0
0

کلید تک پل | آموزش سیم کشی لوله گذاری و سربندی

24801 بازدید

آموزش کلید تک پل

کلید تک پل یا کلید یک پل هر دو اسامی این تجهیز هستند و شاید ساده ترین تجهیز برقی باشد که در دوران ابتدایی و در کتاب علوم با آن آشنا شده ایم. کلید تک پل به زبان ساده وسیله ای است كه از آن برای قطع و وصل كردن یك مدار الكتریكی از یک نقطه استفاده می شود. این کلید و همه کلیدهای مورد استفاده در برق ساختمان، در واقع بر سر راه جریان برق و سیم منتهی به مصرف كننده ها قرار می گیرند.

اگر حوصله خواندن این مقاله را ندارید، می توانید فیلم پایین را در کانال یوتیوب ما مشاهده کنید. البته چون فیلم ها در یوتیوب آپلود شده اند، نیاز است که با IP غیر ایرانی به اینترنت متصل شوید. در ضمن خوشحال می شویم عضو کانال یوتیوب ما شوید، ما هر هفته فیلم های جدیدی در کانال منتشر می‌کنیم. لینک ورود به کانال یوتیوب سایت آموزش برق

شکل ساده مدار کلید یک پل که در برق ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، به صورت زیر است.

نقشه سیم کشی کلید تک پل

نقشه سیم کشی کلید تک پل

 

چند نکته در رابطه با کلید یک پل:

 • کلید را همیشه در مسیر سیم فاز قرار دهید.
 • کلیدهای یک پل دو پیچ (ترمینال اتصال) جهت اتصال سیم های برق دارند که سیم فاز به یکی از این ترمینال ها وارد و از ترمینال دیگری خارج می شود و به مصرف کننده می رود. پس می توان گفت که کلید یک پل بصورت سری در مدار قرار میگیرد.
 • در کلید های یک پل ورودی و خروجی سیم ها مهم نیست. ولی برای کلید دوپل این قضیه باید رعایت شود.
 • بهتر است سیم فاز، همانند تصویر بالا به کنتاکت کف سرپیچ (مغزی سرپیچ) و نول هم به کنتاکت بدنه وصل شود. چون این امکان وجود دارد که قسمت بدنه سرپیچ در هنگام تعویض لامپ با دست فرد برخورد کرده و فرد دچار برق گرفتگی شود. فاز باید

 

یک نقشه دیگر از کلید یک پل

حالا این نقشه را کمی واقعی تر می کنیم و بجای شمای کلید تک پل ، یک کلید واقعی نصب می‌کنیم.

آموزش نصب کلید یک پل

آموزش نصب کلید یک پل

 

همان طور که می دانید طریقه لوله گذاری برای کلیدهای یک پل به این صورت است که ابتدا یک لوله ارتباطی که سیم فاز و نول از داخل آن رد شده وارد کلید می شود، آنگاه از کلید، یک لوله برق (پی وی سی یا خرطومی) به لامپ وصل می شود.
همان طور که در نقشه بالا مشاهده می کنید، سیم نول از پشت کلید یک پل رد شده است و به هیچ کدام از ترمینال های کلید وصل نشده است. به احتمال زیاد اگر یک کلید یک پل را باز کنید، در پشت آن، دو یا چند سیم را می بینید که با لنت برق یا کانکتور به همدیگر وصل شده اند، آن سیم ها همگی نول هستند. که فقط از پشت کلید ها رد می شوند و به مصرف کننده می روند.
آنگاه سیم فاز ورودی به پیچ طلایی رنگ وصل شده و از پیچ نقره ای رنگ یک سیم تحت عنوان فاز برگشتی به لامپ می رود.

 

لوله گذاری برای کلید تک پل

حالا سیم های مدار بالا را داخل لوله های برق قرار می‌دهیم تا ببینیم مسیر سیم ها و لوله ها به چه صورت خواهد شد. این تصویر را از کتاب آموزش جامع برق ساختمان برایتان آورده‌ام.

نقشه لوله گذاری و سیمکشی کلید تک پل

نقشه لوله گذاری و سیم کشی کلید تک پل

 

همانطور که مشاهده می کنید به این قوطی کلید ۲ لوله برق وارد شده است، لوله سمت راست که سه رشته سیم به رنگ های قرمز آبی و زرد/سبز دارد، لوله ارتباطی نام دارد و لوله سمت چپ که سه رشته سیم قهوه ای آبی زرد/سبز دارد، لوله برگشتی نام دارد. سیم زرد/سبز سیم ارت یا هادی حفاظتی است و با وجود اینکه در روشن و خاموش شدن لامپ هیچ تاثیری ندارد ولی طبق قوانین برق ساختمان باید در داخل تمام لوله های برق قرار بگیرد، خواه می خواهد استفاده بشود، خواه می خواهد استفاده نشود.

الباقی مسیرهای سیمکشی هم که مانند شکل قبل است و نیازی به توضیح ندارد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=50
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

230 نظر در مورد کلید تک پل | آموزش سیم کشی لوله گذاری و سربندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  روشنایی منزل ما با مهتاب اف پی ال است
  تصمیم دارم از لامپ مهتابی بدون ترانس استفاده کنم
  لطفا کمکم کنید وقتی ترانس را باز می شود ۸ عدد سیم دارد چگونه مصل شود به برق شهری ۲۲۰ ولت
  ممنون

  ۱۴

  1. سلام خانم موسوی، خداروشکر که مفید واقع شد، به کانال یوتیوب ما هم سر بزنید. این روزها تمرکز ما بیشتر روی کانال یوتیوب هست.

   ۲۰

  1. سلام، مرسی، وقتی دستتون رو از بالا به سمت پایین می برید و سمت پایین کلید رو فشار میدید باید کلید روشن بشه.

   ۱۸

  1. سلام، اگر با فازمتر این رو چک کردین، بدونید که فاز متر اشتباه نشون میده و ولتاژ القایی رو هم فاز نشون میده. ولی اگر مطمئن هستید، بررسی کنید که داخل جعبه فیوز یا کنتور، جای سیم های فاز و نول جابجا نشده باشه.

   ۲۰

 2. سلام خوب هستید انشالله چه دلیلی دارد که از پیچ طلایی و نقره ای استفاده میکنند چرا هر دو را یک رنگ در نظر نگرفتند آیا نکته ای از نظر ایمنی وجود دارد؟

  ۱۵

  1. سلام. مرسی. خیر بحث ایمنی مطرح نیست و اگر هم باشه بسیار کم.
   هدف اینه که شما در زمان نصب کلیدها بدونید کدام یک ترمینال مشترک و کدام یک ترمینال غیر مشترک است.

   ۱۹

  1. سلام. کلید یک پل تنها یک تیغه هست که وقتی کلید رو فشار میدید اون تیغه با تیغه فاز تماس پیدا میکنه و وقتی مجدد کلید رو فشار بدید تماس اون تیغه با تیغه فاز قطع میشه.
   در کلید دوپل دو تا تیغه هست که وقتی هر کدوم از پل ها رو فشار بدید تیغه‌ی همون قسمت با تیغه فاز تماس پیدا میکنه.
   در کلید تبدیل دو تا تیغه داریم که اگر کلید بالا باشه، تیغه اول با تیغه فاز تماس پیدا میکنه و اگر کلید پایین باشه، تیغه دوم با تیغه فاز تماس پیدا میکنه.

   ۱۵

 3. سلام یه سیم آبی که احتمالا فاز باشه مستقیم سرپیچ لامپ رفته و یه سیم معمولی به طرف سر پیچ کناریش وصله یکی دیگه هم کوره، یعنی سرش بریده شه و وصل نیست.
  حالا در سمت کلید باز ۲ تا سیم آبی و مشکی داریم و ی سر آزاد سیم معمولی که از لامپ اومده پایین.
  می خواستم بپرسم کلید یک پل ما ۲ تا پیچ بیشتر نداره پس چگونه وصل کنیم ضمن اینکه به لامپ ی فاز وصله و در کلید باز ی سیم فاز و نول داریم و ی سیم که از امپ اومده بیرون.

  ۱۶

  1. سلام. خیلی خلاصه اگر بخوام بگم، به این صورت هست، یک رشته سیم نول رو مستقیم از کلید میبرید به لامپ، حالا اگر داخل کلید قطع شده سربندیش کنید تا مستقیم بره به لامپ. بعدش سیم فازی که داخل کلید هست رو به یکی از ترمینال های کلید وصل کنید و از ترمینال دیگه کلید ببرید به لامپ.

   ۱۵

  1. به این خاطر که وقتی سیم فاز رو از طریق کلید قطع میکنیم، دیگه در حالت خاموش به لامپ متصل نباشه، تا کسی با تصویر اینکه لامپ خاموش هست پس برقی هم نداره، نره و لامپ رو دستکاری کنه و دچار برقگرفتگی بشه.

   ۱۴

 4. سلام. به یک کلید تک پل با ضخامت سیم معمول، ۱۲ لامپ مهتابی وصله، کلید گرم میشه و گهگاه موقع خاموش روشن جرقه هم میزنه، آیا جریان کشی بیش از حده و ممکنه چیزی بسوزه نهایتا؟

  ۱۶

  1. سلام
   مهتابی ها تون ۴۰ واتند ؟؟؟
   مشکلی معمولا نباید پیش بیاد ، کلید رو عوض کنید و اگه مشکل مجددا تکرار شد از یه کنتاکتور استفاده کنید
   موفق باشید

   ۱۵

1 4 5 6
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853