خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
اسفند
۶
۱۳۹۴

اصول سیم کشی خط تلفن

سیم کشی تلفن

اصول سیم کشی خط تلفن:

چگونگی سیم کشی خط تلفن برای یک منزل مسکونی ویلایی ، یا یک مجتمع مسکونی بزرگ به همراه تصویر و نقشه در پایین آمده است.

 

در سیم کشی خط تلفن ، برحسب این که می خواهید یک منزل ویلایی را سیم کشی کنید یا یک مجتمع مسکونی بزرگ، شرایط کمی با یکدیگر فرق می کند.

۱- سیمکشی تلفن برای یک منزل مسکونی تک واحدی یا ویلایی :

در یک منزل مسکونی تک واحدی (یا ویلایی) ابتدا شما باید محل نصب هر کدام از پریزهای تلفن را شناسایی کنید. پیشنهاد می کنیم حتی اگر به شما، برای اجرا، نقشه داده نشده است، خودتان یک نقشه بکشید تا در مراحل بعدی محل پریزها را فراموش نکنید. در این سه مکان شما باید حتماً پریز تلفن نصب کنید.

الف. حال یا پذیرایی :

معمولاً در قسمت حال یا پذیرایی در کنار دیگر پریزهای برق ، آنتن و ماهواره، پریز تلفن هم تعبیه می کنند. بسته به بزرگی پذیرایی، نصب دو یا سه عدد پریز تلفن کفایت می کند.

ب. اتاق خواب ها :

در داخل هر اتاق خواب هم نصب یک عدد پریز تلفن کافی است. دقت کنید که محل نصب این پریز را طوری در نظر بگیرید که بعداً در پشت در یا پشت شوفاژ یا پشت تخت خواب قرار نگیرد.

ج. آشپزخانه :

روی اُپن آشپزخانه هم حتماً یک عدد پریز تلفن در نظر بگیرید. ولی داخل فضای خود آشپزخانه نیازی به نصب پریز تلفن نیست.

توجه: نیاز به نصب پریز تلفن در داخل حمام نیست، مگر به سفارش و تاکید مشتری.

 

بعد از اینکه محل نصب پریزها مشخص شد. جای لوله ها و قوطی ها را شیار بزنید و بعد با تیشه جای آنها را خالی کنید. آنگاه قوطی کلیدها را نصب کنید. (جزئیات این دو مورد را به طور مفصل در کتاب آموزش برق ساختمان بخوانید). سپس لوله گذاری کنید. لوله گذاری پریزهای تلفن بسیار ساده است، زیرا فقط کافیست تمام پریزهای تلفن موجود در یک واحد مسکونی را، از طریق لوله خرطومی یا لوله PVC به هم وصل کنید. البته این مسیر لوله گذاری را باید طوری انتخاب کنید که کمترین مقدار لوله و سیم مصرف شود. مثلاً به نقشه زیر نگاه کنید.

در نقشه پایین علامت های T، محل پریزهای تلفن و خط های آبی رنگ هم لوله هایی هستند که برای تلفن نصب شده‌اند.

 

نقشه-تلفن-یک-واحد-مسکونی

نقشه-تلفن-یک-واحد-مسکونی

 

 

حال از نزدیک ترین پریز تلفن به سمت درب حیاط (حدوداً کنار کنتور اصلی برق) هم یک لوله برق قرار دهید و در قسمت پشت درب حیاط (در ارتفاع حدوداً ۲ متری ) یک جعبه تقسیم نصب کنید تا بعداً با کابل تلفن مخابرات سربندی کنید. برقکارها به این لوله و سیم داخل آن سرخط تلفن می گویند.

حال نوبت سیم رد کردن در داخل لوله هاست. در داخل تمام لوله ها (یعنی خط های آبی رنگ در نقشه بالا) ، برای یک منزل مسکونی تک واحدی، یک کابل چهار رشته فویلدار ( معروف به سیم ۲ زوج ) رد کنید. به این خاطر می گوییم از چهار رشته استفاده کنید، چون شاید صاحب خانه بعداً بخواهد برای منزلش دو خط تلفن داشته باشد. رد کردن سیم بیشتر از چهار رشته باید به سفارش مشتری انجام شود.

۲- سیمکشی تلفن برای مجتمع مسکونی چند واحدی :

برای مجتمع های مسکونی بزرگ، اتفاقی که در داخل هر کدام از واحدهای مسکونی می افتد، دقیقاً شبیه روشی است که در قسمت بالا توضیح داده شد، تنها تفاوت آن در قسمت مشاعات یعنی سیمکشی بخش راه پله، راه رو ها و پارکینگ ساختمان است.

 

روش اول:

اولین روش برای سیم کشی خط تلفن برای یک مجتمع مسکونی در تصویر پایین آمده است. برای مشاهده تصاویر در اندازه بزرگتر روی آنها کلیک کنید.

 

مشاعات سیم کشی تلفن روش اول

مشاعات سیم کشی تلفن روش اول

 

در تصویر بالا مسیر لوله گذاری تلفن یک مجتمع مسکونی ۱۶ واحدی رسم شده است. خط های صورتی رنگ خطوط لوله برای تلفن هستند. همان طور که مشاهده می کنید در راه پله هر طبقه و در ارتفاع حدوداً ۲ متری، یک باکس فلزی (یا اصطلاحاً دریچه بازدید) نصب شده است. ( برقکارها معمولاً این باکس فلزی را بزرگتر در نظر میگیرند تا بتوانند سیم های آیفون آنتن و تلفن را هم در آن سربندی کنند) . و از هر واحد یک سیم دو زوج که سرخط هر واحد است، به این باکس وارد شده است. و همه باکس های نصب شده در طبقات هم با یک کابل حداقل ۶۴ رشته با هم در ارتباطند و از آخر هم سرخط همه آنها به پارکینگ رفته است تا بعداً با خطوط مخابرات سربندی شود. پیشنهاد می کنیم حتماً در داخل پارکینک هم یک جعبه تقسیم، برای سربندی با سیم های مخابرات نصب کنید.

نکته: کابل ۶۴ رشته را در هیچ کدام از طبقات قطع نکنید، فقط روکش آن را بردارید و آن تعداد رشته ای را که نیاز دارید از کابل اصلی جدا کنید.

 

روش دوم:

مزیت این روش نسبت به روش قبلی در این است که نیازی به لخت کردن کابل اصلی در هر طبقه نیست و مشکلاتی از قبیل قطع شدن احتمالی سیم در جعبه تقسیم طبقات وجود ندارد. فقط مصرف لوله برق در این روش کمی بیشتر است.

 

مشاعات تلفن

 

در نقشه بالا خط های صورتی رنگِ کلفت، مسیر لوله های تلفن هستند که یک کابل تلفن ۸ زوج داخل آنها قرار گرفته است. که از دریچه بازدید هر طبقه تا پارکینگ امتداد یافته اند.

یکبار دیگر به شکل لوله گذاری بالا نگاه کنید و دقت کنید که لوله‌ی اصلی که از جعبه تقسیم طبقه چهارم به سمت پایین آمده است، مستقیم به جعبه تقسیم داخل پارکینگ رفته است و نیازی نیست که این لوله به داخل جعبه تقسیم طبقه سوم، دوم و اول برود، بلکه از پشت جعبه تقسیم طبقه سوم، دوم و اول رد شده و به جعبه تقسیم پارکینگ رسیده‌ است. هدف از این کار این است که در آینده کابل اصلی طبقات بالایی به اشتباه در طبقات پایین تر قطع نشود. برای طبقات سوم و دوم هم همین کار را انجام دهید.

 

روش سوم:

اگر هر طبقه فقط یک واحد است مانند نقشه پایین عمل کنید.

 

سیمکشی تلفن مجتمع مسکونی

اگر نقشه منزل مسکونی که سیم کشی می کنید همانند شکل بالا باشد، شما نیاز به یک سوراخ عمودی دارید که از طبقه چهارم تا طبقه اول و پارکینگ امتداد داشته باشد تا بتوانید لوله های خود را رد کنید. خبر خوب این که نیازی نیست این سوراخها را در طبقات ایجاد کنید، زیرا قبلاً برای آیفون یا آنتن یا کابل برق اصلی چنین سوراخی را ایجاد کرده‌اید. که ما پیشنهاد می کنیم از شیار ها و سوراخ کاریی های آیفون برای لوله های تلفن استفاده کنید تا نیاز به سوراخ کاری و شیار زنی‌های دوباره نباشد.

 

چند نکته در مورد سیم کشی تلفن :

چند روش که برق کارها برای افزایش سرعت انجام می دهند.

ما این روش ها را پیشنهاد نمی کنیم ولی شما به عنوان یک برقکار باید این روش ها را بدانید. شاید برای تعمیرات به جایی رفتید و یک روزی به دردتان بخورد.

 • بعضی از برقکار ها ابتدا سرخط تلفن را به داخل “جعبه فیوز برق داخل واحد” برده و بعد از آنجا به سمت درب حیاط می برند. ما این روش را پیشنهاد نمی کنیم، زیرا هر چه سیم تلفن از سیم های برق فاصله بیشتری داشته باشد، نویز کمتری می گیرد.
 • بعضی دیگر از برق کار ها برای سیم آیفون هر واحد، یک سیم با رشته زیاد در نظر می گیرند تا هم آیفون و هم تلفن را از طریق یک کابل به داخل واحد ببرند. پس سربندی سرخط تلفن آنها در پشت گوشی آیفون آن واحد انجام می شود. ما این روش را هم توصیه نمی کنیم، زیرا بسیار پیش آمده که بعداً تعمیر کار آیفون به اشتباه رشته های مربوط به سیم تلفن را قطع کرده است. در ضمن، به علت عبور جریان در سیم های تلفن و آیفون، هر کدام از آنها باعث ایجاد نویز روی دیگری می شود.

 

نکته: اگر برای تعمیرات تلفن به مجتمعی رفتید و در قسمت راه پله ها هیچ جعبه تقسیمی را مشاهده نکردید، به احتمال خیلی زیاد از هر طبقه یک سیم مجزا به پارکینگ رفته است. این هم یک روش خوب ، ولی کمی پر هزینه تر نسبت به روش های قبلی ست.

نکته: رشته های داخل کابل تلفن همیشه به صورت دوتایی دور هم تابیده شده اند که به آنها زوج به هم تابیده گفته می شود. دلیل تابیده شدن آنها به دور یکدیگر، این است که این کار سبب کاهش نویز در خطوط تلفن می شود. پس، از هر کدام از زوج های به هم تابیده برای انتقال یک خط تلفن استفاده کنید.

نکته: برای کابل های تلفن با رشته های زیاد، این امکان وجود دارد که بعد از لخت کردن سر آن، زوج های تابیده شده آنها باز شود ( به خاطر تابیده شدن کم ) و بعداً زوج های تابیده شده قابل شناسایی نباشند. پیشنهاد می کنیم که با استفاده از پیچ گوشتی برقی، کمی بیشتر آنها را بتابانید تا زوج های به هم تابیده از هم جدا نشوند و بعداً به راحتی قابل شناسایی باشند. استفاده از پیچ گوشتی برقی باعث زیبایی و سرعت در اجرای این کار می شود. مانند تصویر زیر

 

زوج به هم تابیده

زوج به هم تابیده

نکته : رنگ خوانی سیم های تلفن هم روش خاصی دارد. مثلاً اگر بخواهیم رشته های تصویر بالا را از راست به چپ بخوانیم و مثلاً برای خودمان روی برگه یاداشت کنیم باید به صورت زیر عمل کنیم:

 • سبز        و    سفیدِسبز
 • قهوه ای   و    سفیدِقهوه ای
 • نارنجی    و    قرمزِنارنجی
 • صورتی    و    سفیدِصورتی
 • و…

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته


289 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام خسته نباشی من میخوام سرعت اینترنت بره بالا چه کابلی استفاده کنم

  • سلام. مرسی. از کابل تلفن نمره ۰٫۶ فویل دار استفاده کنید.

 • درود
  تلفن ما بوق دارد
  اما زمانیکه کسی تماس می‌گیرد ،تلفن زنگ نمی‌زند(آلارم ی پخش نمی‌شود)
  علت چیست و چه راه حلی دارد؟
  باتشکر

  • سلام. مطمئن هستید که دستگاه تلفن منزل شما سالمه؟ با یک گوشی دیگه تست کردین؟
   اگر گوشی سالم باشه، مشکل از مخابرات هست و باید با مخابرات منطقه تماس بگیرید.

 • با سلام و عرض ادب
  آقای مهندس جعبه تقسیم تلفن و برق ما در ورودی یکیست و من به این خاطر تلفن خود را از جعبه بیرون مخابرات مستقیم به خونه کشیدم. از نظر قانونی ایراد داره و یا نه

  • سلام. مرسی. بله مشترک اجازه نداره جعبه تقسیم های تلفن، داخل خیابان رو دستکاری کنه. ولی اینکه مجازات و جریمه ای داره یا نه رو نمیدونم.

 • سلام و عرض خسته نباشید
  مشکل من هم نویز است…
  من در درب ورودی نت ۴ مگ میگیرم ولی در جعبه ی تقسیم در فاصله ۲۰ متری داخل پارکینگ ۵۰۰ کیلوبایت!
  سیم ورودی ۸ زوج بدون فویل محافظ (UTP) است و با لوله خرطومی سلب پلاستیکی در فاصله کمی از کنار سیمهای برق ۳ فاز و تک فاز و کابل دوربین ها و آیفون تصویری و… رد شده و داخل جعبه تقسیم همه جور سیمی وجود دارد…
  سیم بدون روکش هم داخل کابل وجود ندارد که به نول وصل کنم…
  آیا میشه سیم با روکش بی رنگ(یا شفاف) رو برای این کار استفاده کرد؟
  آیا برای این حد از نویز تاثیری دارد؟
  آیا منظور از نول، نول برق ساختمان است؟

  • سلام. مرسی. ۱-سیمهای روکش دار رو نمیشه استفاده کرد برای نویزگیر.
   ۲- نویز صدا با سرعت اینترنت فرق داره، یک گوشی تلفن رو ببرید و در کنار جعبه تقسیمی که گفتین نویز ایجاد میشه به سیم ها وصل کنید، اگر کیفیت رفت و برگشت صدا خوب نبود، اونجا میشه گفت که خط شما نویز داره. ولی در صورتی که طول مسیرتون زیاد باشه و کیفیت سیم ها هم پایین باشه، سرعت اینترنت شما میاد پایین. اگر رشته سیم اضافه داخل اون کابل هست، هر رشته رو دوبل کنید، احتمالاً روی سرعت اینترنت خیلی تاثیر بزاره.
   ۳- بله منظور نول برق ساختمان هست.

   • امکان نداره دوبل کردن زوج مسی روی سرعت اینترنت تاثیر بگذاره

    • سلام. بله دوبل کردن سیم ها مقداری روی سرعت اینترنت تاثیر داره.

 • با سلام و احترام
  در کابل دو زوج مخابراتی مثل کابل چهار زوج آیفون یک سیم نازک بدون روکش هست که در مبحث آیفون فرمودید برای کاهش نویز به قسمت منفی متصل میشه
  ۱- این موضوح در سیم کشی تلفن هم صادق هست؟اگه اینطوره سیم منفی مخابرات رو چگونه تشخیص بدیم؟
  ۲-یا اینکه در سیم کشی تلفن به این سیم بدون روکش نیاز نداریم و کاربردی نداره؟

  با سپاس

  • سلام. بله در تلفن هم این قضیه هست. ولی در سیم تلفن باید اون سیم رو به ارت ساختمان وصل کنید. البته در تلفن وصل کردن یا نکردنش خیلی تاثیری نداره، و میشه گفت مستحبه.

 • سلام
  خسته نباشید
  تو یه سیم کشی قدیمی میخواستم سیم هارو عوض کنم و کابل دو زوج بذارم
  منزل یک واحدی هست و به خاطر اینترنت یه انشعاب جدا از سر خط ورودی دم در پارکینک میخوام مستقیم به مودم ببرم برای سه تا پریز داخل منزل هم میخوام سه تا کابل جدا بذارم که دیگه نویز نده (چون الان از ورودی به منزل با چسب وصل شدن )
  ۱-با ترمینال معمولی میشه از دو تا سیم ورودی انشعاب بدم واسه ترمینال و چهار تا خروجی بزنم؟نویز کم میشه؟
  ۲-کابل دوزوج گرفتم و روی سیم هارو خراش دادم متوجه شدم مس نیست آیا این کابل ایراد خودش باعث نویز میشه و خرابه؟
  با تشکر

  • سلام. مرسی.
   ۱- بنظرم دارید هزینه اضافی می کنید. نیازی نیست که برای هر پریز و مودم یک کابل جداگانه تا پشت درب ساختمان بکشید. یک کابل ۲ زوج فویل دار با کیفیت برای همشون کفایت می کنه.
   بله با ترمینال معمولی میشه. اگر خیلی روی نویز حساس هستید، از لحیم کاری و وارنیش حرارتی جهت اتصال سیم ها استفاده کنید.
   ۲- بله، کابل مسی کیفیت بالاتری داره.

 • سلام وقت بخیر
  ما کابل های دو زوج داریم که معروفن به cat 1 که حداکثر یک مگابیت رو جواب میدن. و اینترنت بالاتر درخواست کردم که بسته فعال شده اما سرعت بیشتر از یک نمی ره. با پشتیبانی و همینطور مرکز مخابرات که صحبت کردم گفتن ایراد از خط نیست و اول خط بررسی میشه و سرعت ارائه میشه. حالا که خط رو بررسی کردن و بسته فعال شده و سرعت هم یک مگ بیشتر نیست به نظر شما مشکل کجاست؟ اضافه کنم که کابل های خارج از خونه بیش از دو زوج رشته هستند. ممنون از شما

  • سلام، خودتون مودم رو سر خط بذارین و پروفایل خط خودتون و snr رو چک کنید ببینید چنده اگه مشکلی نداشت، صد در صد ایراد از خطوط داخلی شماست و باید تعویض بشه که یا از کنار کابل برق رد شده،یا اتصالات سست یا سولفاته شده دارین و … .با یه زوج سیم میشه سرعت ۵۰ مگ هم بگیرید. اسپلیتر رو هم چک کنید که جای دیتا و بوق رو جابجا نزده باشین. تو اینترنت ویدئوی آموزشی در مورد کانفیگ مودم زیاده.
   اگه نشد با پیشتیبانی ارائه دهنده اینترنت خودتون تماس بگیرید.

 • سلام استفاده از چسب برق برای سیم تلفن اشکال دارد یا باید در هوای آزاد باشد؟

  • سلام. بله کلاً چسب برق از نظر استاندارد غلطه. و باید برای تلفن از وارنیش حرارتی یا ترمینال استفاده بشه.

 • با سلام خسته نباشید
  وقتی تلفن خونمون زنگ میخوره مودم خونه اینترنت قطع میشه دیگه کانکت نمیشه تا زمانی ک تلفن قطع بشه
  اگه میشه راهنمایی کنید

  • سلام. اگر از اسپلیتر استفاده کنید مشکل حل میشه. اگر هم اسپلیتر دارید شاید ترمینال هاش رو جابجا وصل کردین.

 • سلام من یه کابل جدا برای مودم اوردم ولی بخاطر مشکلاتی مودم تو آشپزخانه هست بغل یخچال این میتونه مشکل برا مودم به وجود بیاره قطع وصلی زیاد منظورمه ممنون میشم جواب بدید

  • سلام، مودم جاش ثابت باشه مشکلی پیش نمیاد.

 • سلام من سر خط سیم پیدانمیکنم خیلی سیم باید چیکار کنم

  • سلام، خب اگر از برق زیاد بلد نیستین بهتره از یک برقکار کمک بگیرین. فیوزهارو دونه دونه خاموش روشن کنید سرخط رو پیدا می کنید.

 • سلام مهندس جان ،خسته نباشی،مهندس توی این مقاله گفتین که نیاز به نصب پریز تلفن در حمام نیست، مگر به سفارش مشتری، اصولن نصب پریز تلفن توی حموم برای چیه و چه کاربردی داره؟؟؟

  • سلام. به نظر بنده هیچ نیازی به نصب پریز تلفن در حمام نیست. و در این چند سالی که کار برق ساختمان انجام میدیم تنها یک مشتری که خیلی وضع مالیش خوب بود، از ما درخواست کرد که کنار وان حمام براش پریز تلفن نصب کنیم، چون میگفت قراره از خارج واسم یک وان حمام بیارن که به تلفن وصل میشه. (فکر می کنم از بس پولدار بود، نمی دونست با پولاش چیکار کنه)

 • عرض سلام و خسته نباشید.
  کیفیت سرعت اینترنت منزلمون خیلی پایین هست، زنگ شرکت ارایه دهنده اینترنت، گفتند که احتمالا مشکل از سیمکشی تلفن منزلتون هست. یکی از پریز های تلفن رو باز کردم دیدم سیم تلفن به کار رفته خیلی ضعیف و نازک هست.
  میشه این سیم رو از لوله ها کشید بیرون و با سیم با کیفیت تر جایگزین کرد؟ با توجه به اینکه سیم کشی ساختمون لوله خرطومی هست و سیم های پریز برق و تلفن توی یک لوله هستند، چطور میشه اینکارو کرد؟؟ باتشکر

  • سلام، چون سیم تلفن و برق تو یک لوله رد شدن سیم برق باعث ایجاد نویز میشه، از یه سیم فویل دار و جنس خوب استفاده کنید سیم جدید رو خوب ببندین به سیم قدیمی و اون یکی رو بکشین بیرون و سیم جدید رو با احتیاط جایگزین کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی