خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
شهریور
۸
۱۳۹۴

نقشه کلید کولر

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از ۳ رشته سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل ۱٫۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در پشت کلید کولر “‌ ۲ لوله برق ” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

۱- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره ۳ که حذف شده است، در پشت این کلیدها ۸ سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره ۱، ۲، ۷ و ۹ به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره ۱
تند به سوکت شماره ۷
کند به سوکت شماره ۹
و پمپ به سوکت شماره ۲
وصل خواهد شد.

۲- نوع دوم، کلید کولر توکار ۳ پل :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

پشت کلید کولر توکار

۲- نوع سوم، کلید کولر ۴ پل :

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر ۴ پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید کولر از نوع ۳ پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر ۴ پل را مشاهده می کنید.

کلید کولر 4 پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید ۶ پیچ جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
 • سیم نول خروجی به ترمینال N بالا وصل می شود.

۳- نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

چند نکته در نصب کولر آبی :

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره ۱/۵ باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافی برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی ۱۶ آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، ۳ رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود

کلید کولر توکار ۳ پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید را نگاه کنید. ۶ عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای ۶ عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این کلید:

فاز ورودی به ترمینال شماره ۳

سیم پمپ به ترمینال شماره ۶

سیم کند به ترمینال شماره ۴

سیم تند به ترمینال شماره ۱ وصل می شود


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.780 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مهندس جان
  خدا قوت

  من سیم کشی برق کولر رو طبق نقشه انجام دادم همه چی مرتب بود، جابجا شدیم تو این مکان جدید هم طبق نقشه وصل کردم
  کلیدم توکار هست

  پمپ آب مشکلی نداره
  وقتی موتورو روشن میکنم و کلید روی کند هست ، تند کار میکنه
  میزنم روی تند خاموش میشه

  حتی از تو جعبه تقسیم کولر هم جای تند و کندو عوض کردم بازهم همین مشکل بود!

  به نظر شما مشکل از کلید هست یا دور کند موتور کولر یا تو سیم کشی اشتباه کردم؟؟؟

  • سلام. یک لامپ رو ببرید جای کولر و یک سیمش رو به ترمینال نول و یک سیمش رو به ترمینال کند وصل کنید، و تست کنید که آیا وقتی کلید کند رو میزنید لامپ روشن میشه یا نه. اگر روشن نشه، یعنی سیمکشی یا کلید کولر شما مشکل داره و اگر روشن بشه یعنی موتور کولر مشکل پیدا کرده. همین کار رو برای ترمینال تند هم انجام بدید.

 • سلام و تشكر از اينكه پاسخگوي سوالات هستيد .
  كليد تمام قطب دلند، كليد كند خراب شده ، چون فعلا به دور تند نياز نيست ، سيم تند را رها گذاشتم و سيم كند رو به كليد تند متصل كردم، الان براي استفاده از كولر ( كه فقط دور كند داره ) ، كليد تند و كند رو بايد همزمان بزنيم تا كار كند . ظاهرا داره كار ميكنه ، آيا اين كار به مرور زمان مشكلي براي موتور كولر ايجاد نميكنه؟

  • سلام. مرسی. اگر سیم تند رو آزاد گذاشتین، پس نگران نباشید، به مرور زمان هم مشکلی ایجاد نمیشه.

 • دروود,موتور کولر وقتی روشن میشه و دور تند و کند کار میکنه که کلید پمپ روشن باشه اگه پمپ رو قطع کنی موتور هم خاموش میشه,دلیلش چیه,سپاس

  • سلام. سیمکشی کلید کولر رو اشتباه انجام دادین، طبق نقشه بالا عمل کنید.

 • سلام ببخشید خازن وپمپ کولرو سیمهاشواز جاش دراوردم والان نمیدونم بایدبه کجا وصل کنم خازن دوتا سیم داره پمپم همینطور

  • سلام. در جعبه تقسیمی که داخل کولر هست یک ترمینال نول هست و یک ترمینال پمپ، که ۲ تا سیم پمپ به اون ها وصل میشه. دو تا سیم خازن هم به همون ۲ ترمینال وصل میشه.

 • سلام وتشکرازپاسخگوئی: برای راه اندازی کولررفتم بااینکه کلیدها خاموش بود اما دیدم بدنه کولربرق داردوشوک واردکرد هرچه بررسی کردم دیدم هیچکدام ازسیم ها به بدنه وصل نیست اول سیم پمپ را جداکردم بازبدنه برق داشت بعد موتورراهم قطع کردم برق بدنه قطع شد ولی بالاخره متوجه نشدم که علت چیست.

  • سلام. اون مقدار برقی که می فرمایید از سیم پیچ داخل موتور به بدنه موتور القا میشه و از بدنه موتور به بدنه کولر میرسه. اگر مقدارش خیلی زیاد باشه باید موتور رو ببرین سیم پیچی بررسی کنه ولی اگر کم باشه با وصل کردن بدنه کولر به سیم ارت مشکل حل میشه.

 • سلام
  وقتی دینام دور تند باشد سیم دورکند هم برق دارد ؟
  علت چیست ؟

  • سلام. بله برق داره، چون سیم پیچ های اونها داخل موتور کنار همدیگه تابیده شده.

 • سلام و وقت بخیر
  برای نصب کولر بدون کلید و به صورت مستقیم اگر بخوام کولر فقط روی دور تند باشه باید کند و تند رو به هم وصل کنم؟ ممنون از پاسختون

  • سلام. مرسی. خیر، سیم کند رو وصل نکنید.

 • سلام کلیدکولرنسب کردم دورکندوپمپ کار نمیکند

  • سلام. سیم فاز رو مستقیم به سیم کند و پمپ وصل کنید و ببینید که اصلاً راه می افته یا نه. شاید کلیدتون خراب باشه.

 • سلام کلید کولر نصب کردم با کلید پمپ و موتور فقط پمپ روشن می‌شود موتور کولر کار نمی‌کند از نوع کلید های جدید ۴ پل است
  با تشکر

  • سلام. سیم کند و تند رو از پشت کلید آزاد کنید و مستقیم به سیم فاز وصل کنید. اگر موتور کولر روشن نشد، یعنی مشکل از داخل موتور یا از جعبه تقسیم داخل کولر هستش. ولی اگر موتور کولر روشن شد یعنی کلید کولر شما مشکل داره.

 • سلام وقت بخیر.مهندس لطفا سیم کشی خازن روی دینام کولر آبی رو توضیح بدین،خازن دو فیش و چهار فیش و بعضی دینامها روش دوتا خازن هست ورودی خروجی هاش چیه چجوریه؟تاحالا از هرکی پرسیدم کسی جواب درست حسابی نداده که متوجه بشم.سیم کشی کلید کولر رو یاد گرفتم انجام میدم ولی سیمای خازنو نمیدونم چی به چیه

 • سلام ما كولر رو جابه جا كرديم سيم كشي هم كرديم دور كند خوب كار ميكنه ولي دور تند دينام بؤ ميده

  • سلام.به احتمال زیاد سیم پیچ دور تند یا سوخته یا نیم سوز شده.باید موتورش رو باز کنید و ببرید سیم پیچی.

 • سلام و عرض ادب
  وقتی کلید کولر تمام قطب را وصل می‌کنم پمپ روشن می‌شه ولی کند و تند کار نمی‌کنن؟ آیا از سیم فاز باید دوتا خروجی بگیرم؟ یکی بالای پمپ و یک هم کنار تند. درسته!

  • سلام. مرسی. بله باید از فاز۲ انشعاب بگیرین و به اونجایی که فرمودین وصل کنید.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده همه سیمهای داخل کولر و کلید را طبق نقشه وصل کردم.کلید پمپ را میزنم پمپ کار میکند ولی وقتی کلید موتور را میزنم به جای موتور باز پمپ کار میکند و از داخل دینام صدای خیلی ضعیفی به گوش میرسه.لطفا راهنمایی کنید
  باتشکر از شما

  • سلام. خب این خودش نشون دهنده این هست که یا سیمکشی رو داخل کلید کولر و یا داخل جعبه تقسیم کولر اشتباه انجام دادین.

 • سلام جناب مهندس.ما برقمون ۳ فاز هستش ولی وقتی کولر اتاق با اشپزخانه باهم روشن باشه فیوز میپره یعنی باید یکی روشن باشه به نظر شما مشکل از چیه؟ممنون

  • سلام. استانداردش اینه که سرخط ۲ تا کولر رو از هم جدا کنید ولی اگر امکانپذیر نبود می تونید ظرفیت فیوز رو تا ۱۶ آمپر افزایش بدید.

 • سلام وقتی کلید تند کولر را میزنم پمپ روشن میشود وقتی پمپ را میزنم دور تند روشن میشود چیکار کنم

  • سلام. جای سیم های تند و پمپ رو در پشت کلید کولر جابجا کنید.

 • سلام و عرض ادب
  ممنون از پاسخگویی و مطالب خوبتون
  کلید قبلی کولرم سوکتی بوده
  الان دلند خریدم اما یه مشکل دارم، اونم این ک ۵ تا سیم دارم ولی ۶ تا جا برای سیما!
  قاعدتا ازون ۵ تا یکیش فازه، سه تاشم برای پمپ و کند و تند، اما اون یکی نول ورودیه یا خروجی؟ و جواب هر چی‌ک هست، راه حلش چیه؟ اگر‌ یکی از نول هام ب طور مستقیم ب کولر وصل شده، راهی هست ک بدون تعویض سیم کشی کولر کلید رو وصل کنم؟
  اون یه سوراخ ک خالی میمونه مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  با تشکر از مطالب خوبتون

  • سلام. مرسی. اگر پشت کلید کولر شما ۲ تا ترمینال هست که با N شماره گذاری شده. پس یکی از اون ها(فرقی نمی کنه کدوم) برای نول ورودی و یکیش هم برای نول خروجی به کولر هست.
   یعنی قبلاً سیم نول از پشت کلید شما رد می شد و مستقیم به کولر میرفت ولی الان نول هم میاد و از داخل کلید کولر رد میشه.

 • با سلام. آیا همه سیمهای نول بهم وصل میشه?.منظورم اینکه سیم ک از موتور میاد و سیمیکه از پمپ میاد ب اون سیم آب یه وصل میشن?۴

  • سلام. بله درسته.

 • سلام وقتتون بخیر.
  ببخشید من سیم ها رو متصل کردم الان اگر موتور رو روی دور کند روشن کنم فیوز می‌پره، ولی اگه روی تند روشن کنم بعدش روی دور کند بذارم مشکلی پیش نمیاد.
  به نظرتون کجا می‌تونه اشتباه شده باشه؟!
  پیشاپیش ممنون از پاسخگویی‌تون.

  • سلام. مرسی. سیم پیچ داخل موتور آسیب دیده و باید موتور رو باز کنید و ببرید برای تعمیر.

 • با سلام وقت بخیر
  ببخشید یه کلید تمام قطب گرفتم یه سیم دوسر ش سر سیم داره باید کجا وصل بشه چون همه سیم ها رو‌ درست وصل کردم فقط پمپ کار میکنه بخاطر اینکه نمیدونم او‌ن سیم کجا وصل میشه لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

  • سلام. مرسی. باید از قسمت جلو و پشت کلید برام عکس ارسال کنید تا بتونم راهنمایی تون کنم.

 • سلام مجدد خدمت مهندس مرادی.مهندس من حدود۵ماه هست وارد کار برق شدم.ایا باخواندن کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق
  به چه میزان از مهارت در برق میرسم.خواهشا توضیح بدید.میدونم شاید سوالم خیلی کلی هست.

  • سلام. مرسی. اگر کتاب رو بخونید و حداقل دو سه ماه شاگردی کنید می تونید یک برقکار نیمه ماهر بشید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی