خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
دی
۱
۱۳۹۴

روش نصب فن

روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام :

دوستان زیادی در مورد روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام سوال فرموده بودند. اگر برای سرویس بهداشتی یا حمام منزل شما هم لوله هواکش یا یک پنجره کوچک تعبیه شده ولی فن نصب نشده است این آموزش می تواند برای شما مفید باشد.

 

فن-هواکش

فن-هواکش

 

فن های موجود در بازار که به اسم فن هواکش هم فروخته می شوند، در سایزهای ۶، ۸، ۱۰ و ۱۲ اینچ موجود است که می توانید بسته به قطر لوله هواکش، فن مورد نظر خود را تهیه نمایید. این فن ها نیاز به راه اندازی خاصی ندارند و فقط کافی است یک رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول به آنها وصل کنید تا روشن شوند. (اگر سیم سومی هم داشت، آن سیم ارت است که در صورت وجود ارت در ساختمان، باید به سیم ارت وصل شود.)

سوال اینجاست که: این دو رشته سیم فاز و نول را چگونه به محل نصب فن ببریم؟

از آنجایی که حتماً در داخل حمام یا سرویس بهداشتی چراغ نصب شده است، پس می توانید از برق آن چراغ برای برق رسانی به فن هم استفاده کنید. البته باید مقداری نقشه سیمکشی را تغییر دهید.

به احتمال خیلی زیاد نقشه سیم کشی آن چراغ به صورت زیر است و از کلید یک پل برای آن استفاده شده است.

 

نقشه کلید یک پل

نقشه کلید یک پل

در نقشه بالا دقت کنید. سیم نول ورودی از پشت کلید یک پل رد شده است و به هیچ کدام از پیچ های کلید وصل نشده است. اگر کلید یک پل را باز کنید احتمالاً این سیم را می بینید که با لنت برق به سیم های دیگر چسب زده شده است. ما با این سیم کاری نداریم.

خب حالا فیوز های برق را قطع کنید و دو سر سیم فاز را از چراغ داخل سرویس و از کلید یک پل آزاد کنید. آنگاه یک سیم دو رشته را با لنت برق، به صورت کاملاً محکم به یک سر سیم فاز وصل کنید و از یک نفر بخواهید تا سر دیگر سیم فاز را بکشد. با این کار یک سیم دو رشته، جایگزین یک سیم تک رشته (منظور همان سیم فاز) خواهد شد. حالا می توانید کلید یک پل قبلی را حذف کنید و یک کلید دو پل طبق نقشه پایین در مدار نصب کنید.

 

 

روش نصب فن

روش نصب فن

 

در نقشه بالا دقت کنید که باز سیم نول از پشت کلید دوپل رد شده است و ما کاری به آن نداریم. فقط در محل چراغ یک انشعاب از آن می گیریم و به فن وصل می کنیم. آن یک رشته سیمی هم که به مدار اضافه شده است. از زیر چراغ تا محل نصب فن امتداد دهید. و به فن وصل کنید

 

خب حالا که سیم کشی های فن تمام شد، نوبت نصب خود فن است. اگر لوله هواکش از دیوار بیرون آمده و قرار است فن روی دیوار نصب شود، می توانید با دو عدد پیچ و رول پلاک این کار را انجام دهید. برای هر گوشه فن یک پیچ کافیست. ولی اگر لوله هواکش در سقف است و فن باید روی سقف نصب شود، چون سقف سرویس ها و حمام ها معمولاً سقف کاذب است، و فن ها دارای لرزش هستند. احتمال دارد که بعد از چند ماه فن از سقف جدا شود.  پس بهترین گزینه برای نصب فن در سقف های کاذب پیچ های پروانه ایست.

 

نکته: زمانی که دارید سیم های جدید را جایگزین سیم قبلی می کنید، اگر لوله برق، شکسته یا گیر کرده باشد و به شما اجازه تعویض سیم را ندهد. در این صورت مجبورید سیم فن را مستقیم از چراغ بگیرید و هر دو را با همان کلید یک پل خاموش و روشن کنید.

نکته: گفتیم که در زمان سیم رد کردن با سیم نول کاری نداشته باشید و فقط به جای یک سیم، دو تا سیم فاز رد کنید. در لوله های برق گاهی پیش می آید که وجود سیم نول در داخل لوله، مانع تعویض سیم های فاز می شود و احساس می کنید که لوله گیر کرده است. در اینصورت باید سیم نول را هم آزاد کنید. و دو رشته سیم فاز به همراه یک رشته نول جدید را به سر آن دو رشته سیم فاز و نول موجود وصل کنید و بکشید. مشاهده می کنید که این بار نیاز به زور زدن زیادی در زمان تعویض سیم ها نیست و به راحتی سیم ها تعویض می شود.

نکته: نصب سیم فن در حمام به صورت روکار بسیار می تواند خطرناک باشد. موارد ایمنی را برای آن کاملاً رعایت کنید.

نکته: اگر پیچ هایی را که در هر کدام از گوشه های فن قرار می دهید، به یک اندازه سفت نکنید و مقداری به بدنه فن فشار بیاید، احتمالاً بدنه فن با پره های فن تماس پیدا می کند و این طور احساس می شود که فن خراب است. پس به این نکته هم توجه کنید.

 144 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  میخوام سیم فن رو به سیم لامپ وصل کنم ،که در صورت خاموش روشن کردن لامپ فن هم خاموش روشن بشه،بعد میخواستم بدونم راهی هست که بین فن و لامپ کلید نصب بشه که در صورت لزوم فن کار کنه و لامپ خاموش باشه؟

  • سلام آقا محمد. کافیه از دو تا سیمی که به سرپیچ لامپ وصل شده انشعاب بگیری و ببری به فن. بعدش در مسیر سیم فازی که میره به فن یک کلید نصب کنی.

 • رحمت پدر مادرت با این سایت خوبت خیلی بهم کمک کرد

 • سلام
  هواكش وكه خاموش ميكنم نويز ميندازه روى اسپيكر تلويزيون واينكه تلويزيون هم يك لحظه خاموش و روشن ميشه،فرقى هم نميكنه هم هواكش سرويس و هم حمام اين مشكل و داره .علتش چيه؟
  ممنون

  • سلام. اینکه می فرمایید تلویزیون خاموش و روشن میشه، فکر نمی کنم درست باشه. و فقط چند ثانیه تصویر سیاه میشه و شما فکر می کنید که تلویزیون خاموش شده.

   به احتمال زیاد کابل اصلی آنتن از لوله هواکش رد شده و به پشت بام رفته. در این صورت خاموش و روشن شدن فن روی سیم آنتن شما نویز می ندازه. تنها راهش هم اینه که یک سیم جدا به صورت روکار از نمای ساختمان ببرید برای آنتن تلویزیون تون.

 • سلام، فن ما سه سیم خروجی داره دوتا مشکی یکی زرد، من کدوم سیمارو باید وصل برق کنم

  • سلام. به سیم زرد کاری نداشته باشین و فقط دو تا سیم مشکی رو وصل کنید.

 • سلام خسته نباشید.چند عدد سیم از قسمت چراغ خواب رد شده چراغ خواب رو به یک سیم فاز و نول وصل کردم با کلید موجود در اتاق خواب که قبلا برق کارم پیشبینی کرده بود روشن میشه ولی لامپ مهتابی پشت دیوار که اشپزخونست قطع شده میشه یه راهنمایی بفرمایید.
  ممنون.

  • سلام. خیلی مواقع پیش میاد که برقکارها برای صرفه جویی در مصرف سیم برق ، سیم چراغ ها رو مشترک در نظر می گیرن. اون سیمی که شما به تازگی به چراغ خواب وصل کردین، برای مهتابی دیوار پشتی بوده. پس باید سیم ها رو به حالت قبل برگردونید و برای چراغ خواب یک سیم فاز دیگه تا کلید رد کنید.

 • ببخشید سوال دیگه ای هم داشتم که من دقیقا متوجه نشدم سیم آبی رنگ از کجا و چجوری رد کنم میشه بیشتر توضیح دهید

  • سیم آبی رنگ از داخل قوطی کلید برق رد میشه و به سمت مصرف کننده میره. ولی وارد هیچ کدوم از ترمینال های کلید نمیشه.

 • سلام
  استاد عزیز ضمن تشکر از اینکه بدون هیچ چشم داشتی دانش تون در اختیار سایر افراد می گذارید سوالی می خواستم عرض کنم که برق کشی منزل ما به این شکلی که گفتید نیست البته برق کشی واسه خیلی وقت هست
  دقیقا کلید دوپل به شکل کلید تک پل(طبق عکس شما) کشیده شده و کلید تک پل چراغ دار فقط دو سیم با دو رنگ مختلف داره که هر دو با فازمتر که زدم برق داشتن که یکی از پایین از سمت چپ و یکی دیگه از بالا از سمت راست وارد شده بود اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.
  سوال دوم من میخواستم هواکش واسه ی حمام نصب کنم که سیم کشی اون قرار روی کار باشه که شما گفتید خطرناک هست برای ایمنی بیشتر پیشنهادی دارید با تشکر

  • سلام. خواهش می کنم.
   اگر این مشکلی که میفرمایید در تمام کلیدهای منزل شما اتفاق افتاده، پس یا در جعبه فیوز و یا در کنتور اصلی جای فاز و نول عوض شده، که باید بررسی کنید.

   به احتمال زیاد سقف حمام باید کاذب باشه. پس سیم ها رو داخل سقف کاذب قرار بدین و اگر تا به حال برقکاری نکردین حتماً برای این مورد از یک برقکار کمک بگیرین.

 • سلام
  جهت وزش باد در تهويه حمام و توالت بايد به سمت داخل باشه يه به سمت بيرون؟

  • سلام. به سمت بیرون.

 • سلام سرویسهای بهداشتی ما پنجره ندارن به نظرشما بالوله هواکش وفن تهویه مشکل تهویه حل میشه؟

  • سلام. اگر از فن های مناسب استفاده شود، بله.

  • میشه راهنمایی بفرمایید

   • سلام. اگر سایز لوله هواکش تون رو نمی دونید، قطر لوله رو با متر اندازه بگیرید و از مغازه های لوازم برقی یک فن که به اون لوله بخوره رو تهیه کنید. این فن ها یک مشخصه ای دارن به نام “قدرت هوادهی” که برحسب متر مکعب در ساعت مشخص میشه و روی بسته بندی محصول هم درج شده. هر چه قدر قدرت هوادهی بیشتر برای کار شما بهتر

 • سلام
  من وقتی کلید دوپل رو خاموش میکنم در کمال ناباوری میبینم هر دوسیم با فازمتر دارای برق هستن در حالی که وقتی کلیدها روشن هستن یکی برق داره و اونیکی نه
  لطفن راهنماییم کنید که میتونم فن جدید رو روش نصب کنم یا نه مشکلی وجود داره که اول باید اونو حل کن؟

  • سلام آقای ترابی. مشکل اون کلید اینه که به جای اینکه نول رو ببرن به لامپ و فاز رو ببرن به کلید، برعکس عمل کردن.

 • عرض سلام وخسته نباشید

  تشکر ا ز رهنمایی مقبول تان عرضم به حضور تان اینکه لوله هواکش ولوله توالت وهمچنین لوله آشپزخانه به شکل تو کار خوبه یا روکار در داخل حمام توالت وآشپز خانه که به منظور طبقه های بعدی استفاده میشود؟ واگر حمام وتوالت به شکل جداگانه نباشد عمومی باشد چی مشکلی را ایجاد می کندسپاس.

  • سلام آقای محمدی. برای زیبایی کار ، این لوله ها همیشه به صورت توکار نصب میشه.
   لوله هر کدوم از مواردی که فرمودین باید به صورت کاملاً مجزا از هم نصب بشه. در غیر اینصورت اگر هواکش در توالت روشن بشه، بوی نامطبوع اون در تمام اتاق ها و واحدهایی که لوله مشترک دارند پخش میشه.

 • سلام.من یه کلید دو پل مشترک باز کردم الان میخوام فقط برای یک لامپ ازش استفاده کنم و کلید یه پل وصل کنم اما یه سیم زیادی میشه باید چیکار کنم؟

  • سلام. اگه می خوایید کلید دوپل رو به جای کلید یک پل استفاده کنید. کافیه یکی از پیچ های نقره ای رنگ رو در نظر نگیرید. این طوری مثل کلید یک پل تنها دو ترمینال دارید.

 • با تشکر از پاسخ شما. پس جناب مهندس فرق چاه نول با زمین چیه؟ مگه هر دو یه جور نیستند(نول عمیقتر)؟ اگر امکان هست نول و چاه آن توضیح مختصری بفرمایید؟(کجا حفر میشه؟ و…)

  • سلام رضا جان توضیحات این مبحث زیاده. کلمه “چاه نول” رو در گوگل جستجو کن و روی اولین سایت کلیک کن. توضیحات خوبی اونجا هست.

 • با عرض سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم آیا اگر لامپ فقط سیم فاز وصل باشد و نول در دسترس نباشد میتوان به جای نول از زمین استفاده کرد؟(موقتا) ولامپ روشن میشود؟

  • سلام دوست عزیز. خیر شما مجاز به انجام این کار نیستید. ولی اینکه می فرمایید لامپ روشن میشه یا نه؟ اگه چاه ارت تازه اجرا شده باشه و زیرش نمناک باشه به احتمال خیلی زیاد لامپ روشن میشه.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه فن ۲۵*۲۵ واسه یه اتاق ۱۸ متری گذاشتم، فن و نصب کردم روی دیوار روی جای دودکش بخاری و حدود دو متر لوله بخاری کشیدم آوردم داخل اتاق که چند تا پیچ هم خورده و سر لوله هم با فویل به شکل هود درست کردم که ورودی دود هست و از اون ور دودکش بخاری هم که یعنی میشه پشت فن و خروجی هوایی که فن میکشه حدود ۳ متر لوله بخاری زدم و رفته روی پشت بوم که چند تا زانو هم تو این مسیر خورده و حالا خیلی خوب جواب نمیده و میخواستم ببینم اگه فن و بیارم اول کار یا آخر کار بهتر میشه یا اینکه لین زانو و پیچ هایی که هر دو بر مسیر خورده رو کمتر کنم تاثیرش چقدر هست یا اینکه این فن اصلا واسه این کار کوچیک هست و جواب نمیده و باید یه فن قوی تر بگیرم.
  یه دنیا ممنون از لطف شما و وقتی که دارید در این زمینه می‌گذارید.

  • سلام اشکان جان. مسلماً چون طول لوله ها زیاد شده و تویه مسیر هم زانو زیاد استفاده شده، روی کارکرد صحیح فن تاثیر داره. ولی پیشنهاد می کنیم که فن رو بیارید ابتدای مسیر لوله ها و اگه امکان داره زانو ها رو کمتر کنید.

 • باسلام و عرض ادب و احترام و تشکر از سایت بسیار خوبتان
  من می خواستم در خصوص تایمری کردن فن سرویس بهداشتی راهنمایی بفرمایید .

  • سلام محمد جان. تا چند روز آینده مدارش رو طراحی می کنیم و به صورت یک مطلب آموزشی در سایت قرار میدیم تا همه استفاده کنن.

 • سلام خسته نباشید.ببخشید فن دستشویی صدامیده ولی پره های فن چرخش نداره باید چیکارکنیم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام. اگه فن رو تازه نصب کردید و فن نو هست، چون پیچ یکی از سمت های بالا یا پایین رو خیلی سفت کردین، پره های فن داره با بدنه فن برخورد می کنه، پس باید پیچ های اطراف فن رو به طور مساوی سفت کنید. ولی اگر فن قدیمی هستش و به تازگی این اتفاق افتاده، باید فن رو تعویض کنید، چون بعد از چند سال کار خراب میشن.

 • درود برشما.
  در فن حمام سه عدد ترمینال دارم. L و N و LS
  این ال اس رو چه سیمی باید بهش وصل کنم.
  روش سیمبندیش ب چه صورته؟

  • سلام. آیا این فنی که عرض می کنید از نوع زمان دار هستش؟
   ولی اگر از فن های ساده باشه، این سیم کاربردی نداره. فقط فاز رو بدین به ال و نول رو بدین به ترمینال ان

 • با سلام و خسته نباشید اگه میشه لطف بکنید و به سوالم جواب بدید ممنون میشم میخواستم بپرسم چگونه میتوان سرعت چرخش فن را بالا ببریم ? با تشکر از شمل. موفق باشید

  • سلام. راهی برای افزایش سرعت هواکش ها نیست. شما باید فن تون رو با یک فن با ظرفیت بالاتر عوض کنید.

 • با سلام
  هواکش ما بر عکس هوا رو داخل میده نصب صحیح ان را اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
  کدام سمت هواکش بطرف داخل حمام یا سرویس باشد؟

  • سلام. خب می تونید هواکش رو باز کنید و برعکس ببندید.

 • سلام
  من میخام یه کلید رو که همزمان یه فن و چراغ رو روشن میکنه رو با کلید دو پل عوض کنم که فن جداگانه و چراغ جداگانه روشن بشن. سوال من اینجاست که در کلید های دوپل نول وارد کلید نمیشه؟
  به کلید قبلی دو سیم مشکی به یک اتصال وصل شده که حدس میزنم نول باشه و دو سیم جدا گانه به یک اتصال دیگه و یک تک سیم هم به اتصال سوم. ینی کلید قبلی دارای سه اتصال است نه دو تا! الان این سیمها چطور باید به یک کلید دو پل وصل بشن؟

  • سلام. به این نقشه نگاه کنید.روش نصب فن
   همون طور که می بینید سیم نول وارد هیچ کدوم از ترمینالهای پشت کلید دو پل نمیشه و فقط از پشت کلید رد شده و به مصرف کننده ها رفته.
   برقکار قبلی به جای کلید یک پل از کلید تبدیل استفاده کرده. به همین خاطر کلید شما سه تا ترمینال داره. این طوری نمیشه شما رو راهنمایی کنم. چون باید سیم ها با فاز متر تست بشه. ولی مطمئن باشید که یکی ترمینال ها و سیم ورودی به اون اضافه ست و هیچ کاربردی در کلید شما نداره. کافیه یکی یکی تست کنی که کدوم اضافه ست. اون وقت دو ترمینال اصلی تون رو پیدا می کنید و می تونید طبق نقشه بالا وصل کنید.

   • خیلی ممنونم از پاسخگویی سریعتون، راستش رو بخاید من دسترسی به فازمتر نداشتم (چون ایران نیستم و خاستم صرفه جویی کنم که نشد!) و باید برم بخرم.
    پس قطعن فقط یک سیم فاز بین این همه سیم هست که اول باید اون رو پیدا کنم. دو تا نول رو به همدیگه متصل کنم ( خارج از کلید ) . بعد دو تا سیم دیگه رو به ترمینالها وصل کنم؟

    • سلام. تصاویر ارسالی رو دیدم. دو سیم مشکی رنگی که وارد ترمینال ال شدن، هر دو شون فاز هستند که باید وارد ترمینال ال در کلید جدید بشن.
     سیم آبی رنگ از کلید قبلی رو کاملاً حذف کنید و سرش رو چسب بزنید.
     سیم قهوه ای وارد ترمینال آ۱ و سیم سفید وارد ترمینال بی ۱ از کلید جدید خواهند شد.

     • خیلی ممنون از پاسخ گوییتون. سیمها رو همونطور که گفتید وصل کردم. فن کلن روشن میمونه چه کلید قطع باشه چه وصل و فقط با قطع کردن فیوز خاموش میشه، ولی چراغ با کلید روشن و خاموش میشه که الان سیم قهوه ای بهش وصله. ممکنه اون یک باری که فیوز پرید به کلید جدید آسیب وارد شده باشه؟
      ضمنن سیمهای ورودی پشت چراغ رو دیدم، آبی و قهوه ایه، و یه سیم با روکش زرد-سبز هست که شاید ارت باشه. به پشت فن نمیتونم دسترسی داشته باشم متاسفانه ببینم چه رنگی وارد شده.

     • سلام.مرسی. خب پس این کار رو بکنید. سیم سفید رنگ رو از کلید خارج کنید. ببینید که آیا هنوز هم فن روشنه می مونه یا نه. و همون طوری که سیم رو خارج کردید، به صورت دستی به دو تا سیم مشکی رنگی که به ترمینال ال رفتن، وصل کنید. ببینید آیا در این صورت فن روشن میشه یا خیر؟ اگر وقتی سیم سفید با سیم های مشکلی برخورد کنه، فن روشن بشه یعنی کلید جدیدی که خریدین مشکل داره.

     • خیلی خیلی ممنونم از راهنماییتون، کلید مشکل داشت ولی تونستم بازش کنم و فکر کنم همون یه باری که فیوز پریده بوده داخل کلید رو بهم ریخته بوده. در هر صورت درست شد. از شما متشکرم.

 • واقعا ممنون و سپاسگزار درست شد

 • شرمنده اضافه کنم که ضمن اینکه چراغ داره و به آیفون وصله، کلید ها دو پل هستن

 • سلام ببخشید چجوری باید جای سیم فاز و نول رو عوض کنیم تا لامپ کم مصرف چشمک نزنه؟؟

  • سلام. اول مطمئن بشید که کلید شما از نوع چراغ دار نباشه. چون علت اصلی چشمک زدن لامپ های کم مصرف، وجود یک چراغ کوچک در داخل کلید است. بعد از اینکه مطمئن شدید این کار رو انجام بدید.
   کلید یک پل رو باز کنید و در حالتی که چراغ خاموش با فاز متر چک کنید که آیا واقعاً فاز اومده داخل کلید یا اینکه برقکار قبلی به اشتباه نول رو به داخل کلید آورده. بعدش به این صورت عمل کنید. هر دو تا سیمی که وارد ترمینال های کلید شدن رو دربیارید و با نوار چسب به هم وصل کنید. بعدش در پشت کلید، بگردین دنبال دو تا سیم دیگه که با نوار چسب به هم وصل شدن. نوار چسب اونها رو باز کنید و حالا شما دو تا سیم سر لخت دارید. این دو تا سیم رو جایگزین دو تا سیم دیگه در داخل ترمینال های کلید کنید.

   • کلید از نوع چراغ داره یعنی یه چراغ کوچیک که وقتی لامپ خاموش میشه چراغ کلید روشن میشه. و اینکه سیم های آیفون مستقیم وصل هست به سیم های یکی از کلید ها. بنظرتون چیکار کنم؟

    • خب پس کافیه یکی از پایه های اون چراغ کوچیک رو قطع کنید تا مشکلتون حل بشه.
     ولی اینکه می فرمایید “سیم های آیفون مستقیم وصل هست به سیم های یکی از کلید ها” . به اون کاری نداشته باشید. چون نصاب آیفون برق گوشی آیفون تون رو از برق کلید کلید گرفته و چشمک زدن لامپ ربطی به اون نداره.

 • با سلام خدمت مدیریت محترم سایت.
  در سرویس بهداشتی یک چراغ وجود دارد که با یک کلید یک پل روشن و خاموش می شود.
  حالا می خواهم یک فن کوچک را طوری نصب کنم که وقتی آن کلید یک پل را می زنم، همزمان هم چراغ و هم فن هر دو روشن شوند.
  بعبارت دیگر نمی خواهم از کلید دو پل استفاده کنم. یعنی فقط می خواهم از همان کلید یک پل برای روشن و خاموش کردن همزمان چراغ و فن استفاده کنم.
  آیا این کار باعث افت جریان ورودی به چراغ و فن می شود؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه این کار را انجام دهم.

  • سلام آقای رستمی. خیر از نظر افت جریان هیچ مشکلی نیست و شما می تونید یک فن دیگه به چراغ وصل کنید.
   روش کار هم بسیار سادست. از هر کدوم از سیم های که به سرپیچ لامپ وارد شده یک انشعاب بگیرید و به فن وصل کنید.

 • سلام
  در سرویس های بهداشتی خانه ما داکت تخلیه هوا از طریق هواکش پیش بینی نشده ، آیا راه حلی به ذهنتون برای حل مشکل میرسد؟

  • سلام. اگه سرویس بهداشتی شما یک پنجره کوچیک هم داشته باشه ، می تونید یک فن روی اون پنجره نصب کنید.
   برای یک مورد مشابه شما، که نه داکت تخلیه هوا داشت و نه پنجره، ولی سرویس بهداشتی به درز انقطاع ساختمون راه داشت، ما دیوار رو سوراخ کردیم و یک فن نصب کردیم که هوا رو بده به درز انقطاع ساختمون.

 • سلام
  در حمام خانه ما برای هواکش در سقف که از جنس پی وی سی است سوراخ تعبیه شده اما سیم برق به آنجا نیامده من از تکنسین برق که برای دستشویی هواکش نصب کرد خواستم برای حمام هم نصب کند گفت چون در حمام بخار آب وجود دارد نصب هواکش ممکن است باعث برق گرفتگی شود و فقط روی آن یک پنجره مشبک نصب کرد آیا در حمام نصب هواکش ممنوع است

  • سلام.
   نصب فن های معمولی در داخل حمام ممنوع است. ولی قوانین نظارتی میگه که می تونید از فن های با آی پی حداقل ۴۴ استفاده کنید ولی این مدل فن رو نمی تونید تویه بازار پیدا کنید.

 • با سلام و تشکر از مطالب مفید سایت شما.
  سوال من اینست که اگر سقف با کاشی پوشانده شده باشد ، تلاش برای سوراخ کردن آن منجر به درآمدن کاشی از محل خود می شود.در این حالت برای نصب فن چکار کنیم. البته در جایی دیدم که مقدار زیادی چسب ام دی اف بر سطح فن آغشته کرده اند تا فن به کاشی و سرامیک بچسبد. البته من این روش را نمی پسندم ، توصیه ی شما در این مورد چیست؟

  • سلام آقای احمدی. برای این کار ما همیشه از مته الماسه ریز، مثلاً شماره ۵ استفاده می کنیم. که هم سریعتر سوراخ میشه و هم از سمت دلر فشار کمتری به کاشی سقف وارد میشه. در این حالت دلر رو روی حالت چکشی قرار ندید.

 • این فن هایی که ۳تا سیم دارن چطور باید وصل کرد؟

  • سلام. معمولاً یکی از سیم های این فن ها زرد یا سبز یا ترکیبی از زرد و سبزه که اون سیم برای ارت هست و اگه ساختمون شما ارت نداره نیازی نیست اون رو وصل کنید.
   اگر رنگ سیم ها با چیزی که گفتیم فرق می کنه. رنگ هر سه سیم رو برای ما بفرستید تا بهتون بگیم فاز و نول و ارت کدومه.

 • با سلام خدمت شما دوست عزیز
  هواکش چپه کار میکند.به جای اینکه هوا رو به بیرون ببره داخل میاره.چکارکنم؟
  ممنون

  • سلام دوست عزیز. آیا هواکش رو تازه نصب کردید؟ یا قبلاً نصب بوده و الان که تغییراتی در برق ساختمان ایجاد کردین این اتفاق افتاده؟
   می تونید فن رو باز کنید و برعکس ببندینش. یعنی این بار سمت دیگه فن به سمت شما باشه.

 • سلام 🙂
  ابتدا از سايت خوب و راهنمايي مناسب شما سپاسگزارم
  يك سئوال:
  من مي‌خواهم به يك كليد برق (كه به ديوار وصل است) يك سيم متصل نموده و آن را به يك سرپيچ وصل نمايم. اما نمي‌دانم سيم نول در اين كليد كجاست؟
  سيم نول سرپيچ را به كجا بايد وصل نمايم؟ يا بهتر بگويم، سيم نول درون محفظة كليدهاي تبديل كجاست؟
  اميدوارم متوجه سئوال اينجانب شده باشيد 🙂
  البته در تصويري كه در همين آموزش عالي قرار داديد، «تصوير كليد يك پل» سيم نول به كجا وصل است؟ سيم نول درون محفظه را از كجا پيدا كنم؟
  ممنون 🙂

  • سلام علی جان.
   بله کاملا متوجه منظور سوالتون شدم. اگه پشت کلیدهای یک پل و دو پل برق رو باز کنید می بینید که دو تا سیم به همدیگه نوار چسب شدن. اون سیم ها نول هستن.

   • سلام جناب مدير عزيز و محترم 🙂
    بسيار سپاسگزارم كه سئوال اين حقير را پاسخ داديد
    حقيقتش كاري را كه فرموديد انجام دادم، پشت كليد دو يا سه سيم هست كه هر كدام جدا چسب خورده‌اند. چون ساختمان قديمي است، از روي رنگ سيم‌ها نمي‌توان تشخيص داد اين سيم فاز، نول يا ارت است
    به هر حال تشكر مي‌كنم، با همين سيم‌ها امتحان مي‌كنم، انشاءالله كه درست است
    دوباره از لطف و محبت جنابعالي نهايت تشكر را دارم 🙂

    • سلام. ممنونم از شما علی حان
     اگه تعداد سیم های چسب خورده زیاده و نمی تونید نول رو پیدا کنید پس این کار رو بکنید. بیست سانتی متر سیم به یک لامپ و سرپیچ وصل کنید و یک تستر درست کنید. سیم فاز رو که می دونید کدومه، پس یکی از سیم های تستر رو به اون وصل کنید. و بعد سیم دیگه تستر رو به تمام اون سیم های چسب خورده بزنید اگه لامپ روشن بشه، اون سیم نول هستش. به همین راحتی.

     • جناب مدير محترم، سلام 🙂
      بسيار سپاسگزارم كه با حوصله پيگير مشكل اينجانب بوديد 🙂 🙂 🙂 🙂
      بله، دقيقاً طبق راهنمايي شما توانستم اين لامپ را روشن كنم 🙂
      اميدوارم هميشه سربلند و موفق باشيد، مدير و استاد گرامي 🙂 🙂 🙂 🙂

 • سلام اگر بخواهیم هر دوی آن ها ( هم لامپ هم هواکش ) به یک کلید یک پل متصل شود با این تفاوت که هنگامی که کلید قطع شد ، همان لحظه لامپ خاموش شود اما هواکش تا ۱ دقیقه بعد روشن بماند . چه روشی رو پیشنهاد میکنید ؟

  • سلام. سوال خیلی خوبی پرسیدید که می تونه به درد خیلی ها بخوره. پاسخ سوالتون رو پیدا می کنم و حتماً با نقشه براتون ارسال میکنم.

 • باسلام چطور تشخیص بدیم که از سه سیم فن کدام یک سیم ارت وکدام فاز و نول میباشد

  • سلام. هم می تونید از رنگ سیم ها تشخیص بدید. به این صورت که معمولاً سیم آبی نوله، سیم زرد یا سبز ارته و سیم قرمز هم فازه.
   و هم می تونید با آزمون و خطا، اون ها رو پیدا کنید، در فن ها سیم فاز و نول مهم نیست و اگه برعکس هم ببندید فن کار می کنه. ولی اگه به سیم ارت، نول رو وصل کنید، هیچ اتقاقی نمی افته. و اگه به سیم ارت فاز وصل کنید، اگه بدنه فن فلزی باشه، بدنه برقدار میشه. چون همیشه سیم ارت به بدنه فلزی وسایل برقی وصل میشه.

 • سلام آقای مدیر.با تشکر از زحمات بی شائبه تان. لازم به ذکر است که در تهویه سرویس بهداشتی حتماً از قبل یک ورودی هوا در نظر گرفته شود چون که با بسته شدن درب سرویس چون هواکش کم میشه تهویه بد کار میکنه و دور آن گرفته میشه و میبینیم که با باز کردن درب سرویس صدای تهویه عوض میشه واین نشانه ی عدم وجود هواست ممنون

  • سلام. ممنون از شما به خاطر توجه به این نکته ظریف

 • سلام
  جالب بود تشکر
  کلید حمام (برق و فن) باکلید یک پل بسته شده که میخوام از هم جدا بشن.
  اگربتونم خودم انجامش بدم خوبه .

  • سلام.بله حتماً می تونید ، اگر راهنمایی هم خواستید خوشحال میشیم که کمکتون کنیم

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 1
 • 5,560
 • 7,731
 • 378,768

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی