خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
اسفند
۶
۱۳۹۴

اصول سیم کشی خط تلفن

سیم کشی تلفن

 

اصول سیم کشی خط تلفن:

چگونگی سیم کشی خط تلفن برای یک منزل مسکونی ویلایی ، یا یک مجتمع مسکونی بزرگ به همراه تصویر و نقشه در پایین آمده است.

 

در سیم کشی خط تلفن ، برحسب این که می خواهید یک منزل ویلایی را سیم کشی کنید یا یک مجتمع مسکونی بزرگ، شرایط کمی با یکدیگر فرق می کند.

۱- سیمکشی تلفن برای یک منزل مسکونی تک واحدی یا ویلایی :

در یک منزل مسکونی تک واحدی (یا ویلایی) ابتدا شما باید محل نصب هر کدام از پریزهای تلفن را شناسایی کنید. پیشنهاد می کنیم حتی اگر به شما، برای اجرا، نقشه داده نشده است، خودتان یک نقشه بکشید تا در مراحل بعدی محل پریزها را فراموش نکنید. در این سه مکان شما باید حتماً پریز تلفن نصب کنید.

الف. حال یا پذیرایی :

معمولاً در قسمت حال یا پذیرایی در کنار دیگر پریزهای برق ، آنتن و ماهواره، پریز تلفن هم تعبیه می کنند. بسته به بزرگی پذیرایی، نصب دو یا سه عدد پریز تلفن کفایت می کند.

ب. اتاق خواب ها :

در داخل هر اتاق خواب هم نصب یک عدد پریز تلفن کافی است. دقت کنید که محل نصب این پریز را طوری در نظر بگیرید که بعداً در پشت در یا پشت شوفاژ یا پشت تخت خواب قرار نگیرد.

ج. آشپزخانه :

روی اُپن آشپزخانه هم حتماً یک عدد پریز تلفن در نظر بگیرید.

نیاز به نصب پریز تلفن در داخل حمام نیست، مگر به سفارش و تاکید مشتری.

 

بعد از این که محل نصب پریزها مشخص شد. جای لوله ها و قوطی ها را شیار بزنید و بعد با تیشه جای آنها را خالی کنید. آنگاه قوطی کلیدها را نصب کنید. (جزئیات این دو مورد را به طور مفصل در کتاب الکترونیک آموزش برق ساختمان بخوانید). سپس لوله گذاری کنید. لوله گذاری پریزهای تلفن بسیار ساده است، زیرا فقط کافیست تمام پریزهای تلفن موجود در یک واحد مسکونی را، از طریق لوله خرطومی یا لوله PVC به هم وصل کنید. البته این مسیر لوله گذاری را باید طوری انتخاب کنید که کمترین مقدار لوله و سیم مصرف شود. مانند نقشه پایین:

در نقشه پایین علامت های T ، یعنی پریز تلفن و خط های آبی رنگ هم لوله هایی هستند که برای تلفن نصب شده اند.

 

نقشه-تلفن-یک-واحد-مسکونی

نقشه-تلفن-یک-واحد-مسکونی

 

 

حال از نزدیک ترین پریز تلفن به سمت درب حیاط (حدوداً کنار کنتور اصلی برق ) هم یک لوله برق قرار دهید و در قسمت پشت درب حیاط (در ارتفاع حدوداً ۲ متری ) یک جعبه تقسیم نصب کنید تا بعداً با کابل تلفن مخابرات سربندی کنید. برقکارها به این لوله و سیم داخل آن سرخط تلفن می گویند.

حال نوبت سیم رد کردن در داخل لوله هاست. در داخل تمام لوله ها (یعنی خط های آبی رنگ در نقشه بالا) ، برای یک منزل مسکونی تک واحدی، سیم دو زوج فویلدار ( که چهار رشته سیم دارد ) رد کنید. به این خاطر می گوییم چهار رشته ، چون شاید صاحب خانه بعداً بخواهد برای منزلش دو خط تلفن داشته باشد. رد کردن سیم بیشتر از چهار رشته باید به سفارش مشتری انجام شود.

۲- مجتمع مسکونی چند واحدی :

برای مجتمع های مسکونی بزرگ، اتفاقی که در داخل هر کدام از واحدهای مسکونی می افتد، دقیقاً شبیه روشی است که در قسمت بالا توضیح داده شد، تنها تفاوت آن در قسمت مشاعات یعنی سیمکشی بخش راه پله، راه رو ها و پارکینگ ساختمان است.

 

روش اول:

اولین روش برای سیم کشی خط تلفن برای یک مجتمع مسکونی در تصویر پایین آمده است. برای مشاهده تصاویر در اندازه بزرگتر روی آنها کلیک کنید.

 

مشاعات سیم کشی تلفن روش اول

مشاعات سیم کشی تلفن روش اول

 

در تصویر بالا سیم کشی یک مجتمع مسکونی ۱۶ واحدی رسم شده است. خط های صورتی رنگ خطوط لوله برای تلفن هستند. همان طور که مشاهده می کنید در راه پله هر طبقه و در ارتفاع حدوداً ۲۲۰ سانتی متری، یک باکس فلزی (جعبه تقسیم ) نصب شده. ( برقکارها معمولاً این باکس فلزی را بزرگتر در نظر می گیرند تا بتوانند سیم های آیفون آنتن و تلفن را هم در آن سربندی کنند) . و از هر واحد یک سیم دو زوج که سرخط هر واحد است، به این باکس وارد شده است. و همه باکس های نصب شده در طبقات هم با یک کابل حداقل ۶۴ رشته با هم در ارتباطند و از آخر هم سرخط همه آنها به پارکینگ رفته است تا بعداً با خطوط مخابرات سربندی شود. پیشنهاد می کنیم حتماً در داخل پارکینک هم یک جعبه تقسیم، برای سربندی با سیم های مخابرات نصب کنید.

نکته: کابل ۶۴ رشته را در هیچ کدام از طبقات قطع نکنید، فقط روکش آن را بردارید و آن تعداد رشته ای را که نیاز دارید از کابل اصلی جدا کنید.

 

روش دوم:

مزیت این روش نسبت به روش قبلی در این است که نیازی به لخت کردن کابل اصلی در هر طبقه نیست و مشکلاتی از قبیل قطع شدن احتمالی سیم در جعبه تقسیم طبقات وجود ندارد. فقط مصرف لوله برق در این روش کمی بیشتر است.

 

مشاعات تلفن

 

در نقشه بالا خط های صورتی رنگ کلفت، کابل های تلفن حداقل ۸ زوج ( ۱۶ رشته ) هستند. که از باکس تقسیم هر طبقه تا پارکینگ امتداد یافته اند. برای طبقه چهارم بهتر است سیم هایی که از باکس طبقات پایین تر رد می شوند، از پشت باکس های هر طبقه رد شود و نیازی نیست که به داخل این باکس ها برود. هدف از این کار این است که در آینده کابل طبقه چهارم به اشتباه در طبقات پایین تر قطع نشود. برای طبقات سوم و دوم هم همین کار را انجام دهید.

 

 

روش سوم:

اگر هر طبقه فقط یک واحد است مانند نقشه پایین عمل کنید.

 

سیمکشی تلفن مجتمع مسکونی

اگر نقشه منزل مسکونی که سیم کشی می کنید همانند شکل بالا باشد، شما نیاز به یک سوراخ عمودی دارید که از طبقه چهارم تا طبقه اول و پارکینگ امتداد داشته باشد تا بتوانید لوله های خود را رد کنید. خبر خوب این که نیازی نیست این سوراخها را در طبقات ایجاد کنید، زیرا قبلاً برای آیفون یا آنتن یا کابل برق اصلی چنین سوراخی را ایجاد کرده اید. که ما پیشنهاد می کنیم از شیار ها و سوراخ کاریی های آیفون برای لوله های تلفن استفاده کنید تا نیاز به شیار زنی و سوراخ کاری های دوباره نباشد.

 

چند نکته در مورد سیم کشی تلفن :

چند روش که برق کارها برای افزایش سرعت انجام می دهند.

ما این روش ها را پیشنهاد نمی کنیم ولی شما به عنوان یک برقکار باید این روش ها را بدانید. شاید برای تعمیرات به جایی رفتید.

 • بعضی از برقکار ها ابتدا سرخط تلفن را به داخل “جعبه فیوز برق داخل واحد” برده و بعد از آنجا به سمت درب حیاط می برند. ما این روش را پیشنهاد نمی کنیم، زیرا هر چه سیم تلفن از سیم های برق فاصله داشته باشد، نویز کمتری می گیرد
 • بعضی دیگر از برق کار ها برای سیم آیفون هر واحد، یک سیم با رشته زیاد در نظر می گیرند تا هم آیفون و هم تلفن را از طریق یک کابل به داخل واحد ببرند. پس سربندی سرخط تلفن آنها در پشت گوشی آیفون آن واحد انجام می شود. ما این روش را هم توصیه نمی کنیم، زیرا بسیار پیش آمده که بعداً تعمیر کار آیفون به اشتباه رشته های مربوط به سیم تلفن را قطع کرده است.

 

نکته: اگر برای تعمیرات تلفن به مجتمعی رفتید و در قسمت راه پله ها هیچ جعبه تقسیمی را مشاهده نکردید، به احتمال خیلی زیاد از هر طبقه یک سیم مجزا به پارکینگ رفته است. این هم یک روش خوب ، ولی کمی پر هزینه تر نسبت به روش قبلی است.

 

نکته: رشته های داخل کابل های تلفن همیشه به صورت دوتایی دور هم تابیده شده اند که به آنها زوج به هم تابیده گفته می شود. دلیل تابیده شدن آنها به دور یکدیگر، این است که این کار سبب کاهش نویز در خطوط تلفن می شود. پس، از هر کدام از زوج های به هم تابیده برای انتقال یک خط تلفن استفاده کنید.

نکته: برای کابل های تلفن با رشته های زیاد، این امکان وجود دارد که بعد از لخت کردن سر آن، زوج های تابیده شده آنها باز شود ( به خاطر تابیده شدن کم ) و بعداً زوج های تابیده شدن قابل شناسایی نباشند. پیشنهاد می کنیم که با استفاده از پیچ گوشتی برقی، کمی بیشتر آنها را بتابانید تا زوج های به هم تابیده از هم جدا نشوند و بعداً به راحتی قابل شناسایی باشند. استفاده از پیچ گوشتی برقی باعث زیبایی و سرعت در اجرای کار می شود. مانند تصویر زیر

 

زوج به هم تابیده

زوج به هم تابیده

نکته : رنگ خوانی سیم های تلفن هم روش خاصی دارد. مثلاً اگر بخواهیم رشته های تصویر بالا را از راست به چپ بخوانیم و مثلاً برای خودمان روی برگه یاداشت کنیم باید به صورت زیر عمل کنیم:

سبز        و    سفیدسبز (قسمت دوم را بدون فاصله بخوانید)

قهوه ای   و    سفیدقهوه ای

نارنجی    و    قرمزنارنجی

صورتی    و    سفیدصورتی


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


253 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام. وقت بخیر
  من اینترنت مخابرات گرفتم. اینترنتم قطع هست وقتی تلفن رو برمیدارم زنگ میزنم اینترنت هم وصل میشه وقتی گوشی رو قطع میکنم اینترنت هم قطع میشه
  میشه راهنمایی کنید از کجاست و چیکارش کنم

  • سلام.مرسی. کلاً گوشی رو از خط تلفن جدا کنید ببینید به اینترنت وصل میشه یا نه؟
   اگر وصل نشه، باید زنگ بزنید ۲۰۲۰ و بگین که خط تون رو چک کنن. ولی اگر وصل شد یعنی اون گوشی تلفن منزل شما ایراد داره و باید عوض بشه.

 • سلام خسته نباشید تشکر ازسایت خوبتون.تلفن خونه ی ما تا جعبه تقسیم سالمه ولی ازاونجا به بعد تلفن خونمون قعطه.وه یه بریدگی ام داره که اونو بهم وصل کردم ولی دوتا سیم بیشتر نیستن میخوام بدونم چه رنگایی باید وصل کنم ؟تا خط وصل بشه و اینترنت.کلا تلفن قطعه و مخابراتم میگه مشکل داخلیه

  • سلام. رنگش رو که من نمی تونم بگم، چون رنگ سیم ها به سلیقه برقکار قبلی بستگی داره که چه رنگ هایی رو انتخاب کرده باشه.
   شما باید یک گوشی تلفن رو ببرید به محل قطع شدگی سیم ها، و دو تا دو تا سیم ها رو تست کنید و ببینید که با کدوم ۲ رشته سیم، تلفن روشن میشه.

 • سلام خسته نباشید
  من اینترنتم قطع شده و تلفنم هم وصل نمیشه ..رفتم بالای پشت بوم بخاطر بارندگی بوده و همیشه وقتی بارون میاد چنروزی تلفنمون قطع هسش چون تو جای مناسبی نیس و بارون برف میباره خیس میشه
  رفتم بالا پشت بوم و خاسم که سیمارو جدا کنم و دوباره وصل کنم بعد شب بود نمیدونم دیه کدوم سیما بود جدا کردم الان از بین این هف هشتا سیم کدوم باید وصل کنم به این سیمای متصل ..این سیما هفت هست تاان نمیدونم باید کدومارو وصل کنم خاهش کمک کنید لطفا

  • سلام.مرسی. ساده ترین راه اینه که یک گوشی تلفن رو ببرید پشت بام و ۲ تا ۲ تا روی رشته سیم ها تست کنید. هر ۲ رشته سیمی که بوق داشته باشه میشه سیم های اصلی.
   بعدش از داخل ساختمان، یکی از پریزها رو باز کنید و ۲ تا رشته سیم هاش رو به همدیگه وصل کنید و از سمت دیگه با مولتی متر و تست بیزر، دو رشته سیم های داخل خونه رو هم پیدا کنید.

 • سلام.خیلی متشکر از سایت خوبتون
  از مخابرات اومدن و خط تلفن رو اختصاص دادن که گفتن آبی قرمز برای شماست.
  حالا داخل پریز خونه رو باز کردم و دیدم که دو تا کابل که در هر کابل ۴ رشته سیم هست اومده داخل خونه. یعنی ۸ تا سیم که هر کابل ۴ تا سیم داره.
  دقت کردم و دیدم که دو تا سیم سفید رو بهم گره زده و وصل کرده و مجددا دو تا سفید دیگه بهم وصل کرده و دو تا قرمز رو بهم وصل کرده و باز هم دوتا آبی رو بهم وصل کرده. که جمعا میشه ۴ سر سیم.
  ۴ تا رو آورده به سوکت بالا که ۴ پین داره و از اون ۴ تا هم دو تا رو آورده به وسط پریز که از نوع مدل دو تایی مثل پریز برق هست و صل کرده.
  حالا کدوم دو تا از این ۴ زوج برای سیم تلفن هست و اون ور هم در پارکینگ، که مخابرات گفته آبی و قرمز برای شماست، چه رنگی رو به این آبی قرمز وصل کنم؟

  • با سلام. بهترین حالت این است که پریزهای تلفن واحد را باز کنید و ببینید چه رنگ زوجی به پریزها بسته شده است.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  ما سه خط تلفن داریم. یکی از خط‌ها توی اولین اتاق (اولین جایی که سیم وارد میشه) وجود داره و بقیه جاها نیست و میخوام اون خط رو توی آخرین اتاق هم استفاده کنم. برای این کار فقط نیاز هست سیم تلفن بخرم و یک سمتش رو به این خط گره بزنم و بعد به ترتیب توی بقیه قوطی های پریز تلفن هم این کار رو بکنم و برسم به آخرین قوطی؟ یا کار دیگه‌ای نیاز هست؟
  با تشکر

  • سلام.مرسی. خیر کار دیگه ای نیاز نیست و همون چیزی که فرمودین درسته.

 • سلام خسته نباشید.

  شما رو به خدا راهنمایی کنین.
  تازه از مخابرات امدن خط جدید رو تا دم در مجتمع وصل کردن و دیروز یک نفر اوردم تا خط رو به واحد ما وصل کنه. تا وقتی بنده خدا اونجا بود و تست کردیم خوب بود اما همینکه رفت دیدیم خش خش میکنه. اما امروز خش خش که میکنه هیچ هرکی هم که به خونه ما زنگ میزنه میگه “مشترک مورد نظر مشغول است، لطفا بعدا تماس بگیرید.” و اصلا نمیتونیم به جایی زنگ بزنیم و هر وقت گوشی رو بر میدارم فقط خش خش میکنه. لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام. در منزلتون مودم ADSL دارین؟ آیا از اسپلیتر برای گوشی تلفن استفاده کردین؟
   ۲- گوشی رو ببرین دم در مجتمع و تست کنید که آیا وقتی گوشی به صورت مستقیم به سیم های مخابرات وصل هستش آیا باز هم پیغام “مشترک مورد نظر مشغول است، لطفا…” رو میگه یا نه؟ البته قبلش سیم های داخل واحد رو باید از سیم های مخابرات جدا کنید و تلفن مستقیم به سیم های مخابرات وصل باشه.

   • سلام. بله adsl داریم و اسپلیتر هم داره ولی الان خاموشه.
    کارهایی که گفتید رو مو به مو انجام دادم و تلفن دم در بوق ازاد می زد با این حساب اگر مشکل سیمکشی داخل ساختمان باشه باید کل سیمکشی عوض شه؟ راه دیگه ای نداره؟ مثلا دو سیم اضافه ای که بیکار موندن رو به جای این دو سیم که الان وصلن استفاده کنیم؟

    • سلام. خیر نیازی نیست که سیمکشی کلاً عوض بشه.
     احتمال میدم که در قسمتی از مسیر سیمکشی، سیم ها از محل نمناک عبورکردن و چون روکشش اونها خراب شده، حالا رطوبت به سیم ها رسیده و این مشکل پیش اومده. یک برقکار باید بیاد و همه پریزها رو باز کنه و دوباره از سرخط ، دونه دونه پریزها رو در مدار قرار بده، بعدش زمانی که به مسیر معیوب برسه مشکل دوباره خودش رو نشون میده و به این صورت می تونید متوجه بشید که مشکل از کدوم مسیره.

 • با عرض سلام من یک خطوط تلفن حدود شش ماه خریدم سیم ها موقع زنگ خوردن یا زنگ نخوردن قاطی ميکنه یا قطع میشه اشخاص مختلف آوردم از برق کار و غیره برق کار گفته سیستم از،خود مخابرات برق داره خود مخابرات رسیدگی نمی کنه چیکار کنم میزنه تمام. دستگاهها از جمله مودم و تلفن های ما راميسوزونه خواهش میکنم ،رسيدگي کنید سپاسگزارم

  • سلام. باید حضورا مراجعه کنید به اداره مخابرات. با تلفن کارتون رو راه نمیدازن.

 • سلام
  استفاده کردن از سیم چهار رشته به جاب سیم دو رشته برای اتصال به اینترنت تفاوتی در سرعت اینترنت ایجاد میکند؟!

  • سلام.خیرتفاوتی ندارند.

 • سلام
  ببخشید یه مشکلی در خط تلفن ثابت ما پیش اومده که امیدوارم از شما بتونم راهنمایی سریعی بگیرم .
  خط ما تا ورودی خونه مشکلی نداره و از مخابرات اومدن چک کردن. از ورودی خونه هم مستقیم به صورت توکار اومده به پریز اصلی تلفن . الان گوشی رو که وصل میکنم ، زنگ که زده میشه تا دو سه زنگ میخوره و بعد قطع میشه ! (بعضا یک ثانیه باز میکنه تماس رو و بعد قطع میکنه)
  کلی اذیتم کرده ! چیکار باید کرد ؟
  ممنون میشم زود جواب بدین .
  با تشکر

  • سلام. وقتی گوشی رو برمیدارین نویز یا خش خش شدید می شوید؟
   وقتی گوشی رو می برید جای درب حیاط و مستقیم به سیم های اداره مخابرات وصل می کنید، مشکل برطرف میشه؟

   • نه ، خش خش نداریم و اینترنت فعاله روی خط.
    تو سیم های مخابرات هم چک کردیم درست بود زنگ زدنش . ولی تو پریز اول خونه این مشکل هست و گاها بعد از یکی دو زنگ ، یه ثانیه باز میکنه تو گوشی فرد زنگ زننده و بعد قطع میشه !
    تو حالت عادی ، حدود ۴۹ ولت دی سی داره و تو هنگام زنگ خوردن هم ، تا ۶۶ ولت ac میره (متغیر)
    نمیدونم چی رو باید بررسی کنم !!

    • سلام. باید بگین یک برقکار بیاد و همه پریزهای تلفن رو از سیم ها جدا کنه. بعدش از سرخط، یکی یکی سیم ها رو وصل کنه به پریزها و هر پریز رو جدا چک کنه تا به پریز معیوب برسه.
     فکر می کنم در جایی از سیمکشی ساختمان شما، سیم های تلفن به همدیگه اتصال ضعیفی دارن.

 • سلام من تلفن ثابت ثبت نام کردم, درخواست خد سیم مسی دادم ولی گفتن خونه ی شما خیلی از کافو ها فاصله داره پس باید از کافو فیبر نوری بگیرین, از اونجایی که من میخوام از شرکتایی مثل پارس انلاین نت بگیرم باید خطم مسی باشه, الان میخوام تقریبا ۱۰۰ متر از جایی که اونا پشتیبانی میکنن تا خونمون و سیم بکشم . الان برام سواله که این کار اصولیه و باعث نمیشه نویز خط زیاد بشه؟ چون پینگ برام مهمه و با نویز رابطه مستقیم داره

  • سلام. این رو باید از تکنسین های مخابراتی سوال کنید، اونا دقیقتر می دونن.

 • سلام از خط تلفن فقط برای اینترنت adsl استفاده می کنم جدیدا خود به خود چراغ اینترنت روی مودم قطع میشه یا بعضی مواقع گوشی وصل می کنم وقتی بوق آزاد می زنه بعد ۱۰ ثانیه بوق اشغال می زنه و همزمان اینترنت قطع میشه و البته روی کیفیت اینترنت ثاثیر گذاشته کلافم کرده و یه نکته نمی دونم ربط داشته باشه یا نه یک کابل برق ۲/۵ از کنار سیم تلفن رد کردم
  ممنون

  • سلام. فکر نمی کنم مشکل از کابل برقی باشه که از کنار سیم تلفن رد شده.
   به احتمال زیاد مشکل از شرکت ارائه دهنده اینترنت شماست.
   با اداره مخابرات هم تماس بگیرید و بگید که خط تلفن شما رو یک ریست بکنن.

 • سلام
  در مورد noise روی خط تلفن خونمون یه سوال داشتم ، میخواستم بدونم کابل برقی که از تیر چراغ برق اومده برای کنتور برق خونه ما دقیقا از وسط سیم های اصلی بزرگ خطوط تلفن داخل کوچه رد شده !!! ایا این مسئله باعث شده که این noise بیوفته روی خط چون همیشه گوشی رو برمیداریم یا صدای رادیو میاد!!! یا صدای برفک مانندی بخصوص موقعی که مودم اینترنت adsl رو روشن میکنم!؟ اگر این باعث میشه ممنون میشم بفرمایید به اداره برق چی بگم و چقدر باید بین این کابل ها توی کوچه فاصله باشه؟
  پیشاپیش از جوابتون متشکرم

  • سلام. ۱- خیر فکر نمی کنم اون موردی که گفتین علت ایجاد نویز باشه.
   و می تونید به اینصورت تست کنید که مودم رو خاموش کنید و یک گوشی تلفن رو ببرید دم درب حیاط و مستقیم به پریز یا سیم های اداره مخابرات که اومده داخل خونتون وصل کنید. اگر اونجا نویز نبود، یعنی مشکل از داخل خونه ست.
   کلاً هر خونه ای که مودم ADSL داشته باشه، باید با کمی نویز کنار بیاد. ولی اگر با خاموش کردن مودم هم باز نیوز وجود داره.از یک برقکار بخوایید که سیمکشی خونه رو چک کنه.احتمالاً دیوار پشت یکی از پریزها نمناکه یا سیم های تلفن در جایی با محیط نمناک تماس پیدا کرده.

 • ما یه خط تلفن جدید گرفتیم دو روز بعد وصل شدن قطع شد پیگیر شدیم دیدیم خط ما الان دسته همسایه اس درحالی که اونا هم خط جدید گرفتن با یه شماره دیگه ولی شماره ما رفته دسته اونا و تلفن ما قطعه الان باید چیکارکنیم ما

  • سلام. به احتمال زیاد در جعبه تقسیمی که داخل خیابان هستش و مخابرات مسئول سربندی اونه، به تازگی جابجایی و تغییراتی ایجاد شده و مامور مخابرات اشتباهی سیم های شما رو وصل کرده به سیم های تلفن همسایه. یا همین اشتباه رو برقکار در داخل جعبه تقسیم مجتمع شما انجام داده. در هر صورت باید بگین که یک برقکار بیاد و دوباره سیم های شما رو پیدا کنه و جابجا کنه.

 • سلام
  برای وصل خط تلفن از مخابرات که اومدن یه جفت سیم سفید قهوه ای نشون دادن گفتن مال شمایه که بوق هم داشت
  پریز منزل رو که دیدیم ۴ رشته سیم داشت که دوتا سفید رو به هم دوتا خاکستری رو به هم وصل کرده,الان داخل پارکینگ برای وصل سرخط تلفن ما هم باید دو تا سفید رو به هم وخاکستری ها رو به هم وصل کنیم بعد به سیم های اصلی خط مخابرات وصل کنیم ممنون

  • سلام. بله دقیقاً باید همین کار رو بکنید.

 • سلام وقت بخیر
  بنده به تازگی در یک مجتمع ۲۰ واحدی مستقر شدم. صاحب قبلی گفته بود خط تلفن جدید را مخابرات تا ساختمان اورده و باید یک برقکار بیارید تا به واحد متصل کنند. من برقکار که اوردم گفت باید یک جعبه تقسیم در پارکینگ یا هر طبقه وجود داشته باشه. ولی هیچگونه جعبه تقسیمی نه در پارکینگ و نه در طبقات وجود داشت. مخابرات هم سیم خط را تا باکس بیرون ساختمان اورده بود. از ساکنین هم نمیدونن باکس ساختمان کجاست. لطفا راهنمایی بفرمایید چه کنم؟

  • سلام آقا محمد. امکان نداره که برقکار قبلی چنین جعبه تقسیمی رو در نظر نگرفته باشه. مگر اینکه برقکارش برقکار نبوده باشه.
   داخل تابلو کنتورهای برق رو هم نگاه کنید بعضی ها سرخط ها رو میان داخل اونجا.
   از یک برقکار واردتر و با حوصله تر کمک بگیرید، معمولاً انجام اون جور کارها، خیلی وقت گیره و دستمزد کمی هم داره. و مورد علاقه برقکارها نیست.

 • سلام
  الان من ۲تا ازپریزارو باز کردم یکی تو حال ویکی اتاق
  توی حال دوتا کابل اومده بود که ازهر کدوم سیم سفید به یک سرپیچ وسیم آبی به سر پیچ دیگه رفته بودن
  واز دوتا پیچ پشت قسمت پلاستیکی پریز هم ۴ تاسیم به رنگ های مختلف رفته بود توی سوکت پایین پریز
  چون اینا دوتایی هستن دیگه هم ۳شاخه قدیمی و هم پایینشون یه جای سوکت تعبیه شده
  ولی توی اتاق ۱ کابل اومده وفقط سیم آبی وسفید به سرپیچای بالا واز پیچای پشت ۴ تاسیم به سوکت رفته
  حالا چکار باید کرد؟

  • سلام. خب پس ما الان متوجه شدیم که برقکار قبلی هر دو سیم سفید رو یک رشته – و سیم آبی رو هم یک رشته در نظر گرفته. حالا کافیه از سمت دیگه، یعنی ازسمت جعبه تقسیم داخل پارکینگ، یکی از سیم های مخابرات رو به آبی و سیم دیگه رو به هر دو سیم سفید وصل کنید. چون تعداد کابل های داخل جعبه تقسیم کمه، باید روی همشون این تست رو انجام بدین تا متوجه بشین که کدوم کابل برای واحد شماست.
   اون ۴ تا سیمی که میگین داخل پریزهاست و رنگ های مختلف داره مال سوکت مرکز پریزه که اگه بخوایین از سوکت مرکز پریز تلفن استفاده کنید باید ۲ تا سیم های وسط اون ۴ تا رو به ۲ رشته سیم های تلفن وصل کنید.

 • سلام
  من دقت کردم دقیق اندازه تعداد واحدهایعنی ۶تا کابل اومده توتقسیم
  و داخل هر کابل هم دورشته سیم هست سفیدنارنجی و سفیدآبی
  ۲ تااز کابل ها به جایی وصل نبود که من همه زوجهای این دوکابل رو باسفید طوسی مخابرات تست کردم ولی باز وصل نشد
  فقط یه سوال سیم سفید باید حتما به سفید وصل بشه و رنگ فرعی به یه رنگ دیگه درسته؟
  من اینطوری تست کردم

  • سلام. خب دارید به پاسخ سوال نزدیک میشید.
   در مورد سوالتون که میپرسید “سیم سفید باید حتما به سفید وصل بشه و رنگ فرعی به یه رنگ دیگه” خیر اینطور نیست و این بستگی به سلیقه برقکار قبلی داشته که چه رنگهایی رو برای کابل منزل شما اختصاص داده باشه.
   حالا کافیه که شما چند تا از پریزهای تلفن داخل واحدتون رو باز کنید و ببینید که برقکار قبلی چه رنگ هایی رو به پریز تلفن اختصاص داده و اون ها رو به سفید طوسی مخابرات وصل کنید.
   باز هم تاکید می کنم.قبلش چک کنید که سفید طوسی مخابرات بوق داشته باشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی