تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

نقشه کلید کولر

15313 بازدید

دوست عزیزم اگر اطلاعات برقی ندارید از شما خواهش میکنم که از یک برقکار ماهر کمک بگیرید و کار را به ایشان بسپارید. اگر برقکاری را نمی شناسید، کافیست در دیوار یا شیپور سرچ کنید و به راحتی شماره تعداد زیادی برقکار را پیدا کنید و در مورد قیمت کار هم تلفنی با ایشان به توافق برسید. چون تعمیر و سرویس کولر آبی برای افراد بی تجربه کاری خطرناک است و یکی از دلایل عمده برقگرفتگی در کشور ما همین مورد بوده است. پس مقاله پایین مخصوص برقکارهاست و برای افراد عادی نوشته نشده است.

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از ۳ رشته سیم شماره ۲.۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل ۱.۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در داخل کلید کولر “۲ لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

۱- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره ۳ که حذف شده است، در پشت این کلیدها ۸ سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره ۱، ۲، ۷ و ۹ به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره ۱
تند به سوکت شماره ۷
کند به سوکت شماره ۹
و پمپ به سوکت شماره ۲
وصل خواهد شد.

۲- نوع دوم، کلید کولر توکار ۳ پل :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

پشت کلید کولر توکار

۲- نوع سوم، کلید کولر ۴ پل :

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر ۴ پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید کولر از نوع ۳ پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر ۴ پل را مشاهده می کنید.

کلید کولر 4 پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید ۶ پیچ جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
 • سیم نول خروجی به ترمینال N بالا وصل می شود.

۳- نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

چند نکته در نصب کولر آبی :

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره ۱/۵ باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافی برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی ۱۶ آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، ۳ رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود

کلید کولر توکار ۳ پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید را نگاه کنید. ۶ عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای ۶ عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این کلید:

فاز ورودی به ترمینال شماره ۳

سیم پمپ به ترمینال شماره ۶

سیم کند به ترمینال شماره ۴

سیم تند به ترمینال شماره ۱ وصل می شود

کلید کولر توکار مارک برق پارت ایرانیان

این هم از نقشه کلید کولر توکار برند برق پارت ایرانیان که یکی از دوستان نقشه آن را برای ما ارسال کرده اند. این کلید کولر هم از نوع ۳ پل است. در این کلید کولر ترمینال های ۳ و ۴ خالی هستند و هیچ سیمی به آنها وصل نمی شود.نقشه-سیمکشی-کلید-کولر-پارت-برق-ایرانیان

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=65
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

953 نظر در مورد نقشه کلید کولر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  یه سوال داشتم اینکه همه سیمها رو طبق نقشه وصل کردم ولی باز پشت کلید کولر موقع روشن کردن جرقه میزنه دلیلش چی میتونه باشه

  ۹

 2. سلام-یه نکته که به اون اشاره نشده و خیلی نصابها رعایت نمیکنند و من با تجربه۲۰ ساله در برق کشی برایم مسجل شد اینکه سعی کنید حتما اون کلید هایی که باید فیش وصل بشه دور فیشها رو عایق کاری کنید مثلا با چسب نوار برق(بعضی کلیدها قبلا داخل کلید هم فیش بود وهم روکش فیش) چرا که هنگام جا زدن و بستن کلید و فضای کم پشت کلید بخاطر کابل کولری و… امکان اتصال بین سر فیشها پیش بیاید و کار دست نصاب بده

  ۱۹

 3. باسلام وخسته نباشید خدمت شما.
  سوالم اینه که آیا میشه کولری که قبلا کلیدش ۴پل بوده رو الان به توکار ۳پل تغییر بدم؟ واگه جواب بله هست برای اینکار آیا همین که سیم تند وکند و فاز وپمپ رو وصل کنم درست میشه یا باید کاردیگه ای هم بکنم؟ چون در۴پل ها نول هم وصل میشه ولی اگه من از توکار سه پل استفاده کنم نول رو دیگه باید بزارم کنار.درحالیکه جعبه متصل به داخل کولر دارای نول هست.

  ۱۰

 4. سلام من کلید کولرآبی دلند آسا وصل کردن ولی دور کند وتند تا زمانی که پمپ روشن نکنی روشن نمیشن و از سیم کشی هم برابر دستورالعمل نصب کردم

  ۱۹

 5. سلام اطلاعات خوبی برای کولر های قدیمی و کلیدهای قدیمی بود اما الان بیشتر کولر ها دارای اوردرایو هستند موتور های ۳ دور یا ۴ دور با کلید دیجیتالی لطفا در مورد نحوه نصب و راه اندازی و عیب یابی آنها توضیحات را کامل به صفحه اضافه کنید با تشکر آذری

  ۱۲

 6. سلام نحوه سیم کشی کلید کولر ابسال که ۱۰ تا جا سوکتی داره چهار تا ردیف بالا چهارتا پایین دوتا هم ردیف اخر کلا ۱۰ تا ترمینال دارع

  ۱۸

  1. سلام، تسمه کولر رو چک کنید که خیلی سفت نباشه و روان بچرخه. بعدش تسمه رو کلاً از موتور جدا کنید اگر بدون تسمه هم موتور این مشکل رو داشت یعنی مشکل از داخل خود موتور هست و باید بازش کنید و ببرید برای تعمیر.

   ۱۹

 7. سلام آموزشهاتون عالیه مخصوصا کتاب آموزش برق ساختمان که من در کل جزئیات رو یاد گرفتم
  سوال.کلیه سیم کشی و سیم بندی و کلید کولر رو انجام دادم ولی موتور صدای م ممتد میدهد و راه نمی افتد مشکل کجاست ؟ در موقع راه اندازی موقعی که کلید موتور را میزنم تغییر محسوسی در ولتاژ کل سیم کشی دیده می شود و آیاسر سیم های خازن که جدا از موتور روی بدنه کولر نصب شده به سیم نول و سیم راه انداز موتور وصل میشود؟ ممنون

  ۱۳

  1. سلام جناب حیدری، ممنونم از شما، کتاب برق ساختمان قراره تا ۲ هفته دیگه بروزرسانی بشه و بیشتر مطالبش تغییر کنه، اگر علاقه مند بودید مجدد اون رو تهیه کنید و بخونید.
   ۲- پاسخ سوالتون: سیم های تند و کند موتور رو مستقیم به فاز وصل کنید، اگر باز هم صدای هووووووومممممم داد، یعنی سیم پیچ داخل موتور سوخته و باید موتور مجدد سیم پیچی بشه. قبلش چک کنید که تسمه متصل به موتور روان کار کنه و خیلی سفت و محکم نباشه.
   اون خازنی هم که می فرمایید خازن اصلاح پمپ هست که روی بدنه کولر میزارن، یکی از سیم های اون خازن به نول پمپ و یکی هم به فاز پمپ وصل میشه. البته شنیدم که جدیداً بعضی شرکت ها برای موتور هم خازن اصلاح رو روی بدنه کولر قرار میدن.

   ۲۱

 8. سلام و خسته نباشید. کلید کولر از نوع دوم. سه پل توکار که ۴تا ترمینال داره نصب شده . زمانی ک پمپ رو میزنم کار می‌کنه. وقتی که موتور کولر رو روشن میکنم پمپ متوقف میشه و زمانی که دور تند رو میزنم دوباره شروع به کار می‌کنه. یعنی پمپ فقط ب صورت تنها و با دور تند کار می‌کنه. مشکل از کجاست؟

  ۱۸

  1. سلام، مرسی، مشکل از اتصال ناصحیح سیم ها به کلید کولر یا جعبه تقسیم داخل کولر هست، طبق نقشه بالا مجدد بررسی نمایید.

   ۱۹

 9. با سلام
  کلید کولر آبی از نوع دلند نصب کردم اما با زدن کلید پمپ آب همزمان هم پمپ آب کار می کنه هم موتور کولر علت چیه؟

  ۱۶

   1. ممنون از جوابتون البته من طبق نقشه کلیه اتصالات رو وصل کردم.فاز ورودی رو به L نول ورودی رو به N- (دو تا قرمز بالا )
    نول خروجی به N’ – خروجی پمپ آب Pu- خروجی دور کند Sl- خروجی دور تند Sp
    فقط شکم به اینه که سیمی که از کلید سه پل به داخل جعبه تقسیم می ره ایا درسته یا نه چون یه سیم از ۴تا سیمی که از سمت جعبه تقسیم به کلید کولر می ره رنگش در سمت جعبه تقسیم با رنگش در سمت کلید متفاوته.
    در ضمن آیا کلیدی توی بازار موجود هست که با فشردن کلید پمپ آب موتور هم همزمان کار کنه یا خیر چون شنیدم که بعضی کلیدها اینطوری هستن که مستقیم پمپ آب رو هم بلافاصله فعال کنند البته این کلید دلند بعید می دونم اینطور باشه.

    ۱۸

    1. خواهش میکنم، بله پس احتمال میدم که اون کابلی که از کلید کولر به کولر میره دو تیکه باشه. پس با یک مولتی متر و تست بازر سیمهاش رو تست کنید.
     ۲- بله چنین کلیدهایی هم در بازار هست.

     ۱۷

    2. استاد سلام
     یه آیفون صوتی سوزوکی نصب کردم همه چیزش خوب کار میکنه ولی پنل جلوی در صدای وز ممتد داره چیکار کنم؟
     البته سربندی سیم‌ها در پنل داخلی توسط چسب برق و درهم تابیده شده آیا مشکل میتونه از آنها باشه ،راه حل؟ ممنون

     ۱۹

     1. سلام جناب حیدری، این مورد باید از نزدیک بررسی بشه، من اگر جای شما باشم پنل رو باز میکنم و روی یک میز کار با تعداد سیم کوتاه به یک گوشی متصلش می کنم، در اینصورت اگر باز هم مشکل برقرار باشه، یعنی مشکل از پنل هست ولی اگر مشکل رفع بشه یعنی مشکل از سیمکشی توکار هست. در کل این مورد بیشتر از خرابی خازن های داخل پنل است.

      ۱۴

  1. سلام، این کلید کولر هم مثل خیلی از کلیدهای دیگست که نقشه اونها در بالا ترسیم شده. اگر پیدا نکردید از پشت کلید و ترمینالهاش چند تا عکس از بخش تماس با ما ارسال کنید.

   ۱۶

 10. سلام کلید کولر من شبیه مدل مونو ترکیه است ولی برند جانسون ترکیه هست همانطور که در بالا توضیح دادید بستم ولی کلید کند وتند چه خاموش جه روشن بازم کار میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۱۳

1 22 23 24
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853