0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

اصول سیم کشی خط تلفن

15220 بازدید

سیم کشی تلفن

 

اصول سیم کشی خط تلفن:

چگونگی سیم کشی خط تلفن برای یک منزل مسکونی ویلایی ، یا یک مجتمع مسکونی بزرگ به همراه تصویر و نقشه در پایین آمده است.

 

در سیم کشی خط تلفن ، برحسب این که می خواهید یک منزل ویلایی را سیم کشی کنید یا یک مجتمع مسکونی بزرگ، شرایط کمی با یکدیگر فرق می کند.

۱- سیمکشی تلفن برای یک منزل مسکونی تک واحدی یا ویلایی :

در یک منزل مسکونی تک واحدی (یا ویلایی) ابتدا شما باید محل نصب هر کدام از پریزهای تلفن را شناسایی کنید. پیشنهاد می کنیم حتی اگر به شما، برای اجرا، نقشه داده نشده است، خودتان یک نقشه بکشید تا در مراحل بعدی محل پریزها را فراموش نکنید. در این سه مکان شما باید حتماً پریز تلفن نصب کنید.

الف. حال یا پذیرایی :

معمولاً در قسمت حال یا پذیرایی در کنار دیگر پریزهای برق ، آنتن و ماهواره، پریز تلفن هم تعبیه می کنند. بسته به بزرگی پذیرایی، نصب دو یا سه عدد پریز تلفن کفایت می کند.

ب. اتاق خواب ها :

در داخل هر اتاق خواب هم نصب یک عدد پریز تلفن کافی است. دقت کنید که محل نصب این پریز را طوری در نظر بگیرید که بعداً در پشت در یا پشت شوفاژ یا پشت تخت خواب قرار نگیرد.

ج. آشپزخانه :

روی اُپن آشپزخانه هم حتماً یک عدد پریز تلفن در نظر بگیرید.

نیاز به نصب پریز تلفن در داخل حمام نیست، مگر به سفارش و تاکید مشتری.

 

بعد از این که محل نصب پریزها مشخص شد. جای لوله ها و قوطی ها را شیار بزنید و بعد با تیشه جای آنها را خالی کنید. آنگاه قوطی کلیدها را نصب کنید. (جزئیات این دو مورد را به طور مفصل در کتاب الکترونیک آموزش برق ساختمان بخوانید). سپس لوله گذاری کنید. لوله گذاری پریزهای تلفن بسیار ساده است، زیرا فقط کافیست تمام پریزهای تلفن موجود در یک واحد مسکونی را، از طریق لوله خرطومی یا لوله PVC به هم وصل کنید. البته این مسیر لوله گذاری را باید طوری انتخاب کنید که کمترین مقدار لوله و سیم مصرف شود. مانند نقشه پایین:

در نقشه پایین علامت های T ، یعنی پریز تلفن و خط های آبی رنگ هم لوله هایی هستند که برای تلفن نصب شده اند.

 

نقشه-تلفن-یک-واحد-مسکونی

نقشه-تلفن-یک-واحد-مسکونی

 

 

حال از نزدیک ترین پریز تلفن به سمت درب حیاط (حدوداً کنار کنتور اصلی برق ) هم یک لوله برق قرار دهید و در قسمت پشت درب حیاط (در ارتفاع حدوداً ۲ متری ) یک جعبه تقسیم نصب کنید تا بعداً با کابل تلفن مخابرات سربندی کنید. برقکارها به این لوله و سیم داخل آن سرخط تلفن می گویند.

حال نوبت سیم رد کردن در داخل لوله هاست. در داخل تمام لوله ها (یعنی خط های آبی رنگ در نقشه بالا) ، برای یک منزل مسکونی تک واحدی، سیم دو زوج فویلدار ( که چهار رشته سیم دارد ) رد کنید. به این خاطر می گوییم چهار رشته ، چون شاید صاحب خانه بعداً بخواهد برای منزلش دو خط تلفن داشته باشد. رد کردن سیم بیشتر از چهار رشته باید به سفارش مشتری انجام شود.

۲- مجتمع مسکونی چند واحدی :

برای مجتمع های مسکونی بزرگ، اتفاقی که در داخل هر کدام از واحدهای مسکونی می افتد، دقیقاً شبیه روشی است که در قسمت بالا توضیح داده شد، تنها تفاوت آن در قسمت مشاعات یعنی سیمکشی بخش راه پله، راه رو ها و پارکینگ ساختمان است.

 

روش اول:

اولین روش برای سیم کشی خط تلفن برای یک مجتمع مسکونی در تصویر پایین آمده است. برای مشاهده تصاویر در اندازه بزرگتر روی آنها کلیک کنید.

 

مشاعات سیم کشی تلفن روش اول

مشاعات سیم کشی تلفن روش اول

 

در تصویر بالا سیم کشی یک مجتمع مسکونی ۱۶ واحدی رسم شده است. خط های صورتی رنگ خطوط لوله برای تلفن هستند. همان طور که مشاهده می کنید در راه پله هر طبقه و در ارتفاع حدوداً ۲۲۰ سانتی متری، یک باکس فلزی (جعبه تقسیم ) نصب شده. ( برقکارها معمولاً این باکس فلزی را بزرگتر در نظر می گیرند تا بتوانند سیم های آیفون آنتن و تلفن را هم در آن سربندی کنند) . و از هر واحد یک سیم دو زوج که سرخط هر واحد است، به این باکس وارد شده است. و همه باکس های نصب شده در طبقات هم با یک کابل حداقل ۶۴ رشته با هم در ارتباطند و از آخر هم سرخط همه آنها به پارکینگ رفته است تا بعداً با خطوط مخابرات سربندی شود. پیشنهاد می کنیم حتماً در داخل پارکینک هم یک جعبه تقسیم، برای سربندی با سیم های مخابرات نصب کنید.

نکته: کابل ۶۴ رشته را در هیچ کدام از طبقات قطع نکنید، فقط روکش آن را بردارید و آن تعداد رشته ای را که نیاز دارید از کابل اصلی جدا کنید.

 

روش دوم:

مزیت این روش نسبت به روش قبلی در این است که نیازی به لخت کردن کابل اصلی در هر طبقه نیست و مشکلاتی از قبیل قطع شدن احتمالی سیم در جعبه تقسیم طبقات وجود ندارد. فقط مصرف لوله برق در این روش کمی بیشتر است.

 

مشاعات تلفن

 

در نقشه بالا خط های صورتی رنگ کلفت، کابل های تلفن حداقل ۸ زوج ( ۱۶ رشته ) هستند. که از باکس تقسیم هر طبقه تا پارکینگ امتداد یافته اند. برای طبقه چهارم بهتر است سیم هایی که از باکس طبقات پایین تر رد می شوند، از پشت باکس های هر طبقه رد شود و نیازی نیست که به داخل این باکس ها برود. هدف از این کار این است که در آینده کابل طبقه چهارم به اشتباه در طبقات پایین تر قطع نشود. برای طبقات سوم و دوم هم همین کار را انجام دهید.

 

 

روش سوم:

اگر هر طبقه فقط یک واحد است مانند نقشه پایین عمل کنید.

 

سیمکشی تلفن مجتمع مسکونی

اگر نقشه منزل مسکونی که سیم کشی می کنید همانند شکل بالا باشد، شما نیاز به یک سوراخ عمودی دارید که از طبقه چهارم تا طبقه اول و پارکینگ امتداد داشته باشد تا بتوانید لوله های خود را رد کنید. خبر خوب این که نیازی نیست این سوراخها را در طبقات ایجاد کنید، زیرا قبلاً برای آیفون یا آنتن یا کابل برق اصلی چنین سوراخی را ایجاد کرده اید. که ما پیشنهاد می کنیم از شیار ها و سوراخ کاریی های آیفون برای لوله های تلفن استفاده کنید تا نیاز به شیار زنی و سوراخ کاری های دوباره نباشد.

 

چند نکته در مورد سیم کشی تلفن :

چند روش که برق کارها برای افزایش سرعت انجام می دهند.

ما این روش ها را پیشنهاد نمی کنیم ولی شما به عنوان یک برقکار باید این روش ها را بدانید. شاید برای تعمیرات به جایی رفتید.

 • بعضی از برقکار ها ابتدا سرخط تلفن را به داخل “جعبه فیوز برق داخل واحد” برده و بعد از آنجا به سمت درب حیاط می برند. ما این روش را پیشنهاد نمی کنیم، زیرا هر چه سیم تلفن از سیم های برق فاصله داشته باشد، نویز کمتری می گیرد
 • بعضی دیگر از برق کار ها برای سیم آیفون هر واحد، یک سیم با رشته زیاد در نظر می گیرند تا هم آیفون و هم تلفن را از طریق یک کابل به داخل واحد ببرند. پس سربندی سرخط تلفن آنها در پشت گوشی آیفون آن واحد انجام می شود. ما این روش را هم توصیه نمی کنیم، زیرا بسیار پیش آمده که بعداً تعمیر کار آیفون به اشتباه رشته های مربوط به سیم تلفن را قطع کرده است.

 

نکته: اگر برای تعمیرات تلفن به مجتمعی رفتید و در قسمت راه پله ها هیچ جعبه تقسیمی را مشاهده نکردید، به احتمال خیلی زیاد از هر طبقه یک سیم مجزا به پارکینگ رفته است. این هم یک روش خوب ، ولی کمی پر هزینه تر نسبت به روش قبلی است.

 

نکته: رشته های داخل کابل های تلفن همیشه به صورت دوتایی دور هم تابیده شده اند که به آنها زوج به هم تابیده گفته می شود. دلیل تابیده شدن آنها به دور یکدیگر، این است که این کار سبب کاهش نویز در خطوط تلفن می شود. پس، از هر کدام از زوج های به هم تابیده برای انتقال یک خط تلفن استفاده کنید.

نکته: برای کابل های تلفن با رشته های زیاد، این امکان وجود دارد که بعد از لخت کردن سر آن، زوج های تابیده شده آنها باز شود ( به خاطر تابیده شدن کم ) و بعداً زوج های تابیده شدن قابل شناسایی نباشند. پیشنهاد می کنیم که با استفاده از پیچ گوشتی برقی، کمی بیشتر آنها را بتابانید تا زوج های به هم تابیده از هم جدا نشوند و بعداً به راحتی قابل شناسایی باشند. استفاده از پیچ گوشتی برقی باعث زیبایی و سرعت در اجرای کار می شود. مانند تصویر زیر

 

زوج به هم تابیده

زوج به هم تابیده

نکته : رنگ خوانی سیم های تلفن هم روش خاصی دارد. مثلاً اگر بخواهیم رشته های تصویر بالا را از راست به چپ بخوانیم و مثلاً برای خودمان روی برگه یاداشت کنیم باید به صورت زیر عمل کنیم:

سبز        و    سفیدسبز (قسمت دوم را بدون فاصله بخوانید)

قهوه ای   و    سفیدقهوه ای

نارنجی    و    قرمزنارنجی

صورتی    و    سفیدصورتی

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=558
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

323 نظر در مورد اصول سیم کشی خط تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام . خط تلفن خونه ی ما نویز داره. و snr تا عدد شش میاد..
  در کنار خونه ی ما یک سوپر مارکته که سیم لامپ مغازه رو به سیم خط تلفن ما چسبونده..
  آیا ممکنه علت نویز این باشه؟

  ۴

  1. سلام، گوشی رو ببرید دم درب حیاط و سیم های خونه رو از سیم های مخابرات جدا کنید و تلفن یا مودم رو مستقیم به سیم های مخابرات وصل کنید، اگر مشکل حل شد، یعنی اشکال از سیمکشی داخل خونه است و باید بگین یک برقکار بیاد و بررسی کنه، ولی اگر مشکل حل نشد، با مخابرات تماس بگیرید و قضیه رو بهشون بگین.

   ۵

 2. با سلام خدمت شما اساتدید محترم
  سوالی داشتم
  آیا میتوان از یک سیم با سطح مقطع پایین تر انشعاب گرفت؟ مثلا از یک سیم ۱ برای سیم ۴ انشعاب بگیریم
  و بر عکس اگر از یک سیم بزرگتر برای سیم کوچکتر انشعاب بگیریم چه اتفاقی می افتد؟
  آیا قانون خاصی در انشعاب گرفتن وجود دارد؟
  ممنون

  ۸

  1. سلام، در انشعاب گرفتن قانون خاصی نیست ولی اگر شما از یک سیم ۱ برای سیم ۴ انشعاب بگیرید، از اون سیم ۴ حداکثر می تونید به اندازه سیم ۱ جریان بکشید، در غیر اینصورت سیم نمره ۱ می سوزه.
   برای حفاظتش هم مقررات میگه اگر دو سیم با سطح مقطع های متفاوت از همدیگه انشعاب بگیرین، حفاظت باید اون سیم نمره پایین تر رو محافظت کنه.

   ۵

 3. با سلام وقت بخیر.
  من خط ثابت جدید گرفتم. حالا نمی‌دونم چطوری سیم مخابرات به داخل ساختمان وصل کنم.
  سیم های ساختمان دو تا آبی و یکی سیاه یکی زرد و یکی سیاه هستش.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۹

  1. سلام آقا حامد، چند تا از پریزهای تلفن داخل ساختمان رو باز کنید و ببینید که برقکار قبلی کدوم دو رشته سیم رو برای خط تلفن شما در نظر گرفته، همون دو تا رنگ رو باید دم درب حیاط به سیم های مخابرات متصل کنید.

   ۱۲

 4. سلام من درخواست خط تلفن ثابت دادم وبرام چن روز پیش اومدن کشید ولی از خونه همسایه بنظرن کارشون درست بود واینکه چطور بفهمم وصله باتوجه ب اینکه ۲روزه وای فارو گرفتم

  ۱۴

  1. سلام دوست عزیز، بهترین راه تست کردن اینه که یک گوشی رو ببرید نزدیک درب حیاط و مستقیم به سیم های مخابرات که تحویل شما شده، وصل کنید، اگر تلفن بوق داشت یعنی تلفن وصل هست.

   ۱۳

   1. سلام، وقتتون بخیر و تشکر از توضیحات کاملتون
    یه سوال داشتم اینکه طول سیم تلفن تو کیفیت خط یا اینترنت تاثیری داره؟ مثلا یه باغی هست که اگه بخوام سیم کشی تلفن کنم، دست کم ۴۰۰ متر سیم لازمه، بنظرتون این طول سیم تاثیری در کیفیت خواهد داشت؟

    ۴

 5. سلام وقت بخیر خسته نباشید. در واحدی از مجتمع مسکونی میخوام تلفن داشته باشم اما میگن کلا ساختمان. سیم کشی تلفن انجام نشده .ایا همچین چیزی امکان داره ؟ اگه فقط برای واحد خودم بخام تلفن کشی بشه هزینش بالا میشه یا خیر.چطور بفهمم تلفن کشی داخل ساختمان شده

  ۱۴

  1. سلام، مرسی، سیمکشی تلفن جزو الزامات هست، تا به حال ندیدم هیچ ساختمانی سیمکشی تلفن نداشته باشه. در کل اگر نداشته باشه مجبورید که روکار سیمکشی کنید و هر متر سیم تلفن خوب الان متری ۷ هزار تومن هست. اگر بخوایید داکت کشی هم بکنید هر متر داکت ۱.۵ هم متری ۵ هزار تومن هست، بعدش می مونه دستمزد یک روز آقای برقکار

   ۱۲

 6. باسلام محضر جناب مهندس مرادی ,من در یک مجتمع که هر بلوکش بیست واحده یه خط تلفن گرفتم مخابرات امده تا داخل پارکینگ کارشو انجام داده اما سوال اینجاست هر طبقه چهار واحد داره بعد داخل پارکینگ بیست تا سیم یا کابل چهار رشته ای داره حالا من چطور از این همه کابل یاسیم که برای بیست واحد تعبیه شده برای واحدخودم جداکنم البته پارکینگ دوطرفه یعنی ده واحد یک طرف یا فردهستن وده واحدطرف دیگه یا زوج هستن من چکارکنم تلفن خونه راه اندازی بشه ممنون میشم اگر راهنماییم کنید تشکروسپاس

  ۱۳

  1. سلام آقا سجاد، خیلی راحته، شما می تونید یکی از پریزهای تلفن داخل خونه رو دربیارید و بعدش سیم های آبی و نارنجی پشت پریز رو به همدیگه وصل کنید، بعدش در پارکینگ مولتی متر رو بزارید روی حالت تست بازر و یکی یکی کابل ها رو تست کنید. اگر مولتی متر ندارید می تونید با یک آژیر ساده هم این کار رو انجام بدید.

   ۱۲

 7. سلام خسته نباشید ممنون که راهنمایی می کنید. من ADSL مخابرات دارم اول این که سیم تلفن و برق با فاصله از هم هستن فقط روی در بهم چسبیدن و با بست ب در ورودی بسته شدن. مشکلم اینه که مثلا از هر ۱۰ بار که در ورودی باز و بسته میشه ۲ یا ۳ بار SNRمیاد روی ۰.۱ و مودم ریست میشه و هر بار که آسانسور حرکت میکنه یا اینترنت قطع میشه CRC خط ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰ تا زیاد میشه یا مجدد SNR خط ۰.۱ میشه. تو ۲۴ ساعت شاید بیشتر از ۵۰ بار مودم ریست میشه. ممنون میشم کمک کنید رفع شه.

  ۱۳

  1. سلام.خواهش میکنم، کابل تلفن شما باید نمره ۰.۶ فویلدار باشه، و در هیچ قسمتی به کابل برق نزدیک نشه. اینکه می فرمایید با فعال شدن آسانسور در مودم این مشکل به وجود میاد، مشخصه که وقتی جریانی از کابل کشیده میشه روی کابل تلفن هم تاثیر میزاره. پس سیم های برق و تلفن رو کاملاً از همدیگه فاصله بدید.
   اگر مشکل حل نشد، مودم رو یکروز بردارید و ببرید مستقیم به کابل مخابرات که اومده تو ساختمون وصل کنید، تا ببینید که آیا مشکل اونجا هم برقراره یا نه. قبلش همه سیم هایی که به کابل مخابرات وصل هست و میاد داخل خونه رو قطع کنید و مودم مستقیم به کابل مخابرات وصل بشه.

   ۱۷

 8. سلام روز بخیر.تلفن ما بوق داره برا زنگ هم مشکلی نداره اما وای فای قطع وصلی داره یه ربع میاد دوساعت میره.مامور مخابرات میاد چک میکنه میگه مشکلی نیست. اداپتور مودم هم سوخته تعویض کردم بازم مشکل حل نشد. به نظر شما دلیلش چیه؟

  ۲۱

  1. سلام رامین جان، شما باید با یک مودم دیگه هم تست کنید و ببینید که آیا این مشکل روی یک مودم دیگه هم اتفاق می افته یا نه. اگر جریان آداپتور جدیدی که خرید کردید با آداپتور قبلی یکسان نباشه، این مشکل می تونه پیش بیاد.

   ۱۷

 9. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مهندس گرامی .
  جناب مهندس هر چی تو گوگل جست و جو میکنم معنی اینا رو تو رایزر های تلفن و انتن پیدا نمیکنم ممنون میشم اگه معنیشونو بگید.
  ایا ۲P.T.C به معنی کابل تلفن یا انتن دو زوجه؟
  TJB در دیاگرام رایزر تلفن به چه معناست؟
  FFJB در دیاگرام سیستم ایفون به چه معناست

  ۱۹

  1. سلام دوست من، ممنونم از شما. خوشحال میشم کمکتون کنم.
   ۲P.T.C یعنی کابل تلفن ۲ زوج
   ولی منظور از TJB دریچه بازدیدی هست که در هر طبقه در مسیر رایزر لوله های تلفن قرار میگیره، و سرخط تلفن هر واحد که می خواد بره به سمت پارکینگ، باید بیاد داخل TJB بعدش از اونجا بره به سمت MTJB که در پارکینگ و پشت درب ساختمان قرار گرفته.
   FFJB هم مثل قبلی هست، یعنی در هر طبقه در مسیر لوله های رایزر آیفون ها یک جعبه بازدیدی نصب میکنن، و کابل آیفون تصویری هر واحدی که میخواد بره به سمت طبقه همکف؛ ابتدا باید بیاد و از داخل این FFJB رد بشه.

   ۲۲

 10. با عرض سلام.
  چند وقت پیش با دوستان سر اینکه ایا به غیر از سیم تلفن میشود از سیم دیگری استفاده کرد یا نه.
  مثلا به جای سیم تلفن از سیم دو رشته برق استفاده کرد؟
  هرکدوم نظری دادن.حالا میخواستیم ببینم نظر درست کدومه.ممنون

  ۲۱

  1. با سلام
   استفاده از سیم افشانی که واسه برق استفاده میشه ممکنه سبب ایجاد نویز بشه وگرنه هر نوع سیمی سیگنال الکتریکی و جریان برق رو عبور میده
   باید از سیم مخصوص تلفنی استفاده کنید
   موفق و سلامت باشید

   ۲۴

 11. سلام خسته نباشید من یه سوال دارم من روز ها snrخوبه یعنی بالای ۱۲هستش و شبا توی تایمی خیلی میاد پایین و باعث میشه من پکت لاس بگیرمو این داستانا میخوام بدونم چرا روز ها درسته ولی شبا snr خیلی میاد پایین یعنی در حد ۷اینا چرا؟

  ۲۱

  1. سلام. این رو باید تماس بگیرید با پشتیبانی شرکتی که اینترنت رو ازشون تهیه کردید و بگین براتون چک کنن. احتمالاً به خاطر شلوغی خط ها در طول شب هست.

   ۲۳

 12. سلام عزیز ما مخابرات تلفنمونو وصل کرده میخواستم ببینم از جعبه تقسیم چطوری بیارم داخل ما طبقه همکف هستیم .بعد تلفن به اون دوتا سیمی که مخابرات وصل گفته وصل میکنیم بوق ازاد نمیخوره چرا؟مرسی

  ۲۷

  1. سلام بهمن جان
   شما باید اون کابل مخصوص تلفن رو از طریق اون لوله برق مخصوص عبور بدین و بیارین داخل واحد بعد سرخط مربوط به پریز تلفن ها رو پیدا کنین و سیم ها رو بفرسین داخلشون و در نهایت به پریز ها متصل و پریزها رو درون قوطی ها ببندیدشون
   اینکه میبینید بوق آزاد نداره باید مطمئن شید که اون سیم هایی که به پریز تلفن وصله همون سیم هایی باشه که به انشعاب مخابرات متصله چون برخی برقکار ها معمولا دو عدد کابل جداگانه به منظور اینکه صاحبخانه یه وقت بخواد دوتا خط تلفن بیاره داخل میزارن و احتمالا شما به اون سیم هایی که به جایی وصل نیست تلفن رو زدین

   ۲۲

 13. با سلام خدمت شما دوست عزیز
  خونه ی ما نوساز هست وچهارتا تک واحدی وفقط دو طبقه تلفن دارند خونه من طبقه سوم هست.بنده سرخط مودم رو که چک کردم snr18بودولی الان داخل خونه حدود ۸ الی۹ هست فاصله مون تا جعبه تقسیم مخابرات حدود ۳ متر هست که اون سیم رو با فویل آلمینیومی عایق کردم تا داخل حیاط. برای داخل خونه هم از سیم دوزوج استفاده شده که رنگش طوسی هست و شیلد هم داره داخلش تمام پریزهای تلفن رو به غیر از دوتا رو از مدار خارج کردم .مودم وتلفن رو به پریز های جداگانه وصل کردم که از هم فاصله هم دارند.
  حالا یه سوال من یه اسپیلیتر بردم سر خط گذاشتم ویکی از دوزوج ها رو به خروجی مودم ویکی دیگه رو به خروجی تلفن زدم اما نه مودم چراغ dsl اش روشن شد و نه تلفن بوق داشت تمام رنگ ها رو هم درست وصل کردم اشکال کار کجاست؟ چیکارکنم نویز کم بشه؟ راستی ما خونمون سر نبش هست بخش تلفن وبرقمون کلا ازهم جداست یعنی سیم تلفنمون از کنار کنتور برق رد نشده.
  بخوام یه سیم مستقیم بیارم تا مودم باید چیکارکنم (چه جوری از یه خط تلفن دوتا خروجی بگیرم یکی برای مودم یکی برای تلفن)

  ۲۲

  1. سلام آفا مجتبی و عرض شرمندگی و پوزش بابت تاخیر در پاسخگویی سوال شما
   با این توصیفاتی که شما فرمودین سرخط کشی ایرادی نداره و اشکال از اسپلیتر هست ، اونو عوض کنین ببینین درست میشه یا نه ، اگه هم که نشد با اداره مخابرات محل مشکل رو در میان بگذارید
   واسه تقسیم سرخط تلفن برای تلفن ثابت و مودم همون باید از یه اسپلیتر استفاده کنین به طوری که ورودی اونو به پریز تلفن و خروجی تلفن رو به دستگاه تلفن ثابت و خروجی اینترنت رو به دستگاه مودم خانگی وصل کنین

   ۲۵

 14. سلام و ارادتمند
  به علت پایین بودن سرعت اینترنت (سرویس ۱۶ مگابیت برثانیه و دانلود ۴۴۰ کیلوبایت ) کل سیم کشی تلفن واحد را قطع و سیم تلفن شیلددار گرفتم و مستقیم به مودم وصل کردم بدون هیچ گوشی تلفنی ولی سرعت تغییری نکرد دو سوال دارم از خدمتتون
  اون قسمت آلومینیم داخل کابل باید به ارت یا رادیاتور وصل شود یا فرقی میکند؟
  دوم اینکه یکی از همسایگان از کنار کابل تلفن اصلی کوچه که قطور هم هست کابل برقی برای کولر گازی خودش رد کرده وقتی بهش اعتراض کردیم میگه کابل تلفن مخابرات فویل و شیلد داره و نویز نمیگیره درسته ؟

  ۱۹

  1. سلام. بله اون قسمت شیلد باید به ارت متصل بشه.
   ۲- اگر مخابرات شیلد کابل های خودش رو به ارت متصل کرده باشه حرف اون همسایه شما درسته. ولی بعید می دونم.

   در کل سرعت دانلود ۴۴۰ کیلوبایت برای سرویس ۴ مگابیت هست نه سرویس شما که ۱۶ مگابیت هست، تماس بگیرید تا سرویس دهنده اینترنتتون و سوال کنید که آیا همه پهنای باند رو برای شما باز کردن یا خیر، احتمال میدم از سمت سرویس دهنده وب تون باشه و ربطی به کابل و نویز نداشته باشه. چون اختلاف خیلی زیاد هست.

   ۲۶

 15. سلام. وقت به خیر. مهندس مرادی عزیز! خونه ی ما یه مشکل برای تلفن پیش اومده و خیلی عجیبه! به این صورته که وقتی گوشی سر جاش هست، تلفن سالمه. حتّی گوشی رو برمیداری، بوق آزاد داره و سالمه. به محض این که شماره بگیری، بعد ۲-۳ ثانیه صفحه ی تلفن محو میشه و بوق ممتد داره. اگر هم کسی زنگ بزنه، بعد از ۲-۳ ثانیه که گوشی رو برداری، بوق ممتد میزنه. بعضی موقع هم که اصلاً صدای زنگ خوردن تلفن در نمیاد!!! بعد از چند ساعت که مثلاً میام اتاق، می بینم مثلاً چند نفر زنگ زدن و شماره شون افتاده.
  من کارهایی که کردم، اینه که تلفن رو برداشتم، هم از سیمی که از پشت بوم میاد توی اتاق، تلفن رو وصل کردم و همین مشکل بود و هم تلفن رو بردم دم در که سیم ورودی تلفن میاد، اونجا هم چون برقکار قبلاً برامون برای همچین مواقعی پریز تلفن تعبیه کرد، وصل کردم به اون پریز. باز هم همین مشکل وجود داشت.
  نکته ای که باید خدمتتون عرض کنم، اینه که سیم کشی تلفن خونه ی ما سیم ۰.۶ یه سره هست تا پشت بوم و دقیقاً بالای اتاق من که سیم می خواد بیاد داخل، اون سیم ۰.۶ (که اتّفاقاً تازه ۳ ساله خریدیم و سیم کشی کردیم) وصل میشه به سیمی که از حدود ۲۰ سال پیش توی دیوارهای اتاق هست…
  یه نکته ی دیگه هم که فکر می کنم خیلی مهمّه که به عرضتون برسونم، این هست که سیم ورودی تلفن که از دم در میاد، به همراه سیم های “برق” از روی لوله گاز با فاصله ی فقط چند سانتیمتر از هم در یک امتداد سیم کشی شدن تا پشت بوم.
  عجیب اینه که تو این همه سال همچین مشکلی نبود (حتّی اگه علّتش سیم برق باشه). یهو پیش اومد.
  به نظرتون مشکل از کجاست که هم دم در که ورودی سیم تلفن هست، این مشکل وجود داره، هم توی اتاق که دیگه نقطه ی پایانی سیم کشی هست؟!

  ۱

  1. سلام. شما فرمودین دستگاه تلفن رو بردین دم درب حیاط و مستقیم وصلش کردین به اون پریزی که برقکار تعبیه کرده. خب قبلش باید سیم هایی که از اون پریز انشعاب گرفته میشه و میره به سمت داخل واحد رو قطع میکردین. تا تلفن مستقیم از سیم های مخابرات تغذیه بشه و سیمی که اومده به سمت داخل واحد کاملاً قطع باشه. پس اینکار رو بکنید تا تلفن مستقیم به سیم های مخابرات وصل بشه، اگر باز هم همین مشکل برقرار بود پس مطمئن باشید که مشکل از مخابرات هست و باید با اونها تماس بگیرید تا بیان برای تعمیر.

   ۲۱

   1. سلام مجدّد. اون پریز، سیمی که واردش میشه، دقیقاً سیمی هست که از مخابرات میاد توی حیاط و اون دو شاخه ی تلفنی که بهش وصله، همون سیمی هست که به داخل ساختمون میاد. در واقع وقتی اون دوشاخه به پریز وصله، تلفن داخل ساختمون هم وصل میشه! فکر کنم الآن منظور رو درست رسونده باشم.
    یعنی وقتی من اون دو شاخه رو جدا کردم و دو شاخه ی تلفنی که همراهم بود رو وصل کردم، در واقع به سیم “مخابرات” که درون پریز بود، متّصل شدم.
    با این اوصاف که اون جا هم مشکل داشت، یعنی مشکل از سمت مخابرات هست؟ آخه بقیه ی همسایه هامون این مشکل رو ندارن.
    همون ۳ سال پیش هم که خدمتتون عرض کردم سیم کشی دم در تا داخل ساختمون رو عوض کردیم، دقیقاً همین مشکل پیش اومده بود.

    ۲۰

1 6 7 8
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853