فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
8
1394

نقشه کلید کولر

دوست عزیزم اگر اطلاعات برقی ندارید از شما خواهش میکنم که از یک برقکار ماهر کمک بگیرید و کار را به ایشان بسپارید. اگر برقکاری را نمی شناسید، کافیست در دیوار یا شیپور سرچ کنید و به راحتی شماره تعداد زیادی برقکار را پیدا کنید و در مورد قیمت کار هم تلفنی با ایشان به توافق برسید. چون تعمیر و سرویس کولر آبی برای افراد بی تجربه کاری خطرناک است و یکی از دلایل عمده برقگرفتگی در کشور ما همین مورد بوده است. پس مقاله پایین مخصوص برقکارهاست و برای افراد عادی نوشته نشده است.

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از 3 رشته سیم شماره 2.5 استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل 1.5* 5 مفتولی نصب کنید. از این 5 رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در داخل کلید کولر “2 لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها 5 رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً 4 رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم 3 رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد 2 رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

1- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره 3 که حذف شده است، در پشت این کلیدها 8 سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره 1، 2، 7 و 9 به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره 1
تند به سوکت شماره 7
کند به سوکت شماره 9
و پمپ به سوکت شماره 2
وصل خواهد شد.

2- نوع دوم، کلید کولر توکار 3 پل :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

پشت کلید کولر توکار

2- نوع سوم، کلید کولر 4 پل :

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر 4 پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید کولر از نوع 3 پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر 4 پل را مشاهده می کنید.

کلید کولر 4 پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید 6 پیچ جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
 • سیم نول خروجی به ترمینال N بالا وصل می شود.

3- نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

چند نکته در نصب کولر آبی :

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره 1/5 باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافی برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی 16 آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، 3 رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود

کلید کولر توکار 3 پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید را نگاه کنید. 6 عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای 6 عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این کلید:

فاز ورودی به ترمینال شماره 3

سیم پمپ به ترمینال شماره 6

سیم کند به ترمینال شماره 4

سیم تند به ترمینال شماره 1 وصل می شود

کلید کولر توکار مارک برق پارت ایرانیان

این هم از نقشه کلید کولر توکار برند برق پارت ایرانیان که یکی از دوستان نقشه آن را برای ما ارسال کرده اند. این کلید کولر هم از نوع 3 پل است. در این کلید کولر ترمینال های 3 و 4 خالی هستند و هیچ سیمی به آنها وصل نمی شود.نقشه-سیمکشی-کلید-کولر-پارت-برق-ایرانیان
807 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام
  خواستم بدانم که میشه یک کولر آبی در دو جای متفاوت روشن و خاموش کنیم؟
  از همکاریتان ممنونم

  • سلام. تنها راهش اینه که از کلید هوشمند کولر آبی استفاده کنید. این کلیدها دو تا ریموت کنترل داره و میشه از دو جای مختلف کولر رو خاموش و روشن کرد.

 • سلام.کولر آبی رو سرویس کردم.موقعی که روشن کردم دیدم پمپ کار میکنه ولی وقتی کلید دور کند رو میزنم دور تند روشن میشه و وقتی دور تند رو میزنم موتور خاموش میشه.ایراد از سیم کشی هست یا میتونه دینام ایراد کرده باشه.ممنونم

  • سلام. ایراد از سیمکشی هست. مطابق با نقشه بالا چک کنید.

 • سلام
  من وقتی که کلید کولر رو می زنم پمپ کار می کنه ولی موتور نه فقظ کلید کولر پمپ کار می کنه کلید موتور و سرعت رو می زنم موتور اصلا کار نمی کنه عیبش از کجاست راهنمایی کنید

  • سلام. پیشنهاد میکنم از یک برقکار ماهر کمک بگیرید. باید سیمکشی و سلامت خود موتور تست بشه.

 • سلام
  من کلید کولر دلند نصب کردم، طبق نقشه همه چیز درسته
  فقط سیم نول رو مستقیم وصل کردم، ولی موتور وقتی کلید پمپ روشن باشه ،کار میکنه و روشن میشه ،کلید تندو کند هم درست عمل میکنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام میثم جان. بله این کلید کولرهای جدید همشون اینطوری هستن و تا پمپ روشن نشه تند و کند کار نمیکنه.

 • سلام آقای مهندس.
  کلید پمپ کولر پاکشوما خراب شده و برق پمپ را یکسره کرده ام.
  راهی هست که از کلید تند و کند بجای کلید پمپ استفاده کرد؟چون از قابلیت تند کولر اصلا استفاده نمی‌کنیم و کاملا بلااستفاده است.

  • سلام. خیر از کلید تند نمیشه استفاده کرد. ولی میشه سیم پمپ و سیم کند رو همزمان داخل ترمینال کند قرار بدین تا به محض روشن شدن دور کند، پمپ هم فعال بشه.

 • سلام فاز ورودی رو مستقیم به سیم کند وصل کردم ولی پمپ روشن میشه ایراد از کجاست؟ممنونم

  • سلام. سیمکشی تون رو اشتباه انجام دادین، باید دقیقاً مثل نقشه بالا انجام بدید.

 • سلام مهندس جان یه سوال تاسیساتی در زمینه کولر های آبی داشتم که البته ربطی به برق کولر آبی نداره
  ما قصد داریم سیستم رادیاتور رو در ساختمان جمع کنیم چون واقعا سیستم کم بازدهیه و در هوای سرد زمستان حریف گرمایش خونه نمیشه
  میخواستم بپرسم آیا میشه داخل کانال کولر آبی از طرف آبگرمکن پکیج لوله کشی کنیم و کویل آبگرم اون داخل (دقیقا در انتهای دهانه کانال عمودی و آغاز کانال افقی) قرار بدیم به طوری کولر آبی تبدیل به فن کویل آبگرم تو زمستون بشه ؟؟؟؟؟
  چون هوای کولر آبی از بیرون تامین میشه آیا این کار سبب هدررفت زیاد انرژی نمیشه ؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام. من فکر میکنم این ایده جواب نمیده. چون به قول شما هوای کولر از بیرون تامین میشه. شما نیاز به سیستمی دارید که هوای گرم تولید کنه و همون هوای گرم رو در محیط به گردش دربیاره.

 • سلام. وقتی موتور کولر را روشن میکنیم پمپ قطع میشود سال قبل سالم ودرست بود ولی امسال برای راه اندازی این مشکل را پیدا کرده .(کولر مشهد دوام)لطفا راهنمایی فرمایید.ممنون

  • سلام. پمپ کولر رو باز کنید و مستقیم سیم هاش رو به یک پریز برق وصل کنید، ببینید کار میکنه یا نه؟ اگر پمپ سالم باشه یعنی اتصال سیم ها به کلید کولر رو اشتباه انجام دادین.

 • سلام مهندس من سیم کولر رو تست میکنم،وقتی به یک رشته فاز وصل میکنم رشته های دیگر هم با فازمتر روشن میشن،در حالی که به رشته های دیگه اصلا برق وصل نیست چطور ممکنه،

  • سلام. درسته اون القای فاز هست که می افته روی سیم های دیگه. و مشکلی ایجاد نمیکنه.

 • سلام می خواستم سوال کنم نقشه سیم کشی موتورکولردرهمه نمونه ها جای سیم کند،تندونول بصورت استانداردویکسانه یاتغییرمیکنه جای سیم ها

 • سلام.ببخشید مزاحم شدم.بدنه کودر آبی در موقع روشن بودن کولر برق دارد.علت را مخواستم.
  ضمنا موتور قادر به حرکت دادن پروانه کولر نیست.اول باید به طور دستی آنرا بچرخانیم تا به کار بیفتد.با توجه به برق داشتن بدنه کولر کار خطرناکی است .لطفا کمکم کنید.

 • سلام مهندس
  وقتی کولر روشنه وال سی دی روشنه میخایم کولر خاموش کنیم ال سی دی صفحه میره و میاد یعنی فقط وقتی کولرو روشن خاموش میکنیم این اتفاق میوفته
  سیم کشی کلید کولر هم درست انجام شده و خازن هم در کولر هست به نظرتون علت چی میتونه باشه

 • سلام وقت بخیر جناب مهندس باعرض شرمندگی بی زحمت در مورد ایفون صوتی ۴طبقه فقط قفل عمل میکنه بقیه قطع میباشدعلت؟ باتشکر

  • سلام. شاید به پنل آب رسیده باشه و برد پنل آسیب دیده باشه، شاید سیم شماره C قطع شده باشه. شاید برق DC ترانس به قفل بازکن نمیرسه.

 • سلام.کلید کولر اسیا گرفتم پشتش نوشته l1 , l2,l3 چجوری باید وصل کنم؟! چیز دیگه ای هم ننوشته.

  • سلام. باید با مولتی متر تست کنید که در حالت قطع و وصل کدوم ترمینال ها به همدیگه راه میده.

 • سلام
  تغییر سرعت کولر بر چه اساسی هست؟
  یعنی مثلاً تو دور کند به موتور کولر ولتاژ کمتری میرسه؟ اگه این طوریه ولتاژ با مقاومت کم میشه؟

  • سلام. خیر در موتور کولر با تغییر ولتاژ تغییر دور صورت نمیگیره. بلکه در دور تند یک سیم پیچ دیگه (سیم پیچ) وارد مدار میشه و همزمان با سیم پیچ کند کار میکنه و باعث میشه دور موتور بره بالا.

 • سلام.ببخشید استاد ما گفتن مدار کولر ابی رو با کلید های پایه اجرا کنید.میشه یه توضیحی بمن بدید که به چه صورت این کار امکان پذیره.این سوال مربوط به درس کارگاه مبانی برق هستش.🙏🙏

  • سلام. منظورتون از کلید پایه، کلیدهای سوکتی قدیمی هستش؟
   این کلیدهای سوکتی قدیمی تنها فرقش اینه که باید اول سیم ها رو سرسیم بزنید بعدش سرسیم رو بزنید داخل سوکت ها. سیم بندی هاش هم مثل مدار بالاست.

 • سلام
  استاد عزیز واس ما نوشه n1, n2, p1, p2, H, L
  ؟؟؟

  • سلام از قسمت جلو و پشت کلید کولرتون چند تا عکس بگیرید و به این شماره واتس آپ کنید. 09194053853

  • دوست عزیز حروف انگلیسی مذکور حرف اول کلمات زیر است:
   L= LOW. دور کم
   H= HIGH دور زیاد
   P= PHASE سیم فاز
   N=NOLE سیم نوا
   البته ما پیش مهندس داریم درس پس می‌دیم.
   نمی‌دونم چیزی که برای خودم تحلیل کردم درست هست یا خیر.
   اما بنظرم رسید که باید اینچنین باشه.

   • سلام ابوالفضل جان، لطف دارید. بله درست فرمودین. فقط n1 یعنی نول ورودی. n2 یعنی نول خروجی به کولر. p1 یعنی فاز ورودی به کلید کولر. و p2 یعنی پمپ.
    البته در بعضی از کلیدکولرها فاز ورودی به کلید کولر رو با L نشون میدن که مخفف Line هست و این درست تره. و حرف p تنها مخفف pump هست.

 • ضمن تشکر فراوان از مطالب و راهنمایی شما .

  سوال : آیا موقعی برق از بدن ما رد بشه،ما دچار برق گرفتگی میشیم ؟؟یعنی اگر برق نتونه از بدن خارج بشه ما دچار برق گرفتگی نمیشیم ؟؟؟( اگه من سیم فاز رو در دستم بگیرم ولی خوب کفش یا دمپایی پوشیده باشم برق 220 ولت من رو نمیگیره؟؟)
  سوال : اگر دست من به سیم فاز باشه و قسمتی از بدنم به دیوار یا یه چوب که در زمین فرو رفته،تماس پیدا کنه برق منو میگیره؟؟؟

  • سلام. مرسی. بله اگر برق نتونه از بدن ما خارج بشه ما دچار برقگرفگتی نمیشیم. مثل پرنده هایی که مستقیم روی سیم های برق میشینن و اتفاقی واسشون نمی افته.
   2- اگر دمپایی یا کفش شما کاملاً عایق باشه دچار برقگرفتگی نمیشین.
   3-اگر دست من به سیم فاز باشه و قسمتی از بدنم به دیوار یا یه چوب که در زمین فرو رفته،تماس پیدا کنه برق منو میگیره؟؟؟ بله در اینصورت دچار برقگرفتگی میشین.

 • باعرض شرمندگی جناب مهندس سوال دیگری هم دارم که در مورد یک دستگاه بخاری برقی ۲۰۰۰وات چند امپر میکشی یا نیاز دارد لطفا محاسبات این گونه‌ موارد به چه شکلی انجام میشود یا به دست میاد ممنون ازمحبت شما

  • سلام. خواهش میکنم، حدودی و سرانگشتی بخوایید حساب کنید، کافیه 2000 وات رو تقسیم بر 230 یعنی ولتاژ برق شهری کنید که میشه 8.69 آمپر

 • سلام مجددجناب مهندس این کتاب که می فرمایید همان کتاب که در سایتان با نام اموزش ایفون صوتی و تصویری است همین و ضمنا در این کتاب به ایفون کدینک هم اشاره شده ممنون

  • سلام. بله همون کتاب هست. در اون کتاب در مورد آیفون کدینگ آموزشی نیست.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی