خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته


846 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما برای کولر ۹۰۰۰ چه متور برقی لازمه

  • سلام. مرسی. اگر فقط مختص کولرگازی باشه، یک موتور برق که ۷ آمپر خروجی داشته باشه، جوابگوست. ولی پیشنهاد می کنم ظرفیت رو کمی بالاتر در نظر بگیرید، شاید بعداً وسیله برقی دیگه ای هم به مدار اضافه شد.

 • سلام وقت شما بخیر برای کولر ۳۶۰۰۰ فیوز چند آمپر باید باشه الان دو روز سر ظهر فیوز میپره دلیلش چی میتونه باشه فیوز الان ۳۲ آمپر ؟ ممنون

  • سلام، مرسی، به سرویس کار بگین یکبار بیاد و کولرتون رو سرویس کنه، چون سر ظهر فشار خیلی بیشتری روی کمپرسوه و کمپرسور دائم روشنه. فیوزتون رو از ۳۲ بیشتر نکنید چون احتمال آسیب رسیدن به سیم ها و کولر وجود داره.

 • باسلام. ما یک خانه دوطبقه داریم طبقه پایین یک کولرگازی باامپراژ۶ دارد. میخواهم برای طبقه ی بالاهم یک کولرگازی تغریبا باهمین امپراژ خریداری و نصب کنم.. سوالم این هستش ک کنتور خانه ما ۱۵ امپر ومدل خیلی قدیمی هست ایا دوعدد کولر گازی باعث بروز مشکل نمیشود؟ خیلی سپاس گذار میشوم اگر راهنمایی کنید

  • سلام اگر کنتور شما ۱۵ آمپر باشه، برای ۲ تا کولرگازی جوابگو نیست، کافیه مراجعه کنید اداره برق و با پرداخت یک مابه التفاوت در حد ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومن، یک کنتور با آمپراژ بالاتر رو درخواست بدین.

 • سلام مهندس من برقکار هستم یک ساختمان پنج کولر۱۸۰۰۰ ویک کولر ۳۲۰۰۰ داره ، کابل اصلی از کنتور تا جعبه فیوز چه سایزی باشه فاصله کنتور تا جعبه ۳۰ متر

  • سلام جناب یحیایی. برای این منزل یک کنتور تک فاز معمولی جوابگو نیست. باید یک کنتور ۳ فاز ۲۵ یا ۳۲ آمپر بگیرن.
   و بهتره که برای هر ۳ تا از کولرها یک کابل ۳ در ۶ تا جای کنتور ببرید. یعنی ۲ تا کابل ۳ در ۶ برای کولرها و یک کابل ۳ در ۶ هم برای روشنایی و پریزهای این ساختمان.

 • باسلام برای کولرگازی جنرال مکس مستقیما ازفیوزکنتور کابل ۶*۲ به طول ۱۲متراستفاده شده است آیا برای کولرگازی ضرردارد.باتشکر

  • سلام. ظرفیت کولر گازی رو بفرمایید؟ اگر کولر گازی شما ۳۰ هزار و کمتر باشه، خیر مشکلی ایجاد نمیکنه.

 • باسلام، و ممنون از پاسخ های خوبتون
  من اخیرا کولرگازی ۳۰هزار ال جی در منزل نصب کردم
  فاصله تا جعبه تقسیم واحد، حدود ۲۰متر هست
  تا جاییکه از پاسخ های سایر عزیزان متوجه شدم برای رهه اندازیش باید یک کابل ۴یا۶ از جعبه تقسیم تا کولر بکشم. و اگر اشتباه نکنم یک کلیدمینیاتوری C16 باید اضافه کنم کنار بقیه فیوزها و از اون برق بگیرم
  حالا سوالم اینه که اتصال سیم ارت رو چطور و به کجا باید برقرار کنم؟ چون کابل اصلی که از کنتور تا جعبه تقسیم اومده سه رشته هست و اگر اشتباه نکنم یکیش ارت هست
  تشکر

  • سلام. مرسی. چون ظرفیت کولرگازی شما زیاده بهتره که اگر راه میده از کنتور برق بگیرین. و براش از کابل نمره ۴ یا ۶ استفاده کنید و یک فیوز c16 یا c20 نصب کنید.
   سیم ارت هم در کنار فاز و نول تا جعبه فیوز یا کنتور میره و به کابل ارت اصلی متصل میشه.

 • با سلام .اسپیلت ۳۰هزار میتسوبیشی دارم موقع روشن شدن فیوز میپره فیوز c25سر راهش هس فیوز c32بندازم مشکلی پیش نمیاد در ضمن کابل هم دو تکیه هس

  • سلام. خیر مشکلی نداره و می تونید فیوز c32 براش نصب کنید.

 • سلام
  میخواستم ببینم ی کولر ۳۰۰۰۰ گری دارم و از پای کنتور تا محل نصب حدود ۲۵ متر فاصله داره،چه سایز کابلی باید استفاده کنم؟

  ممنون میشم سایز لوله ی رفت و برگشت رو هم بگین

  باتشکر

  • سلام. اگر کابل نمره ۴ یا ۶ استفاده کنید. از لوله سایز ۱۶

 • با سپاس از وبسایت خوبتون … خیلی مفید بود 🙏🏼

 • سلام استاد خسته نباشید ما یه کولر اسپلیت داریم ۳۰۰۰۰ با ورودی امپر ۱۴ مسیر کابل تا دستگاه حدود ۳۰ متر کولر نصبه ولی موقع روشن شدن تا دکمه زده میشه یه صدایی از قسمت یونیت خارجی میاد و خاموش میشه لطفا اگه میشه راهنماییمون کنید که مشکل از کجاس ممنونم

  • سلام.فکر نمیکنم مشکل از برق یا سیمکشی منزل شما باشه.بگین یک سرویس کار بیاد و کمپرسور رو چک کنه.

 • سلام مهندس یه کولر دو تیکه ۳۶هزار گری موتور سنگین تازه نصب کردیم .فیوز خونمون تک امپر ۲۵ هست .کولر خود ب خود جریان بادش کم و زیاد میشه.ایا از جریان برقه؟فقط یک کولر روشن میباشد

  • سلام. خیر فکر نمی کنم از برق خونه باشه، چون اگر بخواد به برق خونه فشار بیاد، یا فیوز میپره یا سیم ها میسوزه. زنگ بزنید نمایندگی کولر تا بیان و از نزدیک چک کنن.

  • فیوز رو تغییر بده حداقل ۳۵ آمپر .. انا کولر ۳۶ گری موقع استارت روشن شدن تا بیش از ۳۵ آمپر هم میکشه .. حتما فیوز رو عوض کن تا کولر خراب نشده

 • با سلام ببخشین ما یه کولر ۳۰۰۰۰ داریم ونصاب برامون وصل کرده اما موقعی که کولر را روشن میکنیم صدای جریان برق از جعبه فیوز های خونمون میاد مشکل از کجاست؟ مشکل ضعیفی جریان وکمبود کیف برق هم نداریم.

  • سلام. فیوزی که در سرخط کولر گازی قرار گرفته و فیوز اصلی داخل جعبه فیوز باید چک بشه، و احتمالاً لازمه که تعویض بشن.

 • با سلام کولرگازی۳۲۰۰۰دارم میخواستم برق به جعبه فیوز
  واحد وصل کنم بالای ۳۰متر سیم لازم دارد ولی با لای پشت بام کولر گازی دیگری هست ۳۰۰۰۰هست سیم برق ۴هست میتونم ازان برق بگیرم بغل کولر مقدار مصرف برق پاک شده ممنون راهنمایی کنید

  • سلام. خیر نمی تونید. چون یک سیم نمره ۴ برای ۲ تا کولر گازی ۳۲۰۰۰ هزار و ۳۰۰۰۰ جوابگو نیست. مستقیم از کنتور براش یک سیم برق ببرید.

 • باسلام وتشکر
  با صلاحدید کارشناس فنی برای دوطبقه از ساختمان که حمعا حدود ۳۰۰ متر مربع می باشد تعدادی کولر گازی نسب کرده ام . تعداد آنها دوعدد ۲۴۰۰۰ و ۷عدد ۱۲۰۰۰ می باشد. این تعداد انتخاب رابرای اینکه مصرف برق کاهش داشته باشد انجام داده ام زیرا همگی همزمان روشن نخواهندبود وبسته به نیاز درفضاهای موردنظرروشن خواهند شد.درحال حاضر دو عدد کنتور ۱۵ آمپر نصب شده داریم. اما هنوز از اسپیلیت ها استفاده نکرده ام. مشورت برای تامین برق آنها مراقانع نکرده است. سئوال بنده این است که در خصوص تعدیل کنتورها از نوع تکفاز ویا سه فاز ومقدارآمپراژ آنها مرا راهنمائی بفرمائید.
  قبلا از محبت و عنایت شما سپاسگزارم.
  ۳/۲/۹۸

  • سلام جناب فراست. آیا کنتورهای شما قدیمی هستن؟ چون دیگه اداره برق اصلاً کنتور ۱۵ آمپر نداره. و کنتورهایی که به مشترکین میده یا ۲۵ آمپر هستن یا ۳۲ آمپر و یا ۵۰ آمپر . که شامل هم تکفاز و هم سه فاز میشه.
   اگر به قول شما همه کولرها همزمان روشن نشه و فرض کنیم که در هر لحظه نصف این تعداد روشن بشه، یک کنتور ۵۰ آمپر تکفاز برای هر کدوم از طبقات کفایت میکنه و نیازی به کنتور سه فاز هم نیست.

 • سلام خسته نباشید
  بنده اسپیلت۳۰۰۰۰…A+++بوش گرفتم که فاصله کندانسور تا کنتور اصلی برق حدود۲۵متر می‌باشد لطفاً بفرمایید از چه نوع سیمی(چند در چند) باید استفاده کنم🙏
  سپاسگزارم

  • سلام. روی پلاک دستگاه قید شده که حداکثر جریان مصرفی اون چقدره. اون مقدار رو بهم بگین تا دقیقاً بتونم راهنمایی تون کنم.
   احتمالاً کابل پیشنهادی ما نمره ۴ یا ۶ خواهد بود.

 • سلام مهندس
  چراوقتی کومپرسورفرمان میگیره چراغهای واحدلحظه ای کم نورمیشن ،آیااین برای دستگاههای دیگربرقی مثل یخچال و…ضرری
  ایجادمیکنه؟
  کولر۲۴۰۰۰

  • سلام. همه کولرها در زمان استارت جریان زیادی رو مصرف می کنن. و این می تونه برای وسایل برقی دیگه ضرر داشته باشه.
   بنابراین برای کولر از کابل کلفت تر استفاده کنید و سرخط اون رو مستقیم از کنتور بگیرید.

 • باسلام..من لیزر کارم ودر اتاق کارم.یه اسپیلیت پرتابل ۱۲۰۰۰دارم و یه دستگاه لیزر پوست و مو با خروجی برق ۲۲۰وات..اتاق کارم سیم کشی قدیمی ه و یهویی برق اتاقم سوخت. در حین استفاده دو دستگاه ،،و برقکار اوردیم برامون سیم کشی جدید کرد حدود ۱۷متر، از کنتور اصلی تا اتاق با کابل ضخیم شماره ۲در۴ ..و فیوز قدیمی ۱۶آمپر بود تعویضش کرد به ۳۲ آیا اللن من میتونم بدون مشکل همزمان از اسپیلیت و دستگاه لیزرم کار کنم.؟؟

  • سلام. بله مشکلی نداره و کابل برق شما جوابگوست. ولی نمیدونم که کنتور برق شما چند آمپره. چون میزان آمپر فیوز و کنتور برق شما باید شبیه هم باشه. یعنی اگر کنتور شما ۳۲ آمپر باشه باید فیوز(کلید مینیاتوری) هم ۳۲ آمپر باشه.

 • با سلام و خسته نباشید
  بنده یکدستگاه کولر اوجنرال اینورتر A+++ خریداری کرده ام و فاصله سیم نمره ۴ داخل واحد تا کنتور حدود ۱۲ متر میباشد و از سیم اصلی جعبه تقسیم واحد ۲۰متر سیم نمره ۴ تا کولر میباشد که جمعا ۳۲ متر سیم نمره ۴ میباشد، میخوام بدونم که آیا این سیم جوابگوی ساعات پرمصرف تابستان میباشد؟ با تشکر
  کولر ۳۰ هزار می باشد.

  • سلام. متاسفانه کابل اصلی شما از کنتور تا جعبه فیوز داخل واحد نازکه و به احتمال زیاد جوابگو نباشه. راه حل تستش هم خیلی سادست، کولر رو روی دور تند بزارید و بعد از ۱۰ دقیقه به کابل دست بزنید اگر کابل داغ شده بود، یعنی کابل جوابگو نیست و باید تعویضش کنید.
   در کل چون از کنتور تا جعبه فیوز داخل واحد از کابل نمره ۴ استفاده شده، بعید میدونم که جواب بده.

 • سلام آقای مهندس
  برای کولر گازی پنجره ای ۱۸۰۰۰ از کنتور تا کولر به طول ۳۸ متر از چه کابلی استفاده کنم جواب میده تو تابستون؟

  • سلام. از کابل نمره ۲٫۵ استفاده کنید.

 • سلام مهندس اگه ۲۰ متر بگیرم یعنی ۱متر اضافه تر اشکالی داره بعدش کابل بهتره یا سیم .نکته دیگه حتما سیم ارت باید باشه ممنونتم راهنمایی کنید

  • سلام. خیر تا ۲۵ متر هم اشکالی نداره. کابل باشه بهتره. و اگر در ساختمان شما ارت اجرا شده باید سیم ارت رو هم قرار بدین، ولی اگر ارت اجرا نشده نیازی نیست.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی