خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم نمره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر این جدول، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۵۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

جدول شماره ۱
توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی (PVC) است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (در گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

جدول شماره ۲

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

جدول شماره ۳

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است و اعداد داخل آن برای یک رشته سیم که در گروه ۳ (در جدول شماره ۱) قرار دارد محاسبه شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم مسی نمره ۱۰ ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

حالا به مثال دیگری توجه کنید: یک شرکت تمام تجهیزات مصرفی خود را محاسبه کرده و به این نتیجه رسیده که اگر تمام دستگاه های این شرکت روشن شوند جریان مصرفی آنها ۸۰ آمپر خواهد شد، حالا از آقای برقکار می خواهد که یک کابل از کنتور تا تابلو برق که در فاصله ۱۰۰ متری از کنتور برق اصلی قرار دارد بکشد، در این صورت آقای برقکار باید از چه کابلی استفاده کند؟

به خاطر این که جدول برای گروه ۳ تعریف شده ابتدا سایز یک رشته سیم در فضای آزاد را بدست می آوریم از جدول شماره ۳ متراژ ۱۰۰ متر را انتخاب می کنیم در آن ستون می آییم پایین و جریان ۸۰ آمپر را پیدا می کنیم حالا اگه به صورت افقی به سمت راست جدول حرکت کنیم سیم نمره ۱۶ بدست میاد، یعنی این که ما از حداکثر ظرفیت سیم ۱۶ در فاصله ۱۰۰ متری استفاده می کنیم. چون می خواهیم از کابل استفاده کنیم باید برویم و محاسبات را در گروه ۲ بدست بیاوریم ولی اگر یادتان باشد گفتیم که محاسبات جدول ۱ برای فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری است. پس ابتدا حداکثر جریان سیم شماره ۱۶ را در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری نگاه می کنیم که عدد ۱۰۰ آمپر است. حالا از جدول ۱ گروه ۲ عدد ۱۰۰ آمپر را باید پیدا کنیم میبینیم که عدد ۱۰۰ در جدول وجود ندارد و ما مجبوریم عدد ۸۷ یا ۱۱۵ را انتخاب کنیم عدد ۱۱۵ را که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است انتخاب می کنیم که سایز یک رشته کابل نمره ۲۵ بدست می آید، و حالا ۱۵ آمپر از ظرفیت سیم خالی باقی می ماند که آن را برای رزرو و توسعه آینده در نظر می گیریم. پس برای کابل اصلی این شرکت باید یک کابل ۲۵*۳ را انتخاب کنیم.

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


572 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام
  ببخشید برای انتقال برق ۱۲ ولت از منبع تغذیه ، تا پنل گوشی آیفون درب باز کن چه سیمی استفاده کنم؟

  • سلام. از سیم نمره ۱ یا ۱٫۵ استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید
  آیا نوع سیم توی هزینه برق تاثیر داره؟سیم قوی تر هزینه بیشتری روی قبض بدنبال داره؟
  بنده یک دستگاه ۹آمپر و ۲۲۰۰وات دارم میخواستم بدونم از چه نوع سیمی باید استفاده کنم
  خیلی ممنون

  • سلام، نوع سیم تاثیر نداره ولی اتصالات سست باعث میشه مدار جریان زیادی بکشه و مصرف برق زیاد بشه. تو مقاله عرض کردیم علاوه بر جریان، دما و طول هم تو انتخاب نمره سیم تاثیر داره.

 • جناب مهندس ، من داخل کناف و برای نصب لامپهای هالوژنی کوچک و نور مخفی کناف با مشکل مواجه شدم و اونم اینه که داخل بعضی از خونه ها لامپها بعد از مدتی یکی یکی کم نور و بعدش سوخته میشن
  تورهای مخفی هم یک متر به یک متر سوخته میشن .
  آیا مشکل از سیم کشی سقف کنافه ، یا مشکل از جای دیگه ست
  ممنون میشم جواب بدید .
  برای سیم کشی هم از سیم یک و نیم استفاده کردم .

  • سلام، ربطی به سقف نداره مشکل ممکنه از اتصالات شما باشه ممکنه اتصالات شما تو جایی از مدار شل باشه که باعث میشه جریان از مدار بکشه یا باعث افت ولتاژ میشه که تو کارکرد تجهیزات اثر بدی میذاره.

 • سلام خدمت اساتید عزیز میخواستم ببینم اگر نیاز داشته باشم از ۹۰ آمپر برای دستگاه های مجزای ۶ آمپری استفاده کنم باید از چه نوع فیوز و چه پریز و چه نوع سیمی استفاده کنم؟ تعداد دستگاه ها ۱۵ دستگاه است و هر دستگاه ۶ آمپر که در مجموع ۹۰ آمپر و هر دستگاه ۱۳۸۰ w توان دارد خیلی ممنون میشم اگه جواب را برایم email کنید. با تشکر از این سایت خوب

  • سلام، شما باید از یک کابل ۲۵*۳ و یک فیوز ۱۰۰ آمپر استفاده ‌کنید که بتونید ۹۰ آمپر بکشید و از پریز های معمولی که تا ۱۶ آمپر جواب میده استفاده کنید. ولی برای اینکه قطر کابل شما بیاد پایین هر ۴ تا پریز رو با استفاده از یک سرخط و از کابل ۲/۵*۳ تا کنتور استفاده کنید.

 • سلام خدمت اساتید بزرگوار . سیم نمره ۴ ظرفیت چند آمپر جریان رو داره . سپاسگزارم

  • سلام. طبق جدول بالا حدوداً ۲۷ آمپر

 • سلام برای کابل کشی برق برای دوربین شبکه که فاصله دستگاه تا سوئیچ ۱۰۰ متر و فاصله سوئیچ تا ۱۰ دوربین حدود ۳۰ متر میباشه ،ایا کابل ۱٫۵*۲ برای مصافت ۱۰۰ متری و کابل ۷۵*۲ برای مسیر اخلی استفاده بشه جواب میدهد؟
  مصرف هر دوربین ۸ وات و نص ف سوئیچ ۲۵ وات است
  با تشکر

  • آره کابل ۱.۵ × ۲ جواب میده سوییچ جریان زیادی نمیکشه، معمولا سوییچ حدودا یکی دو آمپر میکشه که آمپر مصرفی اون روی سوییچ نوشته شده. یک سوییچ ۲۴ پورتی حدودا ۴۵۰ وات مصرف داره با توجه به رابطه P=V×I جریان سوییچ تقریبا ۲ آمپر میشه یک آداپتور هم باید برای تامین برق دوربین ها استفاده کنی که تقریبا ۳ یا ۳.۵ آمپر میکشه از سوییچ به بعد هم برای هر کدوم از دوربین ها حدودا ۱ آمپر میکشه که سیم نمره ۰.۷۵ که به صورت اختصاصی برای هر کدوم جدا بکشی جواب میده در کل ولتاژ که میاد پایین جریان میره بالا ولی پیشنهادم اینه تا سوییچ ۲.۵ بکشی و برای هر کدوم از دوربین ها نمره ۱ بندازی چون برق تو کیفیت دوربین ها خیلی تاثیر داره میتونید هزینه سیم کشی تا دوربین ها رو هم کم کنید در عوض یک سوییچ poe استفاده کنید

 • سلام یک سوال داشتم :فیوز قبلی کنتور ما b25بود سوخت من تعویضش کردم به دلیل این که فیوز داخل فیوز باکس داخل خونه c32 دو پل بود من فیوز کنتور رو با c63جایگزین کردم کابل از کنتور تا فیوز باکس هم ۴ میلی هست به نظر تون مشکلی هست

  • سلام. بله این کار شما اشتباهه و خطرناک. چون اگر اتصالی پیش بیاد اون فیوز ۶۳ آمپر محافظت چندانی رو نمی تونه ایجاد کنه.
   ببینید کنتور شما چند آمپره، متناسب با همون باید براش فیوز نصب کنید.

 • باسلام و خسته نباشید باتوجه به اینکه انتخاب تعداد روشنایی و پریز باتوجه به جریان مجاز هادی مدار و جریان مجاز وسیله حفاظتی انتخاب میشود میشه لطفا فرمول محاسبه ان را بیان کنید یه مثال هم اگه بزنید عالیه.ممنون

 • با سلام
  ایا میتوان از یک سیم۲٫۵ برای سه یا شش پریز برای یخچال مغازه استفاده کرد
  با تشکر

  • سلام. استاندارد میگه تا ۱۲ تا پریز هم می تونید استفاده کنید. ولی بستگی به مصرف هر یخچال داره. در کل برای مغازه ها پیشنهاد می کنم برای هر ۲ یا ۳ یخچال از ۲ رشته سیم ۲٫۵ جداگانه تا جعبه فیوز استفاده کنید.

 • سلام
  آیا میشه برای پریزهای اتاق خواب با طول تقریبا ۲۰متر تا آخرین شعله پریز از جعبه تقسیم مینیاتوری سیم ۲.۵ برای فاز و سیم ۱.۵ برای نولش استفاده کنیم و از همین نول هم برای روشنایی های داخل اتاق استفاده کنیم( آیا تفاوت سطح مقطع فاز و نول بر آمپرکشی تاثیر منفی داره )

  • سلام در برق شهر سیم نول تا زمانی که وارد مدار نشده برق نداره ولی به محض اینکه وارد مدار میشه جریان در کل مدار یکیه و به صورت متناوب جهت آن عوض میشه قطر سیم فاز هر چقدر هست قطر سیم نول هم باید اندازه اون باشه. مدار روشنایی نیز باید کاملا از مدار پریز ها جدا باشه.

 • سلام مهندس از یک کابل که ۲ رشته مسی که قطر دور آن ۱۶ میلیمتر باشد در فاصله ۵۰ متری تا مصرف کننده چند آمپر میشه گرفت باتشکر

  • سلام آقا پارسا من دقیقا نمیدونم که سایز کابل شما چند در چنده، روی کابل با دو عدد مثلا نوشته ۶*۲ یعنی کابل دو رشته با قطر ۶ میلیمتر مربع دارد اگر نمره ۶ باشه با توجه به جدول ۱ در گروه ۲ که در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری کابل ۴۷ آمپر میکشه ولی برای فواصل بیشتر دوباره در انتهای همین مقاله با یک مثال توضیح دادیم

 • جناب مهندس کنتور قدیمی کشش تمام بار ۲ کنتر دیگه را داره یا نه ؟لطفا بنده را راهنمایی کنید

  • با توجه به توضیحات تون احتمالا نه بستگی به آمپر خروجی کنتور هاتون داره از بیشتر ظرفیت کنتور قدیمی استفاده کتید بقیه بار مصرفی تون رو روی بقیه کنتور ها توزیع کنید

 • با سلام و عرض خسته نباشید خدمت جنابعالی بابت زحماتی که میکشید. در ملک ما ۲ تا کنتور تک فاز و ۱ کنتور سه فاز وجود داره که بار مصرفی اون ها درست تقسیم نشده چون ملک کمی قدیمیه.حال میخوام از خدمت جنابعالی بپرسم که بار مصرفی بیشتر روی کدام کنتور انداخته بشه بهتره برای اینکه هزینه برق کمتر بشه روی تک فاز یا روی سه فاز .( البته فراموش کردم بگم که یکی از کنتور های تک فاز که داریم از نوع قدیمی ) اگر بنده را راهنمایی فرمایید خیلی ممنون میشم . ممنون از وقتی که برای بنده صرف میکنید.

  • از لحاظ هزینه بهتره بار رو روی کنتور قدیمیه بندازین چون با یک تعرفه برق مصرفی شما رو محاسبه میکنه دیگه هزینه اوج بار و کم باری رو جدا حساب نمیکنه.

 • با سلام

  یکی از دستگاه شرکت که در بالاترین آمپر ۱۲۵ می باشد و فاصله آن نیز زیر ۵۰ متر است با کابل ۷۵ که استفاده شده بود کابل کاملا داغ شده بود و مجبور به استفاده از کابل ۹۰ گردید.
  این جدول در عمل که چندین مورد اجرا گردیده جواب نمی دهد.
  در مواردهای مشابهه همین حالت بوده است

  با تشکر

  • سلام ممنونم از اطلاعات مفیدی که در اختیار کاربران قرار می دهید تمام اعداد بدست آمده به صورت دقیق و استاندارد است ولی با توجه به کارخانه تولید کننده کابل و شرایط مختلف کابل کشی و پیش بینی دیوایس هایی که ممکن است به مدار اضاقه شوند همیشه باید قطر کابل بیشتر از عدد بدست آمده انتخاب شود.

 • برای مسافت ۱۳۰متر از کنتورتا جعبه فیوز باغ چه کابلی باچه سایزی بخرم؟

  • سلام برای یک واحد معمولی با توجه به این مسافت میتوان از کابل ۳ در ۶ استفاده کرد ولی برای محاسبه دقیق سطح مقطع کابل مقاله محاسبات تابلوهای برق سه فاز و تک فاز را مطالعه فرمایید.

 • آیا برای جریان عبوری سیم با مقاطع کمتر از ۰.۱ میلیمتر مربع جدولی وجود داره؟

  • سلام. خیر، تا به حال ندیدم.

 • سلام جناب مهندس. ممنون از پاسخگویی ولی جناب مهندس در این جدول حداقل سطح مقطع ۰.۱ میلیمتر مربع است در حالی که سطح مقطع سیم ۰.۲ میلیمتر تقریبا میشه ۰.۰۳ میلیمتر مربع. جریان مجاز از این سیم چقدر است ؟

  • سلام منظور از سطح مقطع، سطح مقطع خود سیم است

   • سوال من هم در مورد میزان جریان مجاز از سیم مسی با قطر ۰.۲ میلیمتر است

 • این جداولی که فرستادید برای برق ۳ فاز هستش
  آیا تک فاز هم از همین روال طبعیت میکنه

  • سلام. این جداول برای یک رشته سیم هست، فرقی نمی کنه ۳فاز باشه یا تکفاز.

 • سلام مهندس جان
  بازم یه سوال دیگه
  میگن یکی از سیم های برق باعث برق گرفتگی نمیشه هر دوسیم باعث میشه ایا درسته؟
  و اینکه ایا امکان داره اگر بخوام از کابل برق قبل از کنتور در حالی که به تیر برق وصل هست یه انشعاب بگیرم و باعث برق گرفتگی نشه البته با دستکش و عایق؟
  ممنون

  • سلام. ۱- خیر فقط سیم فاز باعث برقگرفتگی میشه. و در یک حالت هم نول موجب برقگرفتگی میشه، به این صورت که دست شما خیس باشه و مقاومت بدن شما کمتر یا مساوی با مقاومت سیم نول باشه و الکترون ها بجای سیم نول از بدن شما هم عبور کنند.
   ۲- سوال ۲ شما رو نمی تونم جواب بدم.این کار اخلاقاً و شرعاً نادرسته.

 • یک قرقره دارم که ۲۰۰۰ دور سیم ۰٫۲۵روی ان پیچیدم وبه اصطلاح یک بوبین درست کردم وآن را بر روی یک هسته فریتی یو شکل جازدم میخواهم یک مغناطیس با شدت میدان ۳۸۰۰گوس بگیرم حداکثر جریانی که از ان می توانم عبور دهم چقدر است که سیم پیچ من نسوزد وایا چنین شدت میدانی با این مشخصات از این سیتم می توان گرفت؟

  • سلام. در این زمینه اطلاعات کاملی ندارم. ولی برای اینکه متوجه بشید حداکثر جریان عبوری از سیم پیچ شما چه مقداری باشه که سیم پیچ نسوزه، کافیه از یک جریان پایین، مثلاً یک آمپر شروع کنید و کم کم جریان رو بالا ببرید و در هر لحظه لمس کنید که آیا سیم پیچ شما گرم شده یا نه. هر زمان که سیم پیچ اندکی گرم شد، بهتره که دیگه بیشتر از اون بهش فشار نیارید. البته باید چند درصدی هم از این آستانه کمتر باشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی