شهریور
۸
۱۳۹۴

نقشه کلید کولر

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از ۳ رشته سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت. و از کلید کولر تا خودِ کولر یک کابل ۱٫۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در داخل کلید کولر “۲ لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

پس اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

 

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

 

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

۱- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

 

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

 

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره ۳ که حذف شده است، در پشت این کلیدها ۸ سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره ۱، ۲، ۷ و ۹ به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است. همان طور که مشاهده می کنید،

 

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

 

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از پیچ های کلید کولر نمی شود.
فاز به سوکت شماره ۱
تند به سوکت شماره ۷
کند به سوکت شماره ۹
و پمپ به سوکت شماره ۲
وصل خواهد شد.

 

۲- نوع دوم، کلید کولر توکار (جدید) :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها مشاهده می کنید.

 

کلید کولر توکار

 

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

 

پشت کلید کولر توکار

 

 

۳- نوع سوم،کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت کار می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولرهاست.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

 

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

 

چند نکته در نصب کولر آبی :

اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره ۱/۵ باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافه هم برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی ۱۶ آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از جهت استاندارد های برق ساختمان درست نیست. و باید برای آن یک سرخط با یک فیوز جدا در نظر گرفت.435 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • باتقدیر وتشکر ازتوجه جنابعالی

 • سلام عرض ادب خواهشمندم درمورد خش خش کردن گوشی ایفون صوتی ازعلت اش راهنمای فرمائید ممنونم

  • سلام. رسیدن آب باران و رطوبت در طولانی مدت یکی از دلایل این خش خش کردنه. استفاده از سیم های نازک و نامناسب و ایجاد اتصالات نامناسب با نوار چسب هم می تونه سبب ایجاد این مشکل بشه. بهتره اتصالات با وارنیش حرارتی برقرار بشه.

 • سلام.
  نقشه کلید کولر تو کار جهان الکتریک چطوریه؟

  • سلام. یک تصویر از پشت کلید کولر برای ما ارسال کنید تا شما رو راهنمایی کنیم. از فرم تماس با ما برای ارسال تصویر استفاده کنید.

 • سلام میشه یه کولرو بادو تا کلید روشن خاموش کرد دور کند وتندشم مهم نیست؟ یه کولر برای دو طبقه اس می خوام هر دو طبقه کلید داشته باشه.

  • سلام آقای دلیر. می تونید از کلید هوشمند کولر آبی که دو تا ریموت کنترل داره استفاده کنید.
   و اگر نخوایین می تونید تویه هر کدوم از طبقات دو تا کلید تبدیل نصب کنید. یک کلید تبدیل برای پمپ و یک کلید تبدیل برای دور کند. البته در این صورت باید از خیر دور تند بگذرین.

 • با سلام مجدد، استابلایزر مورد نظر برق را « توسط دو شاخه متصل به دستگاه» فقط از یک پریز برق میتواند دریافت و پس از تقویت از طریق پریزهای خروجی به مصرف کنندها برساند؛ لذا کابلهای ورودی به جعبه فیوز نیز میبایست ابتدا به یک پریز وصل شود تا قابل اتصال به آین نوع استابلایزرگردد، بعلاوه اتصال خروجی دستگاه به سرخطهای موردنظردر جعبه فیوز چندان آسان نخواهد بود. آیا میتوان فقط فاز و نول پشت کلید کولر را به یک پریز کمکی در کنار کلید کولر وصل کرد وپس از تقویت برق از خروجی استابلایزر فاز و نول کلید کولر را تامین کرد؟

  • سلام آقا مهدی. از سوالتون متوجه شدم که تا به حال کار برقی انجام ندادین. حتماً برای این کار از یک برقکار کمک بگیرین تا اشتباهی پیش نیاد.
   بله اون کاری رو هم که گفتید می تونید انجام بدید.

 • با سلام ، با توجه به افت شدید ولتاژ در منطقه ما تصمیم به استفاده از استابلایزربرای کولر آبی گرفتم. همانطور که میدانید در نوع دستگاهی « غیرکنتوری » برق از پریزمربوطه توسط دو شاخه دستگاه وارد استابلایزر شده و پس از تقویت ولتاژ از پریزهای خروجی قابل مصرف هستند، لطفاً راهنمایی کنید چگونه میتوان برق کولر را از این استابلایزر تامین کرد. ممنون

  • سلام. ولی خودتون فرمودین که برق از طریق پریزهای خروجی قابل مصرف است. پس بهتره این استابلایزر رو بالای جعبه فیوز نصب کنید. بعدش از کابل اصلی ورودی به جعبه فیوز برق رو به استابلایزر ببرین و از خروجی استابلایزر هم به سرخط هایی که لازم دارید وصل کنید.

 • سلام لطفا”بگید برای یکسره کردن کولرآبی کدام سیمها را به برق و کدام را به نول وصل کرد؟فقط پمپ و تند کارکند

  • سلام. یکی از سیم های پمپ رو به فاز و یکی رو به نول (جابجایی در این مورد فرقی نداره)
   سیم آبی رنگ خروجی از موتور رو به نول و سیم مشکی رنگ رو هم مستقیم به فاز وصل کنید. در این مورد دقت کنید که جابجایی تاثیر داره.

 • باسلام
  ضمن سپاسگذاری ازشما سوالی داشتم
  بنده برای تعویض واترپمپ کولراقدام کردم اماقبلش فیوز برق را قطع کردم اما همچنان برق در سیمهاش جریان داشت.میخواستم ببینم دلیل این وجود جریان برق تو سیمها چیه؟بااینکه فیوز برق ورودی به خانه قطع شده وهمه ی مصرف کننده ها خاموش شده اند.
  ممنون بابت راهنماییتون

  • سلام آقا محمد. برقکار قبلی شما به اشتباه به جای اینکه فاز رو بیاره به داخل فیوز، نول رو آورده و این باعث شده در زمانی که کلیدکولر و فیوزها قطع هستش هم، کولر برق داشته باشه.

 • با سلام میخواستم بدانم چرا وقتی دور کند و تند کولر را میزنم فقط با درو تند کار میکند ؟ سیم کشی عین نقشه میباشد

  • سلام. برای تست سلامت موتور با یک سیم سیار یک فاز و نول رو ببرین پیش کولر و به صورت مستقیم یک بار به سیم های آبی و مشکی و یک بار به سیم های آبی و قهوه ای که از موتور بیرون اومده وصل کنید اگر در این صورت هم موتور فقط روی دور تند کار میکرد. یعنی کلید گریز از مرکز داخل موتور خراب شده و باید موتور رو باز کنید و ببرید برای تعمیر.

 • با سلام و عرض احترام
  کولر آبی من ناگهان دیگه روشن نشد و اصلا برق وارد کولر نمیشد.برای تست هم پمپ آن را بصورت مستقیم به برق وصل کردم که روشن شد.احتمال دادم از کلید باشه.ولی با عوض کردن آن (اتصالات درست می باشد)باز هم مشکل برطرف نشد.لطفا راهنمایی کنین.همچنین موقعی که کلید پمپ و یا کلید موتور زده می شود کلا جریان برق قطع می شه(حتی فاز).
  با تشکر

  • سلام آقا پیمان.
   به داخل قوطی کلید کولر یک رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول وارد میشه. که سیم فاز به خود کلید کولر وصل میشه ولی سیم نول از پشت کلید رد میشه و با یک سیم آبی رنگ که به کولر میره، با نوار چسب وصل میشه. حالا شما با یک لامپ و سرپیچ لامپ تست کنید که آیا این دو رشته فاز و نول دارن یا خیر.
   منتظریم.

   • با عرض سلام و ممنون از وقتی که جهت مشکلات می گذارین
    قبل از اینکه پاسخ شمارو بخونم احتمال دیگه دادم که از فیوز مینیاتوری باشه بهمین دلیل اون رو از مدار خارج کردم و سیمهارو مستقیم وصلشون کردم که با این کار مشکلم حل شد.حالا باید فیوز جدید ۱۶ آمپری جایگزین کنم.فقط علت خراب شدن فیوز و حتی نپریدن آن چی بوده رو متوجه نشدم؟!و سوال دیگه:هنگان زدن کلیدهای پمپ یا دور کندوتند یه جرقه ای زده میشه.آیا این عادیه؟؟
    با تشکر بسیار.

    • سلام. مرسی. بلاخره فیوزها مثل سایر وسایل برقی، مصرفی هستند و بعد از مدتی خراب میشن. مخصوصاً حالا که جنس فرعی تویه بازار زیاد شده.
     بله . اون جرقه کوچیک عادیه. و تویه همه کلیدهای برق اتفاق می افته.

 • سلام
  کابل بین کولر و کلید اتصال کرده و یکی از سیمها قطع شده
  الان مشکل اینه که کولر کار میکنه ولی فقط رو دور کند چون یه سیم کم هست یعنی دور تند رو نمیتونم استفاده کنم
  امکان تعویض سیم هم وجود نداره لطفا راهنمایی کنید

  ممنون

  • سلام. به احتمال خیلی زیاد اتصالی و قطع شدگی در سیم، فقط در ابتدا و انتهای سیم اتفاق می افته. در این صورت می تونید یک تکه سیم به سر سیم قبلی اضافه کنید و تا کلید برسونید.

 • سلام.من یک پریز تایمر دار دارم به طوری که میتونه جریان برق رو هر ۱۵ دقیقه یا نیمساعت یا هرطور که بخام قطع و وصل کنه. میخاستم این پریز رو به کولر وصل کنم تا شب ها به طور متوالی تا صبح روشن خاموش کنه. مثلا هر ساعت، دو تا یک ربع کولر به طور خودکار روشن و خاموش بشه.
  به نظر شما این کار از لحاظ ایمنی چه طوره؟
  اشکال نداره یکم سیم افشان برای اتصال کولر به پریز (پریز بین جریان برق و کلید کولر یا جعبه تقسیم داخل کولر خواهد بود.) استفاده بشه؟
  کلید های هوشمند معمولا یا یکبار خاموش میکنن و یا یک بار روشن.ولی این پریز به طور ۲۴ ساعت و با دقت ۱۵ دقیقه قابل برنامه ریزی هست.!
  از راهنماییتون خیلی متشکر میشم.

  • سلام. از لحاظ ایمنی مشکلی نداره. تنها مشکلی که هست اینه که شما باید برق رو از طریق دوشاخه از پریز تایمردارتون به کلید کولر بفرستین. و اگر دوشاخه رو برعکس بزنید و جای فاز و نول اشتباهی به کولر بره، موتور کولر می سوزه، مگر اینکه همیشه یادتون نگه دارید و دوشاخه رو همیشه از یک جهت به پریز تایمر دار وصل کنید.
   یا اینکه دوشاخه رو به صورت دائم به پریز تایمر دار چسب بزنید و بعدش در کنار پریز برقی که پریز تایمر دار بهش وصل شده یک کلید یک پل قرار بدین. در این صورت هیچ وقت دوشاخه رو در نمیارید که بخواد جای فاز و نول اشتباه بشه.
   ۲- خیر مشکلی نداره و می تونید از افشان استفاده کنید.

 • سلام.چطور میتونیم یک کولر را ازدونقطه قطع ووصل کنیم؟با کلید کولر

 • سلام استاد باتشکر چرا نقشه سیم کشی کولر ابی کامل نیست شاید هم من اشتباه میکنم ولی سیم کشی خود دینام رو ندیدم یک نقشه کامل از ابتدا ورودی فازونول تا وصل بشه به دینام کولر لطفن عذر میخواهم همین نقشه دینام را اضافه کنید باتشکر

  • سلام آقا منوچهر. نقشه سیمکشی دینام کولر در اولین تصویر اومده . همون طور که می بینید سیم نول به آبی، تند به مشکی و کند به قهوه ای وصل شده.

 • این کارو کردم ولی موتور کار نکرد بنظرتون موتور مشکل داره؟

  • سلام. فکر نمی کنم موتور مشکل داشته باشه. برای تست سلامت موتور با یک سیم سیار یک فاز و نول رو ببرین پیش کولر و به صورت مستقیم یک بار به سیم های آبی و مشکی و یک بار به سیم های آبی و قهوه ای که از موتور بیرون اومده وصل کنید اگر در هر دو حالت موتور روشن شد، یعنی موتور سالمه و شما جای سیم ها رو در داخل کلید کولر اشتباه وصل کردین.

 • با عرض سلام وادب خدمت شما. کولر ما فقط دور کندش کار میکنه و پره هم سمت چپ برعکس میچرخه.موتورهم داغ میشه. لطفا علت و رفع عیب رو برام توضیح دهید. با تشکر یا علی مدد.

  • سلام آقای تهران دوست. با این روشی که می گم تست کنید ببینید موتور سالمه یا نه. با یک سیم سیار یک فاز و نول رو ببرین پیش کولر و به صورت مستقیم یک بار به سیم های آبی و مشکی و یک بار به سیم های آبی و قهوه ای که از موتور بیرون اومده وصل کنید اگر در هر دو حالت موتور روشن شد، یعنی موتور سالمه. و نتیجه رو اعلام کنید.

 • ممنون..

 • سلام
  اگر میشه نقشه کلیدهای جدیدتر رو هم توضیح بدید..
  من کلید کولر «سی گل sigol» کنترل دار خریدم..
  پشتش ۶ سوکت میخوره
  فاز ، نول ، نول ،پمپ ، تند ، کند

  کلید قبلیمون از اون دلندهای چهار سوکت بوده الان چکار کنم؟

  • سلام آقای مقصودی. این کلید کولر جدیدی که می فرمایید تنها دو تا سوکت نول از کلید قبلی بیشتر داره. کافیه سیم نولی رو که از پشت کلید توسط یک سیم آبی رنگ به سمت کولر رفته رو قطع کنید و بعدش دو طرفش رو لحت کنید و اونها رو به دو تا ترمینال نول در کلید جدید وصل کنید.
   سیم های قبلی رو هم که متناظر با اسمشون به کلید جدید وصل کنید.

 • نه کلید موتور با کلید سرعت برعکسه اول موتورو میزنم با حداکثر میچرخه بعد که کلید سرعت رو میزنم اروم میچرخه

  • سلام.جای سیم های دور تند و کند رو در داخل کلید کولر تغییر بدید درست میشه.

 • سلام
  ببخشید من کولرم رو طبق نقشه اول که در بالای سایت قرار داره سیم کشی کردم و یه مشکل دارم اونم اینه که بعد از پمپ وقتی موتور رو میزنم با حداکثر سرعت کار میکنه و وقتی کلید سرعت رو میزنم سرعت معمولی دارد وقتی جای سیم قهوه ای با سیم سیاه موتور رو عوض می کنم موتور کار نمیکنه میشه راهنمایی کنید تشکر

  • سلام آقا رمضان، لطفاً سوالتون رو تصحیح کنید. یعنی وقتی شما کلید پمپ رو میزنید، پمپ شروع به کار می کنه بعدش که کلید موتور رو میزنید، چه کلید سرعت روی تند باشه و چه کند، کولر با حداکثر سرعت کار می کنه. درسته؟
   خب این رو هم تست کنید و نتیجه رو بگین. با یک سیم سیار یک فاز و نول رو تا جای کولر ببرید و به صورت مستقیم نول رو به سیم آبی رنگ موتور و فاز رو به سیم های قهوه ای رنگ و مشکی رنگ وصل کنید. بگین آیا موتور روشن میشه یا نه؟

 • سلام کولر ما پارس الکتریکه چند روز پیش واتر پمپش سوخت و من سیم ای واتر پمپشو در اوردم ور رفتم یه دونه جدید خریدم ولی اومدم نصبش کردم نه دیگه هوده کولر کار میکنه نه واتر پمپش. انگار برق نمیره توش . میشه راهنماییم کنیین . با تشکر

  • سلام آقا اشکان. ساده ترین روش تست اینه که با یک سیم سیار، یک فاز و یک نول رو ببرین جای کولر و مستقیم به سیم های آبی و مشکی رنگ موتور و بعدش به سیم های واتر پمپ وصل کنید تا از سلامت موتور و واتر پمپ مطمئن بشید. اونجاست که مشکل خودش رو نشون میده.

 • ممنونم از اطلاعات خوبتون. کلید کولر رو براحتی عوض کردم و عالی شد.

 • سلام خسته نباشید
  من با یه کلید کولر مواجه شدم به اسم وسط خاموش (ساخت شرکت آبسال هست ) نحوه ی نصب سیم های این نوع کلیدها به چه شکلی است
  ممنون

  • سلام.مرسی.
   از اون کلید کولر و ترمینالهای پشت اون چند تا عکس برای ما ارسال کنید تا بتونیم شما رو راهنمایی کنیم.

   • این عکس روی کلید هست که توی نت پیدا کردم
    عکس از ترمینالش رو هم براتون میگیرم و میفرستم

    • سلام حسین جان. از پشت کلید طوری عکس بگیرید که حروف اختصاری روی اون خوانا باشه.

 • استاد سلام مشکل حل شد که پنل راباز کردم یک از سیمها لخت بود ولی یک مشکلی دیگر است که بیشتر شبها بازدن یک زنگ همه واحدها به صدا درمیاد با تشکر از راهنمای

 • باتشکر ازتوجه ویژه پس ازبرسی نتیجه را به خدمت جنابعالی اعلام میکنم

 • ضمن عرض ادب نه دو سه سالی است ویک واحد را بزنی بقیه واحدها هم به صدادر میاد و نه واحد و تصویری است

  • سلام.گوشی همه واحدها رو خاموش کنید و دونه دونه روشنشون کنید و هر بار شستی های زنگ رو بزنید تا گوشی معیوبی که این مشکل رو ایجاد کرده پیدا کنید.

 • بزرگوار سلام لطفا دلیل بازدن زنگ یک واحد تمام واحدها به صدا درمیاد چی میتنونی باشی ممنون از همکاری جنابعالی

  • سلام. آیفون رو به تازگی نصب کردین یا اینکه قبلاً نصب بوده و به تازگی این مشکل براش پیش اومده؟
   آیا فقط با فشردن زنگ یک واحد خاص (مثلاً واحد شماره ۳) زنگ همه واحد ها به صدا در میاد یا اینکه با فشردن زنگ تمام واحدها، گوشی بقیه واحدها به صدا در میاد؟

 • سلام من کولر آبی آبسال کم مصرف خریدم آیا برق آن باید مستقیم از کنتور گرفته بشه؟

  • سلام. خیر نیازی نیست. ولی باید از جعبه فیوز داخل واحد براش یک سرخط جدا ببرین.

 • سلام خسته نباشید داخل جعبه تقسیم کولرتند کند ارت پمپ و موتور هرکدام دو تا سوکت دارد ولی فقط یک سیم وصل میشود جنتب میشه راهنمایی ام کنید و اینکه آن سیم رابالا بزنم یاپایین یا فرقی ندارد درقسمت پمپ و موتور واگه کلی راهنمایی ام کنید ممنون میشم دینامم تازه گرفتم نمی خوام بسوزه باتشکرهرچه سریعتر جواب بدین ممنونتون میشم

  • سلام. مرسی. اینکه می فرمایید هر کدوم دو تا سوکت داره رو متوجه نمیشم. یک عکس از جعبه تقسیم کولر ارسال کنید تا بتونم راهنمایی تون کنیم.

 • با سلام و خسته نباشید .من کولرم رو تازه با کمک نقشه سایت شما نصب کردم.مشکل اینه که دور تند را اگر بخواهم موقع استارت اول بزنم کار نمیکنه و حتما باید دور کند را بزنم تا کار کنه.تا حالا اول بعد از زدن پمپ با دور کند روشن میکردم وبعد دور تند را میزدم اما حالا که خواستم با دور تند روشن کنم متوجه مشکل شدم.کلید از نوع دلند که عکسش در سایت میباشد.در ضمن ساختمان
  سیم ارت دارد که قطعش کردم

  • سلام. سیم فاز رو از پشت کلید کولر در بیارید و مستقیم به سیم تند وصل کنید، گزارش کنید که در این صورت دور تند روشن میشه یا نه؟
   و اگر روشن نمیشه آیا یک صدای هوم از موتور شنیده میشه یا نه؟

   • با سلام مجدد و تبریک عید.سیم فاز و تند را یکسره کردم پمپ با دور تند شروع به کار کرد .در ضمن بازدن کلید پمپ سیمی که برای پمپ به بالا میرود برق دار میشود (تست با قازمتر)اما بازدن کلید تند خروجی تند کلید برق دار نمیشود.به نظر شما کلید خرابه اگر اینطوره .آیا همینطوری فعلا روشنش کنم برای پمپ ضرر داره یا نه؟ یک سوال دیگه اینکه سیم ارت را به کجا باید وصل کنم ..با تشکر فراوان

    • سلام. بله در این صورت کلید خراب است.
     ۲- مشکلی نداره و می تونید فعلاً این طوری استفاده کنید. ولی خیلی خطرناکه.
     ۳- سیم ارت مستقیم به بدنه فلزی کولر آبی وصل میشه.

     • خیلی ممنونم.خدا حفظتان کند که مشکل مردم را حل میکنید

 • سلام خسته نباشید من یک کلید کولر دارم که پلاتین کلید پمپ خراب شده میخواستم ببینم میتونم بجای دور تند استفاده کنم یعنی دیگه دور تند کار نکنه بجاش پمپ کار کنه ممنون میشم جواب بدید

  • سلام. مرسی
   خیر نمی تونید. ولی می تونید برای پمپ یک کلید یک پل معمولی نصب کنید.

 • سلام استاد باعرض معذرت درمورد رله از شما راهنمای خواستم که جنابعالی نقشه رله چهار پایه فرستاده بودی ولی بنده رله که گرفتم پنج پایه اگرلطف بفرمای نقشه ۵پایه را طرح وارسال بفرمایید ضمنا ایا ایفون صوتی با تصوری فرق میکنی اگر فرق دارد دراین زمینه هم توضیحات بدین باتشکر

  • سلام. بله در نقشه ای که برای شما ایمیل شد. پایه no کشیده نشده بود. پس شما هم پایه no رو روی رله تون در نظر نگیرید.
   بله آیفون صوتی با تصویری خیلی فرق می کنه و اون سیستمی که شما می خواین فقط روی آیفون تصویری قابل پیاده سازی هستش.

 • سلام من طبق نقشه همه سیم ها رو درست وصل کردم.برق کولر از طریق یه دوشاخه به پریز متصل میشه وقتی جای نول و فاز از طریق دو شاخه عوض میشه بدون زدن کلید ها ,به دینام برق میره ولی حرکت نمیکنه وفقط صدا میده یا خیلی اهسته کار میکنه مشکل از چی هست؟ راستی قبلا این جوری نبود فرق نداشت دوشاخه چه مدلی به پریز وصل شه

 • با سلام و خدا قوت خدمت شما آیا برای داشتن سرعت دلخواه موتور کولر میشه از دیمر استفاده کرد؟

  • سلام.مرسی.خیر برای موتور کولر امکان پذیر نیست.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 2
 • بازدید امروز: 9,486
 • بازدید دیروز: 13,312
 • بازدید ماه: 462,631
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: تیر ۲۳, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام