آذر
۱۷
۱۳۹۴

روش اجرای نور مخفی

روش اجرای نور مخفی :

روش نصب نورمخفی با انواع شیلنگ نورانی ، ریسه ال ای دی ، LED تخت ، ریسه اس ام دی (SMD) تقدیم شما دوستداران برق ساختمان

نور مخفی

 

در واقع نورمخفی به اجرای هر نوع نور پردازی گفته می شود که منبع تولید نور، به صورت مستقیم دیده نشود و فقط نوری که ایجاد می کند به چشم ما برسد. چیزی که این روزها به اسم نور مخفی در بین مردم و برقکارها رواج دارد بیشتر با استفاده از شیلنگ های نورانی در سقف ها و داخل گچبری ها اجرا می شود. هم اکنون انواع مختلفی از این شیلنگ های نورانی در بازار به فروش میرسد. که ما در این پست قصد معرفی چند نمونه پرکاربرد از آنها را داریم.

 

الف- ریسه اس ام دی صد متری :

این مدل از شلنگ نورانی که در بازار به ریسه اس ام دی معروف است، این روزها بیشترین کاربرد را دارد. از خصوصیات این مدل که باعث پرطرفدار شدن آن شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ریسه اس ام دی

 

۱- نور شفافی دارند.

۲- برق مصرفی بسیار کمی دارند.

۳- در انواع رنگهای قرمز، آبی، زرد، سفید، سبز در بازار موجود است.

۴- در حلقه های ۱۰۰ متری در بازار موجود است که این طول زیاد می تواند سرعت اجرای کار را بالا ببرد.

۵- با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کند. ولی اگر آن را مستقیم به برق شهری وصل کنید هیچ اتفاقی نمی افتد، فقط در این صورت مقداری لرزش در نور آنها مشاهده می کنید.

۶- به غیر از قسمت ابتدا و انتهای آن، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۷- برای جاهایی مثل اتاق خواب که نیاز به نور کمتری دارید، می توانید از مدل کم تراکم آن، که قیمت پایین تری هم دارد استفاده کنید.

۸- ترانس آنها کوچک و بسیار ارزان قیمت، نسبت به مدل های دیگر است.( حدوداً ۴۰۰۰ تومان)

۹- تمام قسمت های آن به یکباره نمی سوزد و بعد از یکی دو سال، تنها قسمت هایی از آن می سوزد که آن هم قابل تعمیر است. ( معمولاً اگر بسوزد، یک متر از آن می سوزد که می توانید آن یک متر را قطع کنید و بعد با سوزن های رابط یک متر دیگر از ریسه را جایگزین آن کنید)

 

معایب : فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک متری قطع کنید.( اگر به اشتباه آن را از محل های مشخص شده قطع نکنید، یک متر از آن خواهد سوخت). اگر فرضاً برای زیر یک سقف، مقدار ۵٫۵ متر از آن را لازم دارید، بهتر است مقدار ۶ متر از آن را جدا کنید و سپس روی نیم متر اضافی را با چسب برق بپوشانید.

 

قیمت این مدل در بازار (بسته به تراکم اس ام دی های روی آن) حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

این مدل برای اجرا در سقف های کاذب، ابزارهای گچی و گچبری ها بهترین گزینه است.

برای این مدل از منبع تغذیه هایی که در پایین مشاهده می کنید استفاده میشود. فرقی نمی کند که طول ریسه شما چقدر باشد، این منبع تغذیه می تواند از یک متر تا صد متر از این مدل ریسه را روشن کند.

 

منبع تغذیه

کافی است آن سمت از ترانس را که دارای دوشاخه برق است، به برق شهری وصل کنید و سمت دیگر را با سوزن های رابط به شلنگ نورانی وصل کنید. اگر بعد از فرو کردن سوزن های رابط، شلنگ نورانی روشن نشد، مطمئنن جای سیم های مثبت و منفی را اشتباه زده اید.

 • نکته: ترانسی که در تصویر بالا می بینید بسیار حساس هستند و با کوچکترین کنتاکت می سوزند و بعد از آن هر بار که آنها را به برق بزنید فیوز آن قسمت از ساختمان می پرد. در صورتی که از روی ظاهر ترانس مشخص نیست که آن ترانس سوخته است.
 • نکته: زمانی که ترانس برق دارد، ترانس و سوزن های رابط را دستکاری نکنید. با کوچکترین دستکاری یا ترانس یا شلنگ نورانی خواهد سوخت. ابتدا برق را قطع کنید سپس عمل مورد نظرتان را انجام دهید.
 • نکته: شلنگ های نورانی به خاطر جنسشان، دارای قوام هستند و در گوشه سقف ها که می خواهید آنها را خم کنید و بچرخانید، کمی کار شما را دشوار می کنند و آن طوری که دوست دارید نمی ایستند. به شما پیشنهاد می کنیم که دو سه دقیقه قبل از نصب ریسه، تمام حلقه ریسه را به مدت دو تا سه دقیقه روشن کنید و اجازه دهید تا کمی ریسه گرم شود، این گرم شدن باعث لخت شدن و شل شدن ریسه می شود که می تواند در سرعت اجرای نصب ریسه خیلی به شما کمک کند.
 • نکته: در بعضی قسمت ها این مدل ریسه ها به پشت می افتد که باعث ایجاد سایه و نازیبایی کار شما می شود. می توانید از میخ دوپا برای ثابت کردن آنها استفاده کنید.

 

ب- ریسه SMD پنج متری:

این مدل از ریسه ها که تصویر آنها را در پایین مشاهده می کنید مقداری مزیت و مقداری کاستی نسبت به مدل قبلی دارند، که آنها بر می شماریم.

 

ریسه SMD

ریسه SMD

 

۱- این مدل از ریسه های نور مخفی را می توانید از هر جایی که بخواهید قطع کنید، بدون اینکه به بقیه ریسه آسیب وارد شود (البته به فاصله هر سه عدد SMD).

۲- در حلقه های پنج متری در بازار موجود است. و اگر بخواهید طولی بیشتر ۵ متر را داشته باشید، باید دو قسمت را به هم لحیم کنید. ( پس برای اجرا در مسافت های بلند وقت بیشتری از شما می گیرد)

۳- در انواع تراکم ها در بازار موجود است.

۴- برق مصرفی آنها ۱۲ ولت DC است. پس نیاز به منبع تغذیه ۱۲ ولت هم دارید.

۵- از مدل قبلی، اندکی کوچکتر و نازکتر و سبکتر است (Size:5000mm*10mm*5mm). پس این مدل برای نصب در زیر کابینت ها و جاهایی که قرار است ریسه نور مخفی را با چسب به محل مورد نظر بچسبانیم مناسب تر است.

۶- قیمت این مدل هم در بازار حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

۷- در رنگ های سفید، قرمز، زرد، آبی، سبز موجود است.

۸- درجه حفاظت آنها IP67 است. پس به غیر از ابتدا و انتها، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۹- توان مصرفی آنها ۱۴ وات است.

 

 

ج: LED خطی تخت ( LED LINEAR SMD ) :

نوع سوم که به ال ای دی های تخت معروف هستند را در تصویر پایین می بینید.

 

LED تخت

LED تخت

 

۱- این مدل هم با منبع تغذیه ۱۲ ولت DC کار می کند.

۲- از تراکم ۱۵ عدد تا ۶۰ عدد در هر متر موجود است.

۳- برخلاف سایر مدل ها ضد آب نیست.

۴- اگر اجرای صاف و مستقیم نور مخفی برایتان مهم است ( مثل زیر کابینت ها و داخل باکس های ام دی اف ) این مدل بهترین گزینه است.

۵- این مدل در اندازه یک متری در بازار موجود است که برای طول های بالاتر باید چند تکه از آنها را به همدیگر لحیم کنید.(پس نصب آنها وقت گیرتر از سایر مدلهاست)

۶- در رنگهای قرمز، آبی، سبز، زرد و سفید موجود است.

۷- این مدل را هم می توانید از هر جایی که نیاز داشتید قطع کنید.( البته به فاصله هر سه عدد SMD )

 

اگر قصد نصب این مدل smd را دارید و با توجه به محل نصب، امکان استفاده از چسب وجود ندارد، ریل های زیر بهترین گزینه هستند. زیرا می توانید ابتدا ریل ها را به محل مورد نظر پیچ و رول پلاک کنید و سپس smd شاخه ای را در داخل آن قرار دهید. در ضمن این ریل ها قابلیت خنک کردن smd را نیز دارند. پس در افزایش طول عمر آن تاثیر مثبتی دارند.

هیت-سینک-smd

هیت-سینک-smd

 

در ضمن برخی از این مدل ریل ها (هیت سینک ) دارای یک قاب از جنس طلق هستند که باعث پخش شدن و یک دست شدن نور اس ام دی ها خواهد شد.

 

 

 

چ: شیلنگ ال ای دی :

این مدل از قدیمی ترین مدل شیلنگ های نورانی است که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید.

شیلنگ نورانی

شیلنگ نورانی

 

۱- فناوری ساخت آنها برخلاف سه مدل قبلی LED است نه SMD . پس برق بیشتری مصرف می کنند.( حدوداً دو تا سه وات در هر متر)

۲- قیمت آنها در بازار حدوداً متری ۳۰۰۰ تومان است.

۳- همانند مدل اول، با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کنند.

۴- شفافیت نور آنها از سایر مدل ها کمتر است.

۵- در طول های ۱۰۰ متری در بازار موجود است.

۶- فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک الی دو متری قطع کنید.

۷- نور آن از سایر مدل ها کمتر است.

از آنجایی که این مدل از شلنگ نورانی دارای یک نور کدر و ناهمگون بوده و در بعضی قسمت های سقف ایجاد سایه می کند، ما استفاده از آن را برای داخل گچ بری ها و سقف پیشنهاد نمی کنیم. ولی استفاده از آن برای بعضی مراسمات، بر سر در مساجد و یا تزئین درخت ها، به خاطر قیمت پایین، می تواند گزینه مناسبی باشد. در ضمن یکی از مهمترین مزیت های این شلنگ نورانی نصب سایر مدل ها این است که اگر از آنها برای تزئین اشیائی مثل درختان استفاده کنید، چشم ببینده از هر طرفی که به آنها نگاه کند، می تواند نور آنها را ببیند، ولی سایر مدلها اگر از پشت به آنها نگاه شود، نوری از آنها دیده نمی شود.

 

ح- ریسه LED سوزنی:

از این مدل ریسه برای نور مخفی استفاده نمی شود ولی چون می توان آن را دسته ای از ریسه های ال ای دی به حساب آورد، این مدل را هم در اینجا معرفی می کنیم.

رشته led

رشته های ال ای دی رنگی

از این مدل ریسه ها برای تزیین قسمت هایی استفاده می شود که ببننده بتواند به صورت مستقیم منبع نور را ببیند. از این چراغ ها برای تزئین اتاق عقد در عروسی ها، تزئین درختان و بوته های گل و گیاه استفاده می شود. در تصویر زیر یک نمونه استفاده از این ریسه ها را مشاهده می کنید.

ریسه های led برای نورپردازی

 

 

آیا این مطلب برای شما جالب بود؟؟؟ ما در نگارش کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده ایم تمام محتوای این کتاب اینگونه باشد. پس اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید سری هم به این محصول آموزشی بزنید و همین الان آن را دانلود کنید.

 

چند نمونه از کارهای اجرا شده با شیلنگ های نورانی را در تصاویر پایین مشاهده می کنید.

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف

 

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف کاذب

 

یک نمونه از اس ام دی خطی تخت که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ زیر کابینت

یک نمونه از اس ام دی توضیح داده شده در قسمت ب یا ج که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ های ال ای دی زیر کابینت

      مطالب مرتبط275 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام ما میخوایم برای سقف رابیتس خونمون از نور لیمویی استفاده کنیم من تو عکسای زیادی این رنگو دیدم ولی هر جا میریم میگن این رنگ وجود نداره میشه بگید از چه نوع نوری استفاده کنیم که این رنگو داشته باشه

  • سلام. بله ریسه هایی در بازار هست به نام آر جی بی فول کالر، که شما می تونید با کنترلر اون، ۱۶ میلیون رنگ رو از ترکیب رنگهای دیگه ایجاد کنید. البته قیمت اونها حدوداً ۵ برابر ریسه های دیگه است.

 • سلام.من میخواستم روی باکسای دکوری دیوار هالوژن نصب کنم چطوری میتونم از پریز برق بگیرم براش ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام. اگر در کنار اون باکس ها یک لامپ هست کافیه به لوله برق اون لامپ یک رشته سیم دیگه به عنوان فاز رد کنید و برای هالوژنها استفاده کنید. در این صورت چون سیم ها دیده نمیشن زیبایی کار بیشتره.
   ولی اگر چنین چیزی امکان پذیر نیست. میتونید کنار پریزی که می فرمایید یک کلید روکار یا توکار نصب کنید و با استفاده از داکت برق رو به هالوژن ها برسونید. در مورد این مدارهای ساده در کتاب آموزش برق ساختمان زیاد صحبت کردیم.

 • سلام
  در ریسه ی نوع اول و نوع دوم از
  منبع برق ۱۲ ولت DC
  برق ۲۲۰ ولت DC
  یاد کردید در این حالت برای اتصال این ریسه ها به برق شهری چه کار باید کرد؟
  و این که با توجه به این که این ریسه ها معمولا در بالای سقف قرار می گیرند برای روشن و خاموش کردن آنها با کلید دستی باید به چه شکل عمل کرد ؟؟
  ایا ریموت کنترل برای همه ی نوع ریسه وجود دارد ؟؟
  و سوال اخر اینکه ایا می توان در ریسه های صد متری برای متوع کردن رنگ ها هر یک متری دو ریسه با رنگ متفاوت را به هم چسپانددر این صورت این کار را به چه صورت انجام می دهند؟؟ با تشکر فراوان و ممنون از سایت خوبتان

  • سلام. باید از ترانس مخصوص استفاده کنید. تا برق شهری رو به برق مورد نظر تبدیل کنه.
   ۲- می تونید برای برق رسوندن به اونها از برق لامپ های موجود در سقف یا هالوژن های اطراف سقف استفاده کنید.
   ۳- بعضی از مدل ها خودشون ریموت کنترل ندارند ولی می تونید یک ریموت کنترل جدا که قیمتشون در حدودا ۳۰ هزار تومن هست بگیرید و براش نصب کنید.
   ۴- شدنش میشه ولی اصلا این کار رو پیشنهاد نمی کنیم. چون ریسه ها در محل اتصالات بیشترین اسیب رو می بینن و صلاح نیست این همه اتصال ایجاد کنید. می تونید از ریسه RGB که همه رنگ ها رو تولید می کنه استفاده کنید.

 • با سلام. یک نور مخفی ۲۴ متری دارم از ریسه هفت رنگ ۱۰۰ متری استفاده کردم. بعد از دو دقیقه کار با رنگها ترانس ریموت کنترل سوخت. می خواستم بدونم علت چیست؟

  • سلام . بله متاسفانه جنس بی کیفیت چینی در بازار زیاد شده.

 • با سلام
  من قصد دارم از این شلنگ های نوری در رابیتس سقفی و حاشیه ی سقف استفده کنم در این صورت کدام نوع بهتر است؟
  در ضمن منظورتون از چسپاندن با چسپ چیست ایا چسپ مخصوصی باید جدا گانه خرید ؟در این حالت چگونه چسپ زده می شوند؟
  فرض کنید من می خواهم دور تا دور حال خانه را در رابیتس از این لامپ استفاده کنم در این صورت این که فقط از یک رنگ استفاده کنم در این طول مستطیلی بزرگ حداقل۲۶ متری ،،در این حالت چه گونه باید از رنگ های مختلف استفاده کنم؟؟
  سوال اصلی دیگری که دارم این است که باتوجه به این که این لامپ هابرای کار من در نزدیکی سقف می باشند در این حالت چگونه باید انها را به برق متصل کنم یعنی مثلا باید از پریزی در کنار سقف استفاده کنم؟در این حالت کلید روشن و خاموش چگونه برای آنها اعمال کنم ؟؟
  ممنون می شم پاسخ دهید

  • سلام. از گزینه الف که در بالا توضیح داده شده استفاده کنید.
   منظورمون چسب دو طرقه است. ولی برای مورد الف و نصب در رابیتس نیاز به هیچ چسبی نیست.
   اگر می خوایید از رنگ های مختلف استفاده کنید باید از ریسه های RGB استفاده کنید.
   سعی کنید از سیم لامپ ها یا هالوژن های اطراف سقف استفاده کنید. در این صورت سیم ها پنهان خواهد بود و زیبایی کار بیشتره.

 • سلام ببخشید من از برق الکترونیک سر در نمیارم. امکانش هست ال ای دی سوزنی رنگی را تبدیل کنیم به نور سفید؟

  • سلام. خیر امکانش نیست.

 • سلام ، من میخام تو رستورانم نور مخفی کار کنم ، که ۵۶ متر با باکس دور سالنش میخوام شلنگ تک رنگ بندازم و سوالم اینکه ۵۶ متر رو یه دونه پاور بزارم ایا جواب میده ؟ یا اینکه چند تا پاور بندازم ؟ یا اینکه یه پاور قوی تر میشه ایا انداخت که ساپورت کنه ؟ به اعضای هر متر چند امپر میکشه؟

  • سلام. اگر از مدل اولی که در بالا توضیح داده شده استفاده کنید، یک منبع تغذیه کفایت می کنه.

 • سلام من میخوام برا نمای ساختمون و جاهای دور از دسترس استفاده کنم ک بعد از باز شدن داربست. دیگ دسترسی ندارم
  به نظرتون ریسه smd مناسب هست یا خیر
  اگ ن چ چیزی مناسب هستش؟

  • سلام. بله مناسبه. فقط قسمت هایی رو که روکش نداره، مثل سر ریسه ها رو خوب با چسب حرارتی آبندی کنید.

 • سلام
  یک ریسه RGB صد متری دارم به همراه کنترل مادن قرمز که وظیفه تغییر رنگ ها و خاموش و روشن کردن را بر عهده داره. همچنین ریسه دارای یک کلید تک پل برای روش خاموش کردن هم هست. سوالم اینه که میشه کلید دیواری رو حذف کرد و برق رو یکسره کرد و همیشه از کنترل استفاده کرد. اگر این کلید باشه شما باید یک بار کلید رو بزنی و یک بار دیگه هم با کنترل. میدونم این کار شدنیه سوالم اینه که اگر این کار رو بکنم مشکلی پیش نمیاد.
  با تشکر

  • سلام علی جان. خیر مشکلی نداره و می تونید این کار رو بکنید. کافیه کلید رو باز کنید و دو تا سیمی رو که رفته به ترمینال های کلید، مستقیم با نوار چسب به هم وصل کنید.

 • سلام من حدود بیست متر شلنگ نورانی دارم میخوام برای باغچه استفاده کنم میشه بگید چه ترانسی بگیرم؟ چند ولت و چند آمپر

  • سلام. از کدوم مدلی هستش که در بالا توضیح دادیم؟

 • سلام
  من از این ریسه اسم دی ۴۷ متر نصب کردم ولی بعد یک هفته همش سوخت فقط دو تا ال ای دیش روشن میشه علتش چی میتونه باشه در ضمن یه جای دیگه هم سه متر ازش کار کردم باز هم همین اتفاق افتاد لطفا راهنمایی کنید با تشکر از شما

  • سلام. یک متر از سر ریسه بکنید و بندازید دور. و دوباره به برق متصلش کنید، ببینید آیا مشکل حل میشه یا نه.

  • امتحان کردم ولی جواب نداد.امکان داره جریان زیاد بکشه یا نه؟

   • سلام. آیا از سلامت ترانسش اطمینان دارید؟ به شخصه تا به حال برای من پیش نیومده که همه ریسه با همدیگه بسوزه

 • با سلام خدمت شما وتوضیحات بسیار خوب شما چگونه میشه ریسه هارو چشمک زن کرد

  • سلام علی جان. بله میشه. این رو به الکتریکی ها بگین بهتون میدن. یک باکس کوچیکه که قیمتش حدودا، ۱۷ هزار تومنه.

 • سلام مهندس وقتی ریسه رو خاموش میکنم هنوز ریسه یک نور خیلی ضعیف داره.چرا؟

  • سلام. یک لامپ کوچیک داخل کلید منزلتون هست. اون رو بکشید بیرون درست میشه.

 • سلام ضمن عرض سلام و تبریک سال نو دوستان عزیز ميشه از این آل ای دی های ریسه ای برای نمای ساختمان چهار طبقه مسکونی هم استفاده کرد اگر نمی شه لطفا منو راهنمای فرماييد ممنون می شم

  • سلام. سال نوی شما هم مبارک .بله شما می تونید از ریسه های نوع اول در نمای ساختمان استفاده کنید.

 • سلام
  من هفتاد متر اس ام دي ريسه اي سه رديفه واسه سالنم نصب كردم اما متاسفانه وقتي روشنش ميكنم بعد از تقريبا يك روز ترانسش ميسوزه و مجبورم دوباره تعويضش كنم. هفتاد متري كه نصب كردم از چهار جا پين زدم.علتش چي ميتونه باشه؟ ايا اتصالي داره ؟ يا چون سه رديفه هستش بايد هر چهل متر ترانس بزنم؟
  توضيحات: ترانس كه ميسوزه صداش مياد و بعد از سوختن نور لرزش داره، ترانس رو كه باز ميكنم توش دوده داره. لطفا راهنمايي بفرماييد خيلي متشكر.

  • سلام. احتمال داره که به خاطر طولانی بودن مسیر این اتفاق بیفته. مسیر رو به دو یا سه قسمت تقسیم کنید و از دو یا سه ترانس استفاده کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 4
 • بازدید امروز: 6,524
 • بازدید دیروز: 13,973
 • بازدید ماه: 503,871
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام