خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم نمره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر این جدول، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۵۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

جدول شماره ۱
توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی (PVC) است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (در گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

جدول شماره ۲

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

جدول شماره ۳

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است و اعداد داخل آن برای یک رشته سیم که در گروه ۳ (در جدول شماره ۱) قرار دارد محاسبه شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم مسی نمره ۱۰ ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

حالا به مثال دیگری توجه کنید: یک شرکت تمام تجهیزات مصرفی خود را محاسبه کرده و به این نتیجه رسیده که اگر تمام دستگاه های این شرکت روشن شوند جریان مصرفی آنها ۸۰ آمپر خواهد شد، حالا از آقای برقکار می خواهد که یک کابل از کنتور تا تابلو برق که در فاصله ۱۰۰ متری از کنتور برق اصلی قرار دارد بکشد، در این صورت آقای برقکار باید از چه کابلی استفاده کند؟

به خاطر این که جدول برای گروه ۳ تعریف شده ابتدا سایز یک رشته سیم در فضای آزاد را بدست می آوریم از جدول شماره ۳ متراژ ۱۰۰ متر را انتخاب می کنیم در آن ستون می آییم پایین و جریان ۸۰ آمپر را پیدا می کنیم حالا اگه به صورت افقی به سمت راست جدول حرکت کنیم سیم نمره ۱۶ بدست میاد، یعنی این که ما از حداکثر ظرفیت سیم ۱۶ در فاصله ۱۰۰ متری استفاده می کنیم. چون می خواهیم از کابل استفاده کنیم باید برویم و محاسبات را در گروه ۲ بدست بیاوریم ولی اگر یادتان باشد گفتیم که محاسبات جدول ۱ برای فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری است. پس ابتدا حداکثر جریان سیم شماره ۱۶ را در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری نگاه می کنیم که عدد ۱۰۰ آمپر است. حالا از جدول ۱ گروه ۲ عدد ۱۰۰ آمپر را باید پیدا کنیم میبینیم که عدد ۱۰۰ در جدول وجود ندارد و ما مجبوریم عدد ۸۷ یا ۱۱۵ را انتخاب کنیم عدد ۱۱۵ را که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است انتخاب می کنیم که سایز یک رشته کابل نمره ۲۵ بدست می آید، و حالا ۱۵ آمپر از ظرفیت سیم خالی باقی می ماند که آن را برای رزرو و توسعه آینده در نظر می گیریم. پس برای کابل اصلی این شرکت باید یک کابل ۲۵*۳ را انتخاب کنیم.

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


440 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم اینکه مثلا در جدولیکه در سیم شما هست سایز کابل ۹۵ گفته شده که ۲۷۵ آمپر جریان میکشه آیا این ۲۷۵ آمپر مربوط به یک فاز میشه یا مربوط به به سه فاز و یا کل کابل ممنون ؟

  • سلام. منظور از هر رشته از کابل نمره ۹۵ می تونه ۲۷۵ آمپر رد بشه.

 • با سلام و عرض ادب.ممنون از پاسخ به سوالات در خصوص انتقال برق دو کنتور تک فاز مختلف با یک کابل ۴ نخ. فقط یه جا در مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان درتبصره بخش ۱۳-۹-۱-۲ گفته شده:
  نباید از رشته های مختلف یک کابل یا هادی های کشیده شده در یک لوله برای سیستم های مختلف یا مدارهای قدرت استفاده کرد.
  حالا نمیدونم ایا دو کنتور تک فاز مختلف،دو سیستم مختلف محسوب میشه و مشمول تبصره فوق میشه یا نه؟ منظور از دو سیستم مختلف در تبصره فوق چیه؟
  برای کابل ۶ ،لوله پی وی سی یا فلزی ۴ سانتی کافی هست؟ نیاز هست که مثلا زیر لوله که افتاب نمیخوره هم در فواصل معین برای تهویه سوراخ بشه؟

  • سلام. پاسخ سوال اول رو باید اجازه بدید با مشورت همکارم مهندس مهربانی پاسخ بدم.
   ۲- برای کابل ۶ یک لوله پی وی سی نمره ۲٫۵ کافی هستش. و نیازی نیست که لوله رو برای تهویه سوراخ کنید.

 • ممنون از پاسخ شما.
  استفاده از کابل شماره ۶ رو به خاطر اینکه کابل در هوای ازاد و بر روی پشت بام کشیده میشه و در معرض تابش مستقیم افتاب قرار میگیره انتخاب کردم.دمای هوا در منطقه ما در فارس به حدود ۴۲ درجه سانتیگراد در سایه میرسه و در افتاب طبعا بیشتره.
  برنامه کابل کشی ما به این صورت هست که کابل ۶ از کنتور به یک جعبه فیوز در پشت بام بیاد و از اونجا به اسپیلیت ها پس از گذاشتن فیوز مناسب با کابل مناسب منتقل بشه.
  یه کابل ۶×۴ سه فازاز برق کشی کارگاه صنعتی اضافه داشتیم.
  فقط با توجه به اینکه در این حالت فقط دو فاز منتقل میشه که با هم اختلاف فاز ۱۲۰ درجه دارند و عملا فاز سوم وجود نداره و کابل متعادل نیست نگران هستم که میدان مغناطیسی القایی سبب گرم شدن مضاعف کابل و افت ولتاز بشه.
  به طور کلی ایا انتقال برق دو کنتور تک فاز متفاوت با یک کابل ۴ نخ به جای دو کابل ۲ نخ از نظر استانداردهای الکتریکی داخلی و بین المللی و مقررات مبحث۱۳ مجاز هست؟؟
  ضمنا برای کابل کشی در هوای ازاد در معرض افتاب و رطوبت از روی دیوار و پشت بام چه نوع کابلی یاید استفاده بشه؟مفتولی یا افشان؟

  • خواهش می کنم. این مورد رو تویه استانداردها ندیدم. ولی از نظر عملی بهتون میگم که مشکلی ایجاد نمیشه و می تونید استفاده کنید.
   مفتولی و افشان هم فرقی نمیکنه. و حداقل کابل ها رو از داخل لوله پی وی سی ببرید. چه بسا که مقررات میگه در پشت بام باید از لوله فولادی استفاده کنید تا گرمای آفتاب باعث پوسیدگی کابل و لوله ها نشه.

 • سلام.من یه اسپیلت تک فاز ۲۴۰۰۰ و یک اسپیلت تک فاز ۳۶۰۰۰دارم.به جهت تقسیم بار و کاهش هزینه برق مصرفی میخوام کولرها رو به دو کنتور تک فاز مجزا وصل کنم.فاصله تا کنتور تقریبا ۲۵ متر هست.ایا برای صرفه جویی در هزینه کابل میشه از یک کابل ۶×۴استفاده کنم؟یا بایستی دو تا کابل ۶×۲ جداگانه خریداری کنم؟

  • سلام. ولی یک کابل ۴در۶ با ۲ تا کابل ۲در۶ جداگانه خیلی از لحاظ قیمت فرق نمیکنن. در کل پاسخ سوال شما اینه که بله می تونید استفاده کنید و مشکلی نداره.
   ۲- برای یک کولر ۲۴ هزار یک کابل ۲ در ۴ زیادی هم هست.

 • سلام و عرض ادب،ی سوال داشتم،میخواستم بدونم واسه سه تا یخچال داخل مغازه با یک کولر آبی یک خط سیم ۲/۵ افشان به طول ده متر کشیده شده با یک فیوز ۲۵ آمپر ایا مشکلی پیش نمیاره،ممنون

  • سلام. پیشنهاد می کنم که برق ۲ تا از یخچال ها رو جدا کنید و براشون یک سیم ۲/۵ دیگه قرار بدین.
   چون احتمال میدم وقتی کولر روی دور تند کار کنه، سیم کم بیاره .

 • سلام
  میخواستم ببینم برای دو طبقه منزل مسکونی سیم ۱.۵ یک و نیم برای فاز جواب میده ؟ اگه نه از چه سیمی استفاده کنم ؟

  • سلام سعید جان. سیم ۱/۵ رو فقط باید برای روشنایی ها استفاده کنید. برای پریزها باید سیم نمره ۲/۵ استفاده کنید و برای کابل اصلی که از کنتور به داخل واحد میاد هم باید از کابل نمره ۶ استفاده کنید.

 • سلام.برای مناطق مرطوب و ساحلی از چه نوع کابلی باید استفده شود؟ و استاندارد مربوط به این نوع کابا ها چیه؟

  • سلام. فرقی نمی کنه و از کابلهای معمولی هم می تونید استفاده کنید.

 • سلام.برای نصب کولر اسپلیت اینورتر ۳۰۰۰۰(با جریان ورودی ۸ آمپر) با فاصله حداکثر ۱۰ متری و دمای محیط حداکثر ۳۵ درجه و کابل توکار،چه سایز کابلی را باید استفاده کنم.ممنون

  • سلام. کابل نمره ۲٫۵ هم جواب میده ولی بهتره از کابل نمره ۴ استفاده کنید.

   • میشه لطف کنید و بیشتر توضیح بدید که اگه ۲.۵ استفاده کنم چه مشکلاتی ممکنه پیش بیاد؟ممنون

    • کولرهای گازی در زمان استارت اولیه برق زیادی مصرف می کنند و اگر جریان زیادی از سیم کشیده بشه در بلند مدت به روکش کابل آسیب وارد میشه.

 • سلام وقت بخیر

  یک سوال داشتم : برای اتصال یک رشته سیم ۶ به یک رشته سیم دیگر۶،(مثلا در جعبه تقسیم ) استفاده از ترمینال روش بهتر و مطمئن تری است یا اتصال با ماف (روکش دار) و ابزار پرس ؟؟

  از بین دور روش فوق ازنظر اتصال بهتر و عدم ایجاد حرارت کدامیک روش مناسب تری می باشد؟؟

  باتشکر از راهنمایی های شما

  • با سلام. اتصال با ماف اصولی تر است.

 • سلام مهندس. ما کولر گازی جنرال ۳۰۰۰۰داریم. و وقتی روشنش میکنیم موقع استارت موتورش برقا به شدت افت پیدا میکنه و چشمک میزنه. تمام سیم کشی کولر هم تو کار شده و نمیدونیم ضخامت و طول سیم چقدر بکار رفته. ممکنه از همین موضوع باشه؟ اصلا کدوم سیم باید استفاده بشه؟

  • با سلام. در صورتیکه افت ولتاژ دارید کولر شما جریان زیادی را دارد می کشد. کولر گازی ۳۰۰۰۰ حدود ۱۵ آمپر جریان می کشد( البته به نوع آن نیز بستگی دارد. اگر روی کولر گازی را نگاه کنید برچسب مشخصات آن را می توانید ببینید). در این حالت حداقل سیم یا کابل کشیده شده باید ۲٫۵*۲ باشد که باید فیوز آن حداقل ۱۶ آمگر از نوع کندکار باشد. همچنین مطمئن شوید(با استفاده از فاز متر) که در قسمت فیوزها اتصالات محکم هست. اگر کابل یا سیم یک تکه نباشد در قسمت اتصال در صورت شل بودن جریان کشیده می شود.

 • سلام واسه ی اسپلیت شصت هزار کابل افشان ۶ تو فاصله ۶۰متری جواب میده؟

  • سلام. ریسکش زیاده که اول کابل ۶ بخرید بعد جواب نده و بخوایید عوض کنید پس از کابل نمره ۱۰ استفاده کنید.

 • سلام داخل باغ از مبدل ۱۲ به ۲۲۰ استفاده می کنم برای روشنایی با ۲۰۰۰ وات فاصله جایی که روشنایی استفاده میشه با ماشین ۶۰ متری فاصله داره اولا مشکلی پیش نمیاد دوما اگر نه از چه سیمی استفاده کنم لطفا راهنمایی فرمایید.ممنون

  • سلام. ۱- بسته به توان خروجی اون مبدل شما داره. ولی فکر نکنم مبدل های ماشین بتونن اینقدر خروجی بهتون بدن.
   ۲- از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کنید.

 • سلام.درفاصله ۱۵۰متربرای انتقال ۱۰۰ آمپر برق سه فاز سیم مسی چند میلی استفاده میشود ممنون

  • سلام. آیا از فاز ۱۰۰ آمپر کشیده میشه؟؟؟ البته فکر نکنم اینطور باشه ۱۰۰ آمپر خیلی زیاده.

 • ببخشین من روی ی چیز کوچیک کار میکنم با سیم (المنتی) میخوام ی دستگاه برش ابر و… درست کنم ولی کار نمیکنه چند تا سوال تو ذهنم هست میخوام بگم
  ۱سیم المنتی ها با هم فرق میکنه (از نطر ولت و…)
  ۲سیم با ضخامت چند بردارم واسه کارم
  ۳با چه نوع باطری کار کنم (قلمی . نیم قلم یا ۲ قلمی یا ۴ تا و…)

  لطفا پاسخ بدین
  با تشکر از سایت خوبتون

 • سلام.ممنون بابت سایت خیلی خوبتون.من ی سوال داشتم اونم اینه ک برای عیب یابی یک ساختمان باید چ مراحلی و ب چ تربیت انجام بدیم تا به اون عیب برسیم؟با تشکر

  • سلام. مرسی از شما. پاسخ این سوال خیلی طولانیه. انشاا… در یک مطلب مجزا اون رو آموزش میدیم.

 • با سلام من یه سوالی داشتم برای یک لامپ ۱۰۰۰ وات سیم چند میخواد؟؟

  • سلام. سیم نمره ۱٫۵ کافیه.

 • سلام
  می خواستم محل پریز MK برق کولر ، جابجا کنم .( بدلیل نصب کولر اسپیلت ۳۶ هزار ) درخوزستان

  ۱- باتوجه به اینکه اضافه کردن سیم جدید روی کار خواهد بود ،آیا از ۲ سیم تکی میتوانم استفاده کنم ( منظورم بجای کابل مثلا دوتایی ۲*۴ )؟ چه نمره ای مناسب است برای سیم ها ؟؟ و چه نوع داکتی ؟

  ۲- یکی از کولر های اسپیلت ۳۶ نیز که خود کولر با کابل ۶ به برق وصل میشود، باید با اضافه کردن کابل محل پریز MK آنرا تغییر دهم / بدلیل نوع محافظ کولر اگر بخواهم هم دورشته از برق و هم دو رشته برای ادامه کابل ۶ کولر بصورت روی کار بسمت محل جدید (۱٫۵ متر بالاتر ) بکشم .آیا میشود ۴تا سیم نمره ۶ درون داکت گذاشت یا خیر؟
  یا میتوان ۴ رشته را سیم شماره ۴ گذاشت ؟؟ جوابگو هست؟

  باتشکر بسیار

  • سلام آقا نادر. در کل اضافه کردن سیم به سیم های قبلی از نظر مقررات اشتباه. چون محل اتصالات و چسب خوردگی ها داغ میشه و خطرساز میشه.
   ولی جواب سوالا شما اینه میشه
   ۱- سیمی که اضافه می کنید به کابل هم باید نمره ۴ باشه. داکت ۲ کفایت می کنه.
   ۲- بله ۴ تا سیم نمره ۶ درون یک داکت نمره ۲ جا میشه.

   • من منظورم اضافه كردن صرفا يك ونيم متر اونهم با ترمينال سراميكي بود .(بدون وصله با چسب)آيا بازهم غير استاندارد است؟
    در مورد دوم هم با توجه به نوع محافظ كه ترمينال دار است ديگر پريز MK برداشته ميشه ( بازهم با ترمينال ،سيم ها اضافه ميشه)

    بنظرتان اينجوري استاندارد هست ؟ يا روش بهتري ميتوان انجام داد؟
    بسيار از راهنماييتون ممنونم

    • کلاً اتصال سیم های غیر استاندارده ولی باز ترمینال سرامیکی بهتر از نوار چسبه.
     ۲- بله با ترمینال سیم ها اضافه میشن.

 • سلام مهندس، برای کولراسپیلت ۳۰۰۰۰ موتور اسکرول درمحیط گرم خوزستان درصورتیکه طول کابل ۵ متروسیم کشی روکاروالبته درسایه باشد چه نمره کابلی مناسب است؟ باتشکر.

  • سلام. بهتره که از کابل نمره ۴ استفاده کنید.

   • مهندس، تشکر،لطف کردید.

 • سلام میخواستم بدونم کابل ۶×۲ در طول ۱۳۵ متر زیر خاک چه مقدار آمپر دهی دارد کابل درجه یک میباشد ممنون

  • سلام آقای جعفری. طبق جدول بالا حدوداً ۲۵ آمپر.

   • ممنون موفق باشید مهندس

 • سلام خدمت شما.مهندس جان بنده یه برق تک فاز ۲۵ برای ویلا گرفتم.فاصله کنتور تا جعبه فیوز ۹۵متر است.میخواستم بدونم از سیم به چه ضخامتی برای برق کشی استفاده کنم.البته از نوع مفتولی میخوام که زیر خاک باشه.ممنون از شما

  • سلام آقا بهزاد. کابل با نمره ۶ برای کار شما مناسبه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی