شهریور
۷
۱۳۹۴

نقشه کلید دوپل

کلید دوپل

از کلید دوپل برای قطع و وصل کردن جریان برق برای دو مصرف کننده ،از یك نقطه استفاده می شوند.
ابتدا طریقه لوله گذاری در کلید های دوپل را برایتان توضیح می دهیم.

طریقه لوله گذاری در کلید دوپل

طریقه لوله گذاری در کلید دوپل

 

همان طور که مشاهده می کنید برقکارها برای کاهش مصرف لوله و سیم نول به روش بالا لوله گذاری می کنند. پس یک لوله ارتباطی به کلید دوپل وارد می شود. آنگاه یک لوله از کلید دوپل به یکی از لامپ ها وصل می شود و از آن لامپ به لامپ دیگر هم یک لوله دیگر قرار می گیرد.
روش دیگر لوله گذاری هم به این صورت است که می توانید از هر کدام از لامپ ها یک لوله جدا به کلید دوپل قرار دهید.

نقشه سیمکشی کلید دوپل

حالا طریقه سیم رد کردن در این لوله ها را بررسی می کنیم. از کلید دوپل تا اولین لامپ، سه رشته سیم و برای دو لوله دیگر دو رشته سیم رد کنید. سیم نول را برای هر دو لامپ مشترک بگیرید.

پس نقشه سیمکشی یک کلید دوپل به صورت زیر است.

 

نقشه سیمکشی کلید دو پل

نقشه کلید دوپل

نکته :

 • همان طور که مشاهده می کنید سیم نول مستقیما به هر دو مصرف کننده (لامپ) رفته است. و برای همیشه، حتی زمانی که لامپ ها خاموش هستند با سرپیچ لامپ ها در اتصال است.
 • به این خاطر برقکارها سیم نول را مشترک می گیرند که، در مصرف سیم نول صرفه جویی شود.
 • در پشت کلید دو پل سه پیچ وجود دارد که رنگ یکی از آنها طلایی است و رنگ دو تای دیگر نقره ای هستند. سیم فاز ورودی به پیچ طلایی وصل می شود و دو سیم دیگر که در تصویر بالا با رنگ قهوه ای مشخص شده به پیچ های نقره ای وصل می شود.

 

نقشه کلید دوپل برای چهار لامپ

این نقشه به درخواست یکی از کاربران سایت کشیده شده است. همان طور که مشاهده می کنید. سیم نول بین تمام لامپ ها مشترک است. و هر ۲ لامپ از یک سیم فاز تغذیه می شوند.

 

کلید دوپل چهار لامپ

 

 37 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام و خسته نباشید.
  من میخواستم از یک کلید دو پل (یکی از پل ها همه لامپ های هالوژن سالن را روشن میکند ولی پل دوم هیچ لامپی را روشن با خاموش نمی کنه) از پل دومش استفاده کنم و بجای چهار لامپ هالوژن چهار لامپ کم مصرف برای بالا بردن روشنایی سالن استفاده کنم. یعنی پل اول همان هالوژنها را روشن کند و پل دوم فقط چهار لامپ کم مصرف را.
  راهنمایی بفرمایید.

  • سلام. آیا چهار لامپ کم مصرفی که می خواهید با پل دوم روشن بشه، الان داره به همراه همون هالوژن ها روشن میشه؟

   • سلام
    نخیر میخواهم بجای ۴ تا از هالوژنها ۴تا لامپ کم مصرف بگذارم. منتها ۴ تا لامپ کم مصرف روشن و خاموش شدنشان مستقل با پل دوم (جدا از هالوژنها)کلید دوپل انجام بشه. و مابقی هالوژنها با همان پل اول روشن و خاموش شوند.

    • سلام. خب پس باید یک رشته سیم از لوله برق این چهار تا هالوژن تا محل کلید دو پل بکشید. بعدش این سیم رو به ترمینال نقره ای رنگ کلید دوپل وصل کنید. سیم فاز اون چهار تا هالوژن رو هم از سرپیچش باز کنید و این سیم جدیدی رو داخل لوله ها رد کردین جایگزین اون سیم در سرپیچ لامپ کنید.

     • ممنون از لطفتون
      فنر برای رد کردن ندارم، در ضمن باز کردن پلهارو همه نمیدونم چیکار کنم که نشکنند. با این روشی که شما گفتید پس سیم فاز لامپهای کم مصرف چی میشه؟!همان نول قبلی جاش بمونه؟!یعنی امکان ندارد که خودشون قبلا همین سیم که شما گفتید را رد کرده باشند؟!اگر این کارو کرده باشند از بین سیمهای متعدد و رنگی چه جور میشه پیداش کرد؟!
      باز همان ممنون از وقتیکه گذاشتید.

     • قرار شد که سیم فاز هالوژن های قبلی رو از سرپیچش آزاد کنید و سیم فاز جدیدی که داخل لوله ها رد کردین رو جایگزین اون کنید.
      بله سیم نول سرجاش می مونه.
      فکر نمی کنم خودشون قبلاً این کار رو کرده باشن.
      می تونید تمام اون سیم های متعدد و رنگی که می فرمایید رو لخت کنید و تست کنید که آیا با فشار دادن هر کدوم از کلید های برق، آیا یکی از اون سیم ها فاز دار میشه یا نه.

  • سلام. ممنون از راهنماییتون. همانطوری که میخواستم شد و مشکل حل گردید.

 • سلام سیمهای پشت پریز برق کوتاه شده حالا هر کاری میکنم سیم بهشون اضافه میکنم وقتی روشن میکنم لامپ روفیوز میپره چرا؟

  • سلام دوست عزیز. در مواقعی که سیم برق داخل قوطی خیلی کوتاه میشه و شما بهش دسترسی ندارید که بخوایید یک تکه سیم رو سر اون نوار چسب کنید. در این صورت از ترمینال های کوچیک استفاده کنید. و سر اون سیم کوتاه شده رو داخل یکی از خونه های ترمینال کنید و پیچ ترمینال رو سفت کنید.
   ولی اینکه می فرمایید لامپ رو فیوز میپره رو متوجه نمیشم. اگر می تونید عکس ارسال کنید تا راهنمایی تون کنیم.

 • سلام سوالی داشتم از حضورتون: پشت کلید ۲پل و ۱پل منزلمان قاعدتا باید فاز باشد و قبل از روشن کردن لامپها یکی از آنها را وقتی با فاز متر چک میکنم حتما باید برق داشته باشد و بعد از روشن کردن لامپها چون برق از طریق کلید به سیم آن سمتی رسیده آن هم باید فاز متر را روشن کند ولی در کلیدهای ما اول یکی از سیمها برق دارد ولی با روشن کردن کلید دیگر هیچ چیزی با فاز متر دیده نمیشود. علت چیه مهندس؟

  • سلام مهدی جان. اشتباهی به جای فاز، نول به کلید برده شده. و این که می فرمایید چراغ فاز متر در زمان خاموش بودن لامپ روشن میشه، به خاطر القای سیم فاز روی سیم نوله. خلاصه اینکه اون سیمی که الان فازمتر شما میگه فازه، در واقع فاز نیست و نوله.

 • سلام از کلید دو پل میخواستم برق یه سره بگیرم که با خاموش روشن شدن کلید برق تاثیری تو جریان برق نداشته باشه منتها هر چقدر تلاش میکنم نمیشه، دو تا کابل واسه لامپه یکیش فازه برق ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. کلید دو پل رو باز کنید، از پشت کلید دو رشته سیم به رفته به لامپ، که یکیش نوله و یکیش فاز. با فاز متر نول رو پیدا کنید. خب نول که پیدا شد.
   بعدش از پیچ طلایی رنگ کلید دو پل هم یک انشعاب بگیرید. این هم میشه فاز.

 • سلام خسته نباشید میخواستم آموزش وصل کردن سه عدد لامپ را برام توضیح بدین
  طوری که یکی از لامپ ها به یک کلید تک پل و دو تای دیگه به کلید دو پل در ضمن یک پریز هم میخوام وصل کنم با تشکر

  • سلام.
   خیلی ها به این صورت یک پریز رو در کنار کلیدهای برق نصب می کنن، ولی بدونید مقررات برق ساختمان میگه که این کار اشتباهه و باید سرخط پریزها از کلیدها جدا باشه. ولی چون شما می فرمایید برای شما نقشش رو رسم می کنم.
   توجه کنید که خطوط نقطه چین ، سیم نول هستند و فقط یک انشعاب از اون وارد پریز برق میشه ولی وارد کلید یک پل و کلید دوپل نمیشه. می تونید نقشه رو در تصویر زیر ببینید.
   نقشه کلید یک پل و دو پل

   • سلام.جناب مهندس در رابطه با سوال علی که فرمودیدمقررات برق ساختمان این اجازه رو نمیده لطف کنید دلیلش رو بگیدواگربخواهیم همین مداری که شما روی کاغذ کشیدید رادرست اجرا کنیم بایدبه چ روش عمل کنیم لطفا به همین شکل که کشیدید روش درست را برای من ایمیل کنید .با تشکر.

    • سلام. به این خاطر مقررات برق ساختمان اجازه این کار رو نمیده، چون باید سرخط پریزها از کلیدهای برق جدا باشه. پس اگر پریز رو از مدار حذف کنید و براش یک برق جدا از جعبه فیوز بیارین به صورت اصولی و صحیح سیمکشی کردین.

 • یک لامپ ویک کلید دو پل را به گونه ای سیم کشی کنید که لامپ تنها وقتی دو قسمت کلید همزمان وصل باشند روشن شود

  • علیکم السلام. پیچ طلایی رنگ رو در کلید دو پل در نظر نگیرید و سیم فاز ورودی رو به یکی از پیچ های نقره ای وصل کنید و از پیچ نقره ای دیگه به لامپ وصل کنید. این جوری تا کلید اول روشن نشه، کلید دوم عمل نمیکنه.

 • سلام جناب مهندس. میشه لطفا در موذد کلید سه فاز هم صحبت کنید؟ آیا نول هم باید وارد کلید بشه؟ ممنون

  • سلام دوست عزیز. خیر نول وارد این کلیدها نمیشه.

 • سلام من میخوام از کلید دو پل برق بگیرم برای چنتا لامپ که تو فواصل مختلف وصل شدن نحوه سیم کشی و برق گیری به چه صورت هست؟در حال حاضر به هر پاتروم دو رشته سیم رفته و دوتا برای لامپ بعدی خارج شده اما برق نمیرسه مشکل کجاست؟ممنون

  • سلام. سوالتون رو واضح تر بفرمایید؟ شما می خوایید از جای کلید برق بگیرید یا از جای یکی از لامپ ها؟

   • چهار تا لامپ دارم میخوام از کلید دو پل برق بگیرم نحوه اتصال از کلید به لامپا و سربندی لامپارو میخواستم

    • سلام دوست عزیز. نقشه روشن کردن چهار لامپ با کلید دو پل در بالا هست. ولی فکر می کنم شما می خوایین هر چهار تا لامپ رو با پل روشن کنید.درسته؟
     در این صورت شما باید سیم قرمز و سبز رو در محل کلید به هم بتابونید و وارد یکی از پیچ های نقره ای کنید.
     اگر مداری رو که الان هست و مداری رو که می خوایین پیاده کنید روی یک برگه بکشید و ازش عکس بگیرید و به ایمیل contact-us@amoozesh-bargh.ir ارسال کنید، بهتر می تونیم شما رو راهنمایی کنیم.

 • با سلام و خسته نباشید.چطور میتوان از کلید تک پل که هم بعنوان چراغ و هم بعنوان فن دستشویی استفاده شده یک کلید دو پل گرفت که هر کدام مجزا کار کنند.خیلی ممنون

 • باسلام و خسته نباشید و تشکر از زحماتتان
  چطور میتونم کلید دوپل را از روکار جابجا کنم چون خونه قدیمی هست و کلید دور از دسترس قرار داره
  ایا حتما باید۳رشته سیم بکشم یا با۲رشته انجام میشه

  • سلام. از محل قبلی کلید دو پل تا محل جدید باید سه رشته سیم بکشید و با سه رشته سیمی که به داخل کلید دوپل رفته سربندی کنید. سر هر کدوم از سیم های جدید هم یک علامت بزارید که با همدیگه اشتباه نکنید. بعدش کلید دو پل رو ببرید به مکان جدید و سر سیم های جدید وصل کنید.

 • بخشید من یه سوال و راهنمایی داشتم من حدود ۱۰ عدد لامپ مهتابی دارم و میخواستم روی طبق برای ماه محرم نصب کنم چطور سیم کشی رو انجام بدم که با زدن دوشاخه برق تمام مهتابی ها روشن بشه و مشکلی پیش نیاد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام رحمان جان. هر دو عدد مهتابی رو کنار همدیگه نصب کن و بین هر دوتاشون یک “بالاست الکترونیکی دو لامپ” نصب کن. و طبق نقشه ای که روی عکس قبلی هست، هر دو تا لامپ رو به یک بالاست وصل کن. از آخر هم یک برق ۲۲۰ به هر کدوم از بالاست ها وصل کن.
   برای پایه مهتابی هم از پایه های زیر استفاده کن. فلزیش هم تویه بازار هست بگردی پیدا میشه.
   پایه های نگهدارنده مهتابی
   سوکت هایی هم تویه بازار هست که به دو سر مهتابی وصل میشه تا بتونی برق رو به مهتابی بدی. متاسفانه عکسی پیدا نکردم که براتون ارسال کنم.بگردی تویه بازار هست.

   • پس یعنی طبق توضیحات شما مهتابی باید دوتا دوتا وصل بشن ؟
    فقط یک سوال یعنی برای هر دو مهتابی یک دو شاخه برق وصل کنم ؟ یا هر ده مهتابی کلا با زدن یک دوشاخه روشن میشود ؟
    ممنون تشکر

    • بله هر دو مهتابی به یک بالاست الکترونیکی وصل میشه.
     نه نیازی نیست که برای هر دو تا مهتابی یک دو شاخه قرار بدین. از یک دوشاخه به پنج تا بالاست الکترونیکی وصل کنید.

 • سلام اگر ما بخواهیم در سیم کشی برای چهارتا لامپ سقف از کلید دوپل استفاده بکنیم که یک پل از کلید دو لاپ را روشن کند و یک پل دیگر آن دو لامپ دیگر را چگونه باید سیم هارا ببندیم.باتشکر

  • سلام. به این صورت عمل کنید.
   سیم نول رو مستقیم به هر چهار تا سرپیچ وصل کنید. یعنی یک سیم نول بین هر چهار تا سرپیچ مشترک وصل میشه.
   سیم فاز رو ابتدا ببرین تویه پیچ طلایی رنگ از کلید دو پل و بعد از یکی از پیچ های نقره ای رنگ داخل کلید، یک رشته سیم به ۲ تا از لامپ های مورد نظرتون وصل کنید. از پیچ نقره ای رنگ دیگه هم یک رشته سیم به ۲ تا لامپ دیگه وصل کنید.
   شرمنده از طریق گوشی دارم جوابتون رو ارسال می کنم. اگر از طریق کامپیوتر می بود، حتما با نقشه براتون توضیح می دادم. اگر متوجه نشدید، بفرمایید که بعداً واستون نقشه هم ارسال کنم.

   • تشکر از راهنمایی خوبتون اگر میشه نقشه
    تصویریش را هم برام ارسال کنید که من در
    آرشیو داشته باشم.

    • سلام.مرسی. نقشه تصویری برای شما ارسال شد. و در ادامه مطلب بالا قرار گرفت

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت استادکارُ شاگرد

سایت های همکار


نمایندگی فیوز سیبا

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 3
 • بازدید امروز: 6,304
 • بازدید دیروز: 7,111
 • بازدید ماه: 225,315
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: دی ۱۶, ۱۳۹۵