خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


796 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم برای یک کولر ۳۶ هزار که فیوز اون با روشنایی منزل و یخچال مشترک چه کابلی مناسب هست برای اینکه همیشه فیوز داغ می‌کنه ولتاژ ورودی تا زیر ۱۹۰ هم میاد ، با توجه به اینکه برق خونه سه فاز و نیم پلاک نوسانات برق در هنگام ظهر مشکل ساز است ، لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر

  • سلام بهتره که یک فیوز ۲۰ یا ۲۵ آمپر مجزا با یک کابل نمره ۴ جدا برای کولرگازی تون ببرید.

 • درود بر شما، سایت بسیار پر محتوا و پرکاربردی دارید،جا داره از این بابت یک خسته نباشید جانانه بهتون بگم.
  یه سوال داشتم آیا برای اسپلیت محافظ برق لازم است یا خیر؟
  سپاس

  • سلام. ممنونم از لطفتون.
   برای تمام وسایل برقی محافظ نصب بشه مسلماً بهتره،

 • سلام مجدد مهندس

  متاسفانه برق سه فاز نمیدن تو این روستا.

  حالا ۱۰ تا اسپیلت هم گذاشته شده. با کابل ۲٫۵ . و با فاصله های ۳ الی ۲۲ متر طول کابل. از جعبه فیوز.

  به نظر شما آیا در کنار کابل ۶*۲ که صد متر کشید شده است.
  یک کابل ۶*۲ دوباره تا جعبه فیوز بزارم.
  آیا میتوان شش تا اسپیلت رو با هم روشن کرد؟

  مالک گول تبلیغات کم مصرف بودن این اسپیلت های اینورتر دار lg
  رو خورد!!!

  • سلام. خب احتمال داره که یک روزی کنتور ۳ فاز بدن، پس شما یک کابل ۲ در ۱۰ دیگه هم نصب کنید تا بعداً با مشکل مواجه نشید.
   فکر نمی کنم بشه ۶ تا رو همزمان روشن کرد. ولی می تونید تست کنید. به این صورت که ۶ تا رو همزمان روشن کنید و اگر فیوز کنتور نپرید، بعد از نیم ساعت به کابل برق اصلی دست بزنید اگر داغ شده بود یعنی کابل جوابگو نیست.

 • سلام و خسته نباشید مهندس.مهندس.صب مغازه رو باز کردم دیدم فیوز پریده.شب هم که همه لامپ ها خاموش بوده و فقط پریز یخچالها مورد استفاده بوده.از فیوز مغازه یه کولر خانگی هم مورد استفاده قرار میگیره که احتمالا شب هم روشن بوده.فیوز هم اونجوری نیست که هر لحظه بپره.شاید تو طول روز یک بار.مطمئنم اتصالی از پریز یخچال ها نیست. به نظرت مشکل از همون کولر هستش؟چه راهکاری پیشنهاد میدین ؟ تشکر.

  • سلام. اینکه می فرمایید “شاید در طول روز یکبار” یعنی چی؟ یعنی قبلاً روزی یکبار می پریده؟
   اگر وقتی کولر روشنه اون فیوز میپره، باید برای کولر یک فیوز مجزای ۱۶ آمپر نوع سی نصب کنید. اگر مشکل حل نشه، احتمال داره که سیم پیچ های داخل موتور کولر نیم سوز شده باشه و در آخر اینکه شاید برای برق کولر از کابل ضعیف استفاده شده باشه.

 • سلام مهندس

  کنتور ۲۵ امپر دارم. ۱۰ تا اسپیلت ۱۸ هزار وصل کردم بهش.
  یک کنتور دیگه هم برق پریز و روشنایی رو تامین میکنه.

  فاصله کنتور تا جعبه فیوز ۱۰۰ متر کابل ۶*۲ برای هر کنتور هست.
  فاصله جعبه فیوز تا هر اسپیلت یک کابل ۲٫۵*۲ هست.

  همزمان چند تا اسپیلت میتونم روشن کنم؟؟

  راهنمایی کنید آیا برق ساختمون نابود میشه؟

  • سلام دوست عزیز. خب بله که نابود میشه. کسی که میخواد ۱۰ تا اسپلیت تو خونش باشه باید هزینه کنه و حداقل یک کنتور ۳ فاز بگیره.
   ۱- هر اسپلیت ۱۸ هزار حدوداً ۸ آمپر جریان میکشه. که در استارت اولیه حتی بیشتر از اینهاست. پس یک کنتور ۲۵ آمپر حداکثر برای ۳ تا اسپلیت جوابگوست.
   ۲- برای فاصله کنتور تا جعبه فیوز اگر فرض بگیریم که کنتور جوابگو باشه از کابل خیلی ضعیفی استفاده کردید. باید از ۲ تا کابل مجزا نمره ۱۰ استفاده کنید. یا یک کابل نمره ۱۶ برای کولرها.
   ۳- اگر فاصله جعبه فیوز تا هر اسپلیت کمتراز ۲۰ متر باشه همون سیم ۲*۲٫۵ کافیه.
   ۴- حالا اگر سیمکشی ساختمون تموم شده و مالک هم نمی خواد کنتورش رو تعویض کنه. بهش بگین در هر لحظه حداکثر ۳ تا کولر رو همزمان روشن کنه.

 • باسلام و سپاس فراوان از زحماتی که متحمل میشوید.
  کولر گازی دوتکه من از پشت بام به دیوار تراست منتقل شده و در نتیجه مجبور شده ام از یکی از پریزها به برق وصلش کنم و امکان وصل مستقیم به یک فیوز مستقل خیلی سخت شده.حالا اگر از برق لامپ حیاط که خیلی کم ازش استفاده میشه برق برا کولر بگیرم مشکلی ایجاد نمیشه

  • سلام. مرسی از شما.
   هیچ وقت این کار رو نکنید. مطمئن باشید که سیم های روشنایی ترانس می سوزه و خطر آفرین میشه. و اگر امروز نسوزه، حتماً یک هفته بعد می سوزه.
   هر چقدر هم که سخت باشه، بگین یک برقکار بیاد و از کنتور یا از جعبه فیوز برق رو به یونیت خارجی کولر گازی وصل کنه.

 • سلام مهندس.خسته نباشید.مهندس.با توجه به نوسانات برق تو اینروزا شما توصیه میکنید که واسه کولر محافظ وصل کنیم؟؟ اگه آره روش هم اینه که یه سر کابل ۲٫۴ رو به فیوز وصل میکنیم و سر دیگش رو پریز صنعتی وصل کنیم.بعد یه محافظ به این پریز وصل میکنیم و اون سیمی که از کولر میاد رو به این محافظ وصل میکنیم. اینجوری درسته مهندس؟>بعد چون سیم کولر یکسره نیست مشکلی نداره؟
  با تشکر

  • سلام. مرسی. بله درسته. اگر اتصالات رو کامل و محکم انجام بدید مشکلی نداره.

 • با سلام و خسته نباشید؟
  برای کولر گازی ۲۴۰۰۰ BTU مجبور هستم از کنتور تا محل نصب کمپرسور از روی کار کابل نصب کنم در صورتی که فاصله نصب کمپرسور تا کنتور ۴۰ متر باشه از چه کابلی باید استفاده کنم؟ فکر کنم ۴×۲ ضعیف باشه؟ در ضمن محبت کنید قطر سیم ارت رو که نیازه بکشم رو هم بفرمائید؟ آیا برای پنل هم نیاز به کشیدن کابل هست؟ (لازم به ذکره ۱۰ متر از مسی نصب آفتاب خور هست)

  • سلام.مرسی. نه ۲در۴ برای کولر شما جواب میده پس از کابل نمره ۴ استفاده کنید.
   سیم ارت هم باید ۴ باشه. پس در کل باید یک کابل ۳*۴ بکشید.
   این رو در مطلب بالا هم توضیح دادیم که بعضی از کولرها پنلشون برق می خواد و بعضی ها نمی خواد.اینو باید از نصاب کولرگازی سوال کنید.

 • سلام ِآقای مهندس
  یک ویلا در شمال دارم .با برق سه فاز .یک فاز به کولر دوتیکه ۲۴ هزار متصل است و دوفاز دیگر به روشنایی ویلا و بیرون . حال میخواهم یه کولر ۲۴ هزار پنجره ای دیگر به همان فاز کولر وصل کنم .سوالم اینست میشود بین کابلی که از فیوز آمده یک جعبه تقسیم نصب کنم که از یک طرف به کولر اسپلیت و از طرف دیگر به کولر پنجره ای متصل شود .؟

  • سلام. بله میشه و مشکلی نداره. بهتره که بجای جعبه تقسیم یک جعبه فیوز نصب کنید و ۲ فیوز هم داخلش نصب کنید. یک فیوز برای کولر اسپلیت و یک فیوز برای کولر پنجره ای.

 • تشکر دستون درد نکنه

 • سلام اقای مهندس.شرمنده. یک بارسوالمو به صورت کلی میپرسم که شماروهم سوال پیچ نکنم.ساختمانی هس که اداره برق برای هرواحد کنتورسه فاز مشخص کرده.در ضمن هرواحد چهار اسپلیت وشش سرخط پریزوروشنای داره میخواستم بدونم محافظ جان لازمه؟ چجوراجراش کنم

  • سلام.بله محافظ جان لازمه. برای هر کدوم از فازها یک محافظ جان نصب کنید. هر دوتا کولرگازی رو بندازین روی یک از فازها و همه پریزها و روشنایی ها رو هم بندازین روی فاز دیگه.

 • سلام.اگه یگ محافظ جان سه فاز بزارم برای همه قسمت واحد اشکال داره

  • بله اشکال داره. چون شما می خوایید از هر فاز یک جریان جدا بکشید، پس نمیشه.

 • با سلام‌و تشکر بابت راهنمایی های مفیدتون
  دوست عزیز بنده ساختمان ۲ طبقه ای دارم که ۲عدد کولر گازی ۳۰.۰۰۰ و ۳۶.۰۰۰ برای هر طبقه وصل کردم.میخواستم بدونم که چه کابلی رو میتونم یک راست برای پشت بام بکشم که هر ۲ کولر را جواب بده.درضمن ممنون میشم بفرمایین میشه بجای کابل از سیم هم استفاده کرد؟و اینکه سیم چون در پشت بام هست گرمای هوا تو راندمان کار سیم تاثیر میزاره؟ممنون

  • سلام. بهتره که برای هر کولر یک کابل نمره ۴ مجزا ببرید.
   بله از سیم هم میشه استفاده کرد. ولی چون در مقابل نور آفتابه بهتره که از کابل استفاده کنید.
   و بهتره که کابل ها رو هم داخل لوله فلکسی یا لوله پی وی سی ببرید.

 • سلام اقای مهندس.برای اتاق ها ۱۸۰۰۰ هس ازکابل۲.۵ وبرای سالن ۲۴۰۰۰هس ازکابل۴. برای تقسیم بندی فازها ناظر گفت به صورت مساوی سرخط هارو تقسیم کن.به نظر شما برای کابل ها وتقسیم بندی فازها چیکارکنم؟ وچه نوع محافظ جانی استفاده کنم که خوب جواب بده.ممنون

  • سلام. برای کابل ها که در متن مقاله بالا توضیح دادیم. ولی برای تقسیم بندی فازها، هر کولر رو به یکی از فازها بدید.
   برای هر کولر هم بهتره که یک محافظ جان جدا نصب کنید.

 • سلام.یه سیم نمره ۴ بردیم برای کولر گازی پنجره ای .اگر از پریز کولر گازی برق بگیریم برای جای دیگه مشکل داره؟

  • سلام. اگه وسیله برقی دیگه ای که می خوایین استفاده کنید یک وسیله برقی معمولی باشه و خیلی پر مصرف نباشه مشکلی نداره.

 • سلام.
  برای برق اصلی اسپلیت از کنتاکتور ومحافظ استفاده کنم مزیتی داره

  • سلام. محافظ نصب کنید خوبه و کنتاکتور نیازی نیست.

 • سلام اقای مهندس.میخواستم بدونم برای واحد های مسکونی که کنتور ان سه فاز است برای جعبه فیوز محفظ جان میشه گذاشت درضم هرواحد چهار اسپلیت دارد

  • سلام. بله میشه گذاشت.
   از کابل نمره چند می خوایین استفاده کنید؟ نظرتون اینه که این برق سه فاز رو چطور بین ۴ تا کولر گازی و روشنایی ها و پریزها تقسیم کنید؟

 • سلام و عرض ادب… ممنون میشم درباره ارتفاع استاندارد نصب پریز برای کولر گازی ( یونیت داخلی )و همچنان نصب پریز کمپرسور داخل بالکن هم معلومات بدین ممنون میشم.. با تشکر

  • سلام. برای کولر گازی پریز نصب نکنید. یک کابل مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور میره به محل یونیت داخلی. بدون اینکه قطع بشه فقط ۲۰ سانتی متر از اون رو گره میزنید و سرش رو از گچ میارید بیرون و بعدش میبرید جای کمپرسور. و مستقیم به کمپرسور وصل می کنید.معمولاً اگر پریز نصب کنید، چون جریان زیادی می کشه بعد از چند ماه پریز می سوزه.
   چون در بالا ما گفتیم که بعضی کولرگازی ها یونیت داخلی برق می خواد و بعضی ها یونیت خارجی.

 • سلام خسته نباشید.
  میخواستم بپرسم برای کولر گازی میشه سیمی که برای فیوز کولر قراره بگیریم و از پشت فیوز اصلی بگیریم یا حتما فیوز کولر باید بعده فیوز اصلی باشه؟

  • سلام. مرسی. بله فیوز کولر باید بعد از فیوز اصلی قرار بگیره. البته بعضی ها برای کولر، مستقیم از کنتور برق می برن که در این صورت نیازی نیست که حتماً فیوزش بعد از فیوز اصلی باشه.

 • سلام وقتتون بخیر..
  ایا میشه قبل کولر یک اینورتر گذاشت و از خروجی ان برق کولرو تامین کرد؟

  • سلام. مرسی. چرا باید قبل از کولر یک اینورتر گذاشت؟ منظورتون از این کار چیه؟

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی