خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
اردیبهشت
۱۳
۱۳۹۵

تایمر راه پله

تایمر راه پله :

تایمر راه پله که با اسم های رله زمانی یا رله راه پله هم شناخته می شود، وسیله ای است برای کنترل روشنایی راه پله و پارکینگ ها. از آنجایی که راه پله ها و پارکینگ ها نیاز به روشنایی دائمی ندارند، پس استفاده از کلیدهای یک پل و دوپل در این مکان ها عاقلانه به نظر نمی رسد. به همین خاطر از تایمر راه پله استفاده می کنند تا زمانی که شخصی یکی از شستی ها را فشار داد، چراغ ها روشن شود و بعد از مدت زمان مشخصی، به صورت اتوماتیک چراغ های راه پله خاموش شود تا هم در مصرف برق صرفه جویی شود و هم اینکه طول عمر لامپ ها افزایش یابد.

شستی که تایمر راه را وادار به روشن کردن چراغ ها می کند در تمام پاگردها و در فواصل مختلفی از پارکینگ کار گذاشته می شود. این شستی دقیقاً یک شستی زنگ است با این تفاوت که یک علامت چراغ یا علامت راه پله ، روی آن حک شده تا با شستی های زنگ اشتباه گرفته نشود. در این شستی بعد از اینکه شخص دست خود را از روی آن بر می دارد دوباره به حالت اولیه باز می گردد.

 

شاسی راه پله

شستی راه پله

تایمر های راه پله در شکل باکس هایی در ابعاد حدوداً ۶ در ۱۰ سانتی متر ساخته می شوند که معمولاً قابلیت نصب روی ریل و قرارگیری در داخل جعبه فیوز را هم دارند. در تصویر زیر یک نمونه تایمر راه پله را مشاهده می کنید.

 

تایمر راه پله

تایمر راه پله

 

خب ابتدا طریقه لوله گذاری در راه پله را بررسی می کنیم. به نقشه زیر که راه پله یک ساختمان چهار طبقه را نشان می دهد نگاه کنید. خطوط قرمز لوله های برق هستند.

روش لوله گذاری تایمر راه پله

روش لوله گذاری تایمر راه پله

 

در تمام لوله ها دو رشته سیم غیر همرنگ رد کنید.

نقشه نصب و سربندی سیم ها برای تایمر راه پله در تصویر زیر نشان داده شده است.

سیم کشی تایمر راه پله

سیم کشی تایمر راه پله

 

در نقشه بالا سیم نول (آبی) وارد پیچ N و سیم فاز (قرمز) وارد پیچ PH خواهد شد. سیم زرد رنگ هم که آن را به اسم ” مشترک لامپ و شستی می شناسند وارد پیچ L خواهد شد.

 

 

چند نکته در رابطه با این تایمرها :

 •  جریان خروجی تایمر های راه پله معمولاً ۱۰ آمپر است که این مقدار آمپر می تواند تا ۲۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات را روشن کند.
 • روی تایمر های راه پله معمولاً یک کلید وجود دارد که می توانید آن را روی حالت “همیشه روشن” یا “حالت تایمر” قرار دهید. با ولومی هم که روی تایمر تعبیه شده می توانید زمان دلخواه برای خاموش شدن چراغ ها را تنظیم کنید. این زمان معمولاً بین ۳۰ ثانیه تا ۱۰ دقیقه است.
 • تایمرهای راه پله کم کم دارند جای خود را به چشم راه پله ( سنسور راه پله ) می دهند. اگرچه چشم راه پله دارای مزیت های زیادی نصب به تایمر راه پله است ، ولی یکی از بزرگترین مزیت های تایمر راه پله طول عمر بالای آن نصب به چشم راه پله است.
 • و یکی از بزرگترین عیب های تایمر راه پله در مقایسه با چشم راه پله این است که با فشار دادن هر کدام از شستی ها، تمام چراغ در تمام طبقات روشن می شود. ولی در چشم های راه پله فقط همان چراغی را که سنسور، سنس کند روشن می کند و این یعنی صرفه جویی بیشتر در مصرف برق.
 • اگر برای تعمیرات به جایی رفتید و با این حالت برخورد کردید که با فشار دادن شستی ها، لامپ ها روشن و با رها کردن شستی ها لامپ ها خاموش می شدند. ابتدا فیوز داخل تایمر را چک کنید، اگر مشکل از فیوز نبود، پس خود تایمر راه پله سوخته است.
 • بهتر است قبل از این که تایمر راه پله را در مدار نصب کنید، برای اینکه مطمئن شوید آیا سیمکشی شما درست بوده یا نه. به این صورت عمل کنید. اگر با فشار دادن شستی ها، چراغ ها روشن و با رها کردن شستی ها، چراغ ها خاموش شد، سیم کشی شما درست انجام شده.
 • در صورتی که به اشتباه جای سیم های فاز و نول را روی تایمر جابجا نصب کنید، فیوز داخل تایمر راه پله می سوزد. فیوزی که در تایمرهای راه پله تعبیه می شود یک فیوز شیشه ای است، که در صورت سوختن به راحتی می توانید آن را در آورده و با یک فیوز سالم جایگزین کنید.

  فیوز شیشه ای

   

  نکته: بهتر است اینجا با چند علامت اختصاری که معمولاً روی تایمرهای راه پله و عناصر برقی نوشته می شود آشنا شوید.

 • N یعنی نول
 • mp یعنی نول
 • PH یعنی فاز
 • P هم یعنی فاز
 • K یعنی کلید یا شستی
 • pe یعنی ارت
 • علامت دایره ای که داخلش ضربدر دارد، یعنی مشترک لامپ و شستی
 • com هم یعنی مشترک لامپ و شستی
 • علامت دایره ای که داخلش یک دایره کوچکتر دارد، یعنی شستی
 • L یعنی فاز البته در صورتی که ترمینال های دیگر با P یا PH نامگذاری نشده باشند چون الویت فاز با P و PH . ولی در صورتی که در ترمینال های دیگر P یا PH داشته باشیم، در اینصورت L یعنی لامپ.

 

 

سوالات پرتکرار از تایمر راه پله:

سوال ۱: سلام مهندس، چند وقته تایمر راه پله ما دیگه عمل نمی‌کنه و چراغ ها ۲۴ ساعته روشن هستند مشکل از چیه؟ ولوم هم رو ۱ دقیقه تنظیم شده؟

پاسخ: سلام. “سیم مشترک لامپ و شستی” رو از دستگاه تایمر جدا کنید. بعدش برای یک ثانیه ،با یک تکه سیم، ترمینال فاز رو به ترمینال “مشترک لامپ و شستی” اتصال کوتاه کنید(وصل کنید). بعدش فاز متر رو روی ترمینال “مشترک لامپ و شستی” بزارید و منتظر بمونید تا زمان تنظیم شده (همون ۱ دقیقه) بگذره. اگر بعد از یک دقیقه چراغ فازمتر خاموش شد، پس مطمئن باشید که دستگاه تایمر درسته و مشکل از شستی هاست. ولی اگر خاموش نشد، بدونید که تایمر خرابه و باید عوضش کنید.
در صورتی که مشکل از شستی ها باشه، بدونید که یکی از شستی ها در یکی از طبقات به سمت داخل گیر کرده یا فنرش در رفته. در این صورت باید اون شستی رو تعمیر یا تعوض کنید.

 

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


325 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام مهندس جان خدا قوت. بنده یک تایمر ۴ سیمه مدل آلا را دارم که مشکلش اینه وقتی شستی را بیشتر نگه داریم، بطور دائم چراغ ها روشن می مانند و باید فاز تایمر را قطع کنیم تا تایمر خاموش بشود. چکار باید بکنم. (البته تست تایمر را هم انجام داده ام و سالم است). ممنون

  • سلام. مرسی. برد داخل تایمر مشکل داره و مجبورید که تایمر رو تعویض کنید.

 • خیلی سایت خوبی دارین .
  بهتر از اون پاسخگویی سریعتونه
  خیلی ممنون 🙏🙏🙏🙏

 • سلام مهندس
  من تایمر عوض کردم الان فقط با نگه داشتن شصتی چراغ روشن میمونه دست از روی شصتی که بر میداری چراغ خاموش میشه،مشکل از کجاست؟

  • سلام. این علامت نشان دهنده اینه که سیمکشی شما مشکلی نداره، و یا مشکل از خود تایمره یا فیوز شیشه های داخل تایمر سوخته.

 • باسلام
  کلید تنظیم زمان تایمر ما حرکت نمی کند فقط روی یک دقیقه تنظیم شده آیا قابل تعمیر هست یا نه؟

  باتشکر غفاریفر

  • سلام. مراجعه کنید مغازه های تعمیر لوازم الکترونیکی (رادیو و تلویزیون) احتمالاً بتونن تعمیر کنن.

 • سلام مهندس
  چراغ راه پله روشن نمی ماند حتی فیوز رو هم عوض کردیم و با یک دستگاه نو هم امتحان کردیم ولی همین مشکل رو همچنان داریم
  البته این مشکل بعد از نصب لامپ سنسور به یکی از پاگردها پیش اومد
  در صورت امکان ممنون میشم اگر به هر طریق که شما صلاح بدون با شما تکاس بگیرم تا مستقیم با شما صحبت کنم
  در صورت موافقت اگر از طریق پیامک مشکل حل نشد شماره شما اگر لطف کنید به ایمیلم بفرستید تا بتونم با شما تماس بگیرم
  مشکل برام خیلی حاده
  لطفا لطفا لطفا

  • سلام، برید تو اون طبقه ایی که سنسور نصب کردین سیمها رو بررسی کنید احتمال زیاد اون سیم برگشتی از کلید که به تایمر میاد به سمت پایین تو اون طبقه قطع شده یا یه جایی تو مسیر قطع شده چون لامپ ها لحظه ای روشن می شن فاز ورودی کلید ها مشکلی نداره

  • سلام.منظورتون از اینکه میگین چراغ روشن نمی ماند چیه؟ یعنی وقتی دستتون رو روی شستی راه پله فشار میدین چراغ ها روشن میشه و بعدش که برمیدارین خاموش میشه؟ درسته؟
   ۲- اون چراغ سنسور داری که گفتین تویه یکی از پاگردها وصل کردین الان داره درست کار میکنه؟
   ۳- اینکه میگین تایمر راه پله رو هم عوض کردین و مشکل حل نشد، ببینید که مجدد فیوز روی تایمر راه پله جدید هم سوخته یا سالمه؟

 • سلام مهندس. تایمر راه پله ساختمان سه طبقه ای از هر طبقه روشن میکنی باید از شاسی همون طبقه خاموش کنی وگرنه روشن میمونه. مشکل چی میتونه باشه؟ متشکر

  • سلام. تایمر راه پله که اصلاً نیازی به خاموش کردن نداره!!!
   یعنی باید شستی استارت همون طبقه رو بزنید که خاموش بشه؟
   مطمئن هستید که اصلاً سیستم روشنایی تون با تایمر راه پله کار میکنه؟

   • میدونم مهندس. ولی تا دوباره شاسی همون طبقه رو فشار ندی برق خاموش نمیشه.
    اگه لامپ ها کلا روشن نشن چی. آیا تایمر سوخته. چطور برای تعمیرات تایمر رو تست کنیم بعد بریم سراغ سایر قسمت ها؟

    • سلام. تست تایمر خیلی راحته. مقابل تایمر قرار بگیرید و “سیم مشترک لامپ و شستی” رو آزاد کنید. بعدش با یک تکه سیم، برای یک لحظه کوتاه، فاز رو به ترمینال “مشترک لامپ و شستی” اتصال بدید. بعدش فازمتر رو بزارید روی تایمر “مشترک لامپ و شستی” و چند ثانیه صبر کنید تا زمان تایمر بگذره. اگر بعد از این مدت چراغ فازمتر خاموش شد، یعنی تایمر سالمه.

 • سلام.
  وقتتون بخیر و ممنون بابت مطالب آموزندتون. سیستم راه پله ما تایمری هست و حدود ۸ساله نصبش کردم.اخیرا لامپهای پاگرد طبقه اول و همکف مکررا میسوزه.مشکل از کجا میتونه باشه؟

  • سلام. بگین یک برقکار بیاد و تمام اتصالات قبلی رو باز کنه و سر سیم ها رو دو سانت بچینه و مجدد همشون رو وصل کنه. بعدش سرپیچ لامپ ها رو هم بهتره تعویض کنید. اگر حل نشد، دستگاه تایمر رو تعویض کنید.

 • سلام. آیا می توان علاوه بر دو روش لوله گذاری و سیم کشی و لوله گذاری از این روش هم استفاده کرد؟ و آیا مورد تایید نظام مهنسی هم خواهد بود؟ از همان لوله های پاگرد که از پایین ترین پاگرد به بالاترین پاگرد رفته اند برای خود شستی ها هم استفاده کرد بعبارتی در هر پاگردی که جلوی واحد است ، یک یا دو لوله به سمت شستی برود و سیم های هر دوی شستی و لامپ از پشت لامپ عبور کنند؟ اگر لوله ای مستقل از لوله ی لامپ ها در نظر بگیریم ولی هم مسیر باشند و سیم های هر دوی شستی و لامپ همچنان از پشت لامپ ها عبور کنند چطور؟

  • سلام آقا محمد ، خیلی خوبه که به راه حل های جدید و خلاقانه فکر می کنید. اگر از لوله مشترک استفاده کنید از نظر استاندارد اشتباهه ولی اگر لوله مجزا برای هر کدوم بزارید مشکلی نداره.
   ولی در کل تو این روش مصرف سیم فاز ورودی شستی های راه پله، که بین تمام کلید ها مشترک است به دلیل اینکه باید بین پاگرد ها بچرخد و بعد به شستی وصل شود زیاد می شود و چون این سیم از زیر هر لامپ عبور می کند ممکن است برای کسی که بعد از شما برای تعمیر بیاید گیج کننده باشد.

 • سلام طبقه دوم هستم که رله دارد میخوام چراغ سنسوردار ببندم امکانش هست؟

  • سلام. در برق ساختمان کار غیرممکنی وجود نداره. کافیه یک فاز و نول دائم از شستی رله اون طبقه پیدا کنید ومستقیم به لامپ وصل کنید. بعدش لامپ دائم روشن میشه. بعدش لامپ قدیمی رو باز کنید و چراغ سنسوردار بجاش نصب کنید.

 • باسلام و عرض احترام در ساختمان ما راه پله ۳ طبقه با تایمر روشن میشود و طبقه ۴ با داشتن کلید غیر زنگی(لامپ اتاقی) روشن نمیشود و وقتی آنرا روشن میکنند ثابت است تا وقتی که کلید را دستی خاموش کنند بنده کلید آنرا عوض کردم و با کلید زنگی هم آن پاگرد با بقیه روشن نشد این در حالی است که وقتی فیوز مربوط به راهپله را خاموش میکنم آن پاگرد هم با بقیه راه پله برقش قطع میشود لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه مشگل را برطرف کنم با تشکر

  • سلام. کلید طبقه ۳ و ۴ رو باز کنید و با تکون دادن سیم ها ببینید که یا کلیدهای این ۲ طبقه به همدیگه راه دارند یا خیر. اگر راه داشته باشند آنگاه شما بایستی ۲ رشته سیم بین شستی طبقه سوم و شستی طبقه دوم پیدا کنید (یا اگر نیست سیم جدید رد کنید) و این دو شستی را با هم موازی کنید.

 • سلام وقت بخیر. تایمر راه پله ما عمل نمیکنه و لامپ ها همیشه روشن هستن. تایمر رو هم حتی از مدار خارج کردم اما همچنان لامپ ها روشن است. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام احتمالا شما از کنار تایمر راه پله فاز ورودی رو مستقیم هم به پیچ L تایمر راه پله دادین هم به خروجی کلید راه پله که مستقیم به لامپ وصل می شود در صورتی که فاز باید بین پیچ PH تایمر و ورودی شستی راه پله مشترک باشد.

 • باسلام و خسته نباشید
  تایمر ۴ سیم هست دو سیم ابی یک قرمز و یک زرد تایمر رو از سیم ها جدا کردم یک سیم آبی برق دار با ولتاژ ۲۲۰ یک سیم آبی دیگه ولتاژ۱۹۰ و دو سیم زرد و قرمز بدون ولتاژ سیم قرمز برای شاسی ها و سیم زرد برای لامپها
  سیم زرد رو به فاز وصل کردم فیوز کنتاکت کرد میشه علت رو بگید
  ممنون

 • فرق بین کلید صلیبی و تبدیل چی است

  • سلام.مقاله کلید صلیبی و کلید تبدیل رو در سایت آموزش برق مطالعه کنید.

 • باسلام وخسته نباشید، سیستم روشنایی راه پله ها تایمری است لامپ ها ازنوع مهتابی حلقه ای است چندتاازمهتابی هاسوخت تصمیم گرفتیم بجای مهتابی ازلامپ کم مصرف باهولدر استفاده کنیم لذا دوسر سیم های موجود درقاب حباب چراغ را به دوسر سیم هولدر وصل کردیم ولی لامپ روشن نمیشود شستی ها همه کار میکنند وبقیه لامپ ها روشن میشوند ،علت چیست؟ ممنون ازراهنمایی شما

  • سلام. با این توصیف شما، مدار سالمه و فقط در قسمتی از مسیر سیمکشی قطعی به وجود آمده. باید بگیردین به دنبال قطعی سیم.

 • باسلام درچه صورت درسیستم تایمر راه پله برق به دوطبقه بالا نمیرسد ولامپ روشن نمیشود درحالیکه شاسی ها عمل میکنند

  • سلام. سیم فاز برگشتی از تایمر راه پله (سیم مشترک لامپ و شستی) قبل از رسیدن به اون ۲ طبقه، در جایی از مسیر قطع شده و باید بگردین به دنبال محل قطع شدگی.

 • باسلام وخسته نباشید.ساختمان ۵طبقه ای هست سیستم راه پله تایمری هست .میخواهیم به سیستم سنسور چشمی تفییرش بدیم لطف میکنبد راهنمایی کنیدکه چجوری سیمهاشو وصل کنیم واینکه شاسی ها روبایدعوض کنیم یانه.خیلی ازشماممنونم.سیدعلی ازشیراز

  • سلام جناب موسوی. پیشنهاد می کنم از یک برقکار کمک بگیرین. ولی یک توضیح کلی میدم.
   برای اینکه کارتون راحت تر باشه بهتره از چراغ های سنسور سرخود استفاده کنید. چون نصبشون راحته و کافیه فقط یک فاز و نول بهش وصل کنید.
   در محل تایمر راه پله سیم”مشترک لامپ و شستی” رو پیدا کنید و مستقیم به فاز وصلش کنید. با این حرکت لامپها دائم روشن میشن. بعدش چراغ های قبلی رو باز کنید و چراغ های سنسور سرخود رو نصب کنید. شستی ها هم دیگه لازم نیستن پس همشون رو باز کنید و سیم پشتشون رو جدا کنید و سرش نوار چسب بزنید.

 • با سلام و خسته نباشین…تایمر راه پله با اولین وصل برق از طرف تایمر،تایمر شروع به زمان میکند و در زمان تنظیمی قطع میشود…ولی موقع زدن شستی راه پله ،لامپها روشن نمیشود…ضمن اینکه با تست و وصل کردن سیم لامپها و شستی به هم در تابلو، و با زدن شستی راه پله،چراغها وصل گردید

  • سلام. منظورتون از این جمله چیه ؟(ضمن اینکه با تست و وصل کردن سیم لامپها و شستی به هم در تابلو، و با زدن شستی راه پله،چراغها وصل گردید).
   یعنی یک لامپ یک شستی و اون تایمر رو بصورت آزمایشی در داخل تابلو تست کردین و مطمئن شدید که تایمر سالمه؟؟؟
   خب اگر تایمر سالم باشه، پس سیم خروجی از ترمینال “مشترک لامپ و شستی” در جایی از مسیر قطع شده و به لامپ ها نمیرسه.

   ولی اگر از سلامت تایمر راه پله مطمئن نیستید این تست رو انجام بدید. ابتدا با یک تکه سیم، ترمینال فاز ورودی به تایمر و ترمینال “مشترک لامپ و شستی” رو برای یک لحظه اتصال کوتاه کنید. و بعدش ببینید که تایمر شروع به کار می کنه یا نه. در همین حین فازمتر رو روی ترمینال “مشترک لامپ و شستی” بزارید و ببینید فازمتر روشن میشه یا نه و آیا بعد از پایان زمان تایمر، چراغ فازمتر خاموش میشه یا نه؟ اینها رو بهم اطلاع بدید.

 • باسلام .تایمر ساختمان ما خراب شد حالا که عوضش کردم لحظه اول که برق راوصل میکنم درست کار میکنه بعد دیگه اصلا عمل نمیکنه وچراغ هاروشن نمیشه اگه میشه راهنماییم کنید

  • سلام. باید از نزدیک چک بشه، نمیشه با توضیح مشکل رو پیدا کرد. باید بگین یک برقکار بیاد و سیمکشی تون رو چک کنه.

 • باتشکر از زحمات شما.بسیار سریع وصحیح جواب میدید.همینکه تبلیغات اضافی و حاشیه دار نداره خیلی خوبه .عمدتا ایده های کاربردی دارید که میشه اجراییش کرد.سپاس

  • سلام. مرسی از شما. ممنون که همراه ما هستید.

 • سلام وقت بخیر .شرمنده چطوری میتوانم سیستم تایمری را به کلید تبدیل تغییر داد؟.آیا خودم میتوانم یا حتمن باید برقکار بیاد؟

  • سلام. مرسی. در صورتی میتونید از کلید تبدیل استفاده کنید که فقط ۲ طبقه داشته باشید. ولازمه که سیمکشی تون چک بشه و یکسری سیم های جدید داخل لوله ها رد بشه. پیشنهاد میکنم از یک برقکار با حوصله کمک بگیرین.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی