خرید کتاب آموزش برق ساختمان
شهریور
۲۶
۱۳۹۴

روش نصب لوستر

روش نصب لوستر  و آباژور در انواع سقف ها:

 

روش نصب لوستر ها

روش نصب لوستر ها

 

در نصب لوستر ها مهمترین کار، طریقه نصب قلاب و زنجیر برای لوستر است. اگر ساختمان هنوز نیمه کاره است، بهترین کار این است که یک زنجیر را به تیر آهن های سقف جوش دهید. که این بهترین و ایمن ترین روش برای آویزان کردن لوستر است.

 

ولی اگر قرار است در یک منزل آماده لوستر نصب کنید به این صورت عمل کنید:

الف: اگر سقف اتاق از نوع “سقف کاذب” نیست، شما باید از رول بولت هایی که در تصویر پایین آمده است استفاده کنید.

 

رول بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای

 

این رول بولت ها در اندازه های مختلف در بازار وجود دارد و هر چه لوستر شما سنگین تر باشد، باید از رول بولت های بزرگتری استفاده کنید. نحوه نصب آنها هم به این صورت است که ابتدا با دِلر سقف را سوراخ کنید طوری که رول بولت با یک فشار خیلی کم داخل سوراخ قرار گیرد. آنگاه قسمت چنگک مانند آن را با انبردست آن قدر بچرخانید که پره های رول بولت در سقف باز شود و کاملاً محکم شود. آنگاه لوستر را به چنگک رول بولت وصل کنید و سپس سیم های که از کلید برق آمده را به لوستر وصل کنید.

این نوع رول بولت ها توانایی تحمل لوسترهای با وزن حداکثر ۱۵ کیلوگرم را دارند.

 

 

ب: اگر سقف کاذب است و وزن لوسترها حداکثر ۱۰ کیلوگرم است می توانید از رول بولت های پروانه ای که در تصویر زیر می بیند، استفاده کنید.

 

پیچ پروانه ای

پیچ پروانه ای

 

برای نصب این مدل رول بولت ها، باید با دریل، سقف را سوراخ کنید (پیشنهاد ما مته شماره ۱۶ است)، به طوری که انگشت شست شما به راحتی داخل سوراخ جا شود. آنگاه پروانه های پیچ را بسته و آن را در سوراخ فشار دهید. مشاهده می کنید که پروانه های آن در داخل سقف کاذب باز می شود. حالا قسمت چنگک مانند آن را بچرخانید تا محکم شود. آنگاه لوستر را به آن آویزان کنید. مانند تصویر زیر

 

روش نصب لوستر در سقف کاذب

پیچ پروانه ای

 

 

ج: اگر وزن لوستر بیشتر از ۱۰ کیلوگرم است، حتماً باید به نحوی سقف کاذب را بردارید و به سقف اصلی ساختمان برسید. بعد قلابی را به سقف اصلی ساختمان جوش دهید یا از رول بولت هایی که در قسمت الف توضیح داده شد، استفاده کنید.

 

 

د: حالا به سراغ سقف های یونولیت ( آکاسیو ) می رویم. نصب لوستر بر روی سقف های یونولیت سخت تر و وقت گیرتر از سقف های دیگر است. در این نوع سقف ها ابتدا به وسیله یک گردبر به قطر حدوداً ۱۲ سانتی متر، یک سوراخ در سقف ایجاد کنید. وقتی که به آکاسیوهای سقف رسیدید با یک پیچ گوشتی، شروع به ساییدن آکاسیوها کنید تا به یک سقف بتنی برسید ( مطمئن باشید که به یک سقف بتنی خواهید رسید ) . حدوداً قطر این آکاسیوها ۲۵ سانتی متر است. حالا بقیه مراحل شبیه قسمت الف است. یا می توانید از سه عدد پیچ و رول پلاک هم استفاده کنید. اگر لوستری که نصب می کنید از نوع صفحه ای و چسبیده به سقف است پس نیازی به پر کردن آن سوراخی که ایجاد کرده اید نیست زیرا لوستر روی آن را می پوشاند. ولی اگر لوستر شما  از نوع آویزان است، باید از یک گچ کار بخواهید که آن سوراخ را پر کند.

در نصب لوستر های صفحه ای در سقف های یونولیت یک نکته وجود دارد. بعد از این که به سقف بتنی رسیدید و رول بولت یا پیچ رول پلاک را نصب کردید، آنگاه به وسیله سیم رابیتس مرکز قسمت فلزی بعلاوه شکل این لوسترها را با انبردست به رول بولت وصل کنید. سیم رابیتس را چند دور، دور آن بچرخانید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید. چهار عدد پیچ ام دی اف هم به آن بزنید تا این طرف و آن طرف نرود. آنگاه لوستر را به قسمت “فلزی بعلاوه شکل” وصل کنید. منظور از قسمت فلزی بعلاوه شکل قطعه ای است که در تصویر زیر می بینید.

 

روش نصب لوستر های صفحه ای

 

اگر سیم برق از قبل تعبیه نشده است. با یک پیچ گوشتی یک شیار کوچک در سقف ایجاد کنید و سیم برق دو رشته را در شیار قرار داده و روی آن را با یک لیسه پلاستیکی، گچ کنید.

 

سیم کشی برق لوستر و آباژور

سیم های برقی که از سقف برای لوستر آمده است احتمالاً سه رشته سیم است. این به این خاطر است که برقکارها معمولاً برای روشن و خاموش کردن لوستر ها، کلید دوپل در نظر می گیرند. چون بسیاری از لوسترها طی دو مرحله روشن می شوند. پس سه سیمی که در زیر لوستر قرار دارد، دو تای آنها فاز و یکی از آنها نول است. که می توانید با فاز متر آنها را تشخیص دهید.

اگر از لوستر شما فقط دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر از نوع یک پل است. که فقط باید به آن یک رشته فاز و یک رشته نول وصل کنید. ولی اگر از لوستر دو تا دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر شما از نوع دو پل است. که باید دو رشته از آنها را به هم بپیچید (یکی از هر کدام از زوج سیم ها) و به نول وصل کنید و به دو تا رشته سیم باقی مانده هم به صورت جداگانه فاز وصل کنید.

نکته: اگر می بینید بعضی از سیم ها در زیر لوستر اضافی است، آنها را قطع نکنید. چون بعضی از لوستر ها سیم نول خود را از لوستر کناری می گیرند (یعنی برقکارها این طور سیم کشی کرده اند )

نکته: اگر وزن لوستر یا آباژور کمتر از ۵ کیلوگرم است. می توانید از پیچ و رول پلاک هم برای نصب آن در سقف های غیر کاذب استفاده کنید. بهتر است در زمانی که سقف را سوراخ می کنید. سوراخ را کمی اُریب ایجاد کنید تا رول پلاک به راحتی از سقف خارج نشود.

نکته: قبل از نصب لوستر ها حتماً برق ها را از جعبه فیوز قطع کنید.

 

 

پیشنهاد :

آیا شما هم از علاقمندان برق ساختمان هستید. یا اینکه هم اکنون یک برقکار هستید. در هر صورت به شما پیشنهاد می کنیم اگر از این مطلب لذت بردید، سری هم به کتاب آموزش برق ساختمان , سیستم های اعلان حریق بزنید. از این دست آموزش ها در این کتاب زیاد است. نسخه کامل این کتاب در قسمت محصولات آموزشی آماده دانلود است.

 

 

 157 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام و خسته نباشید ببخشید سوالی داشتم یه لوستر چینی خریدیم که چهار تا حباب تقریبا سنگین اویزونه ازش و بصورت پلکانی تنظیم کردم اما وقتی متوجه سقف تو خالی شدم جا خوردم نصاب هم اومد دیلر هم نزد سقفو با یه پیچ کشتی فوری سوراخ شد گفت خالیه نمیشه فرداش گفت پروانه خریدم اما من تصویرارو دیدم متوجه نشد چطور میخاد پروانه رو نصب کنه اخه احساس میکنم ربطی به لوستر من نداره. لوستر من یه چیز مثل در قابلمه دایره شکل داره که خود اونم یه میله داره جا پیچ به سقف داره لطفا راهنمایی کنید که ایا واقعا این نصاب کارشو بلده اون پروانه بر فرض به سقف کاذب من وصل شد حالا به کجای این میله و در قابلمه و خود لوستر وصل میشه؟! ممنون میشم هر چه زودتر راهنمایی کنید مرسی

  • سلام.مرسی. اگر وزن لوستر شما بیشتر از ۱۰ کیلوگرمه اصلاً پیشنهاد نمی کنم که از این پیچ های پروانه ای استفاده کنید.
   در کل، ابتدا اون قسمتی که میفرمایید شبیه میله ست از طریق پیچ پروانه ای به سقف وصل میشه بعدش اون در قابلمه به اون میله وصل میشه و بقیه لوستر هم که به در قابلمه وصله.

 • سلام
  دو ساله يه خونه نوساز خريدم موقع نصب لوسترها متوجه شدم سقف اتاقها همه چوب پنبه هاي سفيد رنگ نصب شده و يه لايه نازك گچ روي اينهاست و اصلا نميشه لوسترها را نصب كرد نميدونم چكار كنم؟

  • سلام. مطمئن باشید که بالای اون چوب پنبه ها، بتن یا تیر آهن هست. البته یک خورده خراب کاری سقف زیاد میشه ولی راهی نیست و باید گچ و چوب پنبه ها رو بکنید تا به بتن ها برسید بعدش آوریز لوستر رو به اون قسمت نصب کنید.
   بعد از نصب لوستر باید از یک گچ کار بخواین تا محل خراب شده رو تعمیر کنه.

 • با سلام و خسته نباشید.
  لوستری خریدم و نصبش کردم.لامهای smd داره.زمانی که روشنش میکنم صدای سوت میده!!
  ممنون میشم راهنمایی کنین دلیلش چیه.
  با تشکر

  • سلام. در داخل لوستر شما یک جعبه سفید رنگ کوچیک هست که این مشکل به خاطر عملکرد نادرست اون جعبه (منبع تغذیه) اتفاق می افته. البته معمولاً بعد از چند دقیقه روشن بودن لوستر این صدا قطع میشه. در کل اگر خیلی اذیتتون میکنه می تونید یک منبع تغذیه همون مدلی بخرید و جایگزینش کنید.

 • سلام. وقتتون بخير . من سوال جوابهارو ديدم . ازاينكه وقت ميگذاريد و با سادگي و قابل فهم حتي كاربران غير برقكار پاسخ ميدهيد سپاسگزارم. من خونه اي تازه خريدم . براي لوستر كليد دو پل نصب شده اما خروجي سيمها از سقف ۴ رشته است . سيم لوستر من هم سه رشته است كه خب بايد ۲ رشته فاز درنظر بگيرم و يك رشته نول . سيمهاي سقف رو چه گونه بايد به اين سه رشته سيم لوستر نصب كنم.

  • سلام. لطف دارید. به احتمال خیلی زیاد برقکار قبلی به اینصورت برقکشی کرده که فاز یا نوله یک روشنایی دیگه رو از محل لوستر گرفته، به همین خاطر تعداد رشته سیم ها زیاد شده.
   کافیه از یک نفر بخوایید که اون کلیدهای دوپل رو خاموش و روشن و شما هم در محل نصب لوستر با فازمتر چک کنید که کدوم دو رشته مربوط به فازهای برگشتی از کلید میشه. بعدش نول رو هم که می تونید با آزمون و خطا پیدا کنید.

   • سلام از محبت شما ممنونم

 • سلام علیکم. وقت بخیر
  لوستر دو تا از لامپ هاش روشن نمیشد بازش کردم اما دو سه از سیم هاش رو نمیدونم به کجا باید وصل کنم. چطور باید عکس رو ارسال کنم تا بنده رو راهنمائی کنید

  • سلام. از نوار بالای سایت به قسمت تماس با ما برید.

 • باسلام خدمت مدیریت سایت
  بنده سه تا لوستر خریدم که وزن تقریبی هرکدام حدودا ۲۰تا۲۵ کیلو گرم هستش سه تا رول بولت توی سقف کار کردم می خواستم بدونم میشه لوسترها را به رول بولتها وصل کنی آیارولها تحمل این وزن را دارن واتفاقی نمیفته لطفا راهنماییم کنید وبهترین روش نصب لطفا ضمنا سایز رولها ۱۰یا۱۲ هستش باسپاس از شما

  • سلام داریوش جان. ما برای لوسترهای بالای ۱۵ کیلوگرم اصلاً پیشنهاد نمی کنیم که از رول بولت ها استفاده کنید. چون خطرناکه.
   بهترین روش نصب، جوش دادن یک قلاب به قسمت های فلزی سقف هستش.

 • سلام من دوتا لوستر صفحه ای دارم نصبش دقیقا همین جوریه که عکاساشو گذاشتین ولی خیلی سنگینه تقریبا هر کدوم بیست و پنج کیلو هست نمیدونم میتونیم نصب کنیم یا نه بنظر سقف نتونه نگهش داره

  • سلام. وزن لوستر هاتون خیلی زیاده حتماً از یک نصاب لوستر بخوایین این کار رو انجام بده و خودتون اقدام نکنید.

 • سلام . روز شما بخير من يك لوستر چيني دارم كه قبلا هم با ريموت كار ميكرد و هم با كليد .ولي از زماني كه آن را جابجا كرديم و براي آن هم از برقكار كمك گرفتیم ديگر مانند قبل روشن نميشود با كليد كه اصلا روشن نميشه و با ريموت هم گاهي بصورت اتفاقي روشن ميشه آنهم بصورت ناقص . ممنون ميشم كمكم كنيد

  • سلام. آیا هر بار که دکمه روشن یا خاموش رو از روی ریموت فشار میدین یک صدای تق از داخل لوستر شنیده میشه یا نه؟
   اگر صدای تق شنیده نشه، یعنی ریموتی که دست شماست یا خرابه یا باطریش ضعیف شده. اگر صدای تق شنیده بشه یعنی گیرنده ریموت که در داخل لوستر هست خراب شده و باید تعویض بشه.

   اینکه می فرمایید با کلید اصلا روشن نمیشه، به این خاطره که برقکار فراموش کرده که فاز ورودی به لوستر رو از برگشتی کلید بده. اگر می تونید خودتون این کار رو انجام بدین، در غیراینصورت از یک برقکار کمک بگیرین.

 • سلام به شما.میخوام لوستر را در سقف نصب کنم نشد چندتا سوراخ کردم بازم نشد ۲سانت گج دارد وچند ردیف اجر سفالی بالای سقف قرار دارد چی کار کنم راهنماییم کنید دوروبر سقف چند تا سوراخ هم زدم خراب شده چطوری وباچه راهی اقدام کنم چون لوستر حدود ۱۵تا۲۰کیلو وزن داده….اگرم عکس خواستید چطوری ارسال کنم .خیلی خیلی ممنون ازتون

  • سلام. از اونجایی که وزن لوستر زیاده حتماً بهتون پیشنهاد می کنم که به میلگردها یا تیرآهن های سقف یک قلاب آهنی جوش بدید و با استفاده از رول پلاک و رول بولت اقدام به نصب لوستر نکنید.
   یک لیسه پلاستیکی بگیرید و سوراخ های ایجاد شده رو با گچ پر کنید.

 • سلام من لوستری را نصب کردم یکی از چراغ ها روشن نمی شه از لامپ هم نیست از هولدور است حالا هولدور سرامیکی هست چطوری بازش کنم شاید سیمش قطع شده باشه ممنون

  • سلام. برق منزل رو از جعبه فیوز قطع کنید. در داخل هولدر(سرپیچ) یک پیچ هست که با باز کردن اون پیچ، سرپیچ هم باز میشه و می تونید سیم های پشت اون رو چک کنید.

 • نحوه نصب هالوژن درسقفهای یونولیت رو توضیح بدید لطفا
  اگه سقف یونولیت شده رو بکنیم و هالوژن رو نصب کنیم آیا اینطوری هالوژن در سقف یونولیت محکم و سفت نصب خواهد شد؟
  و اینکه اینطوری احتمال آتش سوزی وجود ندارد با یه اتصالی خیلی کوچیک؟

  • سلام آقا بهنام.معمولاً هالوژن ها رو روی سقف هایی نصب می کنن که داخلش خالی باشه، یعنی سقف کاذب داشته باشه.
   ولی اگر تنها یک هالوژن داشته باشید میشه هالوژن رو روی سقف های یونولیت هم نصب کرد، یونولیت تحمل نگه داشتن هالوژن رو داره. فقط می مونه نصب لوله برق و سیمکشی اون، که کار سختیه، چون باید لوله در کف طبقه بالایی نصب بشه و واسه اون هالوژن سقف سوارخ بشه تا لوله برق بیاد پایین.

   ولی اگر بخوایید تمام سقف در دور تا دور یک پذیرایی هالوژن نصب کنید، امکان پذیر نیست. چون همیشه تعداد زیادی هالوژن با یک کلید روشن میشن و لوله های برق اونها سری انجام میشه و چون فضایی بین هالوژن ها نیست که لوله قرار بگیره نمیشه لوله گذاری کرد.

   ۲- بنظرم احتمال خطر آتش سوزی خیلی کمه

 • با سلام و خسته نباشيد من لوستر سقف رو نصب كردم ولي فقط يك رنگ لامپ آن روشن ميشه و با زدن دوباره كليد برق رنگ لامپ ها عوض نميشود (بدون ريموت است) علت چيست آيا ممكن است مربوط به لامپ ريز محافظ داخل كليد برق باشد

  • سلام. بایستی از پشت لوستر و سیم های خروجی از اون برای ما یک عکس ایمیل کنید تا بتونیم شما رو راهنمایی کنیم.

 • با تشکر از مطالب مفید و زحمات شما. صحیح دستگاه سوراخ کن در انگلیسی Drill میباشد.

  • سلام. متشکرم

 • سلام. گچ سقف حدوداً ۳ سانتی متر قطر داره. شما باید کاملاً گچ ها رو بکنید و به آجرها یا بتن های سقف برسید، بعدش رول بولت رو نصب کنید.
  ::: حتما بايد توجه كرد هنگام سوراخكاري سقف بتني ، لوله پكيج واحد بالا سوراخ نشود اين بلا سر من اومده

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 2
 • بازدید امروز: 14,961
 • بازدید دیروز: 13,221
 • بازدید ماه: 424,738
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: آذر ۲۰, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام