آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد366 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام
  من یه کولر ۳۰۰۰۰ بی تی یو خریدیم از زمانی که نصب کردیم حدود یک ساعت که کار میکنه فیوز میپره. فاصله کنتور تا کمپرسور حدود ده متر بوده و از کابل شماره ۴ استفاده شده و اینکه کابل برق ابتدا به اسپلیتر آمده و سپس به کمپرسور رفته.
  خیلییی ممنون

  • سلام. به احتمال خیلی زیاد فیوزتون عمرش رو کرده. چون این فیوز ها محدوده. پس فیوز رو با یک فیوز مشابه تعویض کنید. اگر مشکل برطرف نشد. محل اتصال کابل برق به کمپرسور و محل اتصال کابل برق به کنتور رو بررسی کنید و ببینید که سر کابل ها نسوخته باشه.

 • سلام و وقت بخیر
  تشکر از سایت بسیار مفیدتون

  یک کولرگازی پنجرای نصب کردیم بعد از چند دقیقه روشن شدن متورش میخوابه و تعمیرگاه هم بردیم میگه سالمه این درحالیه که برق خونون ۲۱۰ ولت هست، اما بقیه کولر پنجرای و اسپیلیت خوب کار میکنه
  برق خونه سه فاز هست
  راهنمایی شما چیست؟
  سپاسگزارم

  • سلام. این طور که از سوالتون متوجه شدم کولرهای دیگه ای هم در منزل دارید. همه اونها رو خاموش کنید و فقط کولر معیوب رو روشن کنید. اگر مشکل هنوز پابرجا بود پس مشکل از خود کولره و ربطی به برق کولر نداره. ولی اگر مشکل رفع شد پس باید سیم های برقتون رو تقویت کنید.

 • سلام من با یک کنتور تکفاز۲۵ امپر دارم میخوام یک کولر ۳۶۰۰۰ که ظرفیت سرمایش ان(btu) 15 امپره ویک کولر ۱۸۰۰۰ ظرفیت سرمایش ان ۹ امپره وصل کنم ایا جواب میدهد و اسیبی به کولر ها نمیزند اگر جواب میدهد فیوز چند امپر ببندم. خیلی ممنون

  • سلام. شاید در بعضی از ساعات روز که سایر وسایل برقی منزل خاموش هستند جواب بده. ولی در ساعات اوج مصرف کنتور شما جوابگو نیست. باید از اداره برق، درخواست کنتور با آمپر بالاتر بدین.
   برای کولر ۳۶۰۰۰ هزار از فیوز ۲۰ آمپر و برای کولر ۱۸۰۰۰ از فیوز ۱۶ آمپر استفاده کنید.

 • سلام
  میخواستم بدونم توان مصرفی یونیت داخلی داکت اسپیلت با ظرفیت ۳۲۰۰۰ حدودا چقدر هست؟؟؟

  • سلام. روی پلاک دستگاه توان مصرفی و توان تولیدی دستگاه نوشته شده.

 • سلام و تشکر مجدد
  من چند تا سوال دیگه داشتم:
  ۱- من یک کولر گازی معمولی (پرمصرف) هیوندای ۲۴۰۰۰ داشتم خیلی خوب خنک و سرد بود
  آپارتمان رو عوض کردم و یک کولر گازی کم مصرف اینورتر دار ال جی ۲۴۰۰۰ گرفتم
  ولی احساس می کنم سرمایش کولر کم مصرف خیلی کمتر از قبلی هست
  به نظرتون طبیعی هستش یا اینکه کولر جدید مشکل داره؟
  (در ضمن تو آپارتمان جدید حدود دو هفته تعمیرات داشتم و کولر ال جی زیر خاک گچ و چوب کار کرده و آیا میتونه فیلتر هاش هم کثیف شده باشه؟ هرچند اولین روزی هم که نصب کرد احساس کردم زیاد باد سرد نداره و نسبت به کولر قبلی کمتر سرد میشه)
  ۲- برای سرویس احتمالی چکار باید بکنم و هزینه اش چقدر میشه ؟
  مرسی از توجهتون

  • سلام. بله سرمایش کولرهای کم مصرف اندکی از کولرهای پرمصرف پایین تره. ولی اگر این تفاوت زیاده حتماً با یک تعمیرکار کولرگازی مشورت کنید.

 • سلام وقت بخیر
  برای یه اپارتمان ۴طبقه بهتر است از تابلوی اصلی تو پیلوت یه خط مجزا گرفت بسمت پشت بام
  یااز جعبه فیوز هر واحد؟؟
  کابل ورودی هر واحد ۳در۶ میباشد

  • سلام. بهتره از تابلوی اصلی تویه پیلوت گرفته بشه.

 • با سلام و احترام خدمت شما
  کولر ۲۵۰۰۰ با شدت ۹.۵ آمپر که فاصله کنتور تا دستگاه ۴۰ متره کابل نمره چند استفاده کنم؟
  با تشکر از شما

  • سلام. از کابل شماره ۴ استفاده کنید.

 • باسلام وخسته نباشید لوله کشی کولر ما توکار هست وبرق پنل از سیم ۱.۵ استفاده کرده کولر هم ۳۶ هست اگه لطف کنید بفرماید سیم مناسب هست یا نه امکان اب شدن سیم هست ممنون میشم

  • سلام. بله سیم نامناسبه و باید با یک سیم نمره ۴ تعویض بشه.

 • ممنون از راهنمايتون ، خييلي خوبید شما

 • سلام با عرض خسته نباشید خدمت شما میخواستم بدونم برای کار گذاری لوله برق کولر گازی باید از جعبه فیوز یه لوله برق بخوابونیم برا یونیت داخلی و از یونیت داخلی یه لوله ببریم برا یونیت خارجی ؟
  یا جور دیگه ای هست؟

  • سلام. یک لوله برق از جعبه فیوز به یونیت خارجی. بعدش برای اطمینال (بصورت ذخیره) از یونیت خارجی به یونیت داخلی هم یک لوله قرار بدید. چون بعضی از مدلهای کولر گازی یونیت داخلی هم برق می خواد. در این صورت می تونید برقی رو که از جعبه فیوز به یونیت خارجی بردین به یونیت داخلی هم برگردونید.
   برق یونیت داخلی باید دقیقاً پشت یونیت داخلی و در ارتفاع حدوداً ۲۲۰ سانتی متری قرار بگیره.
   این لوله ها با لوله های مسی و کابل فرمان که آقای نصاب کولرگازی از یونیت داخلی به یونیت خارجی نصب می کنه فرق داره.

 • سلام و تشکر از راهنمایی ارزنده شما در سوال قبلی
  یک سوال جدید دارم که ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  من کولرگازی الجی ۲۴۰۰۰ Dual Invertor گرفتم بهم گفتند مصرف برقش ۶۵ درصد کمتر از کولرهای معمولی هستش
  ولی نکته ای که هست اینکه روی کولر رده انرژی را C زده
  به نظرتون کم مصرف هستش؟!!…

  • سلام. خواهش می کنم.
   کولر گازی های جدید خیلی هاشون اسم کم مصرف روشه ولی باید از روی پلاک دستگاه توان تولیدی و جریان مصرفی اون رو نگاه کنید و با کولرهای دیگه مقایسه کنید.

 • با سلام و آرزوی سلامتی برای شما
  بنده در یک هنرستان میخواهم ۵ عدد کولر گازی نصب کنم.
  حال با این تفاسیر در بدترین حالت یعنی توان کول گازی ها ۳۲ هزار باشه و فاصله ها هم حداکثر ۲۰ متر.
  چه برقی از اداره برق لازمه؟ و سیم نمره چند استفاده شود؟

  • سلام. سپاسگذارم. از دو تا کابل ۳ در ۶ استفاده کنید. یعنی دو تا از کولر گازی ها از یک کابل و سه تای دیگه هم از یک کابل دیگه.
   حداقل به یک کنتور ۵۰ آمپر یا دو تا کنتور ۲۵ یا ۳۲ آمپر نیازه.

 • سلام خدمت شما
  من تو سه سال گذشته ۳ بار کولر گازیام سوختن، دوتای اولی پنجره ای و دست دوم بودن، امسال یه دو تیکه ۳۲ هزارپیستونی نو گرفتم که اونم کمپرسورش بعد از ده روز سوخت،الان کمپرسور رو عوض کردم، و برق خونه رو هم از تیربرق کوچه ارتقا دادم، الان دوباره وقتی کولر رو روشن میکنم به محض افتادن رو کمپرسور ولتاژ محافظ از ۲۲۰ به ۲۰۰ افت میکنه، خواستم بدونم دلیل سوختن موتورها تا الان برق بوده و چرا الان که تقویت شده دوباره محافظ همون افت فشار رو نشون میده؟با تشکر

  • سلام آقای رحمانی. شاید یکی از دلایل سوختن کولرها برق بوده باشه. مثلاً تغییر ولتاژهای ناگهانی، یا استفاده از سیم ها، محافظ ها و فیوزهای نامناسب. ولی اون افت ولتاژی که می فرمایید تا یک حدی طبعیه. چون کولرگازی ها در زمان استارت جریان زیادی میکشن.

 • سلام
  چگونه یه کلید مینیاتوری بزارم سرراه کمپرسورکولرگازی که به پریز برق نزدیکه؟
  من فازرو دادم به کلید مینیاتوری وازاونطرف به کولر ..نول هم مستقیم به کولر ولی روشن نمیشه

  • سلام. کاری که شما انجام دادید درسته. شاید کلید مینیاتوری خراب باشه. برای تستش فاز رو به مینیاتوری وصل نکنید و مستقیم به کولر وصل کنید ببینید اگر در این حالت کولر روشن شد پس کلید مینیاتوری شما خرابه.

 • سلام من دو کولر گازی اسپبلت و پنجره ای دارم که هردو به فیوز ۳۲ امپری هیوندای وصل که هنگام استفاده از دو کولر بعد از نیم تا یک ساعت فیوز می پره چکار کنم حدود ۱.۵ سال پیش هم عوض کردم بعداز این مدت دوباره به این مشکل برخوردم لطفا راهنمایی کنید ممنون .

  • سلام. بعد از چند دقیقه روشن بودن فیوزها، برق رو از کنتور قطع کنید و به سیمی که برق کولر ها رو تامین می کنه دست بزنید. اگر خیلی داغ شده بودن، پس بدونید که این سیم ها جوابگوی کولرهای شما نیستند و باید با یک کابل کلفت تر تعویض بشن. ولی در صورتی که داغ نشده بودن پس فیوز شما خراب شده و باید دوباره تعویض بشه.

 • سلام و عرض ادب
  میخاستم بپرسم که من ۳ تا کولر گازی دارم هنگامی که ۳ تا باهم روشن میشه فیوز میپره اگر اشتباه نکنم فیوز هم ۲۵ آمپر هست یک نفر گفته کیفیت فیوز خوب نیست نظر شما چی هست ؟

  • سلام آقا شهاب. بله پایین بودن کیفیت فیوز هم می تونه باشه. ولی در این حالتی که شما می فرمایید کشیدن جریان زیاد باعث پریدن فیوز میشه.
   شما می تونید با پرداخت یک هزینه اضافی به اداره برق، درخواست بدید که بیان و یک کنتور با آمپر بالاتر براتون نصب کنن.

 • سلام،بنده میخواستم یه سیم از کابل کولر بکشم واسه پریز اتاق ولی به محض اینکه سیم رو به پریز وصل کردم جرقه زیادی زد به طوری که پریز بخشی ازش شکسته شد و سوخت پریز تازه خریده بودم…ضمنا به پریز یه سیم دیگر هم وصل بود ولی فیوز برق اون رو از جعبه خاموش کرده بودم… ولی نمیفهمم این جرقه علتش چی بوده؟؟ خودم چوپ زیر پام بود وگرنه معلوم نبود چی پیش میومد….

  • سلام. بهتره اگر تا به حال با برق کار نکردین از یک برقکار کمک بگیرین.
   من فکر می کنم برقکار قبلی اشتباهی به جای اینکه فاز رو بیاره تو فیوز، نول رو برده به فیوز که می تونید با فاز متر اون رو تشخیص بدین.
   ولی در زمان کار با برق بهتره که فیوز اصلی رو از محل کنتور هم قطع کنید.
   ولی در کل این کار شما که می خوایین از سیم برق کولر انشعاب بگیرین برای پریز اشتباه. احتمال داره به وسایلی که از اون پریز برق می گیرن آسیب برسه.

   • تشکر از پاسخگویی شما،یعنی میگی پریز با اینکه فیوزشو خاموش کردم هنوز برق داشته؟؟ ولی نه قبلش آزمایش کردم برق نداشت…. سیم کولر شش هستش از این حیث هم ایرادی نداره…این امر آیا ممکنه که حتی اگر فیوز رو خاموش کنیم و هادی برق رو به سیم غیرهادی وصل کنیم جرقه بزنه؟؟ ضمنا سیم هم سیاه شد و دود زیادی بلند شد وقتی جرقه رخ داد،،،،

    • سلام. بله یعنی وقتی فیوز هم پایینه داخل پریزها برق هست. این رو می تونید با یک فاز متر تست کنید.

 • ممنون از اینکه پاسخگو هستید
  خانه نوساز است و ظاهزا طبق اصول مهندسی ساخته شده است و کلید مینیاتوری مخصوص کولر است . سیمی از کلید مینیاتوری کولر که در جعبه فیوز است تا پنل کشیده شده قوی و فکر کنم ۲٫۵ است و از انجا ( پنل) دو کابل ۱٫۵*۴ تا تراس رفته که حدود ۱۴ متر است که یکی برای پنل و دیگری برای کمپرسور است . اونی که برای کمپرسوره را دوتا فاز و دو تا نول داده

  • سلام آقا بهنام. خب الان مشکل چیه؟
   البته درستش این بوده که برقکار قبلی مستقیم از جعبه فیوز به کمپرسور بالای پشت بام یک کابل نمره ۴ قرار میداده. ولی الان واسه که اینکه جوابگو باشه سیم های نمره ۱/۵ رو دوبل کرده.

 • با سلام و خسه نباشید . ما یک کولر مدل مدیا ۳۰۰۰۰ گرفتیم بعد از نصب بعد از نیم ساعت کارکردن کلید مینیاتوزی می پرد آمپر کلید b 20 میباشد البته یکبار هم با همین مدل عوض کردیم ولی درست نشد برق اصلی ۳۲ امپر هست مشکل از چیست؟
  لازم به ذکر است که برق کمپرسور را از پشت پنل با یک سیم ۱٫۵*۴ گرفتند که از دوتا از سیم ها نول و از دو تا فاز رد شده است و گفتند که جواب می ده و برق ساختمان هم ۲۰۸ ولت است که وقتی کولر را روشن می کنیم ۱۹۵ می شود البتع موقع استارت تا ۱۸۵ هم می رسد ولی الان مشکل اصلی پریدن کلید مینیاتوری است لطفا راهنمایی نمائید . متشکر

  • سلام آقا بهنام. این فیوزی که میفرمایید ۲۰ آمپره آیا فقط برای کولرگازی استفاده میشه یا اینکه سرخط های دیگه هم بهش وصله؟
   فرمودید برق کمپرسور از پشت پنل گرفته شده، منظورتون از پنل جعبه فیوز داخل واحده؟ در اینصورت نمره سیمی که برق رو از کنتور به جعبه فیوز میاره چنده؟
   اون کابل ۴ در ۱/۵ که فرمودید چند متره؟

 • سلام… از راهنمایی هاتون خیلی خیلی سپاسگذارم… بهترینها را از خدای مهربون برای شما و همه دست اندر کاران این سایت تقاضا میکنم… همه لحظه های عمرتون با سلامتی و موفقیت و سربلندی توام باشه استاد………. علی

  • از محبت شما سپاسگذارم. بنده هم همین آرزوهای خوب رو برای شما دارم.

 • سلام
  در منزل ما یک کندانسور دو پنله برای اتاقها و یک کندانسور یک پنله برای پذیرایی ۲۴۰۰۰ هر دو در یک بالکن ۲ در یک نصب شده که فن آن رو به دیوار است و گرمای آن به خود آن برمیگردد.
  قصد داریم کندانسورها را از بالکن طبقه دوم به پشت بام ببریم در یک ساختمان ۴ طبقه.
  باتوجه به افزایش طول شلنگ (۷ تا ۹ متر) آیا سرمای کولر خیلی کم میشود؟

  • سلام. ما تخصصمون برقه. لطفاً این مورد رو با یک نصاب کولر گازی در میون بزارید.
   البته از دوستان اگر کسی تخصص داره لطفاً به سوال آقا مرتضی پاسخ بده.

 • سلام ،، علی هستم ،، مجددا مزاحمتون شدم ،، ببخشید… از صمیم قلب از همه پرسنل این سایت و حضرتعالی سپاسگذارم و از بذل توجه شما و وقتی که برایم قرار دادید ممنونم استاد… اگر برای این ۶ متر فاصله تا پشت بام از کابل ۲/۵ مفتولی استفاده کنم تفاوتی با کابل ۲/۵ افشان ندارد ؟ شما فرمودید که بهتر است این فاصله شش متر را بجای کابل ۲/۵ افشان از کابل ۴ استفاده کنم….

  • سلام. از محبت شما سپاسگذارم.
   سلام. بله اندکی ظرفیت کابل های مفتولی از کابل های افشان بالاتره.
   چون ظرفیت کولر گازیتون پایینه و فاصله هم کمه، سیم نمره ۲/۵ هم جوابگوست. ولی اگر هنوز سیم رو نخریدین بهتره که سیم نمره ۴ بخرین. زیاد تفاوت قیمت ندارن.

 • سایت مفید و بسیار خوبیست…همگی سلامت و موفق باشید…علی

 • سلام استاد عزیز…امیدوارم سالم و موفق باشید…خدا قوت… ظرفیت گرمایش و ظرفیت سرمایش را در کولرهای گازی دو تکه ۱۸۰۰۰ ال جی با چه حروفی مینویسند ؟ این نوشته روی قسمت خارجی ( پشت بام ) درج میشود یا بر روی قسمت داخلی ( داخل پذیرایی ) ؟ سوال بعدی که دارم : یک کابل نمره ۴×۲ مستقیم از کنتور به طبقه سوم امده است البته این کابل از نوع مفتولی است ( افشان نیست ) داخل تقسیم واحد سوم ، … این واحد ،، یک تلویزیون ال ای دی و یک یخچال ۱۵ فوت معمولی و سه عدد لامپ کم مصرف ۴۰ وات دارد و فیوز کنتور از نوی اتومات قدیمی ۲۰ امپر است ،، اگر من یک کابل ۲/۵ افشان (به طول ۶ متر تا پشت بام ) از سر کابل اصلی برای کولر ۱۸۰۰۰ (دو تکه ) ببرم و سر راه این کابل افشان کولر یک فیوز مینیاتوری ۱۵ امپر ( صنعتی کوپ ) ببندم روش صحیحی است ؟؟ از راهنمایی تان سپاسگذارم… علی

  • سلام علی آقا. از لطفتون ممنونم. معمولاً ظرفیت سرمایش و گرمایش رو به وات می نویسن.
   ۲- روی قسمت خارجی
   ۳- بله کارتون درسته. ولی بهتره که اون ۶ متر سیمی که تا پشت بام میره هم از نمره ۴ باشه.

 • چه کابلی برای کولر کازی مناسب است ۳۰هزار یا ۲۴یا ۱۸

  • سلام پاسخ شما در مطلب بالا اومده.

 • سلام
  من قصد خرید اسپیلیت ۱۸۰۰۰ ال جی سرد و گرم مدل next plus II اینورتر دار را دارم.سوالی که دارم اینه که ما فقط کابلی از یونیت داخلی به خارجی (پنل داخل به کمپرسور روی پشت بام )بردیم کابل ۲٫۵*۴ هست و کابل دیگری از جعبه فیوز روی پشت بام نرفته با بعضی از کارشناسان ال جی صحبت کردم یکیشون گفت ۴نخ کمه باید حتما واسه ال جی اینورتر ۵ نخ باشه
  یکیشون گفت ۴نخ کافیه وبیشتر نیازی نیست
  یکیشونم گفت باید ۷نخ سیم باشه
  لطفا راهنمایی کنید که با توجه به کابل موجود (۲٫۵ * ۴ ) آیا امکان نصب اسپیلیت سرد و گرم ۱۸۰۰۰ اینورتر دار ال جی برای ما هست؟؟؟

  • سلام آقا امیر. شما هر مدل کولر گازی که بخرین این تعداد رشته سیم براش کمه.
   شما بایستی از جعبه فیوز به کمپرسور یک کابل دو رشته نمره ۴ قرار میدادین که ندادین. مگر اینکه از نمای ساختمان یا از درز انقطاع یک کابل رو مستقیم از کنتور به کمپرسور ببرین و اون ۴ تا رشته ای که فرمودین رو برای فرمان استفاده کنید. ولی باز هم باید از کسی که ال جی کار میکنه سوال کنید که ۴ رشته برای فرمان جواب میده یا خیر.

 • سلام
  یک کولر اجنرال ۳۰۰۰۰ خریدم. نصابش گفت افت برق داری یک ترانس هم بگیر.
  ترانس avr خریدم به مبلغ ۱۹۰۰ تومن. دیروز ولتاز ترانس ۲۳۰ نشون میداد و کولرم کار میکرد . امروز موقع روشن شدن ترانس ولتاژ ۱۹۰ تا ۲۰۰ رو نشون میده. وقتی کولر رو روشن میکنم بعد مدتی ترانس ریستارت میشه و از نو راه اندازی میشه. مشکلش از چی میتونه باشه؟ و ایا دستگاه دیگه ای نیازه خریداری کنم؟ تشکر

  • سلام.
   اینکه محافظ شما امروز در موقع روشن شدن ولتاژ ۱۹۰ تا ۲۰۰ رو نشون میداده یک چیزه طبیعیه. چون کولر گازی ها در زمان استارت اولیه جریان خیلی زیادی می کشن که این باعث افت ولتاژ میشه.
   این محافظ ها زمانی که افت ولتاژ خیلی کم یا خیلی زیاد باشه، عمل می کنن و برق رو قطع می کنن (به قول شما ری استارت میشن).
   چک کنید ببینید که سیم اون محافظ شما از شماره ۴ کمتر نباشه و کابلی که برق کولر رو تامین می کنه هم از شماره ۴ کمتر نباشه.

 • به نام خدا
  با سلام و خسته نباشید.اول از سایت خوبتون تشکر می کنم.
  من یک کولر گازی ۲۴۰۰۰ اینورتر با گرید A تو ارومیه گرفتم , سیم برق داخل آپارتمان هم ۲٫۵ هست و یک پریز خالی هم (یعنی فقط یک آیفون ( در بازکن) بهش وصل هست ) داریم که مستقیم به جعبه فیوز آپارتمان با یک فیوز ۱۰ AM وصل هست و طول آن هم از محل فیوز تا پریز حدود ۵ متر است آیا می توانم کولر را به همان پریز وصل کنم؟
  ممنون

  • سلام. ممنونم از شما.
   پیشنهاد ما اینه که در کنار سیم های قبلی دو رشته دیگه سیم ۱/۵ رد کنید و با سیم های دیگه دوبل کنید. تا سیم شما کلفت تر بشه. یعنی یک سیم ۱/۵ و ۲/۵ برای فاز و یک سیم ۱/۵ و ۲/۵ برای نول. در ضمن مطمئن بشید که هیچ وسیله برقی دیگه ای از سرخط اون پریز استفاده نمی کنه.
   فیوز رو هم به ۱۶ آمپر تغییر بدید.

 • سلام من شمال خوزستانم.کولرگازی طرح لبخندموشکی۳۰۰۰۰دارم.برق خونه در حالت عادی ۲۲۳ولت روی محافظ کولرم نشون میده ولی به محض روشن کردن کولر ولتاژ نوسان پیدامیکنخ و۲۱۱ولت روی محافظ نشون میده کنتورم سه فازه ویه سیم۱۰ازیه فیوز به داخل منزل کشیدم و از اونجا بهدنصب فیوز مینیاتوری یه سیم ۶کشیدم برا کلیدmk.کولر دوسه ساله مشکلی نداشته میخاستم ببینم این افت ولتاژتا۲۱۰و۲۱۱مشکلی براکولرایجا نمیکنه؟چون گاها خودبخود خاموش میشه..ممنونم

  • سلام آقا حمید. خیر این افت ولتاژ تا این حد مشکلی نداره. ولی اینکه می فرمایید بعضی وقتها خود بخود خاموش میشه رو باید با یک تعمیرکار کولر مشورت کنید.

 • سلام
  من میخوام برای واحد ۷۲ متری در تهران یک کولر ۲۴۰۰۰ بخرم
  آیا نیاز هست از پشت کنتور یک کابل مجزا ببرم بالا یا از همان جعبه فیوز داخل واحد میشه یک فیوز نصب کرد و یک کابل مجزا گرفت و برد روی پشت بام؟
  منظورم اینه که کابل برق اصلی ورودی از کنتور به واحد جوابگوی نیاز واحد و کولر هست؟

  • سلام. اگر کابل ورودی از کنتور به جعبه فیوز، نمره ۶ باشه نیازی به کابل مجزا نیست. و همون طور که فرمودین یک فیوز مجزا واسش تویه جعبه فیوز نصب کنید و از جعبه فیوز ببرین به پشت بام.

   • ممنون از راهنمائیتون

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 1
 • بازدید امروز: 10,842
 • بازدید دیروز: 12,057
 • بازدید ماه: 448,773
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: تیر ۲۳, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام