشی شما درست بوده یا نه. به این صورت عمل کنید. اگر با فشار دادن شستی ها، چراغ ها روشن و با رها کردن شستی ها، چراغ ها خاموش شد، سیم کشی شما درست انجام شده.
 • در صورتی که به اشتباه جای سیم های فاز و نول را روی تایمر جابجا نصب کنید، فیوز داخل تایمر راه پله می سوزد. فیوزی که در تایمرهای راه پله تعبیه می شود یک فیوز شیشه ای است، که در صورت سوختن به راحتی می توانید آن را در آورده و با یک فیوز سالم جایگزین کنید.

  فیوز شیشه ای

   

  نکته: بهتر است اینجا با چند علامت اختصاری که معمولاً روی تایمرهای راه پله و عناصر برقی نوشته می شود آشنا شوید.

 • N یعنی نول
 • mp یعنی نول
 • PH یعنی فاز
 • P هم یعنی فاز
 • K یعنی کلید یا شستی
 • pe یعنی ارت
 • علامت دایره ای که داخلش ضربدر دارد، یعنی مشترک لامپ و شستی
 • com هم یعنی مشترک لامپ و شستی
 • علامت دایره ای که داخلش یک دایره کوچکتر دارد، یعنی شستی
 • L یعنی فاز البته در صورتی که ترمینال های دیگر با P یا PH نامگذاری نشده باشند چون الویت فاز با P و PH . ولی در صورتی که در ترمینال های دیگر P یا PH داشته باشیم، در اینصورت L یعنی لامپ.

 

 

سوالات پرتکرار از تایمر راه پله:

سوال 1: سلام مهندس، چند وقته تایمر راه پله ما دیگه عمل نمی‌کنه و چراغ ها ۲۴ ساعته روشن هستند مشکل از چیه؟ ولوم هم رو ۱ دقیقه تنظیم شده؟

پاسخ: سلام. “سیم مشترک لامپ و شستی” رو از دستگاه تایمر جدا کنید. بعدش برای یک ثانیه ،با یک تکه سیم، ترمینال فاز رو به ترمینال “مشترک لامپ و شستی” اتصال کوتاه کنید(وصل کنید). بعدش فاز متر رو روی ترمینال “مشترک لامپ و شستی” بزارید و منتظر بمونید تا زمان تنظیم شده (همون 1 دقیقه) بگذره. اگر بعد از یک دقیقه چراغ فازمتر خاموش شد، پس مطمئن باشید که دستگاه تایمر درسته و مشکل از شستی هاست. ولی اگر خاموش نشد، بدونید که تایمر خرابه و باید عوضش کنید.
در صورتی که مشکل از شستی ها باشه، بدونید که یکی از شستی ها در یکی از طبقات به سمت داخل گیر کرده یا فنرش در رفته. در این صورت باید اون شستی رو تعمیر یا تعوض کنید.

 

 

 
326 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام من تایمر قبلی رو در اوردم و نوشته های روش رو دقت نکردم ۳ سیم بود تایمر جدید هم برای تایم ایران هست از کجا باید متوجه سم کدوم سیم توی کدوم ورودی بره فاز متر هم دارم

  • سلام. با فازمتر سیم فاز رو پیدا کنید و وصلش کنید به ترمینال فاز ورودی. بعدش با یک لامپ باید سیم نول رو پیدا کنید، کافیه فاز قبلی رو که پیدا کردین با یکی از دو سیم باقی مانده وصل کنید به لامپ اگر لامپ روشن شد یعنی اون سیم نول هست، و باید وصل بشه به ترمینال نول روی تایمر
   سیم دیگه که باقی مونده مشترک لامپ و شستی هست و باید به ترمینال مشترک لامپ و شستی وصل بشه.

 • خوب عکس میخواستم بفرستم که راهنمایی کنید

  • تقدیم شما 09194053853
   البته ما کامنت های سایت رو زودتر از واتس آپ چک میکنیم، عکس هاتون رو می تونید از طریق لینک تماس با ما در هدر سایت هم ارسال کنید.

 • اقایون مدیر تلگرام یا واتساپ ندارید؟؟

  • سلام. خیر. همینجا به سوالات جواب میدیم.

 • اقایون مهندس کسی نیست جواب بده؟؟خیلی کارم گیره به خدا

  • محسن جان ما فقط در سایت پاسخ گو هستیم.

 • سلام
  تایمر راه پله ساختمان ما مشکل پیدا کرد (سیم کشی از نوع سه سیم هست) ، قبل از اینکه تایمر را باز کنم متوجه شدم متاسفانه یکی از سیم ها با دست خوردن از ترمینال جدا شد (ترمینال تایمر 4 کانال دارد، با حروف P, N, L, K) که متوجه نشدم مال کدام خانه است.
  پس از باز کردن و بررسی چشمی متوجه شدم فیوز را با رشته سیمی نازک یکسره کرده‌اند و یک مقاومت نزدیک ترمینال هم سوخته، حال نمیدانم:
  1- با تعویض مقاومت و فیوز درست می شود؟
  2 – در صورتی که از همان برند نو خریداری کنم، سیم های فاز ، نول و مشترک کلید و لامپ) را به چه ترتیب به ترمینال وصل کنم. ( راهنمای خود تایمر در روش سه سیم برای من قابل فهم نبود چون حس کردم با راهنمایی های سایت شما متفاوت است.( برند تایمر الکترو آلا)
  3- چگونه تصویر راهنمای تایمر را برایتان بفرستم تا از حضورتان دقیقتر کمک بگیرم.
  با تشکر فراوان بخاطر پاسخگویی و عذر زحمات.

  • سلام. 1- مورد اول تا از نزدیک چک نشه نمی تونم پاسخ بدم.
   این مقاله رو هم بخونید حتماً کمکتون میکنه. تفاوت تایمر راه پله چهار سیم با سه سیم
   اگر کارتون راه نیفتاد، عکس هاتون رو به شماره 09194053853 واتس آپ کنید.

 • سلام آقاي مهندس مرسي از مطلب پر محتوا تون تايمر راه پله ما خاموش ميشه ديگه روشن نمي شود دوباره خواستيم روشن كنيم بايددكمه را روي صفر و يكبار رو يك قرار داده شود باز هم اگر استفاده زياد باشد دوباره بايد تكرار كنيم علت چيست؟سيم كشي قديمي است وبرق كار امده نصب كرده.مرسي ممنون

  • سلام. متاسفانه اون تایمر راه پله باید تعویض بشه، قیمتشون پایینه و ارزش تعمیر هم نداره.

 • سلام وقت بخیر
  مهندس جان نما ساختمان ما نور کشی داره چه تایمر ی وصل کنم که فقط چند ساعت اول شب روشن و خاموش بشه. تشکر

  • سلام. از ساعت نجومی یا ساعت فرمان استفاده کنید. روش تنظیم هر کدوم از اینها داخل دفترچه راهنمای محصول اومده.

 • سلام و خسته نباشید
  در ساختمان 10 واحده که تایمرش یکسره روشن بود با تایمر سه سیم آلا که قدیمی هم آلا بود جایگزین کردم زمانی که تایمش 2 دقیقه تمام شد رله عمل کرد و چراغ ها را خاموش کرد ولی بعد از 5 ثانیه از تایمر صدای اتصالی اومد وقتی بازش کردم هم فیوزش ترکیده بود هم رله . به نظر شما سیم کشی مشکل داره یا فیوزش آمپر پایین بوده و باعث همچین مشکلی شده؟ سیم کشی را چک کردم اتصالی نداره و لامپ ها با شاسی ها خوب عمل میکنند

  • سلام رضا جان. روش تست کردن این مورد خیلی سادست. تایمر رو کلاً باز کن و بزار کنار. بعدش شستی هر کدوم از طبقات رو فشار بده و نگه دار، اگر زمانی که انگشتت روی شستی هاست چراغ ها روشن بشن و به محض ول کردن شستی ها لامپ ها خاموش بشن، یعنی سیم کشی شما مشکلی نداره و ایراد هر چه هست داخل تایمره.
   اگر فکر میکنی تعداد لامپ ها زیاده و رله داخل تایمر زورش نمیرسه، بین تایمر و مدار یک کنتاکتور نصب کن. مقاله آموزش نصب کنتاکتور رو مطالعه کن.

 • سلام وقت بخیر اگر تایمر خراب بشه میتونیم برد رو تعمیر کنیم لطفااگر میشه راهنمایی کنیین .ایادر بیشتر مواقع رله خراب میشه؟؟

  • سلام. مرسی. بله برد هم خراب میشه و قابل تعمیر هست، ولی چون قیمتش پایینه ارزش تعمیر نداره. رله رو تعویض کنید واگر مشکل حل نشد، یک تایمر نو بخرید.

 • سلام مهندس خسته نباشید بنده یه ساختمان ۲ طبقه دارم که برقکارم راه پله شو کلید تایمری گذاشته بعضی وقتا با اولین بار که کلید رو میزنی لامپها روشن میشن ولی بعضی وقتا چندین بار باید کلید ارو فشار بدی تا روشن شه خاستم بدونم دلیلش چیه؟ ممنون

  • سلام. در ابتدا باید سلامت شستی ها چک بشه، اگر از شستی ها نباشه مشکل ازخود تایمر راه پله است که معمولاً وقتی رله داخل اون خال میزنه این مشکل پیش میاد.

 • سلام مهندس
  لامپهای راه پله ما با اینکه تایمر را هم کامل جدا کردیم باز هم دایم روشنند علت چیست؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام. یکی از شستی ها در یکی از طبقات به داخل گیر کرده، بگردین و اون شستی معیوب رو پیدا کنید.

 • سلام آقاي مهندس
  ما در ساختمانمان كه ٤ واحد هست براي پاركينگ و راه پله تايمر مجزا داريم ، تصميم گرفتيم كه براي پاركينگ سنسور توكار نصب كنيم .
  در پاركينگ ٤ شاستي هست ، بجاي دو تا از اونا دوتا سنسور توكار تايميران نصب كرديم كه درست عمل ميكردند و به دو تا شاستي هم دست نزديم
  مثل قبل عمل ميكردن ، يعني الان دو تا سنسور و ٢ تا شستي داريم بدون اينكه تايمر حذف بشه كه كاملا درست كار ميكنند هم با شاستي و هم با سنسور، جالب اينكه زمان پيش فرض سنسور توكار يك دقيقه است ولي با افزايش زمان توسط تايمر سنسور ها هم پس از روشن كردن مثل زمان تايمر عمل ميكنند مثلا ٤ دقيقه بجاي يك دقيقه .
  روز بعد تصميم بر اين شد ١ عدد سنسور ديگر نصب كنيم و فقط يك شاستي بماند ، ولي پس از نصب سنسور سوم چراغها يكسره روشن است و خاموش نميشود ، سنسور تازه نصب شده هم دائما چشمك ميزند .
  تايمر را در حالت دائم گذاشتم ولي خاموش نشد، بنظر شما اشكال كار كجاست
  ببخشيد كه توضيحاتم زياد شد
  ممنون از اينكه وقت گذاشتيد ، سپاس فراوان

  • سلام. این مشکل باید از نزدیک بررسی بشه، ولی بهتره یکی از سنسورهایی رو که مطمئن هستید سالمه، ببرید و بجای اون سنسور جدید نصب کنید و تست کنید که آیا هنوز هم اون مشکل وجود داره یا نه. اگر مشکل از سنسور جدید نبود قطعاً ترتیب اتصال سیم ها رو به درستی انجام ندادین. و در این صورت نیاز به این داره که از نزدیک بررسی بشه.

 • سلام، موقعی که تایمر در مداره و چراغها روشن هستند، آیا زدن مجدد شستی، زمان تایمر ریست می‌شود یا تاثیری ندارد؟ ممنونم

 • با سلام.ساختمان ۴ طبقه است،برق راه پله تایمری است،طبقه اول و دوم درست خاموش وروشن میشود ، ولی طبقه سوم و چهارم شاستی را که می زنی لامپ روشن نمی شود .و البته شاستی آنها برق دارد.
  از طبقات پایین (اول و دوم) شانسی رو بزنی همه راه پله تا بالا روشن می شود.لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

 • سلام مهندس وقت عالی بخیر.چراغ راه پله خونه ما از نوع قدیمی یعنی رله تامیر هستش حال میخوام چراغ هارو به چراغ سنسور دار۳۶۰ درجه سقفی تبدیل کنم. آیا واسه این کار باید سیم کشی تغیر کنه یا اینکه فقط و فقط رله حذف بشه.آیا تغیراتی در کلید چراغ لازمه؟ممنون میشم راهنمائی کنید

 • با درود
  ساختمان 5 طبقه الان تایمردار هست آیا میتوانم سنسور 140 درجه اضافه کنم یعنی هم تایمر باشد و هم سنسور؟ممنون میشم جواب بدین

 • با سلام و تشکر از وقتی که برای همکاران می گذارید. تایمر پارکینگ ما دچار مشکلی بود که دوستان هم داشتند یعنی با رها کردن کلید چراغ ها خاموش می شدند. طبق راهنمایی شما فیوز را عوض کردم اما همان لحظه که کلید را فشار دادم سوخت و همچنان مشکل پابرجاست. میخواستم بپرسم امکان دارد دلیل سوختن فیوز، مناسب نبودن آن به لحاظ مثلا امپر ان بوده؟ سوال دیگرم در خصوص سیمهاست. در داخل تایمر سیم نول به ترانس و فاز به یکی از پایه های فیوز و سیم مشترک هم به وسط کیت وصل است ایا اتصال سیمها درست است؟ ممنون اگر امکان راهنمایی داشته باشید.

  • سلام. بله امکانش هست که آمپر فیوز مناسب نبوده باشه، پس با یک فیوز 10 آمپر شیشه ای تست کنید.
   اگر مشکل از فیوز هم نبود، پس خود تایمر راه پله خراب شده و باید تعویض بشه.
   2- مگر روی تایمر شما 3 تا ترمینال مجزا وجود نداره، که هر ترمینال با یک اسم خاص اسم گذاری شده باشه؟ این مقاله رو بخونید، نقشه های نصب تایمر راه پله اونجا هست.
   تفاوت تایمر راه پله 4 سیم با 3 سیم

 • باسلام .تایمر ساختمان ما خراب شد حالا که عوضش کردم لحظه اول که برق راوصل میکنم درست کار میکنه بعد دیگه اصلا عمل نمیکنه وچراغ هاروشن نمیشه اگه میشه راهنماییم کنید

  • سلام. باید از نزدیک چک بشه، نمیشه با توضیح مشکل رو پیدا کرد. باید بگین یک برقکار بیاد و سیمکشی تون رو چک کنه.

 • باتشکر از زحمات شما.بسیار سریع وصحیح جواب میدید.همینکه تبلیغات اضافی و حاشیه دار نداره خیلی خوبه .عمدتا ایده های کاربردی دارید که میشه اجراییش کرد.سپاس

  • سلام. مرسی از شما. ممنون که همراه ما هستید.

 • سلام وقت بخیر .شرمنده چطوری میتوانم سیستم تایمری را به کلید تبدیل تغییر داد؟.آیا خودم میتوانم یا حتمن باید برقکار بیاد؟

  • سلام. مرسی. در صورتی میتونید از کلید تبدیل استفاده کنید که فقط 2 طبقه داشته باشید. ولازمه که سیمکشی تون چک بشه و یکسری سیم های جدید داخل لوله ها رد بشه. پیشنهاد میکنم از یک برقکار با حوصله کمک بگیرین.

   • سلام و عرض ادب
    جسارتا من میخاستم به جای چراغ های راه پله ها که تایمر دار هستن چراغ های سنسور دار نصب کنم آیا تغییر در سیم کشی یا سنسور یا کلید باید به وجود بیارم میشه راهنمایی کنین ممنون

    • سلام. ما دو مدل سیمکشی برای تایمر راه پله داریم، در مدل اول تمام لامپ ها رو به همدیگه وصل میکنن که در اینصورت برای نصب سنسور مجبورید یکسری تغییرات در سیمکشی ایجاد کنید و قسمتی رو داکت بزنید. ولی در مدل دوم از روشنایی هر طبقه به شستی اون طبقه سیمکشی شده که در اینصورت تغییرات خیلی زیادی نمیخواد و نیاز به داکت روکار هم نیست.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی