خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
اردیبهشت
۲۴
۱۳۹۶

نقشه روشنایی برق ساختمان

 

با سلام. امروز می خواهیم نقشه روشنایی برق ساختمان یک منزل مسکونی دو خوابه را تجزیه و تحلیل کنیم.

 

نقشه روشنایی برق ساختمان

اگر نقشه بالا کوچک است می توانید روی آن کلیک کنید تا بزرگتر شود. همانطور که مشاهده می کنید نقشه یک واحد مسکونی ست که دو اتاق خواب، یک پذیرایی، و یک آشپزخانه دارد.

در تصویر بالا مسیر لوله های برگشتی، با خطوط صورتی رنگ و مسیر لوله های ارتباطی با خطوط آبی رنگ ترسیم شده است. به این خاطر از رنگ های مختلف استفاده کرده ایم تا خواندن نقشه راحت تر باشد و اِلا در نقشه های واقعی برای مسیر همه لوله ها از یک رنگ استفاده شده و شما به عنوان یک تکنسین برق خودتان باید تشخیص بدهید که کدام لوله ها ارتباطی و کدامشان برگشتی ست.

علائم اختصاری در نقشه روشنایی برق ساختمان :

قبل از خواندن این نقشه شما باید این علائم اختصاری را بلد باشید. اگر خاطرتان باشد در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق این علائم را کاملاً توضیح دادیم.

علائم اختصاری برق ساختمان

علائم اختصاری برق ساختمان

از اتاق خواب شماره یک شروع می کنیم. همان طور که مشاهده می کنید در این اتاق خواب یک مهتابی روی دیوار و یک چراغ در مرکز اتاق قرار گرفته است. برای چراغ از کلید دوپل و برای مهتابی از کلید یک پل استفاده شده است.

برای اتاق خواب شماره دو هم دقیقاً همین اتفاق افتاده است.

در حمام یک چراغ دیواری، پشت به پشت کلید یک پل نصب شده است.

در داخل پذیرایی دو عدد مهتابی دیواری و یک چراغ در مرکز اتاق قرار گرفته که مهتابی ها با یک کلید دوپل و چراغ مرکزی هم که یک لوستر است با یک کلید دوپل دیگر خاموش و روشن می شود.

در مرکز تراس یک چراغ سقفی نصب شده و برای کنترل آن یک کلید یک پل در داخل پذیرایی قرار گرفته است.

در بالای اُپن آشپزخانه سه عدد هالوژن قرار گرفته که با یک کلید دوپل کنترل می شوند. و یک چراغ هم در مرکز آشپزخانه نصب شده است که آن هم با یک کلید دوپل خاموش و روشن می شود.

برای توالت یک فن و یک چراغ دیواری نصب شده است. همان طور که مشاهده می کنید این چراغ دیواری دقیقاً بالای روشویی قرار گرفته است تا سایه شخصی که خودش را در آینه مشاهده می کند، داخل آینه نیفتد.

حالا برویم سراغ سرخط ها.
همان طور که نقشه روشنایی برق ساختمان این واحد مسکونی مشاهده کردید، کلیدهای برق اتاق خواب شماره یک و اتاق خواب شماره دو و حمام از طریق یک خط آبی رنگ ( منظور همان لوله های ارتباطی ست) به یکدیگر وصل شده اند. در این حالت اصطلاحاً می گوییم که سرخط روشنایی هر سه اینها مشترک است.
از هر سرخط یک فاز و یک نول جدا به جعبه فیوز می رود و در ابتدای سرخط روشنایی ها یک فیوز ۱۰ آمپر نصب می شود.

و با توجه به نقشه بالا، سرخط دوم مربوط به کلیدهای پذیرایی، کلیدهای آشپزخانه، کلید سرویس بهداشتی و کلید تراس است. از ابتدای این سرخط نیز یک رشته سیم فاز و نول به جعبه فیوز می رود.

 

سرخط ها در نقشه روشنایی برق ساختمان بر چه معیاری انتخاب می شوند؟

در انتخاب سرخط ها ما باید چند نکته را مد نظر قرار دهیم.

 • اول اینکه انتخاب سرخط باید به گونه ای باشد که کمترین مقدار لوله و سیم برق مصرف شود. مثلاً در نقشه بالا این امکان وجود دارد که سرخط حمام را از سرخط اتاق خواب ها جدا کنیم ولی از آنجایی که کلید برق آن بسیار نزدیک به کلید برق اتاق خواب است، ما کلید حمام را روی سرخط اتاق خواب ها قرار داده ایم، در این صورت به مقدار زیادی در مصرف سیم برق صرفه جویی شده است. در غیر اینصورت باید یک لوله و سیم جدا از کلید حمام تا جعبه فیوز قرار می گرفت.
 • نکته دوم این جمله از مبحث ۱۳ مقررات اجرایی برق ساختمان است که می گوید” در یک اتاق با فضای مشخص، تمام کلیدهای روشنایی بایستی از یک سرخط تغذیه شوند“. به این خاطر که وقتی شخصی فیوز مربوط به یک اتاق را قطع می کند با تصویر اینکه همه کلیدهای آن اتاق برق ندارند، دچار برقگرفتگی نشود. در نقشه بالا این نکته در برق تراس رعایت شده است. یعنی شما نباید برای کلید تراس یک سرخط جدا تعریف کنید. زیرا این کلید در داخل فضای پذیرایی قرار گرفته و باید با کلیدهای پذیرایی روی یک سرخط باشد.
 • نکته سوم جمله ی دیگری از مبحث ۱۳ ساختمان است که می گوید، “هر سرخط حداکثر می تواند ۱۲ نقطه روشنایی را تغذیه کند“. که در نقشه بالا کاملا این نکته رعایت شده است بطوری که سرخط شماره ۱ تنها ۵ نقطه روشنایی و سرخط شماره ۲ تنها ۱۰ نقطه روشنایی را تغذیه می کند.

 

سوال: اینکه هواکش سرویس بهداشتی از سرخط روشنایی تغذیه می کند، از نظر مقررات اجرایی اشکالی ندارد؟
خیر، مشکلی ندارد. شما مجاز هستید که یک موتور (فن، پنکه) با حداکثر توان ۱۰۰ وات را از یک سرخط روشنایی تغذیه کنید.

توجه : کلیدهای برق تمام اتاق ها در داخل همان اتاق باید قرار گیرد. بجز حمام، سرویس بهداشتی و تراس که کلید آن در سمت بیرون نصب می شود.

نکته: جعبه فیوز در قسمت درب ورودی واحد نصب شده است تا به راحتی قابل دسترسی باشد.

نقشه پریزهای برق، تلفن و آنتن این واحد مسکونی را در درسهای بعدی آموزش خواهیم داد.97 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • با سلام
  برای سیم کشی مجدد یه خونه که امکان لوله گذاری از طریق پشت بام وجود نداره و همچنین سقف اون هم امکان لوله گذاری نیس چیکار کنیم برای روشنایی ؟
  آخه تو کتاب تون این دو روش رو گفته بودید

  • سلام. از کابل های لاگچی استفاده کنید. به الکتریکی ها بگین بهتون میدن. البته استاندارد استفاده از اونها رو منع کرده ولی اونطور که می فرمایید دیگه چاره ای نیست.

 • سلام مهندس لیست قیمت برقکشی ساختمان ودوربین مداربسته رامیدیدواین که این قیمت توی اصفهان چقدره ممنون

 • باسلام دوباره مهندس میشه درموردبرقکشی بیمارستان یه آموزش بدید

  • سلام دوباره. این بحث خیلی مفصله، خیییییلی.
   اگر فقط منظور شما قسمت روشنایی و پریزهاش باشه باز میشه توی ۱ کتاب اون رو آموزش داد.
   ولی برق بیمارستان رو اگر بخوایید همه بحث هاش مثل احضار پرستار، تلفن سانترال، اعلان حریق، شبکه، سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوت و پیجینگ و…. رو در موردش صحبت کنیم باید چند تا کتاب واسش نوشته بشه.

 • باسلام مهندس بااینکه توی مبحث ۱۳لوکس روشنایی اتاق-پذیرای و..مشخص هست پس نرم افزاردیالوکس چه کاربردی عملاداره وآیامهندس برق درطراحی عملااستفاده میکنه

  • سلام مهرداد جان. این نرم افزار مال خارجی هاست و اصلاً به درد ما ایرانی ها نمیخوره.
   متاسفانه در درس های دانشگاهی چون چیزی ندارن که آموزش بدن از این چیزا یاد میدن که دانشجو سرگرم بشه.مثل دیفرانسیل و انتگرالی می مونه که هنوز هم که هنوزه تو زندگی به درد ما نخورده.

 • سلام میخواستم روش برق رسانی به طبقه ۲به بالا بصورت عملی چه جوری هست؟

  • سلام.اگر کتاب آموزش برق ساختمان رو مطالعه کرده باشید ما در اونجا در مورد رایزرها صحبت کردیم.
   گفتیم که در هر واحد یک جعبه فیوز نصب میشه بعدش از طریق رایزر یک کابل ۳ در ۶ از کنتور تا جعبه فیوز هر واحد میاد و از اونجا داخل واحد تقسیم میشه.

 • با سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  شما گفتید که لوستر حالا هر تعداد لامپ که داشته باشه یک نقطه روشنایی محسوب میشه. حالا اگه با کلید دوپل کنترل بشه چطور ؟
  یک کلید تک پل مثلا اگه ده تا لامپ کم مصرف و روشن کنه باز یک نقطه روشنایی محسوب میشه یا مثلا یک تک پل چند هالوژن یا نور مخفی و روشن کنه؟

  • سلام آقا جواد، زیاد روی این موضوع حساس نشید، چون در برق ساختمان خیلی به کارتون نمیاد و شاید هیچ وقت براتون پیش نیاد که بخوایید از یک مسیر ۱۲ نقطه روشنایی رو تغذیه کنید.
   ولی در کل یک لوستر در هر صورت یک نقطه روشنایی محسوب میشه.
   ولی لامپ های کم مصرف، هالوژن ها و نورمخفی هر کدومشون یک نقطه روشنایی محسوب میشه.
   در ضمن این نکته رو هم همیشه مد نظر داشته باشید که وقتی تعداد چراغ ها خیلی زیاد میشه، دیگه اون تعداد ۱۲ نقطه روشنایی نباید برای شما ملاک باشه و در این اینجا اون جریانی که چراغ ها میکشن مطرحه. مثلاً اگر ۵ تا لوستر بزرگ داشته باشید که مجموع جریان مصرفی اونها از ۱۰ تا ۱۲ آمپر بیشتر بشه، شما بایستی فقط برای همون ۵ تا لوستر یک سرخط مجزا قرار بدین.

 • سلام.اول اینکه باید سپاسگزار تلاشهای ارزنده شما در تهیه کتاب برق کشی ساختمان باشم که آنرا اینترنتی خریدم و خیلی ازش بهره بردم چون هم بسیار خوب و گویا نوشته شده و هم اینکه تصاویر بسیار آشکار و راهنمایی دارد واقعا دست مریزاد.
  دوم اینکه سوالهایم؛
  ۱-شما فرمودید برابر مبحث۱۳مقررات برق ساختمان برق کشی در کف جاهایی مثل آشپزخانه و سرویس بهداشتی ممنوع است و لوله گذاری های پریزها را از ۳۰سانتی متر زیر سقف و به صورت افقی روی دیوار پیشنهاد کردید(در ساختمانهای با سقف غیرکاذب)می خواستم ببینم لوله گذاریهای روشناییها چگونه باید باشد چون در این باره گویا سکوت کردید و مال هر طبقه را از کف طبفه بالایی نوشته اید.
  ۲-لوله گذاری پریزهای مثلا طبقه۲ از کف همان طبقه و لوله گذاری روشنائیهای طبقه ۱ هم از کف طبقه۲،آیا کف ها را( بجز کف اول و سقف نهایی)پر از لوله نکرده وشلوغ نمی کند؟با این شلوغی چکار باید کرد؟
  ۳-امروزه که سیستم کف گرمایی در ساختمانها اجرا می شود،آیا سیستم برق کشی را تغییر نداده است؟اگر پاسخ خیر است،آیا لوله های آب این سیستم،از روی لوله های برق رد می شود؟یا به گونه دیگری است لطفا توضیح بدهید.با سپاس فراوان

  • سلام محمد رضا جان. از لطفی که نسبت به ما دارید سپاسگذارم. از سوالاتتون مشخصه که کتاب رو عمیق مطالعه کردین. دم شما گرم.
   پاسخ سوال اول- اگر در ساختمانی بخواد که اصول ایمنی در برق ساختمان رعایت بشه، باید مهندس عمران اون پروژه برای آشپزخانه سقف کاذب -یا گچ بری هایی که بشه لوله های برق رو داخل اون مخفی کرد- در نظر بگیره. حالا اگر در بعضی از ساختمانها این اصل نادیده گرفته میشه بایستی در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر زیر سقف شیارهای افقی ایجاد کنید و لوله های پریزهای برق که باید مسیر افقی رو طی کنن در داخل این شیارها قرار بدید. (البته این رو هم مقررات برق ساختمان میگه ولی چون شیار زنی در ارتفاع بالا و بصورت افقی کار مشکلیه،خیلی کم می بینیم که برقکاری حتی این مورد رو هم رعایت کنه).
   تنها یک لوله است که در مرکز آشپزخانه برای روشنایی آشپزخانه قرار میگیره و راهی بجز قرار گرفتن این لوله در کف نیست و هیچ مهندس ناظری نمی تونه بابت نصب این لوله در کف به کار شما ایراد بگیره. حتماً برای این مسیر از سیم های یک تکه و یک دست استفاده کنید تا در صورت رسیدن رطوبت به سیم های برق مشکلی پیش نیاد.
   ۲- محمد رضا جان ما داریم میگیم که هیچ راهی، هیچ راهی برای نصب لوله ها در سقف های غیر کاذب نیست شما داری از شلوغ شدن میگی. برای یک برقکار منظم و با سلیقه هیچ فرقی نمیکنه که چند تا لوله باید تو کف نصب بشه. پس این برمیگرده به سلیقه برقکار.
   ۳- قبل از اینکه لوله های گرمایش از کف نصب بشه، برقکار، لوله کش آب، لوله کش گاز و هر کس دیگه ای که با کف ساختمون کار داره، باید لوله هاشون رو نصب کن. بعدش یک کف سازی موقت انجام میشه تا روی لوله ها پوشیده بشه، در این مرحله از کف سازی چهار پنج سانتی متر سیمان روی همه لوله ها میریزن. بعدش لوله های گرمایش از کف نصب میشه. و بعدش کف سازی نهایی انجام میشه.

 • سلام
  كليدهايي كه اول و آخر پله ميزارند و اسم اين كليدها را نميدونم ولي از دو جا لامپ راه پله روشن و خاموش ميشه اگر امكان داره نقشه سيم كشي اين كليدها و نقشه كار داخل كليد را توضيح دهيد ممنونم

  • سلام. منظور شما کلید تبدیل هستش. از این لینک می تونید پاسخ سوالتون رو پیدا کنید.

 • سلام خسته نباشی
  چند سوال داشتم
  ۱- تو نقشه های برق چرا محل پنکه سقفی رو نشون نمیدن و اگه لازم باشه باید وسط اتاق یا پذیرایی باشه و دیگه نمیشه لوستر و وسط نصب کرد؟
  ۲- جدیدا برا پذیرایی و اتاق ها برای اینکه نور بیشتری باشه و همچنین پخش نور بهتر باشه و همچنین برای زیبایی کار چندین لامپ بصورت مستطیل اطراف کار نصب میکنن آیا اشکالی داره؟
  ۳- برای روشنایی پیلوت که قبلا بحث شد شما گفتی تعداد ده روشنایی زیاده مگه تعداد لامپ بستگی به وات و توان لامپ نداره ممکنه با وجود ده لامپ کم نور حتی نور کمی داشته باشیم؟
  ۴- اصلا کلا تعداد روشنایی قانون داره ؟

  • سلام. این روزها دیگه خیلی کم از پنکه های سقفی استفاده میکنن و در نقشه ها کولر گازی یا کولر آبی رو در نظر می گیرن.
   معمولاً پذیرایی ها بزرگه و داخلش دو تا لوستر نصب میشه، شما میتونید پنکه سقفی رو بین دو تا لوستر نصب کنید.
   ۲- خیر این کار اشکالی نداره.
   ۳- از نظر صرفه اقتصادی و نوع لامپ هایی که الان بیشتر تویه بازار عرفه و مقدار روشنایی مورد نیاز در پیلوت گفتیم که صلاح نیست این همه روشنایی در پیلوت قرار بگیره.
   ۴- قانون که نمیشه گفت. ولی مثلاً وقتی مقررات میگه برای یک اتاق مطالعه باید ۸۰۰ لوکس روشنایی داشته باشیم، حدوداً میشه حساب کرد با لامپ های موجود در بازار بهتره که ۲ نقظه روشنایی در نظر گرفته بشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 2
 • 5,462
 • 7,731
 • 378,670

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی