خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آذر
۱۰
۱۳۹۶

تفاوت تایمر راه پله چهار سیم با سه سیم

با سلام. همانطور که می دانید تایمر های راه پله که در بازار موجودند به دو نوع ” تایمر راه پله سه سیم ” و ” تایمر راه پله چهار سیم ” تقسیم می شوند. یعنی بعضی از تایمرها ۳ پیچ – یا ۳ ترمینال- جهت اتصال به سیم های برق دارند و بعضی های دیگر ۴ پیچ. از آنجایی که امکان دارد به عنوان یک برقکار به جایی مراجعه کنید و بخواهید که یک تایمر قدیمی و خراب را با یک مدل دیگر جایگزین کنید، احتمال دارد که با هر ۲ نوع این تایمرها برخورد داشته باشید. در صورت یادگیری مدارهای زیر به راحتی می توانید آنها را جایگزین یکدیگر کنید.

پیشنیاز مطالعه این مطلب، مطالعه تایمر راه پله است، پس حتماً ابتدا این مطلب را مطالعه کنید.

نقشه تایمر راه پله سه سیمه:

خب ابتدا نقشه تایمر راه پله ۳ سیم را بررسی می کنیم. بیشتر تایمرهای راه پله که در بازار هستند از این مدل هستند.

نقشه تایمر راه پله سه سیم

به سیم قهوه ای رنگی که در بالا بین لامپ ها و شستی ها مشترک است، سیم “مشترک لامپ و شستی” گفته می شود، این را گفتیم چون در ادامه زیاد با این سیم سروکار داریم.

اگر خاطرتان باشد قبلاً در مورد این مدل تایمر -یعنی تایمر راه پله ۳ سیم- در مطلب تایمر راه پله صحبت کردیم. نقشه ای که در بالا مشاهده می کنید چیزیست که معمولاً روی بدنه تایمر ترسیم شده است تا نحوه اتصال سیم بندی تایمر را به شما نشان دهد. ولی نقشه ای که در عمل یک برقکار باید پیاده سازی کند، شبیه نقشه زیر است. ابتدا نقشه مسیر لوله گذاری را ترسیم می کنیم، در این نقشه خطوط قرمز رنگ مسیر لوله های برق را نشان می دهند.

 

روش لوله گذاری تایمر راه پله

 

در نقشه بالا قوطی کلیدی که در ارتفاع ۲۲۰ سانتی متری نصب شده است، محل نصب تایمر راه پله در طبقه همکف یا پارکینگ ساختمان را نشان می دهد و قوطی کلیدهای دیگر که در پاگرد هر کدام از طبقات و در ارتفاع ۱۲۰ سانتی قرار گرفته اند، محل نصب شستی ها را نشان می دهند.
همانطور که در نقشه بالا مشاهده می کنید، در پاگرد هر کدام از طبقات، در ارتفاع ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر از کف، یک شستی -که شبیه شستی زنگ است- نصب شده است. آنگاه همه این شستی ها از طریق یک لوله برق به همدیگر متصل شده‌اند و در نهایت به محل تایمر راه پله که در طبقه همکف قرار گرفته است وصل شده‌اند.
لوله گذاری چراغ ها هم به این صورت انجام شده که به ترتیب از بالاترین پاگرد شروع شده و از هر چراغ به چراغ پاگرد پایینی، یک لوله برق قرار گرفته است و در نهایت سرخط همه آنها به محل نصب تایمر راه پله در طبقه همکف رفته است.
البته مدلهای دیگری هم برای لوله گذاری وجود دارد که گاهی اوقات و در بعضی از ساختمان ها می تواند سرعت کار شما را بالاتر ببرد، که قبلاً در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق در مورد مدلهای دیگر هم صحبت کرده‌ایم، پس در اینجا به توضیح همین یک مدل بسنده می کنیم.

و حالا نقشه سیمکشی داخل لوله های برق را ترسیم می کنیم.

 

سیم کشی تایمر راه پله

در نقشه بالا، سیم آبی رنگ نول، سیم قرمز رنگ فاز و سیم زرد رنگ به عنوان “سیم مشترک لامپ و شستی” در نظر گرفته شده است.

 

نقشه تایمر راه پله چهار سیم :

حالا به نقشه سربندی و اتصال سیم ها در تایمر راه پله ۴ سیم توجه کنید.

نقشه تایمر راه پله چهار سیم

با مقایسه نقشه تایمرهای ۳ سیم و ۴ سیم، متوجه خواهید شد که تفاوت این دو مدل تایمر در “سیم مشترک لامپ و شستی” است. به این صورت که در تایمر راه پله چهار سیم، دیگر سیمی به نام “مشترک لامپ و شستی” وجود ندارد و یک سیم مجزا برای لامپ ها و یک سیم دیگر هم برای شستی ها در نظر گرفته شده است.

 

جایگزین کردن تایمر راه پله ۳ سیم با تایمر راه پله ۴ سیم :

فرض کنید به ساختمانی مراجعه کرده اید و مدیر این ساختمان یک تایمر راه پله ۳ سیم خریده است و به شما می گوید که تایمر قبلی – که ۴ سیم بوده است- خراب شده و این تایمر را با تایمر قبلی جایگزین کن.

در اینصورت کافیست سیم لامپ ها و سیم شستی ها را از تایمر ۴ سیم قبلی خارج کنید و به همدیگر بتابانید تا تبدیل به یک سیم شود، آنگاه این سیم را به ترمینال “مشترک لامپ و شستی” در تایمر ۳ سیم وصل کنید. سیم فاز ورودی به تایمر و سیم نول ورودی به تایمر هم به ترمینال های متناظر خود وصل می شوند. به همین راحتی…

 

جایگزین کردن تایمر راه پله ۴ سیم با تایمر راه پله ۳ سیم :

حالا مسئله را برعکس می کنیم. فرض کنید به ساختمانی مراجعه کرده اید و مدیر این ساختمان یک تایمر راه پله ۴ سیم خریده است و به شما می گوید که تایمر قبلی – که ۳ سیم بوده است- خراب شده و این تایمر را با تایمر قبلی جایگزین کن.

در اینجا پاسخ با توجه به تنوع تایمرهای ۴ سیم کمی متفاوت است.

۱- در بعضی از تایمرهای ۴ سیم که در بازار موجودند شما می توانید ترمینال “لامپ ها” و ترمینال “شستی ها” را با یک سیم کوچک، اتصال کوتاه کنید و سیم “مشترک لامپ و شستی” را از تایمر قبلی خارج کنید و یه یکی از ترمینال های “شستی ها” یا ” لامپ ها” -فرقی نمی کند- وصل کنید. تایمر های چهار سیم با برند STRONG به این صورت عمل می کنند.

تایمر راه پله strong

 

 

۲- در بعضی برندهای دیگر مثل “فانوس سیستم”، باید سیم “مشترک لامپ و شستی” را از تایمر ۳ سیم قبلی خارج کنید و به ترمینال ” لامپ ها” در تایمر ۴ سیم فانوس سیستم وصل کنید. و ترمینال ” شستی ها” را اصلا در نظر نگیرید.

نقشه تایمر راه پله فانوس سیستم در حالت ۳ سیم

نقشه تایمر راه پله فانوس سیستم در حالت ۴ سیم

۳- یک تایمر راه پله چهار سیم دیگر با نام theben elpa8 در بازار است که شما نمیتوانید به دو روش گفته شده در بالا این تایمر را با یک تایمر ۳ سیم جایگزین کنید. پس نقشه نصب این تایمر ۴ ترمینالی را در حالت ۳ سیم و ۴ سیم برای شما ترسیم می کنیم.

نقشه تایمر راه پله theben در حالت ۳ سیم

نقشه تایمر راه پله theben در حالت ۴ سیم

 

تایمر theben elpa9 یک تایمر ۳ سیم است که بد نیست در همین جا با نقشه این مدل هم آشنا شوید.

نقشه تایمر راه پله theben elpa9

توجه: در بعضی آموزش ها، به تایمر راه پله ۳ سیم، تایمر تک سیمه و به تایمر راه پله چهار سیم ، تایمر دو سیمه می گویند.

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط68 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام بابت سایت خوبی که دارین کمال تشکر رو دارم .
  مشکل من اینکه که تایمر قبلی راه پله ما کاوه بوده و چهار سیمه بود الان رفتم تایم ایران گرفتم که سه سیمش من فاز و نول رو از تایمر قبلیه باز کردم و انداختم رو جدیده الان دو تا سیم دیگه باقی مونده که یکیش فاز و دومی نول خوب چیکار کنم که فقط یه جای خالی دارم تو تایمر جدید که نوشته مشترک لامپ و شاسی کدام سیم رو باید بزنم اون قسمت یا هر دو سیم فاز و نول رو به هم وصل کنم بزنم قسمت مشترک لامپ و شاسی؟ لطفا کمکم کنید ممنون

  • سلام. مرسی. در قسمت بالا بخش”جایگزین کردن تایمر راه پله ۳ سیم با تایمر راه پله ۴ سیم” رو مطالعه کنید، دقیقاً گفتیم که چیکار باید بکنید.

 • درود بر شما
  بابت سایت خوبی که دارین به نوبه خودم کمال تشکر رو دارم
  منم همین مشکل رو دارم و در واقع میخام تایمر چهار سیمه رو حذف کنم و بجاش تایمر سه سیمه نصب کنم. مشکلم اینجاست که تو سیمکشی قدیمی نول رو به سر کلیدها دادن و تایمر با نول تریگر میشه.
  هیچ تایمری تو بازار هست که سه سیمه باشه ولی بجای اینکه با فاز تریگر بشه، با نول تریگر بشه؟
  چون واقعا نمیشه پیدا کرد که از کجا نول رو به کلیدا دادن و تنها راه استفاده از تایمری هست که با خط نول تحریک بشه.
  ممنونم از شما

  • سلام. مرسی از شما. خیر هیچ تایمر ۳ سیمه ای نیست که با نول تحریک بشه.
   در برق ساختمان کار غیرممکنی وجود نداره، فقط یکم حوصله میخواد که همه شستی ها رو باز کنید و دنبال سیم نول بگردین.

 • سلام
  با وجود لامپهای سقفی سنسور دار دیگه چه احتیاجی به تایمر راه پله و این همه سیم لوله اضافی هست؟

  • سلام. بله درسته الان دیگه بیشتر ساختمان ها از چراغ های سنسور سرخود استفاده می کنن و حتماً تا پنج شش سال آینده تایمر راه پله منسوخ میشه.
   ولی یک برقکار باید همه مدلها رو بلد باشه.

 • سلام

  ما سیستم برق راه پلَّمون ۴ سیمه. تایمر قبلی خراب شد. رفتم با بدبختی یه تایمر ۴ سیم فانوس پیدا کردم (هر جا میرفتم فقط ۳ سیم داشت). وصل کردم کار نکرد. گفتم شاید خرابه و رفتم عوضش کردم ولی بازم کار نکرد. از فاز با یه تیکه سیم به ترمینال سوییچ برق گرفتم و روشن شد.
  چیزی که فهمیدم اینه که تایمر قبلی با نول فرمان میداده به سوییچ (پشتش هم روی نقشَش برای یه طرف کلیدها نوشته فاز یا نول) و پشت سوییچ ها هم از هرجا که دلش خواسته نول آورده و وصل کرده و سوییچ ها به هم وصل نیستن، چون یکی از سوییچها رو به فاز وصل کردم و فقط اون یه دونه فرمان داد و بقیه کار نکردن.
  راه حل اول اینه که پشت همه کلیدها رو به فاز وصل کنم تا همه فرمان بدن به سوییچ ولی این فکر کنم قابل اجرا نیست چون احتمال زیاد فازِ طبقات با هم متفاوته و ممکنه سیستم دو فاز بشه.
  الان به نظرتون چیکار کنم؟ راهی هست که بتونم یه کاری کنم که فانوس از نول فرمان بگیره؟
  از قبل بابت پاسختون تشکر میکنم.

  • سلام. نه متاسفانه، فانوس هم با فاز تحریک میشه و شما باید به همه شستی ها فاز وصل کنید.

 • سلام خسته نباشید
  ببخشید میشه با یه تایمر ، یه ساختمان ۴ طبقه کاری کرد که وقتی اولین شستی رو میزنیم تا دو طبقه لامپ روشن بشه و وقتی وارد طبقه ۲ شدیم خواستیم بریم به سمت طبقات ۳ و ۴ شستی رو بزنیم و طبقه ۳ و ۴ روشن بشه؟؟؟؟؟؟

  • سلام. مرسی. با یک تایمر نمیشه. شما باید ۲ تا تایمر نصب کنید، یکی برای طبقه یک و دو و یکی هم برای طبقه سه و چهار

 • سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید

 • سلام خسته نباشید مهندس
  یه کتاب میخاستم بروز باشه و تمام وکمال هرچیزی که به برق ساختمان وبرق موتور خانه مسکونی ربط داره وبه روز باشه معرفی کنید ممنون ۰۹۱۲۷۴۰۲۵۴۴

  • سلام. مرسی. تمام این مباحث رو شما نمی تونید در یک کتاب پیدا کنید. برای شروع کتاب آموزش برق ساختمان رو مطالعه کنید برای مباحث تخصصی تر کتاب های مهندس سریری رو مطالعه کنید.

 • سلام. من میخواستم تو یه ساختمان ۶ طبقه، فقط یکی از طبقات (۶) رو از تایمر خارج کنم و سنسور دار کنم. باید سیم مشترک لامپ پ شاسی رو قطع کنم و کلید رو هم از مدار خارج کنم (یک سره کنم) درسته !!؟

  • سلام. خیر. یکی از ترمینال های کلید یک فاز دائم داره، کافیه از اون ترمینال یک سیم مستقیم ببرید به لامپ تا لامپ دائم روشن بشه، بعدش بجای لامپ قبلی یک چراغ سنسورسرخود نصب کنید.

 • با سلام
  بعد از تعمیرات در راه پله ساختمان، و بستن مجدد کلیدها، چراغهای راه پله با کلید طبقه سوم و چهارم روشن نمیشوند ولی از طبقات یک و دو کل چراغهای راه پله روشن میشوند علت این مشکل چیست؟
  با تشکر

  • سلام، باید از نزدیک بررسی شود ببینید ورودی کلید ها برق دارند یا اینکه به دنبال سیم برگشتی کلید طبقه ۳ و ۴ به تایمر بگردید احتمالا اون قطع شده .

 • با سلام خدمت مهندس گرامی .برای امتحان تایمر ایا می توان به جای فشردن کلید های شستی راهرو ها با یک تکه سیم ،سیم فاز و شستی را برای مدت کوتاهی اتصال کوتاه کرد تا تحریک شود و لامپ روشن شود .

  • سلام، بله میشه.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  میشه لطفا در مورد کلید حفاظ جان یا RCD یه توضیح مختصری بدید، و اینکه آیا بدون ارت کار می کند یا نه؟

  • کلید محافظ جان که با RCCB یا RCD نیز شناخته می‌شود، نوعی کلید است که با مقایسهٔ جریان سیم‌های رفت و برگشت، در صورتی که اختلافی بین جریان رفت و برگشت وجود داشته باشد مدار را قطع می‌کند. در حالت عادی مدارهای الکتریکی، جریان رفت با جریان برگشت برابر است، اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول (در مدارهای تکفاز) اختلاف داشته باشد کلید محافظ جان عمل خواهد کرد. وجود این اختلاف ممکن است بر اثر اتصال بدنهٔ یکی از دستگاه‌های الکتریکی باشد که در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد که اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیدا کرده است. این دستگاه جریان‌های نشتی کوچکی را که توسط فیوز شناسایی نمی‌شوند اما می‌توانند زمینه‌ساز آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی شوند شناسایی و مدار را در چند دهم یا صدم ثانیه قطع می‌کند.
   سیم ارت وصل نمی شود.

 • سلام خدمت اساتید
  در تایمر راه پله ۳ سیم به برگشتی هر کلید فقط یک لامپ میتوان وصل کرد ؟
  یعنی برای هر لامپ یک کلید نیاز است ؟

  • سلام. خیر هر تعداد لامپی رو می تونید وصل کنید ولی معمولاً در هر طبقه یک شستی و یک لامپ نصب می کنن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی

لینکدونی سایت آموزش برق

مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

Website Security Test