فیلم آموزش عملی برق ساختمان
مهر
11
1396

چشم راه پله و کلید برق

ابتدا تشکر می کنم از استقبال خوب شما کاربران و همراهان دوست داشتنی سایت آموزش برق ساختمان، بابت حمایت های شما از سایت استادکار شاگرد . تا کنون ثبت نام کنندگان در سایت استادکار شاگرد به بالای 100 نفر رسیده اند و از بیشتر شهرهای کشور کارآموزان و استادکارانی ثبت نام کرده اند. به امید روزی که این سایت مرجع بزرگی شود برای همه استادکارها و کارآموزان جهت پیدا کردن یک همکار. و در اینجا دوباره از شما استادکاران عزیز درخواست می کنم که از کارآموزانِ ثبت نام کرده استفاده کنید تا رونق سایت بیشتر و بیشتر شود.

امروز می خواهیم در پاسخ به سوال یکی از کاربران مطلبی بنویسیم. سوال ایشان این بود که:

“چطور می توانیم چراغی داشته باشیم که با سنسور حرکتی (چشم راه پله) روشن و خاموش می شود، ولی بتوان از طریق یک کلید یک پل هم آن را بصورت دائم روشن کرد؟”.

این مدار می تواند برای مکانهایی مثل انباری ها یا خرپشته و پشت بام مناسب باشد. مثلاً چراغ های پشت بام شما با چشم راه پله (سنسور حرکتی) کار می کنند ولی گاهی اوقات می خواهید برای چند ساعت در پشت بام کار انجام دهید و نیاز دارید که چراغ های پشت بام به صورت دائم روشن بمانند. در این صورت می توانید با قرار دادن یک کلید یک پل در مدار چشم راه پله، برای مواقعی که لازم دارید چراغ ها را در حالت دائم روشن قرار دهید.

یا مثلاً ما در زیرزمین منزلمان یک اتاق داریم که هم از آن به عنوان انباری استفاده می کنیم و هم برای مواقعی که سروصدا در منزل زیاد است، از این اتاق، به عنوان محل مطالعه استفاده می کنیم. در این صورت می توانید با اجرای این مدار، برای مواقعی که در حال مطالعه هستید روشنایی این اتاق را در حالت دائم و در سایر مواقع روی حالت چشمی قرار دهید تا فقط با سنس کردن حرکت افراد، چراغ روشن شود و زمانی که کسی در اتاق نیست چراغ ها خاموش باشند تا در مصرف برق صرفه جویی شود.

حتی اجرای این مدار در راه پله هم می تواند کارایی خوبی داشته باشد. از آنجایی که چشمی ها دستگاهای برقی هستند و احتمال خرابی در آنها زیاد است، می توانید با نصب این مدار، برای مواقعی که چشم راه پله خراب شده یا از کار افتاده، تا زمانی که به یک برقکار خبر می دهید تا برای تعمیر مراجعه کند، می توانید از کلید یک پل جهت روشن و خاموش کردن چراغ استفاده کنید. در این صورت هیچگاه راه پله منزل شما تاریک نخواهد ماند.

مدار چشم راه پله و کلید برق

چشم راه پله و کلید برق

 

توجه: در تصویر بالا کلید یک پل را شفافتر ترسیم کرده ایم تا بتوانید دو عدد پیچ اتصالی را که در پشت کلید قرار گرفته مشاهده کنید. چون در حالت عادی این پیچ های اتصال (ترمینال های ورودی به کلید) در پشت کلید هستند و دیده نمی شوند.

همانطور که مشاهده می کنید در مدار بالا یک کلید یک پل قرار گرفته است که وقتی این کلید در حالت خاموش قرار دارد، چراغ، فرمان روشن و خاموش شدن را از چشم راه پله دریافت می کند و وقتی کلید یک پل در حالت روشن قرار بگیرد دیگر فرقی نمی کند که چشم راه پله حرکتی را سنس بکند یا خیر، و در این حالت چراغ همیشه روشن است.

 

برای تکمیل تر شدن این مطلب بد نیست که مداری دیگر را هم در ادامه این آموزش قرار دهیم. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد.

“چطور می توانیم چراغی داشته باشیم که با سنسور حرکتی (چشم راه پله) روشن و خاموش می شود، ولی بتوان از طریق یک کلید یک پل هم آن را بصورت دائم خاموش کرد؟”.

پاسخ این سوال در مدار پایین ترسیم شده است. لابد می پرسید این مدار برای کجاها مناسب است؟. فرض کنید یک سنسور حرکتی را در یک حیاط نصب کرده اید، و گاهی اوقات وزش شدید باد باعث تکان خوردن اشیا محیط می شود و سنسور چراغ ها را روشن می کند. در اینصورت می توانید با نصب یک کلید یک پل در این مدار، سنسور را بصورت دائم قطع کنید.

 

کلید برق سر راه سنسور حرکتی

 

سوال: چگونه امکان پذیر است که مداری داشته باشیم که گاهی اوقات در حالت خاموش دائم، گاهی اوقات در حالت روشن دائم و گاهی اوقات در حالت چشمی کار کند؟؟؟ این مدار به سادگی توسط یک کلید دوپل و یک چشم راه پله قابل پیاده سازیست. و یا می توان این مدار را از ترکیب یک چشم راه پله و یک تایمر راه پله ایجاد کرد. به این صورت که در مدار تایمر راه پله به جای شستی ها، چشم راه پله قرار می گیرد و این چشم راه پله است که فرمان شروع را به تایمر راه پله می دهد. و بعد از اینکه تایمر راه پله فعال شد، پس از طی شدن مدت زمان تنظیم شده روی تایمر، چراغ ها خاموش می شوند. روی تایمرهای راه پله یک کلید وجود دارد که شما می توانید مدار را در حالت دائم روشن، یا دائم خاموش و یا حالت چشمی قرار دهید.

 
77 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • با عرض سلام .سنسورهای مختلف در پارکینگ ما مدام میسوزد .مشکل از کجاست

  • سلام. اگر تعداد لامپ هایی که به یک سنسور وصل میکنید از هفت هشت تا بیشتر بشه طول عمر این سنسورها کم میشه. این مورد رو رعایت کردین؟
   مورد دوم هم استفاده از سنسورهای بی کیفیت هست. از مارک های تایمایران، شیوا امواج و شیله استفاده کنید.

 • سلام،
  در پارکینگ ما هر پنل مهتابی سنسور مستقلی دارد. پنلهای وسط پارکینگ روشن میشوند اما پنلهای طرفین روشن نمیشدند. من یکی از لامپهای مهتابی دوقلوی پنل وسط را باز کردم و به پنل جانبی انداختم. الان سنسور پنل وسط که عمل میکند، چراغش روشن میشود اما پس از آن وقتی سنسور پنل جانبی هم عمل میکند، چراغش چند ثانیه روشن میشود و بعد هر دو پنل وسط و جانبی خاموش میشوند. علت از چه چیز میتواند باشد؟ سپاس

  • سلام. شاید ولوم تایمر سنسورهای جانبی رو خیلی کم کردید.

 • سلام ببخشید من یک لامپ سقفی باسنسورمجزا نصب کردم بعدازچندسال لامپش سوخت لامپش عوض کردم حالا داعم چه روز چه شب روشن هست خاموش نمیشود مشکل ازکجاس

  • سلام. برق ورودی به سنسور رو یکبار قطع و وصل کنید و چند تا ضربه کوچیک هم روی رله سنسور بزنید، اگر درست نشد، رله رو تعویض کنید. و اگر با تعویض رله هم مشکل حل نشه باید همه سنسور رو تعویض کنید.

 • سلام من یه سنسور جدا وصل کردم به چهار تا هالوژن ولی طول خروجی سنسور که وصل میشه به هالوژن بیست متری میشه ولی وقتی سنسور عمل میکنه هالوژن ها فقط چشمک میزنن به نظر شما چاره چیه

  • سلام. به احتمال زیاد سنسور شما مشکل داره، بازش کنید و روی یک میز کار تستش کنید.

 • سلام گفتید چگونه امکان پذیر است که مداری داشته باشیم که گاهی اوقات در حالت خاموش دائم، گاهی اوقات در حالت روشن دائم و گاهی اوقات در حالت چشمی کار کند؟؟؟ این مدار به سادگی توسط یک کلید دوپل و یک چشم راه پله قابل پیاده سازیست نقشه سیم کشی به چه صورت است

  • سلام. کافیه دو مدار بالا رو با همدیگه ترکیب کنید.

 • سلام مهندس میخواستم از چند چشمی یک دستگاه آژیر وصل کنم برق AC باید به DC تبدیل شود آدابتور را در کجای کار قرار دهیم متشکر

  • سلام. مقاله آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده رو در سایت مطالعه کنید.
   آداپتور باید قبل از آژیر نصب بشه و یک دونه کفایت میکنه.

 • سلام
  چراغ سنسور دار برا راهرو نصب کردیم یه سره روشن میمونه چیکار کنم
  تنظیماتشم دستکاری میکنم یه بار خاموش میشه بعدش دوباره کلا روشن میمونه

 • باسلام 4 چراغ که سنسور دار تو راپله نصب کردم ولی دیر به دیر خود به خود شبا عمل می کنن و روشن خاموش می شوند لطفا راهنمایی کتید دوتا چراغ جدا جدا سنسورگرد 360 درجه دارن دوتای دیگه دیوارین

 • سلام و احترام
  2 تا از چراغ های سقفی دارای سنسور حرکتی در راهرو آپارتمان ما از ساعت 11 شب به بعد روشن میشه و قبل از اون علیرغم حرکت از زیرش اصلا روشن نمیشه. در صورت امکان راهنمایی فرمایید چیکار باید کرد . سایر چراغ های راهرو سالمند و قبل یکیشون دایما بدون اینکه از زیرش رد بشیم روشن و خاموش می شد و الان دیگه کلا قطع شده، یک نور سبز کوچک زیر قسمت سنسور هر دو مورد که عرض شد (هم اون دو تایی که بعد از 11 شب به بعد روشن می شوند و هم این مورد که کلا قطع شد) همیشه روشنه
  در صورت امکان راهنمایی فرمایید چیکار باید کرد
  متشکرم

 • سلام استاد میتونیم تایمر راه پله را سنسوردار کنیم یعنی هم سنسور کار کند و هم تایمر؟

 • با عرض سلام و خسته نباشيد.در اين پست و پست مربوط به هواكش دستشويي زماني كه كليد روشن ميشود يك باز ديگر وارد سنسور ميشود.يعني همزمان دوفاز.آيا مشكل ساز نيست.البته اين رو هم ميدونم كه در اين سنسور ها از رله استفاده ميشه ولي ميخواستم بدونم چطور؟اگه ممكنه كامل توضيح بديد ممنون ميشم.

  • سلام. مرسی. خیر مشکل ساز نیست. جوابش هم خیلی راحته. مگر وقتی شما 2 تا سیم فاز رو به همدیگه وصل میکنید مشکل ساز میشه؟ (پاسخ :خیر)
   البته 2 تا فازی که از یک کنتور اومده باشن. و از یک نوع باشن. نه فازهای برق سه فاز.

 • سلام مهندس اگربخواهیم راپله را با دو کلید تبدیل ویه کلید صلیبی به لامپ های چشمی وصل کنیم سیم کشی ان چگونه هست؟

  • سلام. سیم هایی که به کلیدها وصل شدن رو دربیارید و مستقیم به همدیگه وصل کنید تا لامپها بصورت دائم روشن بشن. بعدش لامپهای قبلی رو باز کنید و بجاش چراغ های سنسوردار نصب کنید.

 • سلام مهندس من به کار برق کشی خیلی علاقه دارم بنظرتون دانشگاه چه رشته ای بخونم که به این شغل مربوط باشه

  • سلام. ولی آخه در دانشگاه مطالب تئوری بهتون آموزش میدن و چیزی که به برقکشی ربطی داشته باشه آموزش نمی دن. تابستان ها که دانشگاه نمیرین، یا برین فنی و حرفه ای و یا برین پیش یک برقکار شاگردی کنید.

 • با عرض سلام وخسته نباشید.ببخشید یه سوال داشتم میخوام از یه جا برق بردارم و به جعبه تقسیم ببرم تو جعبه تقسیم یه لوله اومده پایین برای کلید و یه لوله دیگه تو جعبه تقسیم رفته بالا برای لامپ حالا باید اینجا چیکار کنم که لامپ روشن بشه بی زحمت اگر میشه برام توضیح بدین

  • سلام.مرسی. شما باید از داخل همون جعبه تقسیم یک نول پیدا کنید و به لامپ بدین بعدش یک فاز رو بیارید داخل کلید و دوباره از کلید یک فاز (به اسم فاز برگشتی) رو ببرین داخل لامپ.

 • سلام مهندس مرسی از سایت خوبتون اگه امکانش هست نحوه نصب دزدگیر اماکن واقعی رو هم با جزئیاتش تو سایت قرار بدید و و عرض دیگه ای که داشتم اینکه ایا دستگاه اعلان حریق با دزدگیر یکی هستش یا فرق داره اگه میشه در مورد اونم توضیح بفرمایید سپاس.

  • سلام. ممنونم از شما. واقعیتش این روزها سرکارم ولی از مهندس مهربانی این درخواست رو می کنم.
   دستگاه اعلان حریق کاملاً با دستگاه دزدگیر اماکن فرق می کنه. البته دستگاههای دزدگیری در بازار هست که می تونید یک سنسور اعلان حریق بهش متصل کنید. البته این سنسور فقط جهت کار راه اندازیه و برای پروژه های بزرگ نمیشه از اون استفاده کرد و حتماً باید از دستگاه اعلان حریق استفاده بشه.

   • مهندس جان خسته نباشی ,میشه بفرمایید مهندس مهربانی کی نقشه دزدگیر اماکن رو زحمتشو میکشن

    • سلام. مرسی. شاید طول بکشه. پس فعلاً به این صفحه برید و بخش اول رو دانلود کنید تا کارتون راه بیفته.
     http://chap.sch.ir/books/1889

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی