فیلم آموزش عملی برق ساختمان
بهمن
19
1394

اصول برقکشی حمام و دستشویی

اصول برقکشی حمام و دستشویی :

در این مطلب می خواهیم نقشه برقکشی حمام و دستشویی را قرار دهیم و توضیحاتی را پیرامون برقکشی این قسمت از ساختمان بیان کنیم.

 

برقکشی حمام و دستشویی

برقکشی حمام و دستشویی

 

 

گام اول: شیار زنی

خوشبختانه در حمام ، دستشویی و آشپزخانه چون دیوارها کاشی می شوند، و در پشت کاشی ها همیشه باید یک فضای خالی برای دوغاب ریزی وجود داشته باشد.نیاز به شیار زنی زیادی نیست و فقط باید جای قوطی کلید هایی که در سمت بیرون حمام و دستشویی ست را با شیارزن و تیشه خالی کنید.سعی کنید تمام لوله های برق را از سمت داخل کار کنید تا نیازی به شیارزنی نباشد و سرعت کار شما بالاتر برود.

 

گام دوم: نصب قوطی کلید ها

قوطی کلید های سمت بیرون حمام و دستشویی را با گچ و قوطی پریز کنار روشویی را با بست کمربندی به دیوار نصب کنید. به این خاطر از بست کمربندی استفاده می کنیم که بعداً کاشی کار عزیز بتواند به راحتی آن را بکند و روی خط کاشی مورد نظرش تنظیم کند.

 

گام سوم: لوله گذاری

همان طور که در تصویر می بینید، خط های صورتی و سبز، لوله های برق هستند که باید توسط شما برقکار عزیز اجرا شود. خط های صورتی مربوط به لوله های ارتباطی و خط های سبز رنگ مربوط به لوله های برگشتی است.

 

گام چهارم: سیمکشی

در داخل لوله های صورتی دو رشته سیم آبی و قرمز و در داخل لوله های سبز رنگ دو رشته سیم به رنگ های آبی و قهوه ای رد کنید. دلیل استفاده از این رنگ ها این است که بعداً بتوانید سیم های ارتباطی و برگشتی را به راحتی از همدیگر تشخیص دهید. به طور مفصل در مورد اصول فنر زنی در کتاب آموزش برق ساختمان صحبت کرده ایم.

اگر در ساختمان سیستم ارت هم اجرا شده است، یک رشته سیم زرد رنگ هم در داخل تمام لوله ها رد کنید.حالا باید منتظر بمانید تا کاشی کار، کارش را تمام کند.

 

گام پنجم: نصب کلیدها و پریزها

بعد از کاشی شدن حالا نوبت نصب کلیدها ، پریزها و چراغ هاست. در این مرحله چند نکته وجود دارد.

 1. در مجتمع های مسکونی بزرگ، معمولاً یک لوله فاضلاب به صورت عمودی از روشویی آخرین طبقه شروع شده و تا روشویی پایین ترین طبقه امتداد میابد. چون این لوله فاضلاب دقیقاً از داخل دیوار پشت روشویی عبور می کند و این جایی است که شما باید چراغ بالای روشویی را نصب کنید، در هنگام سوراخ کاری با دریل مراقب آن لوله فاضلاب باشید تا مته دریل شما با آن برخورد نکند. انجام این اشتباه توسط یکی از نیروهای ما خسارت زیادی را به ما وارد کرد.
 2. از آنجایی که معمولاً سقف حمام و دستشویی، سقف کاذب یا سقف PVC است، برای نصب فن ها از پیچ پروانه ای استفاده کنید. زیرا فن ها در هنگام کار دارای لرزش هستند و این لرزش در بلند مدت جای پیچ ها را در سقف کاذب شل می کند و این باعث جدا شدن فن از سقف می شود.
 3. در نصب پریز کنار روشویی نهایت دقت را داشته باشید، چون این پریز در یک مکان مرطوب نصب شده و احتمال پاشیده شدن آب به آن وجود دارد. حتی برای ایمنی بیشتر اطراف آن را کاملاً با چسب آکواریم پر کنید. استانداردها فاصله این پریز تا روشویی را 60 سانتی متر تعیین کرده اند.
 4. در داخل حمام و دستشویی معمولاً فقط یک چراغ دیواری بر روی روشویی نصب می شود.
 5. این به سلیقه شماست که در داخل حمام فن نصب کنید یا نه. ولی معمولاً نیازی به این کار نیست. اما اگر این کار را انجام دادید. حتماً از کلید دوپل استفاده کنید تا کلید فن از کلید روشنایی جدا باشد. (می توانید سیمکشی فن را انجام دهید تا در صورت درخواست صاحب خانه بعداً بتوانید آن فن را نصب کنید ).
 6. حتماً در سرخط برق آشپزخانه و حمام از “فیوز محفاظ جان” جهت جلوگیری از برق گرفتگی استفاده کنید.
 7. چراغ های نصب شده در حمام و دستشویی باید حتماً حباب دار باشد تا در مقابل پاشیده شدن آب محافظت شود. درجه IP آنها هم باید حداقل IP44 باشد.
 8. پیشنهاد ما این است که به هیچ عنوان در داخل حمام، پریز برق نصب نکنید، ولی در صورت اصرار کارفرما، باید بر طبق استاندارد های برق ساختمان عمل کنید. استاندارد نصب پریز در حمام این گونه است : 60 سانتی متر فاصله افقی از وان حمام یا دوش و 225 سانتی متر فاصله عمودی از کف حمام ( البته فاصله 225 سانتی متر از کف شاید کمی خنده دار به نظر برسد، چون معمولاً سقف حمام ها کمتر از 225 سانتی متر است )

 

 

چند توصیه از سایت آموزش برق ساختمان به هموطنان عزیز:

 • متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمار حوادث برق گرفتگي نشان دهنده اين است كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان هنگام سرويس كولر رخ داده است .
 • هنگام شستشوي حمام و آشپزخانه فیوز مربوط به آن بخش را قطع نمایید و تا خشك شدن كامل كف و ديوارها برق آن قسمت را وصل نکنید.
 • درست است که نصب یک عدد پریز برق در کنار روشویی حمام یا دستشویی وظیفه ما برقکارها بوده. ولی تا می توانید از آن استفاده نکنید. حتی بهتر است برای ماشین اصلاح هم از ماشین های شارژی استفاده کنید، تا نیازی به این پریز نباشد. شاید این جمله دلیل تاکید ما بر این امر را بهتر نشان دهد. “افتادن هر نوع وسیله برقی مثل ماشین اصلاح ، سشوار … در داخل وان حمام مساویست با مرگ حتمی“.51 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام و خسته نباشید.. ایا میتوان لوله های برق اصلی واحد رو هم از داخل سرویس بهداشتی برد؟؟ چون بعضی مواقع جعبه فیوز رو دیوار سرویس میفته .. بنابراین اگه ما شیار نزنیم و از داخل سرویس لوله ها رو ببریم ایا ایراد دارد؟؟

 • با سلام
  نظرتون در مورد استفاده از کلید و پریز ضد آب در حمام چیست؟
  من در بازسازی جای حمام و توالت را با هم عوض کردم و به همین علت کلید و پریز داخل حمام قرار گرفته و امکان خارج کردن آنها از فضای داخل حمام نیست.
  لازم به ذکر است در حمام وان ندارم و فاصله ی دوش از کلید و پریز حدود ۱۵۰ سانتیمتر است.

  • سلام. استاندارد میگه در فاصله ای دورتر از 120 سانتی متری دوش و 60 سانتی متر دورتر از لبه بیرونی وان می تونید پریز برق نصب کنید. پس مشکلی نداره.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز شما درمطالبتون فرمودین که برای جلوگیری از برقگرفتگی درحمام یه محافظ جان باید روی سر خط پریز حمام نصب شود آیا همان محافظ جان اصلی که در داخل جعبه فیوز قراردارد کافی نیست و سوال دوم پریزی که درداخل حمام قرار میگیرد آیا درحالت عادی بخار آبی که موقع دوش گرفتن روی پریز وکاشی دیوار می نشیند میتواند باعث برق گرفتگی شود بالاخره تکلیف پریز داخل حمام چه میشود آیا باید کلا حذفش کرد برای همیشه یانه وایا شاسی زنگ حمام ایرادی ندارد درداخل حمام نصب شود سپاس از لطف شما

  • سلام. مرسی. بله همون یک دونه کافی هست ولی برای حفاظت بیشتر اگر یک محافظ جان دیگر قرار بگیرید بد نیست.
   پریز داخل حمام: استاندارد میگه در زون های 2 و خارج از اون شما می تونید پریز برق در حمام نصب کنید. زون 2 یعنی جایی که حداقل 120 سانتی متر با دوش و 60 سانتی متر با لبه بیرونی وان حمام فاصله داشته باشه. ولی حتی با این وجود من خودم به شخصه در هیچ حمامی پریز نصب نمی کنم و نظرم اینه که دور از شتر بخواب و خواب آشفته نبین. چون حتی اگر خود اون پریز مشکلی ایجاد نکنه، به خاطر استفاده نادرست از وسایلی که بهش وصل میکنن خطر ساز میشه.
   شستی زنگ داخل حمام هم نصب نشه بهتره.

 • با استفاده از پیچ پروانه ای امکانش هست؟
  برای نصب چراغ آویز تک شاخه و سبک

  • سلام. اگر کمتر از دو سه کیلو باشه بله امکانش هست. ولی باز هم بهتره از یک برقکار ماهر کمک بگیرید.

 • سلام وقتتون بخیر، خونه ی ما در حال ساخته و من از برقکار ساختمون خواستم که برای دستشویی محل لامپ و چراغ روی سقف تعبیه بشه، ایشون گفتن چون سقف سرامیک هست و بالاش خالیه بعد امکان نصب چراغ آویز وجود نداره و نمیشه چراغ رو بهش پیج کرد، هیچ راهی برای این موضوع نیست؟

  • سلام. مرسی. در برق ساختمان کار نشد نداریم. برقکارتون خسته بوده یا حوصله نداشته، از یک برقکار با حوصله کمک بگیرید.
   در ضمن برای سرویس بهداشتی لامپ رو روی دیوار در قسمت بالای روشویی نصب میکنن نه بالای سقف. چون شخصی که بخواد خودش رو در آینه ببینه سایه نیفته روی چهره ش.

   • ممنونم لطف کردین

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی