خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
دی
۲۴
۱۳۹۷

روش صحیح سیمکشی تلفن و استفاده از ترمینال کروز

در این مقاله از سایت آموزش برق می‌خواهیم در مورد نحوه سربندی و اتصال خطوط مخابرات به خطوط تلفن در داخل باکس مخابراتی یا اتاق مخابرات هر مجتمع صحبت کنیم تا از این به بعد سیمکشی تلفن را بصورت صحیح انجام دهید، و اشتباهی که اکثر برقکارها در مجتمع ها هنگام سربندی خطوط مخابراتی انجام می دهند را تکرار نکنید. قبلاً در مقاله ” رایزر چیست؟ ” گفته بودیم که خطوط تلفن تمام واحد‌ها به داخل رایزر می رود و از آنجا به باکس مخابراتی که معمولاً در کنار تابلو عمومی برای سربندی خطوط مخابراتی است می رود. یا در برج ها و مجتمع های خیلی بزرگ، اتاق یا فضایی اختصاصی برای سربندی خطوط مخابراتی در نظر گرفته می شود که به آن اتاق مخابرات می گویند. حال با توجه به وسعت مجتمع دو روش برای ارتباط خطوط مخابراتی به بیرون از مجتمع وجود دارد.

پیش از شروع این مقاله، پیشنهاد می کنیم که مقاله اصول سیم کشی خط تلفن را مطالعه کنید.

روش اول: در مجتمع های کوچک از اتاق مخابرات یا باکس مخابراتی تعبیه شده در داخل مجتمع به تعداد خطوط تلفن واحدها و اتاق سرایداری و در نظر گرفتن تعدادی خط رزرو، یک کابل مخابراتی تا پست مخابرات یا همان جعبه فلزی تعبیه شده دم درب ساختمان کشیده می شود و مخابرات موظف است که خطوط تلفن را از پست مخابراتی تا باکس مخابراتی نصب شده در داخل ساختمان انتقال دهد.

پست مخابرات

 

در صورتی که خطوط مخابراتی زیاد باشند مدیر پروژه یا صاحب ملک به تعداد مورد نیاز، خط تلفن از مخابرات منطقه درخواست می کند حالا بستگی به سیاست های مدیر مخابرات منطقه و تعداد پورت خالی منطقه مورد نظر دارد که از کجا و چطوری خطوط مخابرات مجتمع را تامین کند. ممکن است یک کابل مستقیم تا کافو یا خود مخابرات کشیده شود یا شاید برای خیلی ها پیش آمده باشد که از مخابرات منطقه درخواست سرویس ADSL کنند و با این پاسخ مواجه شوند که خط شما PCM است و نمیتوانیم در منطقه شما سرویس بدهیم، به خاطر اینکه مخابرات خط مسی کم آورده و یک دستگاه در کنار باکس مخابراتی شما نصب میکند و با استفاده از آن تا حداکثر ۱۲ خط تلفن را با یک زوج سیم انتقال می دهد ولی در این حالت نمی تواند اینترنت ADSL را با استفاده از یک زوج سیم به تمام ۱۲ تا مشترک ارائه بدهد و یه جوری شما را دست به سر میکنن.

روش دوم: با توجه به دردسرها و معایب زیادی که سیم مسی دارد مخابرات برای مناطق در حال توسعه از فیبر نوری استفاده میکند و در سطح شهر نیز شروع به راه اندازی خطوط فیبر نوری کرده است. در این روش شرکت مخابرات برای مجتمع های بزرگ یک کابل فیبر نوری تا مجتمع می کشد و دستگاه مخابراتی خودش را به نام اونو یا ONU در آنجا قرار می دهد که کابل فیبر نوری را به خطوط مسی تبدیل می کند و کابل های مسی خروجی از دستگاه توسط ترمینال های مخابراتی به خطوط تلفن واحدها سربندی می شود. در این حالت دیگر از سیم مسی با فاصله طولانی استفاده نمی شود و تنها از فاصله اتاق مخابرات تا داخل واحد هر مشترک، از سیم مسی استفاده می شود. یا در صورت درخواست مشترک تا داخل خود واحد هر مشترک هم فیبر نوری کشیده می شود که به FTTH یا “فیبر تا داخل خانه مشترک” معروف است. به همین خاطر همیشه داخل رایزرها باید فضای اضافه‌ای در نظر گرفته شود تا در صورت نیاز به کابل کشی برای هر واحد به دردسر نیفتیم.

بحث اصلی ما در این مقاله نحوه سربندی صحیح خطوط مخابرات به خطوط تلفن توسط ترمینال های مخابراتی ست.

انواع ترمینال های مخابراتی: در مراکز مخابراتی برای اتصال خطوط مخابراتی با توجه به نیاز و شرایط از ترمینال های مختلفی استفاده می شود مانند ترمینال های کروز، دلسا، PT و… که توسط شرکت های مختلف و در انواع مختلف تولید می شوند ولی در اینجا ما فقط دو نوع از ترمینالها که بیشترین کاربرد را دارند به شما معرفی می‌کنیم.

 

روش اول: استفاده از ترمینال پیچی در سیمکشی تلفن

ترمینال پیچی: این نوع ترمینال قدیمی ترین نوع ترمینال مخابراتی ست و تصویر آنرا در پایین جهت آشنایی شما نمایش می دهیم تا هنگام مراجعه به یک مجتمع برای رفع خرابی، آشنایی قبلی داشته باشید.

جعبه تقسیم تلفن

سیمکشی تلفن

البته در تصویر بالا ما با ظاهر شلخته آن کاری نداریم، و صرفاً جهت نمایش ترمینال‌های پیچی این تصویر را آورده‌ایم. همانطور که می بینید آقای برقکار در نهایت شلختگی خطوط مخابراتی را که از طریق کابل مشکی از سمت راست وارد باکس شده، به یک طرف ترمینالها بسته و از سمت چپ هم کابل طوسی رنگ هر کدام از واحدها را به پیچ مقابل خطوط مخابرات بسته است.

 

روش دوم: استفاده از ترمینال کروز در سیمکشی تلفن

ترمینال کروز چیست؟ این نوع ترمینال نیز تا حدودی مانند ترمینال‌های قبلی است ولی از لحاظ نصب کمی متفاوت هستند. به نمای جلو و پشت یک ترمینال کروز نگاه کنید.

krone module connection

این ترمینال ها روی پایه‌های خاصی به نام “پایه ترمینال کروز” قرار میگیرند و بعد داخل جعبه تقسیم ها یا تابلوها نصب می شوند. حالا به باکس مخابراتی یک ساختمان ۱۰۰ واحدی که با استفاده از ترمینال کروز اجرا شده است نگاه کنید.

ترمینال mdf ای تلفن

 

همانطور که مشاهده می کنید خطوط مخابراتی طبق رنگ بندی به بالای ترمینال ها وصل می شوند یا به اصطلاح قیچی می خورد و از پایین ترمینال های کروز با استفاده از سیم های دو رشته یا تک زوج که به سیم رانژه معروف است به خطوط تلفن داخل واحد‌ها متصل می شوند.

به ردیف اول ترمینال که ۱۰ زوج سیم وصل شده است یک شانه کروز می گویند.

سیم رانژه چیست؟ در تصویر بالا به آن رشته سیم های آبی و قرمز که بین ردیف های چپ و راست قرار گرفته است (و با فلش قرمز رنگ به آنها اشاره کرده ایم) و اتصال ترمینال های مخابرات با ترمینال های داخل واحدها را برقرار می کند، سیم رانژه گفته می شود.

قیچی کروز :

قرار گرفتن سیم ها داخل ترمینال های کروز توسط دستگاه خاصی بنام قیچی کروز انجام می شود. وظیفه قیچی کروز اتصال سیم های تلفن بر روی ترمینال های کروز و قیچی کردن سیم های اضافه از روی ترمینال می باشد. البته برای خارج کردن سیم ها از داخل ترمینال کروز هم می توان از همین قیچی کروز استفاده کرد.

قیچی کروز

 

خب سوال، اما چرا خطوط داخل واحدها با استفاده از سیم رانژه وصل شده است؟

اکثر برقکارها به جای استفاده از این سیم رانژه، کابلی که از داخل واحدها به باکس مخابراتی آمده است را مستقیم به پایین ترمینال و خط خودشان وصل می کنند. مثلاً خط تلفن با شماره XXXX که مربوط به واحد ۱۰ است بر روی شماره ۱۰ ترمینال از بالا بسته شده و آقای برقکار زوج سیم همان واحد را از روی کابل داخلی پیدا می کند و از پایین به پورت شماره ۱۰ ترمینال وصل می کند. درست است که با این روش بوق واحد ۱۰ وصل می شود ولی کابل تمامی واحدهای دیگر زیر شانه کروزها قرار گرفته اند و اگر بعد ها به هر دلیلی واحد ۱۰ بخواهد جابجا شود و به پورت شماره ۶ وصل شود آن موقع خطوط کل واحد ها بهم می خورد و باعث ایجاد قطعی و خرابی تلفن واحدهای دیگر می شود. دلیل دیگر برای اینکه کابل واحدها مستقیم به خطوط تلفن وصل نشود امکان ارائه سرویس توسط شرکت های اینترنتی است. بعضی شرکت های ارائه دهنده اینترنت ADSL دستگاه مرکزی خودشان را در داخل مجتمع و کنار باکس مخابراتی قرار می دهند تا بتوانند از این طریق اینترنت پر سرعت را در اختیار کاربران قرار دهند در این صورت امکان ارائه سرویس وجود ندارد و مجتمع باید کل ترمینال مخابراتی خودش را اصلاح کند که برای مجتمع هزینه بر خواهد بود. پس در صورت استفاده نکردن از سیم رانژه نتیجه کار به این صورت در می آید.

جعبه تقسیم تلفن کروز

راه حل این مشکل، بستن ترمینال ها و سربندی کابل ها به صورت MDF ای خواهد بود در این روش دو دسته ترمینال را کنار هم در نظر می گیریم. یکی جهت اتصال خط های ورودی که خطوط مخابرات به ترتیب رنگ بندی مخابراتی از بالا بر روی تک تک شانه کروزها و پورت های آن قیچی می شوند و خطوط تلفن داخلی مجتمع بر روی ترمینال های کناری به ترتیب روی هر شانه و پورت های آن از بالا  قیچی می خورد و در نهایت ارتباط بین خطوط ورودی مخابرات و خطوط داخلی مجتمع با استفاده از سیم رانژه و از قسمت پایین هر دو دسته ترمینال برقرار می شود در این روش در صورت جابجایی هر خط، تنها سیم رانژه مربوط به همان واحد جابجا می شود. و نیازی به جابجایی سیم اصلی نیست.

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.38 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام خسته نباشید
  سوال من تخصصی نیست و اتفاقی تو سرچام سایت شما رو پیدا کردم
  یک ساله درخواست تلفن کردم از مخابرات برای ساختمان نوساز تو کوچه ای که ۱۳ خانوار هست و روبروی کوچه زمین خاکیه در کل خواستم بگم کوچه خلوتیه تقریبا
  مخابرات به من جواب میده امکانات تو کوچه شما نیست ولی من کوچه های دیگه رو بررسی کردم جعبه تقسیم و میدیدم…..
  به نظرتون چیکار کنم ؟؟میتونم با هزینه شخصی برای واحد خودم خط تلفن بگیرم؟اگه میشه هزینش چقدره؟؟

  اگه به نظرتون کامنتم بی ربطه تایید نکنید
  ممنون

  • سلام علی جان.ممنونم از شما. درسته که در کوچه های دیگه و کوچه شما جعبه تقسیم یا پست تلفن مخابرات قرار گرفته ولی تعداد رشته سیم های داخل اون جعبه تقسیم به اندازه کافی نیست که مخابرات بتونه به منزل شما دو رشته سیم اختصاص بده. اگر افراد بیشتری در کوچه شما ساکن بشن و همگی درخواست خط تلفن بدن، اون وقت مخابرات مجبور میشه که کابل کوچه شما رو تعویض کنه و یک کابل با رشته های بیشتر رو جایگزین کنه، اون وقت می تونه به شما هم تعدادی خط رو اختصاص بده. ولی الان چون شما تنها هستید، مخابرات تنها برای یک مشترک اون همه هزینه نمی کنه. پس فعلاً باید صبر کنید.
   البته هر دو سه ماه یک سری بزنید،شاید یکی از همسایگان خطشون رو انتقال دادن به یک محله دیگه و در اینصورت یک خط خالی برای شما پیدا میشه.

 • سلام وقت بخیر من کتاب برق ساختمان و آیفونو دوربین مدار بسته یکو خریدم عالی بود ولی به خاطر موجود نبودن کتاب برق ساختمان و دوربین یک فایل pdf گرفتم امکانش هست موجود شد برام بفرستین البته دوربینو هنوز نخوندم بعد اینکه خوندم دوشم میخرم چون واقعا نگارش عالی دارن اکثر کتابا فقط اصطلاحات قلنبه سلنبه دارن که فهمشون سخته. سوال دوم اینکه دنبال کتاب اعلام حریق و آنتن مرکزی میگردم شما کتابی در این زمینه ننوشتین بخرم؟ از سایت خوبتون هم ممنونم

  • سلام. مرسی. متاسفانه چون هزینه های چاپ خیلی رفته بالا، فعلاً نمی تونیم اون کتاب ها رو چاپ کنیم و فعلاً می تونید نسخه پی دی اف اونها رو مطالعه کنید. اگر قرار شد که چاپ بشن بهتون اطلاع میدیم.
   فصل دوم کتاب برق ساختمان در مورد اعلان حریق متعارف هم آموزش داده. ولی در مورد آنتن مرکزی خودمون کتابی نداریم – برای اعلام حریق، کتاب های مهندس سریری رو پیشنهاد می کنم.

 • با سلام
  استاد اگر ما بخواهیم در پذیرایی و آشپزخانه از یک خط تلفن و در خواب از یک خط تلفن دیگر استفاده کنیم آیا باید لوله ها را جدا در نظر بگیریم یعنی برای پذیرایی و آشپزخانه یک لوله مستقیم به جعبه فیوز یا رایزر بیاید و از خواب هم یک لوله دیگر، و از آنجا مستقیم به سیم مخابرات وصل شود .
  یا نمی شود ما تمام پریزهای تلفن را یکی بگیریم و از کابل دو زوج استفاده کنیم و در پریز پذیرایی که شروع سرخط است مثلا از آبی و سفید استفاده کنیم و سیم نارنجی و سفید رو وصله کنیم یعنی به پریز وصل نکنیم بعد به پریز آشپزخانه برویم و در آنجا سیم آبی و سفید رو به پریز وصل کنیم و سیم نارنجی و سفید رو وصله بزنیم و به پریز خواب که رسیدیم سیم نارنجی و سفید رو به پریز خواب اتصال دهیم و سیم ابی و سفید رو آزاد بگذاریم ، آیا این روش به خاطر وصله زدن سیم تلفن خوب است یا روش اول؟

  • سلام. بله ما روش دوم رو پیشنهاد می کنیم، چون شاید مالک بخواد بعدها از خطی که در اتاق خواب هست در پذیرایی هم استفاده کنه. فقط در محل اتصالات اگر از لحیم و وارنیش حرارتی استفاده کنید خیلی بهتره

 • با سلام
  حدود یک ماه هست باکس های آلمینیومی داخل خیابون ما رو دزدیدن ، مخابرات رفتیم هنوز نیومده درست کنم ، من خودم می تونم خطم رو از روی کابل وصل کنم ؟

  • سلام. نه متاسفانه، چون تعداد اون سیم ها زیاده و شماره گذاری خاصی داره. حضوراً باید مراجعه کنید مخابرات تا سریعتر بیان و نصب کنن.

 • سلام
  چند وقت پیش یه لودر زد و خط تلفن خیلی ها را در کوچمون قطع کرد و یکی از همسایه ها سیم تلفنش را به یه باکس دیگه مخابرات وصل کرد و تلفنش وصل شد.
  میخواستم بدونم آیا همچین چیزی امکان داره و اگر میشه تکلیف شماره تلفنش چی میشه یعنی با تغییر باکس مخابرات و وصل کردن سیم تلفنش به یه سیم دیگه از مخابرات آیا شماره تلفنش تغییر نمیکنه؟

  • سلام. علاوه بر اینکه باکس مخابرات همسایه شما جابجا شده، یکسری جابجایی هم برای خط ایشون در داخل خود مخابرات صورت گرفته. یعنی در داخل اون باکس جدید، ترمینال خالی وجود داشته که با هماهنگی مخابرات اون ترمینال ها رو به خط همسایه شما اختصاص دادن.

 • سلام لطفا پاسخ سوال رو بدهید: پست تلفن ساختمون ما دقیقا مثل مدل اوله (پیچی – دومین عکس) و مخابرات گفته خط شما میشه -۱۱ و +۶ – سوالم اینه نحوه شماره به چه صورته؟ -۱۱ و +۶ کدوم ردیف میشه؟ چون میخوام مودم و وصل کنم سر خط نویز بگیرم

  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. اینها اصطلاحاتیه که خود مخابراتی ها استفاده می کنن، زنگ بزنید اتفاقات تلفن تا بیان و براتون بررسی کنن.

 • سلام
  ترمینال مخابراتی کروز میخواستیم

  • سلام. ما در کار فروش این ترمینال ها نیستیم.

  • سلام .اگر سوالی راجبه ترمینال ویا خرابی تلفن ویا تاسیسات ساختمانی باشه درخدمتم. در ضمن اگر ترمینال کروز ویا پی تی ویا هر نوع خواستین در خدمتم.لطفا در خواستون روی ایمیلم بفرستید تا جوابگو شما عزیزان باشم .یا حق ahmmad.pj@gmail.com

 • باسلام اگرامکان دارددستورالعمل چگونگی بازسازی ونوسازی شبکه هوایی مخابرات رادرسایت قراردهید/باتشکر

  • سلام. این مورد تخصص تکنسین های مخابراتی هستش و بنده دانش کافی در این زمینه ندارم. دوستان اگر کسی اطلاعاتی داره پاسخ بده.

 • سلام تلفن ثابت خونم قطع شده ما تازه اومدیم این خونه قبلا وصل بوده امروز زنگ زدم مخابرات اومد دید میگه تلفن شما تا پشت ساختمون بوق داره داخل آپارتمان هم دید گفت وصله مشکل از داخل خونه است باید خودتون رفع کنید من چک کردم داخل خونرو سیما وصله ولی بوق نداره یعنی ایراد از چی میتونه باشه نیتونید کمکم کنید؟؟؟؟

  • سلام. اول در ورودی ساختمان سیم خانه را قطع کنید و با دستگاه تلفن از بوق مطمئن شوید بعد یکی ازپریزها را باز کنید ببینید چه رنگی وصله بعد همان رنگ ها را در ورودی ساختمان به سیم اصلی مخابرات وصل کنید یا یک نفر داخل منزل دستگاه تلفن رابه پریز بزنه و گوشی را برداره بعد شما در ورودی سیم ها را دو تا دو تا وصل کنید تا زمانی که بوق بیاد.

 • سلام لطفا قطعات و وسایل برقی که در ساختمان بکار میره را بیشتر معرفی کنید تا آشنایی بیشتری پیدا کنیم

  • سلام.چشم حتماً

 • یه خط تلفن خریداری کردیم مخابرات تا داخل پارکینگ وصل کرده جعبه تقسیم داره (ترمینال پیچی)چطوروصل کنیم مخابرات رنای سیم رو گفته بعد چیکار کنیم ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام، بهترن راه و آسون ترین راه اینه که خط خودتون رو از داخل اتصال کوتاه یا لوپ کنید و از داخل باکس مخابراتی به خط هایی که بوق بهشون وصل نیست بیزر بزنید ببینید بوق می ده یا نه. راه های دیگه هم اینه که از پایین بوق بدین به خط هایی داخلی که بوق ندارن و کسی از بالا گوشی رو برداره ببینه که بوق میاد یا نه، بوق که اومد کابل شما مشخص میشه. بعد از این که مشخص شد به رنگهایی که مخابرات مشخص کرده وصل کنید.

 • سلام من کتاب برق ساختمان و ایفون خریداری کردم عالی هستن فقط یه خواهش دارم اگه بیشتر و بصورت عملی ساختمان های ۲ طبق به بالا نحوه رایزر گذاری روشنایی راه پله اعلام حریق توضیح بدید من تو برق کشی ساختمان های که همکف هستن مشکلی ندارم اما چندین طبقه نمیشه کار گرفت سپاس

  • سلام، وقتی یک طبقه رو بلدین چند طبقه هم کاری نداره باید تو دل کار برید و نترسید و تو کار تجربه کسب کنید، تو کار فنی اگر حواستون رو جمع کنید و به کارتون دقت کنید هر روز که سر کار میرید باید یه تجربه جدید کسب کنید. سعی کنید خلاقیت از خودتون نشون بدین و خودتون ایراد های کار رو برطرف کنید.امروز یه برقکار حرفه ای به مشکل برخورده بود که ازم خواست مشکلش رو برطرف کنم وقتی به محل کارش رفتم کلی چیز جدید ازش یاد گرفتم ولی به دلیل اینکه خودش اعتماد به نفس و دقت نداشت، نمیتونست ایراد کارشو پیدا کنه. به نظرم یه مدت با یکی سر کار برین تو یه مدت کوتاه خیلی چیز یاد میگیرد فقط نباید مغرور بشید که همه چیز بلدین و نیازی ندارین از کسی چیزی یاد بگیرید.

 • خدا قوت مهندس خیلی بدردم خورد تشکر از اینکه وقت میزارید خداوند بهتون سلامتی بده

  • سلام، سلامت باشین. انشاالله همیشه موفق باشید.

 • با سلام
  استاد اگر بخواهیم از یک خط تلفن هم به دستگاه pos و هم به یک تلفن سیم کشی کنیم چه باید بکنیم؟ ایا باید از کابل دو زوج استفاده بکنیم؟

  • سلام، معمولا برای دستگاه پوز یک خط مستقل در نظر میگیرند تا ‌وقتی گوشی زنگ میخوره هم بتونی از دستگاه پوز استفاده کنی. تو این حالت باید از دو زوج سیم استفاده کنید. ولی اگر از یه زوج برای هر دو استفاده کنید مانند اینترنت دایال آپ هنگام استفاده از تلفن، دستگاه کار نمیکنه.

 • باسلام،بعد از یک بارندگی متاسفانه وقتی به تلفن خانه زنگ زده می شود بوق میخورد اما تلفن زنگ نمی خورد با تلفن دیگری هم امتحان شده ولی بازم همین اتفاق افتاده است.مسئله بعدی اینکه مودم خانه هم دچار مشکل شده و هم سرعتش پایین امده وهم قطع و وصل میشه.ممنون میشم علت را توضیح دهید.

  • سلام. یک گوشی رو ببرید دم درب حیاط و ازاونجا مستقیم به سیم های ورودی مخابرات وصل کنید. البته قبلش سیم های داخل ساختمان رو از سیم های مخابرات جدا کنید، و بهم بگین که این مشکل اونجا هم برقراره یا رفع میشه.

 • باسلام .مغازه الکتریکی دارم وباداشتن یه کنتور فرعی ویه یک فیوز در مواقع اتصالی فیوز اصلی قطع میشود وفیوز کنتور فرعی قطع نمیکند یا همزمان دوفیوز قطع میکنند .ازچه فیوز مینیاتوری استفاده کنم که در موقع اتصالی فقط فیوز کنتور فرعی قطع شود ایا استفاده از فیوز محافظ جان توصیه میشود .باتشکر

  • سلام، برای حفاظت مدار روشنایی و پریز ها، فیوز روشنایی های باید ۱۰ آمپر باشند و فیوز پریز ها باید ۱۶ آمپر. با این وجود اگر فیوز کنتور قبل از فیوز تابلو فرعی میپره فیوز کنتور شما ضعیف تره احتمالا کنتور شما ۱۵ آمپره. شما یا باید درخواست بدین از اداره برق و هزینه اشتراک اضافه ای که میگیرین رو بپردازین و فیوز اصلی با جریان بیشتری نصب کنید یا اینکه فیوز های تابلو فرعی تون رو کمتر در نظر بگیرین.

  • سلام. کنتور اصلی چند آمپره؟ فیوز کنتور اصلی چند آمپره؟چه تیپی هست؟ فیوز کنتور فرعی چند آمپره؟چه تیپی هست؟

 • سلام مهندس
  من دوتا فن دارم میخوام هرکدوم یک روز در میان روشن بشن جیزی برای این کار هست؟

  • سلام. بله، از ساعت فرمان ۲۴ ساعته استفاده کنید. البته پریزهای تایمردار هفتگی و ماهانه هم تویه بازار هست.

 • سلام مهندس جان.امکانش هست منابع لازم جهت شرکت در ازمون نظام مهندسی برق (نظارت و طراحی)را بفرمایید؟اگر لطف کنید ممنونتون میشم.

  • سلام.عضو کانال مهندس سریری بشید و منابع لازم رو مشاهده کنید. @handBook7

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی