0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

آموزش کامل نصب کلید کولر آبی – نقشه سیم کشی و نحوه بستن

28594 بازدید

دوست عزیزم اگر اطلاعات برقی ندارید از شما خواهش میکنم که از یک برقکار ماهر کمک بگیرید و کار را به ایشان بسپارید. اگر برقکاری را نمی شناسید، کافیست در دیوار یا شیپور سرچ کنید و به راحتی شماره تعداد زیادی برقکار را پیدا کنید و در مورد قیمت کار هم تلفنی با ایشان به توافق برسید. چون تعمیر و سرویس کولر آبی برای افراد بی تجربه کاری خطرناک است و یکی از دلایل عمده برقگرفتگی در کشور ما همین مورد بوده است. پس مقاله پایین مخصوص برقکارهاست و برای افراد عادی نوشته نشده است. در ادامه این آموزش می خواهیم در مورد روش نصب کلید کولر آبی صبحت کنیم و در یک فیلم نقشه سیم کشی و نحوه بستن کلید کولر را شرح دهیم.

فیلم نصب کلید کولر آبی

قبل از مطالعه این مقاله، فیلم زیر را در کانال یوتیوب ما مشاهده کنید. در این فیلم نحوه بستن، سیم کشی، نقشه و راهنمای نصب چهار مدل از کلیدها آموزش داده شده است. از آنجایی که یوتیوب دسترسی ما ایرانی ها را مسدود کرده است، لازم است که با آی پی غیر ایرانی متصل شوید در غیر اینصورت فیلم ها برای شما نشان داده نمی شود. در ضمن اگر به برق علاقه‌مند هستید خوشحال می شویم از لینک مقابل عضو کانال یوتیوب آموزش برق شوید.

نقشه سیمکشی کولر آبی

اگر از خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از ۳ رشته سیم نمره ۲.۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل ۱.۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در داخل کلید کولر “۲ لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد). با توجه به این توضیحات، مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا بزرگتر نمایش داده شود.

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد/سبز را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر

کلید کولر آبی در واقع از ترکیب سه کلید تشکیل شده است:

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی)

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید. امروزه دیگر شرکت های تولید کننده، دست از تولید این کلیدها کشیده‌اند.

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره ۳ که حذف شده است، در پشت این کلیدها ۸ سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار نمی گیرند و تنها سوکت های شماره ۱، ۲، ۷ و ۹ به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

سرسیم کولری

ترتیب اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

همانطور که پیداست در این مدل، سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره ۱
سیم تند به سوکت شماره ۷
سیم کند به سوکت شماره ۹
و پمپ به سوکت شماره ۲
متصل خواهد شد.

نوع دوم، کلید کولر توکار ۳ پل

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد ترمینال اتصال وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند است. مزیت این کلیدها نسبت به مدل قبلی این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ و مهره متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید را مشاهده می کنید.

پشت کلید کولر توکار

ترمینال های پشت کلید کولر

نوع سوم، کلید کولر ۴ پل

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر ۴ پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید از نوع ۳ پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر ۴ پل را مشاهده می کنید.

کلید کولر 4 پل

کلید کولر چهار پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید ۶ ترمینال جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N بالا
 • سیم نول خروجی به ترمینال N پایین وصل می شود.

نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب

نوع دیگری از کلیدها هستند که به کلید کولر تمام قطب معروفند، این کلیدها هم مانند کلیدهای قبلی به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

تصویر و نقشه اتصال این نوع کلید ها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر تمام قطب

راهنمای نصب کلید کولر تمام قطب

چند نکته در نصب کولر آبی

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش برق ساختمان مراجعه کنید. همچین در دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان توضیحات کاملی در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر به همراه کلید ایزولاتور داده شده است.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم بسیار زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و ۵ رشته با نمره ۱/۵ باشد.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی ۱۰ آمپر تایپ بی است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، ۳ رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود.

کلید کولر توکار ۳ پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید نگاه کنید. ۶ عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

نحوه نصب کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای ۶ عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این مدل:

فاز ورودی به ترمینال شماره ۳

سیم پمپ به ترمینال شماره ۶

سیم کند به ترمینال شماره ۴

سیم تند به ترمینال شماره ۱ وصل می شود

کلید کولر توکار مارک برق پارت ایرانیان

این هم از نقشه کلید کولر توکار برند برق پارت ایرانیان که یکی از دوستان نقشه آن را برای ما ارسال کرده اند. این کلید هم از نوع ۳ پل است. در این کلید ترمینال های ۳ و ۴ خالی هستند و هیچ سیمی به آنها وصل نمی شود.نقشه-سیمکشی-کلید-کولر-پارت-برق-ایرانیان

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=65
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

998 نظر در مورد آموزش کامل نصب کلید کولر آبی – نقشه سیم کشی و نحوه بستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با عرض سلام و خسته نباشید
  اولا ممنون بابت مطلب کاربردی تون
  دوما کلید کولر من دقیقا مثل شکل آخر شما پارت ایرانیانه
  سوما من برای نصب موتور براشلس به جای موتور معمولی کولر آبی، کلید رو کامل حذف کردم و سیم فاز(۱) رو بستم به ۶. با این که سیم ۵ و سیم ۲ از پشت جعبه تقسیم کلید آزاد هستند.بالا تو جعبه تقسیم کولر، سیم ۶ کاملا برق داره ولی سیم ۵ هم نصفه و نیمه لامپ فازمتر رو روشن میکنه! وقتی اتصال سیم ۱ و ۶ رو قطع میکنم دیگه سیم ۵ برق نداره.
  میخام بدونم سیم ۵ تا رسیدن به جعبه تقسیم کولر اتصال داره با سیم۶؟

  ۴

 2. باسلام وعرض خسته نباشید خدا قوت آقای مهندس مرادی سیم کشی کولر که انجام دادی برای بنده خیلی خوب بود .بسیار سپاس …

  ۹

 3. میبخشید خازن کولر ابی کوچک جای ۴ تا سوکت داره که احتمالا دو سیم سیم پیچ کوچک موتور باید به انها وصل شه ،چگونه وصل میشه ممنون

  ۷

 4. سلام وقتتون بخیر.
  نحوه نصب کلید کولر آسیا طرح کریستال رو میتونید راهنمایی بفرمایید.درپشت کلید ۳ تا جا برای سیم داره.

  ۶

  1. سلام، این موارد باید از نزدیک تست بشه، احتمال اول این هست که موتور سوخته باشه و احتمال دوم هم اینکه کلید کولر خراب باشه.

   ۴

 5. بسیار عالی و کاربردی من بسادگی با راهنمایی و اموزش های ساده و روان شما تونستم مشکلم رو حل کنم . بی نهایت ممنونم.

  ۷

 6. با عرض سلام خدمت مهندس مرادی گرامی امیدوارم خداوند ازت راضی باشه برای تهیه موتور کولر آبی کجارو پیشنهاد میفرمایی که معتبر باشه

  ۱۰

 7. سلام خسته نباشید کلید کولر بنده چهار پل بوده خراب شده پیدا نمیشه حالا ۳ پل بگیرم میشه راهنمایی کنید سیمهایی که به پشت کلید کولر ۴ پل قبلی وصل بود یه مشکی که sl وصله و پایین یه زرد و قرمز نازک و قرمز کلفت وصله که پمپ و کند و فاز فکر کنم میشه بگید این سیمها به کلید ۳ پل چه شکلی وصل بشه مگه سیم زرد نول نیست

  ۱۱

  1. سلام، رنگ سیم ها ملاک نیست، چون شاید برقکار قبلی هر رنگی رو به دلخواه خودش انتخاب کرده باشه.
   تفاوت کلید کولر ۴ پل و ۳ پل در اینه که در ۳ پل هیچ سیم نولی به کلید وصل نمیشه.

   ۱۳

 8. باسلام،پیرو اعلام مشکل قبلی کولر آبی منزل ما مبنی بر ایجاد صدای تق تق بعد از از دو ساعت کار کردن،یاتاقان ها و شفت دینام هم روغن کاری نمودم،اما درست نشد و همچنان صدای تق تق می دهد.
  لطفاً راهنمایی بفرمائید. باتشکر از شما

  ۱۸

  1. سلام جناب نعمتی، این مشکل از جاهای مختلفی می تونه باشه، باید یک سرویس کار بیاد و از نزدیک چک کنه، شاید اصلاً ربطی به یاتاقان ها نداشته باشه و مشکل از تسمه یا موتور باشه.

   ۱۶

  2. سلام آقای مرادی وقتتون بخیر.
   نحوه نصب کلید کولر آسیا طرح کریستال رو میتونید راهنمایی بفرمایید.درپشت کلید ۳ تا جا برای سیم داره.

   ۷

   1. سلام جناب موسوی، فیلم بالا رو مشاهده کردید، مشکل حل نشد؟ اگر مشکل حل نشده، چند تا عکس از پشت کلید بگیرید و به شماره واتس آپ ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳ ارسال کنید تا دقیق تر بتونم راهنمایی تون کنم.

    ۶

    1. سلام خسته نباشید جناب مهندس ،،بنده یه کلید گرفتم که روش زده Pompو Pو H1وH2 ،اینها Pompکه میشه همان پمپ و Pمیشه فاز

     ۵

     1. سلام، متشکرم، بله درسته در بعضی از کلیدها که کلمه PUMP درج شده، این میشه ترمینال پمپ و ترمینال دیگه که P درج شده اون میشه ترمینال فاز ورودی

      ۴

1 23 24 25
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853