آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد293 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام من کولر گازی سی هزار دوتیکه با موتور پیستونی گرفتم .محافظ مخصوص کولر گازی هم براش گرفتم.که رو محافظ سه آمپر ۲۴۰و۲۲۰و۲۰۰ که هر کدام جلوشون یک چراغ هست اکثر مواقع چراغ ۲۲۰ روشنه ولی بعضی مواقع میاد رو ۲۰۰ که کولر هم روشنه میخام بدونم واسه کولر ضرر نداره.ممنون

  • سلام. خیر ضرری نداره و تا ولتاژ ۲۰۰ ولت برای وسایل خانگی مشکلی ایجاد نمی کنه.

 • با عرض سلام و خسته نباشید به شما.
  من یه کولر ۳۰ هزار جنرال برای شمال خریدم. فاصله کنتور تا کندانسور تقریبا بین ۳۰ تا ۳۵ متر می باشد آیا کابل ۲ در ۴ برای این مسافت و کولر کاقیه ؟ در ضمن فیوز ۲۵ آمپر هم خریدم ایا درست خریدم ؟؟

  • سلام. مرسی.
   بله هم کابل و هم فیوز مناسبه.

 • سلام میخواستم بدونم برای دو تا کولرگازی ۲۴۰۰۰ و دیگر وسایل منزل که کونتور برق متصل هستن چه نوع فیوزی مناسب کنتور برق است لازم به ذکر میباشد که برای هرکدام از این کولرها یک فیوز ۲۵ آمپر جداگانه به جعبه تقسیم فیوز ها متصل است من منظورم مقدار فیوز اصلی چند باید باشه؟باتشکر

  • سلام. فیوز کنتور رو ۳۲ آمپر انتخاب کنید.

 • سلام علیک خسته نباشید یه کنتور تک فاز داریم که از پشت کنتور میخوایم واسه ۳تا کولر گازی که یکی۲۴هزار و دوتا۳۰هزار است برق بکشیم آیا جواب میده اگه جواب میده توضیحات لازمو بدید نوع فیوز و کابل رو هم بگید البته فاصله شم ۲۵متر میباشد با تشکر

  • سلام. واقعیتش می ترسیم که سایتمون رو فیلتر کنن. این کار خلاف مقرراته.

 • سلام كولر بنجره اي دارم ٢٤٠٠٠ هزار فاصله كنتر تا كولر حدود ٣٠ متر است منطقه كرمسير هستم و كابل٢/٤ استفاده كردم وسايل ديكه خونه همه روي همين كابل است كولر ظهر اصلا خنك نمي كنه مشكل از كولر نيست مي شه مشكل از كابل باشد؟ منون مي شم جوابم بزيد

  • سلام. خیر این مشکل از کابل نیست. مشکل از گرمای زیاد هواست. تنها راهش اینه که یک کولر بزرگتر بگیرید.

 • سلام بنده یک کولر گازی ۳۶۰۰۰ دارم که از پشت کنتور برق با کابل ۲٫۵ یا ۳٫۵ دقیق نمیدونم چه نوع کابلی هستش کشیدم حال میخام بدونم باتوجه به اینکه سیم از پشت کنتور اومده آیا میشه از این کابل یه پریز برای تلویزیون بگیرم یا برای کولر مشکل ایجاد میشه ؟

  • سلام. فکر می کنم اون سیم ۲/۵ حتی برای کولر گازی هم به درستی جواب نده. بعد از یک ساعت کار کولر گازی به اون سیم دست بزنید اگر داغ شده بود، حتماً سیم رو تعویض کنید، چون در طولانی مدت هم به کولر و هم به سیم آسیب وارد میشه.
   پس نمی تونید برای تلویزیون از اون سیم برق بگیرید.

   • سلام تشکر از شما بابت پاسخگویی … سیم رو نگاه کردم ۲٫۵ نیست روی کابل نوشته ۲در۶ ام ام ۲ این مفهومش چیه ؟با این کابل میشه انجام داد ؟؟؟

    • سلام. بله این یعنی کابل شما نمره ۶ هستش و میشه انجام داد.

 • با عرض سلام اين سوال رو داشتم كه براى كولر گازى صرفا بايد ١ فيوز جدا كشيد كه فقط مختص كولر باشه يا نه ؟ ممنون.

  • سلام. بله مقررات برق ساختمان این رو میگه که برای کولر گازی باید یک سرخط جدا و یک فیوز مجزا نصب بشه.

 • سلام
  فیوز مناسب جهت اسپلیت ۳۶۰۰۰ گری چند آمپر باید باشد؟

  • سلام. حدودا ۱۶ یا ۲۰ آمپر. ولی حتما به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید.

 • با سلام خدمت مهندس عزیز. خلاصه نویسی: کولر دوتیکه ۳۲۰۰۰ ، دوبار موتور سوخته است. ظهر ولتاژ۲۱۲ شب ۲۳۰ – کابل نمره ۶ به طول ۲۰متر مخصوص کولر از زیر فیوض است-سه فیوز ۳۲،۲۴ و ۶۵ در مدار بر این کابل هستند. ارت ساختمان با ۸۰ سانت حفر و بنتونیت و سیم و صفحه مسی به نول وصل است . اداره برق سیستم برق خارج ساختمان را بی عیب میداند اما این سوختن ها مرا سردرگم نموده است عیب کار کجاست؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. با این شرایطی که فرمودین فکر نمی کنم مشکل از برق ورودی به دستگاه باشه. با یک تعمیرکار کولر گازی مشورت کنید.

 • سلام خسته نباشید
  من یه کولر گازی ۲۴ هزار جنرال دارم .هنگام وصل کردن ان برق اون رو از برق پریز گرفتم که سیم ۲.۵ هست و فیوز مینیاتوری داخل جعبه فیوز۱۶ آمپر هست.
  آیا این سیم برای این کولر جوابگو هست مشکلی پیش نمیاد؟
  ممنون

  • سلام. از اونجایی که احتمالاً مصرف کننده های دیگه ای هم از اون سرخط پریزها استفاده می کنن درست نیست که شما کولر گازی رو هم به اون پریز وصل کنید.
   از جعبه فیوز یک سرخط جدا تا محل کولر گازی نصب کنین.

 • سلام.
  سیم کولر پنجره ای که خریدم کوتاهه.کولر ۱۷۰۰۰ جنرال
  ایا میتونم به سه راهی بزنم؟

  • سلام. باید برای کولرتون دو رشته سیم جدا از جعبه فیوز تا محل قرار گیری کولر بکشین.
   در غیر اینصورت امکان داره که در بلند مدت سیم های پریز یا سیم های سه راهی بسوزه.

 • آیا از پریز داخلی ساختمان می توان برق برای یک اسپلیت ۱۲۰۰۰ ال جی معمولی استفاده نمود یا فقط باید از پشت کنتور گرفت؟ آن هم با چه کابلی؟ (اسپلیت دو تکه)
  ضمنا فیوزمان هم ۱۰ آمپر است

  • سلام. حتما نیازی نیست که از پشت کنتور باشه. می تونه از داخل جعبه فیوز منزل هم باشه.
   استاندارد های برق ساختمان میگه که سرخط کولر گازی باید جدا از سرخط پریزها و روشنایی منزل باشه.
   یک کابل ۲ در ۲/۵ کافیه. یک فیوز ۱۰ آمپر برای کولرگازی و یک فیوز ۲۵ آمپر هم برای برق اصلی ورودی به جعبه فیوز قرار دهید.

 • اگه کولر ۱۸۰۰۰ باشه فیوز ۱۵ آمپر جوابگو و مناسب است یا نه؟

  • سلام. بله جوابگوست.

 • سلام.من امروز رفتم یه کولر اسپلیت ۲۴ هزار میدیا با رده مصرف انرژی A ویژه منطقه معتدل خریدم .رفتم نمایندگی جهت نصب میگه منطقه ای که قصد نصب کولر رو داریم چون ولتاژ پایینه نمیشه اینکار رو کرد.
  ولی من دیدم که کولر پنجره ای اوجنرال همسایه استفاده میکنه.
  نظر شما چیه؟ چکار کنم .اگه ممکنه زود جواب بدهید حیرون شدم .

  • یعنی ولتاژ برق منطقه شما همیشه کمتر از ۲۲۰ تا ۲۱۰ ولت هستش؟
   در این صورت با اداره برق منطقتون تماس بگیرید تا مشکل رو حل کنن.

 • سلام،برق ورودی فیوز ۲۲۰هست که وارد یونیت داخلی میشه استارت یونیت خارجی ۱۷۴وبعد از کارکردن به ۲۱۳میرسه آیا به کولر آسیب میزنه در ضمن سیم یونیت داخلی دو نیم و یونیت خارجی یک ونیم هست کولر هم اینورتر گری بیست وچهار هزار با تشکر از شما

  • سلام. بفرمایید که از سیم شماره چند استفاده کردین؟
   افت ولتاژ در زمان راه اندازی کولر طبیعی هستش

 • سلام.برق اصلی در کولرهای ۱۸هزار به پنل وصل میشود یا کمپروسور؟؟؟

  • سلام.بستگی به مدل کولر گازی داره.

 • سلام میخواستم بودنم یک سیم مستقیم از جعبه فیوز به سطع مقطع چهار ،تا محل نصب کولر کازی ، دو تا کولر کازی ۲۴۰۰۰وات رو جواب میده

  • سلام. صلاح بر اینه که برای هر کدومشون به صورت جدا دو رشته سیم نمره ۴ قرار بدین.

 • سلام
  میشه کلی در رابطه با کولر گازی دیواری از نصب گرفته تا برق کشی با عکس توضیح بدید.
  با تشکر

  • سلام. ما در زمینه نصب کولر گازی تخصص نداریم، فقط در زمینه برق کشی

 • سلام
  ۵کیلو وات چند امپر میشه و فرمولش چیه ؟

  • سلام. اگر دستگاهی ۵ کیلو وات یا همون ۵۰۰۰ هزار وات توان مصرفی داشته باشه. یعنی حدودا، ۲۲/۷۲ آمپر جریان میکشه.
   فرمول اینه. توان مساوی است با جریان ضربدر ولتاژ (۲۲۰ ولت). البته در این فرمول یک چیزه دیگه هم هست که اسمش کسینوس فی هستش و اندکی محاسبات رو تغییر میده. ولی چون مقدارش کمه شما باهاش کاری نداشته باشین

 • برق کولر ۳۶۰۰۰ ایستاده تک فاز است با سه فاز؟

  • سلام . بستگی به مدل کولر گازی داره.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 2
 • بازدید امروز: 6,573
 • بازدید دیروز: 13,973
 • بازدید ماه: 503,920
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام