سیم برق مناسب برای کولر گازی
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد224 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • بابت سایت خوبتون مرسی

 • سلام من اطراف چابهارزندگی میکنم من یک کولر۱۸۰۰۰دارم ولی جواب نمیده خواستم ببینم اگه بزنم دوبرق صدرصدمیسوزه ترانس هم جواب نمیده شماچ راهی پیشنهادمیدین خریدکولرجدیدهم میسرنیست….

  • سلام آقای پورنیازی، سوالتون رو واضح تر مطرح بفرمایید. و بگین که از کنتور تا کولر گازی فاصله چقدره و از سیم شماره چند استفاده شده؟
   آیا برق کولر گازی از جعبه فیوز گرفته شده یا از مستقیم از کنتور اومده؟

 • ببخشيداشتباه شد۱۰۰۰مترفاصله ازترانس برق رااداره برق باتيربرق باسيم۵رشته مفتولى مسى شماخودتون جناب اقاى مهندس بهترميدونيدكه اداره برق ازچه نوع سيمى استفاده ميكند ممنون سال خوبى داشته باشيد

  • سلام. همه دستگاه های برقی رو خاموش کنید و فقط یکی از کولرگازی ها روشن باشه. ببینید که آیا باز هم قطعی پیش میاد یا نه. احتمال داره که به خاطر طولانی بودن مسیر و افت ولتاژ این اتفاق بیفته.

 • باسلام ودرودبنده یکی ازروستاهای جنوب کشورازترانس ۱۰۰امپربرق که اداره ی برق نصب نموده ۱۰۰۰مترفشارضعیف ازطریق تیربرق برق رسانی نموده اندودرحاله حاضردچارشدیدقطع وصل برق میباشم مصرفی این جانب دودستگاه کولرگازی پنجره ای ویک پمپ wkl80/2سه فازمیباشم خواهشمندم راهنمایی نمایید.

  • سلام. برای این ۱۰۰۰ متر، از چه کابلی استفاده کردین؟

   • باسلام ۱۰۰۰متررااداره برق ازطريق تيربرق سه رشته ظاهرأ ازسيمهايى كه شمادرجريان هستين اداره برق كاركرده

 • سلام کولر ۳۰۰۰۰هایسنس دارم یک کابل ۲رشته ویک کابل فرمان ۳رشته ارتباط بین دوپنل کولر بود ولی به محل جدید که رفتم فقط یک کابل ۴رشته تو کاربین دو پنل نصب شده در صورتیکه در خانه قبلی بین دو پنل جمعا ۵ رشته وجود داشت حالا با یک رشته سیم کمتر میشه کولر را نصب کرد یا اینکه باید یک رشته رو کار بکشم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • سلام. از اونجایی که برق این کولر به تخصص ما مربوط میشه، شما باید از یونیت بیرونی تا پنل داخلی دو تا رشته سیم شماره ۴ برای برق داشته باشین. سه رشته دیگه که برای کابل فرمان هستش رو باید از نصاب کولر گازی سوال کنید، شاید بشه با قطع کردن یک فرمانی که استفاده نمیشه، با دو رشته سیم فرمانش رو هم راه انداخت.
   لطفاً دوستانی که دقیقتر می دونن به این سوال پاسخ بدن.

 • سلام سه راهی ارتدار خریدم اما وسایل باهاش بکار نمیافتن فازمتر میزنم برق جریان داره اما وسیله روشن نمیشه ارتشو قطع کردم فایده نداره چکنم با این لعنتی؟

  • سلام عزیز جان. اگر با فاز متر چک کردید و فاز در سه راهی وجود داره، پس یا سیم نول قطع شده یا اینکه اگه از سه راهی های محافظ دار استفاده می کنید شاید برد داخل محافظ سوخته باشه.

 • سلام وقت بخیر,قبلا از راهنمایتون استفاده کردیم.با سپاس فراوان.
  برای روشنایی یک واحد مسکونی تا ۳۵۰ وات مصرفی چه نوع کلید مینیاتوری و چند امپر مناسب هستش.
  اما سوال دوم
  کنتور واحد من ۲۵امپر هستش, من یک کولر ۳۰هزار پر مصرف با کابل کشی مجزا از واحد دارم .زمان استفاده همزمان کولر و مصارفی واحدم مشکلی پیش می اید یا نه! با تشکر.

  • سلام . خواهش می کنم. از فیوز ۱۰ آمپر و سیم شماره یک و نیم.
   ۲٫ نه اگر از کابل مجزا استفاده کرده باشین مشکلی پیش نمیاد.

 • سلام مهندس کولر ۲۴ هزار تراست برق مستقیم به کمپرسور وصل میشه یا از پنل وصل میشه به پیریز
  باتشکر

  • به احتمال خیلی زیاد به کمپروسور وصل میشه. دوستانی که دقیقاً اطلاع دارن پاسخ این سوال رو بدن.

 • با سلام و خسته نباشید
  برای یک واحد سه خوابه که‌ در هر اتاق خواب یک کولر ۱۲هزار نصب میشود و در پذیرایی کولر ۳۰ هزار نصب میشود.بهترین راه برق رسانی به کولرها چه روشی است.آیا می‌توان برق کولرهای ۱۲هزار را از یکدیگر گرفت؟
  با تشکر

  • سلام بله میشه. و اگر منظورتون اینه که برق هر سه کولر ۱۲ هزار رو از یک سیم بگیریم، در این صورت باید از سیمی استفاده کنید که بتونه برای یک کولر ۳۶۰۰۰ هزار جوابگو باشه.
   پیشنهاد میکنیم برای همه کولرها یک کابل مجزای ۳*۱۰ از کنتور تا جعبه فیوز نصب کنید.

 • سلام میشه لطف کنید برای کولرکازیهای مختلف سایز وتعداد کابل برق را همراه با شماتیک برام ارسال کنید؟ چون میخوام لوله کشی توکار اسپیلت را شروع کنم

  • سلام دوست عزیز. شما باید به ظرفیت کولر گازی نگاه کنید و سایز سیمتون رو انتخاب کنید. در مورد ظرفیت و سایز سیم هم در بالا صحبت شده.
   برای برق همه کولر گازی ها نیاز به سه رشته سیم هست، یکی برای فاز یکی برای نول و یکی هم برای ارت.

 • با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر برای وقتی در اختیارمون قرار میدید
  در حال تعمیر منزل هستیم و بعدا قراره که کولرگازی نصب کنیم
  گفتم که جا برای کولر گازی دوتکه بذارم
  فاصله پنل داخلی تا پنل خارجی ساختمان حدودا ۳متره
  و اگر کولر سه تکه بخریم فاصله پنل اتاق تا پنل خارجی ۹متره
  برای سیمکشی کولر چه مدل لوله پولیکایی بذارم کار که بعدا شلنگ کولر و سیم اصلی ازش رد بشه؟
  برای پنل خارجی مشکلی نیست که از بیرون ساختمان سیم برق براش رد بشه؟ (قبل از نماکاری)
  و برای سیم و شلنگ کولر که برای تیکه سوم به کار میره عیب نداره از داخل دیوار ردش کنم؟
  ممنونم ازتون بزرگوار

  • سلام. خواهش می کنم. ابتدا این رو خدمت تتون عرض کنم که نصب لوله مسی و شلنگ کولر با نصاب کولر هستش و شما نمی تونید لوله ای نصب کنید که بعداً بشه لوله مسی و شلنگ کولر رو از داخلش رد کرد. چون لوله مسی باید به صورت دستی خم بشه و مثل سیم برق نیست که بشه از یک طرف کشید تا بیاد داخل لوله پی وی سی. پس ابتدا از نصاب کولر بخوایید که لوله مسی و شلنگ خروجی آب کولر رو نصب کنه، بعدش شما سیم های برق رو نصب کنید.

   ۲٫ خیر برای پنل خارجی مشکلی نیست که بیرون از ساختمون نصب بشه، فقط در این صورت باید کنار پنل خارجی هم یک فیوز نصب کنید.
   ۳٫ خیر اشکالی نداره که از داخل دیوار بشه.

 • سلام
  من یک راهنمایی میخواستم
  به تازگی کولر ۲۴۰۰۰ اینورتر دار برایم نصب کرده اند.قسمت فن آن در پشت بام خانه حدودا ۵ متر بالاتر از پنل اسپلیت قرار دارد.
  از پنل سیم برقی خارج شده است که نصاب گفت باید برقکار بیاورید که آن را به برق اصلی قبل از مینیاتوریها نصب کند.
  حال سوالم اینست:من خودم میتوانم اینکار را انجام بدهم؟چگونه؟
  و آیا میشود سیم را از پشت مینیاتوری به صورت تو کار به پریز نزدیک پنل آورد و به سیم پنل اسپلیت اتصال داد؟
  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  • سلام آقای اسماعیلی. اگر تا به حال کار برقی انجام ندادین، حتماً از یک برقکار بخوایید که کمکتون کنه. چون فهمیدنش آسونه ولی رعایت و اجرای نکات فنی و ایمنیش کار مشکلیه.
   ولی براتون توضیح میدم.
   اینکه آقای نصاب کولر گازی گفته از برق اصلی قبل از مینیاتوریها بگیرید، به این خاطر بوده که قبلاً برای کولر گازی شما فیوزی تعبیه نشده بوده. به همین خاطر خودتون باید یک فیوز ۱۶ آمپر در جعبه فیوز نصب کنید و یک انشعاب از فاز ورودی رو ابتدا وارد این فیوز ۱۶ آمپر کنید بعدش از زیر این فیوز یک سیم به کولر گازی وصل کنید. سیم نول هم که مستقیم با نول های دیگه به هم وصل میشن.
   پیشنهاد می کنم آموزش نصب جعبه فیوز رو هم در سایت ما مطالعه کنید.
   سیم های اصلی و سیمی که به کولر گازی میره هم باید تشخیص داده بشه که شماره چنده و آیا جوابگوی کولر گازی شما هست یا خیر.

 • سلام مهندس آیا یک کنتور تک فاز ۱۵امپر جوابگوی دو کولر۱۸ هزار پنجره ای و ۱۴هزار دوتکه هست

  • سلام. اگر از وسایل پرمصرف دیگه ای در منزلتون استفاده نشه، بله جواب میده.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز

  میخواستم بدونم برای دو کولر گازی یک فیوز ۲۵ آمپر کفایت میکند؟
  با تشکر

  • سلام. کولر گازی ها چند هزار هستند؟

 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ایا برای کولر گازی ۱۸۰۰۰ اگر سایز سیم را ۲/۵ استفاده کنیم مشکلی پیش نمیاد
  کلید میاتوری مناسب را ۱۶ امپر بگیریم یا ۲۵ امپر
  کلید میاتوری ایا باید تیپ c باشد

  • با سلام. اگر مسیر کوتاه و زیر ۱۰ متر باشه و از سیم های ۲/۵ اصلی استفاده کرده باشید، مشکلی پیش نمیاد.
   فیوز ۱۶ برای کولر شما کافیه.
   بله.

 • سلام
  مچکرم از سایت خوبتون و از اینکه برای سوالات وقت میذارید.
  من قصد خرید دستگاه استابلایزر برای واحد مسکونی دارم.نوسان برق شدید نداریم فقط زمان پیک بار ۲۲۰به ۲۱۰ ولت تغییر میکند.
  اصولا وجود این چنین دستگاهی لازم هست یانه؟
  سپاسگذارم

  • سلام. مرسی از لطفتون.
   بله . استابلایزر با تثبیت ولتاژ از لوازم برقی و تجهیزات محافظت میکنه. و هزینه ای که امروز برای یک استابلایزر می کنید با افزایش طول عمر وسایل برقی منزل به شما بر می گرده.

 • در ارتياط باسوال قبل، از چه مارك هايي(مدلهايي )ميشه از اين روش استفاده كرد؟كه كابل دورشته با كابل فرمان كشيده نشه وقتي از بالا تغذيه ميشه.

  • مدل ال جی. البته نمی دونم ال جی ها همشون همین طوره یا فقط اون مدلی هایی که میشناسم.
   و سامسونگ

 • سلام؛ برق تغذيه اصلي كندانسور ازپشت بام داده شده و فقط يك كابل ۴رشته از كندانسور به يونيت داخلي آورده شده و رفته زير گچ و سيمان.دركل سوالم اينه كه ميشه از پشت بام به كندانسو برق داد و نيازي به كابل دو رشته كه از كندانسور به يونيت داخلي متصل ميشه نباشه؟باتشكر.

  • سلام. “برق تغذیه اصلی کندانسور از پشت داده شده” یعنی چی؟ اگه منظورتون اینه از روشنایی یا پریزهای خرپشته انشعاب گرفتن و به کندانسور دادن، این کار اشتباهه، چون اون سیم ها چند وقته دیگه می سوزه. ولی اگر منظورتون اینه که کابلش از کنتور رفته به پشت بام و از اونجا رفته به کندانسور. این مشکلی نداره.
   در ضمن چون حالا مطمئن هستید که کندانسور شما از اون مدلیه که باید برق به کندانسور برسه(نه به یونیت داخلی) دیگه نیازی نیست که کابل دو رشته از کندانسور به یونیت داخلی بکشید.

 • سلام یه محافظ ۹ کیلووات کولرگازی که فاصله ش تا سیم اصلی کنتور زیر ۱۰ متره وبا سیم ۶ وصله جوابگو دوتا کولر اسپیلت با مجموع مصرف ۱۸ آمپر هست؟؟؟

  • سلام. اگه سیم ها و محافظتون تقلبی نباشن، بله جواب میده.

 • سلام.من از جعبه فیوز تا کمپرسور که حدودا ۲۵ متره یه رشته سیم ۶ واسه فاز کشیدم.بین راه هم از پریز یه رشته سیم ۲٫۵ برای نول که حدود ۱۲ متره گرفتم .کولر هم ۲۴ هزاره. مشکلی نیست؟ با تشکر

  • سلام. چرا آقای اسلامی مشکل داره. مگه کولر فقط از سیم فاز تغذیه میکنه که شما به سیم نول اهمیت ندادین؟ باید سیم فاز و نول مستقیم از جعبه فیوز بیاد.

 • سلام
  اگر یک کولر سی هزار و. یک کولر دوازده هزار برای یک مغازه تجاری خریداری کنیم البته کم مصرف
  در ماه چقدر پول برق میاد!؟
  کنتورش تجاریه

  • سلام .بسته به شهری که زندگی می کنید هزینه جدول پلکانی قبض برق شما متفاوت هستش. اگر این مطلب رو بخونید به راحتی می تونید خودتون حساب کنید. روش محاسبه قبض برق

 • با سلام
  محافظ برق کولر گازی چگونه نصب می شود?
  اتصال اضافه مشکل ساز نیست?

  • سلام دوست عزیز. محافظ برق کولر گازی ها روش نصب خاصی نداره. دستگاه هاش دقیقاً مثل محافظ برق یخچاله که یک دوشاخه داره که میزنید به پریز و بعد دوشاخه کولر گازی رو هم میزنید به محافظ. فقط در زمان خرید، بگین که محافظ رو برای کولر گازی می خوایین، چون اونها آمپرهاش با هم فرق می کنه.

 • بزای کولر گازی از کومپرسور تا یونیت داخلی کابل چند رشته نیازه …..من دیدم بعضی ها دوتا کابل سه رشته ز بعضی ها یک کابل انداختن من موندم چیکار کنم تو شکم که نیاز هست یا نه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام. برای برق کولر گازی، فقط یک کابل سه رشته نیاز هست. اونی که شما می فرمایید یک کابل دیگه هم بوده به احتمال زیاد کابل فرمان بوده.

 • با سلام ّ
  ماکزیمم چند سیم برق می توان از یک لوله خرطومی عبور داد?

  • بستگی به قطر لوله برق داره. مثلاً برای یک لوله شماره ۲ از جنس پی وی سی تا هشت رشته سیم ۱٫۵ به راحتی عبور می کنه.

 • در چه کولر هایی نیاز به کابل فرمان هست در چه کولرهایی نیاز نیست ؟

  • در کولرهای گازی دو تکه نیاز به کابل فرمان است و در کولرهای یک تکه که کندانسور ندارند نیاز به کابل فرمان نیست.

 • سلام برای آماده سازی لوله زیرکار اسپلیت حدود ۲۴۰۰۰، لوله پولیکا چه سایزی باید کار بگذاریم و همچنین کابل برق چه سایزی باشه؟

  • سلام. از لوله برق شماره ۲/۵ استفاده کنید. و کابل برق هم باید ۳*۴ باشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 2
 • بازدید امروز: 1,284
 • بازدید دیروز: 5,937
 • بازدید ماه: 199,235
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: اسفند ۱۳, ۱۳۹۵

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام