فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
12
1394

فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟

فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟

فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟

فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟

آیا می دانستید فتوسل هایی که در برق ساختمان استفاده می شوند ظرفیت مشخصی در جریانی که از آنها می گیریم دارند، و اگر بیشتر از این جریان از آنها جریان کشی شود، رله داخل فتوسل خواهد سوخت؟؟؟
حتماً اکنون این سوال برای شما پیش آمده است که، پس هر فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟ این آموزش را دنبال کنید تا به پاسخ آن پی ببرید.

قبل از هر چیز باید بدانید که چند نوع فتوسل در بازار موجود است، که بسته به آمپر خروجی شان با قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. حتی آنها از نظر ظاهر کاملاً شبیه هم هستند. پس در هنگام خرید به آمپر خروجی آنها دقت کنید. و مقدار آمپر را از روی فتوسل بخوانید.

آنگاه باید محاسبه کنید که هر لامپ چند آمپر جریان مصرف می کند. این مقدار مستقیماً روی لامپ ها نوشته نمی شود و نیاز است که با یک فرمول آن را حساب کنید. معمولاً روی لامپ ها توان مصرفی آنها درج شده است. مثلاً 40 وات یا 100 وات.
کافیست عدد 220 که ولتاژ برق کشور ایران است را در مخرج و توان آن لامپ را در صورت یک کسر قرار دهید و مقدار آن کسر را حساب کنید. مثلاً اگر از لامپ 100 وات رشته ای استفاده می کنید، باید 100 را تقسیم بر 220 کنید که جواب می شود 0/454545. این عدد به دست آمده، مقدار جریانی است که یک لامپ 100 وات رشته ای مصرف می کند. البته در فرمول بالا یک مقدار کسینوس فی هم قرار می گیرد ولی چون مقدار آن ناچیز است، ما آن را در نظر نگرفته ایم.

پس از لحاظ تئوری:

 • یک فتوسل 6 آمپر، 13 عدد لامپ 100 وات
 • یک فتوسل 10 آمپر، 22 عدد لامپ 100 وات
 • و یک فتوسل 16 آمپر، 35 عدد لامپ 100 وات را می توانند خاموش و روشن کنند.

البته محاسبات بالا از نظر تئوری بود. و این در صورتی اتفاق می افتد که شرایط کاملاً ایده آل باشد، مثلاً دمای هوا 24 درجه باشد یا از جنس مرغوب برای سیم ها استفاده شده باشد و… . از نظر عملی در برق و الکترونیک ما چیزی داریم به نام “قانون 30 درصد“. یعنی برای احتیاط و ایمنی بیشتر، باید از هر یک از مقادیر بالا 30 درصد کم کنیم.

پس از لحاظ عملی باید

 • یک فتوسل 6 آمپر را حداکثر به 10 عدد لامپ 100 وات وصل کنیم.
 • یک فتوسل 10 آمپر را حداکثر به 20 عدد لامپ 100 وات وصل کنیم.
 • و یک فتوسل 16 آمپر را حداکثر به 30 عدد لامپ 100 وات وصل کنیم.

اگر مطلب طریقه نصب و سیمکشی فتوسل ها را مطالعه نکرده اید به اینجا مراجعه کنید. فتوسل

پس با استفاده از فرمول بالا می توانید حساب کنید که یک وسیله برقی چقدر جریان می کشد، و مطابق با آن جریان، از فتوسل مناسب استفاده کنید.

گاهی اوقات پیش می آید که می خواهید وسیله ای با توان و جریان بالا را با یک فتوسل روشن کنید، بطوری که جریان مصرفی آن وسیله از جریان خروجی فتوسل بیشتر است. مثلاً قصد دارید که تعدادی نورافکن را به فتوسل وصل کنید و با فرمول بالا حساب کرده اید که فتوسل شما، جوابگوی این تعداد نورافکن نیست. در این صورت بایستی از کنتاکتور در مدارتان استفاده کنید. در درس های بعدی در مورد روش نصب کنتاکتور در مدار فتوسل صحبت خواهیم کرد.

نکته: اگر شما بیشتر از جریان خروجیِ فتوسل از فتوسل جریان بگیرید، خرابی فتوسل به این صورت خود را نشان می دهد که یا چراغ های شما شبانه روز به صورت دائم روشن می مانند یا اصلاً چراغ های متصل به فتوسل روشن نمی شوند. در این صورت اگر با الکترونیک آشنایی دارید، می توانید رله داخل فتوسل را تعویض کنید، در غیر اینصورت باید تمام فتوسل را تعویض کنید.

نکته: روشن نشدن چراغ های متصل به فتوسل، همیشه دلیلِ بر خرابی رله داخل آن نیست و گاهی اوقات مشکل از برد داخلی فتوسل است.

جدول تعداد لامپ ها برحسب آمپر فتوسل

و در پایان بد نیست به این جدول که از شرکت شیوا امواج ارائه شده نگاهی بیندازید.

هر فتوسل چند لامپ را روشن می کند

همانطور که مشاهده میکنید این شرکت سه مدل فتوسل 6 آمپر، 10 آمپر و 16 آمپر دارد. که بسته به آمپر هر فتوسل بایستی تعداد لامپ های متصل به فتوسل را انتخاب کنید.

شاید ستون پنجم این جدول باعث تعجب شما شود. بله درست است، تعداد لامپ های کم مصرف از تعداد لامپ های رشته ای کمتر است به این خاطر که لامپ های کم مصرف یک جریان هجومی خیلی زیادی را در لحظه روشن شدن نیاز دارند. پس بیشتر از 5 لامپ کم مصرف 20 وات را به یک فتوسل 16 آمپر متصل نکنید. چون باعث خرابی فتوسل خواهد شد.

آیا می دانستید که در” کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق” مطالبی به مراتبط خواندیتر و جذابتر را میابید. پس سری هم به بخش محصولات آموزشی بزنید.
53 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • من یک فتوسل ۱۰امپرگرفتم برای یک لامپ ۱۵وات کم مصرف ایاکنتاکتورهم لازمه بزارم یانه

  • سلام خیر نیازی نیست میتونید همینجوری استفاده کنید بدون تجهیزاتی خاص

 • سلام
  چگونه از کلید برق این فتوسل نصب می شود
  مثلاً در حیاط یک کلید دو پل هست که روشنایی حیاط را تامین میکند
  اکنون چگونه من فتوسل را به سیم‌های کلید وصل کنم
  که در واقع کار کلید را انجام دهد
  با تشکر

  • سلام. از ترمینال طلایی رنگ پشت کلید وصل کنید به سیم قهوه ای رنگ فتوسل. از ترمینال های نقره ای رنگ پشت کلید هم وصل کنید به سیم قرمز رنگ فتوسل.
   یک سیم نول هم باید به سیم آبی رنگ فتوسل وصل کنید.

 • سلام وقت بخیر
  میخواستم ازتون بپرسم وقتی که تمام سیم های جعبه فیوز بسته و سرهم شده باشد یعنی سیم فاز ها به فازها و نول ها به نول ها وصل شود و اگر از کنتور سیم فاز و نول جا به جا شود در جعبه فیوز مشکلی پیش میاد؟؟؟

  • سلام. خیر مشکلی پیش نمیاد، ولی کلاً این کار غیر استاندارد هست.

 • سلام
  من یک فتوسل برای چند یک لامپ برای ساختمان نصب کردم اوایل درست عمل میکرد و به موقع خاموش روشن میکرد ولی الان ساعت 11 شب عمل میکنه مشکل از کجاست ؟

  • سلام. یک پتانسیومتر داخل فتوسل هست، اون رو با یک پیچ گوشتی کوچیک بچرخونید، اگر درست نشه باید فتوسل رو تعویض کنید.
   2-آیا فتوسل در جای خوبی نصب شده و به محض غروب خورشید، فضای اطراف فتوسل هم تاریک میشه یا نه؟ بعضی مواقع چراغ هایی در اطراف اضافه میشه که مانع از تاریک شدن اطراف فتوسل میشه.

 • میتونم ۴ تا پروژکتور۵۰w smd رو به یک کانال وصل کنم ؟

  • بهتره هر دو تا رو به یک کانال وصل کنید. تا طول عمر گیرنده ریموت بیشتر بشه.

 • سلام مهندس ریموت کنترل روشنایی(۴کاناله) هر کانال آن قابلیت وصل چند لامپled را دارند؟ آیا قابلیت وصل پروژکتور یا وال واشر به آن هست تا چند وات؟

  • سلام. رله های هر کانال معمولاً 10 آمپر هستند و می تونید تا 8 تا لامپ 15 وات ال ای دی به هر کانال وصل کنید.
   2- بله میشه. بستگی به توان و تعداد وال واشر داره، ولی هر چه کمتر باشه بهتره.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی