خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


493 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام.برق کولر گازی اسپیلت ۲۴هزار اینورتر دار رو به کابلی که قبلا برای کولرآبی درنظرگرفته شده بود وصل کردم.الان وقتی روشنش میکنم از فیوز ۱۶آمپری که برای کولرآبی هست چنددقیقه صدای جیزجیزمباد و بعد قطع میشه،علت چیه؟

  • با سلام. شما حتما برچسب مشخصات جریان روی کولر گازی را به دقت بخوانید. حتما مطمئن شوید که کابل کشیده شده یک تکه از تابلو به کولر کشیده شده باشد. در آخر از محکم بودن اتصالات مطمءن شوید. حتما از فاز متر استفاده کنید.

 • سلام. من ورودی خونه مون سیم ۴هستش تا جعبه فیوز
  از جعبه فیوزتا اسپیلت حدود۱۰متر
  سیم ورودی اسپیلت۲۴۰۰۰. نمره ۲هست میشه از. سیم ۲استفاده کرد یانه باید ۴وصل کرد

  • منظورم همن نمره ۲*۲/۵

  • با سلام. اسپلیت ۲۴۰۰۰ تقریبا ۱۲ آمپر می کشد. شما حتما باید از سیم ۲٫۵ استفاده کنید. بالاتر مشکلی نیست ولی حداقل باید ۲٫۵ باشد و یک فیوز ۱۶ آمپر سر راهش بگذارید.

 • سلام.من یک کولر ۲۴ هزار اینورتر دار نصب کردم واز کابل ۲.۵ استفاده کردم(کابل کولر آبی قبلی) متاسفانه امروز سیم مربوطه توی جعبه فیوز آتیش گرفت به نظرتون علت چیه و باید چکار کنم.

  • سلام. علتش اینه که مقاله بالا رو نخوندین و حالا که آتیش گرفته به فکر رفع مشکل افتادین.
   پسر خوب شما بایستی از یک کابل نمره ۴ استفاده می کردین.

 • در یک کولر ۲۴۰۰۰با فرمان دادن پنل به کمپرسور وشروع بکار کمپرسور فیوز کنترل یا محافظ جان۳۲ آمپری قطع میشود وکل برق ورودی در جعبه فیوزقطع میشود،علت چیست؟باتشکر

  • سلام. منظورتون از فیوز کنترل چیه؟
   فیوز محافظ جان رو یکسره کنید، یعنی از مدار حذفش کنید، ببینید آیا باز هم فیوز اصلی داخل جعبه فیوز یا فیوز داخل کنتور میپره یا نه؟

 • سلام استاد خسته نباشید
  خونمون با سیمهای ۱/۵ و ۲/۵ سیم کشی شده است …برای برق ورودی به کولر اسپیلت میتوانم از سیم ۲/۵ بدون تغذیه مستقیم از کنتور برق استفاده کنم؟؟
  ممنون از لطفتون

  • سلام. مرسی. اگر کولرتون زیر ۲۰ هزار باشه و اینورتر دار باشه که برق کمی مصرف می کنه. می تونید یک سیم نمره ۲٫۵ از جعبه فیوز داخل منزل بگیرید نه از پریزهای داخل منزل.

 • سلام،خسته نباشی
  استاد کولر خونم۳۶هزار دوتیکه هست،فیوز سر راهش حداقل باس چن امپرباشه ک مشکلی برا کولر پیش نیاد

  • سلام. مرسی. ۱۶ یا ۲۰ آمپر. دقیقترش رو معمولاً در دفترچه راهنمای محصول می نویسه.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  اگر بجای کابل ۲٭۴ از سیم ۴ برای اسپیلت استفاده کنیم مشکلی پیش میاد و چرا از سیم و کابل با مقطع یکسان از کابل نسبت به سیم جریان بیشتری میشه کشید

  • سلام. مرسی. خیر مشکلی پیش نمیاد.
   جمله دومتون اشتباهه. اگر کابل نمره ۴ باشه سیم هم نمره ۴ باشه جریان عبوری در هر دو یکسان. فقط محافظت مکانیکی کابل بخاطر روکش اون بیشتره.

 • با عرض سلام و خسته نباشید.
  ۱-از کنتور تا جعبه فیوز از کابل شماره چند باید استفاده کرد؟
  ۲_ با توجه به اینکه برای پریزها از کابل ۲/۵ استفاده میشه آیا این برای کولرهای اسپیلت ۳۶ هزار به بالا هم جواب میده یا نه؟
  ۳_ آیا ضرورتی دارد که در زمان برق کشی ساختمان برای هر اتاق خواب و پذیرایی یا هر جایی که در آینده احتمال استفاده از اسپیلت با جریان زیاد را میدهیم یک پریز با سر خط جدا و با کابل بیش از ۲/۵ (مثلاً کابل ۴) نصب کنیم.

  • سلام جناب حاتمی. مرسی از شما.
   ۱-اگر کنتور ۲۵ آمپر باشه بایداز کابل نمره ۴ و اگر کنتور ۳۲ آمپر باشه باید از کابل نمره ۶ استفاده کنید.
   ۲-خیر جواب نمیده. برق اسپیلت ها یا باید از کنتور گرفته بشه یا از جعبه فیوز.
   ۳- خیر ضرورتی نداره مگر اینکه در نقشه برق ساختمان ذکر شده باشه و الا فقط یک سرخط اون هم در پذیرایی قرار میدن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 1
 • 5,847
 • 9,959
 • 383,946
 • خرداد ۱, ۱۳۹۷

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی