خرید کتاب آموزش برق ساختمان
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد



394 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام
  خسته نباشین
  کولر گازی بوش داریم که حین گرمایش و وقتی رو دمای ۳۱ درجه بود یهویی از کار افتاد و ریموت کنترل کار نمیکنه الان ، یه صدایی مثل خالی شدن باد از اسپیلیتر اومد و بعدش برق نمیگیره قبلا وقتی برق حین کارکرد میرفت موقع اومدنش دریچه ها باز و بسته میشدن ولی الان حتی وقتی فیوز برق رو هم قطع و وصل میکنم بازم اتفاقی نمیفته !
  مشکل از کجا میتونه باشه به نظر شما از اسپیلیتر هست یا قسمت داخلی?

  • سلام. این رو باید با یک تعمیرکار کولر گازی در میون بزارید.

 • سلام
  كولر ٣٦٠٠٠ مي خوام نصب كنم با اينورتر از حه كابلي استفاده كنم چه سايزي؟؟
  ممنون

  • سلام. بهتر بود که طول مسیر کابل کشی رو هم ذکر می کردین ولی از کابل ۳ در ۶ استفاده کنید.

 • با سلام
  برای کولر گازی میخام فقط یک رشته سیم فاز بیارم از دو کنتور تا پای کولر و نولشو از پریز نزدیک کولر بگیرم برای صرفه جوی ایا اشکال داره

  • سلام آقا مرتضی . بله اشکال داره. فاز و نول باید مجزا از کنتور بیاد.

 • لازم بذار است کولر ۲۷۰۰۰ ال جی میباشد آیا استفاده از جعبه فیوز برای سیمای ساختمان خطرناک است؟

 • سوال: ما میخواهیم یک کولر دو تیکه ال جی برای خونه نصب کنیم، برقکار میگه من موافق نیستم از جعبه فیوز برق بدیم اصرار بر استفاده از کنتور داره، در حالیکه مجبور هستیم لوله برق را از اتاق آسانسور پشت تیرآهن ها ببریم آیا اینکار از نظر ایمنی درست است؟

  • سلام. اینکه آقای برقکار اصرار داره از کنتور برق بگیره شاید به این خاطره که سیم های ورودی به جعبه فیوز جوابگو نیست.
   از نظر مقررات اجرایی نصب لوله های برق در داخل آسانسور ممنوعه. ولی بنظر بنده اگر لوله برق درست نصب بشه و مزاحمتی برای آسانسور ایجاد نکنه، بهتر از اینه که کابل برق روکار باشه و به زیبایی ساختمان لطمه بزنه.

 • با تشكر از اطلاعات عالي شما

  براي تست كولر گازي كه توي تراس گذاشتيم،سيم چهار متري دو و نيم خريدم
  ايا ميتونم سرش رو به سيم كولر وصل كرده و اونسرش رو داخل پريز برق عادي تو كار خونه بكنم؟
  ايا باعث سوختن سيمكشي توكار نميشه؟
  با توجه به اينكه پريز برق خانه دونايي هست، و نه سه تايي ،،،

  • سلام. مرسی. به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم که سرخط کولر گازی از سرخط پریزهای تویه خونه گرفته بشه. چون حتماً وسایل برقی دیگه ای هم در منزل از اون پریزها استفاده می کنن و چون سرخط سیمکشی اونها با سرخط برق کولر گازی یکی میشه، احتمال آسیب رسیدن به تمام وسایل برقی منزل هست.
   پس یک کابل جدا یا از کنتور و یا از جعبه فیوز برای کولر گازی تون نصب کنید.

 • دوستان هر كسي در مورد مشكلات كولر خودش سوال داره ميتونه با تلگرام من در تماس باشه به شماره ۰۹۳۶۴۲۱۲۷۰۶ فقط تل كار ميكنه و يا تو دايركت اينستا به ادزس borodat_jonob در خدمت شما هستيم
  هر نوع كولر
  جيلر
  ايركانديشن
  سردخانه بالاي صفر و بايين صفر
  يخ سازي امونياك و فريوني
  و….

  • سلام حسین آقا. ممنون میشیم که در سایت ما هم به سوالات کاربران جواب بدین و تجربیاتتون رو در اختیار ما و کاربران قرار بدین.

 • فاصله كنتورتا كمپرسورها ٢٢ متر و فاصله كمپرسورها تا يونيت داخلي ١٤ متر ميباشد

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.



آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 3
 • بازدید امروز: 14,972
 • بازدید دیروز: 13,221
 • بازدید ماه: 424,749
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: آذر ۲۰, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام