تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

نقشه کلید یک پل

11869 بازدید

کلید یک پل

کلید یک پل شاید ساده ترین ابزار برقی باشد که در دوران ابتدایی و در کتاب علوم با آن آشنا شده ایم. كلید یک پل به زبان ساده وسیله ایست كه از آن برای قطع و وصل كردن یك مدار الكتریكی از یک نقطه به كار می رود. كلیدها در واقع بر سر راه جریان برق و سیم منتهی به مصرف كننده ها قرار می گیرند.

نقشه کلید یک پل که در برق ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، به صورت زیر است.

 

نقشه کلید یک پل

 

چند نکته در رابطه با کلید یک پل:

 • کلید را همیشه در مسیر سیم فاز قرار دهید.
 • کلیدهای یک پل دو پیچ جهت ورود سیم های برق دارند که سیم فاز به یکی از این ترمینال ها وارد و از ترمینال دیگری خارج می شود و به مصرف کننده می رود. پس می توان گفت که کلید یک پل بصورت سری در مدار قرار میگیرد.
 • در کلید های یک پل ورودی و خروجی سیم ها مهم نیست. ولی برای کلید دوپل این قضیه باید رعایت شود.
 • بهتر است سیم فاز، همانند تصویر به کنتاکت ته لامپ یا همان ته سرپیچ متصل شود. چون این امکان وجود دارد که قسمت سرپیچ لامپ در هنگام تعویض لامپ با دست فرد برخورد کرده و فرد دچار برق گرفتگی شود.

 

یک نقشه دیگر از کلید یک پل :

نقشه کلید یک پل

نقشه کلید یک پل

 

همان طور که می دانید طریقه لوله گذاری برای کلیدهای یک پل به این صورت است که ابتدا یک لوله ارتباطی که سیم فاز و نول از داخل آن رد شده وارد کلید می شود، آنگاه از کلید، یک لوله برق (پی وی سی یا خرطومی) به لامپ وصل می شود.
همان طور که در نقشه بالا مشاهده می کنید، سیم نول از پشت کلید یک پل رد شده است و به هیچ کدام از پیچ های کلید وصل نشده است. به احتمال زیاد اگر یک کلید یک پل را باز کنید، در پشت آن، دو یا چند سیم را می بینید که با لنت برق به هم وصل شده اند، آن سیم ها همگی نول هستند. که فقط از پشت کلید ها رد می شوند و به مصرف کننده می روند.
آنگاه سیم فاز ورودی به پیچ طلایی رنگ وصل شده و از پیچ نقره ای رنگ یک سیم به لامپ می رود.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=50
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

223 نظر در مورد نقشه کلید یک پل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام، اگر با فازمتر این رو چک کردین، بدونید که فاز متر اشتباه نشون میده و ولتاژ القایی رو هم فاز نشون میده. ولی اگر مطمئن هستید، بررسی کنید که داخل جعبه فیوز یا کنتور، جای سیم های فاز و نول جابجا نشده باشه.

   ۶

 1. سلام خوب هستید انشالله چه دلیلی دارد که از پیچ طلایی و نقره ای استفاده میکنند چرا هر دو را یک رنگ در نظر نگرفتند آیا نکته ای از نظر ایمنی وجود دارد؟

  ۳۳

  1. سلام. مرسی. خیر بحث ایمنی مطرح نیست و اگر هم باشه بسیار کم.
   هدف اینه که شما در زمان نصب کلیدها بدونید کدام یک ترمینال مشترک و کدام یک ترمینال غیر مشترک است.

   ۲۳

  1. سلام. کلید یک پل تنها یک تیغه هست که وقتی کلید رو فشار میدید اون تیغه با تیغه فاز تماس پیدا میکنه و وقتی مجدد کلید رو فشار بدید تماس اون تیغه با تیغه فاز قطع میشه.
   در کلید دوپل دو تا تیغه هست که وقتی هر کدوم از پل ها رو فشار بدید تیغه‌ی همون قسمت با تیغه فاز تماس پیدا میکنه.
   در کلید تبدیل دو تا تیغه داریم که اگر کلید بالا باشه، تیغه اول با تیغه فاز تماس پیدا میکنه و اگر کلید پایین باشه، تیغه دوم با تیغه فاز تماس پیدا میکنه.

   ۲۸

 2. سلام یه سیم آبی که احتمالا فاز باشه مستقیم سرپیچ لامپ رفته و یه سیم معمولی به طرف سر پیچ کناریش وصله یکی دیگه هم کوره، یعنی سرش بریده شه و وصل نیست.
  حالا در سمت کلید باز ۲ تا سیم آبی و مشکی داریم و ی سر آزاد سیم معمولی که از لامپ اومده پایین.
  می خواستم بپرسم کلید یک پل ما ۲ تا پیچ بیشتر نداره پس چگونه وصل کنیم ضمن اینکه به لامپ ی فاز وصله و در کلید باز ی سیم فاز و نول داریم و ی سیم که از امپ اومده بیرون.

  ۳۷

  1. سلام. خیلی خلاصه اگر بخوام بگم، به این صورت هست، یک رشته سیم نول رو مستقیم از کلید میبرید به لامپ، حالا اگر داخل کلید قطع شده سربندیش کنید تا مستقیم بره به لامپ. بعدش سیم فازی که داخل کلید هست رو به یکی از ترمینال های کلید وصل کنید و از ترمینال دیگه کلید ببرید به لامپ.

   ۴۶

  1. به این خاطر که وقتی سیم فاز رو از طریق کلید قطع میکنیم، دیگه در حالت خاموش به لامپ متصل نباشه، تا کسی با تصویر اینکه لامپ خاموش هست پس برقی هم نداره، نره و لامپ رو دستکاری کنه و دچار برقگرفتگی بشه.

   ۴۲

 3. سلام. به یک کلید تک پل با ضخامت سیم معمول، ۱۲ لامپ مهتابی وصله، کلید گرم میشه و گهگاه موقع خاموش روشن جرقه هم میزنه، آیا جریان کشی بیش از حده و ممکنه چیزی بسوزه نهایتا؟

  ۳۹

  1. سلام
   مهتابی ها تون ۴۰ واتند ؟؟؟
   مشکلی معمولا نباید پیش بیاد ، کلید رو عوض کنید و اگه مشکل مجددا تکرار شد از یه کنتاکتور استفاده کنید
   موفق باشید

   ۴۴

1 4 5 6
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853