شهریور
۲۶
۱۳۹۴

روش نصب لوستر

روش نصب لوستر  و آباژور در انواع سقف ها:

 

روش نصب لوستر ها

روش نصب لوستر ها

 

در نصب لوستر ها مهمترین کار، طریقه نصب قلاب و زنجیر برای لوستر است. اگر ساختمان هنوز نیمه کاره است، بهترین کار این است که یک زنجیر را به تیر آهن های سقف جوش دهید. که این بهترین و ایمن ترین روش برای آویزان کردن لوستر است.

 

ولی اگر قرار است در یک منزل آماده لوستر نصب کنید به این صورت عمل کنید:

الف: اگر سقف اتاق از نوع “سقف کاذب” نیست، شما باید از رول بولت هایی که در تصویر پایین آمده است استفاده کنید.

 

رول بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای

 

این رول بولت ها در اندازه های مختلف در بازار وجود دارد و هر چه لوستر شما سنگین تر باشد، باید از رول بولت های بزرگتری استفاده کنید. نحوه نصب آنها هم به این صورت است که ابتدا با دِلر سقف را سوراخ کنید طوری که رول بولت با یک فشار خیلی کم داخل سوراخ قرار گیرد. آنگاه قسمت چنگک مانند آن را با انبردست آن قدر بچرخانید که پره های رول بولت در سقف باز شود و کاملاً محکم شود. آنگاه لوستر را به چنگک رول بولت وصل کنید و سپس سیم های که از کلید برق آمده را به لوستر وصل کنید.

این نوع رول بولت ها توانایی تحمل لوسترهای با وزن حداکثر ۱۵ کیلوگرم را دارند.

 

 

ب: اگر سقف کاذب است و وزن لوسترها حداکثر ۱۰ کیلوگرم است می توانید از رول بولت های پروانه ای که در تصویر زیر می بیند، استفاده کنید.

 

پیچ پروانه ای

پیچ پروانه ای

 

برای نصب این مدل رول بولت ها، باید با دریل، سقف را سوراخ کنید (پیشنهاد ما مته شماره ۱۶ است)، به طوری که انگشت شست شما به راحتی داخل سوراخ جا شود. آنگاه پروانه های پیچ را بسته و آن را در سوراخ فشار دهید. مشاهده می کنید که پروانه های آن در داخل سقف کاذب باز می شود. حالا قسمت چنگک مانند آن را بچرخانید تا محکم شود. آنگاه لوستر را به آن آویزان کنید. مانند تصویر زیر

 

روش نصب لوستر در سقف کاذب

پیچ پروانه ای

 

 

ج: اگر وزن لوستر بیشتر از ۱۰ کیلوگرم است، حتماً باید به نحوی سقف کاذب را بردارید و به سقف اصلی ساختمان برسید. بعد قلابی را به سقف اصلی ساختمان جوش دهید یا از رول بولت هایی که در قسمت الف توضیح داده شد، استفاده کنید.

 

 

د: حالا به سراغ سقف های یونولیت ( آکاسیو ) می رویم. نصب لوستر بر روی سقف های یونولیت سخت تر و وقت گیرتر از سقف های دیگر است. در این نوع سقف ها ابتدا به وسیله یک گردبر به قطر حدوداً ۱۲ سانتی متر، یک سوراخ در سقف ایجاد کنید. وقتی که به آکاسیوهای سقف رسیدید با یک پیچ گوشتی، شروع به ساییدن آکاسیوها کنید تا به یک سقف بتنی برسید ( مطمئن باشید که به یک سقف بتنی خواهید رسید ) . حدوداً قطر این آکاسیوها ۲۵ سانتی متر است. حالا بقیه مراحل شبیه قسمت الف است. یا می توانید از سه عدد پیچ و رول پلاک هم استفاده کنید. اگر لوستری که نصب می کنید از نوع صفحه ای و چسبیده به سقف است پس نیازی به پر کردن آن سوراخی که ایجاد کرده اید نیست زیرا لوستر روی آن را می پوشاند. ولی اگر لوستر شما  از نوع آویزان است، باید از یک گچ کار بخواهید که آن سوراخ را پر کند.

در نصب لوستر های صفحه ای در سقف های یونولیت یک نکته وجود دارد. بعد از این که به سقف بتنی رسیدید و رول بولت یا پیچ رول پلاک را نصب کردید، آنگاه به وسیله سیم رابیتس مرکز قسمت فلزی بعلاوه شکل این لوسترها را با انبردست به رول بولت وصل کنید. سیم رابیتس را چند دور، دور آن بچرخانید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید. چهار عدد پیچ ام دی اف هم به آن بزنید تا این طرف و آن طرف نرود. آنگاه لوستر را به قسمت “فلزی بعلاوه شکل” وصل کنید. منظور از قسمت فلزی بعلاوه شکل قطعه ای است که در تصویر زیر می بینید.

 

روش نصب لوستر های صفحه ای

 

اگر سیم برق از قبل تعبیه نشده است. با یک پیچ گوشتی یک شیار کوچک در سقف ایجاد کنید و سیم برق دو رشته را در شیار قرار داده و روی آن را با یک لیسه پلاستیکی، گچ کنید.

 

سیم کشی برق لوستر و آباژور

سیم های برقی که از سقف برای لوستر آمده است احتمالاً سه رشته سیم است. این به این خاطر است که برقکارها معمولاً برای روشن و خاموش کردن لوستر ها، کلید دوپل در نظر می گیرند. چون بسیاری از لوسترها طی دو مرحله روشن می شوند. پس سه سیمی که در زیر لوستر قرار دارد، دو تای آنها فاز و یکی از آنها نول است. که می توانید با فاز متر آنها را تشخیص دهید.

اگر از لوستر شما فقط دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر از نوع یک پل است. که فقط باید به آن یک رشته فاز و یک رشته نول وصل کنید. ولی اگر از لوستر دو تا دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر شما از نوع دو پل است. که باید دو رشته از آنها را به هم بپیچید (یکی از هر کدام از زوج سیم ها) و به نول وصل کنید و به دو تا رشته سیم باقی مانده هم به صورت جداگانه فاز وصل کنید.

نکته: اگر می بینید بعضی از سیم ها در زیر لوستر اضافی است، آنها را قطع نکنید. چون بعضی از لوستر ها سیم نول خود را از لوستر کناری می گیرند (یعنی برقکارها این طور سیم کشی کرده اند )

نکته: اگر وزن لوستر یا آباژور کمتر از ۵ کیلوگرم است. می توانید از پیچ و رول پلاک هم برای نصب آن در سقف های غیر کاذب استفاده کنید. بهتر است در زمانی که سقف را سوراخ می کنید. سوراخ را کمی اُریب ایجاد کنید تا رول پلاک به راحتی از سقف خارج نشود.

نکته: قبل از نصب لوستر ها حتماً برق ها را از جعبه فیوز قطع کنید.

 

 

پیشنهاد :

آیا شما هم از علاقمندان برق ساختمان هستید. یا اینکه هم اکنون یک برقکار هستید. در هر صورت به شما پیشنهاد می کنیم اگر از این مطلب لذت بردید، سری هم به کتاب آموزش برق ساختمان , سیستم های اعلان حریق بزنید. از این دست آموزش ها در این کتاب زیاد است. نسخه کامل این کتاب در قسمت محصولات آموزشی آماده دانلود است.

 

 

 142 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام . روز شما بخير من يك لوستر چيني دارم كه قبلا هم با ريموت كار ميكرد و هم با كليد .ولي از زماني كه آن را جابجا كرديم و براي آن هم از برقكار كمك گرفتیم ديگر مانند قبل روشن نميشود با كليد كه اصلا روشن نميشه و با ريموت هم گاهي بصورت اتفاقي روشن ميشه آنهم بصورت ناقص . ممنون ميشم كمكم كنيد

  • سلام. آیا هر بار که دکمه روشن یا خاموش رو از روی ریموت فشار میدین یک صدای تق از داخل لوستر شنیده میشه یا نه؟
   اگر صدای تق شنیده نشه، یعنی ریموتی که دست شماست یا خرابه یا باطریش ضعیف شده. اگر صدای تق شنیده بشه یعنی گیرنده ریموت که در داخل لوستر هست خراب شده و باید تعویض بشه.

   اینکه می فرمایید با کلید اصلا روشن نمیشه، به این خاطره که برقکار فراموش کرده که فاز ورودی به لوستر رو از برگشتی کلید بده. اگر می تونید خودتون این کار رو انجام بدین، در غیراینصورت از یک برقکار کمک بگیرین.

 • سلام به شما.میخوام لوستر را در سقف نصب کنم نشد چندتا سوراخ کردم بازم نشد ۲سانت گج دارد وچند ردیف اجر سفالی بالای سقف قرار دارد چی کار کنم راهنماییم کنید دوروبر سقف چند تا سوراخ هم زدم خراب شده چطوری وباچه راهی اقدام کنم چون لوستر حدود ۱۵تا۲۰کیلو وزن داده….اگرم عکس خواستید چطوری ارسال کنم .خیلی خیلی ممنون ازتون

  • سلام. از اونجایی که وزن لوستر زیاده حتماً بهتون پیشنهاد می کنم که به میلگردها یا تیرآهن های سقف یک قلاب آهنی جوش بدید و با استفاده از رول پلاک و رول بولت اقدام به نصب لوستر نکنید.
   یک لیسه پلاستیکی بگیرید و سوراخ های ایجاد شده رو با گچ پر کنید.

 • سلام من لوستری را نصب کردم یکی از چراغ ها روشن نمی شه از لامپ هم نیست از هولدور است حالا هولدور سرامیکی هست چطوری بازش کنم شاید سیمش قطع شده باشه ممنون

  • سلام. برق منزل رو از جعبه فیوز قطع کنید. در داخل هولدر(سرپیچ) یک پیچ هست که با باز کردن اون پیچ، سرپیچ هم باز میشه و می تونید سیم های پشت اون رو چک کنید.

 • نحوه نصب هالوژن درسقفهای یونولیت رو توضیح بدید لطفا
  اگه سقف یونولیت شده رو بکنیم و هالوژن رو نصب کنیم آیا اینطوری هالوژن در سقف یونولیت محکم و سفت نصب خواهد شد؟
  و اینکه اینطوری احتمال آتش سوزی وجود ندارد با یه اتصالی خیلی کوچیک؟

  • سلام آقا بهنام.معمولاً هالوژن ها رو روی سقف هایی نصب می کنن که داخلش خالی باشه، یعنی سقف کاذب داشته باشه.
   ولی اگر تنها یک هالوژن داشته باشید میشه هالوژن رو روی سقف های یونولیت هم نصب کرد، یونولیت تحمل نگه داشتن هالوژن رو داره. فقط می مونه نصب لوله برق و سیمکشی اون، که کار سختیه، چون باید لوله در کف طبقه بالایی نصب بشه و واسه اون هالوژن سقف سوارخ بشه تا لوله برق بیاد پایین.

   ولی اگر بخوایید تمام سقف در دور تا دور یک پذیرایی هالوژن نصب کنید، امکان پذیر نیست. چون همیشه تعداد زیادی هالوژن با یک کلید روشن میشن و لوله های برق اونها سری انجام میشه و چون فضایی بین هالوژن ها نیست که لوله قرار بگیره نمیشه لوله گذاری کرد.

   ۲- بنظرم احتمال خطر آتش سوزی خیلی کمه

 • با سلام و خسته نباشيد من لوستر سقف رو نصب كردم ولي فقط يك رنگ لامپ آن روشن ميشه و با زدن دوباره كليد برق رنگ لامپ ها عوض نميشود (بدون ريموت است) علت چيست آيا ممكن است مربوط به لامپ ريز محافظ داخل كليد برق باشد

  • سلام. بایستی از پشت لوستر و سیم های خروجی از اون برای ما یک عکس ایمیل کنید تا بتونیم شما رو راهنمایی کنیم.

 • با تشکر از مطالب مفید و زحمات شما. صحیح دستگاه سوراخ کن در انگلیسی Drill میباشد.

  • سلام. متشکرم

 • سلام. گچ سقف حدوداً ۳ سانتی متر قطر داره. شما باید کاملاً گچ ها رو بکنید و به آجرها یا بتن های سقف برسید، بعدش رول بولت رو نصب کنید.
  ::: حتما بايد توجه كرد هنگام سوراخكاري سقف بتني ، لوله پكيج واحد بالا سوراخ نشود اين بلا سر من اومده

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 0
 • بازدید امروز: 818
 • بازدید دیروز: 11,781
 • بازدید ماه: 321,382
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: مهر ۱۲, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام