فیلم آموزش عملی برق ساختمان
آذر
17
1394

روش اجرای نور مخفی

روش اجرای نور مخفی :

روش نصب نورمخفی با انواع شیلنگ نورانی ، ریسه ال ای دی ، LED تخت ، ریسه اس ام دی (SMD) تقدیم شما دوستداران برق ساختمان

نور مخفی

 

در واقع نورمخفی به اجرای هر نوع نور پردازی گفته می شود که منبع تولید نور، به صورت مستقیم دیده نشود و فقط نوری که ایجاد می کند به چشم ما برسد. چیزی که این روزها به اسم نور مخفی در بین مردم و برقکارها رواج دارد بیشتر با استفاده از شیلنگ های نورانی در سقف ها و داخل گچبری ها اجرا می شود. هم اکنون انواع مختلفی از این شیلنگ های نورانی در بازار به فروش میرسد. که ما در این پست قصد معرفی چند نمونه پرکاربرد از آنها را داریم.

 

الف- ریسه اس ام دی صد متری :

این مدل از شلنگ نورانی که در بازار به ریسه اس ام دی معروف است، این روزها بیشترین کاربرد را دارد. از خصوصیات این مدل که باعث پرطرفدار شدن آن شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ریسه اس ام دی

 

1- نور شفافی دارند.

2- برق مصرفی بسیار کمی دارند.

3- در انواع رنگهای قرمز، آبی، زرد، سفید، سبز در بازار موجود است.

4- در حلقه های 100 متری در بازار موجود است که این طول زیاد می تواند سرعت اجرای کار را بالا ببرد.

5- با برق 220 ولت DC کار می کند. ولی اگر آن را مستقیم به برق شهری وصل کنید هیچ اتفاقی نمی افتد، فقط در این صورت مقداری لرزش در نور آنها مشاهده می کنید.

6- به غیر از قسمت ابتدا و انتهای آن، بقیه قسمت ها ضد آب است.

7- برای جاهایی مثل اتاق خواب که نیاز به نور کمتری دارید، می توانید از مدل کم تراکم آن، که قیمت پایین تری هم دارد استفاده کنید.

8- ترانس آنها کوچک و بسیار ارزان قیمت، نسبت به مدل های دیگر است.( حدوداً 4000 تومان)

9- تمام قسمت های آن به یکباره نمی سوزد و بعد از یکی دو سال، تنها قسمت هایی از آن می سوزد که آن هم قابل تعمیر است. ( معمولاً اگر بسوزد، یک متر از آن می سوزد که می توانید آن یک متر را قطع کنید و بعد با سوزن های رابط یک متر دیگر از ریسه را جایگزین آن کنید)

 

معایب : فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک متری قطع کنید.( اگر به اشتباه آن را از محل های مشخص شده قطع نکنید، یک متر از آن خواهد سوخت). اگر فرضاً برای زیر یک سقف، مقدار 5.5 متر از آن را لازم دارید، بهتر است مقدار 6 متر از آن را جدا کنید و سپس روی نیم متر اضافی را با چسب برق بپوشانید.

 

قیمت این مدل در بازار (بسته به تراکم اس ام دی های روی آن) حدوداً متری 5000 تومان است.

این مدل برای اجرا در سقف های کاذب، ابزارهای گچی و گچبری ها بهترین گزینه است.

برای این مدل از منبع تغذیه هایی که در پایین مشاهده می کنید استفاده میشود. فرقی نمی کند که طول ریسه شما چقدر باشد، این منبع تغذیه می تواند از یک متر تا صد متر از این مدل ریسه را روشن کند.

 

منبع تغذیه

کافی است آن سمت از ترانس را که دارای دوشاخه برق است، به برق شهری وصل کنید و سمت دیگر را با سوزن های رابط به شلنگ نورانی وصل کنید. اگر بعد از فرو کردن سوزن های رابط، شلنگ نورانی روشن نشد، مطمئنن جای سیم های مثبت و منفی را اشتباه زده اید.

 • نکته: ترانسی که در تصویر بالا می بینید بسیار حساس هستند و با کوچکترین کنتاکت می سوزند و بعد از آن هر بار که آنها را به برق بزنید فیوز آن قسمت از ساختمان می پرد. در صورتی که از روی ظاهر ترانس مشخص نیست که آن ترانس سوخته است.
 • نکته: زمانی که ترانس برق دارد، ترانس و سوزن های رابط را دستکاری نکنید. با کوچکترین دستکاری یا ترانس یا شلنگ نورانی خواهد سوخت. ابتدا برق را قطع کنید سپس عمل مورد نظرتان را انجام دهید.
 • نکته: شلنگ های نورانی به خاطر جنسشان، دارای قوام هستند و در گوشه سقف ها که می خواهید آنها را خم کنید و بچرخانید، کمی کار شما را دشوار می کنند و آن طوری که دوست دارید نمی ایستند. به شما پیشنهاد می کنیم که دو سه دقیقه قبل از نصب ریسه، تمام حلقه ریسه را به مدت دو تا سه دقیقه روشن کنید و اجازه دهید تا کمی ریسه گرم شود، این گرم شدن باعث لخت شدن و شل شدن ریسه می شود که می تواند در سرعت اجرای نصب ریسه خیلی به شما کمک کند.
 • نکته: در بعضی قسمت ها این مدل ریسه ها به پشت می افتد که باعث ایجاد سایه و نازیبایی کار شما می شود. می توانید از میخ دوپا برای ثابت کردن آنها استفاده کنید.

 

ب- ریسه SMD پنج متری:

این مدل از ریسه ها که تصویر آنها را در پایین مشاهده می کنید مقداری مزیت و مقداری کاستی نسبت به مدل قبلی دارند، که آنها بر می شماریم.

 

ریسه SMD

ریسه SMD

 

1- این مدل از ریسه های نور مخفی را می توانید از هر جایی که بخواهید قطع کنید، بدون اینکه به بقیه ریسه آسیب وارد شود (البته به فاصله هر سه عدد SMD).

2- در حلقه های پنج متری در بازار موجود است. و اگر بخواهید طولی بیشتر 5 متر را داشته باشید، باید دو قسمت را به هم لحیم کنید. ( پس برای اجرا در مسافت های بلند وقت بیشتری از شما می گیرد)

3- در انواع تراکم ها در بازار موجود است.

4- برق مصرفی آنها 12 ولت DC است. پس نیاز به منبع تغذیه 12 ولت هم دارید.

5- از مدل قبلی، اندکی کوچکتر و نازکتر و سبکتر است (Size:5000mm*10mm*5mm). پس این مدل برای نصب در زیر کابینت ها و جاهایی که قرار است ریسه نور مخفی را با چسب به محل مورد نظر بچسبانیم مناسب تر است.

6- قیمت این مدل هم در بازار حدوداً متری 5000 تومان است.

7- در رنگ های سفید، قرمز، زرد، آبی، سبز موجود است.

8- درجه حفاظت آنها IP67 است. پس به غیر از ابتدا و انتها، بقیه قسمت ها ضد آب است.

9- توان مصرفی آنها 14 وات است.

 

 

ج: LED خطی تخت ( LED LINEAR SMD ) :

نوع سوم که به ال ای دی های تخت معروف هستند را در تصویر پایین می بینید.

 

LED تخت

LED تخت

 

1- این مدل هم با منبع تغذیه 12 ولت DC کار می کند.

2- از تراکم 15 عدد تا 60 عدد در هر متر موجود است.

3- برخلاف سایر مدل ها ضد آب نیست.

4- اگر اجرای صاف و مستقیم نور مخفی برایتان مهم است ( مثل زیر کابینت ها و داخل باکس های ام دی اف ) این مدل بهترین گزینه است.

5- این مدل در اندازه یک متری در بازار موجود است که برای طول های بالاتر باید چند تکه از آنها را به همدیگر لحیم کنید.(پس نصب آنها وقت گیرتر از سایر مدلهاست)

6- در رنگهای قرمز، آبی، سبز، زرد و سفید موجود است.

7- این مدل را هم می توانید از هر جایی که نیاز داشتید قطع کنید.( البته به فاصله هر سه عدد SMD )

 

اگر قصد نصب این مدل smd را دارید و با توجه به محل نصب، امکان استفاده از چسب وجود ندارد، ریل های زیر بهترین گزینه هستند. زیرا می توانید ابتدا ریل ها را به محل مورد نظر پیچ و رول پلاک کنید و سپس smd شاخه ای را در داخل آن قرار دهید. در ضمن این ریل ها قابلیت خنک کردن smd را نیز دارند. پس در افزایش طول عمر آن تاثیر مثبتی دارند.

هیت-سینک-smd

هیت-سینک-smd

 

در ضمن برخی از این مدل ریل ها (هیت سینک ) دارای یک قاب از جنس طلق هستند که باعث پخش شدن و یک دست شدن نور اس ام دی ها خواهد شد.

 

 

 

چ: شیلنگ ال ای دی :

این مدل از قدیمی ترین مدل شیلنگ های نورانی است که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید.

شیلنگ نورانی

شیلنگ نورانی

 

1- فناوری ساخت آنها برخلاف سه مدل قبلی LED است نه SMD . پس برق بیشتری مصرف می کنند.( حدوداً دو تا سه وات در هر متر)

2- قیمت آنها در بازار حدوداً متری 3000 تومان است.

3- همانند مدل اول، با برق 220 ولت DC کار می کنند.

4- شفافیت نور آنها از سایر مدل ها کمتر است.

5- در طول های 100 متری در بازار موجود است.

6- فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک الی دو متری قطع کنید.

7- نور آن از سایر مدل ها کمتر است.

از آنجایی که این مدل از شلنگ نورانی دارای یک نور کدر و ناهمگون بوده و در بعضی قسمت های سقف ایجاد سایه می کند، ما استفاده از آن را برای داخل گچ بری ها و سقف پیشنهاد نمی کنیم. ولی استفاده از آن برای بعضی مراسمات، بر سر در مساجد و یا تزئین درخت ها، به خاطر قیمت پایین، می تواند گزینه مناسبی باشد. در ضمن یکی از مهمترین مزیت های این شلنگ نورانی نصب سایر مدل ها این است که اگر از آنها برای تزئین اشیائی مثل درختان استفاده کنید، چشم ببینده از هر طرفی که به آنها نگاه کند، می تواند نور آنها را ببیند، ولی سایر مدلها اگر از پشت به آنها نگاه شود، نوری از آنها دیده نمی شود.

 

ح- ریسه LED سوزنی:

از این مدل ریسه برای نور مخفی استفاده نمی شود ولی چون می توان آن را دسته ای از ریسه های ال ای دی به حساب آورد، این مدل را هم در اینجا معرفی می کنیم.

رشته led

رشته های ال ای دی رنگی

از این مدل ریسه ها برای تزیین قسمت هایی استفاده می شود که ببننده بتواند به صورت مستقیم منبع نور را ببیند. از این چراغ ها برای تزئین اتاق عقد در عروسی ها، تزئین درختان و بوته های گل و گیاه استفاده می شود. در تصویر زیر یک نمونه استفاده از این ریسه ها را مشاهده می کنید.

ریسه های led برای نورپردازی

 

 

آیا این مطلب برای شما جالب بود؟؟؟ ما در نگارش کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده ایم تمام محتوای این کتاب اینگونه باشد. پس اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید سری هم به این محصول آموزشی بزنید و همین الان آن را دانلود کنید.

 

چند نمونه از کارهای اجرا شده با شیلنگ های نورانی را در تصاویر پایین مشاهده می کنید.

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف

 

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف کاذب

 

یک نمونه از اس ام دی خطی تخت که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ زیر کابینت

یک نمونه از اس ام دی توضیح داده شده در قسمت ب یا ج که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ های ال ای دی زیر کابینت


      مطالب مرتبط525 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام برای قسمتهایی که نمای ما ۹۰ درجه مثل گوشه سالن یا قسمتی که حالت ال دارد … چطور میشه ریسه smd را به حالت ۹۰ درجه درآورد

  • سلام نمیشه
   یا باید از ریسه های انعطاف پذیر یا خم شو استفاده کنید یا اینکه از دو ریسه بجای یکی استفاده ‌کنزد وهر دو رو به صورت قائم نسبت به یکدیگر قرار بدید

 • سلام خسته نباشید
  برای ۱۰۰ متر شیلنگی تو نما از چه وسیله ای استفاده کنم،که سه ساعت در شب روشن باشه.و جوابگوی ۱۰۰ متر باشه.ساعت نجومی عقربه ای جواب میده؟وبرای محافظتش از فیوز خاصی باید استفاده کنم؟

  • سلام
   از فتوسل نجومی استفاده کنید ، این دستگاه دیجیتالی هستش و ساعت و تاریخ داره و میتونید بهش برنامه بدید و براش سناریو تعریف کنید
   واسش از کنتاکتور استفاده کنید

 • سلام آقای مهندس.
  آیا میتوان از شلنکی ها به عنوان سیم ارتباط برق روکار هم استفاده کرد؟

  • سلام
   این شلنگی ها سیم برق نیستند بلکه تعداد زیادی smd موازی با هم هستند که روی یه صفحه خم پذیر داخل شیلنگ تعبیه شدن

 • ۱. سلام
  الان که مهر ۹۹ هست قیمت هر متر ریسه ال ای دی چند است حدودا؟

  و قیمت هر متر RGB چند است مهندس جان؟

 • با سلام خدمت مهندس عزیز برای خونه ما نور مخفی smdخطی نصب کرده اند وبرای روشن کردنش کلید لمسی کار گذاشتن اما این فن دستگاهش دائما روشن میمونه آیا راهی هست که فقط موقع روشن شدن لامپ فن هم روشن بشه و با خاموش شدن فن هم خاموش بشه

  • سلام جناب مظاهر
   منظورتون از فن چیه ؟؟؟ آیا ترانس و درایور ریسه فن داره ؟؟؟؟؟
   اگه اینطوره از خروجی یا همون برگشت فاز کلید لمسی یه انشعاب به ورودی ترانس و درایور و یه انشعاب هم به فن بدین و نول رو هم به طرف دیگه مجموعه وصل کنین تا درست بشه
   اگه هم غیر از اینه و برداشت من از کامنت شما غلط بود (اگه اشتباه متوجه شدم و راهنمایی کردم) واضح تر راهنمایی بفرمایین تا واستون توضیح بدم
   در خدمتیم

 • بسیارعالی بود
  مطالب ریسه و آموزشش
  من ریسه شلنگی قدیمی دارم،ولی سوزن و ترانس ها رو ندارم..
  دویا سه متر رو بدون ترانس میشه به usb وصل کنم؟
  برای اینکه برق قطع نشه چکار کنم؟

  • سلام بستگی به آمپراژ و ولتاژ مصرفی ریسه قدیمی شما داره باید مشخص بشه ترانس اون چند ولت و چند وات بوده اگه مثل usb ها ۵ ولت و حدود ۵۰۰ الی ۹۰۰ میلی آمپری باشه بله میتونین استفاده کنین در غیر اینصورت خیر متاسفانه …

 • سلام ..خسته نباشین…برای صد متر ریسه که میشه پنج تا ۲۰ متر جداگانه چند اداپتور لازمه…

  • سلام. مرسی. برای هر کدوم یک آداپتور جداگانه قرار بدید.

 • سلام..خسته نباشین…برای اجرای ۱۰۰متر ریسه که تقریبا ۵ تا ۲۰ متر ه..باید هر ۲۰ متر یک اداپتور ۱۲ ولت داشته باشه؟یا راه حل دیگه ای داره ..راهنمایی بفرمایین

 • سلام..ببخشید ریسه نورمخفی باید چجوری در دور باندهای سقف نصب بشه…بایدلامپ های ریسه روش به بالا باشه یا میشه به پهلو نصب بشه….لطفا رهنمایی کنید

  • سلام. بله لامپ های ریسه باید روش به بالا باشه. اگر رو به بالا قرار نمیگیره می تونید از میخ دوپا یا بست های پلاستیکی بزنید که جهتش رو به بالا باشه.

 • سلام ..خسته نباشین.لطفا یه ادرس برای دانلود اموزش نصب ریسه نور مخفی داخل سقف برام بفرستین….ممنون

  • سلام. تا به حال چنین آموزشی ندیدم.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

سایت های همکار


سایت کالنجی

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی