فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
12
1394

فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟

فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟

 

فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟

فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟

 

آیا می دانستید فتوسل هایی که در برق ساختمان استفاده می شوند ظرفیت مشخصی در جریانی که از آنها می گیریم دارند، و اگر بیشتر از این جریان از آنها جریان کشی شود، رله داخل فتوسل خواهد سوخت؟؟؟
حتماً اکنون این سوال برای شما پیش آمده است که، پس هر فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند؟ این آموزش را دنبال کنید تا به پاسخ آن پی ببرید.

قبل از هر چیز باید بدانید که چند نوع فتوسل در بازار موجود است، که بسته به آمپر خروجی شان با قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. حتی آنها از نظر ظاهر کاملاً شبیه هم هستند. پس در هنگام خرید به آمپر خروجی آنها دقت کنید. و مقدار آمپر را از روی فتوسل بخوانید.

آنگاه باید محاسبه کنید که هر لامپ چند آمپر جریان مصرف می کند. این مقدار مستقیماً روی لامپ ها نوشته نمی شود و نیاز است که با یک فرمول آن را حساب کنید. معمولاً روی لامپ ها توان مصرفی آنها درج شده است. مثلاً 40 وات یا 100 وات.
کافیست عدد 220 که ولتاژ برق کشور ایران است را در مخرج و توان آن لامپ را در صورت یک کسر قرار دهید و مقدار آن کسر را حساب کنید. مثلاً اگر از لامپ 100 وات رشته ای استفاده می کنید، باید 100 را تقسیم بر 220 کنید که جواب می شود 0/454545. این عدد به دست آمده، مقدار جریانی است که یک لامپ 100 وات رشته ای مصرف می کند. البته در فرمول بالا یک مقدار کسینوس فی هم قرار می گیرد ولی چون مقدار آن ناچیز است، ما آن را در نظر نگرفته ایم.

پس از لحاظ تئوری:

 • یک فتوسل 6 آمپر، 13 عدد لامپ 100 وات
 • یک فتوسل 10 آمپر، 22 عدد لامپ 100 وات
 • و یک فتوسل 16 آمپر، 35 عدد لامپ 100 وات را می توانند خاموش و روشن کنند.

 

البته محاسبات بالا از نظر تئوری بود. و این در صورتی اتفاق می افتد که شرایط کاملاً ایده آل باشد، مثلاً دمای هوا 24 درجه باشد یا از جنس مرغوب برای سیم ها استفاده شده باشد و… . از نظر عملی در برق و الکترونیک ما چیزی داریم به نام “قانون 30 درصد“. یعنی برای احتیاط و ایمنی بیشتر، باید از هر یک از مقادیر بالا 30 درصد کم کنیم.

پس از لحاظ عملی باید

 • یک فتوسل 6 آمپر را حداکثر به 9 عدد لامپ 100 وات وصل کنیم.
 • یک فتوسل 10 آمپر را حداکثر به 15 عدد لامپ 100 وات وصل کنیم.
 • و یک فتوسل 16 آمپر را حداکثر به 24 عدد لامپ 100 وات وصل کنیم.

 

اگر مطلب طریقه نصب و سیمکشی فتوسل ها را مطالعه نکرده اید به اینجا مراجعه کنید. فتوسل

 

پس با استفاده از فرمول بالا می توانید حساب کنید که یک وسیله برقی چقدر جریان می کشد، و مطابق با آن جریان، از فتوسل مناسب استفاده کنید.

گاهی اوقات پیش می آید که می خواهید وسیله ای با توان و جریان بالا را با یک فتوسل روشن کنید، بطوری که جریان مصرفی آن وسیله از جریان خروجی فتوسل بیشتر است. مثلاً قصد دارید که تعدادی نورافکن را به فتوسل وصل کنید و با فرمول بالا حساب کرده اید که فتوسل شما، جوابگوی این تعداد نورافکن نیست. در این صورت بایستی از کنتاکتور در مدارتان استفاده کنید. در درس های بعدی در مورد روش نصب کنتاکتور در مدار فتوسل صحبت خواهیم کرد.

 

نکته: اگر شما بیشتر از جریان خروجیِ فتوسل از فتوسل جریان بگیرید، خرابی فتوسل به این صورت خود را نشان می دهد که یا چراغ های شما شبانه روز به صورت دائم روشن می مانند یا اصلاً چراغ های متصل به فتوسل روشن نمی شوند. در این صورت اگر با الکترونیک آشنایی دارید، می توانید رله داخل فتوسل را تعویض کنید، در غیر اینصورت باید تمام فتوسل را تعویض کنید.

نکته: روشن نشدن چراغ های متصل به فتوسل، همیشه دلیلِ بر خرابی رله داخل آن نیست و گاهی اوقات مشکل از برد داخلی فتوسل است.

 

 

آیا می دانستید که در کتاب “آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق” مطالبی به مراتبط خواندیتر و جذابتر را میابید. پس سری هم به بخش محصولات آموزشی بزنید.
24 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام ، می خاستم بدونم که برای روشنایی محیطی با سیم کشی ۲۰۰ متر چند روشنایی میشه بروی فتوسل نصب کرد ، در ضمن از سیم ۲/۵ میشه استفاده کرد؟

  • سلام. فتوسل ها ظرفیت های مختلفی دارن. که در بالا کامل توضیح دادیم.

 • سلام من یک فونوسل ده امپر خریدم اما الان نمیدونم که چند تا لامپ را میتونه خاموش و روشن کنه

  • سلام من فتوسل را برای چراغهای حیاط ویلایم در شمال گرفتم وچراغهای حیاط کلیدش در ایوان هست ومیخواهم فتوسل را پشت دیوار کلید یعنی داخل حال نصب کنم آیا می تونم بدون اینکه کلید راحذف کنم فتوسل را نصب کنم واگر اینطور هست فتوسل قبل از کلید ویا بعد از کلیدنصب کنم ویا باید کلید را از مدار حذف کنم .ممنون

 • سلام . یک فتوسل 16 آمپر مارک کولاک برای روشنایی پارکینگ نصب کردم . تعداد لامپهای پارکینگ 10 عدد کم مصرف میباشد ولی شبها فتوسل خود بخود قطع و وصل می کرد (در ساعت 3 تا 5 بار) فتوسل را تعویض کردم ولی باز مشکل حل نشد . لطفا” راهنمایی کنید علت قطع و وصل چیست . در ضمن فتوسل در فضای باز و صحیح نصب شده و دور از نور میباشد.

 • سلام و خسته نباشید
  من تعدادی نورافکن با ترانس و بدون ترانس با لامپ های خیاری و با فتوسل 20 امپر بصورت جداگانه واسه هر نورافکن نصب کرده ام اما متاسفنانه فیوز مینیاتوری تابلوی برق قطع میشود نمیدونم چرا
  در ضمن تابلو برق سه فاز میباشد
  لطفا راهنمایی کنید.
  متشکرم

  • سلام. مرسی.
   1- اول تست کنید که خود فیوز سالم باشه. کافیه یک فیوز سالم رو جایگزین و تست کنید.
   2- شاید اتصالی یا خرابی در داخل یکی ترانس ها باشه. دونه دونه نورافکن ها رو از مدار خارج کنید تا به نورافکن معیوب می رسید.
   3- شاید در مسیر سیمکشی تون جایی اتصالی داشته باشه.

 • آیا دمای محیط بالای ۵۰ درجه باعث خراب شدن فتوسل می شود

  • سلام.خیر چیزی که روی فتوسل ها نوشته شده تا 70 درجه هم به درستی کار می کنند.

 • سلام ..واقعا ممنون…خلاصه، ساده و روان توضیح میدید…خدا خیرتان دهد….

  • سلام. سپاسگذارم از شما. موفق و موید باشید.

 • سلام علت روشن و خاموش شدن مداوم فتوسل در شب چیست؟

  • سلام. یا فتوسل رو در زیر نور چراغ ها نصب کردین که وقتی چراغ ها روشن میشن فتوسل فکر میکنه که روز شده و دستور خاموشی میده وقتی چراغ خاموش شد، باز فتوسل فکر می کنه که شب شده و دستور روشن شدن میده و این چرخه همیشه ادامه پیدا می کنه.
   و مشکل دوم هم از برد داخلی فتوسل هستش که در اینصورت مجبورید فتوسل رو تعویض کنید.

 • سلام و ممنون از مطلب
  برای چراغ های بیشتر میشه از رله با جریان بیشتر استفاده کرد؟ برای صرفه اقتصادی عرض میکنم ،

 • با تشکر از مطالب ارزشمندتون مهندس جان.
  تعداد مجاز لامپ برای کلید تک پل چطور محاسبه میشه ممنون میشم جواب بدین. سپاس

  • سلام. روی کلیدها نوشته شده 10 آمپر، یعنی می تونید تا 10 آمپر ازشون جریان بکشید. حالا حدوداً

 • ضمن عرض سلام و تشکر
  بنده تعدادی لامپ LED برای چراغهای راه پله خریداری کردم که متأسفانه بعد از نصب دیدیم همگی مدام چشمک میزنن و لرزش نور دارن لامپها تست شدن و کاملا سالم هستن میخواستم بدونم مشکل از فتوسل متصل به چراغهای راه پله میتونه باشه؟ البته تمامی چراغها سنسوردار هستن آیا سنسور چراغها هم میتونه تو این مسئله موثر باشه؟ کلا در مورد این مشکل میخواستم راهنمایی بفرمایید. (این نکته رو هم عرض کنم که لامپهای رشته ای و کم مصرف فلورسنت که در این چراغها نصب میشن دچاراین مشکل نمیشن)
  ممنون از شما

  • سلام.مرسی. متاسفانه این مشکل برای لامپ های LED که با سنسورهای چشمی کار می کنن هست و نمیشه کاریش کرد.

 • با سلام وتشکر از مطالب خوب شما

 • با سلام وتشکر از مطالب خوب شما

 • با سلام و خسته نباشيد.بعنوان يك مخاطب آماتور از مطالب شما نهايت استفاده را بردم.درعين قابل فهم بودن كاربردي بودن.موفق باشيد.

 • با استفاده از يك عدد كنتاكتور مىتوان از يك فتوسل براى خاموش وروشن كردن تعدادبيشترى لامپ استفاده کرد

  • بله امکان پذیره.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی