فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
8
1394

نقشه کلید کولر

دوست عزیزم اگر اطلاعات برقی ندارید از شما خواهش میکنم که از یک برقکار ماهر کمک بگیرید و کار را به ایشان بسپارید. اگر برقکاری را نمی شناسید، کافیست در دیوار یا شیپور سرچ کنید و به راحتی شماره تعداد زیادی برقکار را پیدا کنید و در مورد قیمت کار هم تلفنی با ایشان به توافق برسید. چون تعمیر و سرویس کولر آبی برای افراد بی تجربه کاری خطرناک است و یکی از دلایل عمده برقگرفتگی در کشور ما همین مورد بوده است. پس مقاله پایین مخصوص برقکارهاست و برای افراد عادی نوشته نشده است.

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از 3 رشته سیم شماره 2.5 استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل 1.5* 5 مفتولی نصب کنید. از این 5 رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در داخل کلید کولر “2 لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها 5 رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً 4 رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم 3 رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد 2 رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

1- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره 3 که حذف شده است، در پشت این کلیدها 8 سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره 1، 2، 7 و 9 به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره 1
تند به سوکت شماره 7
کند به سوکت شماره 9
و پمپ به سوکت شماره 2
وصل خواهد شد.

2- نوع دوم، کلید کولر توکار 3 پل :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

پشت کلید کولر توکار

2- نوع سوم، کلید کولر 4 پل :

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر 4 پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید کولر از نوع 3 پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر 4 پل را مشاهده می کنید.

کلید کولر 4 پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید 6 پیچ جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
 • سیم نول خروجی به ترمینال N بالا وصل می شود.

3- نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

چند نکته در نصب کولر آبی :

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره 1/5 باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافی برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی 16 آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، 3 رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود

کلید کولر توکار 3 پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید را نگاه کنید. 6 عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای 6 عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این کلید:

فاز ورودی به ترمینال شماره 3

سیم پمپ به ترمینال شماره 6

سیم کند به ترمینال شماره 4

سیم تند به ترمینال شماره 1 وصل می شود

کلید کولر توکار مارک برق پارت ایرانیان

این هم از نقشه کلید کولر توکار برند برق پارت ایرانیان که یکی از دوستان نقشه آن را برای ما ارسال کرده اند. این کلید کولر هم از نوع 3 پل است. در این کلید کولر ترمینال های 3 و 4 خالی هستند و هیچ سیمی به آنها وصل نمی شود.نقشه-سیمکشی-کلید-کولر-پارت-برق-ایرانیان
842 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام و خسته نباشید
  کولر رو بردیم سیم پیچ رو عوض کردن همون شکلی هم سیمهاشو زدیم مشکی بال، آبی وسط و قرمز پایین
  ولی وقتی کلید رو میزنیم فقط دور تند کار میکنه و وقتی سیم پست موتور رو قرمز و مشکی رو جای هم میزنیم دور کند فقط کار میکنه…این مشکل از کلید هستش؟؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدین کلافه شدم

  • سلام. مرسی. با این توضیحات شما موتور کولر سالم هست و مشکل از سربندی سیم هاست. البته احتمال داره که دور کند کلید کولرتون هم خراب شده باشه. که این رو خیلی راحت با یک لامپ می تونید تست کنید.

 • ببخشید سیم های ما رنگ هاش فرق میکنه باید چکار کنم

  • سلام. مهم نیست. رنگ سیم ها رو در ابتدا و انتهای کابل مطابقت بدید و خودتون یک رنگ قراردادی انتخاب کنید.

 • سلام
  ببخشید چطور میتوان مشخص کرد که سیم های خروجی از موتور کدام مربوط به دور تند و کند است.

  • سلام. می تونید تست کنید، آبی رو به نول بزنید و دو تای دیگه رو یکی یکی به فاز بزنید و تست کنید. ولی معمولاً قهوه ای دور تند هست و مشکی دور کند.

 • سلام کلید قبلی کولرمن 4 تا سیم بیشتر نداره الان کلید ایران الکتریک گرفتم با توضیح شما 6 تا سیم نیاز دارم لطفا راهنمایی بفرمایید(2 تا سیم کن وتند و2 تاسیم دیگه)

  • سلام. به نقشه های انتهای همین مقاله نگاه کنید.

 • سلام جناب مهندس کلید کولر من ابسال هست طبق رنگبندی سیمها هم نسبت به عدد درست میزنم اما دور کند کار نمیکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. اگر سیمکشی رو درست انجام داده باشید احتمال اینکه سیم پیچ دور کند خراب شده باشه زیاده.

 • سلام خسته نباشید
  میشه لطف کنین نقشه سیم کشی کولر آبی که از دو نقطه کنترل بشه رو بکشید خیلی ممنون میشم

  • سلام. امکانپذیر نیست. مگر اینکه از کلید کولر هوشمند که دو تا ریموت داره استفاده کنید.

 • سلام میشه دو کولر رو با یک کلید روشن و خاموش کرد؟

  • سلام. بله امکانپذیره.

 • سلام مهندس مرادی یوسف ویسی
  بابت توضیحاتی که در مورد کلیه مسائل برق کشی میدهید کمال تشکرکنم دیروز پیام برای شما فرستادم جواب ندادید

  • سلام یوسف جان، ممنونم از شما. پایین مقاله جعبه فیوز رو مطالعه کنید. چون سوالتون رو اونجا مطرح کردید پاسختون هم در اون قسمت نمایش داده میشه.

 • سلام.
  ممنونم از اموزش های عالیتون
  کولری رو تازه نصب کردیم و شرو به کار که کرد جرقه در کلیدش زد و تعویضش کردم .دورتند رو که زدیم بویی از کانال اومد . حالا چیکار میشه کرد؟
  روشن کنیم با دور کند یا خیر؟یا شاید دو فاز شده و سیم پیچ دورتند خراب؟

  • سلام. مرسی. بله احتمالش هست که سیم پیچ های موتور آسیب دیده باشه، باید از نزدیک بررسی بشه.

 • سیم نول ندر کلید های تو کار چگونه هست مرسی جواب بدین

  • سلام. اگر پشت کلید کولر شما تنها 4 تا ترمینال داشته باشه، یعنی نول به کلید وصل نمیشه و نول ورودی با نول خروجی به کولر در پشت قوطی کلید سربندی میشه و نیازی نیست که به ترمینال های کلید وصلش کنید.

 • سلام خسته نباشید میشه یک کولر با دو تا کلید کولر کار کنه

  • سلام. خیر امکانپذیر نیست.

 • سلام
  کولر ما صدا میده و همزمان سرعتش کم میشه
  وقتی میزنیم رو دکمه تند صداش بیشتر میشه و سرعتش کمتر میشه
  به نظر شما مشکل از کجاشه؟

 • سلام،طریقه وصل سیمهای فاز ونول در کلید توکار چطور میباشد

  • سلام. نول مستقیم و بدون اینکه وارد کلید بشه به کولر میره. ولی سیم فاز به ترمینال فاز ورودی به کلید متصل میشه.

 • با سلام و عرض ادب و احترام :
  در سیم کشی کولر آبی (در کلیدهای قدیمی )از جعبه فیوز سه رشته سیم به رنگهای زرد-قرمز-آبی که شامل (ارت – فاز- نول )میباشند آمده اما لوله ای که به کولر منتهی میشود پنج رشته سیم از آن بیرون آمده اون دو تا سیم دیگر مبدا شان از کجاست آیا آنها هم فاز میتونن باشن که از کلید تغذیه شده اند

  با تشکر و سپاس فراوان

  • سلام. مرسی. بله اون دو تا سیم دیگه هم فاز هستند که یکی شون به پمپ، یکی شون به کند و یکی شون به تند میره.

 • سلام میگن اگه دو تا از کلیدای کولرو همزمان بزنیم برق کمتری مصرف میشه دقیقا کدوم کلیدا؟؟
  اینو خود نصاب کولر میگفت ولی من یادم رفته کدوما بود
  کولرمون ۳ هزاره آبی سوکت داره

  • سلام. فکر نمیکنم این حرف درست بوده باشه، دوستان کسی پاسخ این سوال رو می دونه؟

   • با سلام و عرض ادب راجب به سوال دوست عزیزمون که فرموده بودن اگر دو تا کلیدهای کولر آبی رو با هم بزنیم موجب میشه که برق کمتری صرف کنه که این سوال در دو بخش باید بررسی و مطرح بشود …اول اینکه هیچ کسی نمیتواند با ادعایی که میکند چیزی رو را ثابت کند که الان برا راه اندازی کولر ها از موتورهای سنکرون قدیمی استفاده میشود و بخاطر راه اندازی آنها باید جریان برابر با دو تا 3برابر اولیه و نامی رو بخاطر استارت خوردن خواهند کشید و اینم تا چند لحظه و تا دو یا 3 ثانیه اول هست که بعد از به دور نامی رسید کلید گریز از مرکز داخل و بالای کلاف تعبیه شده از مدار خازن رو خارج میکند که اصولا به این راه اندازی ستاره هم گفته میشود و اگر کسی بخواد هر دو کلید ارام و تند رو بزنه اصولا جریان بیش از 5برابری خواهد داشت ولی به لحظه 1ثانیه اول که در مقایسه کمی زودتر هست و از بابت اینکه شدیدا تحت جریان چند برابری هست عمر کلافهای موتور تقریبا نصف خواهد شد و هر چیزی با استاندارد های خودش رو عمل کنیم خیلی عالی جوابگو هستش و این دوم در موتورهای خود القا شونده و یا همان آسنکرون هاکه روتور ها از نوع کلاف داخلی بوده و دیگر نیازی به راه اندازی ثانویه مثل خازن ندارن در تکفاز بعید میدونم همچین چیزی صحت داشته باشه که اصولا الان یک دهه میشود تمامی تولید های داخلی مثل موتوژن و چینی ها از موتورهای خود القا شونده تولید میکنن و جریان برق کمتری نیز مصرف میکنن که تقریبا نصف قبلی بوده و خیلی هم خوب عمر میکنن اگر در شرایط دوفاز شدن و همچنین در دور تند نیز جریان کمتری مصرف میکنند به لحاظ تولید قطبهای مغناطیسی کمتری نسبت به دور آرام چون کلافهای دور آرام اگر 8 جفت باشند بعد از سرعت گرفتن و زدن دکمه تند فاصله قطبها رو بیشتر کنیم کلافها رو به نسبت اولی کم میکنیم که شتاب بیشتری داشته باشن مسلما کمتر هم مصرف میشه و خیلی با صرفه تر هستن و اگر کسی دیدی موتور کولر ارزون میفروشه بدونین یا دور تند یا کندش خراب شده یا رفرش شده هست یا از نوع قدیمی هستن.

    • سلام. بسیار ممنون از توضیحات خوبتون.

 • سلام کلید توکار دوپل تک پل کولری مثل مدل نیلسون سیم نصبش به چه صورت میباشد واقعا سخته با تشکر

  • سلام. چند تا عکس از پشت کلید کولر بگیرید و بفرستید به واتس آپ (شماره 09194053853) تا بتونم راهنمایی تون کنم.

 • سلام وقت بخیر کلید سه پل مارک پارت دارم تمام سیم ها رو دقیق همونجوری که گفتین وصل کردم ولی دور کند کار نمیکنه و فیوز میپره و دور تند هم کار نمیکنه ، نکته جالب اینجاس وقتی کلید دور تند رو میزنم بعد دور کند رو میزنم موتور شروع به کار میکنه
  دقیقا مشکل کجاست ؟

  • سلام. مرسی. سیم کشی تون اشتباه هست و مجدد رنگ سیمها رو با نقشه بالا مطابقت بدید.

 • سلام
  آقای مهندس علت اینکه کلید کولر هنگام زدن کلید موتور جرقه می زند چیست؟
  آیا زمانی که کلید موتور رو می زنیم در کلید تبدیل هم کند و هم تند باید فاز داشته باشند با اینکه دور تند رو هنوز نزده ایم و این مسئله هم در کلید و هم در جعبه تقسیم کولر موجود هست
  ایا احتمال پارگی کابل کولر به کلید 4 رشته وجود دارد ؟؟؟؟

  • سلام. یک مقدار جرقه زدن در کلید کولر طبیعی هست و مشکلی ایجاد نمیکنه.
   زمانی که کلید روی تند قرار میگیره فاز از روی دور کند برداشته میشه. و زمانی که کلید روی کند قرار میگیره فاز از روی دور تند برداشته میشه. احتمالاً شما با فازمتر تست کردین و به همین خاطر میفرمایید که هر دو همزمان فاز دارند، بهتره با یک لامپ معمولی تست کنید، چون فازمتر درست نشون نمیده.
   احتمال پارگی کابل هم هست ولی احتمالش خیلی کمه.

   • سلام دوست عزیز و گرامی جناب مهندس مرادی، علم خودتون رو باشتراک میذارید( بسیار قابل ارج و تشکره).
    سؤالی دوستی طرح کرده بودن که قسمت اولش راجب جرقه داخل جعبه کلید بود، این که جرقه میزنه( در کلیدهای سوکتی) بخاطر شل شدن اتصال کابلشو و پایه میتونه باشه که همین جرقه زدن ها باعث تولید جریان بیشتر گرمای بیشتر تا حد ذوب میشه ( که در جعبه کلیدهای کم کیفیت بیشتر شایعه). گفتم این مورد رو بگم با تاکید اینکه کلید کولر رو حتما ثابت کنید به دیوار و بسته به موقعیت قرارگیری، هرجا که میخواید قرار بذید. جعبه کلید کولر باکیفیت تهیه کنید که با این مورد گفته شده باعث خسارت ها نشه. و اتصال کابلشوها ( همون سوکت های اتصال ) حتما محکم و سفت باشه ( تاجرقه نزنه).
    موفق و سلامت باشید

    • سلام محمد جان، ممنونم از شما، بله این مورد هم خیلی تاثیر داره.

 • سلام می‌خواستم بدونم که میشه یک کولر آبی با یک کلید تک پل روشن بشه؟
  اگر میشه چه اتفاقی میوفته؟
  تشکر از سایت خوبتون.

  • سلام. بله میشه. شما می تونید دور کند و سیم پمپ رو همزمان به یک کلید پل وصل کنید. در اینصورت دیگه کولر شما دور تند نخواهد داشت.

 • سلام مهندس مرادی کلید کولر خیام الکتریک گرفتم توکار با۵تا پیچ پشتش چطوری باید وصل شود مدار پیچ ها پشت کلید بالا از راست به چپ پمپ وسط خالی تند پایین موتور نول کند مرسی

  • سلام. در نقشه های بالا کلیدهای شبیه این رو آوردیم، مجدد نگاه بندازید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی