شهریور
۱۲
۱۳۹۴

فتوسل

فتوسل ها تجهیزاتی هستند که وظیفه دارند تا با توجه به طلوع و غروب خورشید، یا در بعضی از مدلها به وسیله یک برنامه کامپیوتری، یک لامپ یا هر وسیله برقی را خاموش و روشن کنند.

فتوسل های مورد استفاده در برق ساختمان دارای دو نوع کلی هستند.

فتوسل های معمولی یا نوری:

از این فتوسل برای خاموش و روشن کردن اتوماتیک لامپ ها در طلوع و غروب خورشید استفاده می شود. در واقع آنها با شدت نوری که دریافت می کنند می توانند تشخیص دهند که در حال حاضر روز است یا شب. و با توجه به آن جریان برق را قطع و وصل کنند. این نوع فتوسل دارای سه رشته سیم به رنگ قرمز، مشکی و سفید است که همانند تصویر پایین در مدار بسته می شوند.

 

نقشه فتوسل معمولی

نقشه فتوسل معمولی

پس مدار بالا به اینصورت عمل می کند که در شب به صورت اتوماتیک لامپ خاموش و در روز لامپ را به صورت اتوماتیک روشن می کند.

 

قیمت این مدل فتوسل در نوع ۶ آمپر، حدوداً ۲۰ هزار تومان است، ولی بسته به آمپر خروجی آن، قیمت هم بالاتر می رود.این فتوسلها در سه نوع ۶ ، ۱۰ ، ۱۶ ، ۲۵ آمپر در بازار موجودند.

در نصب این نوع فتوسل ها دقت کنید که، آنها را در جایی دور از نور لامپ ها نصب کنید. زیرا مقدار کمی نور هم می تواند روی آنها تاثیر بگذارد و در عملکرد آنها اختلال ایجاد کند.

 

فتوسل های نجومی:

اسم این دستگاه در واقع ساعت نجومی است ولی گاهاً به آن فتوسل نجومی هم می گویند. این دستگاهها نیاز به دریافت نور ندارد. و با یک برنامه کامپیوتری طلوع و غروب خورشید را به صورت دقیق تشخیص داده و لامپ ها را خاموش و روشن می کند. در بعضی از مدل ها حتی می توانید کوتاه و بلند شدن روزها در زمستان و تابستان را هم تنظیم کنید تا در مصرف برق صرفه جویی شود.

قیمت این مدل در بازار حدوداً ۶۵ هزار تومان است و ۵ آمپر توان خروجی دارد.

نقشه نصب آنها هم به صورت زیر است.

 

نقشه فتوسل نجومی

نقشه فتوسل نجومی

نحوه تنظیم این دستگاه در کاتالوگ این محصول آمده است. به این صورت که ابتدا ساعت داخلی دستگاه را تنظیم کرده و سپس بر اساس منطقه جغرافیایی هر مرکز استان، باید یک کد مشخص را وارد دستگاه کنید. آنگاه زمان خاموش و روشن شدن دستگاه را تنظیم می کنید.73 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام.برای لامپ های کم مصرف led از چ نوع فتوسل استفاده کنیم.

  • سلام. از هر نوع فتوسلی که بخوایین می تونید استفاده کنید. اگر نمی خوایید زیاد هزینه کنید یک فتوسل نوری ۶ آمپر کفایت می کنه.

 • سلام
  در فوتوسل چهار سیم دو تا سیمی که همرنگ هستن رو به هم ببندیم و بعد به سر دیگر لامپ ببندیم???

  • سلام آقا مهدی. اون دو تا سیم همرنگ هر دوشون نول هستند. پس هر دوشون رو به هم ببندید و بهشون نول وصل کنید. و بعدش یک انشعاب هم ازشون بگیرید و به لامپ وصل کنید.
   دو تا سیم دیگه هم که در تصویر بالا مشخصه.

 • سلام من در حال حاضر در شرکت دارم ست برق ساختمان رو میبندم که تو این ست فتوسل هم هست و کار نمیکنه از رو نقشه هم نگاه کردم بازم نشد فتوسل ۴سیم دارد مشکل کجاست؟

  • سلام آقا فرید. فتوسل رو بیارید بیرون و با یک لامپ ساده چک کنید تا از سلامت فتوسل مطمئن بشید. در فتوسل هایی که ۴ تا سیم دارن. دو تاش نوله و یکی فاز ورودی و یکی هم فاز برگشتی.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 5
 • بازدید امروز: 9,486
 • بازدید دیروز: 13,312
 • بازدید ماه: 462,631
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: تیر ۲۳, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام