خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.848 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام کولر ۳۰۰۰۰ اوجنرال در زمان اوج مصرف با صدای عجیب خاموش میشه ولی از ساعت ۱۲شب به بعد مشکلی نداره علت چیست باتشکر

  • سلام. احتمالش هست که این صدا بخاطر نرسیدن برق کافی به کندانسور ایجاد بشه، برای اینکه تست کنید که این احتمال صحیح هستش یا نه، می تونید یک کابل نمره ۴ رو مستقیم و بصورت موقت و روکار از کنتور به کندانسور ببرید، تا برق دستگاه مستقیم از کنتور تامین بشه، اگر با این کار صدا رفع شد، یعنی برق کافی از طریق اون سیم قبلی به کولر نمیرسه و باید تقویت بشه. و اگر همچنان صدا وجود داشت، باید بگین یک تعمیرکار کولر بیاد و از نزدیک چک کنه.

 • سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم کولر گازی پنجره ای ۲۴ هزار رو میشه به پریز برق معمولی وصل کرد؟
  اگر نه راهنماییم کنید ممنونم .

  • سلام. اگر از سیم نمره ۲٫۵ برای پریزها استفاده شده باشه و طول مسیر کم باشه، میشه این کار رو کرد. ولی به صلاح نیست و استاندارد هم انجام اون رو اشتباه می دونه. برای کولرگازی باید یک سرخط جدا از جعبه فیوز یا کنتور بیاد.

 • سلام میخواهم از باغ کناری برق بگیرم چه کابلی در زمین بکار ببرم که اگه بعدا بتونم خودم امتیاز برق بگیرم از این کابل استفاده کنم .فاصله تا باغ کناری حدود صد متر است .ممنونم

  • سلام. از کابل نمره ۶ استفاده کنید.

 • باعرض سلام خدمت مهندس عزیز
  برای یک مدرسه ۳طبقه با ۱۶ کلاس یعنی ۱۶ اسپلیت ۱۲۰۰۰ چه کابلی باچه شماره ای نیازهست؟هرکلاسی هم دوتا لامپ داره.ممنون

  • سلام. مرسی. هر کولر حدوداً ۵ آمپر مصرف می کنه. یعنی اگر همشون همزمان روشن بشن، حدوداً ۸۰ آمپر نیاز دارن. پس اگر قراره همشون از یک کابل تغذیه بشه نیاز به یک کابل نمره ۱۶ دارین.
   ولی بهتره از هر طبقه یک کابل نمره ۴ یا ۶ تا تابلوی طبقه همکف ببرید، بعدش از اونجا به کنتور برن.

 • سلام
  مهندس میخواستم بدونم ولتاژ کاری کولر گازی معمولا از چند ولت تا چند ولته ؟(منظورم مثل بقیه دستگاه ها که زده ۲۳۰+-۱۰%)
  توی همین عکسی که از مشخصات کولر گذاشتین زده ۲۲۰۲۴۰
  منظورش چیه؟ینی به هیچ وجه کمتر از این نمیتونه باشه؟
  و موصوع دیکه اصولا اگر ولتاژ پایینتر باشه دستگاه باید خاموش کنه و کار نکنه یا کار میکنه ولی بد کار میکنه؟ واینکه در صورت ولتاز پایین امپر بیشتری میکشه؟
  سپاس

  • سلام. قطعاً برای هر مدل کولرگازی فرق می کنه. ولی معمولاً بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ ولت هست.
   اگر ولتاژ خیلی پایین بیاد، دستگاه خاموش میشه.
   در تمام دستگاه های برقی اگر ولتاژ افت کنه ولی دستگاه خاموش نشه، جریان بیشتری می کشه.

 • برقکار ساختمان هستم،دارم یک واحد که زیر شیروانی هست حدودا هفتاد متره برقکاری میکنم.کارفرما میخاد از برق واحد نزدیک خودش انشعاب بگیره.یعنی از یک کنتور ۲۵امپر با خروجی کابل ۶ یک واحد صد متری ویک واحد هشتاد متری راه اندازی کنه.برای هر دو واحد کولر دوتکه استفاده میکنه.آیا بغیر ازمشکل قانونی از لحاظ ایمنی میتونم این کارو انجام بدم.؟

  • سلام. برای این واحد زیر شیروانی هم یک کابل نمره ۴ تا کنتور یا تا جعبه فیوز واحد کناری ببرید. اگر وسایل برقی پر مصرف دیگه ای رو همزمان با کولرها روشن نکنه، جوابگو هست. در غیر اینصورت فیوز کنتور میپره.

 • باسلام منظورم ازنصب کولردربالکن نصب کندانسور بود هروقت کولر روشن میکنیم بالکن گرم میشودومن مجبور پنجره بالکن بازبذارم این گرما به کندانسورفشارنمیاوردبالکن ازدوطرف دیواراست وفقط ازجلوپنجره دارد

  • سلام. اوکی، الان متوجه منظورتون شدم. بله کندانسور حتماً باید در جایی قرار بگیره که امکان گردش هوا فراهم باشه. اگر کندانسور خیلی داغ بشه، هم مصرف برقتون میره بالا و هم به کولر فشار میاد. پس پنجره جلوی کندانسور رو باز بزارید.

 • باسلام وخسته نباشید کولرگازی اینورتر ال جی دارم نصاب کولردربالکن نصب کردوگفت هروقت ازکولراستفاده میکنید پنجرهاروبازکنیدیاشیشه بالای پنجره بالکن روبرداریدوتوری بزارید به نظرشمامشکلی نداره بالکن حدود۵متره درضمن میخواستم برای کولر محافظ بگیرم گفت برای کولر اینورتر محافظ نمیخواد

  • سلام. خیر نیازی به باز گذاشتن پنجره نیست.
   و برای تمام وسایل برقی نیاز به محافظ هست، البته می تونید یک محافظ کلی کنار کنتور قرار بدین تا نیازی نباشه برای تک تک وسایل یک محافظ بخرین.

 • سلام
  من کولر گازی جنررال شکار دارم برق خونم ضعیف ولی کولر قطع نمیشه
  ولی یخچال چرا برای کولر ضرر نداره

  • سلام قطعاً اگر مطمئن هستید که برق خونه ضعیفه، این می تونه به کولر و تمام وسایل برقی آسیب بزنه.

 • سلام اقای مهندس.از یک فیوز ۲۵ امپر چند کابل واسه کولر گازی میشه انشعاب گرفت

  • سلام. سوال شما اشتباهه. از هر کلید مینیاتوری فقط باید یک انشعاب گرفته بشه و به یک کولرگازی وصل بشه، حالا اگر ظرفیت کولرگازی بالا باشه (مثلاً کولرگازی ۳۰۰۰۰ باشه) باید فیوز با آمپر بالاتر براش نصب کرد و اگر ظرفیت کولرگازی کم باشه باید فیوز کوچکتر براش نصب کرد.

 • با سلام
  یک کوار گازی ۳۶ هزار نصب کردیم به مدت ۲ سالی هست و به ۱۸هزار پنجره ای، باهم روشن بودن همیشه و جواب میداد. چند وقت پیش خازن ۳۶ رو عوض کردیم. بعد از اون موقع فیوزش میپره، بعدش مستقیم به فیوز کنتور هم وصلش کردیم باز جواب نمیده. فیوز کنتور هم ۳۶آمپر هست ولی کنتور ۱۵آمپر قدیمی. آیا عیب از تعویض خازنه. آیا یک فیوز دیگه کنار همون فیوز کنتور بزارم که بار از روی تابلو خونه برداشته بشه و بیوفته رو خود کنتور جواب میده. کابل هم ۲*۴ می باشد. ممنون

  • سلام. احتمال اول روی همون خازنی هست که تعویض کردین. و احتمال دوم روی خود گازی ۳۶ هزار هست که باید یکبار سرویس بشه، چون کولرگازی سالی یکبار حتماً نیاز به سرویس داره در غیراینصورت مصرف برقش خیلی میره بالا.
   نصب یک فیوز دیگه کنار کنتور هیچ کمکی به شما نمی کنه. فقط مطمئن بشین که اون فیوزی که الان نصب هستش سالم باشه.

 • سلام روز به خیر کولر ال جی ۲۴۰۰۰ پنجره ای که تا کنتور حدودا ۳۰ متر فاصله داره آیا کابل ۲*۲٫۵ مناسب هست؟ ممنون از وقتی که اختصاص میدین

  • سلام. مرسی. احتمالاً جواب بده، ولی چون در لحظه استارت اولیه کولرگازی برق زیادی مصرف می کنه. بهتره از کابل نمره ۴ استفاده کنید.

 • با سلام
  برای کولر ۱۲۰۰۰ سیم مستقیم تا کنتور ۳۱ متر با سیم ۱٫۵ جواب میده؟

  • سلام. احتمالاً جواب میده ولی بهتره از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی