اصول برقکشی حمام و دستشویی - آموزش برق ساختمان
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
بهمن
19
1394

اصول برقکشی حمام و دستشویی

اصول برقکشی حمام و دستشویی :

در این مطلب می خواهیم نقشه برقکشی حمام و دستشویی را قرار دهیم و توضیحاتی را پیرامون برقکشی این قسمت از ساختمان بیان کنیم.

 

برقکشی حمام و دستشویی

برقکشی حمام و دستشویی

 

 

گام اول: شیار زنی

خوشبختانه در حمام ، دستشویی و آشپزخانه چون دیوارها کاشی می شوند، و در پشت کاشی ها همیشه باید یک فضای خالی برای دوغاب ریزی وجود داشته باشد.نیاز به شیار زنی زیادی نیست و فقط باید جای قوطی کلید هایی که در سمت بیرون حمام و دستشویی ست را با شیارزن و تیشه خالی کنید.سعی کنید تمام لوله های برق را از سمت داخل کار کنید تا نیازی به شیارزنی نباشد و سرعت کار شما بالاتر برود.

 

گام دوم: نصب قوطی کلید ها

قوطی کلید های سمت بیرون حمام و دستشویی را با گچ و قوطی پریز کنار روشویی را با بست کمربندی به دیوار نصب کنید. به این خاطر از بست کمربندی استفاده می کنیم که بعداً کاشی کار عزیز بتواند به راحتی آن را بکند و روی خط کاشی مورد نظرش تنظیم کند.

 

گام سوم: لوله گذاری

همان طور که در تصویر می بینید، خط های صورتی و سبز، لوله های برق هستند که باید توسط شما برقکار عزیز اجرا شود. خط های صورتی مربوط به لوله های ارتباطی و خط های سبز رنگ مربوط به لوله های برگشتی است.

 

گام چهارم: سیمکشی

در داخل لوله های صورتی دو رشته سیم آبی و قرمز و در داخل لوله های سبز رنگ دو رشته سیم به رنگ های آبی و قهوه ای رد کنید. دلیل استفاده از این رنگ ها این است که بعداً بتوانید سیم های ارتباطی و برگشتی را به راحتی از همدیگر تشخیص دهید. به طور مفصل در مورد اصول فنر زنی در کتاب آموزش برق ساختمان صحبت کرده ایم.

اگر در ساختمان سیستم ارت هم اجرا شده است، یک رشته سیم زرد رنگ هم در داخل تمام لوله ها رد کنید.حالا باید منتظر بمانید تا کاشی کار، کارش را تمام کند.

 

گام پنجم: نصب کلیدها و پریزها

بعد از کاشی شدن حالا نوبت نصب کلیدها ، پریزها و چراغ هاست. در این مرحله چند نکته وجود دارد.

 1. در مجتمع های مسکونی بزرگ، معمولاً یک لوله فاضلاب به صورت عمودی از روشویی آخرین طبقه شروع شده و تا روشویی پایین ترین طبقه امتداد میابد. چون این لوله فاضلاب دقیقاً از داخل دیوار پشت روشویی عبور می کند و این جایی است که شما باید چراغ بالای روشویی را نصب کنید، در هنگام سوراخ کاری با دریل مراقب آن لوله فاضلاب باشید تا مته دریل شما با آن برخورد نکند. انجام این اشتباه توسط یکی از نیروهای ما خسارت زیادی را به ما وارد کرد.
 2. از آنجایی که معمولاً سقف حمام و دستشویی، سقف کاذب یا سقف PVC است، برای نصب فن ها از پیچ پروانه ای استفاده کنید. زیرا فن ها در هنگام کار دارای لرزش هستند و این لرزش در بلند مدت جای پیچ ها را در سقف کاذب شل می کند و این باعث جدا شدن فن از سقف می شود.
 3. در نصب پریز کنار روشویی نهایت دقت را داشته باشید، چون این پریز در یک مکان مرطوب نصب شده و احتمال پاشیده شدن آب به آن وجود دارد. حتی برای ایمنی بیشتر اطراف آن را کاملاً با چسب آکواریم پر کنید. استانداردها فاصله این پریز تا روشویی را 60 سانتی متر تعیین کرده اند.
 4. در داخل حمام و دستشویی معمولاً فقط یک چراغ دیواری بر روی روشویی نصب می شود.
 5. این به سلیقه شماست که در داخل حمام فن نصب کنید یا نه. ولی معمولاً نیازی به این کار نیست. اما اگر این کار را انجام دادید. حتماً از کلید دوپل استفاده کنید تا کلید فن از کلید روشنایی جدا باشد. (می توانید سیمکشی فن را انجام دهید تا در صورت درخواست صاحب خانه بعداً بتوانید آن فن را نصب کنید ).
 6. حتماً در سرخط برق آشپزخانه و حمام از “فیوز محفاظ جان” جهت جلوگیری از برق گرفتگی استفاده کنید.
 7. چراغ های نصب شده در حمام و دستشویی باید حتماً حباب دار باشد تا در مقابل پاشیده شدن آب محافظت شود. درجه IP آنها هم باید حداقل IP44 باشد.
 8. پیشنهاد ما این است که به هیچ عنوان در داخل حمام، پریز برق نصب نکنید، ولی در صورت اصرار کارفرما، باید بر طبق استاندارد های برق ساختمان عمل کنید. استاندارد نصب پریز در حمام این گونه است : 60 سانتی متر فاصله افقی از وان حمام یا دوش و 225 سانتی متر فاصله عمودی از کف حمام ( البته فاصله 225 سانتی متر از کف شاید کمی خنده دار به نظر برسد، چون معمولاً سقف حمام ها کمتر از 225 سانتی متر است )

 

 

چند توصیه از سایت آموزش برق ساختمان به هموطنان عزیز:

 • متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمار حوادث برق گرفتگي نشان دهنده اين است كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان هنگام سرويس كولر رخ داده است .
 • هنگام شستشوي حمام و آشپزخانه فیوز مربوط به آن بخش را قطع نمایید و تا خشك شدن كامل كف و ديوارها برق آن قسمت را وصل نکنید.
 • درست است که نصب یک عدد پریز برق در کنار روشویی حمام یا دستشویی وظیفه ما برقکارها بوده. ولی تا می توانید از آن استفاده نکنید. حتی بهتر است برای ماشین اصلاح هم از ماشین های شارژی استفاده کنید، تا نیازی به این پریز نباشد. شاید این جمله دلیل تاکید ما بر این امر را بهتر نشان دهد. “افتادن هر نوع وسیله برقی مثل ماشین اصلاح ، سشوار … در داخل وان حمام مساویست با مرگ حتمی“.

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.39 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام
  ببخشید برای اینکه لوله برق را از کلید دستشویی که بیرون هست به روشنایی بکشیم باید پشت قوطی کلیدتا داخل را سوراخ کنیم؟ یا لوله برق را به کف برسونیم و بعد به داخل سوراخ بزنیم؟

  • سلام. نصب لوله در کف دستشویی ممنوعه. پس پشت کلید رو سوراخ کنید و بعدش از روی دیوار ببرید به چراغ.

 • سلام
  در همین نقشه لوله های برق را از کلید به روشنایی و هواکش باید افقی بکشیم؟ یا از کف ؟ اگر از کف از کدوم قسمت باید رد بشه؟

  • سلام. خیر. استاندارد بصورت افقی یا مورب اجازه نمیده. لوله باید بره بالا، بعدش در زیر سقف اصلی مسیر افقی رو طی کنه بعدش دوباره بیاد پایین تا به محل فن برسه.
   از کف هم مجاز نیستید.

 • سلام.خسته نباشید مهندس.
  میخواستم ببینم در صورتی که جکوزی رو مستقیم به کلید محافظ جان جعبه فیوز مینیاتوری وصل کنم و ساختمان سیستم ارتینگ نداشته باشه آیا در صورت نشت برق در جکوزی کلید عمل میکنه ؟ و در کل در صورت عدم وجود ارت کلید محافظ جان عمل میکنه یا نشت برق رو تشخیص نمیده و نمیپره ؟

  • سلام. مرسی. حتی اگر ارت هم نباشه، محافظ جان عمل می کنه.

 • سلام و خسته نباشيد
  عذر خواهم، طي بازسازي سرويس بهداشتي هاي منزل تصميم گرفتم داخل حمام جكوزي نصب كنم، اما چون متراژ حمام نسبتاً كوچيكه (تقريباً ٢*٢،٤٠) و سقف هم كوتاهه (تقريباً دو متر) دقيقاً نميدونم براي نصب برق جكوزي بايد كجا پريز گذاشت كه بخار حمام ايجاد خطر نكنه! اصلاً پريز جكوزي بايد داخل حمام باشه و راهي نداره كه بيرون از حمام نصب شه؟!
  و اينكه براي سيستم روشنايي اگر بخوام توي سقف كار كنم به جز هالوژن روشنايي اي هست كه هم واتر پروف باشه هم در صورت سوختگي به راحتي بشه عوضش كرد؟
  و اينكه لامپ هالوژن واتر پروف واقعاً ضد آبه؟!

  • سلام. مرسی. در دیوار پشت به پشت حمام یا جکوزی یک جعبه فیوز کوچک نصب کنید و از اون جعبه فیوز مستقیم یک کابل 3 رشته ببرید به جکوزی و پریز نصب نکنید. حتماً بصورت مجزا برای جکوزی یک کلید محافظ جان هم نصب کنید. نصب پریز اصلاً پیشنهاد نمیشه.
   2- برای روشنایی مدل زیاده، اگر تهران هستید کافیه یک سری به لاله زار بزنید، حتماً مدل های زیادی پیدا می کنید.
   3- بعضی از هالوژن ها واقعً ضد آب هستند و بعضی ها فقط در مقابل بخار آب و پاشش آب محافظت شده اند.

 • سلام
  حمام ما سقف کاذب داره وداخلش لامپ هست اما هواکش نداره گفتن چونوخطر اتصالی در حمام هست نصب نکردند
  چگونه هواکش نصب کنیم ک ایمن باشه

  • سلام. اگر بتونید هواکش های ضدآب یا اصطلاحاً ip45 پیدا کنید، مشکلی نداره و میتونید نصب کنید. هواکش رو روی لوله خروجی هوا یا اگر پنجره داره روی پنجره نصب می کنن.

 • خیلی ممنون از پاسخگویتون
  محافظ از جان داره فقط چطور تستش کنم که ببینم کار میکنه؟
  فقط کابل برق قابل رویت هستش که زیر وان هستش!!
  8 ماه شده از ترس برقگرفتگی استفاده نکردم😊😊

  • خواهش می کنم. کلید تست روی محافظ جان رو فشار بدید اگر محافظ جان بپره یعنی سالمه.
   اگر احتمال برخورد شخص با کابل های لخت وجود نداشته باشه مشکلی پیش نمیاد..

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید من یه خونه خریدم با وان و جکوزی
  خیلی میترسم که برق وان مشکل داشته باشد ؟ باید چه استانداردهایی داشته و چه مسائلی باید رعایت بشه؟
  در ضمن کلیدهای لمسی وان رو حتما باید از فیوز قسمت حمام قطع و وصل بکنم که وان روشن بشه علت چی میتونه باشه؟!
  از مدت نصب وان هم 3 سال بیشتر نگذشته است خیلی ممنون

  • سلام. چک کنید ببینید که برای برق قسمت جکوزی و حمام محافظ جان نصب شده یا نه؟
   هیچ کدوم از سیم ها و اتصالات هم نباید بیرون باشه و قابل رویت.

 • باسلام و خسته نباشید
  ببخشید برای حمام یا دستشویی که سقف کاذب هستند ایا میشه پنل توکار (هالوژن)زد؟از نظر نظام مهندسی مشکلی نداره که
  چون اکثرآ تو نقشه ها دیواری مشخص میکنن

  • سلام. اگر چراغ ها IP 44 باشن مشکلی نداره و می تونید نصب کنید.

 • باسلام . من در حمام یک عدد پریز روکار بارانی (در پوش دار ) نصب کرده ام . چون حمام رختکن ندارد و پریز در بیرون از حمام دسترسی به ان نیست ولذا مجبور به نصب پریز بارانی روکار در داخل حمام شدم . لذا با توجه به بخار اب در داخل حمام میخاستم بدونم اولا این کار اشتباه بوده یا نه وخطر ناک است . یا مشکلی ندارد لطفا راهنمایی کنید . در ضمن از دوش حمام هم تا حدودی فاصله دارد ودر کنار وپایینر لامپ حبابی حمام بسته ام . با تشکر

  • سلام. نصب پریز برق در داخل حمام ممنوعه. وای به حال اینکه بخواد روکار هم سیمکشی شده باشه.
   پریز در حمام باید در ارتفاع 220 نصب بشه. کاش اون پریز رو پشت در حمام نصب می کردین، به سمت بیرون.

 • سلام جناب مهندس عزیز اگر این توضیحاتی که میدهیدهمراه با عکس باشه خیلی عالیه

  • سلام. چشم حتماً

 • با سلام
  برای برق مربوط به جکوزی داخل حمام نیاز به ترانس ایزوله هست؟ جواب های ضد و نقیض شنیدم و کاملا گیج شدم! میحث 13 هم فقط گفته از کلید rcd مجزا باید استفاده بشه و حرفی از ترانس نزده ظاهرا!
  ممنون از زحماتتون

  • سلام آقا مجید. کلید rcd مجزا اجباری هستش ولی در جایی از مبحث 13 ذکر شده که «بهتر است برای جلوگیری از برقگرفتگی های احتمالی تمام تجهیزات برقی از ترانس ایزوله تغذیه و حفاظت شوند»
   پس وقتی گفته بهتر است یعنی اختیاریه و اجباری نیست.

   • ممنون از لطفتون

    • ? ? ?

 • سلام . میشه در مورد پریز های برق استخر و رو شنایی استخر هم تو ضیحاتی بفرمایید … تشکر

 • سلام برای وان جکوزی در کدام قسمت حمام پریز برق قرار دهیم؟

  • سلام. از نظر مقررات اجرایی برق ساختمان تا فاصله 60 سانتی متر به صورت افقی از وان و 225 سانتی متر بصورت عمودی نباید کلید یا پریز برق قرار بگیره.
   این نظر مقررات بود، و اگر می خوایید اصولی کار کنید باید این فواصل رو رعایت کنید.

 • عرض سلام و خسته نباشید
  یه سوال دارم
  آیا میشه تو دستشویی رو سقف کاذب نصب کرد یا یه چیزی شبیه پریز سیار البته کوتاه که دیگه پریز روی دیوار نباشه؟

  • سلام. بله می تونید در ارتفاع 220 سانتی متر از کف، یعنی روی سقف کاذب پریز برق نصب کنید. در ضمن 60 سانتی متر هم باید با دوش فاصله داشته باشه.

 • با سلام و احترام
  مهندس اگر برای کابل کش سیستم اعلام حریق در سقف کاذب فقط از کابل تنها بدون استفاده از لوله و یا چیز دیگری و به صورت معمولی کابل ها رو از داخل سقف عبور دهیم . چه میشود .آیا از لحاظ آتش نشانی درست هست یا مشکل دارد .آیا آنها ایراد میگیرند یا خیر؟

  • سلام. قطعاً این از نظر مقررات اجرایی مشکل دارد.

 • لطفا در مورد حداقل فاصله کلید از علمک ( پایه دوش ) در داخل حمام توضیحی بفرمایید . متاسفانه با کوچک شدن زیر بناها و طراحی های اشتباه در زمینه برق دیده شده که کلید برق در داخل فضای حمام نصب شده است و همگان بر فاصله ۶۰ سانت از لبه وان یا زیر دوشی تاکید کرده و کلید را در همین فاصله از دوش نصب می کنند و متاسفانه قانون صریح و روشنی در مورد نداریم .
  خواهشمندم راهنمایی دقیق بفرمایید آیا این فاصله کافی است با خیر ؟

  • سلام دوست عزیز. بله این چیزه که استاندارد ها و مقررات برق ساختمان میگن. ولی تا بتونید کلید ها و پریزها رو در داخل حمام نصب نکنید خیلی بهتره.

 • سلام و وقت بخیر
  برای حمام منزلم که فاقد رادیاتور و حوله خشک کن می باشد
  میخواهم وسیله ای گرمایشی برقی نصب کنم
  ممکنه راهنمائیم کنید که چکار بکنم و ایمنی را بالا ببرم
  ممنونم

  • سلام. اگر حمام دارای بخش رختکن هستش بهتره اون وسیله گرمایشی برقی در اونجا نصب بشه. در ارتفاع حدوداً 180 سانتی متر.
   سعی کنید روی دیواری نصب کنید که پشت اون دیوار کلیدهای برق قرار داشته باشه و برای اون وسیله برقی هم یک کلید در پشت همون دیوار (بیرون حمام) نصب کنید. و با دلر به صورت مستقیم طوری سوراخ کنید که سیم های برق از پشت به دستگاه وارد بشه و سیم ها در داخل حمام پیدا نباشه.
   در کل پیشنهاد می کنم، دنبال یک جایگزین دیگه به جای وسایل برقی در داخل حمام باشید. با وجود این همه سابقه در برق ساختمان، اون قدر از برق در جاهای مرطوب می ترسم که همیشه دعا می کنم یک جایگزین بهتر از برق اختراع بشه.

 • با سلام و عرض ادب
  در حمام و سرویس بهداشتی از چه نوع فن (هواکش) می توان استفاده نمود؟
  درجه حفاظت ( IP ) چند باشد؟
  تشکر

  • سلام. شما به هر فروشگاه لوازم الکتریکی بگین فن سرویس بهتون میدن.
   درجه حفاظت این فن ها باید حداقل IP44 باشه.

 • سلام. هزینه نصب هاشون رو کلی بزارید.

  • سلام.معمولاً برقکشی حمام و دستشویی رو باید به صورت متر زیر بنا و روی کل ساختمان حساب کنید. مثلاً این روزا برق کشی هر متر مربع برای منازل مسکونی در تهران 10000 تومان. در شهرهای کوچک تر مثل مشهد و اصفهان 8000 تومان و در شهرهای خیلی کوچک تر متری 5000 تومان هستش ( حدوداً ).

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی